Забраняват карането в горите и планините !???

За всичко свързано с МТБ, което не е за някой от другите форуми. Например: разкази и преживявания, мнения по различни общи въпроси, интeресни продукти, новости и т.н.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Re: Забраняват карането в горите и планините !???

Мнениеот petttto » Пон Мар 12, 2018 2:38 pm

Admin написа:За щастие никое от тези неща засега не се е случило в България. ;)


:D Да не викаме дявола Изображение
petttto
 
Мнения: 9
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Съб Яну 17, 2015 3:16 pm

Re: Забраняват карането в горите и планините !???

Мнениеот nkc20 » Съб Юли 21, 2018 2:05 pm

Днес на обиколната след Брезите едни баби ми се отваряха, че била само за пешеходци. А аз съвсем учтиво преди това бях намалил скоростта почти до спиране и им казах "извинете" с надеждата да се отместят, защото бяха 4 и бяха заели цялата пътека по ширина. Накрая, вече леко изнервен, им казах да погледнат табелите, че това е споделен маршрут за пешеходци и колоездачи и планината не е само за тях, а за всички.
За съжаление, все още в България пешеходните туристи не са свикнали с присъствието на колоездачи и има част от тях, които се оплакват от присъствието ни. Но планинското колоездене с все по-нарастващата популярност и рано или късно ще им се наложи да свикнат с нас. Надявам се, дотогава карането в планините да не се е обособило само и единствено в байк парковете.
nkc20
 
Мнения: 162
Рейтинг: 1474
Регистриран на: Пет Юни 24, 2016 7:28 pm

Re: Забраняват карането в горите и планините !???

Мнениеот Любомир Димитров » Вто Авг 21, 2018 10:51 am

Аз пък ще кажа "да си гледат работата" :finger: . Като не ни искат по пътеките, да си се разхождат по паркове и градинки. До сега никой не ми е правил забележка(от Сливен съм), но и да се обади някой хич не ми дреме, ще карам по пътеките докато умра :D . Ние тук нямаме байкпаркове, къде да караме, на Хамам баир ли !? :D
При нас няма табели с надписи "за пеши туристи", "за велосипедисти" или "пътека за туристи и велосипедисти" нищо няма. :D Само маркировки. Добре, че обичам да карам на много диви места, където до сега един човек не съм видял, пълен кеф, не биеш спирачки пребиваш си се на воля... абе идилия :rofl: .
Любомир Димитров
 
Мнения: 14
Рейтинг: 1160
Регистриран на: Чет Яну 25, 2018 7:11 pm

Re: Забраняват карането в горите и планините !???

Мнениеот Sartor » Пон Авг 27, 2018 12:15 pm

Любомир Димитров написа:Аз пък ще кажа "да си гледат работата" :finger: . Като не ни искат по пътеките, да си се разхождат по паркове и градинки. До сега никой не ми е правил забележка(от Сливен съм), но и да се обади някой хич не ми дреме, ще карам по пътеките докато умра :D . Ние тук нямаме байкпаркове, къде да караме, на Хамам баир ли !? :D
При нас няма табели с надписи "за пеши туристи", "за велосипедисти" или "пътека за туристи и велосипедисти" нищо няма. :D Само маркировки. Добре, че обичам да карам на много диви места, където до сега един човек не съм видял, пълен кеф, не биеш спирачки пребиваш си се на воля... абе идилия :rofl: .


Точно такова отношение може да доведе до налагане на забрани и по-строг контрол, за това е добре да си имаме уважнието и учтиво да им обясним. А бабите и дедовците са ясни - искат малко внимание и са кисели на дърти години, не им обръщайте такова внимание, а си вземете звънче, намалявайте и поздравявайте като другите туристи.
А в Сливен по пътеките не съм забелязал голям "пътнико поток", поправи ме ако греша. :beer:
Аватар
Sartor
 
Мнения: 1548
Рейтинг: 1995
Регистриран на: Чет Фев 25, 2010 5:30 pm
Местоположение: София

Re: Забраняват карането в горите и планините !???

Мнениеот taurus13 » Съб Апр 18, 2020 6:23 pm

Видяхте ли....верно го забраниха :evil:
Изображение
Аватар
taurus13
 
Мнения: 5727
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Дек 17, 2007 10:07 am

Re: Забраняват карането в горите и планините !???

Мнениеот kawasuna » Нед Апр 19, 2020 7:12 am

Това пък за какво?По парковете е разбираемо,ама в гори и планини....
Аватар
kawasuna
 
Мнения: 492
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Пон Апр 04, 2016 9:22 pm
Местоположение: Стара Загора

Re: Забраняват карането в горите и планините !???

Мнениеот Alexi » Нед Апр 19, 2020 7:42 am

ко ? не
Прикачени файлове
IMG_20200417_132818.jpg
(472.95 KiB) 533 пъти
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Забраняват карането в горите и планините !???

Мнениеот Boyan1984 » Нед Апр 19, 2020 8:41 am

Вчера и през КПП минах - даже и здрасти не ми казаха гадовете, подминаха ме все едно не съществувам :evil:
Let's fucking DIE!
Boyan1984
 
Мнения: 2420
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 29, 2010 12:33 pm
Местоположение: Кюстендил

Re: Забраняват карането в горите и планините !???

Мнениеот nkc20 » Нед Апр 19, 2020 7:22 pm

Оплакваш ли се? :D
nkc20
 
Мнения: 162
Рейтинг: 1474
Регистриран на: Пет Юни 24, 2016 7:28 pm

Re: Забраняват карането в горите и планините !???

Мнениеот Boyan1984 » Нед Апр 19, 2020 7:34 pm

Малко ирония и майтап не вредят :)
Let's fucking DIE!
Boyan1984
 
Мнения: 2420
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 29, 2010 12:33 pm
Местоположение: Кюстендил

Re: Забраняват карането в горите и планините !???

Мнениеот martin.radev » Нед Апр 19, 2020 8:47 pm

did написа:@deadahmed:

Коментираш неща, от които не разбираш НИЩО! => минусче

Братле, не знам как не си забелязваш тона, с който говориш. Откровенно агресивен си и с тия изказвания против софиянците дето толкова ти бъркат в здравето ставаш смешен, бий си "минусчетата" и бъди жив и здрав, а това, че ти си нямал проблеми с пешеходните туристи не те праеи представителна извадка за отношенията, но знай, че проблеми и конфликти във Витоша има от поне 10 години на конкретни известни туристически пътеки и отсечки. Особенно около колоездачните форуми, които се провеждат..
Да си даваш твоя опит като извадка за това дали има напрежение между планинари и байкъри е смешно. Ходи обясни на майката с телефона, че си се изчеластрил в 40-килограмовия и и лабрадор само и само за да не се натресеш в 4-годишното и дете, което е решила да учи да кара без помощни колела
на отсечката Бистрица-Железница в деня на
Витоша 100 с 1700 участника... :dontknow: :dontknow:

ПС: А софийската котловина освен Витоша предлага още много каране, които локации като Кътина, Войнеговци, Локорско, Кремиковци, Желява и разбира се Люлин планина заедно с Витоша
дават "поле за изява" на 10тки хиляди велосипедисти от туристи, през семейства на велоразходки та до сериозни байкъри
Аватар
martin.radev
 
Мнения: 692
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 22, 2019 6:29 am
Местоположение: София

Re: Забраняват карането в горите и планините !???

Мнениеот Yash » Нед Апр 19, 2020 10:06 pm

Къде го изрови този пост отпреди девет години...
Аватар
Yash
 
Мнения: 785
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Пет Юли 19, 2013 7:24 pm

Re: Забраняват карането в горите и планините !???

Мнениеот Lucky Loser » Нед Апр 19, 2020 11:36 pm

Yash написа:Къде го изрови този пост отпреди девет години...

Кой ти гледа дати... :rofl:
Боря се за мнения - всекоя бройка е изключително важна !
П.С. И аз имам няколко велосипеда, но са тайна !

Komoot профил
Аватар
Lucky Loser
 
Мнения: 1854
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Фев 21, 2013 8:35 pm

Re: Забраняват карането в горите и планините !???

Мнениеот IvoMarinov75 » Пон Май 15, 2023 8:00 am

Аз пък скоро бях в Казанлък и се разхождахме и видях как една жена се караше на 5 деца с колела че нямали право да карат по центъра. Намесих се и и казвам съвсем културно, че трябва да се радва че децата карат а не са пред компютрите. Тя ми обяснява,че кметицата им сложила знаци че е забранено преминаването на велосипеди през двете им пешеходни улици и площада. Такова нещо не бях виждал.
IvoMarinov75
 
Мнения: 4
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Вто Май 02, 2023 9:50 am

Re: Забраняват карането в горите и планините !???

Мнениеот gssatcc » Пон Май 15, 2023 12:37 pm

Натоварените пешеходни зони и в България и на запад по принцип имат забрани за велосипеди. Отделен въпрос е някой следи ли реално за спазването.
Аватар
gssatcc
 
Мнения: 386
Рейтинг: 1720
Регистриран на: Чет Яну 02, 2020 1:42 pm
Местоположение: Мордор

Re: Забраняват карането в горите и планините !???

Мнениеот Kkrase » Вто Май 16, 2023 4:22 am

Това за центъра на Казанлък е вярно, има знаци навсякъде които гласят, че карането през целият пешеходен център е забранен, тоест огромен площат и няколко огромни пешеходни зони. Ако трябва да спазиш знака трябва да заобиколиш поне половин километър, вместо да минеш напряко през центъра. Аз като карам с детето все съм на трънии
Аватар
Kkrase
 
Мнения: 110
Рейтинг: 1380
Регистриран на: Пон Мар 08, 2021 11:45 am

Re: Забраняват карането в горите и планините !???

Мнениеот martin.radev » Вто Май 16, 2023 9:36 am

Стандартен протокол за пешеходни зони (погледни бул. Витоша в София) - след 1-2 инцидента и там има забрана да се кара колело от поне 4-5 години вече.
За съжаление има дебилчета и измежду нашите редици, затова всички ще страдаме.
Аватар
martin.radev
 
Мнения: 692
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 22, 2019 6:29 am
Местоположение: София

Re: Забраняват карането в горите и планините !???

Мнениеот _SoRa_ » Вто Май 16, 2023 10:31 am

В Сливен по главната улица, която е пешеходна зона също е забранено за велосипеди. Някои деца доста силно карат, но повече ме дразни това, че никой нищо не казва и не забранява преминаването по главната и на Ел. тротинетки. Те се движат още по-бързо и са още по-опасни.
Отделно, че няма обходни маршрути, по които да минеш с велосипед. Както имаме един израз в Сливен "През Карандила за баните".
_SoRa_
 
Мнения: 2524
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 23, 2009 11:34 am

Re: Забраняват карането в горите и планините !???

Мнениеот fall_out » Сря Окт 18, 2023 10:05 pm

Понеже сега прочетох това - https://mtb-bg.com/2023/10/16/memorandu ... rovka-2023
По-скоро само скролнах и прочетох края, имам няколко въпроса и не знам тук ли е мястото или за нова тема.

- Защо не се ползва IMBA а трябва да си имаме някаква наша?
- Има ли план сайта(https://markirovka.bike/guide) да се преведе и на англииски? Тук в Банско има доста англоговорящи и ще добре да са запознати. Мога да помогна с превода.
- Някакви идеи как ще се маркира на топографски карти, аз например маркирам много в openstreetmap - има ли някаква концепция сходна с маркировката на туристическите пътеки?

Още нещо си мислех, но ми се доспа.
Аватар
fall_out
 
Мнения: 597
Рейтинг: 1685
Регистриран на: Вто Май 27, 2008 12:39 pm

Re: Забраняват карането в горите и планините !???

Мнениеот stealth » Чет Окт 19, 2023 8:31 am

Аз не съм замесен в това начинание, но мога да дам акъл :)
fall_out написа:- Защо не се ползва IMBA а трябва да си имаме някаква наша?

До колкото видях, IMBA показва степента на сложност на трасето. Тук става въпрос за маркировка, която да позволява лесно следване на трасето. Двете са различни неща. В този проект (може би това не е правилната дума?) цвета на маркировката на един маршрут се обвързва с неговата сложност. Това води до следване на зелена марка до кръстопът, където продължават 3 пътя като всеки от тях е маркиран в зелено... И седиш, и се чудиш...

fall_out написа:- Има ли план сайта(https://markirovka.bike/guide) да се преведе и на англииски? Тук в Банско има доста англоговорящи и ще добре да са запознати. Мога да помогна с превода.

На чужденците не им трябва този сайт. Той обяснява как, чисто технически, да се поставя маркировка. На терен трябва маркировката да е ясно разбираема, без значение, какъв език ползваш.

-
fall_out написа: Някакви идеи как ще се маркира на топографски карти, аз например маркирам много в openstreetmap - има ли някаква концепция сходна с маркировката на туристическите пътеки?

Не съм маркирал колоездачни маршрути, но трябва да е като туристичестите. Нещо от сорта на релация с
Код: Избери целия код
route=mtb
type=route

И триъгълник като символ, ама трябва да се види това точно как е.
stealth
 
Мнения: 68
Рейтинг: 1460
Регистриран на: Пет Апр 19, 2019 6:32 pm

Re: Забраняват карането в горите и планините !???

Мнениеот Admin » Пет Окт 20, 2023 8:45 am

fall_out написа:- Защо не се ползва IMBA а трябва да си имаме някаква наша?

Трудно ми е в момента да се връщам и да изреждам всички аргументи за и против, които сме обсъждали, но те уверявам, че по този въпрос имаше много дълги и задълбочени дискусии. Най-общо казано надделя вариантът за нещо „наше“, защото IMBA е предназначена основно и най-вече за велотрасета и велопътеки, които са специално изградени и поддържани и няма навигиращи функции, т.е. там е само да указва трудността. При нас планините, маршрутите и пътеките са такива, че е добре маркировката да има и навигационни функции. Освен това, по отношение на цветовете, след сравнително проучване към онзи момент установихме, че в Европа за по-логична и позната се смята системата за трудност, която е сходна със ски пистите, т.е. зелено/синьо/червено/черно, а при IMBA е зелено/синьо/черно/черно.
Последното по темата е, че в Европа последните 1-2 години се работи по проект за създаване на единна маркировка, която да се опита да събере в едно всички добри практики, включително и знаците на IMBA, но с цветовете в Европа. Така че тепърва ще мислим нашата маркировка дали и как можем да я приспособим към този нов стандарт, защото ако има такъв за цяла Европа, това променя доста картината. Пак казвам, че преди няколко години, когато започна този „проект“, в Европа изобщо нямаше единна система и стандарт, общо взето във всяка държава бяха решени различно нещата.

- Има ли план сайта(https://markirovka.bike/guide) да се преведе и на англииски? Тук в Банско има доста англоговорящи и ще добре да са запознати. Мога да помогна с превода.

Конкретен план няма, но ако има необходимост, ще помислим в тази насока, ще предам на другите хора, които участват в проекта. Ако се прави такава версия, със сигурност ще е нужна помощ, защото ние не знам откъде ще намерим време за това.

- Някакви идеи как ще се маркира на топографски карти, аз например маркирам много в openstreetmap - има ли някаква концепция сходна с маркировката на туристическите пътеки?

Това не сме го мислили. Павел Сидеров в сайта Alabak.info просто добави на картата номера на отсечките в цвета, в който са. Но аз лично с OSM съм запознат само бегло и не зная там какви са възможностите, символите и т.н. Като цяло стандартът сме го мислили от гл.т. маркировка на терен + онагледяване чрез специално създадени карти, табла и информационни материали за съответната зона. Няма как да обхванем с него картографските и маршрутни платформи, защото при всяка от тях обозначенията и детайлите са различни.
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Предишна

Назад към Общ форум

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: http, stealth и 29 госта