Помощ за избор на велосипед

Въпроси, коментари и дискусии за велосипеди с цена до 1200 лв. (за твърдаци) и до 1800 лв. (за байкове с двойно окачване), независимо от предназначението им, както и за компоненти, определени от производителя им като начален клас в планинското колоездене.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Помощ за избор на велосипед

Мнениеот Stormblessed » Вто Апр 17, 2018 10:11 am

Здравейте,

Колебая се относно избор на велосипед. Моля да помогнете със съвети и мнение. Карам основно по асфалтови пътища поради което търся да сменя Drag ZX4 с нещо по-целесъобразно.
Интуитивно най-подходящ ми се струва хибриден велосипед 28", като тук обмислям два варианта:
1. С амортисьорна вилка - тип - Drag Grand Canyon или
2.Твърдо окачване - тип - Cross Urban.
Това ли са най-подходящите модели в двете разновидности или има по-добри на RAM, Sprint, Leader.Тук бих поискал и мнение относно разновидностите - Drag Canyon Base vs Pro vs TE както и Cross Areal vs Quest. Заслужава ли си разхода по-скъпа модификация? Оправдано ли е добавеното тегло на амортисьорната вилка с къс ход или не си заслужава?

Получавам съвети и в двете крайности от хората около мен относно шосеен или MTB 29". Относно шосеен според мен е рисковано вземайки предвид, че макар и асфалтова настилката по втори и трети клас асфалтови пътища е далеч от идеална и е предпоставката за криви капли, спукани гуми и по-сериозни инциденти.
Stormblessed
 
Мнения: 5
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пет Апр 13, 2018 11:06 am

Re: Помощ за избор на велосипед

Мнениеот carmo » Вто Апр 17, 2018 11:16 am

Ето ти хибриди: https://velosiped.bg/pazaruvaj-po-kateg ... cross.html -чети и прецени.
За ърбъни също: https://velosiped.bg/pazaruvaj-po-kateg ... urban.html Ареалът в тази категория е много лек + балонни гуми. Ако караш предната малко по-мека, ще осигурява добър комфорт на ръцете (заместващ амортизационната вилка на хибрида) и ще е далеч от отсичането и в джантата.
carmo
 
Мнения: 1266
Рейтинг: 1930
Регистриран на: Пет Юни 27, 2014 8:28 am

Re: Помощ за избор на велосипед

Мнениеот victortrt » Вто Апр 17, 2018 11:56 am

Твърда вилка и балонни гуми или амортисьорна с по-тънки е най-удачната комбинация. Аз съм доволен от стария Гранд каньон ТЕ с ви брейк, но с вилка ncx, която съм чел, че е доста по-добра от стандартните nex. Убеден съм и че видът на спирачките помага да не разлуфтва вилката.
На практика вилката по равен асфалт не работи, но при дупки и паваж те облекчава в ръцете. Моделът е и по-дълъг от тези на Крос, тоест има полза от мека вилка. Кросовете нямат нужда от такава, защото са по-къси и теглото не пада върху ръцете.
Според мен Лидер ги забрави, защото не се знае какво имат, Рам имат градски и хибридни модели, но не знам как са с наличностите, зачезнаха нещо напоследък. Спринт имат един модел Синтеро с две модификации, които биваха, но трябва да ги откриеш.
victortrt
 
Мнения: 2130
Рейтинг: 1759
Регистриран на: Пет Май 09, 2014 8:15 am

Re: Помощ за избор на велосипед

Мнениеот Stormblessed » Вто Апр 17, 2018 1:24 pm

Благодаря за включването carmo & victortrt,
Добре, избистря ми се на тема вилка(cross) или твърдо(urban). А какво ще кажете относно окомплектовката ? Заслужава ли си разлика ~300 лева за Cross Quest вместо Areal при urban, респективно Quest вместо Travel при cross ?
Stormblessed
 
Мнения: 5
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пет Апр 13, 2018 11:06 am

Re: Помощ за избор на велосипед

Мнениеот victortrt » Вто Апр 17, 2018 4:22 pm

Според мен да, защото по-евтините модели са базови откъм скоростна система и спирачки. По-скъпите са с всички екстри дори повече като за конкретния модел - имат дори курбели с куха ос и външни лагери, което е стандарт за мтб. За вилката на Куеста съм сигурен, че е добра /като моята е/.
При крос готов велосипед с по-висока окомплектовка ти излиза по-евтино да се купи готов /производителите пазаруват части на едро/.
От друга страна по-високия клас задвижване ти гарантира дълга и безпроблемна работа и липса на необходимост от ъпгрейди в обозримо бъдеще.
Моят съвет е куестът с твърдата вилка /елиминираш един проблемен компонент/.
victortrt
 
Мнения: 2130
Рейтинг: 1759
Регистриран на: Пет Май 09, 2014 8:15 am

Re: Помощ за избор на велосипед

Мнениеот Stormblessed » Вто Апр 17, 2018 4:28 pm

victortrt,
Дисковите спирачки ми идват излишни в по-високата модификация, но по-висок клас скорости, главини, курбели като че ли накланят везните.

С крак 83-84 см (180 см ръст, 68 кг) размер 500мм или 550мм ще посъветвате ?
Вероятно ще поръчвам и ако сбъркам размера ще си платя още една доставка - по евтино от оглед на живо.
Stormblessed
 
Мнения: 5
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пет Апр 13, 2018 11:06 am

Re: Помощ за избор на велосипед

Мнениеот victortrt » Вто Апр 17, 2018 5:16 pm

Според мен си за L /55 см./ но какво ти пречи да мериш. Крос ги има из всеки град. Отделно в магазина ще ти го настроят по теб.
Иначе си прав за спирачките, но вече и този тип велосипеди вървят с комбинация хубави скорости - дискови спирачки и кофти скорости - ви брейк.
Моето колело май е последното изключение. Вече и драг правят всички хибриди с дискови. То вече дисковите станаха почти на цената на хубав ви-брейк, де.
Отделно има и други предимства - спира в дъжд, кал, не ти пречи лико крива капла и т.н. Отделно теглото се измества в центъра на въртящото се колело, а не в периферията /което при тези тежки гуми не е от голямо значение, но все пак ..../
Последна промяна victortrt на Вто Апр 17, 2018 5:28 pm, променена общо 1 път
victortrt
 
Мнения: 2130
Рейтинг: 1759
Регистриран на: Пет Май 09, 2014 8:15 am

Re: Помощ за избор на велосипед

Мнениеот Alexi » Вто Апр 17, 2018 5:28 pm

аз бих предпочел да си спестя наличието на вилка с 60-80 мм ход недобре работеща и тежка 2-2.5 кг ,препоръчвам твърдата - вероятно е около 1 кг което е съществено по леко ,а малко по голям балон гуми е по смислено за поемане на неравности ..
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Помощ за избор на велосипед

Мнениеот carmo » Вто Апр 17, 2018 7:57 pm

Stormblessed написа:victortrt,
С крак 83-84 см (180 см ръст, 68 кг) размер 500мм или 550мм ще посъветвате ?

С тоя крак си за рамка максимум 52см, каквато имат Ареала и Травела, а ако избереш някой от Куестовете -максимум 50см.
carmo
 
Мнения: 1266
Рейтинг: 1930
Регистриран на: Пет Юни 27, 2014 8:28 am

Re: Помощ за избор на велосипед

Мнениеот 2WBGST » Вто Апр 17, 2018 9:45 pm

Като карач на Cross Areal модел 2017 (ST=52 cm, 8-speed) бих споделил следното:
1. Дебелите гуми (и конкретно Schwalbe Big Apple) газят през пясък, черен път, скапани тротоари(начертани като велоалеи), мокри настилки и пр. На мен не ми са тежки, имат много добър амортизационен ефект, но ги карам на 4,5 atm. Носят големи товари и няма риск да се изкриви капла.
2. Твърдата вилка - не я заменям за никакви пружини. Скачам и се качвам на бордюри (няма проблеми). За шосе, черен път и велопоходи е №1.
3. Рамка. Ще ми се да е 1 см по-дълга. При №52 е оптимален вариант за ръст 180 см.
4. Спирачки. Не ми трябват дискови. Карам предимно в сухо време. Дори с багаж по 15-16 кг. и спирачките си държат при по-дълго спускане. Все пак съм ги пробвал и на дъжд - ами карам по-бавно и внимателно. През зимата също нямат проблеми спират добре. Като цяло при извънградско каране доста рядко ми се налага да ползвам спирачките.
5. Главини. Не се оказаха на ниво, но пък може да се подменят. С JoyTech-FH802 (RareHub - http://www.joy-tech.com.tw/joytech/) трябва да се кара много внимателно за да издържат 1 година интензивно каране.
*Предпочитам задните главини на Shimano или Formula(3,5 години издържаха на предишния ми байк).
6. Команди за скоростите. . Shimano ST-EF 510-8 - много отзивчиви и надеждни(подобрени са спрямо старите модели). Работят без забележки.
8-скорости са ми предостатъчни за туристическо каране.
7. Централно движение(BB) - VP-BC73. Класика няма мърдане поне 5-6 години (карал съм с такова).
8. Капли CROSSER X14 с 32 отвора. Надеждни, относително(за мен) леки и здрави. Очаквах да се кривят и пр. понеже са 32 вместо с 36 спици. Няма такова нещо здрави и надеждни. Скачам от бордюри с тях и са КУЧЕ МАРКА!!! Жалко, че не се продават конкретно този модел шини (622х21 mm).
9. Дерайльора. . Безпроблемно работи - все още не съм му правил никакви настройки.
10. Друго. Много удобни ръкохватки. Седалката я смених за дълги преходи е твърда.
2-Wheels-BG-STreet
2WBGST
 
Мнения: 273
Рейтинг: 1255
Регистриран на: Съб Окт 10, 2015 9:30 pm

Re: Помощ за избор на велосипед

Мнениеот Alexi » Вто Апр 17, 2018 10:14 pm

Кроса ми преди години дойде с такова средно ,изкара 2000 км каране в кал луга и дъжд и се разлуфти ,като го смъкнах лагерите бяха ръждясали .. може би за сухо време е ок ,но няма никаква влагозащита ... шиманското UN55 е далеч по читаво .
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Помощ за избор на велосипед

Мнениеот 2WBGST » Вто Апр 17, 2018 10:23 pm

Alexi написа:Кроса ми преди години дойде с такова средно ,изкара 2000 км каране в кал луга и дъжд и се разлуфти ,като го смъкнах лагерите бяха ръждясали .. може би за сухо време е ок ,но няма никаква влагозащита ... шиманското UN55 е далеч по читаво .

Да shimano e по-добрия избор. Но това VP засега е без проблеми - вярно е че не карам на мокро и сняг, както съм правил преди.
И да добавя, че Cross Areal е много лек, спрямо велосипедите с вилки. Може да се смъкне под 13 кг - сменят се шини, гуми, курбел, централно и т.н. (главини, спици) и ще поолекне.
Все пак човека трябва да поогледа и да покара ако може и така да прецени какво ще му е най-удобно.
2-Wheels-BG-STreet
2WBGST
 
Мнения: 273
Рейтинг: 1255
Регистриран на: Съб Окт 10, 2015 9:30 pm

Re: Помощ за избор на велосипед

Мнениеот cnow » Сря Апр 18, 2018 11:54 am

Aз имам cross quest с твърдата вилка и съм много доволен. Не го карам с балонните му гими, а с по-тънки 700 x 32C. Много е добро колелцето за предназначението си.
cnow
 
Мнения: 47
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Сря Май 24, 2017 9:34 pm

Re: Помощ за избор на велосипед

Мнениеот iL_Diavolo » Сря Апр 18, 2018 3:48 pm

А като килограми колко е , знаеш ли ? Че сайта им , за модела от 2015 го дават 12,2 кг . с педалите !
Аватар
iL_Diavolo
 
Мнения: 144
Рейтинг: 1291
Регистриран на: Съб Мар 03, 2018 10:28 pm

Re: Помощ за избор на велосипед

Мнениеот cnow » Сря Апр 18, 2018 10:12 pm

iL_Diavolo написа:А като килограми колко е , знаеш ли ? Че сайта им , за модела от 2015 го дават 12,2 кг . с педалите !

Ами леко е колелото наистина, но предполагам това е тежестта на най - малкия размер. Аз съм XL и "на око" е около 13. При първа възможност ще го измеря и ще пиша :)
cnow
 
Мнения: 47
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Сря Май 24, 2017 9:34 pm

Re: Помощ за избор на велосипед

Мнениеот Xaoc- » Чет Апр 19, 2018 9:02 pm

Здравейте,
Да ме извини колегата ,че му цапам темата :beer:
Предстои ми покупка на city/trekking велосипед, ако може да ударите едно рамо :)
Като за начало съм 1.90 ,74 кг ,с височина на чатала 86см.Бюджетът е максимум 600 лв .Спрял съм се на рамка Л (19)?
Двоумя се между:РАМ СТ-S 2 28

https://www.bikecenter.bg/velosipedi/gr ... -ram-cts2/

И CROSS AREAL URBAN 28
https://velosiped.bg/cross-areal-urban-cheren-mat.html

Колелото ще се кара извънградско главно,по асфалтов път.
Бях харесал друг модел на РАМ СТ2 ,но го нямат в наличност. ..

Благодаря предварително.
Xaoc-
 
Мнения: 5
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Вто Апр 17, 2018 5:22 pm

Re: Помощ за избор на велосипед

Мнениеот victortrt » Пет Апр 20, 2018 8:30 am

Рамът не дава спецификация, но не ми се вярва за тези пари да отговаря на картинката - т.е. да е с амортисьорна вилка и хидравлики. Ако е така, той е определено по-изгодният вариант.
victortrt
 
Мнения: 2130
Рейтинг: 1759
Регистриран на: Пет Май 09, 2014 8:15 am

Re: Помощ за избор на велосипед

Мнениеот Xaoc- » Пет Апр 20, 2018 9:31 am

Да,съжалявам. :offtopic:
Ето ги и 2та модела цтс1 и цтс2 (сиво-зеления) https://www.ram-bikes.com/bikes/ct-s/

btw Сега ми писаха ,че всъщност имало 1 останал велосипед РАМ СТ 2 28'' размер 19'',та крос-а отпада . Разликата между СТ2 2 и СТ-S 2 е само във вилката,доколкото видях,а и цветът е по симпатичен де :D Според вас заслужава ли си 50те лв отгоре ?

п.с.СТ-2 го имат само в онлайн магазин като последна бройка и не знам какво се случва с гаранцията ,сервизно обслужване и пр.
http://bikes4you.eu/bg/%D0%BA%D0%B0%D1% ... -2-28-2017

Поздрави :beer:
Xaoc-
 
Мнения: 5
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Вто Апр 17, 2018 5:22 pm

Re: Помощ за избор на велосипед

Мнениеот Stormblessed » Съб Апр 21, 2018 8:57 pm

Взех Cross Quest, 550mm размер. Покарах 30км и като движение и скорости се усеща много добре. Рамката изглежда много качествена и лека. Разликата в комфорта на ръцете по второкласен асфалтов път е малко спрямо mtb. Отдавам го на гумите на новия велосипед и все по не работещата вилка на старото mtb.
Радвам се, че избрах по големия размер, позволява каране в доста по комфортна позиция при малко вдигане на седалката.

Изключително лоша седалка. Попитах още в магазина за подмяна с доплащане и съжалявам че не се запънах, а приех отказа. Неудобна и грозна...била ретро... С някакви капси отгоре по периферията и твърда като дърво. Гриповите също са някаква дизайнерска ексцентричност, с която нямам търпение да се разделя. Карах без ръкавици и шева се отпечатва и врязва в дланта.

Като цяло съм доволен от велосипеда и благодаря, че помогнахте в избора.
Stormblessed
 
Мнения: 5
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пет Апр 13, 2018 11:06 am

Re: Помощ за избор на велосипед

Мнениеот carmo » Съб Апр 21, 2018 9:17 pm

Честито. Гриповете можеш временно да завъртиш, така че шевовете да са на по-удобно място. Предната гума карай по-мека -ще добавиш комфорт в ръцете, стига да не прекалиш и отнемеш от скоростта и лекотата на търкалянето и. За дълъг път твърдата седалка е по-правилно решение. Още не си и свикнал, но може и тазът ти да не е подходящ за нея (или по-скоро тя за него). :)
carmo
 
Мнения: 1266
Рейтинг: 1930
Регистриран на: Пет Юни 27, 2014 8:28 am


Назад към Начален клас велосипеди и компоненти

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 13 госта