Въпрос от начинаещ за избор на велосипед.

Въпроси, коментари и дискусии за велосипеди с цена до 700 лв. (за твърдаци) и до 900 лв. (за байкове с двойно окачване), независимо от предназначението им, както и за компоненти, определени от производителя им като начален клас в планинското колоездене.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Въпрос от начинаещ за избор на велосипед.

Мнениеот achodemo » Пет Фев 09, 2018 1:42 pm

Здравейте . До сега съм карал стар модел велосипед Leader 26" от онези с "двойно окачване" :D купуван преди 12 години . Както и да е . Сега искам да си купя "истински" планински байк , който ще се ползва смесено , малко градско , малко планинско . Имам обаче няколко неясноти относно размера на рамката . Висок съм 188см и около 105кг , но съм в процес на отслабване :D Спрял съм се на 29" гуми , но се чудя за рамката . Иска ми се да е по-дълга , не знам защо :) Видях , че за моя ръст дават рамка 21" , какви трудности бих срещнал ако взема рамка 23" ? Имам предвид дължината на хоризонталната тръба.

Като модел ми харесва (на вид :) ) това :

https://dragzone.bg/velosipedi/planinski-velosipedi-s-tvarda-ramka/velosiped-drag-zx-pro-2017

И тъй като съм лаик по темата и нямам понятие от вложените компоненти , моля за съвет , добро ли е съотношението цена-качество ?
Като начало разбирам ,че за моето тегло и ръст ми трябва стабилна , здрава рамка , тази примерно такава ли е ?
Капли , вилка , ще ме носят ли спокойно ? :)
Държа също и на хидравличните дискови спирачки.

Това примерно :

https://dragzone.bg/velosipedi/planinski-velosipedi-s-tvarda-ramka/velosiped-drag-hardy-base-2018

С какво е по добро за разликата в цената ?

Много ще съм Ви благодарен за всякакви съвети и насоки !

Поздрави !
achodemo

Рейтинг: 1200

Re: Въпрос от начинаещ за избор на велосипед.

Мнениеот Boko-Loco » Пет Фев 09, 2018 4:05 pm

Здравей,
За цената си и двата велосипеда са добри. Разликата в цената е с основание, предвид по-добрите компоненти и рамка на Хардито. Относно размера: това 21" и 23" нали знаеш, че се отнася за седалковата тръба? Според мен ZX 23" няма, а и ще ти е голямо ако го има. Разликите в геометриите са, че Хардито е с по-дълга хоризонтална тръба и по-къса седалкова. Тоест по-модерна геометрия - може да се кара с по-къса лапа за по-добро управление.
Не знам колко точно са здрави, но предвид доживотната гаранция на Драг, няма какво да те притеснява.
Относно размера, най-добре да пробваш, но мисля, че Харди 21" ще ти е добре, а ZX 21" ще ти е висока седалковата тръба.
Boko-Loco

Рейтинг: 1708

Мнениеот achodemo » Пет Фев 09, 2018 4:19 pm

Разбирам. Явно погрешно съм схванал индикацията за размера на рамките. А как мога да разбера каква е дължината на хоризонталната тръба? Защо този размер не се дава в спецификациите?
Благодаря за насоката , вероято ще избера Хардито щом е с по добра рамка , все пак всеки друг компонент в последствие може да се подменя :)
Между другото дължината до четала ми е 88см. При това условие остава ли 21.5" рамка подходящ размер за мен ?

Поздрави !
achodemo

Мнениеот Boko-Loco » Пет Фев 09, 2018 4:42 pm

achodemo написа:Разбирам. Явно погрешно съм схванал индикацията за размера на рамките. А как мога да разбера каква е дължината на хоризонталната тръба? Защо този размер не се дава в спецификациите?
Благодаря за насоката , вероято ще избера Хардито щом е с по добра рамка , все пак всеки друг компонент в последствие може да се подменя :)
Между другото дължината до четала ми е 88см. При това условие остава ли 21.5" рамка подходящ размер за мен ?

Поздрави !

Не само рамката е по-добра, спирачки, скорости и тн. също.

Ето тук: https://dragbicycles.com/bike/hardy-base/

и тук: https://dragbicycles.com/bike/zx-pro-2/

Трябва да ти е добре 21,5" Харди, както казах: най-добре да пробваш.
Boko-Loco

Мнениеот achodemo » Пет Фев 09, 2018 4:46 pm

Благодаря много !

А относно височината на рамката и дължината на четала , там оказва ли влияние и дължината на курбелите , какъв размер е добре да бъдат в моя случай ?

Поздрави !
achodemo

Мнениеот Boko-Loco » Пет Фев 09, 2018 4:59 pm

Оказват разбира се. Обикновено размерите от М (17") нагоре са с 175мм курбели. Това е и размера като за теб.
Boko-Loco

Мнениеот iL Diavolo » Пет Фев 09, 2018 5:13 pm

Виж го този модел - http://koleloto.bg/product/1216/cross-f ... 017-g.html

И прочети тук за него - http://www.mtb-bg.com/index.php/product ... -fusion-29
!!! със скотовете съм !!!
Аватар
iL Diavolo

Рейтинг: 1225

Мнениеот Boko-Loco » Пет Фев 09, 2018 5:20 pm

iL Diavolo написа:Виж го този модел - http://koleloto.bg/product/1216/cross-f ... 017-g.html

И прочети тук за него - http://www.mtb-bg.com/index.php/product ... -fusion-29

Човека търси дълго колело, ти му предлагаш възможно най-късото на пазара! Да не си търговец?
Boko-Loco

Мнениеот iL Diavolo » Пет Фев 09, 2018 6:33 pm

Не , не съм търговец . Просто му предложих да разгледа и друга марка велосипеди .
!!! със скотовете съм !!!
Аватар
iL Diavolo

Рейтинг: 1225

Мнениеот achodemo » Пет Фев 09, 2018 8:13 pm

Благодаря ще разгледам и други модели разбира се. Още в началото казах че приемам всякакви насоки. Но наистина ми се иска по голяма рамка, защото все пак съм едър човек и сега на старото колело стоя изгърбен някак много и си мисля че е защото ми е къса като дължина.
achodemo

Мнениеот Alexi » Пет Фев 09, 2018 8:22 pm

под голяма винаги разбирай горната тръба или както е прието top tube efective ( TTe ) .. рамка 52 седалкова с горна тръба примерно 56 е смехотворно къса ( здравейте Крос ) и едър висок човек стои като на циркаджийско колело изправен като бастун .. като добавим и челния ъгъл от 72.5 ,нещата стават плачевни ако се кара по предназначение .. гледай дълги рамки ,да са ти удобни ..
Boardman Team FS 650b custom build 12.6 kg
Аватар
Alexi

Рейтинг: 1980

Мнениеот achodemo » Пет Фев 09, 2018 9:14 pm

Да! Точно това имах предвид, че сега изглеждам като вълка от нупагади на колело :) И да точно дължината на горната тръба имах предвид да ми е по мярка. Колко см биха ми паснали на ръста се чудя. Дали размера на Хардито е удачен за мен?
achodemo

Мнениеот Alexi » Пет Фев 09, 2018 9:42 pm

минимум 620-640 ТТе .. БГ производител има само един с адекватни рамки , но не се вписва в бюджета
Аватар
Alexi

Мнениеот achodemo » Пет Фев 09, 2018 9:53 pm

Разбирам. Сега погледнах в спецификацията на Хардито дадена ми в линка по горе. Там в таблицата на размери на рамката има две позиции за ТТ-Х и ТТ-actual, коя е по важната? Също там за рамка 21.5" виждам че едната стойност на ТТ е 614мм другата 620мм мисля, значи би трябвало да се впише тази рамка в препоръката за моя размер, или бъркам?

Поздрави!
achodemo

Мнениеот Alexi » Пет Фев 09, 2018 9:55 pm

най добре е да се пробва дали ти е удобна
Аватар
Alexi

Мнениеот Boko-Loco » Съб Фев 10, 2018 1:50 pm

achodemo написа:Разбирам. Сега погледнах в спецификацията на Хардито дадена ми в линка по горе. Там в таблицата на размери на рамката има две позиции за ТТ-Х и ТТ-actual, коя е по важната? Също там за рамка 21.5" виждам че едната стойност на ТТ е 614мм другата 620мм мисля, значи би трябвало да се впише тази рамка в препоръката за моя размер, или бъркам?

Поздрави!

ТТ хоризонтал е което има смисъл, актуалния ТТ не дава никаква информация.
640мм за 21,5" е добре, а 69 градуса челен ъгъл е супер.
Последна промяна Boko-Loco на Съб Фев 10, 2018 2:28 pm, променена общо 1 път
Boko-Loco

Мнениеот Boko-Loco » Съб Фев 10, 2018 1:53 pm

Alexi написа:минимум 620-640 ТТе .. БГ производител има само един с адекватни рамки , но не се вписва в бюджета

Разгледай геометрията на Харди преди да правиш заключения!
Boko-Loco

Мнениеот КоlЮ » Съб Фев 10, 2018 2:44 pm

Това нещо: " Вилка SR Suntour XCM-DS-HLO" , идва фабрично разлуфтено.
Bin Big Mag , mag mich kein.
Аватар
КоlЮ

Рейтинг: 1361

Мнениеот achodemo » Съб Фев 10, 2018 4:24 pm

Добре ,а......мислех си ,ако става въпрос за 1-2-3см разлика в дължината на рамката , те не могат ли да се компенсират с по-дълга лапа ?! Или са ми погрешни схващанията :) ?

Какво ще рече , разлуфтена вилка ? Не е качествена тази ли или може да се настроии за да не бъде разлуфтена :) ?
achodemo

Мнениеот Alexi » Съб Фев 10, 2018 4:34 pm

Boko-Loco написа:
Alexi написа:минимум 620-640 ТТе .. БГ производител има само един с адекватни рамки , но не се вписва в бюджета

къси са рамките .. масовия размер 17 и 19 са с по 560-590 ТТе ,като при това фабрично са с лапа 50 ? това кой гений от Драг го е измислил ,ХС велосипед с лапа 50 ? или видяли че Мондракер и Коменкал слагат лапа 50 и барабар с батковците .. :D
Аватар
Alexi

Мнениеот Boko-Loco » Съб Фев 10, 2018 8:37 pm

Alexi написа:
Boko-Loco написа:

къси са рамките .. масовия размер 17 и 19 са с по 560-590 ТТе ,като при това фабрично са с лапа 50 ? това кой гений от Драг го е измислил ,ХС велосипед с лапа 50 ? или видяли че Мондракер и Коменкал слагат лапа 50 и барабар с батковците .. :D

Интересно къде ги видя тези цифри? Аз видях 17"-590мм, 19"-620мм. За лапата не споря, но при тази дължина на ТТ с 68-69 градуса челен ъгъл късата лампа ми се струва уместна. Още повече, че това не е състезателен ХС велосипед, а универсален планински велосипед.
Boko-Loco

Мнениеот Alexi » Съб Фев 10, 2018 8:42 pm

пуснах го в Гугъл и може да съм гледал по стар модел ,не ми се рови .. ако е 620 за 19" е прилично съгласен съм
Аватар
Alexi

Мнениеот Boko-Loco » Съб Фев 10, 2018 8:54 pm

achodemo написа:Добре ,а......мислех си ,ако става въпрос за 1-2-3см разлика в дължината на рамката , те не могат ли да се компенсират с по-дълга лапа ?! Или са ми погрешни схващанията :) ?

Какво ще рече , разлуфтена вилка ? Не е качествена тази ли или може да се настроии за да не бъде разлуфтена :) ?

Могат да се правят корекции с лапата, но до 1-2см, иначе се влошава управлението. За това е важно рамката да е с адекватна геометрия. За съжаление в този ценови диапазон не могат да се очакват чудеса от вилката.
Boko-Loco

Мнениеот achodemo » Съб Фев 10, 2018 9:34 pm

За размера разбрах мисля. А вилката толкова ли зле, разбирам че има вилки на цената на това колело, но все пак за любителско каране не става ли дори,няма да скачам от рампа и скоци :) ?
achodemo

Мнениеот Boko-Loco » Съб Фев 10, 2018 9:42 pm

achodemo написа:За размера разбрах мисля. А вилката толкова ли зле, разбирам че има вилки на цената на това колело, но все пак за любителско каране не става ли дори,няма да скачам от рампа и скоци :) ?

Ти нямаш избор за тия пари. Не е фатално, много хора ги карат с години по планините.
Boko-Loco

Мнениеот КоlЮ » Вто Фев 13, 2018 3:36 pm

achodemo написа:За размера разбрах мисля. А вилката толкова ли зле, разбирам че има вилки на цената на това колело, но все пак за любителско каране не става ли дори,няма да скачам от рампа и скоци :) ?

Нека обясня единственият вариант на тази вилка да работи и да не създава проблеми: Не карай през неравности ( или по скромно казано : В рамка , но не на рамка ) .

Понеже гледам ,че я продават тази вилка в дрогзона за 140лв. ,по добре им кажи че искаш да я вземеш без тази вилка и си купи някоя която си заслужава.Ако бюджета е ограничен , има вилки на рок шок за около 210 лв (нови ) ,а втора ръка даже и по хубави има, който ще изкарат повече време и ще създадат подобри спомени и усещания (и не натежава значително на бюджета само с едни 70лв).
Аватар
КоlЮ

Мнениеот Alexi » Вто Фев 13, 2018 3:39 pm

Дето вика и колегата има хора с години търкалят такива вилки из горите ,тежки са и работят зле но за начинаещ стават ...
Аватар
Alexi

Мнениеот achodemo » Вто Фев 13, 2018 6:55 pm

КоlЮ написа:

Нека обясня единственият вариант на тази вилка да работи и да не създава проблеми: Не карай през неравности ( или по скромно казано : В рамка , но не на рамка ) .

Понеже гледам ,че я продават тази вилка в дрогзона за 140лв. ,по добре им кажи че искаш да я вземеш без тази вилка и си купи някоя която си заслужава.Ако бюджета е ограничен , има вилки на рок шок за около 210 лв (нови ) ,а втора ръка даже и по хубави има, който ще изкарат повече време и ще създадат подобри спомени и усещания (и не натежава значително на бюджета само с едни 70лв).

Може ли конкретни примери на "ставащи" вилки ? Макар че се съмнявам да се навият да ми го продадат без вилка :) или освен , незнам да ли могат да ми комплектоват с друга....
achodemo

Мнениеот Alexi » Вто Фев 13, 2018 7:05 pm

като база трябва да гледаш Рекон силвър на Рокшок примерно ,Маниту марвел Комп ,в тоя ценови диапазон около 300-400 лв ( навън ,тука цените са други )
Аватар
Alexi

Мнениеот КоlЮ » Сря Фев 14, 2018 2:25 am

achodemo написа:Може ли конкретни примери на "ставащи" вилки ? Макар че се съмнявам да се навият да ми го продадат без вилка :) или освен , незнам да ли могат да ми комплектоват с друга....

SR suntur от личен опит стават само дурулукса и епиксона.Всичко друго е ставащо , освен ако е на марката ZOOM , има няколко модела на RST който са евтини и работещи но не знам дали са съвместими с 27" и 29". Иначе Rock shox RS , XC - 28 ,30 ,Paragon ,recon, както колега е споменал silver и т.н.

То лошото е че те в момента не предлагат нито една качествена вилка от нисък или среден клас за парите който им искат.
Гледам че SR Suntour Epixon TR DS LO-R 15QL 27.5 са го намалили 335лв. , но идва и въпроса с 15 мм ос .

Зависи как се пазариш. Всеки нормален търговец ,би желал клиента да е доволен от стоката която му пробутва.
Аватар
КоlЮ

Следваща

Назад към Начален клас велосипеди и компоненти