Велоалеи? Велосдружения?

За всичко свързано с МТБ, което не е за някой от другите форуми. Например: разкази и преживявания, мнения по различни общи въпроси, интeресни продукти, новости и т.н.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Re: Велоалеи? Велосдружения?

Мнениеот TOYAGA » Чет Окт 16, 2008 10:42 am

C_Mo написа:... иначе двама.


Eвентуално.
Дръж се земьо, шоп те гази!
Аватар
TOYAGA
 
Мнения: 7138
Рейтинг: 1634
Регистриран на: Пон Сеп 29, 2003 5:28 pm
Местоположение: София

Мнениеот bluskanie » Чет Окт 16, 2008 11:22 am

Кофти е за хората с шосейките, които почти изцяло споделят трасето си с автомобилите. А интересното е, че не те са хората, които бленуват за велоалеите :dunno:
Лау кучетия...
Аватар
bluskanie
 
Мнения: 5820
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Мар 22, 2005 11:37 pm
Местоположение: San Diego, CA

Мнениеот TOYAGA » Чет Окт 16, 2008 11:59 am

bluskanie написа:А интересното е, че не те са хората, които бленуват за велоалеите :dunno:


Много интересно, мда. Страшна мистерия!
Дръж се земьо, шоп те гази!
Аватар
TOYAGA
 
Мнения: 7138
Рейтинг: 1634
Регистриран на: Пон Сеп 29, 2003 5:28 pm
Местоположение: София

Мнениеот assgiver » Чет Окт 16, 2008 7:24 pm

Кучетата си лаят, колелата си вървят.....

Хубаво е да си говорим на такива теми, но е хубаво да се знае, че няма нищо да се постигне с това "говорене". Нека ги обсъждаме, да храним управата, но не и да очакваме да се случи. Един хубав ден, може би, ще има велоалеи в центъра. :popcorn:
не става само със спамене и пари !Трябва каране И АКЪЛ!!!.....
Аватар
assgiver
 
Мнения: 1206
Рейтинг: 1960
Регистриран на: Вто Май 09, 2006 10:55 pm
Местоположение: София

Мнениеот MartinBG » Пет Окт 17, 2008 11:19 am

Придвижвам се изключително с велосипед в София от 6.5 години средно по 8-10км. Всеки работен ден, почти през цялата година (последната зима, когато снегът за пореден път "изненеда" отговорните за почистването му органи, ходих пеша до работа 4-5 дни и после пак с колелото).

С много редки изключения проблеми с автомобили и шофьори не съм имал, а слава Богу не съм имал и сериозни инциденти. Причините за това са няколко, повечето са въпрос на вътрешна нагласа :D :

1. Аз нямам предимство! Никога, никъде, независимо от другите участници в движението (автомобили, пешеходци, автобуси, мотори и дори други велосипеди) или от това, което "казва" Правилникът за движение по пътищата. Веднъж свикне ли човек с тази мисъл, карането ще му носи далеч по-малко нерви и опастности.
Разбира се, случва се - макар и рядко, някой шофьор да ми уважи предимството както си е по правилник, за което получва и позрав от мен. Ако не беше това, тогава първото ми правило щеше да гласи "С колелото аз съм невидим!" :D

2. Поради (1) избирам маршрута си така, че да имам минимум възможни пресечни точки с гореизброените. Когато това не е възможно избирам най-малко опасния път.

3. Поради (1) карам винаги със завишено внимание и следя И ЗА следните неща:
    деца - те са най-непредвидими и най-уязвими

    пешеходци - понякога са непредвидими, а и сблъсък с тях може да ги контузи по-сериозно отколкото мен самия

    кучета - много са досадни и понякога могат та ти изкарат акъла. Някои уж са кротички, а изваднъж почват да те лаят и ако не си подготвен за подобна изненада може кривнеш неволно навътре в пътното платно.

    спрели/паркирани автомобили - всякакви "неща" излизат от/иззад тях, а и са склонни да се включат в движението без да се съобразяват много-много с тебе.

    дупки, големи локви (не ги знаеш колко са дълбоки), канали с липсващи решетки - ясно защо. Има ги в изобилие. Трябва да се заобикалят с повишено внимание.


Въпреки гореизброените простички правила (които не съм измислил защото съм си нямал друга работа, по-скоро те постепенно и сами ми се наложиха през годините) имам няколко случая при които съм се оттървавал на косъм.

Пресен случай от днес - карам си кротко по моста от Младост към Дървеница ( ремонтиран и преасфалтиран наскоро, широк и двулентов), гумите ми са на около 30-40см от бордюра, т.е. аз съм на не повече от 80-ина см навътре в платното. Първо ме изпреварват едновременно едно такси в дясната лената и камион в лявата. Движеха се почти успоредно и с голяма скорост (над 60 със сигурност) като камионът изоставаше леко. В този момент на сантиметри от мен (не повече от 10-15) мина второ такси, отново с голяма скорост. Всичко стана толкова бързо че дори не можах да отреагирам "адекватно" с поздрави към фамилията на втория.

Преди 2 години на същото място при подобна ситуация страничното огледало на един автомобил ми закачи кормилото. За мой късмет го държах здраво с две ръце и не загубих равновесие, но това си беше точно това - късмет и нищо повече.

В такива ситуации аз реално нямам никакъв шанс да реагирам независимо от подготовката, вниманието и опита който имам. Случва се така, че разчитам само на късмет. Алтернативните ми пътища (за да избегна моста) не са по-безопасни от него.

Интересното е, че на този мост има достатъчноо място да се направи по 1 велоалея в двете посоки. Който е минавал от там сигурно е забелязал, че мантинелата минава през средата на тротоара и от външната страна остават около 50 см от него които не се ползват от никой. Единственото, което трябваше да направят при ремонта/реконструкцията му, е да добавят 20-30 см от платното към тях и велоалеята щеше да е готова. Вярно тя не води до никъде, но пак е нещо. Някакво начало.

bikerider, много добре разбирам мнението ти по тези проблеми, но не съм съгласен с теб. Трябва да се започне от някъде, дори и да е на парче, дори и да е само защото идват избори, дори и да е само защото има "едни пари за усвояване". Нищо в България през последните години не е направено само и единствено с добри намерения, за да се подобри животът на хората. Не очаквам изграждането на велосипедна инфраструктура в големите градове да първото подобно нещо - това е наивно, но ако покрай другите далавери направят и няколко км велоалеи поне на местата където и когато това е възможно, пак ще съм доволен. В този ред на мисли не виждам проблем в дейността на велосдруженията. На този етап те и да искат няма как да навредят независимо от действията и евентуалните им скрити цели за които ти намекваш (не че аз споделям и това ти мнение).
MartinBG
 
Мнения: 257
Рейтинг: 1757
Регистриран на: Пон Юли 10, 2006 11:38 am
Местоположение: София

Мнениеот TOYAGA » Пет Окт 17, 2008 12:01 pm

Докато на пътя има *УТКИ "без предимство" и "невидими" колоездачи, питекантропите ще ги газят с предимство.

Човекът с велосипед си има място. То е на пътя. Там той има права. И трябва да ги упражнява. Това е единственото, което може да ги валидира и да ги набие в черепните кухини на останалите участници в движението. Това е реалността.

Бягството от нея на хипотетични алеи, надлези, подлези и прочие миши дупки не е решение. Защото австралопитеците ще паркират, шофират и газят и по надлезите, подлезите и велоалеите. Докато има мишоци, *УТКИ "без предимство" и "невидими" колоездачи.
Дръж се земьо, шоп те гази!
Аватар
TOYAGA
 
Мнения: 7138
Рейтинг: 1634
Регистриран на: Пон Сеп 29, 2003 5:28 pm
Местоположение: София

Мнениеот andr » Пет Окт 17, 2008 12:15 pm

Ако спечеля, печели цял народ. Ако ме блъснат, губя само себе си.

Тояга, на теория си прав, обаче искам да те видя как ще скочиш пред някоя засилила се кола за да си докажеш правата.
andr
 
Мнения: 159
Рейтинг: 1395
Регистриран на: Сря Авг 06, 2008 4:41 am

Мнениеот did » Пет Окт 17, 2008 12:20 pm

TOYAGA написа:Докато на пътя има *УТКИ "без предимство" и "невидими" колоездачи, питекантропите ще ги газят с предимство.

Човекът с велосипед си има място. То е на пътя. Там той има права. И трябва да ги упражнява. Това е единственото, което може да ги валидира и да ги набие в черепните кухини на останалите участници в движението. Това е реалността.

Бягството от нея на хипотетични алеи, надлези, подлези и прочие миши дупки не е решение. Защото австралопитеците ще паркират, шофират и газят и по надлезите, подлезите и велоалеите. Докато има мишоци, *УТКИ "без предимство" и "невидими" колоездачи.


:agree:

Велосипедистите са РАВНОПРАВНИ участници в движението.

Всяка друга кауза повече вреди, отколкото помага!
Q. b. f. f. f. s.
Аватар
did
 
Мнения: 16523
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 14, 2003 3:00 pm
Местоположение: Пловдив

Мнениеот NovemberCharlie » Пет Окт 17, 2008 12:26 pm

Така е ноооо... на хартия. Пробвай да си равноправен при челна среща с БЕЛАЗ.
Конституция на Република България
Чл. 36. (1) Изучаването и ползването на българския език е право и задължение на българските граждани
Аватар
NovemberCharlie
 
Мнения: 5367
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Дек 11, 2004 3:07 pm
Местоположение: Sofia Bulgaria

Мнениеот did » Пет Окт 17, 2008 12:49 pm

NovemberCharlie написа:Така е ноооо... на хартия. Пробвай да си равноправен при челна среща с БЕЛАЗ.


Щом карам там, където ми е мястото и по начина, по който трябва да се кара, никакви челни срещи не ми се налага да преживявам.
Q. b. f. f. f. s.
Аватар
did
 
Мнения: 16523
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 14, 2003 3:00 pm
Местоположение: Пловдив

Мнениеот andr » Пет Окт 17, 2008 12:58 pm

@did, празни приказки.. мога да ти изредя достатъчно случаи когато спазвайки правилата съм се разминавал на косъм от коли в нарушение, които са щели все пак да ме отнесат. Дори да дам "урок" на този шофьор, утре друг ще направи същото нарушение на същото място.

Хм, не знам какъв ви е проблема с велоалеите. Като не искате да карате по тях, не карайте. Но факта е, че има много хора, които искат да карат из София, но ги е страх. Велоалеите (ако са направени добре) ще накарат тези хора да почнат да карат!! Скоро, те ще прокарат карат и по улиците (защото едва ли алеите ще са точно от дома до офиса им). Следователно ще има повече велосипедисти по улиците, шофьорите ще са по-нащрек за тях, и от това косвено ще печелите и вие, които никога няма да стъпите на велоалеите.
andr
 
Мнения: 159
Рейтинг: 1395
Регистриран на: Сря Авг 06, 2008 4:41 am

Мнениеот Pr3d4t0R » Пет Окт 17, 2008 1:03 pm

В действителност рядко карам в града и до сега нямам инциденти. Винаги, когато според правилника съм с предимство пред чакащия/идващия автомобил остановявам контакт с шофьора очи в очи и същевременно ясно показвам посоката, в която ще продължа. До сега не са ми отнемали предимство, при което да трябва да намалявам рязко. При мен помага, но и времето, през което карам в града е доста малко.
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3980
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Мнениеот did » Пет Окт 17, 2008 1:03 pm

andr написа:Хм, не знам какъв ви е проблема с велоалеите.


Има проблем!

Ако има велоалеи, в момента, в който излезеш извън тях, идиотите ще те гледат още по-злобно. В същото време, няма как да се движиш ефективно, без да излизаш от велоалеите.

Ако се направят няколко лъча, без да се работи върху начина, ко който се възприемат колоездачите, когато са на платното, между колите, вредата е повече от ползата.

Преди няколко дни Naka76 ми обясняваше как постъпва, когато наближи пешеходна пътека, до която чакат пешеходци. Минава вляво, така че колите да не могат да го подминат нито отляво, нито отдясно, и спира с колелото.

Той прави повече, отколкото тези, които се опитват да изнесат колоездачите от улиците, забивайки ги в някаква нефелна и недовършена инфраструктура.
Q. b. f. f. f. s.
Аватар
did
 
Мнения: 16523
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 14, 2003 3:00 pm
Местоположение: Пловдив

Мнениеот Alpina » Пет Окт 17, 2008 1:04 pm

TOYAGA написа:Човекът с велосипед си има място. То е на пътя. Там той има права. И трябва да ги упражнява. Това е единственото, което може да ги валидира и да ги набие в черепните кухини на останалите участници в движението. Това е реалността.


Мдам, че има такива, които като съм ги питал за чии х** ми свирят, те "Не искам да те лежа, защо караш на пътя, качи се на тротоара"
- Ама чакай малко бре, мястото ми е на пътя
"Ха, от къде го измисли"
- Правилника
"Глупости"

...
C'est la vie
Аватар
Alpina
 
Мнения: 9083
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Юли 03, 2005 12:26 pm
Местоположение: +3596997

Мнениеот did » Пет Окт 17, 2008 1:06 pm

Alpina написа:
TOYAGA написа:Човекът с велосипед си има място. То е на пътя. Там той има права. И трябва да ги упражнява. Това е единственото, което може да ги валидира и да ги набие в черепните кухини на останалите участници в движението. Това е реалността.


Мдам, че има такива, които като съм ги питал за чии х** ми свирят, те "Не искам да те лежа, защо караш на пътя, качи се на тротоара"
- Ама чакай малко бре, мястото ми е на пътя
"Ха, от къде го измисли"
- Правилника
"Глупости"

...


Именно!

Проблемът не е в липсата на велоалеи, а в наличието на кухи тикви, които не знаят правилника и НИКОЙ не работи за това, да им го изясни. А то е много по-евтино от разкопаване на центровете на градовете, с цел построяване на инфраструктура, която няма да се използва.
Q. b. f. f. f. s.
Аватар
did
 
Мнения: 16523
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 14, 2003 3:00 pm
Местоположение: Пловдив

Мнениеот MartinBG » Пет Окт 17, 2008 1:07 pm

TOYAGA и did, това което казвате е много далеч от реалността.

Аз не виждам как мога да си отстоявам правата на пътя без с това да рискувам живота си или да се принизявам до нивото на тези т.н. от TOYAGA "питекантропи" и "австралопитеци" със саморазправа.

Пожелавам ви все така добър късмет и безпроблемно каране по шосетата. Пожелавам го и на всички останали колоездачи в градски условия.
MartinBG
 
Мнения: 257
Рейтинг: 1757
Регистриран на: Пон Юли 10, 2006 11:38 am
Местоположение: София

Мнениеот Alpina » Пет Окт 17, 2008 1:10 pm

Ми свий си се в дупката и си трепери там...

Аз пък не виждам с какво една нищо и никаква линия ще ти даде сигурността, която си мислите, че ще получите.

Вие да не мислите, че велоалеите ще имат някаква невидима бариера, неповоляваща на МПС-та да ви размажат на нея, че ще спира някой да паркира там?
C'est la vie
Аватар
Alpina
 
Мнения: 9083
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Юли 03, 2005 12:26 pm
Местоположение: +3596997

Мнениеот did » Пет Окт 17, 2008 1:14 pm

MartinBG написа:Аз не виждам как мога да си отстоявам правата на пътя без с това да рискувам живота си или да се принизявам до нивото на тези т.н. от TOYAGA "питекантропи" и "австралопитеци" със саморазправа.


и това харесва ли ти? не мислиш ли, че това отношение към велосипедистите, които се движат съгласно правилата, трябва да се промени?

не мислиш ли, че е по-лесно да се ограмотят австралопитеците и да им се налее малко акъл, отколкото да се промени инфраструктурата? мислиш ли, че ако се промени инфраструктурата, но австралопитеците си останат същите, ще има истинска промяна?

кой е реалистът в случая?

твърде много прах се хвърли вече в очите на хората с тия велоалеи и всички си берем на пътя плодовете от тези "мероприятия".
Q. b. f. f. f. s.
Аватар
did
 
Мнения: 16523
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 14, 2003 3:00 pm
Местоположение: Пловдив

Мнениеот andr » Пет Окт 17, 2008 1:14 pm

Как точно се изяснява правилника? Тая работа отдавна е изпусната. Не знам за Пловдив, но в София вече можеш да минеш на червен светофар пред очите на катаджия и той да не те спре! Къде ти някакво предимство на велосипедист...

Единствения начин да се набие в главите на шофьорите, че велосипедистите имат права е да има повече велосипедисти. А велоалеите са добър начин това да стане, както обясних горе. Познавам хора, които са живели на колело в чужбина, но в София ги е страх да карат. (Съжалявам, че само анекдотично говоря, но разбира се, за тези неща статистика няма.)
andr
 
Мнения: 159
Рейтинг: 1395
Регистриран на: Сря Авг 06, 2008 4:41 am

Мнениеот TOYAGA » Пет Окт 17, 2008 1:15 pm

Alpina написа:- Ама чакай малко бре, мястото ми е на пътя
"Ха, от къде го измисли"
- Правилника
"Глупости"
- Bang-bang!
...
Последна промяна TOYAGA на Пет Окт 17, 2008 1:16 pm, променена общо 1 път
Дръж се земьо, шоп те гази!
Аватар
TOYAGA
 
Мнения: 7138
Рейтинг: 1634
Регистриран на: Пон Сеп 29, 2003 5:28 pm
Местоположение: София

Мнениеот did » Пет Окт 17, 2008 1:15 pm

Оправяйте се.

Дори и да има велоалея, успоредна на пътя, аз ще карам по пътя и ще демонстрирам правата си там. Вие се крийте.
Q. b. f. f. f. s.
Аватар
did
 
Мнения: 16523
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 14, 2003 3:00 pm
Местоположение: Пловдив

Мнениеот TOYAGA » Пет Окт 17, 2008 1:20 pm

Mишоци.
Дръж се земьо, шоп те гази!
Аватар
TOYAGA
 
Мнения: 7138
Рейтинг: 1634
Регистриран на: Пон Сеп 29, 2003 5:28 pm
Местоположение: София

Мнениеот vladimir.dzhuvinov » Пет Окт 17, 2008 1:28 pm

did написа:Проблемът не е в липсата на велоалеи, а в наличието на кухи тикви, които не знаят правилника и НИКОЙ не работи за това, да им го изясни. А то е много по-евтино от разкопаване на центровете на градовете, с цел построяване на инфраструктура, която няма да се използва.


Дид, имаш една виртуална бира от мен :agree:

Вело и авто трафика в града могат да се съчетават чудесно. Особено напоследък като гледам колко бавно се движи авто потокът из града, то дори не е и трудно да караш заедно с колите.

Също като Алпино съм имал спорове с шофьори за това че велосипедистът всъщност е равноправен участник в движението - и то спорове не на улицата, а с хора, които познавам, при това с някои с 10+ години стаж зад волана :bigeyes:

Вело алеи - да, но през паркове или пешеходни зони - и то заради спокойствието на самите пешеходци. Гледам че новият кмет на Пловдив е обърнал внимание на велосипедистите, ала в това да посади цяла гора от знаци "забранено на колела" около главната, вместо да маркират отново предишната вело алея през градската градина. A че защо дори и една лента по самата пешеходна главна?
Аватар
vladimir.dzhuvinov
 
Мнения: 810
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 9:33 am
Местоположение: Plovdiv

Мнениеот MartinBG » Пет Окт 17, 2008 1:35 pm

did написа:не мислиш ли, че е по-лесно да се ограмотят австралопитеците и да им се налее малко акъл, отколкото да се промени инфраструктурата? мислиш ли, че ако се промени инфраструктурата, но австралопитеците си останат същите, ще има истинска промяна?

кой е реалистът в случая?


Не, не мисля че е по-лесно да се възпитат навици и норми на поведение у възрастен човек, отколкото да се изгради подходящата инфраструктура когато и където е възможно.

Не знам за теб, но аз бих предпочел поне част от 8-те км които карам дневно да не са до профучаващи на 20см от мен автомобили.

Alpina, ако ми беше прочел(а) първият пост в тази тема, щеше да си наясно, че аз съм на пътя с колелото почти всеки ден и не мисля да спра да го карам, въпреки че след случки като днешната се сещам колко опасно е всъщност.

И моля спестете си личностните характеристики и обиди за реалния живот, докато си "отстоявате правата" на пътя пред шофьорите. Тук не е мястото пък и освен лошо възпитание не демонстрират нищо друго.
MartinBG
 
Мнения: 257
Рейтинг: 1757
Регистриран на: Пон Юли 10, 2006 11:38 am
Местоположение: София

Мнениеот andr » Пет Окт 17, 2008 1:44 pm

did и Toyaga, като едни не-мишоци, умолявам ви, дайте реалистично предложение как се налива акъл на Българския народ.
andr
 
Мнения: 159
Рейтинг: 1395
Регистриран на: Сря Авг 06, 2008 4:41 am

Мнениеот NovemberCharlie » Пет Окт 17, 2008 2:50 pm

TOYAGA написа:
Alpina написа:- Ама чакай малко бре, мястото ми е на пътя
"Ха, от къде го измисли"
- Правилника
"Глупости"
- Bang-bang!
...
Ще ми се да видя как го правиш. :D
Конституция на Република България
Чл. 36. (1) Изучаването и ползването на българския език е право и задължение на българските граждани
Аватар
NovemberCharlie
 
Мнения: 5367
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Дек 11, 2004 3:07 pm
Местоположение: Sofia Bulgaria

Мнениеот NovemberCharlie » Пет Окт 17, 2008 3:04 pm

did написа:Оправяйте се.

Дори и да има велоалея, успоредна на пътя, аз ще карам по пътя и ще демонстрирам правата си там. Вие се крийте.
Къв е проблемът да караш по велоалеята и като свърши да слезеш на пътя? Въобще не ми е ясно, защо бъркате закона/правилника за движение по пътищата с наличието на велоалеи. Ти как мислиш, дали ще има повече колоездачи когато има велоалеи? Или да си караме само ние, ексремистите, докато някой тъпанар разпилее мозъка на някой от нас по асвалта. И така докато изчезнем един по един. Говориш за информиране на шофьорите. Що Крива спица не събере пари и да направи табели по улиците на Пловдив с информация за правилата за каране на велосипед? Не ме разбирай пограшно - не съм фен нито на велополюциите, нито на тъпите кметски почини. Просто казвам, че наличието на велоалеи, изпълнени правилно (така, че да не се ползват от други), ще доведат до по-масова употреба на велосипеди и до по-висока сигурност. :) :beer:
Конституция на Република България
Чл. 36. (1) Изучаването и ползването на българския език е право и задължение на българските граждани
Аватар
NovemberCharlie
 
Мнения: 5367
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Дек 11, 2004 3:07 pm
Местоположение: Sofia Bulgaria

Мнениеот TOYAGA » Пет Окт 17, 2008 3:04 pm

Ще ми се да видя как го правиш.

С лекота. :D
Дръж се земьо, шоп те гази!
Аватар
TOYAGA
 
Мнения: 7138
Рейтинг: 1634
Регистриран на: Пон Сеп 29, 2003 5:28 pm
Местоположение: София

Мнениеот TOYAGA » Пет Окт 17, 2008 3:09 pm

@ NovemberCharlie

На мен лично валоалеите не ми пречат. Не ми харесват полюциите. И кметските... хм... кочини също не ми харесват.
Дръж се земьо, шоп те гази!
Аватар
TOYAGA
 
Мнения: 7138
Рейтинг: 1634
Регистриран на: Пон Сеп 29, 2003 5:28 pm
Местоположение: София

Мнениеот did » Пет Окт 17, 2008 3:56 pm

:D

предлагам да пробвате google -> "велоалеи" -> чувствам се късметлия.
Q. b. f. f. f. s.
Аватар
did
 
Мнения: 16523
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 14, 2003 3:00 pm
Местоположение: Пловдив

ПредишнаСледваща

Назад към Общ форум

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Alexi, http и 15 госта