Велоалеи? Велосдружения?

За всичко свързано с МТБ, което не е за някой от другите форуми. Например: разкази и преживявания, мнения по различни общи въпроси, интeресни продукти, новости и т.н.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Re: Велоалеи? Велосдружения?

Мнениеот V.Georgiev » Съб Авг 22, 2015 3:19 pm

По принцип трябва да е така направена, че велосипедиста да кара, без да бута колелото, това е вело алея за това е и колелото да го караш, а не да го буташ!
Това, че в България манталитета на шофиране е на нула, толерантността също, за друго няма да коментирам, кой е с предимство, то и пешеходците са с предимство на зебрите, но от 10 коли 9тата се сеща да спре на пешеходна, за велосипед да не говорим да ли въобще някой ще спре, но това е така направено, че да искаш пресечеш и да ти спрат ти трябва да спреш и да изчакаш да видиш да ли ще спрат, не е направено така, че да не спираш! :)
Изображение
Аватар
V.Georgiev
 
Мнения: 125
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Сря Сеп 11, 2013 9:19 am
Местоположение: София/Димитровград

Re: Велоалеи? Велосдружения?

Мнениеот Петър Велков » Съб Авг 22, 2015 11:10 pm

araX написа:За това говоря, снимките са от skyscrapercity форума:
https://farm6.staticflickr.com/5624/207 ... 0d10_h.jpg
https://droids.files.wordpress.com/2015/08/img_0465.jpg
Къде и в кой закон е регламентирано "пешеходна пътека" за велосипедисти!? Кой е с предимство тук? Трябва да се бута или може да се кара? Изпълнението не го коментирам...


При така поставена маркировка ти си с предимство и в пълното си право да караш.
"В авангарда винаги вървят онези, чиито живот прилича на сигнална ракета. Те светят, докато летят нагоре, и гаснат нависоко по обратния път. За безкрайно целеустремените обратен път няма."

Giant Reign 1.5 (Fox + XT)
Pulse TSA⌁2 custom
Drag Izoard Dura-Ace
Giant Defy Advanced 1 Ultegra
Аватар
Петър Велков
 
Мнения: 507
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Юли 30, 2012 10:28 am
Местоположение: х. Червената шапчица

Re: Велоалеи? Велосдружения?

Мнениеот papinu » Нед Авг 23, 2015 7:23 pm

Петър Велков написа:При така поставена маркировка ти си с предимство и в пълното си право да караш.

Няма такъв филм: "При така поставена маркировка...". Правилата за движения по пътищата не са релативни по това как се поставя маркировката, а обратно - маркировката се поставя в зависимост от правилата за движения по пътищата.
Спред Закона за движения по пътищата велосипедистите са наравно с моторните превозни средства (МПС) - те трябва да се движат като МПС-тата. Затова пресичането на пътното платно трябва да е регулирано (светофар, знаци...). Това което виждам на снимките за мен е пълно безумие и е предпоставка за ПТП-та. Не е допустимо един вилосипедист да му е направена алея пресичаща булевард и велосипедистите да си мислят, че са с предимство без да имат основание за това - това е подвеждащо. В белите страни това (велосипедна алея пресичаща булевард) винаги се регулира със светофар и той винаги работи (даже и през нощта). Колоездача се движи с 20-40 км/ч и няма как да пресича платното (булеварда) и да се очаква останалите участници да реагират адекватно.
:offtopic: Между другото в София гъмжи от колоездачи каращи в насрещното, по тротоара.... минават на червено... т.е. пълно е с "донори". И проблема е, че повечето си мислят, че са в правото си... а те сериозно нарушават правила за движения по пътищата.
В превъзходството ти над другите няма нищо благородно. Истинското благородството се състои в това да превъзхождаш предишния си аз.
Аватар
papinu
 
Мнения: 393
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 26, 2012 12:51 pm
Местоположение: София

Re: Велоалеи? Велосдружения?

Мнениеот Петър Велков » Нед Авг 23, 2015 9:57 pm

Коя част от ППЗДП се прилага се определя от поставената маркировка, и то с приоритет - "правилото на дясностоящия" при липса на маркировка, после хоризонталната, после вертикалната, след нея - светофарни уредби и като последна инстанция - регулировчик. Нямам път към Руски паметник, иначе с удоволствие бих се уверил, че преди изкуствената неравност има поставена вертикална маркировка със знаци Б1 и А20. Очаква се да има наличие на такива поради видимата на снимката хоризонтална маркировка М17 (чл. 27, т. 8 от Наредба №2/2001 г. за сигнализация на пътищата с пътна маркировка), въпреки че не намирам такова правило да е регламентирано в ЗДП.

Ако има М17, а Б1 и А20 липсват - тотална липса на логика в маркирането на кръстовището.

И не, светофарната уредба при пресичането на велоалея с друга пътна артерия далеч не е задължителна. Линк с примери от Холандия, една от най-колоездещите държави в света.

При всички положения - пазете си главите, защото няма кой друг да ви ги пази :beer:

ПП: Тия, дето карат велосипед в насрещното, не са за "фейспалм", а за напалм.
"В авангарда винаги вървят онези, чиито живот прилича на сигнална ракета. Те светят, докато летят нагоре, и гаснат нависоко по обратния път. За безкрайно целеустремените обратен път няма."

Giant Reign 1.5 (Fox + XT)
Pulse TSA⌁2 custom
Drag Izoard Dura-Ace
Giant Defy Advanced 1 Ultegra
Аватар
Петър Велков
 
Мнения: 507
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Юли 30, 2012 10:28 am
Местоположение: х. Червената шапчица

Re: Велоалеи? Велосдружения?

Мнениеот Yash » Вто Авг 25, 2015 5:50 pm

Като се прибирах днес от работа, забелязах, че са маркирали с точки, като за бъдеща маркировка, на един метър от тротоара бул. Т. Александров посока Люлин. Дали няма да има скоро обособена алея Люлин - център?
Аватар
Yash
 
Мнения: 785
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Пет Юли 19, 2013 7:24 pm

Re: Велоалеи? Велосдружения?

Мнениеот TonyJ » Вто Авг 25, 2015 7:06 pm

Маркировката за движение на велосипеди по ул. Любен Каравелов е направена срещу движението, което значи, че има и изключения при каране в "насрещното". Интересно ми е как карате по малките улички в центъра? Там ако не влизаш в насрещното е доста трудно придвижването.
TonyJ
 
Мнения: 66
Рейтинг: 1360
Регистриран на: Вто Май 28, 2013 10:04 am

Re: Велоалеи? Велосдружения?

Мнениеот svrakata » Вто Авг 25, 2015 11:48 pm

Изображение

:bowdown: бакш. И един преди него се изниза тамън като минавах.
Аватар
svrakata
 
Мнения: 39
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Сря Апр 28, 2010 2:11 pm
Местоположение: В червената книга.

Re: Велоалеи? Велосдружения?

Мнениеот compira » Сря Авг 26, 2015 10:02 am

Тук съм симулирал как се блъскам в него и му отнасям едното огледало...
А като стана дума за насрещното е хубаво да се уточни дали това е по двупосочен или по еднопосочен път. Все пак в закона е написано ясно, че се отнася за моторни превозни средства забраната за влизане срещу знака!
Аватар
compira
 
Мнения: 543
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Юли 27, 2008 10:23 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Велоалеи? Велосдружения?

Мнениеот evin » Сря Авг 26, 2015 10:56 am

За повече велоалеи и мисъл за нас в бъдещите градски планове като начало трябва да се смени народопсихологията ни, че не всеки с велосипед е някакъв изпадняк, който не може да си позволи 15-годишно BMW :evil:

А за смяната на тази психология е нужно или влияние/опит от Западна Европа, или активност и масовост от наша страна - повече инициативи от типа "Ден на велосипеда", "Ден без автомобили в центъра" и пр. Постепенно този "ден" ще прерасне в седмица и месец. Въпрос на активност и масовост. И много гърчене на политиците, особено в предизборни времена, когато *уж* се вслушват в гласа народен.
Аватар
evin
 
Мнения: 535
Рейтинг: 1542
Регистриран на: Чет Юли 07, 2011 3:12 pm
Местоположение: на село до Божурище, някъде около София

Re: Велоалеи? Велосдружения?

Мнениеот kyuubi » Сря Авг 26, 2015 3:42 pm

Маркировката на Руски паметник е същата, като на велоалеята по България на Шел, Нишава и т.н. Лично аз там си карам без да спирам, шофьорите спират и изчакват, няма конфликти май, но може причината за липсата на проблеми да е, че паралелно има и пешеходна пътека, не знам...

А по Любен Каравелов (и по Фритьоф Нансен също впрочем) на мен ми изглежда като шано велоалея, направена от някой - много е тясна, маркировката изглежда пожелателно, точно до паркоместа от зелена зона, няма пътни знаци за велоалея, нали? И май вкарва хората в заблужение за съжаление :( Иначе в някакви клипчета по Западна Европа гледах, че си имат велоалеи в насрещното, но отделени като хората, та насрещното не би следвало да е проблем и тук.
kyuubi
 
Мнения: 21
Рейтинг: 1230
Регистриран на: Пет Юли 31, 2015 9:10 am

Re: Велоалеи? Велосдружения?

Мнениеот TonyJ » Сря Авг 26, 2015 3:47 pm

На Любен Каравело си има маркировка с нарисуван велосипед. Не знам какво повече трябва да се сложи за да е легитимна? :dontknow: Има и стрелки с посоката на движение и те сочат в насрещното.
TonyJ
 
Мнения: 66
Рейтинг: 1360
Регистриран на: Вто Май 28, 2013 10:04 am

Re: Велоалеи? Велосдружения?

Мнениеот Sartor » Пон Авг 31, 2015 11:30 am

Всеки ден минавам покрай Парадайз в София и за пореден път работата не е свършена по проект. Според проекта (цък: http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=1803312), трябваше да има велоалея, но реално в момента няма такова нещо. За мен това НЕ е велоалея:

цък: https://scontent-fra3-1.xx.fbcdn.net/hp ... e=55E66AE7

Та, въпросът ми е, някой от по-активните с институциите градски колоездачи дали знае нещо по въпроса?
Аватар
Sartor
 
Мнения: 1548
Рейтинг: 1995
Регистриран на: Чет Фев 25, 2010 5:30 pm
Местоположение: София

Re: Велоалеи? Велосдружения?

Мнениеот Exorcist » Пон Авг 31, 2015 4:37 pm

След малко ровене, май излиза, че поръчката за "строително-монтажни работи, вкючващи ремонт на бул. „Черни връх” от кръстовището с ул. „Хенрих Ибсен” /”Сребърна”/ до кръстовището с бул. „Тодор Каблешков”, е възложена директно на строителя на метрото с мъгляви аргументи.
http://www.aop.bg/case2.php?mode=show_d ... 7&newver=2
Понеже не е имало същинска процедура на търг, а директно договаряне без обявление и е в минали години това станало при старите по-лежерни редакции на ЗОП, няма друга публична инфо какво е било заданието и какво са договорили и какво включва смр-то на този участък, барабар с велоалеята. Снимката ме втрещи, де, това е несериозно и подигравка... ще мина да видя и помисля дали и до кой може да се пише.
Пи ар в случая и някак си обществено да се раздуха в медия/фейс/страница/Велоеволюция/Фандъкова/Любо Христов и др. какво се строи, би привлякло може би дори повече внимание и решение на тази лудост, отколкото писма и сигнали, не че няма да ги пробваме и тях.
Аватар
Exorcist
 
Мнения: 275
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Май 03, 2011 9:08 pm
Местоположение: София

Re: Велоалеи? Велосдружения?

Мнениеот puleto » Сря Сеп 02, 2015 10:25 am

Здравейте, понеже няколко пъти съм плют за това че пиша за шосейни теми, а също и градски с аргумента че това е форум за планинско колоездене, може ли някой да ми обясни защо се говори за велоалеи които са в своята си същност градски? Благодаря предварително!
puleto
 
Мнения: 257
Рейтинг: 1006
Регистриран на: Пет Фев 22, 2013 8:20 pm

Re: Велоалеи? Велосдружения?

Мнениеот did » Сря Сеп 02, 2015 10:50 am

Градската инфрастуктуа не е нито шосейна, нито планинска.
Q. b. f. f. f. s.
Аватар
did
 
Мнения: 16523
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 14, 2003 3:00 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Велоалеи? Велосдружения?

Мнениеот Петър Велков » Сря Сеп 02, 2015 2:16 pm

puleto написа:Здравейте, понеже няколко пъти съм плют за това че пиша за шосейни теми, а също и градски с аргумента че това е форум за планинско колоездене, може ли някой да ми обясни защо се говори за велоалеи които са в своята си същност градски? Благодаря предварително!


Защото се кара по тях докато стигнеш планината. :beer:
"В авангарда винаги вървят онези, чиито живот прилича на сигнална ракета. Те светят, докато летят нагоре, и гаснат нависоко по обратния път. За безкрайно целеустремените обратен път няма."

Giant Reign 1.5 (Fox + XT)
Pulse TSA⌁2 custom
Drag Izoard Dura-Ace
Giant Defy Advanced 1 Ultegra
Аватар
Петър Велков
 
Мнения: 507
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Юли 30, 2012 10:28 am
Местоположение: х. Червената шапчица

Re: Велоалеи? Велосдружения?

Мнениеот did » Сря Сеп 02, 2015 3:52 pm

http://www.segabg.com/article.php?id=767444 - Крайно време беше! Накрая и КАТ признаха къде ни е мястото.
Q. b. f. f. f. s.
Аватар
did
 
Мнения: 16523
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 14, 2003 3:00 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Велоалеи? Велосдружения?

Мнениеот Insight » Чет Сеп 03, 2015 12:04 pm

did написа:http://www.segabg.com/article.php?id=767444 - Крайно време беше! Накрая и КАТ признаха къде ни е мястото.


Не "признаха", а "напомниха"!
To call each thing
by its right name..
Аватар
Insight
 
Мнения: 526
Рейтинг: 1737
Регистриран на: Нед Ное 01, 2009 7:19 pm
Местоположение: София

Re: Велоалеи? Велосдружения?

Мнениеот hrissim » Чет Сеп 03, 2015 1:24 pm

Честито на варненци:
- http://www.dnevnik.bg/bulgaria/2015/09/ ... 00_hil_lv/
Зехте ли си ДОЗАТА планина?
Статии за:
Палатки *** Туристически обувки***Дрехи за туризъм
Аватар
hrissim
 
Мнения: 1263
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Фев 24, 2009 2:50 pm
Местоположение: на 950 м.н.в.

Re: Велоалеи? Велосдружения?

Мнениеот ЧестоНеадвкватен » Чет Сеп 03, 2015 1:26 pm

did написа:http://www.segabg.com/article.php?id=767444 - Крайно време беше! Накрая и КАТ признаха къде ни е мястото.


Те самите полицаи не карат с жилетки фарове и т.н. а очакват аз да го правя. Също не мисля и да е редно да карам на места където колите ме подминават с опасно малко растояние помежду ни. Не мисля че е редно да се кара по тротроара не е и редно да преча на движението или да спирам да го пропускам на всеки 10 метра... А на някой места ако не си на тротроара ще те отнесат.
ЧестоНеадвкватен
 
Мнения: 901
Рейтинг: 1483
Регистриран на: Сря Юли 30, 2014 10:35 pm

Re: Велоалеи? Велосдружения?

Мнениеот araX » Чет Сеп 03, 2015 9:56 pm

Кога ще имаме в България такава велоалея:
http://bucurestifm.ro/wp-content/upload ... toriei.jpg
а не боички по тротоара
Снимката е от Букурещ ;)
araX
 
Мнения: 211
Рейтинг: 1415
Регистриран на: Вто Дек 28, 2010 1:20 pm

Re: Велоалеи? Велосдружения?

Мнениеот did » Чет Сеп 03, 2015 11:28 pm

araX написа:Кога ще имаме в България такава велоалея:
http://bucurestifm.ro/wp-content/upload ... toriei.jpg
а не боички по тротоара
Снимката е от Букурещ ;)

Когато от нея има смисъл. А смисъл ще проима, когато тая спре да кара като в Буклуклеш.
Q. b. f. f. f. s.
Аватар
did
 
Мнения: 16523
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 14, 2003 3:00 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Велоалеи? Велосдружения?

Мнениеот puleto » Сря Сеп 09, 2015 11:42 pm

Всеки който кара ски (е може би не всеки) знае- "задния пази предния". Затова не ми е ясно защо са тези проблеми с велосипедите. Иначе велоалеите са пълна глупост. Нещо което тръгва от никъде и стига до някъде и не е в моята посока?
puleto
 
Мнения: 257
Рейтинг: 1006
Регистриран на: Пет Фев 22, 2013 8:20 pm

Re: Велоалеи? Велосдружения?

Мнениеот THEZOGGO » Съб Окт 24, 2015 9:35 pm

"Пълен абсурд": Велоалеите в Плевен

http://vbox7.com/play:5992ccee65&pos=vr
Canyon Ultimate AL SLX *Ultegra, Mavic / Grand Canyon AL SLX 9.0 * DEORE XT, Fox Performance, Mavic / SCRAPPER XC 3.7 LTD
Tief im Herz - Canyon Radfahrer
Аватар
THEZOGGO
 
Мнения: 5618
Рейтинг: 1840
Регистриран на: Съб Авг 26, 2006 9:30 am
Местоположение: 664 km nordwestlich vom Paradies

Re: Велоалеи? Велосдружения?

Мнениеот THEZOGGO » Чет Окт 29, 2015 11:42 am

"Пълен абсурд": Плевенските велоалеи изчезнаха
Плевенчани се заеха сами да я боядисват

http://vbox7.com/play:194884258a
Canyon Ultimate AL SLX *Ultegra, Mavic / Grand Canyon AL SLX 9.0 * DEORE XT, Fox Performance, Mavic / SCRAPPER XC 3.7 LTD
Tief im Herz - Canyon Radfahrer
Аватар
THEZOGGO
 
Мнения: 5618
Рейтинг: 1840
Регистриран на: Съб Авг 26, 2006 9:30 am
Местоположение: 664 km nordwestlich vom Paradies

Re: Велоалеи? Велосдружения?

Мнениеот TonyJ » Сря Ное 04, 2015 4:19 pm

Велоалеята на бул. Витоша посока Южен парк, веднага след НДК и бул. Пенчо Славейков. Пуснах жалба в Общината тук, обаждах се на 112, писах мейл и на КАТ, ама засега няма резултат. Преди имаше ограничителни колчета на тази алея, но след ремонта на булеварда, решиха да минат само с боя. Ако още някой реши да сигнализира може и да се размърдат.
Изображение
TonyJ
 
Мнения: 66
Рейтинг: 1360
Регистриран на: Вто Май 28, 2013 10:04 am

Re: Велоалеи? Велосдружения?

Мнениеот billclinton » Сря Ное 04, 2015 6:33 pm

Добре де,аз на снимката велоалея не виждам :bigeyes:
billclinton
 
Мнения: 422
Рейтинг: 1525
Регистриран на: Вто Ное 11, 2014 11:23 am
Местоположение: София

Re: Велоалеи? Велосдружения?

Мнениеот TonyJ » Чет Ное 05, 2015 11:24 am

Колите отсреща са паркирани върху нея
TonyJ
 
Мнения: 66
Рейтинг: 1360
Регистриран на: Вто Май 28, 2013 10:04 am

Re: Велоалеи? Велосдружения?

Мнениеот icog » Чет Ное 05, 2015 3:10 pm

Във Велинград преди години ремонтираха парковете за около 7 000 000 лв. И направиха не просто велоалеи а такива за Планинско колоездене!

Изображение

Изображение
icog
 
Мнения: 108
Рейтинг: 1347
Регистриран на: Пон Авг 03, 2015 12:16 am

Re: Велоалеи? Велосдружения?

Мнениеот Exorcist » Чет Ное 05, 2015 3:34 pm

Велоалеята на бул. Витоша посока Южен парк, веднага след НДК и бул. Пенчо Славейков. След ремонта на пътя, сложиха само маркировка.
Изображение
Изображение
Ако не са спрели върху нея, то са спрели на средата на пътя до нея. Виждал съм и комбинации от двете спирания :)
Изображение
Аватар
Exorcist
 
Мнения: 275
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Май 03, 2011 9:08 pm
Местоположение: София

ПредишнаСледваща

Назад към Общ форум

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 12 госта