Тема за кратки въпроси

За всичко свързано с МТБ, което не е за някой от другите форуми. Например: разкази и преживявания, мнения по различни общи въпроси, интeресни продукти, новости и т.н.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот Gworan » Сря Дек 19, 2018 5:23 pm

Pitch-a дето имам една тема за него в крос-кънтри раздела. Той стоково идва със 100мм ход вилка (495 дължина) и 68.5 челен. Сложих ребата със 120 ход (507 дължина) + чашката адаптер и тя удължава с около сантиметър и по калкулациите излиза че челния трябва да е 67.48.
Аватар
Gworan
 
Мнения: 1019
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Окт 27, 2017 10:08 am

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот Alexi » Сря Дек 19, 2018 5:28 pm

горе долу .. но една мекица не е само челен ъгъл ,трябва да се погледнат доста неща по геометрията ,начело с ТТе и Рийч дали са адекватни .. аз правих тоя преход твоя преди 2г ,прехвърлих си всичко на мека рамка и просто .. няма нищо общо .. газене стабилност .. така че си заслужава но не се вманиачавай по челен ъгъл ,мекицата ще гази много повече дори да е 70°
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6308
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот Gworan » Сря Дек 19, 2018 5:36 pm

Прав си. Пък и като се замисля, на твърдака колкото повече се свива вилката - толкова повече се затъпява челния ъгъл. А при рамка с окачване, като се свива само шока това движение на рамката би трябвало да изостри челния ъгъл, така че возията ще е съвсем различна като играят и двете едновременно.
Като цяло много ми хареса как се получи твърдака, ама си е твърдак, и вози твърдо. Надолу е по-уморително. Но пък за катерене е номер 1. Искам да пробвам нещо различно, но с къс ход и заключване на шока. Имал съм XC мекици, но дърти, не съм карал такова с модерна геометрия.
Аватар
Gworan
 
Мнения: 1019
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Окт 27, 2017 10:08 am

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот Boyan1984 » Сря Дек 26, 2018 3:00 pm

Кажете някоя добрa вилка 27.5 със 130 мм ход или поне да може да се настройва примерно от 120 до 150-60?
Let's fucking DIE!
Boyan1984
 
Мнения: 2433
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 29, 2010 12:33 pm
Местоположение: Кюстендил

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот Alexi » Сря Дек 26, 2018 3:02 pm

Фокс 34 ,Пайк :D
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6308
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот КоlЮ » Сря Дек 26, 2018 6:29 pm

Почти всяка вилка на Х-fusion .
Bin Big Mag , mag mich kein.
Аватар
КоlЮ
 
Мнения: 286
Рейтинг: 1658
Регистриран на: Пон Дек 25, 2017 3:19 am
Местоположение: с.София

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот Boyan1984 » Чет Дек 27, 2018 7:46 am

И аз се сетих за Xfusion,ма не ги знам доколко са качествени.Foxовете и рокшоците са си бая скъпи.
Let's fucking DIE!
Boyan1984
 
Мнения: 2433
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 29, 2010 12:33 pm
Местоположение: Кюстендил

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот Alexi » Чет Дек 27, 2018 8:29 am

аз имам X-fusion Sweep ,напълно адекватна вилка и лесна за сервизиране ,хода се регулира 120-160 вътрешно :beer:
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6308
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот Boyan1984 » Чет Дек 27, 2018 8:32 am

Помня, че миналата зима си взе и даже аз се чудех, ама взех Фокса 120 ммр че беше мега оферта. Той си е супер всъщност, нямам оплаквания, но искам 130 да пробвам.
Ще дебна някъде ако изпадне. Иначе намерих супер запазен Pike за 250 паунда.
Let's fucking DIE!
Boyan1984
 
Мнения: 2433
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 29, 2010 12:33 pm
Местоположение: Кюстендил

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот Alexi » Чет Дек 27, 2018 8:46 am

на Фокса можеш да и вдигнеш хода ,но се инвестира в ново бутало .
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6308
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот iL_Diavolo » Чет Дек 27, 2018 11:10 am

В Алитоекспрес има ротори Sram Centerline по 10-15 евро .
Някой пробвал ли ги е , става ли нещо от тях ?
Аватар
iL_Diavolo
 
Мнения: 144
Рейтинг: 1291
Регистриран на: Съб Мар 03, 2018 10:28 pm

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот Boyan1984 » Чет Дек 27, 2018 12:56 pm

Аз нещо им немам вера на тия евтиниите.
Let's fucking DIE!
Boyan1984
 
Мнения: 2433
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 29, 2010 12:33 pm
Местоположение: Кюстендил

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот billclinton » Чет Дек 27, 2018 1:42 pm

Някой беше купувал от тези неща goat/roadlink - https://www.aliexpress.com/w/wholesale- ... t=roadlink

Искам да си сложа по голяма касета на шосейката - въпросът ми е: стават ли за шосейни велосипеди(шосеен дерайльор).
В описането гледам че пише за Road и MTB ,но някъде бях чел че има разлика и тези за MTB не ставали за шосейки
billclinton
 
Мнения: 422
Рейтинг: 1525
Регистриран на: Вто Ное 11, 2014 11:23 am
Местоположение: София

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот Alexi » Чет Дек 27, 2018 2:13 pm

аз имам 3-4 от тия ,не съм ги пробвал на шосейката но не виждам причина да не станат ( а и моята шосейка е с шадоу дерайльор де ) ... не си взимай от най евтините ,купи си някое от 5-6$ значително по добре са изработени - аз имам от 2$ имам и от 8$ виждам разликата
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6308
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот billclinton » Чет Дек 27, 2018 2:23 pm

Утре ми идва касетата 11-36
По принцип обтегача ми е с дълго рамо Shimano 105 RD-5701-L-GS и има вероятност да стане и без този чарк(но искам да се застраховам в случай че не превключват добре скоростите).
Гледах в Youtube няколко клипчета и един твърдеше да не се взима goatlink за шосеен велосипед а само roadlink
Сега съм с касета 11-32 и ми се струва че обтегача има още мегдан
billclinton
 
Мнения: 422
Рейтинг: 1525
Регистриран на: Вто Ное 11, 2014 11:23 am
Местоположение: София

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот marsa » Чет Дек 27, 2018 2:34 pm

По-добре си купи правилния обтегач за твоите венци или съответно друг курбел. С просто отдалечаване решаваш един проблем и създаваш друг. Разликата в съвместимите с по-голямо обхватна касета обтегачи и тези за по-малък обхват е в самият ъгъл на движение спрямо хоризонтала. Колко стръмно се движи обтегача, колко стръмни са венците. С други думи обтегачи за по-голяма касета като например байковите се движат по по-голям наклон, спрямо тези за шосе.

Ето защо обтегачите имат спецификация не само за максимална голяма зъбчатка, а също и за минимална голяма (както и за макс. и мин. най-малка)! Например един от най-масовите модели на Shimano - XT RD-M772 е за най-лека предавка от 32 до 36t и най-тежка 11t. Ако се сглоби с шосейна касета например 11-25, дори при най-приближено положение от регулиращият болт наклонът не отговаря на този на венците и в диапазона на леките предавки се отдалечава прекалено и работата се влошава.

Съответно ако отдалечиш шосейния обтегач с добавяне на пластина, ще работи добре с леките предавки, но при тежките ще остава далече, защото се движи по-хоризонтално, отколкото са венците.

Друг недостатък е, че ефективно удължаваш ухото за обтегача, с което намаляваш толеранса за неточност (кривини) в ухото, добавяш несъвършенствата в производството и на линк-а към ухото, както и го правиш по-уязвимо при еднаква употреба.

Разбира се теорията и практиката не винаги съвпадат напълно, обикновено с гоутлинк скоростите ще ти работят криво ляво, със съответния компромис. В идеални условия ще работят задоволително ако нямаш големи очаквания, в по-лоши условия ще работи едвам, или никак. Въпросът е на какъв компромис си готов. Лично аз съм против удължителите и не монтирам такива.

В твоят случай с 11-36 венци на шосейни 10-скорости е трябвало просто да купиш 9-скоростен МТБ еквивалент, който ползва същото дърпане, но е с подходящ наклон. Например XT 772, SLX 662, Deore 592 и мнго други са 100% съвместими с твоята конфигурация. Трябваше да питаш какви части да си вземеш докато си бил на ниво планиране, а не да питаш как да преправиш неправилните части...
Кучетата си Изображение, колелото си Изображение.
Аватар
marsa
 
Мнения: 3601
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Фев 02, 2008 4:27 pm
Местоположение: София

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот Alexi » Чет Дек 27, 2018 2:41 pm

5700 e 10 скоростен и не може да слага планински дерайльори вместо него ,ползват друго дърпане ,тоя бонус приключва с 9 скоростните .. а удължителя на теория си има всички тия изброени недостатъци ,но на практика с него дерайльора работи напълно задоволително с големи касети и тъй като е доста евтина част си струва да пробва
EDIT- сега се зачетох и се оказа че може ,9 скоростен планински ползва дърпането на 10 скоростни шосейни команди :beer:
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6308
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот billclinton » Чет Дек 27, 2018 2:55 pm

marsa написа:В твоят случай с 11-36 венци на шосейни 10-скорости е трябвало просто да купиш 9-скоростен МТБ еквивалент, който ползва същото дърпане, но е с подходящ наклон. Например XT 772, SLX 662, Deore 592 и мнго други са 100% съвместими с твоята конфигурация. Трябваше да питаш какви части да си вземеш докато си бил на ниво планиране, а не да питаш как да преправиш неправилните части...


Така е ,прав си.
По принцип не бях планирал нищо,но смених курбелите(от Compact на големи 39/53)Вчера катерих по Витоша и ми се струва че имам нужда от една скрита резерва(един по голям венец отзад) и сегашната касета ми върши работа 11/32,но като се изморя имам нужда от помощ :D
Да, с планински дерайльор за 9 скорости става за 10 скоростна шосейна система на Шимано - преди две години пробвах с голяма касета 11-36(даже мисля че те питах теб за съвет) бях сложил Alivio M4000 и вървеше перфектно с 11/36 касета и 10 скорости за шосейка.
На тоя етап не ми се сменя обтегача - ще видя дали ще вървят скоростите нормално със сегашния(ако не вървят гладко - ще ппробвам удължител,ако и тогава не е добре,ще сменям)
billclinton
 
Мнения: 422
Рейтинг: 1525
Регистриран на: Вто Ное 11, 2014 11:23 am
Местоположение: София

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот Alexi » Чет Дек 27, 2018 3:01 pm

смени си малката плоча с 36 ,евтина е
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6308
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот billclinton » Чет Дек 27, 2018 3:05 pm

Alexi написа:смени си малката плоча с 36 ,евтина е


Не съм сигурен че на тия курбели може да се сложи плоча 36 - мисля че по малка от 38 не може
billclinton
 
Мнения: 422
Рейтинг: 1525
Регистриран на: Вто Ное 11, 2014 11:23 am
Местоположение: София

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот kibrorgat » Пет Дек 28, 2018 1:57 am

Здравейте, на pulse rs2 какво средно да взема? Принципно е с такова SRAM, BB GXP XR MTB73, но взе да пука и най-вероятно има луфт.
kibrorgat
 
Мнения: 95
Рейтинг: 1260
Регистриран на: Сря Юни 27, 2018 3:54 pm

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот Gworan » Пет Дек 28, 2018 8:50 am

Аз Pulse RS2 не съм имал, но съм имал срамски курбели, и като ми се разлуфти средното ми казаха че не става друго освен срамско средно. И си взех пак GXP.
Аватар
Gworan
 
Мнения: 1019
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Окт 27, 2017 10:08 am

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот КоlЮ » Пет Дек 28, 2018 11:42 am

Самата ос на курбела е 24мм (drive side) и 22мм от (non-drive). Може да се използва нормално средно , но е необходимо да се сложи адаптер от този вид ---> цък
Bin Big Mag , mag mich kein.
Аватар
КоlЮ
 
Мнения: 286
Рейтинг: 1658
Регистриран на: Пон Дек 25, 2017 3:19 am
Местоположение: с.София

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот borisfx » Пет Дек 28, 2018 8:28 pm

Някой може ли да ми даде линк към клип, как се обезвъздушават хидравлични спирачки на Шимано, че в моята предна спирачка май има вече доста въздух. Като я натисна лостчето потъва чак до ръкохватката на кормилото и не спира изобщо. Ще трябва да я обезвъздуша, но не съм го правил досега и няма да е лошо да видя как става на някой клип.
Гледах един, два клипа, които намерих, но на тях е дадено как се пълни чисто нова спирачка, като изваждат и накладките. Не можах да намеря клип само за обезвъздушаване, а не за пълнене на нова празна спирачка.
borisfx
 
Мнения: 160
Рейтинг: 1290
Регистриран на: Съб Юли 20, 2013 10:46 pm

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот Petar_stoychev » Пет Дек 28, 2018 8:51 pm

borisfx написа:Някой може ли да ми даде линк към клип, как се обезвъздушават хидравлични спирачки на Шимано, че в моята предна спирачка май има вече доста въздух. Като я натисна лостчето потъва чак до ръкохватката на кормилото и не спира изобщо. Ще трябва да я обезвъздуша, но не съм го правил досега и няма да е лошо да видя как става на някой клип.
Гледах един, два клипа, които намерих, но на тях е дадено как се пълни чисто нова спирачка, като изваждат и накладките. Не можах да намеря клип само за обезвъздушаване, а не за пълнене на нова празна спирачка.


Не знам какво си търсил ама в тубата е пълно с такива клипове

https://www.youtube.com/watch?v=COLd57jDvOE&t=14s
Аватар
Petar_stoychev
 
Мнения: 526
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Авг 28, 2016 2:48 pm
Местоположение: Sofia

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот borisfx » Пет Дек 28, 2018 11:23 pm

Petar_stoychev написа:
borisfx написа:Някой може ли да ми даде линк към клип, как се обезвъздушават хидравлични спирачки на Шимано, че в моята предна спирачка май има вече доста въздух. Като я натисна лостчето потъва чак до ръкохватката на кормилото и не спира изобщо. Ще трябва да я обезвъздуша, но не съм го правил досега и няма да е лошо да видя как става на някой клип.
Гледах един, два клипа, които намерих, но на тях е дадено как се пълни чисто нова спирачка, като изваждат и накладките. Не можах да намеря клип само за обезвъздушаване, а не за пълнене на нова празна спирачка.


Не знам какво си търсил ама в тубата е пълно с такива клипове

https://www.youtube.com/watch?v=COLd57jDvOE&t=14s

Ами на този клип се вижда, че колелото е разглобено, предната гума я няма, този е извадил всичко по спирачката и пъха вътре някаква пластмаса. Аз нямам пластмаса, не искам да разглобявам колелото, да вадя гумата, да махам накладките. Искам просто да си обезвъздуша спирачката. Това не може ли да стане без да се разглобява половината колело?
borisfx
 
Мнения: 160
Рейтинг: 1290
Регистриран на: Съб Юли 20, 2013 10:46 pm

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот ohoboho » Пет Дек 28, 2018 11:48 pm

borisfx написа:
Petar_stoychev написа:
borisfx написа:Някой може ли да ми даде линк към клип, как се обезвъздушават хидравлични спирачки на Шимано, че в моята предна спирачка май има вече доста въздух. Като я натисна лостчето потъва чак до ръкохватката на кормилото и не спира изобщо. Ще трябва да я обезвъздуша, но не съм го правил досега и няма да е лошо да видя как става на някой клип.
Гледах един, два клипа, които намерих, но на тях е дадено как се пълни чисто нова спирачка, като изваждат и накладките. Не можах да намеря клип само за обезвъздушаване, а не за пълнене на нова празна спирачка.


Не знам какво си търсил ама в тубата е пълно с такива клипове

https://www.youtube.com/watch?v=COLd57jDvOE&t=14s

Ами на този клип се вижда, че колелото е разглобено, предната гума я няма, този е извадил всичко по спирачката и пъха вътре някаква пластмаса. Аз нямам пластмаса, не искам да разглобявам колелото, да вадя гумата, да махам накладките. Искам просто да си обезвъздуша спирачката. Това не може ли да стане без да се разглобява половината колело?


Предполагам и bleed kit нямаш....отиди в някой велосервиз да сервизират спирачкат.По горе са ти дали линк в който ти явно само гледаш видео без да слушаш.. :confused: :boggled: :erm:
ohoboho
 
Мнения: 59
Рейтинг: 1242
Регистриран на: Нед Юли 17, 2016 8:48 pm

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот borisfx » Пет Дек 28, 2018 11:56 pm

ohoboho написа:Предполагам и bleed kit нямаш....отиди в някой велосервиз да сервизират спирачкат.По горе са ти дали линк в който ти явно само гледаш видео без да слушаш.. :confused: :boggled: :erm:

Имам такова нещо - bleed kit - но не знам как се използва. А иначе за клипа е вярно - само гледам, понеже не знам английски. Ако има клип на български ще е добре, ама няма. Трябва ли да разглобявам всичко както е на клипа или може и без да разглобявам спирачката да го направя.
borisfx
 
Мнения: 160
Рейтинг: 1290
Регистриран на: Съб Юли 20, 2013 10:46 pm

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот Petar_stoychev » Пет Дек 28, 2018 11:58 pm

borisfx написа:
ohoboho написа:Предполагам и bleed kit нямаш....отиди в някой велосервиз да сервизират спирачкат.По горе са ти дали линк в който ти явно само гледаш видео без да слушаш.. :confused: :boggled: :erm:

Имам такова нещо - bleed kit - но не знам как се използва. А иначе за клипа е вярно - само гледам, понеже не знам английски. Ако има клип на български ще е добре, ама няма. Трябва ли да разглобявам всичко както е на клипа или може и без да разглобявам спирачката да го направя.


Може да пробваш само с лостчето,макар че ме съмнява да се получи като хората в твоя случай.

https://www.youtube.com/watch?v=eWP6Y-zt-Fk
Аватар
Petar_stoychev
 
Мнения: 526
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Авг 28, 2016 2:48 pm
Местоположение: Sofia

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот borisfx » Съб Дек 29, 2018 1:04 am

Petar_stoychev написа:Може да пробваш само с лостчето,макар че ме съмнява да се получи като хората в твоя случай.

https://www.youtube.com/watch?v=eWP6Y-zt-Fk

А, мерси. Нещо такова ми трябваше, лесно и просто, без разглобяване на долната част на спирачката. Що да не се получи, при тоя на клипчето се получава, трябва и при мен да се получи. :)
borisfx
 
Мнения: 160
Рейтинг: 1290
Регистриран на: Съб Юли 20, 2013 10:46 pm

ПредишнаСледваща

Назад към Общ форум

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 13 госта