От платформи към автомати

За всичко свързано с МТБ, което не е за някой от другите форуми. Например: разкази и преживявания, мнения по различни общи въпроси, интeресни продукти, новости и т.н.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Re: От платформи към автомати

Мнениеот joropc » Чет Юни 11, 2015 6:52 am

bdz43r написа:Парчетата ми са на привършване и понеже не съм много доволен от надеждността на CB се замислям да сменя и системата.
Има ли някой оплаквания (или да е чувал за такива) от технически проблеми с Shimano XT/XTR - счупвания, разпадания, блокирали лагери и др?

Аз съм с XTR на два велосипеда. Две години не съм имал ядове. Разликата между XT и XTR май била само в лагерите, които били една идея по-леки при XTR (тук може и да бъркам) , но това не влияело върху здравината, така че и на XT може да "скочиш".
Съветвам те да си вземеш обикновените парчета, а не тези, които отварят и нагоре. Аз лично нещо не се разбрах с тях. :)
Изображение
-------------------------------------------------------------
Сервизът за моя велосипед! http://www.velo09.com
Аватар
joropc
 
Мнения: 1125
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 04, 2009 9:57 pm
Местоположение: Троян

Re: От платформи към автомати

Мнениеот Pr3d4t0R » Чет Юни 11, 2015 8:37 am

Аз съм с ХТ (модела с платформичка) и също съм много доволен - в кал и сняг пак можеш да се закопчееш без много зор.
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3970
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: От платформи към автомати

Мнениеот bio » Чет Юни 11, 2015 9:20 am

bdz43r написа:Парчетата ми са на привършване и понеже не съм много доволен от надеждността на CB се замислям да сменя и системата.
Има ли някой оплаквания (или да е чувал за такива) от технически проблеми с Shimano XT/XTR - счупвания, разпадания, блокирали лагери и др?

CrankBrothers не са чак толкова зле. Имат и евтини и скъпи/надеждни системи.
Иначе карам най-евтиното Shimano и си свиркам. Имам и XTR доволен съм!!! На най-харесвам Exustar - много лек и надежден (първите ми SPD).
анти-каски !!!
Аватар
bio
 
Мнения: 2512
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Сеп 27, 2003 9:54 pm
Местоположение: Пловдив, България

Re: От платформи към автомати

Мнениеот Sartor » Чет Юни 11, 2015 8:23 pm

Като цяло покрай тази Ендуро мания започнаха да правят клипсове с доста сериозни платформи, например: Funn Mamba и Exustar E-PM823. Цените им са малко като на храна на чийто етикет са сложили ключови думички като "free range", "bio", "organic", което автоматично вдига цената (в случая има актуалното "enduro"). :D

Като цяло отдавна се оглеждах точно за такъв тип педали и само чакам сегашните ми Shimano да сдадат багажа (горките лагерите им са пред заминаване след 4 години блъскане по камъните). :beer:
Аватар
Sartor
 
Мнения: 1548
Рейтинг: 1995
Регистриран на: Чет Фев 25, 2010 5:30 pm
Местоположение: София

Re: От платформи към автомати

Мнениеот raptor1987 » Чет Юни 11, 2015 8:40 pm

Sartor написа:Като цяло покрай тази Ендуро мания започнаха да правят клипсове с доста сериозни платформи, например: Funn Mamba и Exustar E-PM823. Цените им са малко като на храна на чийто етикет са сложили ключови думички като "free range", "bio", "organic", което автоматично вдига цената (в случая има актуалното "enduro"). :D

Като цяло отдавна се оглеждах точно за такъв тип педали и само чакам сегашните ми Shimano да сдадат багажа (горките лагерите им са пред заминаване след 4 години блъскане по камъните). :beer:


То хубаво са с голяма платформа и пинове, но си мисля, че те ще спъват разкопчаването.
Може би е по-добре да се веземе обувка с по- твърда подметка.
Аз си джиткам с м520, най-евтиното шимано, и само на много дълги спускания усещам леко напрежение в прасците.
Аватар
raptor1987
 
Мнения: 239
Рейтинг: 1390
Регистриран на: Сря Авг 29, 2012 8:05 pm
Местоположение: София

Re: От платформи към автомати

Мнениеот moridinbg » Пет Юни 12, 2015 12:29 am

Губи ми се на мене идеята от клипс с платформа. Даже малко по-натам ще разкарам сегашните 530 с платформа за такива без. Може би за някакъв агресивен DH...
И не бих казал, че калта не пречи на шиманските. Влезе ли веднъж, после доста трдуно излиза, особено ако е по-глинеста, но то май само Eggbeater-ите са що годе имунизирани. Преди няколко седмици в кален Лозен -> Пасарел, като стигнахме Пасарел, вече доста трудно закопчавах...
Аватар
moridinbg
 
Мнения: 1162
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 06, 2012 11:59 pm
Местоположение: София

Re: От платформи към автомати

Мнениеот Friz » Пет Юни 12, 2015 7:05 am

Аз имам M520 и M530 и калта наистина им е проблем, стават трудни за закопчаване и за откопчаване. Та въпроса ми е дали XT/XTR в това отношение имат предимство? Или пък някой модел на exustar, ако някой е пробвал.
Аватар
Friz
 
Мнения: 95
Рейтинг: 1305
Регистриран на: Пон Авг 02, 2010 8:36 am
Местоположение: Разлог

Re: От платформи към автомати

Мнениеот natalito » Пет Юни 12, 2015 7:12 am

Относно закопчаването в кални и снежни условия, time са абсолютни. Никакви грижи. И преди писах в тази тема четвърти сезон бомбоустойчиви.
"I say the sunshine will blow my mind and the wind blow my brain" - BA

Изображение
Аватар
natalito
 
Мнения: 867
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Ное 03, 2006 10:20 am

Re: От платформи към автомати

Мнениеот bio » Пет Юни 12, 2015 7:29 am

според мен всички SPD (Shimano и Exustar) страдат в кални условия. аз други не съм карал ...
наистина CrankBrothers изглеждат прости и устойчиви на кал.
анти-каски !!!
Аватар
bio
 
Мнения: 2512
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Сеп 27, 2003 9:54 pm
Местоположение: Пловдив, България

Re: От платформи към автомати

Мнениеот Pr3d4t0R » Пет Юни 12, 2015 9:36 am

:offtopic:

Бе точно калта покрай Лозен и Пасарел е от най-неприятните. Малко почистване на подметката и винаги е следвало щрак при мен.
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3970
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: От платформи към автомати

Мнениеот bdz43r » Пет Юни 12, 2015 11:13 am

bio написа:CrankBrothers не са чак толкова зле. Имат и евтини и скъпи/надеждни системи.
Не ги обвинявам, че са зле, но исках да проуча въпроса, преди да се преориентирам към Shimano. От два комплекта Mallet, три педала се счупиха от няма нищо - на първите два се откърти по една част от "миксера" след около 5000 км, на третия се счупи пружината след около 2000 км и сложих такава от старите. И иглените лагери нещо не са много сполучливи - всичката гняс влиза свободно, въпреки гумения пръстен, който не върши никаква работа. В резултат имат страхотен луфт и иглите вече изпадат от сепаратора.
Аватар
bdz43r
 
Мнения: 1217
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Яну 20, 2006 9:57 pm
Местоположение: Sofia, Bulgaria

Re: От платформи към автомати

Мнениеот moridinbg » Съб Юни 27, 2015 2:24 am

natalito написа:
moridinbg написа:В крайна сметка си взех Teva Pivot

Ползваш ли ги, как е състоянието на подметката, по-конкретно синята част с ромбчетата? След малко трамбоване по ронлив камънак взе да се чупи :D . Другата част изглежда доста стабилна. Много удобни, да видим колко време ще са ползваеми :8D:


Днес се прибрах при обувките и това е положението от долу.
Изображение
Има известно изронване.
Специфичното навиване е, че има една допълнителна пластина, която си върви с обувките и която се слага на парчето и главата на болта е от вътрешната страна на подметката и се навива в нея. Стандартните болтове (и тези към обувките, и тези към парчетата) обаче са къси и ги навих класически.

Тия дни, ако не западат камъни от небето, ще покарам във високата Рила с доволно ходене и бутане по каманаците и ще видим.

Колкото до кранк брадърите, Eggbeater-ите много ми се иска да работят добре, защото са супер прости и леки, но от това, което съм говорил с познати с такива и съм гледал по форумите, нито пружината, нито лагерите са издръжливи и се чупят плашещо масово :( Шиманото, ако не друго, го блъскам вече с години, не съм го пипвал и е безотказно.
Аватар
moridinbg
 
Мнения: 1162
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 06, 2012 11:59 pm
Местоположение: София

Re: От платформи към автомати

Мнениеот taurus13 » Съб Юни 27, 2015 9:40 pm

Тая гумичка синя, бърже ще замине на скали.
Изображение
Аватар
taurus13
 
Мнения: 5727
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Дек 17, 2007 10:07 am

Re: От платформи към автомати

Мнениеот nikolaysh33 » Пет Юли 03, 2015 11:35 pm

Колеги, преминавам на автомати и съм си харесал едни шимански обувки, но имам едно питане. Размера на обувката която мисля, че ще ми пасне най-добре е е 45.5, но поради липса на такъв номер трябва да взема или 45 или 46? В такива моменти кой е правилния избор... леко по-малката или леко по-голямата обувка.
nikolaysh33
 
Мнения: 40
Рейтинг: 1340
Регистриран на: Пет Мар 13, 2015 4:56 pm

Re: От платформи към автомати

Мнениеот spirov92 » Пет Юли 03, 2015 11:45 pm

Имай предвид, че шиманските обувки са 1-2 номера по-големи. Аз нормално нося 42, имам MT60 размер 44 и с по-дебели чорапи са ми точни. Ако са леко по-големи може да се стегнат и са удобни, ако ти стискат е гадно. Най-добре е да се пробва, но ако ще поръчваш от чужбина може да потърсиш в магазините на веломания за проба. ;)
spirov92
 
Мнения: 1334
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Юни 07, 2009 4:05 pm
Местоположение: София

Re: От платформи към автомати

Мнениеот moridinbg » Съб Юли 04, 2015 12:57 am

Ако няма точен номер - по-добре малко по-големи. С по-малките рискуваш болки и падащи нокти.

Аз направих х. Мусала - Мусала - х. Грънчар - Якоруда с Тева-та. Както (може би) знаете, по тоя маршрут има яко хардкор ходене и носене по много и остри скали. Понацепи се подметката само по ръба около дупката, но нищо съществено. Така като гледам, трябва още 20 пъти да го повторя тоя маршрут, за да има значително изронване. За сметка на това, респектът ми към тая обувка, като комфорт и проходимост се увеличава все повече.
Аватар
moridinbg
 
Мнения: 1162
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 06, 2012 11:59 pm
Местоположение: София

Re: От платформи към автомати

Мнениеот natalito » Съб Юли 04, 2015 7:48 pm

moridinbg написа:Аз направих х. Мусала - Мусала - х. Грънчар - Якоруда с Тева-та.

Е, Рила. Отиди в Родопи :D


taurus13 написа:Тая гумичка синя, бърже ще замине на скали.

IMG_1304.jpg
IMG_1304.jpg (125.86 KiB) Прегледано 15676 пъти
IMG_1303.jpg
IMG_1303.jpg (129.16 KiB) Прегледано 15669 пъти

Взимам външна гума с грайфер по избор, ти приготви рапидките :8D:


moridinbg написа:комфорт и проходимост

В това отношение са абсолютни. :agree:
То затова ще ме е яд, ако се разронят бързо, както са тръгнали. :look:
"I say the sunshine will blow my mind and the wind blow my brain" - BA

Изображение
Аватар
natalito
 
Мнения: 867
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Ное 03, 2006 10:20 am

Re: От платформи към автомати

Мнениеот nikolaysh33 » Съб Юли 04, 2015 9:08 pm

spirov92 написа:Имай предвид, че шиманските обувки са 1-2 номера по-големи. Аз нормално нося 42, имам MT60 размер 44 и с по-дебели чорапи са ми точни. Ако са леко по-големи може да се стегнат и са удобни, ако ти стискат е гадно. Най-добре е да се пробва, но ако ще поръчваш от чужбина може да потърсиш в магазините на веломания за проба. ;)


Благодаря за мнението на теб и на #moridinbg . Най-вероятно сте прави и леко по-големия размер ще бъде по-подходящ. Така, че смятам да взема 46-ти номер. Ще пиша след някоя друга седмица какви са впечатленията ми.
nikolaysh33
 
Мнения: 40
Рейтинг: 1340
Регистриран на: Пет Мар 13, 2015 4:56 pm

Re: От платформи към автомати

Мнениеот marto_bikeara » Чет Фев 18, 2016 8:24 pm

Добър ден!
Решил съм да минавам на клипсове и изпаднах в дилема за педалите.Намирам shimano pd-m530 за 50 лв и shimano xt pd-m8020 2016 за 145 лв.Заслужава ли си да дам разликата от 100 лв за хт-то ? Разликата само в теглото ли е ?
Ще се използват предимно за ендуро каране,но понякога и на дх трасета,предполагам няма да имам проблем със здравината ?
И направо да питам и за обувки.За момента съм се спрял на 5.10 Hellcat,като се спрях на тях,защото не са затворени с мрежа,а с кожа,което дава възможност да се карат в почти всякакви условия.Приемам и други предложения :beer:
Мерси! :beer:
marto_bikeara
 
Мнения: 188
Рейтинг: 1225
Регистриран на: Чет Ное 28, 2013 5:59 pm

Re: От платформи към автомати

Мнениеот Ozzie » Чет Фев 18, 2016 10:01 pm

marto_bikeara написа:Заслужава ли си да дам разликата от 100 лв за хт-то ?


Не.
Поне аз не намирам никаква разлика между PD-M 520 и PD-M 770, каквито имам на двата велосипеда.
По-добре с хубава жена на надуваем матрак, отколкото с надуваема жена на хубав матрак...
Аватар
Ozzie
 
Мнения: 12470
Рейтинг: 1698
Регистриран на: Сря Мар 31, 2004 10:13 pm
Местоположение: Варна

Re: От платформи към автомати

Мнениеот moridinbg » Съб Юни 18, 2016 8:40 pm

Изображение

М530 спрямо M8000. Най-после се отървах от безсмислената платформа, която ми спести 115гр.
Безсмислена, защото, както може да се види на снимки по-назад в темата, обувката изобщо не стъпва на платформата.

Механизмът ми изгелждаабсолютно на 100% еднакъв с този на старите. Може би са ползвали някоя по-качествена сплав, може би не са, но пружината е със същия брой навивки и има същата настройка на затягането.

На първо четене, нямам проблеми с нацелването на педалите и липсата на платформа.

ХТ-тата щракат доста по... остро и отчетливо? Пружината е и една идея по-твърда. На една и съща настройка на затягането - 5 клика (оборот и 1/4) от най-крайно - към + ХТ-тата откопчават и закопчават една идея по-трудно. Старите са на 3 години и доста каране, може би им е поомекнала пружината.

Тежат точно по 170гр според везната.

Аз ги взех на 60 евро. М540 струват 40 евро и са 12гр по-тежки. Предполага се, че ХТ-то е с малко по-качествени лагери.

Имах вариант за Eggbeater 3 за 80 евро и доста се колебаех, защото много ми харесва минималистичният им дизайн, а и са още 50гр по-леки, но отзивите от здравината ме отказаха. М530 тази година ги отворих за първи път за гресиреане на лагерите и не са мръднали спрямо нови.
Аватар
moridinbg
 
Мнения: 1162
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 06, 2012 11:59 pm
Местоположение: София

Re: От платформи към автомати

Мнениеот taurus13 » Съб Юни 18, 2016 11:11 pm

Нищо...сега ще разбереш че не е безмислена - тя не е да стъпваш на нея, тя е за да насочи лесно педала при поднасяне на крака към педала. С тия без платформата постоянно застава в каквато си иска позиция педала, много често и странично....риташ, въртиш....:)
ОСвен това си има случаи в които наистина не успяваш веднага да се закопчееш - стръмни технични терени, нямаш избор - тръгваш и ако не уцелиш веднага просто единия крак стъпва на платформата и караш докато успееш да се щракнеш...мен ми се случва доста често.
Та в общи линии за XC карания може и да не трябва, но иначе си е доста полезна.
Изображение
Аватар
taurus13
 
Мнения: 5727
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Дек 17, 2007 10:07 am

Re: От платформи към автомати

Мнениеот moridinbg » Съб Юни 18, 2016 11:22 pm

Изображение

Още ли смяташ, че стъпваш на тая платформа? Това с Teva-та, абсолютно същото беше и с 5.10

Може би маргинално по-лесно ще си изравняваш педала, но за сега не съм забелязал да ми е осезаемо по-трудно да го изравня, отколкото от тея с платформата.
Аватар
moridinbg
 
Мнения: 1162
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 06, 2012 11:59 pm
Местоположение: София

Re: От платформи към автомати

Мнениеот zixs » Нед Юни 19, 2016 1:38 pm

Moridinbg,колегата ти го написа съвсем ясно, но нека да те просветля съвсем. Платформата служи, за да нацелиш педала когато вече си откопчан и караш на технични участъци. Как, ами много просто гу`сдине- вместо да се опитваш да нацелиш апарата на педала, да си въртиш кракът върху него, просто стъпваш върху платформата и плъзгаш крака си напред, докато не се намести сам и заключи. Анадъмо ?
zixs
 
Мнения: 180
Рейтинг: 1298
Регистриран на: Сря Апр 02, 2008 3:56 pm

Re: От платформи към автомати

Мнениеот raptor1987 » Чет Юни 30, 2016 4:56 pm

Карам с М520 от... не знам от колко време, над 2 или 3 години.
Правил съм си експеримент, разкачам и закачам, по над 10 пъти подред, на крак!
Обаче! Моя опит показва, че проблема при закачане при технични участаци идва от това, че през това време се опитваш да пазиш равновесие, като опитите за закачане нарушават равновесието.Едното пречи на другото.
Аватар
raptor1987
 
Мнения: 239
Рейтинг: 1390
Регистриран на: Сря Авг 29, 2012 8:05 pm
Местоположение: София

Re: От платформи към автомати

Мнениеот moridinbg » Чет Юни 30, 2016 6:52 pm

Покарах 10 дена преди да пиша пак коментар. 530ките с платформата съм ги карал 3 години. Може би първите дни/седмици тая платформа е имала някакво значение, докато се свикне, но в момента упорито твърдя, че е тотално излишна. Чак си направих глупавия експеримент - ляв крак с ХТ без платформа, десен крак с 530 с платформа. Проблеми със закопчаването нямам :agree:
Аватар
moridinbg
 
Мнения: 1162
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 06, 2012 11:59 pm
Местоположение: София

Re: От платформи към автомати

Мнениеот taurus13 » Чет Юни 30, 2016 10:54 pm

Абе аз щото на едното колело съм с платформени клипсове а на другото само с клипс и да ти кажа, усещам доста разликата. Ама пък кой както си го кефи , пък и хората е са еднакви, някои са по-ловки явно в закачането.
Изображение
Аватар
taurus13
 
Мнения: 5727
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Дек 17, 2007 10:07 am

Re: От платформи към автомати

Мнениеот XaCkBuTukC » Сря Апр 26, 2017 10:50 am

Бях задавал въпроса и в Перпендикулярния спам :) но тук по му е мястото , какви шпайкове използвате за катерене по камъни тъй като моите Шимански не издържаха SH-M089LE е модела им Предложиха ми туристическия им модел но някак си ми е твърде скъпичък :) максимум бюджет 200 лв.. но ако няма хубави такива :) ще се мятаме на туристическия вариант . теглото не ми е фактор
По-важно е да са ми удобни и да не спарват много и ако ме прасне камък да не го усещам като през хартия
Аватар
XaCkBuTukC
 
Мнения: 461
Рейтинг: 1490
Регистриран на: Чет Май 05, 2005 10:08 am
Местоположение: Варна

Re: От платформи към автомати

Мнениеот kawasuna » Сря Апр 26, 2017 3:25 pm

Преди около 10 дни ми дойдоха М8200 мисля беше модела(платформени)Тия платформи ми помагат доста при стръмни изкачвания,когато тръгвам от място.Почти винаги в такива ситуации се закачам на втория,третия оборот.Опита ми с клипсове е доста малък-5,6кания,затова може би и препочетох платформените пред другите,някакси ми се струва,че прехода ще е по-лек(което може би не е така).
Аватар
kawasuna
 
Мнения: 492
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Пон Апр 04, 2016 9:22 pm
Местоположение: Стара Загора

Re: От платформи към автомати

Мнениеот Boyan1984 » Чет Юли 05, 2018 6:04 pm

Ето ме и мене тука :) От известно време ми се въртеше в главата да го пробвам, но сега с тая промоция на обувки Тева за 50 лв реших че това е знак свише :D
Та, като напълно невеж, тука един приятел и каза че имало комбинирани педали - хем със закопчаване, хем платформени?
Сигурно ще се пребивам няколко пъти докато свикна (а не трябва, щото наскоро чупих ключица и от два дена карам по асфалт, за щастие без болка или каквото и да е), та не знам и аз какво да ви питам, хахаха :beer:

П.С. А сетих се, колегата Петър препоръча XT 785 педали. Тези новите 8000 струват ли си, че цената им е доста по-висока?
Let's fucking DIE!
Boyan1984
 
Мнения: 2420
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 29, 2010 12:33 pm
Местоположение: Кюстендил

ПредишнаСледваща

Назад към Общ форум

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 31 госта