КОМ-ЕМИНЕ - по ръба на Балкана с колелото

За всичко свързано с МТБ, което не е за някой от другите форуми. Например: разкази и преживявания, мнения по различни общи въпроси, интeресни продукти, новости и т.н.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Re: КОМ-ЕМИНЕ - по ръба на Балкана с колелото

Мнениеот Rayko » Съб Яну 22, 2011 1:16 pm

Аз пак се обаждам, с риск да досадя. Целта не е да се изтъкна като голям колоездач, защото не съм. Само искам да кажа още няколко неща в полза на колелото и неговата ефективност по старопланинските пътеки.
Като започнах да ходя по планини, въобще не бях чувал за планински велосипед, пък може и да е нямало тогава. Просто много обичам да бягам. Не харесвам времето, в което живеем и това, в което се е превърнал човекът. Когато бях младеж, наивно мислех, че мога да върна назад хода на еволюцията, в рамките на един живот. Четях разказите на Джек Лондон и се опитвах да подражавам на героите му. Правех дълги преходи, които завършваха нощем и понякога ми се е случвало, да не успея да се добера до хижа и да нощувам гладен, без спален чувал, с подбити стъпала, скърцащи колена и посинели нокти.
Не успях да се превърна в човекозвяр. Нито ми се окосми гърбът, така че да мога да спя направо на земята, нито краката ми станаха черни и релефни, като на Петкан Дивака. Само започна да ми става ясно, че ако продължавам така, ще стана бракуван кон, без време.
Не исках да изоставя любимите си приключения, за това започнах да се замислям за решение на проблема с износването и подбиването на ставите.
Мислех си, не мога ли да си направя някаква пружина с дръжки, с която да подскачам и да преодолявам разтоянието с Крали Марковски крачки. Или да си преправя колелото така, че да го карам в планината - това ми изглеждаше по-невъзможно, отколкото да се реализира някой от проектите на Леонардо (става дума за неговите чертежи на летателни апарати, задвижвани с мускулна сила).
Та стигаме и до същината на въпроса:
Така омразният за мен прогрес на човечеството ни донесе планинския велосипед! От тогава, това е нещото, което компенсира физическите ми несъвършенства. Още не съм се превърнал в получовек-полумашина, защото понякога бягам, пък и ако ида примерно в Пирин, естествено че няма да го взема.

Още един пример, как допотопен велосипед помага на човек, лишен от елементарна двигателна култура:
Мисля, че всички сте забелязали, как по селата чичковците се отрязват като казаци в хоремага и после се прибират с колела, защото иначе не могат да ходят.
Ще цитирам и една китайска мъдрост:
Ако искаш да си щастлив една вечер - напий се, ако искаш да си щастлив една година - ожени се, ако искаш да си щастлив цял живот - купи си колело и си го карай.
Горните два абзаца бяха шега (почти), а сега сериозно:
Ако човек се чуди, пеш или с колело да тръгне на прехода К-Е, най-добре да пробва с велосипед един етап (примерно от проход до проход) предварително. Така ще си отговори на много въпроси и ще възникнат други, за които преди не се е сещал.

Иначе много ме израдва отговора на DID. Твърде често съм срешал хора, носещи "бойлери" в планината. Дори повечето от тях са пешеходци. Мисля, че причината за това е желанието на някои индивиди да се презастраховат и да пренесат в дивото домашния си уют и скъпоценната си сигурност.
о879 зз 4о з6
Аватар
Rayko
 
Мнения: 462
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Яну 15, 2009 3:11 pm
Местоположение: У центъра на Вселената

Re: КОМ-ЕМИНЕ - по ръба на Балкана с колелото

Мнениеот botroid » Нед Яну 23, 2011 1:25 am

Анелия написа:дори спокойното каране на колело по асфалт отнема 3 пъти повече енергия от вървенето пеш...


При каране на велосипед със скорост 30 км/ч се изгарят 15 ккал/км. При ходене пеша със скорост 5 км/ч се изгарят 60 ккал/км, тоест велосипедът е четири пъти по-ефективен от пешачката по разхода на енергия за единица разстояние. В планински условия с велосипед, разхода на енергия е доста по-голям, отколкото на шосе, но въпреки това, скоростта на придвижване е чувствително по-голяма, спрямо ходенето пеша като индианец по чукарите. Велосипеда затова е революционно изобретение, защото на две колела, придвижването е в пъти по-ефикасно и бързо, отколкото на два крака. Изключение правят само скалистите или гористи райони, в които няма пътища и пътеки.
Аватар
botroid
 
Мнения: 701
Рейтинг: 1343
Регистриран на: Вто Авг 14, 2007 3:53 pm
Местоположение: Габрово

Re: КОМ-ЕМИНЕ - по ръба на Балкана с колелото

Мнениеот PtD » Нед Яну 23, 2011 2:27 am

Анелия написа:Аз не съм говорила за ефективност, ами колко калории се горят когато караш колело и когато ходиш пеш. Много ясно, че колелото е много по-ефективно. Но изисква повече усилия.


Не може хем да е по-ефективно, хем да изисква повече усилия :8D: Всъщност, изисква по-малко усилия за същото разстояние, но повече мощност при определени условия (изкачване, насрещен вятър и пр.). Прецени едни 40 км кръгов маршрут, карани лежерно, колко ще те изморят като пешеходец и колко - като велосипедист. (При еднакви умения за ходене и колоездене).

Проблемът е, че ако не си велосипедно натрениран, колелото ще ти се види много по-голям гърч, по простата причина, че съответните мускули няма да са развити. Следователно, за да се правят велопреходи, щем не щем трябва да тренираме с колела. :D

П.П. Има и едно изключение, за което се сещам - силно пресечен терен. Там ходенето пеша може да е по-ефективно. :) (Сега виждам, че и botroid-a го е споменал :agree:)
Дреболия, обикновено нещо!
Аватар
PtD
 
Мнения: 10901
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Ное 17, 2003 3:36 pm

Re: КОМ-ЕМИНЕ - по ръба на Балкана с колелото

Мнениеот Rayko » Сря Фев 02, 2011 1:59 pm

Миналата неделя, излязох лежерно да покарам, но плановете се промениха в движение и така се случи, че завъртях обиколката (на Витоша).
Защо ви разказвам това? - Защото в село Ярлово срещнах един интересен човек. На пръв поглед - случайна среща, но като се замислих после - когато човек силно желае нещо, съдбата го направлява.
Спускам аз баира от седловината Смильо, към селото и стъпалата ми премръзнаха от студ. Озовах се на мегдана на Ярлово, около мен три кръчми, коя от коя по-неприятни. Къде да вляза, да си стопля малко краката? Както и да е - избрах едната и докато бармана ми правеше кафе, вътре влезе и друг, който също като мен не се вписваше в каубойския пейзаж. Човекът беше към шейсетте. Още от вратата заби поглед в мен, като орел. Може би, защото и аз го гледах(струваше ми се познат от някъде). Взех си кафето, седнах на единствената свободна маса, продължавах да го гледам, докато той си чакаше чая... и изведнъж се сетих - това е човека, пробягал К-Е за 5 дни и 17 часа. На един маратон през лятото мой приятел ми го беше показал, но аз трудно помня имена. Заприказвах го.
Естествено, основната тема беше неговото невероятно постижение, ненадминато до сега, вече двайсетина години. Името му е Любо Паликарски и съвсем не е случаен любител на планините. Бил е алпинист, готвил се е за българската експедиция в Хималаите през 84 година, когато загина Христо Проданов. Разказва ми какви нечовешки тренировки е правил, по времето когато е поставил рекорда. И до днес смята, че колоездач не може да го подобри.
Но рекордите са за това - да се чупят, пък и планинското колоездене толкова бързо напредва, че е въпрос на година - две, когато някой чужденец, аматьор ще презполови времето, което ние към момента смятаме за невъзможно.

Та призива ми е към всички, които имат амбиция да отвърнат на предизвикателството - 5 дни и 17 часа:
Хубаво ще е да се видим кои сме, може и някоя тренировка да направим заедно, за да тестваме съвместимоста си. Ако случайно се съберем повече от 4 - 5 човека, нищо не ни пречи още първия ден да се разделим на две, според моментните си възможности. От опит знам, че повече от трима човека, започват да се бавят, освен това добрите маратонци са единаци и трудно можеш да ги събереш в група, освен ако не е състезание. В този ред на мислите, ще направя всичко възможно следващата година да има и истинско, жестоко състезание, с признаване на рекорд и повече участници. Но мисля, че това лято ще бъде още рано за такова мащабно събитие, поради недостатъчен интерес.

С други думи: от нашето представяне през лятото на 2011г., зависи до голяма степен дали ще съумеем да предизвикаме интереса на повече "големи състезатели" и дали ще можем да поставим началото на едно ТРАДИЦИОННО, ЕПИЧНО, БЪЛГАРСКО маратонско състезание.
о879 зз 4о з6
Аватар
Rayko
 
Мнения: 462
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Яну 15, 2009 3:11 pm
Местоположение: У центъра на Вселената

Re: КОМ-ЕМИНЕ - по ръба на Балкана с колелото

Мнениеот maratonec » Чет Фев 03, 2011 12:19 pm

5 дена и 17 часа е наистина изключително постижение. Мога само да си представя нечовешките тренировки... Но само с тренировки едва ли може да се направи това - трябва да си изкючителен талант за да можеш да се придвижваш със средна скорост от 5:15км/ч (или 6:45км/ч с 6 часа почивка на денонощие) при този терен в продължение на почти 6 дена - направо не мога да си го представя! А за това колко трябва да си здрав за да оцелееш тренировките - да не говорим... Райко, взе ли му координатите на този човек? Дали не може да напише нещо за прехода си - ще е изключително интересно да разберем подробности от първа ръка.

За подобряване на рекорда от планински колоездач - не виждам защо да не може да се направи - при положение че колоездача е със същите физически възможности както пешеходеца, би трябвало да измине разстоянието (доста) по-бързо. Все пак, както е казал botroid по-горе, при колоезденето се изразходва значително по-малко енергия отколкото при тичане или ходене. По тъмно скоростта може би ще падне, но пак колелото сигурно ще е по-ефектвно от ходенето.

Завиждам на всички които ще опитат тази година - едно такова предизвикателсво се помни цял живот и ни оформя като личности (па макар и някой от нас да са вече "улегнали" и на "преклонна" възраст :D). Надявам се да се видим на трасето през 2012 (това лято няма да съм в България).
maratonec
 
Мнения: 10
Рейтинг: 1350
Регистриран на: Вто Дек 28, 2010 11:05 am

Re: КОМ-ЕМИНЕ - по ръба на Балкана с колелото

Мнениеот Rayko » Чет Фев 10, 2011 2:16 pm

Пак ходих до село Ярлово, този път въоръжен с телефон, който може да записва.
В интервюто, което взех не става дума за колоездене, но го публикувам тук, защото смятам че в него има отговори, които вълнуват хората, обичащи планината и екстремните спортове. Сигурно някои от вас ще се запитат:
- Кому е нужно това себедоказване, защо този човек рискува здравето си, за да постави някакъв рекорд?
Аз бих отговорил: Когато човек превърне невъзможното във възможно, когато се научи да оцелява в екстремни ситуации, когато - на границата на човешките възможности навлезе във "враждебния" свят на стихиите - тогава се научава да обича и да цени живота. Започва да се радва на простите неща, които са истински и да ги различава от заблудите на съвременния свят. Научава се да слуша инстинктите си и по-малко да вярва на сложните уреди, плод на чужди умове.
Живота е по-щастлив и по-смислен, ако сам се пребориш за правото да съществуваш, отколкото да разчиташ, че някой е длъжен да ти го гарантира!
Една бодлива драка, поникнала в цепнатината на гола скала, получава моето уважение много повече от красиво цвете, отгледано в градина. Кое от двете, според вас е живият ЖИВОТ?


5дни и 14часа от вр. Ком до нос Емине
РАЗКАЗЪТ НА ЛЮБОМИР ПАЛАКАРЧЕВ за неговото екстремно бързо пробягване на маршрута:

- Любо, защо точно Ком - Емине? Има толкова много предизвикателства освен това?

- Аз съм учавствал в много маратони, супер маратони, планински бягания:
В Будапеща - супермаратон, 360км. - 5 етапа. През 93г. - седмо място в генералното класиране, 96г. - първи в групата.
Обиколката на Витоша - 100км - през 88г. първо място, време - 9 часа и 20 мин.
Чумерна - Столетов - този ми харесва най-много, участвал съм 3 пъти, имам първо място - 7 часа и 59 мин.
Козлодуй - Околчица и др. (Показва ми изрезки от стари вестници, в стаята му има много медали)

- Разкажи ми за К-Е и твоя рекорд. Moжеш ли да ми кажеш времената - по кое време, къде по трасето си бил и къде са били ношувките ти?

- Минавал съм К-Е няколко пъти за по-малко от 7 дни, и всеки един от тези опити, аз си ги броя за рекорд. През 86г. минах веднъж в началото на лятото за 7 дни, през септември същата година го направих за 5 дни и 14 часа, през 87г. - пак септември.

- Разкажи ми за най-бързото ти преминаване. Септември 1986г. - това ли беше най-доброто ти постижение?

- Стартирах в 12 часа вечерта, на Петроханския проход бях след около час и половина. За целия преход съм правил почивки от 10 - 15 минути, максимум 20. Не по-често от 3 пъти на ден. На повечето места тичах. Първа нощувка в х.Мургана - тъкмо се беше стъмнило, когато пристигнах. Имам записки с точните времена и местата на нощувките, но не ги намирам, защото няколко пъти съм се местил. Като съм го правил няколко пъти се бъркам малко.
На Мургана хижаря - незнам жив ли е още този човек, просто ми се чудеше. Вика "Ти си втория човек, до сега, които е тръгнал от Ком през ноща и на следващата вечер е стигнал тук."

- Раница носеше ли, имаше ли ятаци по пътя или някой, който да те придружава?

- По едни гащета и по една фланелка се движех. Багаж нямах никакъв с мен, но трябва да отбележа, че и двата пъти уцелих страхотно време, направо чудно. Дъжд не ме е валял въобще. От началото - до края, един ден не ми е бил лош. Това е много важно! Имаше с мен кола, която се движеше успоредно на билото и ме чакаше на проходите. С нея ми носеха храна и вода. По-голяма нужда имах от течности, отколкото от храна. Пиех предимно вода, в която е разтворен изостар.

- А какво ти носеха за ядене? По хижите можеше ли да разчиташ на нещо друго, освен вафли?

- Носеха ми мед, изостар, хляб, сирене, орехи, лешници, грозде. Гроздето дава много бърза енергия. По хижите - само вафли, ако има някоя чорба - още по-добре.

- Челник носеше ли с теб?

- Челник, не. Носех някаква малка батерийка. Значи, аз сутрин обикновенно тръгвах към пет - пет и половина, вечер пристигах час и половина - два часа след залеза. Останалото време беше светло. С изключение на първата нощ, когато тръгнах от Ком.

- По колко часа на денонощие спеше и успяваше ли всеки път да се добереш до хижа?

- Втората нощувка ми беше на Добрила. Пристигнах към 9 - 10 часа вечерта и сутринта станах около 4 часа, към 5 - 5 и 30 тръгнах. Всичките спанета ми бяха по 6 - 7 часа минимум. Денем не съм спирал почти, където има възможност тичах, за да си осигуря възможност да почивам нощем. Пък и като спреш по-за дълго, после трудно се потегля.
През Купените, Кръсците, отатък до Ботев се движех много бързо. Имах опит от алпинизма и бях много добър на изкачванията. От заслон Ботев, до връх Ботев го взех за 20 минути. На х.Тъжа се разминахме с екипа и продължих гладен. Не съм се качвал до хижата, за да не губя време. След около 2 часа и 15 мин. бях на Мазалат. Не помня точно, но или там, или на х.Партизанска песен хапнах една чорба.
Колата ме чакаше на Шипка. Там има ресторант, изядох една супа. Взех с мен едно половин литрово шише с изостар. Следвашата нощувка беше на х.Българка. На Хаинбоаз пак ме чакаше колата. Четвъртата ношувка беше в Котел.

- Като пристигна късно в Котел, беше ли проблем да намериш къде да спиш?

- Моите хора с колата бяха пристигнали преди мен, и бяха запазили стая. Петата нощувка беше на х.Луда Камчия. Там имаше и други туристи, които ми се чудиха как толкова бързо съм дошъл от Ком. На другия ден, в 2 часа на обяд бях на Емине. Пет дни и четиринадесет часа!

- Когато си на предела на човешките възможности, какво те мотивира?

- Имам много силна воля и спортна злоба. Умея да стискам зъби, когато е трудно. Мисля си, че този който за сега е пред мен, не е по-добър от мен. Ако се стегна, ще го настигна.
Още по въпроса за мотивировката: същото лято (86-та година) юни месец, четирима души от ТД - "Планинец" го преминаха за 6 дена. Това бяха Петко Лазаров, Иван Иванов, Иван Бойчев и още един, на който не си спомням името в момента. Та аз исках да си докажа, че съм по-добър и да пробягам маршрута по-бързо от тях, да разбера къде е границата на възможностите ми. Тогава бях в много добра форма, търсех поле за изява.

- Кой има по-добри шансове - талантлив спортист, или планинар с опит и отлично познаване на трасето?

- Много ясно, че планинарят - щом е в планината, той е в стихията си. Знае как да реагира, ако се влошат нещата. Ако е само спортист, ще закъса, защото е подготвен само за идеални условия.

- Специално за Ком-Емине, готви ли се дълго за първата експедиция, или го пожела и веднага го осъществи?

- Не съм се готвил специално, просто тръгнах, но познавах по-голямата част от маршрута. От Дъскотна до морето ми беше непознато, там ползвах карта. Бях в много добра форма от ски ралитата.

- Как се чувстваш по-добре - когато си сам и се грижиш единствено за себе си, или предпочиташ компактна група?

- Винаги се чувствам по-добре сам. Разчитам на моите сили и си правя графика според тях. Когато си в група, винаги има някой по-неподготвен и бави.

- Какви според теб са задължителните правила, за движение в група? (става дума не за туристи, а за добре подготвени екстремисти)

- Графикът трябва да се спазва, иначе експедицията няма да постигне целта си. Ако някой не е във форма, се уточнява мястото за нощувка и групата го чака там. Той се придвижва както може и пристига когато успее. Ако се възстанови, докато групата потегли на другия ден - продължава с останалите, ако не - остава.

- Кой сподели радоста от успеха ти?

- На морето имаше мои познати от ТД "Черни връх", останах с тях 3-4 дни, също така Евгени Димчев (планинар) много ми се зарадва.
...Няма кой да оцени. Постиженията в този спорт не се чуват... Не е като футбола.
Всъщност отразиха го тогава във вестник Ехо. (Подава ми изрезка от вестник, на която има кратка статийка под неговата снимка. Отгоре има по-голяма снимка от друга статия - футболен стадион)

- Какви други силни експедиции си правил?

- Ходил съм на балканиади по алпинизъм - Полша, Чехия, Румъния, Гърция.

- А какви не успя?

- Не успях за Еверест - 84 година. Готвих се за тази експедиция, бях в основния състав. В последния момент отпаднах заедно с още четири човека. Официалната причина я разбрах от лекаря на експедицията, след като се завърнаха. Питах го и той ми отговори, че ме е писал "не добро здравословно състояние".
Бях много огорчен. Големи амбиции имах за Еверест, много се разочаровах като отпаднах от експедицията...
Имаше неща, които не ми харесваха, за това се отдръпнах от алпинизма.

- Любо, какво би посъветвал тези, които ще тръгнат по Легендарния маршрут К-Е?

- Най- важно е да се уцели времето! (удивителната е от мен)

- На колко години си сега?

- На 57

- Би ли тръгнал отново по маршрута?

- Да.
Последна промяна Rayko на Чет Фев 10, 2011 2:42 pm, променена общо 1 път
о879 зз 4о з6
Аватар
Rayko
 
Мнения: 462
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Яну 15, 2009 3:11 pm
Местоположение: У центъра на Вселената

Re: КОМ-ЕМИНЕ - по ръба на Балкана с колелото

Мнениеот kojota » Чет Фев 10, 2011 2:31 pm

Еее благодаря ти Райко , че си си направил труда да вземеш това прекрасно интервю!
Аватар
kojota
 
Мнения: 476
Рейтинг: 1645
Регистриран на: Чет Яну 01, 2009 10:19 pm
Местоположение: Bulgaria - Sofia

Re: КОМ-ЕМИНЕ - по ръба на Балкана с колелото

Мнениеот cholla » Чет Фев 10, 2011 4:33 pm

Райко, искренно ти завиждам за срещата с Любо. Хората като него са малцинство и много полезни за последователите си, а остават скрити в сянката на комерсиалното.
Последните 4-ри реда от интервюто... кратки и мощни.
cholla
 
Мнения: 391
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Юни 01, 2004 7:08 pm

Re: КОМ-ЕМИНЕ - по ръба на Балкана с колелото

Мнениеот Анелия » Чет Фев 10, 2011 5:24 pm

:bowdown: :bowdown: :bowdown:
Не е човек този Любо! Желязна воля, неизчерпаема енергия :bowdown:
Аватар
Анелия
 
Мнения: 2165
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Юли 02, 2008 2:01 pm

Re: КОМ-ЕМИНЕ - по ръба на Балкана с колелото

Мнениеот Ozzie » Чет Фев 10, 2011 8:59 pm

:bowdown: :bowdown: :bowdown:
По-добре с хубава жена на надуваем матрак, отколкото с надуваема жена на хубав матрак...
Аватар
Ozzie
 
Мнения: 12470
Рейтинг: 1698
Регистриран на: Сря Мар 31, 2004 10:13 pm
Местоположение: Варна

Re: КОМ-ЕМИНЕ - по ръба на Балкана с колелото

Мнениеот denises26 » Чет Фев 10, 2011 11:03 pm

Rayko написа:...Няма кой да оцени. Постиженията в този спорт не се чуват... Не е като футбола.
Всъщност отразиха го тогава във вестник Ехо. (Подава ми изрезка от вестник, на която има кратка статийка под неговата снимка. Отгоре има по-голяма снимка от друга статия - футболен стадион)

Същото е положението и сега. Толкова шум вдигат около този футбол, толкова фенове и какво :dontknow: Да кажеш да са кой знае колко добри във футбола, че постоянно за него да говорят, пък то пълна излагация. Случайно някой да чува нещо по Новините за планинско колоездене? :confused: Айде от време на време казват туй онуй за шосейното, като има по-големи обиколки някакви. Ами толкова състезания се проведоха по планинско и нищо. Някои ще си кажат е, и какво, като не казват. Да ама не, то така ще се популяризира, децата, като гледат по телевизията само футбол и футбол ми то няма друго. Нали някой трябва да ги открехне. Сигурен съм, че има много деца, които обичат да карат колело, но не го мислят за спорт. А трябва още от малки да виждат различните възможности ама на...
Колкото до разказа. Още от началото го следя и мога да кажа само, че описваш много добре колега. На много места просто се пренасях въпреки да не съм бил. Пресъздаваш атмосферата по някакъв начин. Изключително приятно ми беше да го прочета и се надявам да пишеш пак за други твои пътешествия (ако мога така да се изразя). :beer:
Аватар
denises26
 
Мнения: 407
Рейтинг: 1402
Регистриран на: Вто Юли 20, 2010 3:25 pm
Местоположение: Кърджали

Re: КОМ-ЕМИНЕ - по ръба на Балкана с колелото

Мнениеот maratonec » Пет Фев 11, 2011 4:20 am

Благодаря за интервюто Райко!
Егати машината е този Любо, наистина!
Това че го е направил без никакъв багаж говори много - явно е човек който не се съмнява дори за миг в собствените си възможности и способноста си да оцелее във всякакви екстремни ситуации.
Направи ми също впечатление че е бил на 32 години когато е поставил рекорда; също е печелил големи международни свръх-маратони когато е бил на 40+ - все още има надежда за нас, старите кучета.
maratonec
 
Мнения: 10
Рейтинг: 1350
Регистриран на: Вто Дек 28, 2010 11:05 am

Re: КОМ-ЕМИНЕ - по ръба на Балкана с колелото

Мнениеот k0k0 » Съб Фев 12, 2011 12:31 pm

Страхотно интервю! :bowdown: :bowdown: :bowdown:
Аватар
k0k0
 
Мнения: 489
Рейтинг: 1419
Регистриран на: Пон Окт 27, 2008 10:30 pm
Местоположение: Горна Оряховица

Re: КОМ-ЕМИНЕ - по ръба на Балкана с колелото

Мнениеот k-3 » Вто Фев 15, 2011 4:37 am

Страхотен разказ докато го четях все едно бях там със автора Райко евала :bowdown: голяма смелост се иска за такъв преход.

Но имам въпрос към Райко който през цялото време си го задавах. Защо тръгна сам а не си взел поне още 1 човек с теб ? Не ти ли беше притеснено сам да тръгнеш по този дълъг и опасен маршрут.

И едно голямо благодаря за интервюто този човек ме кара да се чуствам горд Българин както и такива като теб Райко :beer: :bowdown:
Изображение
k-3
 
Мнения: 24
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Вто Яну 12, 2010 1:45 pm
Местоположение: Горна Оряховица

Re: КОМ-ЕМИНЕ - по ръба на Балкана с колелото

Мнениеот Боян Бановски » Вто Фев 15, 2011 8:49 am

k-3 написа:
Но имам въпрос към Райко който през цялото време си го задавах. Защо тръгна сам а не си взел поне още 1 човек с теб ? Не ти ли беше притеснено сам да тръгнеш по този дълъг и опасен маршрут.

ТРУДНО!-добре, ПРЕДИЗВИКАТЕЛНО!-още по-добре. Райко-перфектният войник! Явно не познаваш такива като него и за това му се чудиш. В днешния свят на компютърни играчки неговия вид е на изчезване!
Аватар
Боян Бановски
 
Мнения: 351
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 16, 2008 5:33 pm
Местоположение: София

Re: КОМ-ЕМИНЕ - по ръба на Балкана с колелото

Мнениеот Rayko » Вто Фев 15, 2011 10:38 am

@К-3, сам може да бъде човек в апартамента си, или сред тълпата на улицата. В планината си по-близо до Бога и общуването с него е по-лесно. В такъв момент се чувстваш като любимото внуче на Дядото. Ценя тези моменти и често си ги подарявам.

Конкретно на въпроса ти - щом го задаваш, вероятно си млад и още не патил от неподходяща компания. На дълъг път не можеш просто да вземеш още един човек със себе си. По-добре да вземеш едно агне, което да заколиш.

Иначе нямам нищо против това лято да съм с група, дори много ще се радвам. Но всеки един, трябва да умее да действа и като самостоятелна бойна единица. Защото може да се наложи.

Аз няколко пъти хвърлях ръкавицата и пак ще го направя:
Всеки, който се смята за подготвен, да заповяда. Целта на експедицията е да подобрим рекорда на Любо Палакарчев. Ако има желаещ който не се е доказал, ще му дам тази възможност през тренировъчния период. Скоро ще пусна моят примерен график и тактика за да ги обсъдим с останалите.

Останете със здраве и тренирайте, че времето не чака - стареем и мечтите ни се изплъзват.
о879 зз 4о з6
Аватар
Rayko
 
Мнения: 462
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Яну 15, 2009 3:11 pm
Местоположение: У центъра на Вселената

Re: КОМ-ЕМИНЕ - по ръба на Балкана с колелото

Мнениеот Анелия » Вто Фев 15, 2011 3:02 pm

k-3 написа:Защо тръгна сам а не си взел поне още 1 човек с теб ? Не ти ли беше притеснено сам да тръгнеш по този дълъг и опасен маршрут.

Според мен много трудно се намира човек, с когото да си пасвате и като темпо, и като характери.
:offtopic: Пример за едно такова несъответствие.
Аватар
Анелия
 
Мнения: 2165
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Юли 02, 2008 2:01 pm

Re: КОМ-ЕМИНЕ - по ръба на Балкана с колелото

Мнениеот k-3 » Вто Фев 15, 2011 5:02 pm

Анелия написа:
k-3 написа:Защо тръгна сам а не си взел поне още 1 човек с теб ? Не ти ли беше притеснено сам да тръгнеш по този дълъг и опасен маршрут.

Според мен много трудно се намира човек, с когото да си пасвате и като темпо, и като характери.
:offtopic: Пример за едно такова несъответствие.


Вярно такъв като тоя бих го убил и заровил някъде в дивата пустощт :)

Както си и знаех за да тръгнеш на сериозен маршрут и ако искаш да не си сам трябва много добре да познаваш другия и той да е много подготвен ако не "и сам войнат е войн :)" В случая както Райко.

Обаче това със група да подобрят рекорда на Любо Палакарчев :look: трябва да са бая големи машини за да няма излишни спирания щото тогава ще се гонят времена.

п.п. Някой ден ако има такава експидиция която няма да е за време бих се навил да дойда :)

А и още един въпрос колко са километрите от Ком до Емине ?
Изображение
k-3
 
Мнения: 24
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Вто Яну 12, 2010 1:45 pm
Местоположение: Горна Оряховица

Re: КОМ-ЕМИНЕ - по ръба на Балкана с колелото

Мнениеот Боян Бановски » Вто Фев 15, 2011 8:06 pm

k-3 написа:
А и още един въпрос колко са километрите от Ком до Емине ?

Никой не знае точно, но това което можеш да прочетеш тук там, е към 700 + малко :bigeyes:
Аватар
Боян Бановски
 
Мнения: 351
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 16, 2008 5:33 pm
Местоположение: София

Re: КОМ-ЕМИНЕ - по ръба на Балкана с колелото

Мнениеот Rayko » Сря Фев 16, 2011 1:25 pm

Ето как виждам аз КОМ - ЕМИНЕ - лято 2011:
"Едно е да искаш, друго е да можеш, трето и четвърто - ДА ГО НАПРАВИШ!"

Ако има достатъчно мераклии, да се разделим на две групи (най-малко), според възможностите. Тези, които ще карат за удоволствие, снимки и приключение, да тръгнат по-рано с 5 - 6 дена, като идеята е да финишираме на Емине, горе - долу едновременно, за да си направим там общ купон и да се отдадем на пороци, след няколкодневни лишения.

Ще обърна повече внимание на бързата група:
Едва ли тази година ще има достатъчен интерес от страна на спонсори и големи състезатели, за да организираме истинско състезание. Може би догодина. Така че, скоростното ни преминаване по маршрута това лято няма да е точно състезание между нас, а по скоро надбягване с времето. Това означава, че ще си помагаме, с цел постигане на по-добър резултат, но не е задължително да финишираме всички заедно. Ако някой не е във форма, отпада, за да не бави останалите. Вече съм говорил по темата с мои познати, които са добри състезатели и вероятно ще се включат. Ще се радвам, ако има и други кандидати за слава, но ако не се познаваме, задължително трябва да направим заедно поне една тренировка, за да не се окаже, че някой се е объркал.

Предлагам ви, като дата за тръгване на основната група, да е началото на август - миналия юли много валя. Не си мислете, че се вземам много на сериозно и се опитвам да ви давам тон в живота. Просто си мисля, че ако си координираме експедициите, ще ни е по-забавно. :peace:

Пет дни по-късно стартира и "хвърковатата чета". Мисля, това да стане сутринта като се наспим. Няма смисъл да караме недоспали, часовника започва да цъка в момента, когато тръгнем от Ком. А този момент го избираме ние.

Давам ви моят план за придвижване и ношувки, приемам забележки:
1. Спане на чували, на горната граница на горският пояс под вр.Ком - като се събудим сутринта, няма да губим време и енергия, за да достигнем старта. Караме до Петрохански проход с чувалите и там ги оставяме на наш съучастник, който ни чака с кола. Това ще е някой, който ни е закарал предния ден до Берковица. Първа нощувка - х. Чавдар(трябва предварително да се обадим, за да работи).
2. Чавдар - Дерменка
3. Хаинбоаз
4. Котел
5. Дъскотна
6. Емине.
Ако тръгнем след 9 часа от Ком и пристигнем преди 23 часа на Емине - имаме рекорд!

Искам да вмъкна и една забележка: всеки си има глава на раменете и си решава сам за себе си. Не ми се връзваите сляпо, аз имам склонност да подценявам силата на природата и тя до сега не ме е смачкала единствено, благодарение на невероятния ми късмет.
о879 зз 4о з6
Аватар
Rayko
 
Мнения: 462
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Яну 15, 2009 3:11 pm
Местоположение: У центъра на Вселената

Re: КОМ-ЕМИНЕ - по ръба на Балкана с колелото

Мнениеот azoic » Сря Фев 16, 2011 2:15 pm

Rayko написа:..."Едно е да искаш, друго е да можеш, трето и четвърто - ДА ГО НАПРАВИШ!"...


Много точно казано  и от кога го чакам тоя пост.

Следях ги всички разкази от начало до край с голям интерес и правех планове за догодина :D
Та така: Аз се записвам за „Бавната” група :^:
И ето как виждам нещата от моя гледна точка: Просто давам тема за размисъл и коментари.

1. Според мен, ако сме повече от 6 човека – със сигурност ще се разделим поне на поне две подгрупи в зависимост от подготовка на участниците, което евентуално ще се случи с напредването на прехода. От което никой не трябва да се плаши или обижда. Това са ~700км и няма как 10 човека и повече (може би) да изчакват един или двама, които просто не са си преценили силите (не изключвам и себе си от това число, ни най-малко). Още първите два – три дни, групите ще се оформят от самосебеси.
2. Трябва да се съгласува план по който да се придвижваме и най-важното е той да се спазва, освен ако не изникнат някакви непредвидени ситуации. Крайните точки за всеки ден трябва да са предварително ясни. Това е важно, защото иначе може да си се туткаме по пътеката и цял месец (а съм сигурен, че работещите едва ли имат толкова отпуск) или изобщо да не „финишираме”.
3. Багажа, поне аз мисля да си е със мен. (обсъждаше се в една друга тема да има придружаващ автомобил, но от това ще се изгуби голама част от свободата която ти дава това начинание). Може да имаме някакво „зареждане” на някой от проходите, но предпочитам да разчитам на хижите и собствени запаси. Така или иначе в Централен балкан, няма как да ни придружават.

За старт предлагам да изберем 30.07.2011 (събота) сутрин. На 29-ти (петък) вечерта се събираме на х.Ком и сутринта се отправяме нагоре.

И така нататък. Много са неизвестните, но пък има достатъчно време да се изяснят :)

Е, аз го ИСКАМ, но ще видим дали ще мога „ДА ГО НАПРАВЯ”

п.п. Ком - х.Чавдар; х.Чавдар - х.Дерменка; х.Дерменка - Хаинбоаз - това си е... :bowdown:
Изображение Изображение
Аватар
azoic
 
Мнения: 375
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Авг 20, 2008 12:32 pm
Местоположение: София

Re: КОМ-ЕМИНЕ - по ръба на Балкана с колелото

Мнениеот Боян Бановски » Сря Фев 16, 2011 2:56 pm

Аз от сега се записвам за помагач! Тъй като знам със сигурност, че не мога да си закарам старите кокали до Емине за невероятните 5 дни, тръгвам с Райко и въртя здраво до като мога. Ден , два, дай боже три.В момента в който усетя, че преча, а не помагам, слизам от планината и се прибирам. Нещо като мулетата при лекоатлетическите бягания на стадион, те тръгват бързо няколко обиколки да зададат високо темпо за рекорд на фаворитите, и след това се отказват и ги оставят да го реализират.Така и аз искам да помогна на Райко за рекорд- с неговите възможности и голямото си желание той го заслужава този рекорд! Ако има някой на който този маршрут му е в главата и би могъл да се справи с ролята на муле, нека се включи в някой етап. Помощта ще е безценна! А и след това ще се чувства като част от рекорда, защото съм убеден, че Райко ще успее!
Аватар
Боян Бановски
 
Мнения: 351
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 16, 2008 5:33 pm
Местоположение: София

Re: КОМ-ЕМИНЕ - по ръба на Балкана с колелото

Мнениеот boris_borisov » Сря Фев 16, 2011 3:23 pm

Ето това вече се казва конкретика!!! :agree:

Много време има дотогава и не знам какво може да ми хрумне и как ще се променят плановете ми... Но засега решението, което съм взел вече, си остава: тръгване на 29.07 след обяд, в момента, в който успея да се отскубна от работа (като миналата година). Качвам се на Ком и оттам до мръкване карам докъдето успея. Нямам възможностите на Райко и други състезатели и предварително знам, че неговият график за мен е абсолютно непостижим. Бил съм вече по тоя маршрут и мисля, че знам точно за какво говоря. Затова моята лична цел е преминаване за 10 дни и половина максимум, минимум няма :eyebrow: И втора нощувка на х.Мургаш или прохода Витиня. Ако наистина основната група тръгне на 30-ти юли сутринта, това за мен ще е прекрасен стимул да бързам, за да не позволя да бъда достигнат :smokin: Ако пък ме задминат, ще има кого да гоня - пак е стимул :D Засега се очертава да бъда придружаван от един младеж, но с уговорката, че ако не може да поддържа темпото ми, или ще изостане, или ще си слезе. Предвид на предложението на azoic основната група да тръгне на 30-ти сутринта, т.е. малко след мен, не изключвам възможността някой от групата да предпочете да тръгне с мен по-раничко. Отсега казвам, че нямам нищо против, но със същата уговорка, която имам със споменатия младеж. Нито ще гоня някой очевидно по-бърз от мен, нито ще се бавя излишно в изчакване на по-бавни. Ком-Емине е суров маршрут и когато целта е да се премине за време, сантименталностите са излишни :agree:
Аватар
boris_borisov
 
Мнения: 218
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Мар 12, 2009 2:30 pm
Местоположение: Врачански балкан

Re: КОМ-ЕМИНЕ - по ръба на Балкана с колелото

Мнениеот k-3 » Сря Фев 16, 2011 5:13 pm

Мен друго ми е интересно физическата и психическа подготовка ясно ами със какъв бюджет долу горе трябва да се разполага за тоя маршрут.
Изображение
k-3
 
Мнения: 24
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Вто Яну 12, 2010 1:45 pm
Местоположение: Горна Оряховица

Re: КОМ-ЕМИНЕ - по ръба на Балкана с колелото

Мнениеот g.loumbev » Сря Фев 16, 2011 8:15 pm

С радост бих се присъединил към бавната група.Но не знам дали ще имам възможност(отпуска и кинти). :dontknow:
Аватар
g.loumbev
 
Мнения: 141
Рейтинг: 1495
Регистриран на: Сря Юни 23, 2010 2:16 pm
Местоположение: София

Re: КОМ-ЕМИНЕ - по ръба на Балкана с колелото

Мнениеот boris_borisov » Сря Фев 16, 2011 9:42 pm

[quote="k-3"]Мен друго ми е интересно физическата и психическа подготовка ясно ами със какъв бюджет долу горе трябва да се разполага за тоя маршрут.[/quote]
Спането по хижите миналата година беше между 8 и 20 лв на нощувка, сложи го средно 15 лв. Ядене 3 пъти на ден средно по 4-5 лв, и ето ти още 15 лв грубо. Т.е. дневния бюджет, ако се спи само по хижи + храната е около 30 лв. За 10 дни - 300 лв. Аз миналата година не си водих точна сметка на разходите, но по спомени май похарчих около 200-ина лв за 12 дни, като се стараех да пестя. Трудно е да се каже конкретна сума, зависи колко си угаждаш :dontknow: Със спане само навън и без да си угаждаш много-много на стомаха и душата :liplick: , може да се мине и с под 100 лв.
Аватар
boris_borisov
 
Мнения: 218
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Мар 12, 2009 2:30 pm
Местоположение: Врачански балкан

Re: КОМ-ЕМИНЕ - по ръба на Балкана с колелото

Мнениеот azoic » Чет Фев 17, 2011 10:04 am

Пак да повторя, че това което съм казал в горния пост не задължава никой, просто отварям темата за размисъл и предложения.

boris_borisov написа:... моята лична цел е преминаване за 10 дни и половина максимум, минимум няма :eyebrow: ... Нито ще гоня някой очевидно по-бърз от мен, нито ще се бавя излишно в изчакване на по-бавни. Ком-Емине е суров маршрут и когато целта е да се премине за време, сантименталностите са излишни :agree:


10-11 дни са абсолютно постижими и то без много бързане, каквато е и моята идея за преминаване на пътеката. Както и ти си казал никой няма да гони никого или излишно да изчаква по-бавни, затова и целта на основната група няма да е настигането ти :peace:

Тръгването на 30ти е само моето виждане на нещата, но това ще се решава след (или ако) се установят участниците в мероприятието. Все пак не задължавам никой да се съобразява с този график, по скоро това ще подлежи на обсъждане. Моята идея за тръгване на 30ти е свързана с това да може да се извлече максимален брой дни за каране и почивка (на морето), с минимален брой дни отпуска. Ако се вземат 10 дни отпуска се получават 16 дни реално със съботите и неделите.
Ще трябва да се направят и едно – две пробни карания по маршрута с групата, за да може да се установят някой неща в реална обстановка. Като екипировка, подготвеност на участниците и велосипедите и т.н. Примерно Ком-Мургаш за два дни. Може и нещо в Центарлен балкан пак за ден-два, но това са неща за който е още рано да се говори.

g.loumbev написа:С радост бих се присъединил към бавната група.Но не знам дали ще имам възможност(отпуска и кинти). :dontknow:


Просто трябва да започнеш да си подготвяш почвата от сега. Подхвърли уж случайно пред шефове и колеги, че възнамеряваш да правиш прехода. Говори за него от време на време, за да разберат, че си сериозен в намеренията си. Най-вероятно няма й да са чували за Ком-Емине. А за средствата почни да събираш по малко. Всъщност е добре да се разполага с 300-400лв. По 30лв на ден за спане и храна (по хижите, проходите и селата) и някой друг лев за резерва, всичко става.

Боян Бановски написа:Аз от сега се записвам за помагач! Тъй като знам със сигурност, че не мога да си закарам старите кокали до Емине ...


Бояне подценяваш се и аз знам, че можеш да го направиш :agree:
Изображение Изображение
Аватар
azoic
 
Мнения: 375
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Авг 20, 2008 12:32 pm
Местоположение: София

Re: КОМ-ЕМИНЕ - по ръба на Балкана с колелото

Мнениеот ciclista » Пон Фев 21, 2011 1:31 am

Ето ме и мен с първият ми пост във форума :agree: и с огромно желание за участие в прехода.
Та по темата.
Е на това му се казва стимул за тренировка,но от друга страна като се замисля какво и на кого нивото имаме за цел да
постигнем-първото нещо което ми идва наум е:MISSION IMPOSSIBLE
Обаче както е казано ' надеждата крепи човека ' ,не ни остава нищо друго освен да се надяваме да влезнем
в добра(МНОГО ДОБРА)форма за м.Август :bowdown:
Аватар
ciclista
 
Мнения: 9
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Нед Мар 29, 2009 11:52 pm
Местоположение: Rimini IT

Re: КОМ-ЕМИНЕ - по ръба на Балкана с колелото

Мнениеот azoic » Пон Фев 21, 2011 1:53 pm

ciclista написа:Ето ме и мен с първият ми пост във форума :agree: и с огромно желание за участие в прехода.
Та по темата.
Е на това му се казва стимул за тренировка,но от друга страна като се замисля какво и на кого нивото имаме за цел да
постигнем-първото нещо което ми идва наум е:MISSION IMPOSSIBLE
Обаче както е казано ' надеждата крепи човека ' ,не ни остава нищо друго освен да се надяваме да влезнем
в добра(МНОГО ДОБРА)форма за м.Август :bowdown:


Добре дошъл :)
Не разбрах към коя група си се ориентирал - Към бързаците или към лежерните?
Изображение Изображение
Аватар
azoic
 
Мнения: 375
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Авг 20, 2008 12:32 pm
Местоположение: София

Re: КОМ-ЕМИНЕ - по ръба на Балкана с колелото

Мнениеот mrdaka » Пон Фев 21, 2011 2:09 pm

Аз като една жаба, която си знае гльола, с радост се присъединявам към групата (на по бавните). Рано ми е още да мечтая за 6 дена ком-емине, някой ден може би, но едва ли ще е това лято ;) Определено ще се нуждая от добра подготовка през пролетния сезон за този предход, така че нека първо потренираме заедно. Връщам се към работата, че много се размечтах с тази тема.

offtopic: най-необикновенните неща започват с малък пост в някакъв форум ...
Изображение
Аватар
mrdaka
 
Мнения: 632
Рейтинг: 1865
Регистриран на: Пон Авг 23, 2010 2:45 pm
Местоположение: София

ПредишнаСледваща

Назад към Общ форум

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 30 госта