Тема за кратки въпроси

За всичко свързано с МТБ, което не е за някой от другите форуми. Например: разкази и преживявания, мнения по различни общи въпроси, интeресни продукти, новости и т.н.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот 2WBGST » Пон Апр 10, 2017 7:21 pm

emovalkov95 написа:Позволено ли е на практика карането на колело в еднопосочни улици в обратна посока на движението? Какъв е вашият опит?

Чл. 183. Алинея (3) (Изм. - ДВ, бр. 43 от 2002 г.) Наказва се с глоба 30 лв. водач, който:
точка 5. навлиза след знак, забраняващ влизането на съответното пътно превозно средство, или се движи в забранената посока на еднопосочен път;
Алинея (4) (Нова - ДВ, бр. 85 от 2004 г., изм. и доп., бр. 51 от 2007 г.) Наказва се с глоба 50 лв. водач, който:
точка 4. управлява пътно превозно средство, което не е моторно, без необходимите светлоотразителни елементи; :popcorn:
2-Wheels-BG-STreet
2WBGST
 
Мнения: 273
Рейтинг: 1255
Регистриран на: Съб Окт 10, 2015 9:30 pm

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот emovalkov95 » Пон Апр 10, 2017 9:59 pm

Аз познавам закона, затова добавих това "на практика" във въпроса си. Честно да си призная, позволявам си да карам по такива улици и ми се струва, че не създавам опасност за себе си или околните.
А по повод цитираната алинея 4 - какъв ли процент от нас имат светлоотразители по спиците? :wavey:
emovalkov95
 
Мнения: 52
Рейтинг: 1061
Регистриран на: Чет Апр 10, 2008 11:22 am

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот Admin » Вто Апр 11, 2017 5:45 pm

И аз си позволявам да карам, но само кратки отсечки в един от обичайните ми маршрути, тъй като ако спазвам посоките, трябва да обиколя безумно, да мина през 2-3 светофара и да карам по далеч по-натоварени и опасни улици. Т.е. в конкретния случай за мен е по-безопасно да наруша знаците, НО в тези отсечки карам особено внимателно и като цяло достатъчно бавно, защото нарушавайки правилото, се превръщам в неочакван обект за автомобили, които може да излязат от гаражи, от преки улици и т.н. Даже се е случвало, когато срещу мен идва автомобил, да спра чинно до тротоара и да изчакам да мине, показвайки уважение към това, че улицата и посоката са си негови, т.е. той не е длъжен да се съобразява с наглец като мен.
Респективно, когато съм с автомобил, не ме дразнят колоездачи, движещи се културно и адекватно срещу движението в еднопосочни улици и показващи разбиране към ситуацията. Обаче ако улицата е двупосочна или е междуградски път, карането срещу движението е крайно дразнещо и неадекватно. Също, ако на еднопосочна улица някой кара насреща ми по средата, все едно е в правото си, не бих се съобразявал много много с него.
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот Petar_stoychev » Вто Апр 11, 2017 8:57 pm

Някой да има идея от къде в България може да се намери манометър за гуми който да става за Presta вентили ?
Аватар
Petar_stoychev
 
Мнения: 526
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Авг 28, 2016 2:48 pm
Местоположение: Sofia

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот d_d » Вто Апр 11, 2017 10:49 pm

Помпите от Лидл.
d_d
 
Мнения: 20
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Нед Май 29, 2016 3:41 pm

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот Katana » Сря Апр 12, 2017 10:20 am

Здравейте! След последното каране забелязах тази цепнатина на предната гума! Въпросът ми е дали мога да карама така или да се притеснявам от "БУМ" по пътеките! :D
Прикачени файлове
DSC_0721.JPG
DSC_0721.JPG (118.7 KiB) Прегледано 3650 пъти
Аватар
Katana
 
Мнения: 409
Рейтинг: 1343
Регистриран на: Вто Юли 12, 2016 10:22 pm

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот Petar_stoychev » Сря Апр 12, 2017 10:22 am

d_d написа:Помпите от Лидл.


Помпа с манометър имам,питам за отделен манометър :beer:
Аватар
Petar_stoychev
 
Мнения: 526
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Авг 28, 2016 2:48 pm
Местоположение: Sofia

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот bio » Сря Апр 12, 2017 2:33 pm

Katana написа:Здравейте! След последното каране забелязах тази цепнатина на предната гума! Въпросът ми е дали мога да карама така или да се притеснявам от "БУМ" по пътеките! :D

на твое място бих лепнал по една лепенка отвътре и отвън на външната. просто така за всеки случай.
анти-каски !!!
Аватар
bio
 
Мнения: 2512
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Сеп 27, 2003 9:54 pm
Местоположение: Пловдив, България

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот Katana » Сря Апр 12, 2017 3:19 pm

Мисля да ползвам това за отвътре https://www.google.bg/search?q=emergenc ... HG3XjFaZnM:
А за отвън? :D
Аватар
Katana
 
Мнения: 409
Рейтинг: 1343
Регистриран на: Вто Юли 12, 2016 10:22 pm

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот bio » Сря Апр 12, 2017 8:10 pm

Katana написа:Мисля да ползвам това за отвътре https://www.google.bg/search?q=emergenc ... HG3XjFaZnM:
А за отвън? :D

Отвътре няма смисъл от тази лепенка (тя и без това не работи), слагаш обикновена ... такава слагаш и отвън.
анти-каски !!!
Аватар
bio
 
Мнения: 2512
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Сеп 27, 2003 9:54 pm
Местоположение: Пловдив, България

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот ohoboho » Сря Апр 12, 2017 8:22 pm

bio написа:
Katana написа:Мисля да ползвам това за отвътре https://www.google.bg/search?q=emergenc ... HG3XjFaZnM:
А за отвън? :D

Отвътре няма смисъл от тази лепенка (тя и без това не работи), слагаш обикновена ... такава слагаш и отвън.


https://www.youtube.com/watch?v=lux1S16YQcM
ohoboho
 
Мнения: 59
Рейтинг: 1242
Регистриран на: Нед Юли 17, 2016 8:48 pm

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот Katana » Сря Апр 12, 2017 9:19 pm

Леле, това с долара е гениално!!! Чудя се с двулевка как ще е? :rofl: Все пак мисля да се доверя на бялата лепенка.Пък да видим! Мерси все пак :D
П.С. Друго си е да си криеш марките в гумите...ем здраво, ем скривалище! :)
Аватар
Katana
 
Мнения: 409
Рейтинг: 1343
Регистриран на: Вто Юли 12, 2016 10:22 pm

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот balkankar » Нед Апр 16, 2017 8:36 am

Какво включва гаранционната профилактика,плаща ли се,колко време стои велосипеда в сервиза?Тенкс! :beer:
balkankar
 
Мнения: 14
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Чет Сеп 22, 2016 11:44 am
Местоположение: Пловдив

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот compira » Нед Апр 16, 2017 10:17 am

emovalkov95 написа:Позволено ли е на практика карането на колело в еднопосочни улици в обратна посока на движението? Какъв е вашият опит?


Тук е малко сложно. Знака казва "Забранено е влизането на пътни превозни средства", но преди време беше формулирано така "Забранено е влизането на МОТОРНИ превозни средства". Гледайки ЗДП и търсейки какво е пътно превозно средство не намираме велосипед. Също " Чл. 143 (1) Пътно превозно средство се регистрира на името на неговия собственик по поставения от производителя идентификационен номер на рамата (шасито) на превозното средство.", но никъде няма ред за регистриране на велосипед от което следва, че велосипедите не ги смятат за пътни превозни срества... от което следва, че знак В1 не важи за велосипеди. За забрана на велосипеди има знак В9. Така, че аз си карам в еднопосочни, но се съобразявам да не преча разбирасе и съм с ясното съзнание че не нарушавам настоящия закон.
Аватар
compira
 
Мнения: 543
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Юли 27, 2008 10:23 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот Yash » Нед Апр 16, 2017 11:33 am

compira написа:...

Така пише в Закона за движение по пътищата.
Обаче има и едно нещо наречено Правилник за прилагане на закона за движение по пътищата. И в него пише:
Глава първа.
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ
Чл. 1. Този правилник урежда прилагането на Закона за движението по пътищата.
Чл. 2. Участник в движението е всяко лице, което се намира на пътя и със своето действие или бездействие оказва влияние на движението по пътя. Такива са водачите, пътниците, пешеходците, както и лицата, работещи на пътя.
Чл. 3. Участниците в движението са длъжни:
1. да спазват правилата за движение;
2. да пазят живота и здравето на хората;
3. да не създават опасности или пречки за движението;
4. да не причиняват имуществени щети;
5. да не изхвърлят и да не оставят на пътя предмети или вещества, които застрашават другите участници в пътното движение, а когато не са успели да изпълнят това - да вземат необходимите мерки за отстраняването им или за предупреждаване на останалите участници в движението.

Като пешеходци също никъде не се регистрираме и нямаме документи за движение по пътищата, но сме участници в него и сме длъжни да спазваме Закона и Правилника за движение по пътищата.
Аватар
Yash
 
Мнения: 785
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Пет Юли 19, 2013 7:24 pm

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот compira » Нед Апр 16, 2017 5:18 pm

Да и това съм го чел, но участник в движението не е само "пътно превозно средство"... а знака забранява навлизането на пътни превозни средства. Казано по друг начин не забранява на пешеходци и велосепедисти да навлезат срещу знака понеже те не са класифицирани като "пътни превозни средства".
Аватар
compira
 
Мнения: 543
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Юли 27, 2008 10:23 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот Admin » Нед Апр 16, 2017 6:05 pm

Допълнителни разпоредби

19. “Велосипед” е пътно превозно средство най-малко с две колела, което се привежда
в движение с мускулната сила на лицето, което го управлява, с изключение на инвалидните
колички.
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот compira » Нед Апр 16, 2017 7:46 pm

Е това ми е убягнало! Значи в еднопосочните по тротоара за да не влизаме в конфликт с МПС-тата :) Въпреки, че така закона има два прочита и винаги може да се угоди на по стинки имащия.
Аватар
compira
 
Мнения: 543
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Юли 27, 2008 10:23 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот ferrarko » Сря Апр 19, 2017 4:49 pm

Дайте съвет или пример за ръкохватки/грипове който се заключват, т.е. да не се въртят. Имате ли някакви съвети за какво да гледам при покупката?
MTB Cross GRX 9 - 27.5"
ferrarko
 
Мнения: 147
Рейтинг: 1232
Регистриран на: Пон Фев 22, 2016 2:34 pm
Местоположение: на Морето

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот victortrt » Сря Апр 19, 2017 5:38 pm

ferrarko написа:Дайте съвет или пример за ръкохватки/грипове който се заключват, т.е. да не се въртят. Имате ли някакви съвети за какво да гледам при покупката?

За винтчета с глава на шестограм в края им или още по-добре в двата края - http://koleloto.bg/product/732/drazhki- ... 1-mtb.html Не че много личи, но тези имат такива и като ги сложиш, стягаш и си готов.
victortrt
 
Мнения: 2130
Рейтинг: 1759
Регистриран на: Пет Май 09, 2014 8:15 am

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот Любо » Сря Апр 19, 2017 5:55 pm

Nicolai Ion 16
Аватар
Любо
 
Мнения: 665
Рейтинг: 1357
Регистриран на: Вто Дек 10, 2013 10:44 am
Местоположение: София

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот Любо » Сря Апр 19, 2017 6:37 pm

Препоръчайте ми шини 700С, които могат да съберат гуми 700х45 за градското ми колело. Искам да са здрави, защото съм тежичък :D, и леки :beer:
Nicolai Ion 16
Аватар
Любо
 
Мнения: 665
Рейтинг: 1357
Регистриран на: Вто Дек 10, 2013 10:44 am
Местоположение: София

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот Katana » Сря Апр 19, 2017 11:34 pm

Почвам да се чуствам глупаво от постоянните си въпроси ама ТЕ НА....проблем с колчето...ks eten...с регулиране от кормилото.Проблема е че палчето не иска да се натисне.Направо е запекло.Пробвах да го смажа,но не се случва нищо.Някой да има идея какво мога да направя?
П.С. Проблема се появи след като се изкъпахме с Фюжъна след кално каране! :D :D :D
Жилото ми се вижда ок...не опира в седалката!
Аватар
Katana
 
Мнения: 409
Рейтинг: 1343
Регистриран на: Вто Юли 12, 2016 10:22 pm

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот marsa » Чет Апр 20, 2017 12:16 am

Любо написа:Препоръчайте ми шини 700С, които могат да съберат гуми 700х45 за градското ми колело. Искам да са здрави, защото съм тежичък :D, и леки :beer:
Като цяло градски велосипед и тежък ездач означават повече бой, и винаги е по-добре да избереш по-масивна шина за такова каране. Аз бих ти препоръчал Remerx Better - типична градска шина, или DT Swiss R460 - компромис между cyclocross и шосейна шина. По-скъпи алтернативи на Remerx-а са Mavic A119 и DT 535.
Кучетата си Изображение, колелото си Изображение.
Аватар
marsa
 
Мнения: 3601
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Фев 02, 2008 4:27 pm
Местоположение: София

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот bio » Чет Апр 20, 2017 7:05 am

Katana написа:Почвам да се чуствам глупаво от постоянните си въпроси ама ТЕ НА....проблем с колчето...ks eten...с регулиране от кормилото.Проблема е че палчето не иска да се натисне.Направо е запекло.Пробвах да го смажа,но не се случва нищо.Някой да има идея какво мога да направя?
П.С. Проблема се появи след като се изкъпахме с Фюжъна след кално каране! :D :D :D
Жилото ми се вижда ок...не опира в седалката!

има вероятност да си вкарал някакви боклуци в бронята и затова жилото да не може да се движи. пробвай директно да дръпнеш палеца/спусъка на самото колче.
анти-каски !!!
Аватар
bio
 
Мнения: 2512
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Сеп 27, 2003 9:54 pm
Местоположение: Пловдив, България

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот Lucky Loser » Чет Апр 20, 2017 3:47 pm

Katana написа:Почвам да се чуствам глупаво от постоянните си въпроси ама ТЕ...

Ама изобщо да не трябва да се чувстваш така. Ако във форум не си помагаме, смятай какво общество ще бъдем :) Питай на воля, винаги има хора, можещи и знаещи, готови да споделят опит и съвет :smash:
Боря се за мнения - всекоя бройка е изключително важна !
П.С. И аз имам няколко велосипеда, но са тайна !

Komoot профил
Аватар
Lucky Loser
 
Мнения: 1858
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Фев 21, 2013 8:35 pm

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот Katana » Чет Апр 20, 2017 4:27 pm

Lucky Loser написа:
Katana написа:Почвам да се чуствам глупаво от постоянните си въпроси ама ТЕ...

Ама изобщо да не трябва да се чувстваш така. Ако във форум не си помагаме, смятай какво общество ще бъдем :) Питай на воля, винаги има хора, можещи и знаещи, готови да споделят опит и съвет :smash:

Мерси колега! :beer: Мисля довечера да го сваля направо и да видим...според мен проблема идва от самия палец.Ако не успея да го нагодя ще ходи при вилката в сервиза :)
Аватар
Katana
 
Мнения: 409
Рейтинг: 1343
Регистриран на: Вто Юли 12, 2016 10:22 pm

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот Katana » Чет Апр 20, 2017 10:59 pm

Здравейте отново! Проблема с колчето е решен...разглобих го и се оказа че има заседнала кал която изчистих и палчето заработи :) Докато разглябях това/онова ми хрумна следния въпрос: От къде мога да си закупя РАБОТЕЩ динамометричен ключ или отверка която да ми върши работа за всичко по велосипеда? Гледам из нета някакви цени от по 3/4 стотин лева.Това истина ли е или съм прекалено пян и трябва да си лягам? :D :beer:
Гледах това тия дни https://dragzone.bg/dinamometrichna-otv ... arina-e219 ама е изчерпана.Някой да е ползвал тази отверка?Работи ли за тия пари? :crazy:
Аватар
Katana
 
Мнения: 409
Рейтинг: 1343
Регистриран на: Вто Юли 12, 2016 10:22 pm

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот rarekin » Пет Апр 21, 2017 1:10 am

Katana написа:Здравейте отново! Проблема с колчето е решен...разглобих го и се оказа че има заседнала кал която изчистих и палчето заработи :) Докато разглябях това/онова ми хрумна следния въпрос: От къде мога да си закупя РАБОТЕЩ динамометричен ключ или отверка която да ми върши работа за всичко по велосипеда? Гледам из нета някакви цени от по 3/4 стотин лева.Това истина ли е или съм прекалено пян и трябва да си лягам? :D :beer:
Гледах това тия дни https://dragzone.bg/dinamometrichna-otv ... arina-e219 ама е изчерпана.Някой да е ползвал тази отверка?Работи ли за тия пари? :crazy:


Това?

https://www.bike-discount.de/de/kaufen/ ... its-500108

:D

Не, шегувам се.

Виж това, ако е за генерална поддръжка

https://www.bike-components.de/en/Synta ... el-p37291/

или това ако е само за завиване на болтове по кормила и пр. леки елементи:

https://www.bike-discount.de/de/kaufen/ ... 4nm-413226
Планинското колоездене може да бъде опасен спорт! Винаги карайте с каска! Никоя екипировка не може да гарантира колоездача срещу падане и тежко нараняване!
rarekin
 
Мнения: 1589
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Сеп 03, 2006 1:25 am
Местоположение: Германия

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот demeus » Пет Апр 21, 2017 7:10 am

Katana написа:Здравейте отново! Проблема с колчето е решен...разглобих го и се оказа че има заседнала кал която изчистих и палчето заработи :) Докато разглябях това/онова ми хрумна следния въпрос: От къде мога да си закупя РАБОТЕЩ динамометричен ключ или отверка която да ми върши работа за всичко по велосипеда? Гледам из нета някакви цени от по 3/4 стотин лева.Това истина ли е или съм прекалено пян и трябва да си лягам? :D :beer:
Гледах това тия дни https://dragzone.bg/dinamometrichna-otv ... arina-e219 ама е изчерпана.Някой да е ползвал тази отверка?Работи ли за тия пари? :crazy:

Аз ползвам тази отверка и мисля ,че върши работа. Имам склонност към пренатягане на болтовете и определено ми помага.С уточнението,че само в началото я сравних с професионален динамометричен ключ и оттогава не е калибрована .
“ The more you Learn, The more you Earn ”
Аватар
demeus
 
Мнения: 168
Рейтинг: 1320
Регистриран на: Вто Окт 21, 2014 1:28 pm
Местоположение: София

ПредишнаСледваща

Назад към Общ форум

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 21 госта