От платформи към автомати

За всичко свързано с МТБ, което не е за някой от другите форуми. Например: разкази и преживявания, мнения по различни общи въпроси, интeресни продукти, новости и т.н.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Re: От платформи към автомати

Мнениеот Boyan1984 » Чет Юли 05, 2018 8:03 pm

И сам си отговорих на въпросите междувременно :) Намерил съм из един немски сайт добри оферти за автомати, взимам едни и това е.
Мислех за комбинирани, ама така като чета народа кво разправя, май няма смисъл. Или си в играта или не.
Нямам търпение вече да пробвам.
Let's fucking DIE!
Boyan1984
 
Мнения: 2433
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 29, 2010 12:33 pm
Местоположение: Кюстендил

Re: От платформи към автомати

Мнениеот moridinbg » Пет Юли 06, 2018 12:07 am

Не се занимавай изобщо с комбинирани педали - когато искаш да се закопчаеш - отгоре е платформената част. Като ти трябва платформа - стъпваш на SPD-то. Отделно, че са само ниски класове и механизмите не са хубави.
Между ХТ и 8000 няма съществена разлика - няколко грама, малко ревизирани лагери.
Аватар
moridinbg
 
Мнения: 1162
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 06, 2012 11:59 pm
Местоположение: София

Re: От платформи към автомати

Мнениеот Boyan1984 » Пет Юли 06, 2018 4:03 am

Необходимо ли е да са с платформа? Мислех без такава да взема. Четох и твоите писания относно платформата.
Let's fucking DIE!
Boyan1984
 
Мнения: 2433
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 29, 2010 12:33 pm
Местоположение: Кюстендил

Re: От платформи към автомати

Мнениеот XaCkBuTukC » Пет Юли 06, 2018 9:28 am

Boyan1984 написа:Необходимо ли е да са с платформа? Мислех без такава да взема. Четох и твоите писания относно платформата.

Аз съм бил с платформа и без.. Определено с платформа е по добре поне за мен, тя играе когато не можеш да закопчееш или те е шубе и искаш единия крак да е свободен, кракът ми стои много по добре на педала така, можеш да си вземеш парчета за click R един приятел е започнал с тях и има нула падания докато свикне... Аз имах 3-4 :) единственото кофти на тези парчета е че се отварят и като дътпаш нагоре...
Аватар
XaCkBuTukC
 
Мнения: 462
Рейтинг: 1490
Регистриран на: Чет Май 05, 2005 10:08 am
Местоположение: Варна

Re: От платформи към автомати

Мнениеот Boyan1984 » Пет Юли 06, 2018 9:38 am

Ще взема с платформа тогава. Благодаря!
Let's fucking DIE!
Boyan1984
 
Мнения: 2433
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 29, 2010 12:33 pm
Местоположение: Кюстендил

Re: От платформи към автомати

Мнениеот Pr3d4t0R » Пет Юли 06, 2018 9:55 am

С платформа се намира по-лесно педала в движение, за да се закопчаеш. Бих те посъветвал за педалите на Time:
viewtopic.php?t=187960#p1070350

Малък минус е, че парчета само от чужбина трябва да се купуват.

Бих те посъветвал да се увериш добре, че си възстановил мускулатурата на горната част на тялото преди да се закопчаваш. Неизбежно да се тупнеш настрани, защото си забравил да се откопчееш :D
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3973
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: От платформи към автомати

Мнениеот Dim » Пет Юли 06, 2018 10:46 am

Как става това откопчаване, тоест какво движение трябва да се направи и колко бързо се случва. Примерно аз като карам ми се случва да си помагам с крак и някак си не мога да си представя да карам със закопчани крака, автоматите винаги съм ги свързвал с шосейките и това да караш МТБ с тях ми се струва доста рисково.
Dim
 
Мнения: 207
Рейтинг: 1025
Регистриран на: Пет Яну 12, 2018 1:29 pm

Re: От платформи към автомати

Мнениеот Boyan1984 » Пет Юли 06, 2018 10:52 am

Pr3d4t0R написа:С платформа се намира по-лесно педала в движение, за да се закопчаеш. Бих те посъветвал за педалите на Time:
viewtopic.php?t=187960#p1070350

Малък минус е, че парчета само от чужбина трябва да се купуват.

Бих те посъветвал да се увериш добре, че си възстановил мускулатурата на горната част на тялото преди да се закопчаваш. Неизбежно да се тупнеш настрани, защото си забравил да се откопчееш :D


А да, аз само си го купувам, няма сега да ги слагам :D Иначе добре върви възстановяването. Но след още 3 месеца ще съм баш тамън.
Let's fucking DIE!
Boyan1984
 
Мнения: 2433
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 29, 2010 12:33 pm
Местоположение: Кюстендил

Re: От платформи към автомати

Мнениеот stoyancha » Пет Юли 06, 2018 10:53 am

Dim написа:Как става това откопчаване, тоест какво движение трябва да се направи и колко бързо се случва. Примерно аз като карам ми се случва да си помагам с крак и някак си не мога да си представя да карам със закопчани крака, автоматите винаги съм ги свързвал с шосейките и това да караш МТБ с тях ми се струва доста рисково.


Един месец тренираш само откопчаване и закопчаване :D
https://www.youtube.com/watch?v=Cb8n2FbCSes
Аватар
stoyancha
 
Мнения: 774
Рейтинг: 1399
Регистриран на: Съб Ное 21, 2015 4:31 pm

Re: От платформи към автомати

Мнениеот Dim » Пет Юли 06, 2018 11:31 am

stoyancha написа:
Dim написа:Как става това откопчаване, тоест какво движение трябва да се направи и колко бързо се случва. Примерно аз като карам ми се случва да си помагам с крак и някак си не мога да си представя да карам със закопчани крака, автоматите винаги съм ги свързвал с шосейките и това да караш МТБ с тях ми се струва доста рисково.


Един месец тренираш само откопчаване и закопчаване :D
https://www.youtube.com/watch?v=Cb8n2FbCSes

В борисовата облечен като даунхилец от супер сериите :D Тези, които имат повече от един байк и не всички са с автомати дали откопчават платформите :D , че то малко като условен рефлекс трябва да ти стане, иначе все някога ще паднеш, като тоя от клипчето :rofl:
Dim
 
Мнения: 207
Рейтинг: 1025
Регистриран на: Пет Яну 12, 2018 1:29 pm

Re: От платформи към автомати

Мнениеот Pr3d4t0R » Пет Юли 06, 2018 12:30 pm

Откопчаването става в един момент инстиктивно (колко бързо се учи е индивидуално) и съществената разлика е, че може да се случи само настрани, а не нагоре. Закопчаването в движение на мен ми отне значително повече време да се науча да става глатко и все още го бъркам от време на време.
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3973
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: От платформи към автомати

Мнениеот Boyan1984 » Пет Юли 06, 2018 12:44 pm

Интересно, аз и сега имам навика настрани да си мърдам краката на платформите, същото движение като за откопчаване. Другия месец ще взема и педали и тогава ще се забавлявам :beer:
Let's fucking DIE!
Boyan1984
 
Мнения: 2433
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 29, 2010 12:33 pm
Местоположение: Кюстендил

Re: От платформи към автомати

Мнениеот stoyancha » Пет Юли 06, 2018 12:46 pm

Преминаването на клипсове го сравнявам като с преминаване от твърдак на мекица. Мое мнение е че човек, на когото му е трудно да пази баланс върху колелото, в спряло положение, ще си навлече доста проблеми с преминаването на клипсове :crap: Имам си няква фобия от тия клипсове :D
Аватар
stoyancha
 
Мнения: 774
Рейтинг: 1399
Регистриран на: Съб Ное 21, 2015 4:31 pm

Re: От платформи към автомати

Мнениеот Boyan1984 » Пет Юли 06, 2018 12:50 pm

Е чак пък толкова страх. Веднъж преди две години карах малко шосейка закопчан и оттогава ми е останал много готин спомен за това как въртях и колко комфортно и сигурно се чувствах. Та оттогава ми се иска да пробвам.
Let's fucking DIE!
Boyan1984
 
Мнения: 2433
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 29, 2010 12:33 pm
Местоположение: Кюстендил

Re: От платформи към автомати

Мнениеот Alexi » Пет Юли 06, 2018 1:00 pm

в гората е друго .. аз се пробвах закопчан ,паднах 4-5 пъти на дърти години се отроших не мерси .. за едни има няма 10% ( според ревюта ) допълнителна сила ,не се състезавам и нямам нужда .. а и то се иска и повече сърце и дробове все пак
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6308
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: От платформи към автомати

Мнениеот Boyan1984 » Пет Юли 06, 2018 1:07 pm

Абе ако не бива някой ще се израдва на нови чепици с бонус педали :D
Let's fucking DIE!
Boyan1984
 
Мнения: 2433
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 29, 2010 12:33 pm
Местоположение: Кюстендил

Re: От платформи към автомати

Мнениеот Pr3d4t0R » Пет Юли 06, 2018 8:35 pm

На твърдак предимството е особено надолу, защото вертикално няма как краката да се отделят от педалите.
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3973
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: От платформи към автомати

Мнениеот Петър Велков » Пет Юли 06, 2018 9:58 pm

Аз с комбота никога не съм карал, та нямам мнение за тях.

Иначе, проблеми можеш да очакваш само докато свикнеш да се откопчаваш без да мислиш. На мен вече до такава степен ми се е превърнало в рефлекс, че съм имал ситуации, в които съм на косъм да се пребия с платформи, защото кракът ми се опитва да се завърти настрани, а пиновете не пущат...

Между другото, някъде имам едни PD-M520, които или не са карани, или са карани супер малко. Мога да ти ги дам на стойността на две-три хубави бири да пробваш с тях преди да скочиш на нещо скъпарско ;) като за тях има и едни пластмасови "платформи", които се щракват от едната им страна - ако ти се наложи да караш с нормални обувки. На тези с кейджа не стават. Сигурно са споменавани някъде нагоре, но не ми се рови...
"В авангарда винаги вървят онези, чиито живот прилича на сигнална ракета. Те светят, докато летят нагоре, и гаснат нависоко по обратния път. За безкрайно целеустремените обратен път няма."

Giant Reign 1.5 (Fox + XT)
Pulse TSA⌁2 custom
Drag Izoard Dura-Ace
Giant Defy Advanced 1 Ultegra
Аватар
Петър Велков
 
Мнения: 507
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Юли 30, 2012 10:28 am
Местоположение: х. Червената шапчица

Re: От платформи към автомати

Мнениеот Yash » Пет Юли 06, 2018 10:01 pm

Силно съветвам първоначално да се вземат парчета "мултирелийз" - това са сивите на Шимано, ако ще се взимат SPD педали. С тези парчета откопчаването става в всички посоки, а не само настрани.
Освен тези "10 %" за мен автоматите имат и други плюсове.
Аватар
Yash
 
Мнения: 785
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Пет Юли 19, 2013 7:24 pm

Re: От платформи към автомати

Мнениеот moridinbg » Съб Юли 07, 2018 12:23 am

Според мен мултирелийзът само пречи и не те научава на нищо. С нормалните парчета ще покараш 3-4 дни в града, ще паднеш зрелищно 2-3 пъти по светофарите и ще се научиш удивително бързо. Мултирелийзът за мен е същата нелепица, като комбинираните педали - както те винаги се оказват с погрешната страна отгоре, така и мултирелийзът те откопчава точно когато не трябва.

Кейджът, конкретно както е при ХТ/М530 продължавам да смятам, че е безполезен и ненужен. ХТ-тата ми без кейдж вече са на втора година, не ми липсват, не са мръднали, а са видели буквално хиляди километри и пътеки, и байк паркове. Вече ако е с истинска платформа, например Mallet, по има смисъл. Карал съм ги както със същата Teva Pivot, така и последния сезон с Shimano ME7
Но това, както се вижда от предишни мнения е много индивидуално, така че трябва да покараш, за да разбереш за теб как ще е.
Аватар
moridinbg
 
Мнения: 1162
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 06, 2012 11:59 pm
Местоположение: София

Re: От платформи към автомати

Мнениеот Петър Велков » Нед Юли 08, 2018 9:58 am

Иванеее, Иване....... 3-4 пъти да съм споменал у тоя форум за ползата от кейджа (която даже и с лист и химикалка мога да ти илюстрирам, ако с думи ти е трудно за разбиране) и абсолютно всеки път се появяваш ти от някъде, обяснявайки за това как такава полза няма. Има, баце. Това, че при близка среща на педал с препятствие не се пребиваш и без кейдж, не значи че той не намалява значително изхвърлянето.

Ама ти с твоите хиляди километри по пътеки явно си някакво своеобразно светило, та какво ли значи чуждото мнение пред Теб и Твоя опит :bowdown:
"В авангарда винаги вървят онези, чиито живот прилича на сигнална ракета. Те светят, докато летят нагоре, и гаснат нависоко по обратния път. За безкрайно целеустремените обратен път няма."

Giant Reign 1.5 (Fox + XT)
Pulse TSA⌁2 custom
Drag Izoard Dura-Ace
Giant Defy Advanced 1 Ultegra
Аватар
Петър Велков
 
Мнения: 507
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Юли 30, 2012 10:28 am
Местоположение: х. Червената шапчица

Re: От платформи към автомати

Мнениеот Yash » Нед Юли 08, 2018 10:23 am

moridinbg написа:Според мен мултирелийзът само пречи и не те научава на нищо. С нормалните парчета ще покараш 3-4 дни в града, ще паднеш зрелищно 2-3 пъти по светофарите и ще се научиш удивително бързо. Мултирелийзът за мен е същата нелепица, като комбинираните педали - както те винаги се оказват с погрешната страна отгоре, така и мултирелийзът те откопчава точно когато не трябва.

Явно съм изключение.
Аватар
Yash
 
Мнения: 785
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Пет Юли 19, 2013 7:24 pm

Re: От платформи към автомати

Мнениеот moridinbg » Нед Юли 08, 2018 5:08 pm

Петре, и ти да си светило освен и да не трябва да се оспорват думите Ти, а със страхопочитание да цъкаме с език и да се съгласяваме :bowdown:
Имам мнение - пиша го.
Аватар
moridinbg
 
Мнения: 1162
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 06, 2012 11:59 pm
Местоположение: София

Re: От платформи към автомати

Мнениеот panayotov.r » Пон Юли 09, 2018 11:02 am

Страх от падане винаги ще има (в началото) . Моето първо падане беше в гаража , когато ги слагах. Викам айде да пробвам дали ще се откопчая без да се подпирам на стената...айдеее на една страна :D Педалите са M520. Прости и евтини. Има едни пластмасови платформи за тях , но аз никога не съм ги слагал. Бързо свикнах с откопчаване и закопчаване. С времето почваш да го правиш инстинктивно. Не бил се върнал на платформи никога. Карам XC твърдак и на спусканията съм доста по-уверен. На изкачванията също (особено ако се изправиш). Да не говорим ,че контролирам байка доста по-добре. Особено ако трябва да вдигнеш цялото колело на скорост за да избегнеш някакво препятствие. Всеки си има предпочитания де :) Докато не пробваш , всичко ще си е само теория и мнения на хора ;)
panayotov.r
 
Мнения: 87
Рейтинг: 1290
Регистриран на: Съб Ное 28, 2015 9:15 pm

Re: От платформи към автомати

Мнениеот Boyan1984 » Пон Юли 09, 2018 11:36 am

Да, чакат ме същите педали от Петър Велков :) И аз смятам, че ще ми хареса усещането.
Let's fucking DIE!
Boyan1984
 
Мнения: 2433
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 29, 2010 12:33 pm
Местоположение: Кюстендил

Re: От платформи към автомати

Мнениеот stoyancha » Пон Юли 09, 2018 11:43 am

Boyan1984 написа:Да, чакат ме същите педали от Петър Велков :) И аз смятам, че ще ми хареса усещането.



Чакам да си направиш дневник като zoomanika за преминаването ти от платформа към клипсове. :D
Аватар
stoyancha
 
Мнения: 774
Рейтинг: 1399
Регистриран на: Съб Ное 21, 2015 4:31 pm

Re: От платформи към автомати

Мнениеот Boyan1984 » Пон Юли 09, 2018 12:06 pm

А стига сега де, ше се обиждаме ли :D
Let's fucking DIE!
Boyan1984
 
Мнения: 2433
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 29, 2010 12:33 pm
Местоположение: Кюстендил

Re: От платформи към автомати

Мнениеот stoyancha » Чет Юли 12, 2018 3:25 pm

Аватар
stoyancha
 
Мнения: 774
Рейтинг: 1399
Регистриран на: Съб Ное 21, 2015 4:31 pm

Re: От платформи към автомати

Мнениеот moridinbg » Вто Авг 14, 2018 3:09 pm

Как си запушвате обувките срещу проникване на вода през парчетата?
На старата ми Тева имаше нещо като уплътнение и дъното на обувката беше доста по-плътно, но сега на шиманото (ME7) стъпя ли в локва, веднага нахлува вода. Имаше нещо като стикер, с инструкции, които тълкувах като да се залепи отвътре на обувката над пърчето, но не даваше вид, като да спира вода. Не спира.
Направо си мисля вече да силиконирам около парчетата (:

Иначе по въпроса с обувките - 3 месеца с ME7 - това Е обувката.
Тевата я карах 2 години, като сложих шиманото не ми направи някакво колосално впечатление разликата, но вчера за първи път обух тевите - ами доста по-зле са. Твърдата пластмасова вложка на подметката свършва малко преди пръстите и я усещам. В същото време не са по-удобни за ходене от шиманото, където няма такова усещане.

Нацелването и закопчаването е значително по-трудно, отколкото с шиманото. С шиманото парчето се насочва право към механизма и се закопчава от раз, с тевата пада едно гонене (тествано с едни и същи парчета).

Самата обувка е доста по-удобна, плътно обхваща крака и има адекватна подметка. Попива съвсем минимално количество вода и съхне бързо. Имам известни съмнения, че при по-студено време ще мръзна малко.


Също така Exustar парчетата не стават за чеп. Не знам дали имат различни разновидности и класове, но това, което взех миналата година по необходимост от Bikecente се износи удивително бързо, откопчава се и се закопчава по-трудно от шиманското single release.
Аватар
moridinbg
 
Мнения: 1162
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 06, 2012 11:59 pm
Местоположение: София

Re: От платформи към автомати

Мнениеот _SoRa_ » Нед Авг 23, 2020 8:49 am

Здравейте.
Колебая се какви педали SPD да сложа за моя начина на каране? Карам почти само по асфалт, ползвам велосипеда и да стигна до работа, в града също карам доста.
Колебая се между Shimano pd m540 и Shimano PD-A530. Мисля че тези обувки ще са подходящи https://www.hibike.bg/pearl-izumi-all-r ... r_97099513
:dontknow:
_SoRa_
 
Мнения: 2529
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 23, 2009 11:34 am

ПредишнаСледваща

Назад към Общ форум

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 11 госта