Първо колело за едър човек- ПОМАГАЙТЕ!

Въпроси, коментари и дискусии за велосипеди с цена до 1200 лв. (за твърдаци) и до 1800 лв. (за байкове с двойно окачване), независимо от предназначението им, както и за компоненти, определени от производителя им като начален клас в планинското колоездене.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Първо колело за едър човек- ПОМАГАЙТЕ!

Мнениеот Barbaron1 » Вто Май 15, 2018 11:55 am

Здравейте,
решил съм да си купувам колело и то ще е първото ми (като изключим балканчето от детството ми), което трябва да ви наведе на мисълта че нищо не разбирам и възможността да направя грешен избор е голяма. Затова се обръщам за помощ към вас!

Колелото ще го карам главно по велоалеите в морската градина и в града ( от Бургас съм) и евентуално по някой черен път за кратко, т.е. екстремно планинско шофиране няма да има.
Висок съм около 184 см, но съм около 102 кг тежък. Предпочитам велосипед, който ще ми е удобен за каране и не съм прекалено приведен на него.

Нищо не разбирам от размери, части и видове колела, затова ще ви помоля да ми обяснявате като на малоумен.

Бюджета ми е около 350-400 лв, като предпочитам да е нов, но ако има някой който би ми отделил внимание да му покажа какво съм набелязал като втора ръка, може да обмисля и този вариант!

Предварително благодаря за отговорите на всички отзовали се на тъпите ми въпроси! :beer:
Barbaron1
 
Мнения: 5
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пон Май 14, 2018 9:06 am

Re: Първо колело за едър човек- ПОМАГАЙТЕ!

Мнениеот hardybg » Вто Май 15, 2018 1:25 pm

Здрасти,
съветът ми към теб е да се спреш на вариант като този - https://dragzone.bg/velosiped-drag-catwalk-i-3-2017
Ако наистина смяташ да караш само заради описния от теб ритуал в морската градина, то решението е подходящо.
Не се притеснявай от теглото си, по-важното е, че си решил да "връткаш"
На следващ етап, ако влезеш в по-добра форма, ако започнеш да сънуваш маршрути, ако ръцете ти замиришат на тефлонова смазка и сутрин се будиш с вкус в устата на масло за вилки, то просто ще смениш колелото.
Както нееднократно е подчертавано тук - универсален байк няма. Засега на теб ти трябва колело с "лежерна" стойка и широка седалка.
Ами... Добре дошъл :beer:
Аватар
hardybg
 
Мнения: 70
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Пон Авг 08, 2016 10:09 am
Местоположение: София

Re: Първо колело за едър човек- ПОМАГАЙТЕ!

Мнениеот victortrt » Вто Май 15, 2018 1:58 pm

victortrt
 
Мнения: 2130
Рейтинг: 1759
Регистриран на: Пет Май 09, 2014 8:15 am

Re: Първо колело за едър човек- ПОМАГАЙТЕ!

Мнениеот victortrt » Вто Май 15, 2018 3:10 pm

victortrt написа:https://www.google.com/search?q=beach+cruiser+bike&client=firefox-b&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ved=0ahUKEwiWhYKk0IfbAhXuhaYKHU4fBWQQ7AkINA&biw=1366&bih=615#imgrc=4BYpFKTrmNz0NM:

Исках да акцентирам на снимката на мацката, но .... :beer:
Иначе е добре да има скорости все пак, че и морската градина в Бургас има някой друг баир тук там.
victortrt
 
Мнения: 2130
Рейтинг: 1759
Регистриран на: Пет Май 09, 2014 8:15 am

Re: Първо колело за едър човек- ПОМАГАЙТЕ!

Мнениеот Barbaron1 » Вто Май 15, 2018 8:08 pm

Нещо не мога да се възприема с такъв тип колело, малко ще съм като "Ну погоди" на него.

За моите нужди не е ли най-подходящ така наречения хибрид?
Barbaron1
 
Мнения: 5
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пон Май 14, 2018 9:06 am

Re: Първо колело за едър човек- ПОМАГАЙТЕ!

Мнениеот 2WBGST » Вто Май 15, 2018 9:34 pm

За ново и по-надеждно колело е нужен бюджет около 600 лв. Тези толкова много пари ако караш редовно се изплащат за около 10 месеца.
Препоръчвам Cross Areal2017 г. с твърда вилка - http://www.crosscycle.com/bg/catalog/ur ... --164.html. Дори и на 120 кг.(карам го с багаж по 50 км) върви без проблеми по всякакъв градски или селски терен.
--Бих уточнил за евтините главини joytech - понеже се наложи да ги сервизирам лично (и предната и задната).
В момента вече 1 година са ОК - нямат изкривяване на осите, нямат проблеми със сачмите на лагерите, нямат износване на конусите.
Просто трябва по-често (на 5-6 месеца веднъж) да се наглеждат за разлуфтване спрямо по-качествените Shimano, Formula.
2-Wheels-BG-STreet
2WBGST
 
Мнения: 273
Рейтинг: 1255
Регистриран на: Съб Окт 10, 2015 9:30 pm

Re: Първо колело за едър човек- ПОМАГАЙТЕ!

Мнениеот Barbaron1 » Пет Май 18, 2018 10:56 am

Да попитам по-запознатите за един велосипед, който мога да взема доста изгодно.

Става въпрос за следния велосипед на KS Cycling, който мога да закупя чисто НОВ за 370 лв:
https://www.amazon.co.uk/gp/product/B00L34GM04

Въпросите ми са:
1.Ще ми пасне ли този велосипед за моите нужди като каране и за моите размери като габарити?
2.Струва ли си цената от 370 лв за чисто нов велосипед с тази окомплектовка и части?
3.Това кормило защо е такова и може ли да се смени с нормално?
Barbaron1
 
Мнения: 5
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пон Май 14, 2018 9:06 am

Re: Първо колело за едър човек- ПОМАГАЙТЕ!

Мнениеот victortrt » Пет Май 18, 2018 4:15 pm

Човек, това е евтин градски/трекинг велосипед, предназначен за дълго каране с багаж, светлини и т.н., но затова има поне 5 кила излишно тегло по него - динамо, кормило, багажник. Ти ще се раздвижваш ли или ще ходиш до село за буркани или до нивата за береш сливи и се връщаш по тъмно. /майтапа настрана, но като малки за това ползвахме колелата на село през лятото/.
На теб ти трябва нещо такова - http://shop.leader96.com/product/view/3707/28-hero-fixi с една скорост е, но поне има спирачки.
При вас го имаше миналото лято в магазина на ул. Републиканска /Цар Симеон/ малко след Славейковото пазарче, на ъгъла се намира, има много шосейки отпред.
Със скорости предлагат Крос моделите Ареал /http://koleloto.bg/product/1239/cross-areal-28-urban-2017g.html/ или Сприя /http://koleloto.bg/product/1240/cross-spria-28-urban-2017g.html/, но са към 600 лева, което май е минимумът за подобен велосипед.
От днес има някакво намаление на модели на Драг, включително показания ти във втория пост, както и модели гранд Каньон, които са хибриди, но за ниска цена се получава ниско качество и оборудване.
Иначе нещо на старо, но има риск.
Аз карам това - http://1bike.bg/portfolio/puch-reborn/ вече с други калници, седалка и предпазител за верига, но от купено за 250 лева, вече ми е излязло над 600 лв. без да броим подръжката и боядисването от тъмно бордо с ръжда в морско синьо, смяна на жило за командата, три смени на гуми и разни други нещица.
Тоест понякога новото излиза по на сметка, но на мен моделът ми хареса с минимализма си и тънките тръби и бях наясно, че ще има още разходи. Ново колело със 7 вътрешни скорости нямаше тогава за под 800 лева
Сега има това - http://koleloto.bg/product/1238/cross-c ... 2017g.html
victortrt
 
Мнения: 2130
Рейтинг: 1759
Регистриран на: Пет Май 09, 2014 8:15 am

Re: Първо колело за едър човек- ПОМАГАЙТЕ!

Мнениеот 2WBGST » Пет Май 18, 2018 8:58 pm

Barbaron1 написа: 1.Ще ми пасне ли този велосипед за моите нужди като каране и за моите размери като габарити?
2.Струва ли си цената от 370 лв за чисто нов велосипед с тази окомплектовка и части?
3.Това кормило защо е такова и може ли да се смени с нормално?

https://www.ks-cycling.fr/product/vtc-h ... 58200.html :
1. Ще пасне по височина, по дължина рамката е къса, както при Leader.
2. Теглото е с 1 буркан "Олинеза" - 5,5 кг над конкуренцията - ти си решаваш.
3. Курбел сънтуър карал съм с такъв(подмених го с втори, който изхвърлих) по-мек е от Shimano
4. Командите са по-неотзивчиви спрямо новите на Shimano
5. "Вилката" е под всякаква критика.
6. Задната главина е някаква Tun go за твоите килограми е под въпрос?
7. Кормилото е тип Хеликс - за по-удобно каране при дълги преходи. (Едва ли с този танк ще си заслужават дълги преходи).
8. Не е ясно какво е централното движение(да не се разхлопа) - има доста по скапани от VP-BC73
- Вие си преценете - цена 322 Евро? :popcorn:
- Има и български "трекинг" аналог на този френски дзевр, но БГ-байка е с 1 кг по-лек и пак не бих го препоръчал.
- Друго си е да караш до 13 кг байк особено при упорито нагорнище! :D
2-Wheels-BG-STreet
2WBGST
 
Мнения: 273
Рейтинг: 1255
Регистриран на: Съб Окт 10, 2015 9:30 pm

Re: Първо колело за едър човек- ПОМАГАЙТЕ!

Мнениеот Barbaron1 » Съб Май 19, 2018 1:09 pm

Ok,разбирам че има по-добри колелета от това, но в случая съм ограничен и финансово.

Та ще задам въпросите си така:

1.До 400 лв можете ли да предложите по-добър велосипед от цитирания от мен KS Cycling?

2.Велосипедът ще пасне ли на моите габарити?

3.Велосипеда подходящ ли е за типа ползване, който съм описал в първия си пост?

4.Ако му махна багажника, калниците и другите джидавки по него, теглото му няма ли да стане колкото на цитираните от вас колелета?

5.Това кормило добро ли е (в смисъл удобно) за каране и възможно ли е смяната му с друго по мой избор?
Barbaron1
 
Мнения: 5
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пон Май 14, 2018 9:06 am

Re: Първо колело за едър човек- ПОМАГАЙТЕ!

Мнениеот 2WBGST » Съб Май 19, 2018 10:57 pm

Щом имате познат, нека ви достави някакъв запазен немски хибрид №52 с TTa=57-59 сm (ако може с твърда вилка) за 400 лева до 13 кг.
Ако може рамката да побира и по-дебели губи - 50 мм.
- Подмяната и смяната са излишни пари и губене на време.
- Новото винаги е за предпочитане.
2-Wheels-BG-STreet
2WBGST
 
Мнения: 273
Рейтинг: 1255
Регистриран на: Съб Окт 10, 2015 9:30 pm

Re: Първо колело за едър човек- ПОМАГАЙТЕ!

Мнениеот Barbaron1 » Нед Май 20, 2018 7:18 pm

Нямам познати, които да ми донесат изгодно колело втора употреба.
Знам, че ставам досаден, но някой може ли да ми отговори конкретно на въпросите ми, зададени в предния пост или поне на на първите два!
Barbaron1
 
Мнения: 5
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пон Май 14, 2018 9:06 am

Re: Първо колело за едър човек- ПОМАГАЙТЕ!

Мнениеот 2WBGST » Пон Май 21, 2018 6:43 pm

* (багажник – 1 kg) + (калници – 0,3 kg) + (вилка – 2,7 kg) + (динамо главина – 0,523 kg) = Общо 4,523 kg.
17,5 kg – 4,523 kg = 12,977 kg + 200 g(предна главина) = 13,177 kg
- С 32 вместо 36 спици на капла: 6,5 g x 4 бр. = 26 g;
- Без предпазител за веригата – 50 g.
- С нова (288 g - 340 g) кормилна тръба ще стане 80-100 g по-леко.
- С нова лапа ще е по-стабилно.
- Старите командите не са прецизни(превключването е проблем) – новият модел е в пъти по-добре.
- Задната главина е с неясен произход (за тежък човек това не е добре)
- РАМКА “Производителя” не посочва геометрия на рамката(но ми се вижда къса – горната тръба трябва да е 58-59 см при седалкова тръба 53 см). Дали ще пасне е въпрос на опит-грешка. Ваш проблем е кой ще Ви я мери или пробва на място.
* ИЗВОД. РИСКОВА АВАНТЮРА НА ВАША ОТГОВОРНОСТ.
Не само махаш, но трябва и да подменяш компоненти, (ако нямаш опит и инструменти + такса за веломеханик), а това са си пари едно 150-250 лева.
* ПРЕПОРЪКА – изберете си леко колело с твърда вилка, пробвайте го, премерете го, съпоставете го с 2-3 модела и купувайте.
* Ново надеждно колело за 400 лв няма, минимумът е 600 лв.
2-Wheels-BG-STreet
2WBGST
 
Мнения: 273
Рейтинг: 1255
Регистриран на: Съб Окт 10, 2015 9:30 pm

Re: Първо колело за едър човек- ПОМАГАЙТЕ!

Мнениеот 2WBGST » Вто Май 22, 2018 8:04 am

Пропуснах типа вилка(което е и най-скъпо за подмяна) m, kg: Hi-Ten > Al>Carbon. Тогава колелото ще тежи около 13,177 kg + 1,5 kg = 14,677 kg.
Твърдата вилка според материала и размерите може да има маса например 0,8 - 1,6 kg.
2-Wheels-BG-STreet
2WBGST
 
Мнения: 273
Рейтинг: 1255
Регистриран на: Съб Окт 10, 2015 9:30 pm

Re: Първо колело за едър човек- ПОМАГАЙТЕ!

Мнениеот Траун » Вто Май 22, 2018 6:01 pm

И аз бЕх в такава дилема до преди месец!Е,купих си Рам Ментор,нов за 700 лева и съм доволен от избора!Купих го от Байк центъра.
IMG_20180512_100031.jpg
(443.46 KiB) 197 пъти
Траун
 
Мнения: 3
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Нед Май 20, 2018 6:35 am

Re: Първо колело за едър човек- ПОМАГАЙТЕ!

Мнениеот светльо-toxin34 » Чет Май 24, 2018 6:27 am

Едър казваш .... е преди около 2 години, бях малко над 140 кг ...при височина от 185 см ....и след доста умуване, а и разпитване ....си взех едно Декатлонско колело . Модела е Рокрайдър 520 ...27,5 ...и след доста километри навъртяни с него, мога да кажа, че велосипеда си ме издържа без никакви проблеми ....а съм карал и черно с него ...а без някъв там екстриим, но все пак черно ...главини, капли, рамка са си здрави ....общо взето, велосипеда свърши своята работа .. а моето тегло, изобщо не го впечатли ...тоест не избяга от мен при първото слизане от него :) .....цената му е малко над 500 лева ..но с оглед на това, че като изключим че челото не е на конус, е отлична основа за ъпгрейд ...
Ако решиш да вземеш модела, съвета ми е, в мига в които накладките на механиките се износят.... не търси накладки, а смени спирачките с хидравлика ...не, че не спират .. спират си ....и то доста добре, но модела е някъв шантав..и накладки за него- само в самия Декатлон .
Аватар
светльо-toxin34
 
Мнения: 54
Рейтинг: 1320
Регистриран на: Пет Мар 18, 2016 8:17 pm

Re: Първо колело за едър човек- ПОМАГАЙТЕ!

Мнениеот carmo » Съб Май 26, 2018 4:40 pm

Този "хибрид" https://velosiped.bg/creon-dover-cross- ... -3617.html смятам че е "по джоба ти", ще ти пасне на размер и ще те вози прилично по асфалт и сух черен път.
carmo
 
Мнения: 1266
Рейтинг: 1930
Регистриран на: Пет Юни 27, 2014 8:28 am


Назад към Начален клас велосипеди и компоненти

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 18 госта