Питане за вилка Suntour NCX

Въпроси, коментари и дискусии за велосипеди с цена до 1200 лв. (за твърдаци) и до 1800 лв. (за байкове с двойно окачване), независимо от предназначението им, както и за компоненти, определени от производителя им като начален клас в планинското колоездене.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Питане за вилка Suntour NCX

Мнениеот borisfx » Вто Сеп 13, 2016 1:54 pm

Оглеждам се за ново колело градско колело, което мисля да си купя като паднат малко цените зимата. Засега проучвам как стоят нещата с компонентите на моделите предлагани на пазара. Харесал съм си един-два модела на Крос, но за съжаление всички модели на Крос за града се предлагат с мека вилка. Не мога да разбера тази мода, на градски велосипеди да се слагат евтини меки вилки за които е ясно, че не работят добре, ама това е друга тема. Модела който съм си харесал, са му сложили мека вилка SUNTOUR SF14-NCX-D-LO-DS-700C travel 60 mm. Чел съм по принцип, че евтините меки вилки не вършат никаква работа и по-добре да ги няма и да се заменят с твърди вилки. Търсих във форума информация за този модел меки вилки, но не намерих. Предполагам че в единия ботуш имат обикновена пружина, а в другия няма нищо освен заключването на вилката. Какво ще кажете за тази вилка - върши ли изобщо някаква работа за градско каране или само тежи и няма никакъв смисъл от нея. Да искам ли да ми я сменят с твърда вилка още при купуването на колелото или да я карам докато се разбие напълно и тогава да я сменям с твърда вилка. Искат ли някаква поддръжка тези евтини меки вилки. Да не се окаже накрая, че хем тежи, хем никаква работа не върши, хем и пари трябва да давам за поддръжката и. Ако ще е така по-добре отсега да се оглеждам за някаква твърда вилка с която да заменя тази евтина и долнопробна мека вилка.
Между другото - с каква твърда вилка може да се замени тази мека вилка. Какви трябва да са размерите на твърдата вилка която може да замени меката с която се продава колелото.
borisfx
 
Мнения: 160
Рейтинг: 1290
Регистриран на: Съб Юли 20, 2013 10:46 pm

Re: Питане за вилка Suntour NCX

Мнениеот victortrt » Вто Сеп 13, 2016 3:24 pm

Тази вилка е доста добра за класа си - вилка за 28 цолов трекинг /хибриден велосипед и не е евтина в сравнение със сходни модели, да не кажа, че е най-добрата пружинна за този клас. Карай я докато работи и после ще мислиш с какво да я смениш. Сънтур са лидер в производството на подобни вилки, вече на вилки за планински велосипеди нещата са по-сложни.
victortrt
 
Мнения: 2130
Рейтинг: 1759
Регистриран на: Пет Май 09, 2014 8:15 am

Re: Питане за вилка Suntour NCX

Мнениеот borisfx » Вто Сеп 13, 2016 3:41 pm

Питам понеже тук във форума има доста отрицателно мнение за меките вилки на Suntour като цяло, особено пък тези в ниския клас, каквато е тази вилка. Чета че за нищо не стават, не вършат никаква работа и е по-добре без тях, отколкото с тях.
borisfx
 
Мнения: 160
Рейтинг: 1290
Регистриран на: Съб Юли 20, 2013 10:46 pm

Re: Питане за вилка Suntour NCX

Мнениеот victortrt » Вто Сеп 13, 2016 3:59 pm

Мненията са били за евтините мтб вилки - xct, xcm или по - евтината трекинг вилка nex.
Колелото, което си харесъл не е 500 лева, а по скоро около или над 1 000 лева, което показва, че нито той, нито компонентите му са евтини.
Ако искаш твърда вилка - модела Куест и толкова.
victortrt
 
Мнения: 2130
Рейтинг: 1759
Регистриран на: Пет Май 09, 2014 8:15 am

Re: Питане за вилка Suntour NCX

Мнениеот borisfx » Вто Сеп 13, 2016 4:13 pm

victortrt написа:Мненията са били за евтините мтб вилки - xct, xcm или по - евтината трекинг вилка nex.
Колелото, което си харесъл не е 500 лева, а по скоро около или над 1 000 лева, което показва, че нито той, нито компонентите му са евтини.
Ако искаш твърда вилка - модела Куест и толкова.

Доста съм се замислил за Куест-а, ама 30 скорости и монтаж Деоре, ми се виждат прекалено за градско колело и цената отива доста нагоре.
Леджънт-а си е добре, щом казваш че и вилката я бива и не е от най-смотаните, натам клонят везните :)
borisfx
 
Мнения: 160
Рейтинг: 1290
Регистриран на: Съб Юли 20, 2013 10:46 pm

Re: Питане за вилка Suntour NCX

Мнениеот victortrt » Вто Сеп 13, 2016 4:23 pm

Куеста не е точно градско колело, а трекинг според самите Крос. Имат велосипеди с твърди вилки в раздела Ърбън, но там са един с 21 скорости, един с 3 вътрешни и куеста без допълнителните аксесоари за градско.
Вилката не е смотана, аз имам такава /с хидравлично заключване/ на друг модел колело на Драг и втора година каране няма проблем с нея, но карам предимно по асфалт и леки черни пътища. Вилката работи добре като за предназначението си - леки слизания/качвания от и на бордюри, но леки /бавни/, инцидентни дупки, които не могат да се избягнат, легнали полицаи, павета.
Като цяло с нея велосипедът може за поддържа по-висока скорост на неравен терен, без да ти бие кормилото в ръцете в сравнение с колело с твърда вилка, на което съм по-изправен и при еднакви грипове /дунапренени/.
Това е предназначението на вилката и тя го изпълнява, но не направена за слизане по стълби, скокове, много тежък оф-роуд.
За бавно каране в града може да не се усети нейния ефект, ако избягваш неравностите.
Ако има /а съм сигурен че има/ значение, съм с ви-брейк, а не с дискова спирачка.
victortrt
 
Мнения: 2130
Рейтинг: 1759
Регистриран на: Пет Май 09, 2014 8:15 am

Re: Питане за вилка Suntour NCX

Мнениеот borisfx » Вто Сеп 13, 2016 5:00 pm

Благодаря за подробните разяснения. Само тази вилка ме притесняваше в Леджънта, но сега вече съм по-спокоен за нея :)
Не скачам и не карам екстремно и не слизам от високи бордюри така че би трябвало да ми върши работа. Паветата в София са нещото което най-много ми бърка в здравето, щом казваш че по-лесно се минават с тази вилка, супер :)
А иска ли някакво специално отношение или просто от време на време трябва да се разглобява, почиства и смазва и толкова.
borisfx
 
Мнения: 160
Рейтинг: 1290
Регистриран на: Съб Юли 20, 2013 10:46 pm

Re: Питане за вилка Suntour NCX

Мнениеот victortrt » Вто Сеп 13, 2016 5:20 pm

Първо, павета се минават с тази вилка по-добре за ръцете, но пак бавно заради другата контактна повърхност, второ, поначало те трябва да се избягват и винаги има начин да се мине не по павета или поне не за дълги отсечки.
Аз вилката я чистя след всяко каране от външните боклуци /черни отлагания по стеншъните/ с домакинска /тоалетна хартия и я смазвам с малко масло за шевни машини, натискам няколко пъти и пак чистя и това е.
Още работи все така добре и не съм я водил за разглобяване и т.н.
Мисля, че за този тип вилки не е нужно да се разглобят, за да се почистят и смажат регулярно.
Вече за основна профилактика не знам.
victortrt
 
Мнения: 2130
Рейтинг: 1759
Регистриран на: Пет Май 09, 2014 8:15 am

Re: Питане за вилка Suntour NCX

Мнениеот carmo » Сря Сеп 14, 2016 1:51 pm

Имам хибрид със стария модел на тая вилка. 7-ма година я чакам да се скапе че да я сменя. И аз мислех за нещо твърдо, но лекотата е относителна, комфортът субективен, а тя макар и поожулена си работи като нова. Междувременно хич не я жаля и е виждала чудеса от храброст по черни и горски пътища на които дисковите спирачки спират да спират (на хибрида също съм с Ви-брейк). Не е отваряна, чистят се само водачите при голям прахоляк или водоструйка при много кал. Не слагай всички продукти на определена марка под общ знаменател.
carmo
 
Мнения: 1266
Рейтинг: 1930
Регистриран на: Пет Юни 27, 2014 8:28 am


Назад към Начален клас велосипеди и компоненти

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 22 госта