съвет за избор на велосипед, алтернатива на любим Гигант

Въпроси, коментари и дискусии за велосипеди с цена до 1200 лв. (за твърдаци) и до 1800 лв. (за байкове с двойно окачване), независимо от предназначението им, както и за компоненти, определени от производителя им като начален клас в планинското колоездене.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

съвет за избор на велосипед, алтернатива на любим Гигант

Мнениеот sonja » Вто Мар 21, 2017 10:18 pm

Здравейте,

Докато чаках за активиране на профила, успях да поразуча кои са актуалните марки, но продължавам да съм новобранка.
Затова се надявам да ме приемете повече като поредния ентусиаст в отбора, отколкото поредния досаден заблуден :P
С настъпването на пролетта реших да си взема ново колело като истината е, че нямам почти никакви изисквания, освен това да ми върши работа и да изглежда добре.

Последното ми колело беше 2ра употреба ''Giant'', около 200 лв., купено от собственик. Горе-долу изглеждаше така, но моето беше по-старо и по-красиво:
http://www.marktplaats.nl/a/fietsen-en- ... =lr&pos=14

Сега си търся нещо като хибрид/ трекинг, което е добро за новак.

Имам трудност с определянето на размера, защото по спомен старото ми колело беше 26 цола, но си ми беше супер, а когато видях друго 26'' в магазин- сякаш ми се стори малко..

Височината ми е 164 см, крак около 80см. Но прочетох, че точно за крака имало философия с ''разпънат крак, пета'' и може да съм в грешка.
Бюджета ми е макс 500лв. защото не стрелям във високия клас.
Мога ли да смятам нещо подобно за добра идея?
https://www.shockblaze.com/bg/bikes/FAS ... E5410.html

Другото, което стои като опция е да си поръчам подобие на стария любим Giant, което няма да струва много дори с доставката.
:)

Поздрави
sonja
 
Мнения: 14
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Вто Мар 21, 2017 12:40 pm

Re: съвет за избор на велосипед, алтернатива на любим Гигант

Мнениеот Alexi » Вто Мар 21, 2017 11:30 pm

прилична машинка ще ти върши работа .. ако караш повечко по черно можеш да му сложиш и по рошави гуми
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: съвет за избор на велосипед, алтернатива на любим Гигант

Мнениеот sonja » Сря Мар 22, 2017 9:16 am

Благодаря :) Питах в магазина дали размера S ще е ок за мен, тъй като си мисля, че M ще е по-подходящ, но пък него нямат в наличност. Ще потърся още няколко варианта
sonja
 
Мнения: 14
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Вто Мар 21, 2017 12:40 pm

Re: съвет за избор на велосипед, алтернатива на любим Гигант

Мнениеот victortrt » Сря Мар 22, 2017 1:04 pm

Само да отбележа, че за целите на колоезденето кракът се мери по начин, който прави малко вероятно жена с ръст 1.64 да има крак 80 см. Да не сме голословни, мери се от вътрешната страна на крака до земята, а не например до тазобедрената става, горния край на таза или талията. :)
Иначе при дамските рамки разликата в размерите не е толкова фатална, а тук разликата в дължината е 5 мм, във височината 4 см. при ниска рамка, тоест все тая е.
victortrt
 
Мнения: 2130
Рейтинг: 1759
Регистриран на: Пет Май 09, 2014 8:15 am

Re: съвет за избор на велосипед, алтернатива на любим Гигант

Мнениеот irgnet » Сря Мар 22, 2017 4:30 pm

И аз си мисля че S размер ще ти е добре, 440мм седалкова и 590 горна тръба.. дори може да ти е леко голяма /зависи от стойката на каране, която харесваш/
Аватар
irgnet
 
Мнения: 208
Рейтинг: 1290
Регистриран на: Сря Май 16, 2012 9:22 pm

Re: съвет за избор на велосипед, алтернатива на любим Гигант

Мнениеот sonja » Сря Мар 22, 2017 8:11 pm

victortrt написа:Само да отбележа, че за целите на колоезденето кракът се мери по начин, който прави малко вероятно жена с ръст 1.64 да има крак 80 см.


мерим вътрешната страна, от пета до горе, 78-79см. е
и все пак S като размер ми пасна идеално.
sonja
 
Мнения: 14
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Вто Мар 21, 2017 12:40 pm

Re: съвет за избор на велосипед, алтернатива на любим Гигант

Мнениеот sonja » Сря Мар 22, 2017 8:20 pm

Днес отидох в магазина, за да видя Ферини-то, оказа се, че е в Пловдив, затова ще го издърпат и до 2 дни ще мога да го видя и тествам.

Пробвах ето този Спринт, за да добия представа как ми е размера S, прави сте- точно там съм.
http://bikesport.bg/bg/products/2366-sp ... %B4%D0%B8_

За Спринта могат да ми измислят някаква отстъпка, но дори и да се изхвърлят и да смъкнат на 560, дали си струва? Визуално ме грабна (без спирачките), по-нов модел е, но като части е сходен с Ферини Бърза Лейди, та дори е малко назад. А и ''злите езици'' говорят, че Спринтовете са по-слаба ракия. Какво ще кажете?
sonja
 
Мнения: 14
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Вто Мар 21, 2017 12:40 pm

Re: съвет за избор на велосипед, алтернатива на любим Гигант

Мнениеот Alexi » Сря Мар 22, 2017 9:51 pm

това за злите езици е ала бала ,но в случая феринито е по евтино за еквивалентни части дори има дискови спирачки ,взимай него
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: съвет за избор на велосипед, алтернатива на любим Гигант

Мнениеот sonja » Сря Мар 22, 2017 10:18 pm

Мерси Алекси, и на мен ми се върти такава идея. Само да го доставят и видя :)
sonja
 
Мнения: 14
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Вто Мар 21, 2017 12:40 pm

Re: съвет за избор на велосипед, алтернатива на любим Гигант

Мнениеот carmo » Чет Мар 23, 2017 9:46 am

Споко, пропорциите ти са нормални. Дори са много близо до Леонардовия идеал, където разстоянието от пета до чатал е половината от общия ръст. Относно байка -Ферини-то е по-добро, а бялото и свежичко. Относно рамките, и по-високата да вземеш, пак ще ти стане, понеже 480мм рамка + 170мм курбел + 80мм седалка с максимално ниска позиция е = на 730мм. Да не забравяме че педала и подметките ти също имат височина (общо поне 30мм). Задния край на горната тръба е на еднаква височина, независимо от размера на рамките, така че относно прекрачването, също няма значение. Иначе разликата в дължините на S и M е пренебрежима -5мм (както вече бе споменато), а и видимо от геометрията, но и двете ще са ти дълги, тоест тялото ти ще е по-приведено напред. Това е по-динамична поза, но ако ти се стори неудобна, може да помолиш в магазина да ти сменят кормилната лапа (която на око по снимката е 100мм) с някоя доста по-къса -вероятно ще имат подходяща, а операцията е минутна. Снимката е на колело с М рамка (просто за визуален ориентир). Ако може да ти е от полза, основните ми размери са като твоите, а хибрида който ме вози е с рамка 510мм и седалката е вдигната на дузина сантиметра.
carmo
 
Мнения: 1266
Рейтинг: 1930
Регистриран на: Пет Юни 27, 2014 8:28 am

Re: съвет за избор на велосипед, алтернатива на любим Гигант

Мнениеот sonja » Чет Мар 23, 2017 10:31 am

carmo написа: Относно байка -Ферини-то е по-добро, а бялото и свежичко.
тялото ти ще е по-приведено напред. Това е по-динамична поза, но ако ти се стори неудобна, може да помолиш в магазина да ти сменят кормилната лапа (която на око по снимката е 100мм) с някоя доста по-къса -вероятно ще имат подходяща, а операцията е минутна.


:beer: Много благодаря, нямат бялото Ферини в наличност, но черното мога да го префасонирам след време. Ще попитам за кормилната лапа
sonja
 
Мнения: 14
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Вто Мар 21, 2017 12:40 pm

Re: съвет за избор на велосипед, алтернатива на любим Гигант

Мнениеот miroslavaberemska » Чет Ное 16, 2017 12:07 pm

Здравейте :wavey:
Аз съм поредната досадница, която моли за съвет. Жена съм (не руса :roll2: ), не разбирам грам от колела въпреки това, а ми е влезнала една муха, че искам колело и вчера четох ли, четох, но реших да пиша конкретно за мен. Надявам се някой да ми отговори, защото реших да не спамосвам с нови теми.
Идеята ми е такава - живея в Люлин, а работя на бул. България и околовръстното. Ужасен транспорт....В някои от дните, когато времето го позволява го минавам тичешком, което ми спестява межди 5 и 10 минути отколкото варианта транспорт и физически се поддържам. Тъпото е, че онзи ден ми дойде нанагорно и най-вероятно съм се отпускала, та си прецаках нещо крака и от тогава почнах да виждам колела, колела и пак колела :D
Общо взето ще е за сериозно градско каране, защото минавам по достаа натоварени булеварди и ще е 10 км в едната посоко и 10 км в другата. Исками се разбира се да е лекичко, но не е задължително. Гледам, че жените се кефят на тези с много ниските основи, но аз не съм сигурна, че ми харесват, защото все си ги представям за някаква разходка в парка в рамките на 2-3 км :) Естествено мога и да бъркам. Не разбирам грам от характеристиките на колелата. Втора ръка съм го изключила, защото всеки може да ми набута каквото си реши.
Първоначалната ми идея беше примерно 300 - 350 лв. макс, но след дълго чете, установих, че ще си дам парите за нещо, което няма да ми допада. После реших да е 500 лв., което забелязах, че също не е достатъчно, но някак си за сега не мога да отделя по-голяма сума.
Идеята е дали мога за такива пари да си купя нещо стойностно или няма такаъв шанс.
Като ръст съм 169 и 55 кг, но до крака не съм стигнала да си го меря. Ще гледам тези дни и това да свърша.
Много ще се радвам, ако някой има време и желание да ми помогне със съвети, та за началото на новата година да имам някаква идея от какво колело се нуждая. Пък знае ли човек - може да дойде някой добър Дядо Коледа хиихих
miroslavaberemska
 
Мнения: 1
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Сря Ное 15, 2017 3:19 pm

Re: съвет за избор на велосипед, алтернатива на любим Гигант

Мнениеот victortrt » Чет Ное 16, 2017 3:30 pm

Ако намериш това - https://dragzone.bg/velosipedi/damski-v ... dy-te-2014 да знаеш, че пия бира или вино.
Само педалите може да не ти харесат и трябва да се сложат калници за всеки случай. Сега, вярно пише изчерпан, но все пак пробвай.
Иначе трябва да решиш дали ти трябват калници и багажник на първо време или не.
Чисто теоретично този тип - https://dragzone.bg/velosipedi/damski-v ... -lady-2016 е за бавно каране в града, но на къси разстояния.
този тип е по-динамичен и лек - https://dragzone.bg/velosipedi/damski-v ... -comp-2017
Давам пример от един производител, но виж какво предлагат също така Крос - https://velosiped.bg/pazaruvaj-po-kateg ... ipedi.html и Спринт/Ферини/Шокблейз - http://bikesport.bg/bg/products/c/%D0%B ... 0%B8/b/all
Последните са електронни магазини.
На спринт има голям магазин в Борово/Ман ливади, на Крос има на доста места.
П.С. Това - http://bikesport.bg/bg/products/2366-sp ... %B4%D0%B8_ също ако е налично, не е зле за твоите цели, макар че гумите са излишно рошави.
victortrt
 
Мнения: 2130
Рейтинг: 1759
Регистриран на: Пет Май 09, 2014 8:15 am

Re: съвет за избор на велосипед, алтернатива на любим Гигант

Мнениеот carmo » Чет Ное 16, 2017 5:32 pm

Здравейте Мирослава. Ако не държите на типично дамска рамка (със силно наклонена горна тръба), може да разглеждате и ърбън тип велосипеди -като в този раздел https://velosiped.bg/pazaruvaj-po-kateg ... urban.html . Описанието им (най-горе) ще ви "проясни картинката" и смятам също са удачни за вашият случай.
Специално това https://velosiped.bg/pazaruvaj-po-kateg ... n-mat.html -с външни скорости и това https://velosiped.bg/pazaruvaj-po-kateg ... v-mat.html -с 3 вътрешни скорости, "гравитират" около вашият бюджет и са достатъчно добри като цена/качество.
carmo
 
Мнения: 1266
Рейтинг: 1930
Регистриран на: Пет Юни 27, 2014 8:28 am

Re: съвет за избор на велосипед, алтернатива на любим Гигант

Мнениеот sonja » Пон Фев 19, 2018 3:09 pm

Здравейте,
пиша в старата си тема, защото има продължение.
На Феринито му разбиха ключалката и взеха от заключен гараж, отписваме го.
Хубавото е, че поне доста го покарах и от няколко дни съм с road bike. Харесва ми повече от mountain bike.

В тази връзка, сега търся бюджетен single speed, размерите ми са непроменени (164см, 80см крак) и ето 2те опции-

-хубава рамка, но 55см, китайски гуми
Изображение
-това е колелото, което карам временно и мога да купя. Много удобно, но му трябва една предна спирачка и има драскотини
Изображение

Ще ми бъде ли голямо розовото (55 см)? :)
sonja
 
Мнения: 14
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Вто Мар 21, 2017 12:40 pm

Re: съвет за избор на велосипед, алтернатива на любим Гигант

Мнениеот carmo » Вто Фев 20, 2018 10:55 am

Ами аз съм с твоите размери и мах. височина на "шосейка" която ме устройва е 53см, при положение че не я обкрачвам бос. Долното вероятно е по-ниско, щом не усещаш дискомфорт. Освен това розовото (поне по снимката) изглежда че е "фикси", а не "сингъл спиид", тоест няма дори контра и "свободен венец", та краката винаги "вървят" с оборотите на задното колело. По-добре спазари "Твърде опасното" :) и му сложи предна спирачка. По-натам (ако решиш), може и със скорости да го ъпгрейднеш. Може и право кормило да му сложиш с команди и спирачки. Ще стане истински фитнес байк. Рамката и вилката стават и за фитнес и за рейсинг. Разликата между двата типа е в кормилото и командите предназначени за него. Фитнесът е по-удачен за градско колело, а рейсингът за шосенца.
carmo
 
Мнения: 1266
Рейтинг: 1930
Регистриран на: Пет Юни 27, 2014 8:28 am

Re: съвет за избор на велосипед, алтернатива на любим Гигант

Мнениеот sonja » Вто Фев 20, 2018 3:32 pm

Благодаря за съвета carmo :) Розовото фикси имало опции за сингъл спийд, поне според собственика, но при такава височина мисля да го оставя само като мираж и да си взема ниското. За него по груба преценка мисля, че е около 50см. И да, предната спирачка я предвиждам. Весел ден!
sonja
 
Мнения: 14
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Вто Мар 21, 2017 12:40 pm


Назад към Начален клас велосипеди и компоненти

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 39 госта