Забраняват карането в горите и планините !???

За всичко свързано с МТБ, което не е за някой от другите форуми. Например: разкази и преживявания, мнения по различни общи въпроси, интeресни продукти, новости и т.н.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Re: Забраняват карането в горите и планините !???

Мнениеот Runaway » Чет Фев 10, 2011 7:25 pm

Поздравления за постигнатото до тук - това касае всеки който допринесе за това.
Ето че, когато говорим ясно и заедно, нещата почват да се случват. Да видим до къде...и да стискаме палци.
kvelikov написа:Утре, след 10.00, в "Денят е прекрасен" по bTV, ще гостуват Райко и Любо и ще се коментират безумните членове в закона.
Ако може някой да го запише и да го постне тук и във Facebook.
:beer:

По повод информацията от Краси, съм длъжна да направя коментар, за да няма недоразумение:
Още преди време бяхме поканени с Райко най-вече по повод Ком Емине за да си поговорим и за прехода, и за бягането от града в природата с байка, и за мотивацията да надскачаш себе си, и за това как можем по-често да оставим автомобила и да се метнем на колелото, и за това какви мероприятия се организират и как хората си прекарват хубаво на тях...за такива неща.

Вчера, уговаряйки всичко това, помолих да изтеглим участието и да разширим темата. Съгласиха се да включим още един човек, който да представи проблема със ограниченията на планинското колоездене и да насочим вниманието към този въпрос.
Искаше ми се да се включим хората, които до сега активно са следили и са действали по въпроса, като например Кривите спици, Байкария...
Няма да е възможно - най-малкото студиото не го позволява, а и не искат да изместват първоначалния фокус на предаването.

В броените часове, в които трябваше да реагираме адекватно, решихме, че най-подходящия човек, който би могъл да обедини всичко до тук е Любо.
Той се отзова и така утре отиваме тримата, като в хода на разговора ще бъде засегнат и наболелия проблем.

Сигурно ще попитате защо и аз /поне аз това се питам/. Отговорът, който получих е чисто медиен - трябва им и женско лице...
Лично аз се чувствам неудобно пред не малка част от вас, които реално сте допринесли за развитието на планинското колоездене в България, които от години се борите за тази и други каузи...но това е настояването на предаването и днес финално реших да се съобразя и да участвам, макар и предимно в ролята на "женско лице".

Все пак се надявам, че това предаване ще е част от нещата, които да покажат по хубав начин, че ни има... че не сме някакви луди сектатнти с колелета...
Ами това е - не очаквайте някакъв вело-бунт по БТВ. Просто ще поговорим.
Аватар
Runaway
 
Мнения: 155
Рейтинг: 1870
Регистриран на: Нед Апр 05, 2009 11:56 am

Моля прочетете :)

Мнениеот Kalin Zahariev » Чет Фев 10, 2011 9:22 pm

Здравейте =]

Не е нужно да реагираме пресилено, а да видим как да действаме. Другото няма да помогне. Ако искаме да постигнем нещо, трябва да мислим по друг начин.

Чл. 148, ал.5 от Закона за горите е звучи зле, както е написан.

В края на миналата година проектът на закон е минал обществено съгласуване - 14 дни, през които представители на Министерство на земеделието и храните, както и на Изпълнителната агенция по горите са пътували из страната и представяли проекта. Много неправителствени организации, зелени и други са се включили и са дали своите предложения. Проектът на закона е бил публикуван и на сайта на министерството, коригиран и отново публикуван през цялото време.
Тогава е пропусната възможност за предложение от наша страна, въпреки че е имало опит. Закъснели сме, доколкото разбрах.
Законът мина на първо четене и преди второ четене е имало доста поправки. Пропуснали сме втори шанс тогава.

В НАШИЯ СЛУЧАЙ ВСЕ ОЩЕ НЯМА ПРИЧИНА ДА СЕ ТРЕВОЖИМ

По-рано днес разговарях със служители на Изпълнителната агенция по горите, от екипа, разработвал текстовете на закона. Миналата година са се свързали с тях от някаква колоездачна организация, която е дала предложение за тотално либерализиране на забраната. Приели са го, но в парламента е било отхвърлено.

Разговарях и със служители на Министерството на околната среда и водите, които са участвали в съгласуването на проекта на закон. Причините за текста в Закона за горите не са от екологично естество. Според тях, не е сериозно да се смята, че колоезденето вреди на околната среда (всички във форума и групата са на това мнение). Има отделни случай, в които се нарушават правилата в националните паркове, но те не са огромен проблем.

Причините за Чл.148, ал.5 са безопасността на колоездачите предвид териториите на ловните стопанства, както и множеството оплаквания от туристи. Идеята е да се въведат ясни правила, за да не си пречим с ловджии и туристи, да не се създават опасни ситуации. Идеята е да се насърчат клубовете и неправителствения сектор в изграждането и маркирането на трасета, след като са се договорили с институциите на местно ниво. Постепенно това трябва да се случи и всички го знаем.

Проблемът е, че не всички неща се обясняват идеално и трябва да се пита повече.

ДОБРИТЕ НОВИНИ!

Тълкуването на понятието „горските пътища“ е в една Наредба № 39 за горските пътища: . Така че е доста разтегливо понятие.

ОЩЕ ДОБРИ НОВИНИ!

В чл.148, ал.5 е споменато също, че можем да се движим по „обозначените за целта трасета“. Именно тук се крие идеята, което ми бе потвърдено от Изпълнителна агенция по горите. За да караме по някоя пътека, трябва да се договорим с дадено горско и/или ловно стопанство, след което да си я маркираме (табелки, маркировка по дървета и камъни) и тогава всичко е наред. По този начин ловджиите и туристите ще знаят и няма да имат право да се оплакват и съответно да възникват опасности.

НАЙ-ДОБРАТА НОВИНА!

Уговорих среща между нас и представители на Изпълнителната агенция по горите, на която ще представим нашите виждания, които явно не са проблем за тях, защото им обясних подробно всичко. Така те ще бъдат записани в наредба, която ще излезе до края на май 2011 г. В нея ще бъде описано всичко и ще ни е ясно в какви случай, къде, как, кой...

Аз и Любомир Ботушаров ще подготвим едно запитване до Министерство на земеделието и храните, респективно Изпълнителна агенция по горите по въпросния чл.148. Те ще ни обяснят подробно всичко, което съм написал по-горе и така всички ще сме наясно =]

Всичко тава не е крачка назад, а интелигентния начин да направим нещата. Никой няма да има изгода от конфликти и прочие.

СПОК :D

Ще ви държим в течение.
Kalin Zahariev
Skype: mtbradicalbiker
Mob. +359 878 249 437
Аватар
Kalin Zahariev
 
Мнения: 39
Рейтинг: 1250
Регистриран на: Чет Дек 31, 2009 1:29 pm
Местоположение: Sofia, BG

Re: Моля прочетете :)

Мнениеот did » Чет Фев 10, 2011 9:35 pm

Kalin Zahariev написа:Здравейте =]
В чл.148, ал.5 е споменато също, че можем да се движим по „обозначените за целта трасета“. Именно тук се крие идеята, което ми бе потвърдено от Изпълнителна агенция по горите. За да караме по някоя пътека, трябва да се договорим с дадено горско и/или ловно стопанство, след което да си я маркираме (табелки, маркировка по дървета и камъни) и тогава всичко е наред. По този начин ловджиите и туристите ще знаят и няма да имат право да се оплакват и съответно да възникват опасности.

Именно тук е заровено кучето.

Ако 5 човека от Пловдив решат някоя неделя да се качат до Караджов Камък с велосипеди, където ходят по 0.1 туриста средно дневно, те трябва преди това да проведат десет дневна кореспонденция с ловните стопанста в района. Ако трябва да се направи организирано каране на 120 човека за 5 дни, това би изисквало по този закон да се издирят всички собственици на гори и горички, през които минама 250-километров варшрут и те да бъдат уведомени. Те нямат електронна поща, пък и никой не ги знае кои са, ако се пита на място.

Ако трябва всичко това да стане пеш - няма проблем! Ако трябва да се прави с велосипед - това е на практика забрана за подобни мероприятия.

Трябва по принципда се търси въвеждане в закона на понатието "велотуризъм", което да е приравнено като права с пешеходния туризъм. Всички туристически организации се занимават и с велотуризъм.

Велотуризма няма нищо общо с DH по трасета и с XC състезания. Той се практикува по туристически пътеки и е редно в закона да се спомене, че при инцидент между пешеходец и велосипедист по туристическа пътека, велосипедистът понася някаква орговорност.

От написаното по-горе и от обясненията на Admin разбирам, че търсите козметични промени, които да направят вратичка в закона. Това не е основната цел.
Q. b. f. f. f. s.
Аватар
did
 
Мнения: 16523
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 14, 2003 3:00 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Моля прочетете :)

Мнениеот borislav » Чет Фев 10, 2011 9:44 pm

Kalin Zahariev написа:За да караме по някоя пътека, трябва да се договорим с дадено горско и/или ловно стопанство, след което да си я маркираме (табелки, маркировка по дървета и камъни) и тогава всичко е наред.

...и така за всеки нов маршрут, тичане по мъките. Вече си представям как ловните стопанства ще ни плащат, за да си маркираме маршрутите.

:popcorn:
Изображение
Аватар
borislav
 
Мнения: 1367
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Мар 15, 2008 11:32 am
Местоположение: София

Re: Моля прочетете :)

Мнениеот outfaced » Чет Фев 10, 2011 9:44 pm

did написа:
Kalin Zahariev написа:Здравейте =]
В чл.148, ал.5 е споменато също, че можем да се движим по „обозначените за целта трасета“. Именно тук се крие идеята, което ми бе потвърдено от Изпълнителна агенция по горите. За да караме по някоя пътека, трябва да се договорим с дадено горско и/или ловно стопанство, след което да си я маркираме (табелки, маркировка по дървета и камъни) и тогава всичко е наред. По този начин ловджиите и туристите ще знаят и няма да имат право да се оплакват и съответно да възникват опасности.

Именно тук е заровено кучето.

Ако 5 човека от Пловдив решат някоя неделя да се качат до Караджов Камък с велосипеди, където ходят по 0.1 туриста средно дневно, те трябва преди това да проведат десет дневна кореспонденция с ловните стопанста в района. Ако трябва да се направи организирано каране на 120 човека за 5 дни, това би изисквало по този закон да се издирят всички собственици на гори и горички, през които минама 250-километров варшрут и те да бъдат уведомени. Те нямат електронна поща, пък и никой не ги знае кои са, ако се пита на място.
...

:agree:



Маркирането на трасета и карането само по маркирани такива е едно от най сериозните ограничения, които може да се измисли
(и минава най лесно за пред незапозната аудитория). Не една и две европйекси страни са пример за това.
Последна промяна outfaced на Чет Фев 10, 2011 9:59 pm, променена общо 1 път
Изображение Изображение
продавам: разни неща
Аватар
outfaced
 
Мнения: 6057
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 20, 2007 3:24 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Моля прочетете :)

Мнениеот did » Чет Фев 10, 2011 9:48 pm

outfaced написа:Маркирането на трасета и карането само по маркирани такива е едно от най сериозните ограничения, които може да се измисли

Това изглежда не го разберат даже 80% от активните колоездачи, които си карат по паркове, "трасета"...

Вече май почвам да съжалявам, че се захванах с тия истории... Не вдяват и не вдяват...
Q. b. f. f. f. s.
Аватар
did
 
Мнения: 16523
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 14, 2003 3:00 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Забраняват карането в горите и планините !???

Мнениеот taurus13 » Чет Фев 10, 2011 9:50 pm

Освен това е много лесно да не ти дадат разрешение за маркиране на каквото и да било трасе - на практика, така колоездачите нямат права и зависят само от добрата воля на горските организации...
Изображение
Аватар
taurus13
 
Мнения: 5727
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Дек 17, 2007 10:07 am

Re: Забраняват карането в горите и планините !???

Мнениеот did » Чет Фев 10, 2011 9:54 pm

Досега най-много ме е страх от мнението на Калин Захариев и Admin, който явно му приглася... Ако това се представи като обща позиция, по-добре нищо да не правим.
Q. b. f. f. f. s.
Аватар
did
 
Мнения: 16523
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 14, 2003 3:00 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Моля прочетете :)

Мнениеот ivan_radev1 » Чет Фев 10, 2011 10:00 pm

Kalin Zahariev написа:Здравейте =]
В чл.148, ал.5 е споменато също, че можем да се движим по „обозначените за целта трасета“. Именно тук се крие идеята, което ми бе потвърдено от Изпълнителна агенция по горите. За да караме по някоя пътека, трябва да се договорим с дадено горско и/или ловно стопанство, след което да си я маркираме (табелки, маркировка по дървета и камъни) и тогава всичко е наред. По този начин ловджиите и туристите ще знаят и няма да имат право да се оплакват и съответно да възникват опасности.



Мисля, че трябва да се обединим около идеята, че това изискване е неприемливо за нас. Защо да маркираме всяка пътека, по която ще караме? Ние сме велотуристи, по голяма част от пътеките караме само по веднъж.

И на кого пречим, ако караме по пътеки, които не се използват от туристите? Пренаселените пътеки са сигурно под един процент от всички и огромната част от тях се намират около София или около туристически забележителности. Защо да маркираме останалите?

Иначе напълно подкрепям усилията на Калин за диалог с отговорните фактори. :beer:
Аватар
ivan_radev1
 
Мнения: 346
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 17, 2009 10:10 pm

Re: Моля прочетете :)

Мнениеот Kalin Zahariev » Чет Фев 10, 2011 10:02 pm

Има и друг вариант, който съм предвидил, но в случай, че не сме доволни от резултата.

Ще се публикуват текстове на бъдещата наредба по-натам, ще си ги обсъдим и тогава ще решим за другия вариант. За сега предложението ми е реалистично.
За посещаемостта на туристите и останалото, споменато от теб, също има решение.

Да видим какво ще се случи след срещите и тогава да коментираме.

Поздрави!

Именно тук е заровено кучето.

Ако 5 човека от Пловдив решат някоя неделя да се качат до Караджов Камък с велосипеди, където ходят по 0.1 туриста средно дневно, те трябва преди това да проведат десет дневна кореспонденция с ловните стопанста в района. Ако трябва да се направи организирано каране на 120 човека за 5 дни, това би изисквало по този закон да се издирят всички собственици на гори и горички, през които минама 250-километров варшрут и те да бъдат уведомени. Те нямат електронна поща, пък и никой не ги знае кои са, ако се пита на място.

Ако трябва всичко това да стане пеш - няма проблем! Ако трябва да се прави с велосипед - това е на практика забрана за подобни мероприятия.

Трябва по принципда се търси въвеждане в закона на понатието "велотуризъм", което да е приравнено като права с пешеходния туризъм. Всички туристически организации се занимават и с велотуризъм.

Велотуризма няма нищо общо с DH по трасета и с XC състезания. Той се практикува по туристически пътеки и е редно в закона да се спомене, че при инцидент между пешеходец и велосипедист по туристическа пътека, велосипедистът понася някаква орговорност.

От написаното по-горе и от обясненията на Admin разбирам, че търсите козметични промени, които да направят вратичка в закона. Това не е основната цел.[/quote]
Kalin Zahariev
Skype: mtbradicalbiker
Mob. +359 878 249 437
Аватар
Kalin Zahariev
 
Мнения: 39
Рейтинг: 1250
Регистриран на: Чет Дек 31, 2009 1:29 pm
Местоположение: Sofia, BG

Re: Забраняват карането в горите и планините !???

Мнениеот Admin » Чет Фев 10, 2011 10:13 pm

did написа:Досега най-много ме е страх от мнението на Калин Захариев и Admin, който явно му приглася... Ако това се представи като обща позиция, по-добре нищо да не правим.
Спокойно, аз нямам навик да представям собственото си мнение за обща позиция. А и темата нали е за това, да се чуят мнения и гледни точки, повече или по-малко различни...
Аз също мисля, че ще е най-добре текстовете в закона да са добри, в наша полза. Друг е въпросът кога и дали ще е възможно да се постигне това. Също така, не пречи, докато се стигне (евентуално) до промяна в закона, да се търси по-добър за нас режим в наредбите, чрез които той ще се прилага. Ние така или иначе до момента не сме имали среща или диалог с реалните създатели на този закон - това не са депутатите, а авторите на законопроекта, които ще подготвят и наредбата за него - Калин точно такава среща може да уреди и силно се надявам някой от "Крива спица" да присъства на нея - това ще е по-важно, отколкото присъствие на някой друг от нас, тъй като вие сте и организатори на разнородни събития. Така че съвсем нямам намерение да изземвам ничия позиция, най-малко общата.
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Re: Забраняват карането в горите и планините !???

Мнениеот Kalin Zahariev » Чет Фев 10, 2011 10:16 pm

did написа:Досега най-много ме е страх от мнението на Калин Захариев и Admin, който явно му приглася... Ако това се представи като обща позиция, по-добре нищо да не правим.


Явно трябва да обясня и за втория вариант, за да не те е страх от мен :D Не хапя ;)

В случай, че при срещите не се получават нещата, ще се обърнем директно към парламента с проблема, предложенията и аргументите, което също изисква подготовка (писма, изготвяне на позицията и предложенията). Медиите също са в готовност, както за утрешното предаване, така и за по-натам.

Освен това, тепърва ще разбера още подробности покрай наредбата.

Не виждам защо се страхуваш от това. Колко са предложените варианти за сега във форума или Фейсбук групата? Да не забравяме, че сме пропуснали две възможности да реагираме на готвените промени. На бъдещата среща може да присъстваш и ти, за да не остават някакви съмнения.

А и никога не е невъзможно с бъдеща поправка в закона да се променят нещата. Стига да го искаме и да правим каквото трябва. Гт псувни и ругатни няма смисъл. Да не би на мен да ми е супер, че е приет такъв текст?!
Последна промяна Kalin Zahariev на Чет Фев 10, 2011 10:18 pm, променена общо 1 път
Kalin Zahariev
Skype: mtbradicalbiker
Mob. +359 878 249 437
Аватар
Kalin Zahariev
 
Мнения: 39
Рейтинг: 1250
Регистриран на: Чет Дек 31, 2009 1:29 pm
Местоположение: Sofia, BG

Re: Моля прочетете :)

Мнениеот heep » Чет Фев 10, 2011 10:18 pm

borislav написа: Вече си представям как ловните стопанства ще ни плащат, за да си маркираме маршрутите.


Аз си представям как ние ще даваме пари за ракия... и ще се молиме, молиме :bowdown: :bowdown: :bowdown:
:beer:
Аватар
heep
 
Мнения: 523
Рейтинг: 1632
Регистриран на: Пет Окт 25, 2002 1:26 pm
Местоположение: Bulgaria

Re: Забраняват карането в горите и планините !???

Мнениеот sensation_blue » Чет Фев 10, 2011 10:25 pm

Ако трябва да сме на страната на ПРАВДАТА, а не на тази, кой какво ще ни позволи - именно ловджиите трябва да си маркират териториите, а не ние, когато е ловния сезон. Така ще се избегнат инциденти не само с нас, но и с всеки останал турист! Мисля, че това е позицията, зад която трябва да застанем и за нея ще има много по-силен обществен натиск, защото ще засегне всички останали любители на природата и ще им даде повече сигурност и права, когато са в гората. Колкото до нашите проблеми, които касаят предимно една малка общност от некултурни каращи сред натоварени от туристи пътеки, забраната не трябва да е ограничителна - изобщо да не се кара там, а да е под вид на заплаха за глоба за тези, които направят някаква поразия / карат прекалено екстремно сред туристи. Така може би и ще им се промени най-после манталитета, а и за най-екстремните стилове си е добре да се избягват такива натоварени пътеки и да си има обособени трасета (към която насока се действа и в момента).
Всъщност като цяло мнението ми се припокрива с това на Did.
Разбира се, хубава е инициативата да има маркирани трасета само за велосипедисти и само за пешеходци, но до момента в който се окаже че май няма да има спазващи ги, поради невъзможността на повечето да се дублират и пак ще има недоволни.
Аватар
sensation_blue
 
Мнения: 529
Рейтинг: 1794
Регистриран на: Чет Мар 12, 2009 2:34 pm
Местоположение: Габрово

Re: Забраняват карането в горите и планините !???

Мнениеот Admin » Чет Фев 10, 2011 10:43 pm

sensation_blue написа:Разбира се, хубава е инициативата да има маркирани трасета само за велосипедисти и само за пещеходци, но до момента в който се окаже че май няма да има спазващи ги, поради невъзможността на повечето да се дублират и пак ще има недоволни.


Не е толкова хубава - по-добре е да са споделени, а не разделени. Вече има примери за маркирани туристически пътеки, които стават част и от веломаршрути - добре е и занапред да продължават така нещата. Както беше написал някой във facebook, от разделяне има смисъл само при трасетата за спускане и други подобни пътеки, където се кара бързо и опасно. И точно в спускането нещата напоследък си се нареждат добре - все повече трасета, напълно законни, обособени, само за каране.
В закона проблемът е с останалите пътеки, за които на този етап няма реална причина да се разделят на пешеходни и колоездачни.
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Re: Забраняват карането в горите и планините !???

Мнениеот mulltex » Чет Фев 10, 2011 10:46 pm

http://www.btv.bg/shows/deniat-e-prekra ... /671245130

Резултатите в анкетата излеждат интересно :)
Аватар
mulltex
 
Мнения: 405
Рейтинг: 1629
Регистриран на: Пон Май 21, 2007 3:44 pm

Re: Забраняват карането в горите и планините !???

Мнениеот borislav » Чет Фев 10, 2011 11:02 pm

mulltex написа:http://www.btv.bg/shows/deniat-e-prekrasen/poll/671245130

Резултатите в анкетата излеждат интересно :)

Тези резултати почти нищо не означават. Причината да са такива е раздуването на нашия проблем главно във велосферата.
Изображение
Аватар
borislav
 
Мнения: 1367
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Мар 15, 2008 11:32 am
Местоположение: София

Re: Забраняват карането в горите и планините !???

Мнениеот STAFF » Чет Фев 10, 2011 11:04 pm

Aко беха у кухнята на Звездев или у фурната на Марта Вачкова, сигурно щеха да изглеждат още по-интересно...
Дръж се земьо, шоп те гази!
Аватар
STAFF
 
Мнения: 318
Рейтинг: 1675
Регистриран на: Пет Апр 03, 2009 1:09 pm
Местоположение: София

Re: Забраняват карането в горите и планините !???

Мнениеот subritual » Чет Фев 10, 2011 11:07 pm

sensation_blue написа:Ако трябва да сме на страната на ПРАВДАТА, а не на тази, кой какво ще ни позволи - именно ловджиите трябва да си маркират териториите, а не ние, когато е ловния сезон. Така ще се избегнат инциденти не само с нас, но и с всеки останал турист!

С една малка поправка-дивеча не признава маркировка,но принципно подкрепям идеята :agree:

Изобщо велотуристът явно е една по-особена порода горски обитател,от съвременен вид, който застрашава статуквото в дивашката ни провинция.
Последна промяна subritual на Пет Фев 11, 2011 12:00 am, променена общо 1 път
Аватар
subritual
 
Мнения: 1362
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Юли 01, 2008 2:02 pm
Местоположение: Джебел

Re: Забраняват карането в горите и планините !???

Мнениеот azoic » Чет Фев 10, 2011 11:56 pm

@Kalin Zahariev,
Много си противоречиш и много права си предаваш!!! :deal:
Май ще се окажеш скрита лимонка :crazy:

did написа:Досега най-много ме е страх от мнението на Калин Захариев и Admin, който явно му приглася... Ако това се представи като обща позиция, по-добре нищо да не правим.

:agree:
Изображение Изображение
Аватар
azoic
 
Мнения: 375
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Авг 20, 2008 12:32 pm
Местоположение: София

Re: Забраняват карането в горите и планините !???

Мнениеот mover » Пет Фев 11, 2011 12:56 am

Благодаря на всички, които направиха така, че от вчера са информирани медиите!

Аз виждам следните проблеми:
1. НЯМАМЕ ЕДИННО МИСЛЕНЕ КАКВО ТОЧНО ДА СЕ ПРОМЕНИ (не съм видял разписано предложение за конкретни промени в текстовете)
2. НЯМАМЕ ЯСНОТА КОЙ И КАК ДА ВЗЕМА ОПЕРАТИВНИТЕ РЕШЕНИЯ В КАМПАНИЯТА ЗА ИНФОРМИРАНЕ И НАТИСК

Личното ми мнение е, че:
програма максимум трябва да е това, което предлага did, т.е промяна в Закона, въвеждане на понятие "велотуризъм" и приравняването му към пешеходния туризъм, а
програма минимум трябва да е предложението на Kalin за търпимост към нас и добро отношение в подзаконовите актове
Въпросът е, че трябва да сме подготвени и за всякакви междинни варианти.

Според мен, трябва да оторизираме оперативна група (Кризисен Щаб, Оперативно Бюро) от 5-6 човека, напр. представителите на клубовете, подписали писмото до медиите, които да вземат оперативни решения. Не може да се очаква решения за срещи, инициативи, акции, участия, да се вземат в тази тема от форума. Очевидно, в началото Щабът няма да има юридическа форма (но пък при положително развитие това може да стане спойка за една бъдеща национална структура).
Задължително трябва да имат подкрепата на опитен юрист и PR.

Имам още едно предложение:
Любо, предлагам анкета. Нека все пак да преброим "армията" от гневни мтб-сти.
Ако се наложи да има "уличен натиск":
- Колко човека ще дойдат пред Парламента в работен ден (напр. Денят на Земята)
- Колко човека ще дойдат пред Парламента в почивен ден

Alea iacta est - както е казал един древен пълководец "Жребият е хвърлен": оттук насетне или ще ГО променим (Закона), или ще се примирим.
Аватар
mover
 
Мнения: 398
Рейтинг: 1829
Регистриран на: Пон Апр 13, 2009 1:36 pm

Re: Забраняват карането в горите и планините !???

Мнениеот Grash » Пет Фев 11, 2011 1:04 am

Велополюция защо пак мълчи? Или те са насочени само към градската инфраструктура? :eek3:
Изображение
Аватар
Grash
 
Мнения: 1171
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Фев 16, 2007 9:49 pm
Местоположение: Sofia, Bulgaria

Re: Забраняват карането в горите и планините !???

Мнениеот THEZOGGO » Пет Фев 11, 2011 1:08 am

Извинявам се за офтопика, но искам да попитам следното: някой може ли да ми даде линк към сайт, в който мога да гледам БТВ на живо без да има нужда да се регистрирам и т.н, тъй като нямам телевизор и единствения начин да гледам утрешното предаване е само чрез интернет.

Благодаря предварително,
Още веднъж се извинявам за :offtopic:
Canyon Ultimate AL SLX *Ultegra, Mavic / Grand Canyon AL SLX 9.0 * DEORE XT, Fox Performance, Mavic / SCRAPPER XC 3.7 LTD
Tief im Herz - Canyon Radfahrer
Аватар
THEZOGGO
 
Мнения: 5618
Рейтинг: 1840
Регистриран на: Съб Авг 26, 2006 9:30 am
Местоположение: 664 km nordwestlich vom Paradies

Re: Забраняват карането в горите и планините !???

Мнениеот hitar_potter » Пет Фев 11, 2011 1:28 am

Ъъъ, сайта на btv? ;)
Изображение
Аватар
hitar_potter
 
Мнения: 3461
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Фев 01, 2008 9:25 pm
Местоположение: София

Re: Моля прочетете :)

Мнениеот Сашо » Пет Фев 11, 2011 3:17 am

Kalin Zahariev написа:...Причините за Чл.148, ал.5 са безопасността на колоездачите предвид териториите на ловните стопанства, както и множеството оплаквания от туристи. ...

Бреей, това чичковците от министерството и агенцията ли ти го казаха ? С тях явно имаш много добри контакти, щом уреждаш срещи... Ти не си никой, за да водиш преговори по този въпрос. Като толкова те бива да преговаряш, защо не уредиш законна пътечка през някое мутренско ловно стопанство ? А ?

Причините са написани още на първа страница:
veskoz написа:Т'ва е, за да не им виждаме незаконните сараИ на копелетата мръсни... ама няма да стане.

Целта на закона е да се допускат в горите само ловджии и дървосекачи, за да си безчинстват на воля необезпокоявано ! За останалите - само с връзки.
Аватар
Сашо
 
Мнения: 308
Рейтинг: 1660
Регистриран на: Сря Фев 27, 2008 10:13 am

Re: Забраняват карането в горите и планините !???

Мнениеот silvertm » Пет Фев 11, 2011 8:22 am

Grash написа:Велополюция защо пак мълчи? Или те са насочени само към градската инфраструктура? :eek3:

- Велоеволюция не е клуб по планинско колоездене.

Kalin Zahariev написа:Тогава е пропусната възможност за предложение от наша страна, въпреки че е имало опит. Закъснели сме, доколкото разбрах.

- Доколкото си спомням, имало е предложение от клуб "Крива спица". Ако не е така, моля за извинение.
Но още с публикуването на проекта на закона той беше обсъден и тук във форума.
silvertm
 
Мнения: 306
Рейтинг: 1671
Регистриран на: Нед Ное 06, 2005 12:00 pm
Местоположение: Bulgaria

Re: Забраняват карането в горите и планините !???

Мнениеот Kalin Zahariev » Пет Фев 11, 2011 9:37 am

azoic написа:@Kalin Zahariev,
Много си противоречиш и много права си предаваш!!! :deal:
Май ще се окажеш скрита лимонка :crazy:


Кажи точно в какво си противореча.

Права имам толкова, колкото и ти.

Освен това, аз (скритата лимонка) съм от малкото, изчели нещата по темата и за това си позволих да напиша първото си съобщение.

Също така съм от малкото, които правят опит да се случат нещата без излишни емоции и ругатни. Направих конкретни предложения и конкретни действия, за да не се изпуска трета, четвърта и т.н възможност да променим нещата в наша полза. Прекарах 30-ина минути по телефона с разни чиновници и предложението за среща е налице. На нея ще са клубовете с конкретните си предложения. Ще се поинтересувам и за наредбата, какво можем да променим и как.

Обърни внимание и на втория вариант, който предлагам, ако се провалят нещата. Ще си изработим предложение за изменение в закона, ако не успеем да постигнем ефект с наредбата. Ще се внесе в парламента, придружено с писма от клубовете, резултатите от анкетата, Фейсбук групата и много други неща. Там ще има обосновано защо искаме да падне забраната и конкретни предложения. Например към горските пътища да се прибавят и горските пътеки или нещо подобно + предложения на клубовете.

Трябва да се кротнем малко и преди всички революционни настроения и мероприятия трябва да се пробват варианти. И да подпалиш парламента, резултат няма да има, защото нищо не си предложил.

Революциите за накрая.

Законът се предвижда да влезе в сила на 1 юни 2011 г. Имаме време и работим. Ако имаш конкретно предложение, драсни го.

Поздрави =]
Kalin Zahariev
Skype: mtbradicalbiker
Mob. +359 878 249 437
Аватар
Kalin Zahariev
 
Мнения: 39
Рейтинг: 1250
Регистриран на: Чет Дек 31, 2009 1:29 pm
Местоположение: Sofia, BG

Re: Забраняват карането в горите и планините !???

Мнениеот azoic » Пет Фев 11, 2011 10:13 am

"Не е нужно да реагираме пресилено, а да видим как да действаме. Другото няма да помогне. Ако искаме да постигнем нещо, трябва да мислим по друг начин"
Кой е другия начин? Както знаем в България всичко става на принципа "Всяко чудо за три дни", а ти от както си почнал да пишеш в темата, говорш - да изчакаме; ще видим, ще разгледаме, ще решим...След 1 Юни Депутатите едва ли ще се сетят изобщо, че са гласували тоя закон и нашите плахи опити да направим нещо, камо ли да седнат да го променят. Трябва да се натиска постоянно или всичко ще се забрави и ще трябва да излезем в нелегалност.

"Причините за Чл.148, ал.5 са безопасността на колоездачите предвид териториите на ловните стопанства, както и множеството оплаквания от туристи. Идеята е да се въведат ясни правила, за да не си пречим с ловджии и туристи, да не се създават опасни ситуации. Идеята е да се насърчат клубовете и неправителствения сектор в изграждането и маркирането на трасета, след като са се договорили с институциите на местно ниво. Постепенно това трябва да се случи и всички го знаем."
Със ЗАБРАНА ли се насърчава? Това е същото както със "Синята зона" в София - Забранява се нещо, при положение , че няма алтернатива.

"Проблемът е, че не всички неща се обясняват идеално и трябва да се пита повече"
Кое точно не се обяснява идеално? Има текст и той се чете буквално, а ако се чете така - нещата не са добре.

"В чл.148, ал.5 е споменато също, че можем да се движим по „обозначените за целта трасета“. Именно тук се крие идеята, което ми бе потвърдено от Изпълнителна агенция по горите. За да караме по някоя пътека, трябва да се договорим с дадено горско и/или ловно стопанство, след което да си я маркираме (табелки, маркировка по дървета и камъни) и тогава всичко е наред. По този начин ловджиите и туристите ще знаят и няма да имат право да се оплакват и съответно да възникват опасности."
Тук няма да коментирам, но ако трябва да направя Ком-Емине (както съм решил тази година) от колко общини ще трябва да си взема разрешителни? Дали изобщо ще ми стигне лятото за да ги взема ?
Изображение Изображение
Аватар
azoic
 
Мнения: 375
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Авг 20, 2008 12:32 pm
Местоположение: София

Re: Забраняват карането в горите и планините !???

Мнениеот NovemberCharlie » Пет Фев 11, 2011 10:23 am

Не знам кой какво си мисли, но щъкането с колело, а много скоро и пеша, като свободен електрон из планините и парковете няма бъдеще. Свикнете с тази мисъл.
Конституция на Република България
Чл. 36. (1) Изучаването и ползването на българския език е право и задължение на българските граждани
Аватар
NovemberCharlie
 
Мнения: 5367
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Дек 11, 2004 3:07 pm
Местоположение: Sofia Bulgaria

Re: Забраняват карането в горите и планините !???

Мнениеот Сашо » Пет Фев 11, 2011 11:01 am

Много точно казано. :agree:
В тази тема трябва да обсъждаме въпроси като "Как да избегнем среща с горския" и "Как да обжалваме наложени наказания за нерегламентирано каране в гора".

Никакви срещи с бюрократите по министерствата няма до помогнат. Идеята на законодателя е ясна - да не се допускат читави хора в горите.
И това не е поради грешка, недоглеждане или непознаване на спецификата на планинското колоездене.
Аватар
Сашо
 
Мнения: 308
Рейтинг: 1660
Регистриран на: Сря Фев 27, 2008 10:13 am

ПредишнаСледваща

Назад към Общ форум

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 156 госта