Енергийна автономност при многодневни преходи

За всичко свързано с МТБ, което не е за някой от другите форуми. Например: разкази и преживявания, мнения по различни общи въпроси, интeресни продукти, новости и т.н.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Re: Енергийна автономност при многодневни преходи

Мнениеот outfaced » Съб Фев 19, 2011 11:04 pm

Абе enelop-a съвместими ли са с бързи зарядни ? Щот аз мисля, че не са.
Много малко акумулаторни батерии могат да издържат на 1300-1500mA без да се изпържат. Ansmann си имат примерно отделна серия съвместими с бързозарядни зареждачки и пак по форумите съм чел, че такова зареждане доста скъсява живота на батериите. :dontknow:


a за литиевите батерии ... по добре да не се гледа цената у нас ... http://cgi.ebay.de/16-X-DURACELL-Ultra- ... 2822504689
Изображение Изображение
продавам: разни неща
Аватар
outfaced
 
Мнения: 6057
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 20, 2007 3:24 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Енергийна автономност при многодневни преходи

Мнениеот feb » Нед Фев 20, 2011 10:49 pm

outfaced написа:Абе enelop-a съвместими ли са с бързи зарядни ? Щот аз мисля, че не са.
Много малко акумулаторни батерии могат да издържат на 1300-1500mA без да се изпържат. Ansmann си имат примерно отделна серия съвместими с бързозарядни зареждачки и пак по форумите съм чел, че такова зареждане доста скъсява живота на батериите. :dontknow:


a за литиевите батерии ... по добре да не се гледа цената у нас ... http://cgi.ebay.de/16-X-DURACELL-Ultra- ... 2822504689


Тук пише, че оптималния заряд е от 0.33С до 1С. А тези се водят корифеи в областта, според някои сайтове. На енелупа стандартните зарядни също са бързи, мисля. А и те са си стандартни Ni-MH батерии, само че изолацията вътре е по-солидна, за да се избегне саморазряда. Аз лично съм много доволен от тях. Заради повишения обем изолация имат понижен обем "батерия", заради което и се водят 2000 мАч, но смея да кажа, че издържат повече от 2700 мАч на друга марка, които и се саморазреждат доста по-бързо, което си е проблем в доста случаи.
Също и според мануала на АА енелуп, може да се зарежда с 2А без проблем. Зарядът тогава трябва да е 1.1 часа, но това разбира се е с по-елементарни зарядни, които са проблем, ако батерията не е разредена, защото може да се получи презареждане. За съжаление "интелигентните" зарядни, следящи промяната на напрежението върху батерията и температурата и са по-скъпи, но пък могат да дозареждат, анализират, разреждат, "освежават" и т.н. без да разрушат батерията, дори и да не е била разредена докрай.
"И задниците носят маски. По обясними причини."
Аватар
feb
 
Мнения: 109
Рейтинг: 1280
Регистриран на: Съб Май 29, 2004 12:16 pm

Re: Енергийна автономност при многодневни преходи

Мнениеот Сашо » Пон Фев 21, 2011 2:23 am

Huku написа:...Не бива да се отписва възможността за купуване на батерии от магазините по селата - все пак АА стандарта е най-масовия. Колкото и да са скапани и с изтекъл срок, все ще свършат работа...

Батериите от селските магазини са много добри, ама проблема им е, че бързо свършват. С две батерии се прави една снимка.

Има един непопулярен модел телефон Нокия, който издържал над 2 месеца без зареждане: http://www.mobilebulgaria.com/mobiles/2057/nokia-c1-00 Има го само в сайта на Нокия-Индия, явно е предназначен за страните от третия свят. У нас е малко дефицит по магазините, даже не са го и чували.

Голям разход на ток при фотоапаратите прави екрана. На моя има копче за изключване само на екрана. Натискам го части от секундата след снимката с надеждата да спестя 50-60 грама бактерии. :D
Аватар
Сашо
 
Мнения: 308
Рейтинг: 1660
Регистриран на: Сря Фев 27, 2008 10:13 am

Re: Енергийна автономност при многодневни преходи

Мнениеот hitar_potter » Пон Фев 21, 2011 7:43 am

Сашо написа:
Huku написа:Голям разход на ток при фотоапаратите прави екрана. На моя има копче за изключване само на екрана. Натискам го части от секундата след снимката с надеждата да спестя 50-60 грама бактерии. :D

Нямаш ли оптичен визьор? Ако имаш, практически не ти трябва дисплей :agree: . По принцип най-евтините телефони имат доста добри батерии, а са същевременно леки и имат фенерче :D
Изображение
Аватар
hitar_potter
 
Мнения: 3461
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Фев 01, 2008 9:25 pm
Местоположение: София

Re: Енергийна автономност при многодневни преходи

Мнениеот Сашо » Пон Фев 21, 2011 11:22 am

Имам, ама с него не мога да се дзверя на зебрата, хистограмата, цветовия баланс, фокусното разстояние и др. подобни за които нормален човек най-добре да не знае, че съществуват. :D

itilien е обиколил Латинска Америка само с 3 батерии за фотоапарата. Ето още за екипировката му, ако не сте го чели: http://itilien.org/usefull/
Аватар
Сашо
 
Мнения: 308
Рейтинг: 1660
Регистриран на: Сря Фев 27, 2008 10:13 am

Re: Енергийна автономност при многодневни преходи

Мнениеот PtD » Пон Фев 21, 2011 11:38 am

Доколкото са ми казвали, сензорът също смуче доста ток.
Дреболия, обикновено нещо!
Аватар
PtD
 
Мнения: 10901
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Ное 17, 2003 3:36 pm

Re: Енергийна автономност при многодневни преходи

Мнениеот outfaced » Пон Фев 21, 2011 11:46 am

аре бе ... сега ще кажете и да не зумваме много, че хаби ток :)

Интересно тва за енелупа, 2000мА заряден ток ... тц тц :)
Забелязох, че и Ansmann са изкарали батерии с малък саморазряд на 2400maH обаче ги няма в BG.
Интересно е че енелупа ги дават 1-1,7волта, а аз на батериите които ползвам в момента (ansmann 2850mah) замервам 1,2-2,1 волта. Под 1,2 волта даже и GPSa не ще да отлепи.
В крайна сметка саморазряда не е толкова решаващ в нашия случай. Така или иначе батериите се зареждат преди тур-а и за 7 дена ще се изхабят по предназначение.

Трябва да се внимава обаче да са добре заредени. Калпавите зарядни се лъжат, не зареждат добре ... а нещо не мога да намеря читаво зарядно у нас с около 1000-1200мА заряден ток и възможност за разреждане/зареждане като онова по горе от упътването дето е дадено за пример.

При itilien става дума за специални батерии. И моя апарат издържа с такива 300+ снимки с пуснат дисплей. За DSLапаратите си има и грипове, в които при нужда може да сложиш и обикновенни АА батерии. Тъй че туй е друг филм.
Изображение Изображение
продавам: разни неща
Аватар
outfaced
 
Мнения: 6057
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 20, 2007 3:24 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Енергийна автономност при многодневни преходи

Мнениеот feb » Пон Фев 21, 2011 12:23 pm

outfaced написа:аре бе ... сега ще кажете и да не зумваме много, че хаби ток :)

Хаби, спор няма. Но най-голям консуматор без който може, ако имаш оптичен прицел си е екрана.
Интересно тва за енелупа, 2000мА заряден ток ... тц тц :)
Забелязох, че и Ansmann са изкарали батерии с малък саморазряд на 2400maH обаче ги няма в BG.
Интересно е че енелупа ги дават 1-1,7волта, а аз на батериите които ползвам в момента (ansmann 2850mah) замервам 1,2-2,1 волта. Под 1,2 волта даже и GPSa не ще да отлепи.

При акумулаторните батерии напрежението, докато имат заряд е почти константно и пада рязко, когато зарядът свърши. Което значи, че може да ползваш некачествени батерии. А по-заредени от 1,3-1,4 не съм виждал, след като са свалени от зарядното.
В крайна сметка саморазряда не е толкова решаващ в нашия случай. Така или иначе батериите се зареждат преди тур-а и за 7 дена ще се изхабят по предназначение.

Има батерии, които падат с часове.
Трябва да се внимава обаче да са добре заредени. Калпавите зарядни се лъжат, не зареждат добре ... а нещо не мога да намеря читаво зарядно у нас с около 1000-1200мА заряден ток и възможност за разреждане/зареждане като онова по горе от упътването дето е дадено за пример.

Има точно тези от упътването в БГ, само дето са над 100лв. Има и разни други.
"И задниците носят маски. По обясними причини."
Аватар
feb
 
Мнения: 109
Рейтинг: 1280
Регистриран на: Съб Май 29, 2004 12:16 pm

Re: Енергийна автономност при многодневни преходи

Мнениеот subritual » Пон Фев 21, 2011 12:25 pm

Някой пробвал ли е такова зарядно?
Гледах някъде едно по-арно но сега не мога да го намеря.
За съжаление не е портативно, но и за 1-2А заряден ток незнам колко може да е леко едно такова.
Аватар
subritual
 
Мнения: 1362
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Юли 01, 2008 2:02 pm
Местоположение: Джебел

Re: Енергийна автономност при многодневни преходи

Мнениеот hitar_potter » Пон Фев 21, 2011 7:46 pm

PtD написа:Доколкото са ми казвали, сензорът също смуче доста ток.

Моят канон изключва и сензора, когато е с изключен дисплей.
Сашо написа:Имам, ама с него не мога да се дзверя на зебрата, хистограмата, цветовия баланс, фокусното разстояние и др. подобни за които нормален човек най-добре да не знае, че съществуват. :D

CHDK?
Изображение
Аватар
hitar_potter
 
Мнения: 3461
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Фев 01, 2008 9:25 pm
Местоположение: София

Re: Енергийна автономност при многодневни преходи

Мнениеот joropc » Пон Фев 21, 2011 8:11 pm

outfaced написа:... а нещо не мога да намеря читаво зарядно у нас с около 1000-1200мА заряден ток и възможност за разреждане/зареждане ...

http://www.photopavilion.com/?page=cata ... additional
+.. рефрешва/анализира, възтановява. Има и настройка за няколко поредни цикъла(заряд-REST-разряд).По всяко време на зареждането ти показва с колко заряд е батерията и приблизително след колко време ще е готова.Зарядният ток е програмируем - от 200 до 2000мА.В комплекта има и зарядно за автомобил.
Ако знаеш аз за какви пари съм го купувал преди време... :V:? .Сегашната му цена е направо смешна, за това, което върши. ;)

П.П.Описанието дадено от Фотопавилон за устройството, не е от най-точните.
Изображение
-------------------------------------------------------------
Сервизът за моя велосипед! http://www.velo09.com
Аватар
joropc
 
Мнения: 1125
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 04, 2009 9:57 pm
Местоположение: Троян

Re: Енергийна автономност при многодневни преходи

Мнениеот outfaced » Пон Фев 21, 2011 8:16 pm

joropc написа:
outfaced написа:... а нещо не мога да намеря читаво зарядно у нас с около 1000-1200мА заряден ток и възможност за разреждане/зареждане ...

http://www.photopavilion.com/?page=cata ... additional
+.. рефрешва/анализира, възтановява. Има и настройка за няколко поредни цикъла(заряд-REST-разряд).По всяко време на зареждането ти показва с колко заряд е батерията и приблизително след колко време ще е готова.Зарядният ток е програмируем - от 200 до 2000 Мa.В комплекта има и зарядно за автомобил.
Ако знаеш аз за какви пари съм го купувал преди време... :V:? .Сегашната му цена е направо смешна, за това, което върши. ;)

П.П.Описанието дадено от Фотопавилон за устройството, не е от най-точните.


e, аз се минах преди седмица да взема доста по просто за същите пари ... та сега се чудя какво да правя :banghead:
Изображение Изображение
продавам: разни неща
Аватар
outfaced
 
Мнения: 6057
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 20, 2007 3:24 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Енергийна автономност при многодневни преходи

Мнениеот Сашо » Пон Фев 21, 2011 8:27 pm

hitar_potter написа:...
CHDK?

Позна. :agree:
Аватар
Сашо
 
Мнения: 308
Рейтинг: 1660
Регистриран на: Сря Фев 27, 2008 10:13 am

Re: Енергийна автономност при многодневни преходи

Мнениеот joropc » Пон Фев 21, 2011 8:28 pm

@outfaced
Ето ти и прясна снимка на дисплея, за да придобиеш представа за функциите му:
http://joropc.snimka.bg/other/tv-tuner.540031.0.big
Изображение
-------------------------------------------------------------
Сервизът за моя велосипед! http://www.velo09.com
Аватар
joropc
 
Мнения: 1125
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 04, 2009 9:57 pm
Местоположение: Троян

Re: Енергийна автономност при многодневни преходи

Мнениеот veskoz » Пет Фев 25, 2011 4:02 pm

Споделям войводата. По-малко снимане и губене и ше ти стигнат няколко Li.
Какво ще рече бързо зарядно(?h)?
@outfaced - мерси за осеверяването!
Бах... под 2 часа... много насила бе :eek3:
Последна промяна veskoz на Пет Фев 25, 2011 4:15 pm, променена общо 1 път
Сервизът за моя велосипед! http://www.velo09.com
Аватар
veskoz
 
Мнения: 4508
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Дек 29, 2007 12:30 pm
Местоположение: София

Re: Енергийна автономност при многодневни преходи

Мнениеот outfaced » Пет Фев 25, 2011 4:09 pm

veskoz написа:Какво ще рече бързо зарядно(?h)?

под 2 часа за 2800mah батерия
Изображение Изображение
продавам: разни неща
Аватар
outfaced
 
Мнения: 6057
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 20, 2007 3:24 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Енергийна автономност при многодневни преходи

Мнениеот sailman » Съб Фев 26, 2011 10:25 am

...По-малко снимане и губене и ше ти стигнат няколко Li.
Целта е да се траква непрекъснато. ;) Все пак, освен да покараме по онези места, мисля да оставиме и нещо след себе си...Напримир един "Велокоридор южна гранична зона" :eyebrow:
За снимането - Не мойш ма отказа да щракам в изобилие :evil:
А относно губенето...Неизбежно е, колкото и да се внимава и да спазваме Правилото на Дик Марчинко. :D

Баш по темата: В момента текат предварителни тестове. Мерим си консумацията, проби на "тези" и "онези" баКтерии...Ше се види след някой-друг месец.
ВЕЛО 2009 Sus scrofa domestica
Аватар
sailman
 
Мнения: 1443
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Май 25, 2008 11:10 am
Местоположение: София

Re: Енергийна автономност при многодневни преходи

Мнениеот boriss13 » Съб Фев 26, 2011 11:53 am

Мисля, че най-добре би било да си поделите играчките!Един да щрака, един да трак-ва.Аз лично, ако тръгна на подобно приключение и знам, че лицето Х ще носи фото, а гражданинът Y ще носи GPS, бих си взел само челник, и батерии за челника и за резерва на едно от двете устройства.Това ще ми спести от теглото, примерно фото-700-800 гр, GPS-а няма идея колко тежи, ама примерно 500 гр. и ето 1200-1300 гр. на долу.Лицето Х ще спести от GPS теглото и резервни батерии и така.За телефона няма да коментирам-имам една нокия 1200, на която батерията деяни по 10-13 дена, лека и дуракоустоичива.Като излизам да карам нося само нея.Дано да съм бил полезен с нещо... :)
Най-дългите пътешествия най-често започват с думите: "Зная по-кратък път!!!"Изображение
Аватар
boriss13
 
Мнения: 2884
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Ное 25, 2005 12:08 pm
Местоположение: София

Re: Енергийна автономност при многодневни преходи

Мнениеот sailman » Съб Фев 26, 2011 1:07 pm

GPS-а няма идея колко тежи, ама примерно 500 гр.
:rofl: Борка, а ма и ти как ме нареди с половин кило туч...Всъшност, тежи според производителя 156 гр. без батерии.(говоря за eTrex Vista® HCx) С батерии, зависи с какви, би тежал между 186 и 216 гр. ;)
Фотото е малко по-тежко, ама все пак говорим за компактен фотоапарат, не за DSLR, щото не мога да си го причиня това... :8D:

До момента, като най-ефективна комбинация се очертава: Шест чифта качествени акумулатори Maha PowerEx Imedion 2400mAh или Sanyo 2500mAh XX eneloop в съчетание с "бързо зарядно" - вероятно някой от моделите на Maha PowerEx, още не съм решил точно кой.
Отделно шест чифта литиеви батерии Duracell или Energizer, с които уредите да работят при липса на възможност за зареждане или рязко и непредвидено "падане" на акумулаторите.
Ако нещата загрубеят, сме предвидили възможност за допълнително снабдяване по маршрута. (което за батериите не знам, ама за другите енергийни източници - С2 Н5 ОН, ще е абсолютно наложително :eyebrow: )

П.П. Тия от Джи-Пи баКтерийс са е*аси смотаняците...Ми ний туй гу няааме в наличност...Ми и туй също...То си сиди там на сайта...и те не знаят `що!? :xx(: Траджеди! :P
ВЕЛО 2009 Sus scrofa domestica
Аватар
sailman
 
Мнения: 1443
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Май 25, 2008 11:10 am
Местоположение: София

Re: Енергийна автономност при многодневни преходи

Мнениеот boriss13 » Съб Фев 26, 2011 3:39 pm

Ежедневно ползвам батерии, и смея да твърдя, че Duracell са най-най! :)
Най-дългите пътешествия най-често започват с думите: "Зная по-кратък път!!!"Изображение
Аватар
boriss13
 
Мнения: 2884
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Ное 25, 2005 12:08 pm
Местоположение: София

Re: Енергийна автономност при многодневни преходи

Мнениеот mulltex » Съб Фев 26, 2011 3:56 pm

Поздравления на автора за изключително полезната тема.

От моя опит мога да споделя, че оптималния вариант е:
- малко леко зарядно с качествени NiMh батерии, което работи и на 100V + преходник за целия свят; Тук е место да спомена, че съм изключително доволен от Униросс :)
- няколко броя качествени алкални в случай, че останите "на сухо"; Тук като най-добрите бих казал, че са Дурасел
- преобразувател от AAA към АА, тъй като винаги нося и ААА батерии заради mp3;
- изключване на GPS-а при всяка възможност (доста често можеш да се движиш около час без да ти е необходимо да проверяваш всяка минута координатите) и работа с фотоапарата само с изключен дисплей;
- избягване на всякакви "cutting edge" технологии. Винаги се набляга на универсалност.

Специално за България рядко ще ти се отдаде възможност да не попаднеш "на контакт" за повече от 3-4 дни. Ако го избягваш умишлено, това вече е друг въпрос :)

И не на последно место - след като приключи жизнения цикъл на батерията, никога не е изхвърляйте в кофата за боклук!
Аватар
mulltex
 
Мнения: 405
Рейтинг: 1629
Регистриран на: Пон Май 21, 2007 3:44 pm

Re: Енергийна автономност при многодневни преходи

Мнениеот veskoz » Нед Фев 27, 2011 11:13 am

mulltex написа:- преобразувател от AAA към АА, тъй като винаги нося и ААА батерии заради mp3;
....
- избягване на всякакви "cutting edge" технологии. Винаги се набляга на универсалност.


Там където отива автора, кремък би бил "cutting edge", та мр3 - мани, мани :D :rofl:
Сервизът за моя велосипед! http://www.velo09.com
Аватар
veskoz
 
Мнения: 4508
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Дек 29, 2007 12:30 pm
Местоположение: София

Re: Енергийна автономност при многодневни преходи

Мнениеот Ozzie » Чет Май 26, 2011 9:25 pm

Молодци, кажете съществува ли такова нещо като акумулаторна Li-ion или Li-polymer батерия, размер "AA"?
Проблема ми е, че турбосапунерката ми е с четири такива батерии и май доста лакома за ток. Времето за зареждане на 4 бр. Ni-MH 2500 mAh отива към 16-17 часа, а след това живота им е доста кратък. Може би около 150 снимки...
Та това ми е болката.
Ако можете и да помогнете с линк към някой магазин... :blush:
:beer:
По-добре с хубава жена на надуваем матрак, отколкото с надуваема жена на хубав матрак...
Аватар
Ozzie
 
Мнения: 12470
Рейтинг: 1698
Регистриран на: Сря Мар 31, 2004 10:13 pm
Местоположение: Варна

Re: Енергийна автономност при многодневни преходи

Мнениеот sailman » Пет Май 27, 2011 4:24 pm

@Ozzie: Батка, не съм сигурен, ама май няма :dontknow: Щуров има една джажда, дето представлява два индустриални Li-ion акумулатора обединени в едно тяло с размера на две батерии АА. Идеята и е да се ползва като енергиен блок точно за фотоапарати, но на моя не стана. Има там едни работи дето пречат да се навре джаджата...
Индустриалните (така ги водят, ако имат друго название ша прощавате невежието ми :peace: ) са с различен волтаж - мисля 3,7 V бяха и също са с малко по-други размери.
Я някои по-запознат с материята да каже...

Баш по темата:
Фотоапаратът ми (Canon PowerShot IS 120) оборудван с 2 бр. литиеви батерии Energizer, издържа 740 снимки. При туй не съм си играл да пестя енергия - разглеждане, триене, а също и поне 50 - 60 снимки са правени със светкавица.
GPS-ът със същите батерии, работи без прекъсване траквайки 30 часа. При изключването му, индикатора за заряда показваше три чертички от четири. Все пак да отбележа, че макар записа на следа да беше включен, горе-долу 13 часа самото устройство беше в покой (просто бях забравил да го изключа :blush: )
За сега - толкоз от мен.
ВЕЛО 2009 Sus scrofa domestica
Аватар
sailman
 
Мнения: 1443
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Май 25, 2008 11:10 am
Местоположение: София

Re: Енергийна автономност при многодневни преходи

Мнениеот milestone » Пет Май 27, 2011 8:06 pm

deadahmed написа:Може да се направи компромис с теглото, ако рамката е твърдак се слага батерията и зарядното на мястото на бидончето. Около 2.5 килограма е :D

Това предполагам е шегичка или просто не си правил преход с 15-16 кг. раница с денивелация 1400-1500 м. нагоре.
И аз съм с Etrex VIsta HCx, който би трябвало да е сравнително икономичен като го сравнявам с другите модели по описание (ако имаше и приемника поне на Mар 60..., но пълно щастие няма). По този повод си взех и сравнително евтино бавно зарядно в комплект с NiMH батерии Санио - 2500 mAh. Отначало батериите държаха 25-28 часа с GPSa. Взех си и два комплекта Ansmann 2850 nAh, които държаха малко повече. Не знам обаче дали направих и 20 цикъла на зареждане-разреждане и саниото се скапаха тотално. Ансмана държат още малко, но и те са на умиране. Та мисълта ми е на евтини зарядни не може да се разчита много или аз просто съм имал лош късмет.
Литиевите батерии са по-скъпички наистина, но пробвах Energizer (уж най-дбрите) - държат около 2.5 пъти повече и тежат точно два пъти по малко. Груба сметка - носиш 5 пъти по-малко тегло и 2.5 пъти по-малък обем спрямо NiMH (ако не броим и зарядното). Напоследък си мисля, че за малки преходи до 5 дни, NiMH батериите са по-доброто решение, а за по-големи преходи - литиевите.
Иначе първият ми опит с GPSa беше с някакви евтини алкални батерии, които издържаха 7-8 часа. По-добрите предполагам ще държат доста повече.

Ozzie, за фотоапаратите изказванията на специалистите, които предполагам че и ти си чел, са малко спорни - дали литиевойонните са по-добър вариант или някакви тип АА, но ти си направил вече избора, така че тоя въпрос не стои. Ако си направил моята грешка да си купиш какво да е зарядно, освен да направиш както мисля да направя аз - да си взема Powerex или нещо подобно. Има и един малко по-екзотичен вариант - зареждаемите алкални батерии, които са 1.5 V за разлика от NiMH, но засега мненията за тях са малко противоречиви.
Аватар
milestone
 
Мнения: 244
Рейтинг: 1771
Регистриран на: Пет Сеп 02, 2005 4:37 pm

Re: Енергийна автономност при многодневни преходи

Мнениеот joropc » Пет Май 27, 2011 8:23 pm

sailman написа:@Ozzie: Батка, не съм сигурен, ама май няма :dontknow: ...

Мдаа, наистина няма.Аз все още си държа на мнението, че най-доброто решение са си литиевите енергайзери, нали?
... :) но все пак си поръчах ето това:
https://powertraveller.com/iwantsome/pr ... eyextreme/
..в понеделник ще пристигне.Било най-Убавото.За разлика от повечето подобни устройства, това зарежда, а не само поддържа нещото, което е включено на STANDBY.Има огромна батерия с 9000mAh и според производителя, зареждало всякакви телефони до 12 пъти, или GPS-и до 5-6 пъти, без да се налага разпъването на солара.Всъщност, тове беше единствения начин да "издържа" с велосипедния ми GPS(GARMIN EDGE 705) повече от два дни, защото неговата батерия е вградена.По този начин човек спокойно може да си храсталясва 7-8 дни, без да взима соларите, а само заредената батерия, която може да се зарежда и от ел.мрежата и тежи около 200 грама.Ако ще е за повече, трябва да се носи всичко(батерия+солари)-около 400 грама.За фотото обаче, с тая джаджа решение няма.Там с два "китаеца" и оригиналната батерия на фотоапарата(CANON G12), би трябвало да съм на линия около 10 дни.

@Ozzie
К'ва е тая турбосапунерка, дето хАби 4xАА за 150 снимки, бре?Да не би да има вграден електрожен..? :D

Послушай Камен и мини на литиеви ENERGIZER.Сигурен съм, че ще ти държат два пъти повече.По-скъпи са, но сметката с тях излиза.Убедил съм се лично. ;)

Все пак на ПВ5 ще си взема и другия GPS...със сменяемите батерии, че кой го знае т'ва горе какво ще зарежда.. :)
Изображение
-------------------------------------------------------------
Сервизът за моя велосипед! http://www.velo09.com
Аватар
joropc
 
Мнения: 1125
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 04, 2009 9:57 pm
Местоположение: Троян

Re: Енергийна автономност при многодневни преходи

Мнениеот рс » Пет Май 27, 2011 9:36 pm

Ozzie написа:Молодци, кажете съществува ли такова нещо като акумулаторна Li-ion или Li-polymer батерия, размер "AA"?

Съществuва, казва се CRV3, в battery shop (български електронен магазин) имаше такива по 20 лв със зарядното заедно.
Има и други батерии, по 50$ 4 бройки с истинско зарядно, което следи какво става с батериите.
Правилник:
И император на форум да си, все тая.
рс
 
Мнения: 419
Рейтинг: 1610
Регистриран на: Чет Апр 16, 2009 8:14 pm

Re: Енергийна автономност при многодневни преходи

Мнениеот Daniel Panev » Пет Май 27, 2011 9:46 pm

joropc написа:
sailman написа:@Ozzie: Батка, не съм сигурен, ама май няма :dontknow: ...

Мдаа, наистина няма.Аз все още си държа на мнението, че най-доброто решение са си литиевите енергайзери, нали?
... :) но все пак си поръчах ето това:
https://powertraveller.com/iwantsome/pr ... eyextreme/
..в понеделник ще пристигне.Било най-Убавото.За разлика от повечето подобни устройства, това зарежда, а не само поддържа нещото, което е включено на STANDBY.

Ееее - бате, ако на ПВ5 черпиш с това (да зареждам 310XT), аз ще те черпя с ракията на баба :beer:
TheAnimal написа:Абе друго си е да го "забелиш" :evil:
Аватар
Daniel Panev
 
Мнения: 1934
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Апр 21, 2008 3:47 pm
Местоположение: София

Re: Енергийна автономност при многодневни преходи

Мнениеот joropc » Пет Май 27, 2011 10:02 pm

Тооо, ракия всеки има.....и на дядо. :D
С какъв накрайник се зарежда този "часовник"?
Тъй де, ако я има буксата-няма проблем.. :agree:
Изображение
-------------------------------------------------------------
Сервизът за моя велосипед! http://www.velo09.com
Аватар
joropc
 
Мнения: 1125
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 04, 2009 9:57 pm
Местоположение: Троян

Re: Енергийна автономност при многодневни преходи

Мнениеот sailman » Съб Май 28, 2011 6:30 am

:offtopic:
.....и на дядо.
Aaaaaaaaaaa!!!! :praying: :drunk:

По темата: Жоре, това много интересно изглежда. Аз обаче, като истински българин, ще изчакам да чуя/видя от първа ръка как е. Хе, хе :D
ВЕЛО 2009 Sus scrofa domestica
Аватар
sailman
 
Мнения: 1443
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Май 25, 2008 11:10 am
Местоположение: София

ПредишнаСледваща

Назад към Общ форум

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 73 госта