Съвет за велосипед

Въпроси, коментари и дискусии за велосипеди с цена до 1200 лв. (за твърдаци) и до 1800 лв. (за байкове с двойно окачване), независимо от предназначението им, както и за компоненти, определени от производителя им като начален клас в планинското колоездене.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Съвет за велосипед

Мнениеот jivkoj » Чет Мар 23, 2017 10:02 pm

Здравейте,

Имам нужда от съвет за покупка на велосипед. Търся леко градско колело за София: отначало главно за парк и разходки, но с тенденция евентуално да стане по-често използвано по маршрут НДК -> Южен парк -> Манастирски ливади. Не се планират дълги преходи.

Височината ми е 176 см, тежест около 70 кг, кракът ми е около 75 см.
Бюджетът не е фиксиран, но се движи в рамките 400-600 лева.

Набелязал съм тези две възможности:

Cross Spria: http://www.crosscycle.com/bg/catalog/ur ... --165.html
Drag Arizona 2016: https://dragzone.bg/velosipedi/gradski- ... izona-2016

Осъзнавам, че са доста различни и смятам да ги пробвам на живо, но се чудех дали някой има коментари за тях или идеи за други подобни възможности?

Досега съм имал само детски колела и нямам много опит, така че ще съм благодарен на всеки съвет.
jivkoj
 
Мнения: 1
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Чет Мар 23, 2017 2:20 pm

Re: Съвет за велосипед

Мнениеот carmo » Пет Мар 24, 2017 9:17 am

Бюджетът ти не е голям, а и теренът е относително гладък, така че по-добре инвестицията да е в добри компоненти и твърда вилка -като на първото. То е с вътрешни скорости, които са много удобни при градски трафик, понеже като спреш на място може да вкл. първа, но пък задната главина в която са предавките е тежичка. Алтернативата ти е нещо с традиционни (външни) скорости, които обикновено са повече на брой и осигуряват по-голям обхват и мах. скорост. Примерно това http://velosiped.bg/pazaruvaj-po-katego ... n-mat.html е чудесна алтернатива и е на същата цена, а и ще вози по-комфортно, заради сравнително балонните гуми. В тоя раздел има и други ърбън-и което е подходящият тип колело за твоите потребности.
carmo
 
Мнения: 1266
Рейтинг: 1930
Регистриран на: Пет Юни 27, 2014 8:28 am

Re: Съвет за велосипед

Мнениеот victortrt » Пет Мар 24, 2017 9:35 am

Аз съм за първия вариант, защото:
1. Задната главина за 3 вътрешни скорости не е особено тежка в сравнение с такава за 7 например,
2. Тя и да е тежка е в центъра на въртящия се обект, тоест не е толкова важно теглото;
3. На сприата гумите са по-леки от на ареала, което несъмнено има значение за лекото въртене и бързото тръгване
4. Тежка задна главина и вътрешни скорости със сигурност е по-лека комбинация от задна главина за външни скорости, касета, преден и заден дерайльор, две допълнителни плочи на курбела и по-дълга верига, да не забравим и предна команда. :)
5. Леко колело с вътрешни скорости е идеално за описания вид каране.
Разбира се въпрос на приоритети и разбиране, но при ограничен бюджет вариантът със вътрешни скорости и съответно евтина верига, която не се усуква е по-удачен с оглед минимизиране на разходи за подръжка и намаляване на възможността нещо да се счупи, разцентрова и т.н.
Вече ако Южния парк ще се минава посока нагоре по т. нар. "Голяма Монца" е друго, защото най-леката предавка на Сприата няма да е достатъчна.
Трябва да се помисли обаче за гуми с по-добра защита от спукване или да се носят необходимите инструменти за смяна, ако се кара по-надалеч.
Казвам го от собствен горчив опит.
victortrt
 
Мнения: 2130
Рейтинг: 1759
Регистриран на: Пет Май 09, 2014 8:15 am

Re: Съвет за велосипед

Мнениеот Speedmaster™ » Пет Мар 24, 2017 10:52 am

http://koleloto.bg/product/1240/cross-s ... 2017g.html
Първия предложен ми допада повече,тази главина не е много скъпа както 7,8...вътрешни ако се наложи подмяна в бъдеще.При липса на предавки може да се сложи по-голямо венче от зад или курбел с по-малка плоча от пред,това е за терени с по голяма денивилация.Може да се добави опция тънки гуми и при нужда динамо главина,последната не е задължителна защото ще вдигне теглото а има много разнообразие от много зарядно лед осветление.
Аватар
Speedmaster™
 
Мнения: 570
Рейтинг: 1448
Регистриран на: Вто Юли 01, 2014 9:07 pm
Местоположение: България

Re: Съвет за велосипед

Мнениеот carmo » Пет Мар 24, 2017 1:44 pm

Еее, тя красотата на това колелце е именно в стандартния му вид. Смяната на зъбчатки ще доведе до неизползване на затворения "чейнгард".
carmo
 
Мнения: 1266
Рейтинг: 1930
Регистриран на: Пет Юни 27, 2014 8:28 am

Re: Съвет за велосипед

Мнениеот victortrt » Пет Мар 24, 2017 2:00 pm

С тези гуми и предавките при заводското съотношение на курбел към венец, мисля, че това колело става за нормален град като София. Вярно, има някои места с тежки и дълги баири /спомената монца, Лозенец в някои части/, но очевидно трябва да се избягват, да се кара прав или в краен случай да се бута, но винаги може да се мине по друг път.
Човекът каза, че няма да го ползва за дълги карания и едва ли мисли да качва до Златните мостове или Бистрица с него, а рампа в подлез все ще качи прав на 1-ва.
victortrt
 
Мнения: 2130
Рейтинг: 1759
Регистриран на: Пет Май 09, 2014 8:15 am

Re: Съвет за велосипед

Мнениеот Petar_stoychev » Пет Мар 24, 2017 3:43 pm

Като бивш собственик на Drag Arizona мога да кажа че, от колело за 400лв. да не се очаква нищо специално.Меката вилка е излишна според мен,само тежи и не работи.Хубавите му страни са г/д цената и алуминиевата рамка и май до тук.Ако трябваше да си избирам градски велосипед в момента със сигурност щях да взема Cross Spria с едни малко по-балонни гуми за повече комфорт.Отделно за гадският трафик идеята с вътрешни скорости ми се вижда доста удачна и приятна.
Аватар
Petar_stoychev
 
Мнения: 526
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Авг 28, 2016 2:48 pm
Местоположение: Sofia

Re: Съвет за велосипед

Мнениеот victortrt » Пет Мар 24, 2017 5:46 pm

Petar_stoychev написа:Отделно за гадският трафик идеята с вътрешни скорости ми се вижда доста удачна и приятна.

Интересна грешка се е получила за вида на трафика, но наистина е така.
В крайна сметка вътрешните скорости са измислени именно затова.
Възможността да се сменят голям брой предавки наведнъж и това да може да се прави в покой са много полезни при честа смяна на условията и многократни тръгвания, намалявания, ускорявания и т.н. въобще в градски условия на град с усилен трафик.
victortrt
 
Мнения: 2130
Рейтинг: 1759
Регистриран на: Пет Май 09, 2014 8:15 am

Re: Съвет за велосипед

Мнениеот Petar_stoychev » Пет Мар 24, 2017 5:53 pm

victortrt написа:
Petar_stoychev написа:Отделно за гадският трафик идеята с вътрешни скорости ми се вижда доста удачна и приятна.

Интересна грешка се е получила за вида на трафика, но наистина е така.
В крайна сметка вътрешните скорости са измислени именно затова.
Възможността да се сменят голям брой предавки наведнъж и това да може да се прави в покой са много полезни при честа смяна на условията и многократни тръгвания, намалявания, ускорявания и т.н. въобще в градски условия на град с усилен трафик.


:offtopic:
хаха ами вярно е че и така може да се опише. :D :beer:
Аватар
Petar_stoychev
 
Мнения: 526
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Авг 28, 2016 2:48 pm
Местоположение: Sofia

Re: Съвет за велосипед

Мнениеот tonyfireman » Сря Апр 12, 2017 8:59 pm

+1 за вътрешни скорости за в града. Отскоро имам такова с 3 вътрешни и се родих. А преди това бях много против.
Смяната на която си искаш скорост по което си искаш време, дори и в покой, е незаменима за града.
И не се плаши от обслужването, има доста схеми и клипчета в нета. Има от 50 до 250 части вътре, разглобява се и се чисти и маже лесно, а после изкарва дълго време тихо. Всяка част си има място и не може да се сгреши.
Западняците не са по прости от нас, а отдавна карат с вътрешни скорости в градски условия.
Успех и каквото и да вземеш с кеф да си го караш!
IMG_0264.JPG
IMG_0264.JPG (164.53 KiB) Прегледано 1397 пъти
Конституция на Република България
Чл. 36.
(1) Изучаването и ползването на българския език е право и задължение на българските граждани.
Аватар
tonyfireman
 
Мнения: 11
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Вто Апр 09, 2013 12:45 pm


Назад към Начален клас велосипеди и компоненти

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 11 госта