ключ за средно движение и коя вилка е по-добра?

Въпроси, коментари и дискусии за велосипеди с цена до 1200 лв. (за твърдаци) и до 1800 лв. (за байкове с двойно окачване), независимо от предназначението им, както и за компоненти, определени от производителя им като начален клас в планинското колоездене.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

ключ за средно движение и коя вилка е по-добра?

Мнениеот Череп » Вто Яну 03, 2017 6:18 pm

здравей те интересува ме коя от двете вилки е по-добра .RST omni или Вилка SR Suntour SF14 M3030-A-P 26 и двете са 1" normal size.
http://eshop-gorgona.com/bg/velosipedi/vilki-amortisyori/amortisyorni-vilki/vilka-sr-suntour-sf14-m3030ap-26-1-normal-size-0.html
или
http://velo-m.net/product/7197/almortisyorna-vilka-rst-omni-26.html

И какъв ключ ми трябва за това средно движение ? Понеже от тези които съм гледал не ми приличат да стават .
И ако го сменя с ново средно движение всяко едно средно движение ли ще стане или трябва да търся някое определено?
Харесал съм си това http://screambikes.eu/bg/sredni-dvizheniya/10526-os-kaseta-shimano-sm-bb52.html
Прикачени файлове
6.jpg
(244.66 KiB) 135 пъти
5.jpg
(265.96 KiB) 106 пъти
4.jpg
(196.42 KiB) 86 пъти
3.jpg
(256.67 KiB) 67 пъти
2.jpg
(254.03 KiB) 63 пъти
sredno1.jpg
(242.3 KiB) 85 пъти
Череп
 
Мнения: 4
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Сря Юли 27, 2016 11:24 am

Re: ключ за средно движение и коя вилка е по-добра?

Мнениеот Admin » Сря Яну 04, 2017 7:38 pm

Която и от двете вилки да вземеш, не очаквай нещо особено като работа. Ще се сгъва колкото да не е без хич. В зависимост от твоите килограми може да е твърде мека или прекалено твърда, а може и да ти пасне.
Средното ти движение е от най-старите и най-евтини, от т.нар. регулируем тип, т.е. лагерите вътре са съчмени с чашки и конуси. За да го отвориш ти трябва специален плосък ключ, имаше такива едно време за балканчетата и школниците... ето такъв: http://screambikes.eu/bg/instrumenti-al ... hcw-5.html
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Re: ключ за средно движение и коя вилка е по-добра?

Мнениеот Brave » Сря Яну 04, 2017 11:37 pm

Подобно движение се отваря и с чук и отвертка, ако си на зор. Отвертката се слага в един от отворите за ключа и се чука под ъгъл. Внимавай и за посоката на резбата. Иначе за цената на ключа ще си купиш между 2 и 3 касети, които ще изкарат сигурно над 10 години интензивно каране в града.
Brave
 
Мнения: 819
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Юни 26, 2005 11:54 pm
Местоположение: Bulgaria, София

Re: ключ за средно движение и коя вилка е по-добра?

Мнениеот Череп » Чет Яну 05, 2017 12:02 am

Пфаха 35лв за ключ то колелото не струва толкова :) . Да на зор съм .Да рабирам че трябва да поблъскам малко .В смисъл слагам отверката там на "цепнатинката" на средното и с чукът удрям по отверката .
Извинявам се но доста от ттермините не са ми познати.
А ппримерно какво средно ново движение трябва да гледам/купя за да го сменя със старото? (предполагам че не всяко което ми хареса ще е съвместимо)
Благодаря за което и на двама Ви.
Череп
 
Мнения: 4
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Сря Юли 27, 2016 11:24 am

Re: ключ за средно движение и коя вилка е по-добра?

Мнениеот Admin » Чет Яну 05, 2017 2:36 pm

Аз тоя ключ го дадох като пример как изглежда, иначе по битаците сигурно и за левче можеш да намериш подобен, а и по веломагазините вероятно има далеч по-евтини предложения.
Моят съвет е да отидеш на сервиз. Трябва да му сложиш средно движение тип касета с квадратни краища на оста, мисля че се намират читави за по 20 лв. В сервиза ще могат да свалят старото, да монтират новото (защото за него е нужен друг специализиран инструмент и там вече не може с чук и отвертка) и да измерят/преценят новото с каква дължина на оста да е, трябва ли да се сложат дистанционни шайби при монтажа и т.н.
Не вярвам да ти вземат повече от 10-15 лв. за такава манипулация, а реално времето и инструментите, които ти трябват, за да го направиш сам, струват повече.
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Re: ключ за средно движение и коя вилка е по-добра?

Мнениеот Brave » Чет Яну 05, 2017 2:38 pm

Най-добре отиди във веломагазин с велосервиз, за да ти подберат правилно по дължина средно. Самите касети имат по няколко дължини на осите, като най-добре е да се прецени на място коя отговаря на старата ти ос. Отделно, нещо ме кара да предполагам, че нямаш екстрактор за курбели, а без него избиването им е мишън импосибъл. Иначе ако имаш и си толкова решен да го правиш сам - сваляш болтовете които осигуряват курбелите аксиално, сваляш ги с екстрактора, слагаш острието на отвертката в една от цепнатините на пръстена, който действа като контра гайка на лявата капачка, накланяш отвертката да е почти тангенциално на този пръстен и започваш да почукваш по дръжката на отвертката, докато не тръгне. Обикновено отпусне ли дори 1/8 оборот, вече се отвива на ръка. После само трябва да развиеш лявата капачка, което би трябвало да е сравнително лесно, защото тя не е натегната, с нея само е обран луфта на лагерите. Вече ако е ръждясала яко, приключението може да премине и в епична битка, включваша киснене в различни течности, горелки, менгемета и двуметрови лостове, ама да се надяваме, че няма да изтеглиш късата клечка.

Едит - с Админа сме писали едновременно и да - той е много прав - дори да свалиш това средно без проблем, новото, ако е тип касета се слага със специален ключ и при него не минава без инструмент. Да си купиш същия вид средно като настоящото (разглобяемо с конуси и съчми) за мен е грешка, защото вече няма такива дори с приемливо качество. По магазините има някакви, но те от завода са с овални конуси, със съчми които са без нужната термична и повърхностна обработка и т.н. - за нищо не стават, да ти ги подаряват пак не си заслужава.
Brave
 
Мнения: 819
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Юни 26, 2005 11:54 pm
Местоположение: Bulgaria, София

Re: ключ за средно движение и коя вилка е по-добра?

Мнениеот Череп » Пон Яну 09, 2017 6:58 pm

Благодаря Ви за изчерпателните отговори .
По-принцип искам да се науча кое как се прави понеже в мойто село сервиз няма и трябва да се разхождам на около 30км до най близкия сервиз :)
п.п. Ключ намерих от едно времешните балканчета :) Добре че падна големия сняг и стана студено и не се захванах след като прочетох за "късата" клечка в отговора
на Brave :) .
Череп
 
Мнения: 4
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Сря Юли 27, 2016 11:24 am


Назад към Начален клас велосипеди и компоненти

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 12 госта