Съвет за хибрид

Въпроси, коментари и дискусии за велосипеди с цена до 1200 лв. (за твърдаци) и до 1800 лв. (за байкове с двойно окачване), независимо от предназначението им, както и за компоненти, определени от производителя им като начален клас в планинското колоездене.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Re: Съвет за хибрид

Мнениеот 2WBGST » Сря Дек 21, 2016 6:36 pm

След една година каране ще прецениш, много или малко са 10х3 speed.
Дано да нямаш при тези компоненти разцентровки (неточности при превключването на предавките).
Трябва ти за всеки случай и един мастерлинк за по-тясна верига/10-speed/ (едно или две резервни звена), ако се скъса веригата при дълъг път.
Щом си лек 74 кг, няма какво да се криви по каплите (17 мм с 32 спици е достатъчно).
Какво ще кажеш за гумите? а) тънки ли ти се струват или дебели? б) грайфера груб ли е за асфалт или е добре, както на черно, така и на шосе?
Ако се решиш може да му сложиш и едни калници.
2-Wheels-BG-STreet
2WBGST
 
Мнения: 273
Рейтинг: 1255
Регистриран на: Съб Окт 10, 2015 9:30 pm

Re: Съвет за хибрид

Мнениеот Начинаещият » Чет Дек 22, 2016 9:05 am

2WBGST написа:...Щом си лек 74 кг, няма какво да се криви по каплите (17 мм с 32 спици е достатъчно).
Какво ще кажеш за гумите? а) тънки ли ти се струват или дебели? б) грайфера груб ли е за асфалт или е добре, както на черно, така и на шосе?

Ами гумете ми се струват по-скоро тънки, а грайфера според мен си е повече за черен път.
Начинаещият
 
Мнения: 67
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Чет Ное 03, 2016 11:01 am

Re: Съвет за хибрид

Мнениеот carmo » Чет Дек 22, 2016 2:54 pm

Е, това е компромисен балон и шарка. Ако се зарибиш по асфалтови и твърдопочвени преходи, винаги има и по-добри решения.
carmo
 
Мнения: 1266
Рейтинг: 1930
Регистриран на: Пет Юни 27, 2014 8:28 am

Re: Съвет за хибрид

Мнениеот vencil » Чет Дек 22, 2016 4:43 pm

carmo написа:Е, това е компромисен балон и шарка. Ако се зарибиш по асфалтови и твърдопочвени преходи, винаги има и по-добри решения.

Особено шарката, колкото по бързо се отърве от тях толкова по добре. Разбира се ако основно кара по асфалти, павета плочки и твърд черен път. Големината на балона за такъв тип колела си е баш ;) , с малко заигравка в/у налягането може да постигне оптималният за него комфорт+скорост.
Аватар
vencil
 
Мнения: 186
Рейтинг: 1245
Регистриран на: Чет Май 28, 2015 6:05 am

Re: Съвет за хибрид

Мнениеот Начинаещият » Пет Яну 13, 2017 11:20 am

Смятам да си взема още една верига и да ги сменявам през определени километри за равномерно износване на останалите компоненти.Поне на такива мнения попаднах ...Настоящата верига е Шимано HG X CN HG54.
Въпроса ми е, същата верига ли да търся или някоя по-добра?
Ако някой даде предложения ще му бъда много благодарен!
Начинаещият
 
Мнения: 67
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Чет Ное 03, 2016 11:01 am

Re: Съвет за хибрид

Мнениеот Alexi » Пет Яну 13, 2017 11:55 am

за да си ги сменяш трябва да си набавиш "бързо" звено ,а най добре новата ти верига да си идва с такова - примерно КМС Х10.93 е много приятна верига с никелирани пинове изглежда по красиво и не ръждясва
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Съвет за хибрид

Мнениеот Начинаещият » Пет Яну 13, 2017 1:38 pm

Alexi написа:за да си ги сменяш трябва да си набавиш "бързо" звено ,а най добре новата ти верига да си идва с такова - примерно КМС Х10.93 е много приятна верига с никелирани пинове изглежда по красиво и не ръждясва


Тази верига продава ли се някъде в Бг?
Начинаещият
 
Мнения: 67
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Чет Ное 03, 2016 11:01 am

Re: Съвет за хибрид

Мнениеот Petar_stoychev » Пет Яну 13, 2017 9:18 pm

Начинаещият написа:
Alexi написа:за да си ги сменяш трябва да си набавиш "бързо" звено ,а най добре новата ти верига да си идва с такова - примерно КМС Х10.93 е много приятна верига с никелирани пинове изглежда по красиво и не ръждясва


Тази верига продава ли се някъде в Бг?


примерно:

http://www.bikecenter.bg/product/kmc-x10_93
Аватар
Petar_stoychev
 
Мнения: 526
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Авг 28, 2016 2:48 pm
Местоположение: Sofia

Re: Съвет за хибрид

Мнениеот Начинаещият » Съб Яну 14, 2017 11:41 am

Благодаря! Като я търсих с гугъл ми отваряше само руски сайтове :crazy:
Начинаещият
 
Мнения: 67
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Чет Ное 03, 2016 11:01 am

Re: Съвет за хибрид

Мнениеот Начинаещият » Пон Яну 16, 2017 9:21 am

Става ли нещо от тези машинки?
https://www.aliexpress.com/item/1ocs-Ca ... 8fc9&tpp=1
Начинаещият
 
Мнения: 67
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Чет Ное 03, 2016 11:01 am

Re: Съвет за хибрид

Мнениеот Начинаещият » Пон Яну 30, 2017 10:22 am

Начинаещият написа:Става ли нещо от тези машинки?
https://www.aliexpress.com/item/1ocs-Ca ... 8fc9&tpp=1

Поръчах си една, пък дано върши работа :D
Начинаещият
 
Мнения: 67
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Чет Ное 03, 2016 11:01 am

Re: Съвет за хибрид

Мнениеот Начинаещият » Сря Фев 15, 2017 10:31 am

На първо четене - става тази машинка. Успях да сваля и да сложа веригата - без поражения :D
Сега започвам да търся гуми за асфалт и сухи черни пътеки. Като гледам в такива условия ще карам предимно и си мисля, че настоящите са прекалено голям компромис. Мисля нещо, като предложеното от victortrt - ГУМА VITTORIA Адвенчър туринг
Още някакви предложения, ако дадете ще съм благодарен!
Начинаещият
 
Мнения: 67
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Чет Ное 03, 2016 11:01 am

Re: Съвет за хибрид

Мнениеот victortrt » Сря Фев 15, 2017 11:24 am

Къде съм давал акъл за Виторията.
Дори и така да е било, съм ги дал като пример за трекинг гуми, а не като препоръка за вземане на инвестиционно решение.
Вярно, че ги има в магазина, от който си купи колелото и имат доставка, но има и други сносни трекинг гуми на други производители - швалбе, континентал, рубена, кенда.
Важен е принципът - шарката да е добра за асфалт и все пак да става за черни пътища, да има някаква защита срещу спукване, поне задната и материалът да не е много пластмасов.
victortrt
 
Мнения: 2130
Рейтинг: 1759
Регистриран на: Пет Май 09, 2014 8:15 am

Re: Съвет за хибрид

Мнениеот Начинаещият » Сря Фев 15, 2017 11:38 am

victortrt написа:Къде съм давал акъл за Виторията.

На 3-та страница :D
Принципът го разбрах, но идеята беше, ако някой е тествал някоя подобен вид гума, да я препоръча. Няма как на живо да ги видя, а ще е от нета покупката...
Начинаещият
 
Мнения: 67
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Чет Ное 03, 2016 11:01 am

Re: Съвет за хибрид

Мнениеот victortrt » Сря Фев 15, 2017 3:36 pm

Аз съм доволен от Швалбе Делта круизър 5 мм, слага се на Драг Гранд Каньон ТЕ, какъвто имам аз, но и съм с ви-брейк ако има значение. Леки са, бързи и имат някаква защита от спукване.
На градското съм с Рубена Флаш, 42 мм със много екстри /дълъг живот, защита срещу пробиване от най-хард варианта/. Те са за по-тежко колело, защото са тежки и много здрави /предназначени за велосипеди с багажник и багаж/.
Рубена имат по-тесни и високи гуми за размера си и у нас обикновено се продават най-ниския клас, но има и модели с много екстри и съответно висока цена.
Предполагам и континентал имат добри модели, напр. Спийд райд, но не съм карал такива.
Има доста теми за градски гуми.
Витория също е добра, но не много разпространена марка за гуми.
victortrt
 
Мнения: 2130
Рейтинг: 1759
Регистриран на: Пет Май 09, 2014 8:15 am

Re: Съвет за хибрид

Мнениеот Начинаещият » Сря Фев 15, 2017 3:44 pm

victortrt написа: континентал имат добри модели, напр. Спийд райд, но не съм карал такива.

Точно този модел ми хареса. Ако не намеря нещо по-добро в този ценови диапазон ще поръчам именно тях. :beer:
Начинаещият
 
Мнения: 67
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Чет Ное 03, 2016 11:01 am

Re: Съвет за хибрид

Мнениеот Petar_stoychev » Сря Фев 15, 2017 5:55 pm

Начинаещият написа:
victortrt написа: континентал имат добри модели, напр. Спийд райд, но не съм карал такива.

Точно този модел ми хареса. Ако не намеря нещо по-добро в този ценови диапазон ще поръчам именно тях. :beer:


На старият ми хибрид бях сложил Continental Speed Ride и бях доста приятно очарован от тях,наистина са speed.Имаха си и достатъчно сцепление и на терени различни от асфалт.
Аватар
Petar_stoychev
 
Мнения: 526
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Авг 28, 2016 2:48 pm
Местоположение: Sofia

Re: Съвет за хибрид

Мнениеот Начинаещият » Чет Фев 16, 2017 9:07 am

Поръчах Континентал-а :beer:
Начинаещият
 
Мнения: 67
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Чет Ное 03, 2016 11:01 am

Re: Съвет за хибрид

Мнениеот Начинаещият » Пет Фев 17, 2017 2:52 pm

Сутринта си взех гумите и отидох в магазина, да ми ги сменят. Човека ги смени много бързо :bigeyes: И реших да тествам...Направих 15-тина км преход и мога да кажа, че тези гуми сравнени със старите, нямат нищо общо/за шосейно каране/ :D По-безшумни са и определено по-бързи. За сцепление нарочно карах в мокро и пясък -нямах проблеми.
Не съм ги тествал по земен път, че при нас още е кално и ще стане страшно :D
Мисля, че за парите си е една отлична гума :beer:
Начинаещият
 
Мнения: 67
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Чет Ное 03, 2016 11:01 am

Re: Съвет за хибрид

Мнениеот carmo » Нед Фев 19, 2017 2:50 pm

Моля те като понатрупаш впечатления и по черно, да споделиш, понеже и аз се чудя за хибрида, тях ли да обуя или http://velosiped.bg/pazaruvaj-po-katego ... ter-3.html , които са с по-малък балон, но по-изразен страничен грайфер. Може би заради него са по-тежички, въпреки 35мм балон.
carmo
 
Мнения: 1266
Рейтинг: 1930
Регистриран на: Пет Юни 27, 2014 8:28 am

Re: Съвет за хибрид

Мнениеот Начинаещият » Нед Фев 26, 2017 6:52 pm

carmo написа:Моля те като понатрупаш впечатления и по черно, да споделиш, понеже и аз се чудя за хибрида, тях ли да обуя или http://velosiped.bg/pazaruvaj-po-katego ... ter-3.html , които са с по-малък балон, но по-изразен страничен грайфер. Може би заради него са по-тежички, въпреки 35мм балон.

Покарах тези дни и по земно, като имаше и леки кални участъци...На сухо нямам проблеми - освен, че по-друса според мен /спрямо старите ми гуми :D/ На кал обаче бързо се запълва този ситен грайфер/при условие, че не е някаква сериозна кал все пак, а леко мокро/ и стабилността разбира се се влоши/.Сравнявам ги със старите ми гуми, които си бяха по за черен път/. По шосе са екстра!
Сякаш вторите от линка ти, ще се държат по-добре в кално заради грайфера... :dontknow:
Начинаещият
 
Мнения: 67
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Чет Ное 03, 2016 11:01 am

Re: Съвет за хибрид

Мнениеот Начинаещият » Пон Фев 27, 2017 11:33 am

Petar_stoychev написа:
Начинаещият написа:
Alexi написа:за да си ги сменяш трябва да си набавиш "бързо" звено ,а най добре новата ти верига да си идва с такова - примерно КМС Х10.93 е много приятна верига с никелирани пинове изглежда по красиво и не ръждясва


Тази верига продава ли се някъде в Бг?


примерно:

http://www.bikecenter.bg/product/kmc-x10_93


Понеже се оказа, че няма наличност от тази верига, намерих ето тази:
Марка: KMC
Модел: XX-10-95 SP
Размер: 10sp.
Дали ще ми свърши работа?
Ако не става, кажете някой аналог на КМС Х10.93 с "бързо звено" :dontknow:
ПС Иначе чакат зареждане за КМС Х10.93 след средата на март, но не е сигурно!
Начинаещият
 
Мнения: 67
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Чет Ное 03, 2016 11:01 am

Re: Съвет за хибрид

Мнениеот vencil » Пон Фев 27, 2017 11:59 am

Ето ти два варианта
Shimano CN-HG53-9
http://belbike-bg.com/%D0%B7%D0%B0%D0%B ... rosti.html
Shimano Deore XT CN-HG93-9
http://belbike-bg.com/%D0%B7%D0%B0%D0%B ... rosti.html

Въпреки че ако помислиш малко най-вероятно ще стигнеш до извода че няма смисъл от тази процедура, просто си почиствай и смазвай веригата и като се скапе някога си я смени. Аз си взех преди време Shimano Deore XT CN-HG93-9 но не съм я сложил още за да имам впечатления иначе сега си карам с Shimano CN-HG53-9 и не и откривам кусури вече е на над 7000км. и като я гледам може и още толкава да си изкара :dontknow: .

Ето ти и звено
http://belbike-bg.com/%D0%B7%D0%B0%D0%B ... rosti.html
Аватар
vencil
 
Мнения: 186
Рейтинг: 1245
Регистриран на: Чет Май 28, 2015 6:05 am

Re: Съвет за хибрид

Мнениеот Petar_stoychev » Пон Фев 27, 2017 12:42 pm

Начинаещият написа:
Petar_stoychev написа:
Начинаещият написа:
Alexi написа:за да си ги сменяш трябва да си набавиш "бързо" звено ,а най добре новата ти верига да си идва с такова - примерно КМС Х10.93 е много приятна верига с никелирани пинове изглежда по красиво и не ръждясва


Тази верига продава ли се някъде в Бг?


примерно:

http://www.bikecenter.bg/product/kmc-x10_93


Понеже се оказа, че няма наличност от тази верига, намерих ето тази:
Марка: KMC
Модел: XX-10-95 SP
Размер: 10sp.
Дали ще ми свърши работа?
Ако не става, кажете някой аналог на КМС Х10.93 с "бързо звено" :dontknow:
ПС Иначе чакат зареждане за КМС Х10.93 след средата на март, но не е сигурно!


Би трябвало да ти свърши работа,може да погледнеш и това

http://screambikes.eu/bg/verigi/12545-v ... ilver.html
Аватар
Petar_stoychev
 
Мнения: 526
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Авг 28, 2016 2:48 pm
Местоположение: Sofia

Re: Съвет за хибрид

Мнениеот Начинаещият » Пон Фев 27, 2017 2:56 pm

vencil - аз съм с 10 скорости.
Четох доста и теоретично със въртене на 3 вериги се удължава доста живота на венци и курбели :dontknow: Дали е така на практика, нямам представа.
Искам да е с "бързо звено" от гледна точка на лесно сваляне за смазване примерно...
Начинаещият
 
Мнения: 67
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Чет Ное 03, 2016 11:01 am

Re: Съвет за хибрид

Мнениеот vencil » Пон Фев 27, 2017 3:41 pm

Ами не знам защо съм си мислил че става дума за 9 скорости, явно толкова съм чел :banghead: .

Бързото звено си е благинка от където и до го погледнеш, тъй че си е направо задължително. Огромните ми съмнения са относно въртенето на 1-2 че и 3 вериги :crazy: , аз също доста съм чел из форуми за тази практика но никога не съм успявал да си обясня реалните ползи. Изучавал съм свойствата на металите, видовете лагери, натоварванията и т.н. (абе все нещо ми е влезнала в главата :D ) и винаги съм се опитвал да си го обясня чисто технически и не успявам :dontknow: . Единствената реална полза за мен от въртенето на две вериги е когато бързаш: просто слагаш веднага почистената верига и караш а когато имаш свободно време се занимаваш с мръсната ама...

п.п. Shimano DEORE CN-HG54-10.
http://belbike-bg.com/%D0%B7%D0%B0%D0%B ... rosti.html
Shimano DEORE XT CN-HG95-10
http://belbike-bg.com/%D0%B7%D0%B0%D0%B ... rosti.html
звено 10
http://belbike-bg.com/%D0%B7%D0%B0%D0%B ... rosti.html

М/у другото Драго Кузов (собственика на Драг) веднъж по време на Тура беше гост в Евроспорт и коментираха нещо за веригите и той спомена че KMC произвеждат веригите и на Shimano така че и двете марки трябва да са с еднакво качество, просто избора се свежда кой модел къде ще го намериш най-евтино ;) . Аз лично съм попадал на един и същи модел но с доста различна цена в различни магазини.
Аватар
vencil
 
Мнения: 186
Рейтинг: 1245
Регистриран на: Чет Май 28, 2015 6:05 am

Re: Съвет за хибрид

Мнениеот carmo » Пон Фев 27, 2017 7:45 pm

Начинаещият написа:
carmo написа:Моля те като понатрупаш впечатления и по черно, да споделиш, понеже и аз се чудя за хибрида, тях ли да обуя или http://velosiped.bg/pazaruvaj-po-katego ... ter-3.html , които са с по-малък балон, но по-изразен страничен грайфер. Може би заради него са по-тежички, въпреки 35мм балон.

Покарах тези дни и по земно, като имаше и леки кални участъци...На сухо нямам проблеми - освен, че по-друса според мен /спрямо старите ми гуми :D/ На кал обаче бързо се запълва този ситен грайфер/при условие, че не е някаква сериозна кал все пак, а леко мокро/ и стабилността разбира се се влоши/.Сравнявам ги със старите ми гуми, които си бяха по за черен път/. По шосе са екстра!
Сякаш вторите от линка ти, ще се държат по-добре в кално заради грайфера... :dontknow:


Благодарско. Приоритет ми е сухият и твърд терен, понеже с хибрида движа предимно не екстремно, но искам да имам и странично сцепление в черните коловози. Сега съм със http://velosiped.bg/pazaruvaj-po-katego ... 0c-bk.html и са приемливи, но ми се ще да сложа малко по-тънки и с по-ниска загуба на енергия. Иначе са бързи, поради сликовата си централна част и съм ги пукал само 2 пъти -заради откровенният оф-роуд в който се бях забъркал в конкретните случаи. Принципно много черно и макадам са видели (за асфалт да не говорим) и ме гложди опасението да не попадна на нещо не така универсално, а на всичко отгоре по-скъпо и капризно.
carmo
 
Мнения: 1266
Рейтинг: 1930
Регистриран на: Пет Юни 27, 2014 8:28 am

Re: Съвет за хибрид

Мнениеот Начинаещият » Вто Фев 28, 2017 9:23 am

За в сухо време според мен няма да имаш проблеми. Виж за пукането още нищо не мога да кажа, но започнах да карам по около 7-8 км всеки ден по една пътека с кучето, която не е много утъпкана и чиста и скоро ще разбера дали са издръжливи :D
Начинаещият
 
Мнения: 67
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Чет Ное 03, 2016 11:01 am

Re: Съвет за хибрид

Мнениеот Начинаещият » Вто Фев 28, 2017 2:58 pm

vencil написа:п.п. Shimano DEORE CN-HG54-10.

Тази верига поръчах, заедно с няколко звена. :beer:
Начинаещият
 
Мнения: 67
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Чет Ное 03, 2016 11:01 am

Re: Съвет за хибрид

Мнениеот Начинаещият » Вто Фев 28, 2017 11:27 pm

Пристигнаха ми и рогата и мога да кажа, че vencil беше прав. Монтирах ги като него и за мен е доста удобно! :beer: :eyebrow:
Начинаещият
 
Мнения: 67
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Чет Ное 03, 2016 11:01 am

ПредишнаСледваща

Назад към Начален клас велосипеди и компоненти

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 6 госта