Велосипед за града и паркове - бюджет около 600лв.

Въпроси, коментари и дискусии за велосипеди с цена до 1200 лв. (за твърдаци) и до 1800 лв. (за байкове с двойно окачване), независимо от предназначението им, както и за компоненти, определени от производителя им като начален клас в планинското колоездене.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Велосипед за града и паркове - бюджет около 600лв.

Мнениеот Drago9205 » Пет Юли 01, 2016 9:09 am

Здравейте,

От доста време се каня да си взема едно по-читаво колело, за да ходя до работа и да бръмча из града с него. По принцип колело доста карах преди, но винаги колелата са ми били най-обикновени и допотопни (под най-обикновени разбирайте колела за 100-тина лева).
За динамичен град като София обаче старото колело не ми върши работа, някак си не се чувствам сигурно. И все пак не мисля, че за съвсем любителско каране из града е нужно да правя голяма инвестиция. Не планирам спускания по пресечен терен и подобни. По-скоро ще карам в София и по парковете. Както споменах оглеждам се за колела до към 600 лева (няма да се разсърдя ако предложите и нещо, което ще ми върши работа, но е по-евтино), май в този диапазон намирам това, което основно търся - преден амортисьор и дискови спирачки.

За размер - висок съм 187 см и тежа около 79 кЕла. Мисля че Л-ка ще ми е добре.
Спрял съм се на няколко колела, като се ориентирам към 27.5 гуми (26 са ми малки, а 29-ките май ще са ми големички за из града). Ще се радвам ако споделите мнение:
Ферини
Ферини Faster Man
Cross GRX 8M (и той е около 600лв. но като чели го има на малко места)

Благодаря предварително и се извинявам, за поредната подобна тема, но като чели всяка си има специфики.
Drago9205
 
Мнения: 6
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Чет Юни 30, 2016 11:25 am

Re: Велосипед за града и паркове - бюджет около 600лв.

Мнениеот L&R » Пет Юли 01, 2016 9:48 am

За посочените цели по-добре да се ориентираш към хибридните велосипеди 28 инча. Какво налага да ползваш дискови спирачки в града?
Аватар
L&R
 
Мнения: 163
Рейтинг: 1310
Регистриран на: Нед Юли 12, 2015 9:01 pm

Re: Велосипед за града и паркове - бюджет около 600лв.

Мнениеот carmo » Пет Юли 01, 2016 10:08 am

За градско + паркове и алеи си има друг тип велосипеди. http://velosiped.bg/pazaruvaj-po-katego ... urban.html Хвърли им 1 око, със сигурност ще ти вършат работа и доставят по-голямо удоволствие.
carmo
 
Мнения: 1266
Рейтинг: 1930
Регистриран на: Пет Юни 27, 2014 8:28 am

Re: Велосипед за града и паркове - бюджет около 600лв.

Мнениеот Drago9205 » Пет Юли 01, 2016 10:13 am

Просто до сега без амортисьор ми е било доста тегаво по кривите улици и алеи, пълни с кратери. Южният парк например има ужасни алеи. А доста от булевардите и улиците са павирани (дори да не се кара по тях се налага да се пресичат)

А за дисковите... да кажем, че по-скоро е каприз отколкото някаква обективна причина поради която да ми трябват, така че реално мога да мина и без тях. Просто някак си имам нагласа, че във влажно са по-сигурни за спиране отколкото V. И поради някаква причина обичам когато мога да спря много рязко :D

Иначе относно хибридите - по-тесните гуми определено ми харесват, но почти няма хибриди/urban колела със shock и в моят бюджет. Този всъщност Faster man не се ли води хибриден?
Загледах се сега и в Cross Avalon
Drago9205
 
Мнения: 6
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Чет Юни 30, 2016 11:25 am

Re: Велосипед за града и паркове - бюджет около 600лв.

Мнениеот victortrt » Пет Юли 01, 2016 10:36 am

Фастър мен се води хибриден и е по-добре да се спреш на него, вместо на крос авалон заради заключващата вилка преди всичко, а и заради хидравличните спирачки.
Вчера минах през Макс байк и там имаше старото синтеро - http://brosbg.com/SPRINT-SINTERO-MAN-28-product-3173 само да видиш как изглежда. Това беше страхотен хибрид за парите си /около 600 лева/ - заключваща вилка и 24 скорости асера.
като цяло и изцяло твърдо колело ще ти върши работа, но щом искаш мека вилка, става малко по-скъпо.
Другият ти вариант е един крос ГРХ 8 и по-тесни и гладки гуми.
victortrt
 
Мнения: 2130
Рейтинг: 1759
Регистриран на: Пет Май 09, 2014 8:15 am

Re: Велосипед за града и паркове - бюджет около 600лв.

Мнениеот carmo » Пет Юли 01, 2016 10:57 am

Drago9205 написа:
Иначе относно хибридите - по-тесните гуми определено ми харесват, но почти няма хибриди/urban колела със shock и в моят бюджет. Този всъщност Faster man не се ли води хибриден?
Загледах се сега и в Cross Avalon

Да, и 2-та са хибриди и ще ти вършат работа, особено ако ти се отвори апетит за извънградски разходки по асфалтови и черни пътища. При нищожната разлика в цените е ясно кое повече си струва. Друг е въпросът дали ти трябват хидр. дискове и мека вилка, чийто ход да заключваш :D ако ще го ползваш само в града.
carmo
 
Мнения: 1266
Рейтинг: 1930
Регистриран на: Пет Юни 27, 2014 8:28 am

Re: Велосипед за града и паркове - бюджет около 600лв.

Мнениеот Drago9205 » Пет Юли 01, 2016 11:01 am

Ами отвратих се от неравните пътища и алеи докато карам ролери (наистина няма база за сравнение с колело). Все пак като се качих на колело на приятел с мека вилка и се чувствах мноого по-комфортно. Затова си го наложих и като критерий.
Значи към момента избора ми се наклони между Синтеро и Faster Man, като май повече ми ляга на сърцето Faster Man-а.

@carmo да разбирма, че Faster Man e по-доброто колело в сравнение с Кроса? Питам от гледна точка на изработка/качество по-скоро отколкото "екстри". Относно хидравличните - поне ще си начеша крастата за дискови спирачки ако финално се спра на него :D

Наистина ви благодаря за включванията и мненията, много ми помагате :)
Drago9205
 
Мнения: 6
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Чет Юни 30, 2016 11:25 am

Re: Велосипед за града и паркове - бюджет около 600лв.

Мнениеот victortrt » Пет Юли 01, 2016 11:24 am

Ами наистина няма база за сравнение между една гума 2 инча като на ролерите и една гума 28 инча.
Отделно зависи от седалка, вилка /ако е стомана, вози по меко от алуминиевата/, има дунапренени грипове и т.н.
Да не говорим, че дупките не е задължително да се нацелват, може и да се заобикалят.
Аз нямам проблем да карам изцяло твърдо колело навсякъде, даже по павета.
Така или иначе обаче разликата в цената от избраните от колела с мека вилка и тези с твърда не е толкова голяма и тези с мека вилка си заслужават повече, защото са малко по-добре оборудвани в сравнение с твърдите /като изключим този шедьовър на минимализма - http://velosiped.bg/pazaruvaj-po-katego ... lanc.html/
Заключващата вилка обаче е важна за каране нагоре, по равно на асфалт и при спускане по асфалт, защото при незаключена вилка ползването на предната спирачка се усложнява, вилката се сгъва и т.н.
Та ферини фастър или спринт синтеро са по-разумният избор пред крос авалон.
victortrt
 
Мнения: 2130
Рейтинг: 1759
Регистриран на: Пет Май 09, 2014 8:15 am

Re: Велосипед за града и паркове - бюджет около 600лв.

Мнениеот carmo » Пет Юли 01, 2016 12:07 pm

Само изразих мнение какво вероятно ти би предпочел между 2-та посочени от теб хибрида :D Иначе и двамата производители не са от вчера (и до утре) и имат опит с такива велосипеди + добро качество на монтиране, а компонентите са внос и от добри марки, с нормален за случая клас. Моите предложение според описаните ти нужди споменах вече. Във Ферини-то не ми допада големината на външния преден венец (при хибридите трябва да е 48Т -за да е бързо), задният дерайльор е по-нисък клас, а и е по-тежичко, но пък е с повече скорости. От хидравлики наистина не виждам смисъл за града, а този тип велосипеди са за по-изправена поза на ездача (който тежи основно на задната гума) и меката вилка сработва само при сериозни неравности или когато станеш прав на педалите набирайки се по някой баир, което е уморително ако е повече от няколко минути. Имам подобен вехт Крос хибрид , на доста километри, с който през годините съм ходил къде ли не и не съм имал никакви ядове, а дискове и заключване не са ми липсвали. Поразгледай ги на живо, пробвай ако може и си прецени.
carmo
 
Мнения: 1266
Рейтинг: 1930
Регистриран на: Пет Юни 27, 2014 8:28 am

Re: Велосипед за града и паркове - бюджет около 600лв.

Мнениеот victortrt » Пет Юли 01, 2016 12:30 pm

Само да не стане спор за марки, че не ми беше това идеята :D .
Просто смятам, че след като питащия иска хидравлични дискови спирачки, каквито и според мен не му трябват, да се спре на феринито, просто защото е на доста добра цена като за двете "екстри" - хидравлики и заключване на вилката.
victortrt
 
Мнения: 2130
Рейтинг: 1759
Регистриран на: Пет Май 09, 2014 8:15 am

Re: Велосипед за града и паркове - бюджет около 600лв.

Мнениеот carmo » Пет Юли 01, 2016 2:08 pm

:offtopic: И мойта цел не е такава, а лирическото отклонение да не се приема с по-голяма от полагащата му се тежест. Относно второто изречение -едва ли някой ще го отрече. :beer:
carmo
 
Мнения: 1266
Рейтинг: 1930
Регистриран на: Пет Юни 27, 2014 8:28 am

Re: Велосипед за града и паркове - бюджет около 600лв.

Мнениеот Drago9205 » Пет Юли 01, 2016 3:02 pm

Ами не ми е нещо задължително дисковата. Може и да я пропусна. Като цяло обикновените спирачки ги харесвам от гледна точка на поддръжка - по-лесно се обслужват.
Като цяло доста добре ме насочихте, сега само ми остава да намеря къде да изпробвам тези колела, за да реша финално.

А на Спринта предният венец 48 ли е?
Drago9205
 
Мнения: 6
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Чет Юни 30, 2016 11:25 am

Re: Велосипед за града и паркове - бюджет около 600лв.

Мнениеот victortrt » Пет Юли 01, 2016 3:43 pm

Този модел курбели, ако е вярно описанието има две разновидности откъм брой зъби, така че на място.
Иначе синтерото го видях в Максбайк на Каблешков, но не помня дали там имаше и феринито. Имаше обаче и други хибриди.
victortrt
 
Мнения: 2130
Рейтинг: 1759
Регистриран на: Пет Май 09, 2014 8:15 am

Re: Велосипед за града и паркове - бюджет около 600лв.

Мнениеот Drago9205 » Пет Юли 01, 2016 3:51 pm

Благодарско. Утре ще се разходя да го "изтествам"
Drago9205
 
Мнения: 6
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Чет Юни 30, 2016 11:25 am

Re: Велосипед за града и паркове - бюджет около 600лв.

Мнениеот victortrt » Пет Юли 01, 2016 4:07 pm

Там все нещо ще ти хареса, мисля. Ако не ти хареса нищо по пътя към центъра по България има голям магазин на Драг и до него много голям Байк център./Преди кръстовището с Гоце Делчев/. И да се похвалиш :beer:
victortrt
 
Мнения: 2130
Рейтинг: 1759
Регистриран на: Пет Май 09, 2014 8:15 am

Re: Велосипед за града и паркове - бюджет около 600лв.

Мнениеот Drago9205 » Съб Юли 16, 2016 8:30 pm

Привет отново. Малко закъснявам с покупката. Днес обиколих да видя какви са възможностите за моят бюджет, но нещо нищо не ми хвана окото. Като цяло не съм много впечатлен от изработката на Синтерото, което видях в максбайк. Доста слаба ми се стори предната главинка, крос авалон също гледах като чели ми допадна една идея повече откъм изработка. Но в крайна сметка може би ще се насоча към нещо не ново.
Drago9205
 
Мнения: 6
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Чет Юни 30, 2016 11:25 am

Re: Велосипед за града и паркове - бюджет около 600лв.

Мнениеот tonyfireman » Нед Авг 27, 2017 10:59 pm

И какво взе в крайна сметка?
Конституция на Република България
Чл. 36.
(1) Изучаването и ползването на българския език е право и задължение на българските граждани.
Аватар
tonyfireman
 
Мнения: 11
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Вто Апр 09, 2013 12:45 pm


Назад към Начален клас велосипеди и компоненти

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Google [Bot] и 29 госта