Направи си сам

За всичко свързано с МТБ, което не е за някой от другите форуми. Например: разкази и преживявания, мнения по различни общи въпроси, интeресни продукти, новости и т.н.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Re: Направи си сам

Мнениеот marsa » Чет Ное 27, 2014 6:44 pm

Изображение
Homemade nipple washers. Тъй като не са особено популярен и достъпен продукт в България, а и са ми необходими с малко по-специфична форма. Взех обикновени неръждаеми шайби ф4 от железарията, нанизах ги на съответния болт и ги фиксирах с гайка, след което болта на менгеме и оформих външния контур с подходяща пила.

Изображение
Homemade nipple holder. Един прост и изключително полезен инструмент. Вижда се какво е необходимо - една прилична спица, нипел и евентуално капка лепило за резби. Връхчето на спицата се запилва с куполовидна форма за по-лесно нацелване на ниплите.
Кучетата си Изображение, колелото си Изображение.
Аватар
marsa
 
Мнения: 3601
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Фев 02, 2008 4:27 pm
Местоположение: София

Re: Направи си сам

Мнениеот antonpc » Нед Дек 07, 2014 3:39 pm

Преден калник самоделка, копие на RRP Enduroguard
Ползвах папка за документи A4, 4 свински опашки, 5mm бургия, винтоверт, ножици, маркер. Всичко на всичко около 2лв и 10min.
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Thank You, Bicycle :) “It is not the mountain we conquer but ourselves.” ~ Edmund Hillary / FunKyBikers
Аватар
antonpc
 
Мнения: 269
Рейтинг: 1551
Регистриран на: Пон Яну 24, 2011 8:23 am
Местоположение: Абсурдистан, София

Re: Направи си сам

Мнениеот jelevv » Пон Дек 08, 2014 9:19 am

zasada написа:Приемам критика, качвам всичко в Dropbox в формат Corel Draw X1, за да може да отваря и в по стари версии на програма
Bender Fender https://www.dropbox.com/s/v5ovxf7l37od2eg/bf%20min%20%D0%904%20v11.cdr?dl=0
Bender Fender XL /лист А3/ https://www.dropbox.com/s/l7pfd1mrk926zvp/benderfender%20xl%20A3%20v11.cdr?dl=0
Butt FEnder https://www.dropbox.com/s/vfiimumokyf9jne/butt%20fender%20A4%20v11.cdr?dl=0
+
Bender Fender с размери в jpeg https://www.dropbox.com/s/0hilee19d1ml2e2/91bdfed48e93.jpg?dl=0 -ако някой иска да рисува сам

в PDF
bender Fender https://www.dropbox.com/s/bd6ce0aczjz4eme/bf%20min%20%D0%904%20v11.pdf?dl=0
BF XL https://www.dropbox.com/s/ije60lwf626prxi/benderfender%20xl%20A3%20v11.pdf?dl=0
butt fender https://www.dropbox.com/s/bd4ahuuwy83i7qs/butt%20fender%20A4%20v11.pdf?dl=0


Снимките и файловете не се отварят
Аватар
jelevv
 
Мнения: 60
Рейтинг: 1198
Регистриран на: Нед Авг 25, 2013 2:53 pm
Местоположение: София

Re: Направи си сам

Мнениеот Vel0-Mania » Пон Дек 08, 2014 11:37 am

Сега пробвах и в PDF отваря !
Vel0-Mania
 
Мнения: 183
Рейтинг: 1218
Регистриран на: Чет Мар 14, 2013 9:16 pm

Re: Направи си сам

Мнениеот petyo.tsanov » Чет Дек 11, 2014 4:09 pm

Изображение

Някой да знае от къде може да се вземе такъв адаптор? или такъв ?

Втория мисля, че е от тези 10-ки касети, но не ми се взима такава цяла само за да я разпробия.

И относно захващането как може да се направи? С нитове дали ще държи?
petyo.tsanov
 
Мнения: 13
Рейтинг: 1180
Регистриран на: Нед Окт 19, 2014 9:47 am

Re: Направи си сам

Мнениеот windv » Пет Дек 12, 2014 1:07 pm

petyo.tsanov написа:Изображение

Някой да знае от къде може да се вземе такъв адаптор? или такъв ?

Втория мисля, че е от тези 10-ки касети, но не ми се взима такава цяла само за да я разпробия.

И относно захващането как може да се направи? С нитове дали ще държи?


Нитовете сигурно ще се разлуфтят. "Адаптор" ще трябва да си направиш унищожавайка стара касета. най добре е да се завари яко може иначе мноого тънки болтове и гайки. Аз пробвах, но най-малките болтчета с гйки пак запираха в спиците. можеби такива от курбели ще станат. Също така тази голяма плоча трябва да става за тънка верига 10 скоростна, а не просто янкакъв си преден 40 или 42 зъба... Демек трябва да съсипеш касета и як преден венец...което може и да излезе по- евтино от 100лв , колкото струват такива задни плочи, но успеваемостта ще ти е под въпрос...
Ако се захванеш или намериш нещо, точно това е разисквано в темата за 1х9, 1х10 ... в раздела за allmountain enduro продукти, пиши там за да виждат всички. На някоя от страниците съм сложил снимка как опитах аз, но не се получи.
~~~o)Ѣ(o~~~
Велоделия - заигравки с хвърчалници :spin:
Аватар
windv
 
Мнения: 1288
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Мар 16, 2008 12:28 pm

Re: Направи си сам

Мнениеот antonpc » Нед Дек 28, 2014 11:16 pm

Пичагата от видеото показва предпочитания от мен протектор за верига/рамка. :D
The Best Chainstay Protector - the mtbtips Chainstay Sock
По-скъп вариант е този, но пък и изглежда по-добре.
(Ако някой се чуди къде има 3М, отговора е тук) :peace:
Thank You, Bicycle :) “It is not the mountain we conquer but ourselves.” ~ Edmund Hillary / FunKyBikers
Аватар
antonpc
 
Мнения: 269
Рейтинг: 1551
Регистриран на: Пон Яну 24, 2011 8:23 am
Местоположение: Абсурдистан, София

Re: Направи си сам

Мнениеот xargs » Сря Дек 31, 2014 11:28 am

Това с лепилото малко излишно им се вижда. Увиваш гумата около чейнстея и две врътки с изолирбанд в двата края.
Аватар
xargs
 
Мнения: 454
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Фев 19, 2012 12:01 am
Местоположение: София

Re: Направи си сам

Мнениеот Black SyM Bellamy » Пет Яну 02, 2015 10:19 pm

Ако има някой на който му се занимава,да даде идея как да си направим стойка за камера/телефон за каската ? Струва ми добра идея защото повечето байкъри нямат кинти за Екшън камера :)
Аватар
Black SyM Bellamy
 
Мнения: 190
Рейтинг: 1100
Регистриран на: Нед Юни 08, 2014 9:11 pm

Re: Направи си сам

Мнениеот zafirovp » Съб Яну 03, 2015 12:48 am

Няма да намериш такива и със причина. Камерите вече започват от 300 лв, а повечето телефони от 1000-1200. Камерата ще издържи доста падания а телефона само едно.
Търся Marzocchi Roco на части.
Аватар
zafirovp
 
Мнения: 1086
Рейтинг: 1297
Регистриран на: Съб Май 16, 2009 10:00 pm
Местоположение: София

Re: Направи си сам

Мнениеот wolverine2 » Нед Яну 11, 2015 9:20 pm

Изображение
Аватар
wolverine2
 
Мнения: 114
Рейтинг: 1205
Регистриран на: Пон Мар 26, 2012 6:46 am

Re: Направи си сам

Мнениеот gosh6o » Сря Яну 14, 2015 9:22 pm

Когато деорето не е shadow + (source: pinkbike)
Изображение
Аватар
gosh6o
 
Мнения: 700
Рейтинг: 1355
Регистриран на: Съб Юли 28, 2012 7:50 am

Re: Направи си сам

Мнениеот VOLATGE » Сря Яну 14, 2015 9:26 pm

Това работи само на shadow обтегачи, не пробвайте на нормален.
Аватар
VOLATGE
 
Мнения: 816
Рейтинг: 1126
Регистриран на: Сря Мар 23, 2011 4:07 pm
Местоположение: София

Re: Направи си сам

Мнениеот gosh6o » Сря Фев 04, 2015 5:00 pm

Шайби за курбелите.
Абе исках да махна голямата плоча, но да не режа болтовете, че знам ли какво ще ме перне.
От една част имах две подходящи шайби, но само две. Докато я вадих 2рата шайба до нея в шкафа имаше една стотинка и тогава ме перна, че са с еднакъв диаметър. Бургия 8ца и ето резултата
Изображение
Аватар
gosh6o
 
Мнения: 700
Рейтинг: 1355
Регистриран на: Съб Юли 28, 2012 7:50 am

Re: Направи си сам

Мнениеот X_NRG » Сря Фев 04, 2015 7:37 pm

Крайно ядосан от безумната цена на ProCore системата на Schwalbe, но все пак очарован от идеята, започнах да мисля и ровя по форуми за идеи. В края на краищата намерих подходящо предложение, но не беше съвсем изпипано, а не видях и реализация, та поимпровизирах и ето какво се получи за около 30% от оригиналната (безумната) цена на ProCore системата.

Нужни са:
1х тренажорна гума Schwalbe Insider: https://www.bike-components.de/en/Schwa ... 15-p41205/ (има и в 3те размера - 26, 27.5, 29)
1x шосейна вътрешна гума (в Декатлон имат достатъчно тънки)
1х отрязан вентил от вътрешна гума (размер по желание) (снимка: http://media.snimka.bg/s1/4285/034814125.jpg)
1х стара ръкохватка за кормило (тук може да се импровизира и с друго)
1х бормашина/винтоверт + боргия 8мм или 6мм в зависимост от това какъв вентил ползвате (автомобилен/френски)
Бозичка за външната камера.

За да не обяснявам, който не е запознат с ProCore системата, нека прочете на сайта на Schwalbe: http://www.schwalbe.com/en/schwalbe-procore.html
Разликата при моя гето вариант е, че ползвам 2ри вентил, т.е. е нужна още една дупка в шината, но пък моята така или иначе има 33, така че с лека ръка пробих 34-та. :D

Аз карам с капли 26ци, така че поръчах Schwalbe Insider Version 26x0,9 (23-559) с тегло 210 грама. Толкова тънка 26-инчова вътрешна гума не успях да намеря, но купих 27.5х0.7 и като се раздуе няма проблем. Теглото на вътрешната е нещо от сорта на 60 грама.

Трудното за изработка нещо при гето-вариант е ето тази джиджавка:
Изображение

Не е невъзможно, но помислих върху по-бърз вариант и стигнах до следното: да се използва стара ръкохватка с повече материал по нея и да се изреже канал в гумата ѝ, както е показано на следващите 2 снимки:
ИзображениеИзображение

Тази "част" ще се намира във вътрешната камера (Schwalbe Insider) с изрязания си канал точно над вентила за външната камера, а за да може да минава въздух от вентила през вътрешната към външната камера, на вътрешната се прави дупка точно над това каналче. Илюстрирал съм го на следващата снимка.
Изображение

Ръкохватката, разбира се, се изрязва така, че когато се съедини да може да се вкара в избрания размер вътрешна камера, която в моя случай е 0.9 инча.
Вътрешната гума се пъха в ръкохватката и ръкохватката се облепва с нещо, за да придобие отново кръгла форма и да може да се вкара лесно във вътрешната камера. Снимка:
Изображение

В крайна сметка остават следните стъпки:
1. Пъха се отрязания вентил в единия отвор за вентил на шината.
2. Вътрешната камера (Schwalbe Insider) се монтира на каплата като се гледа дупката на вътрешната камера да бъде точно над вече сложения отрязан вентил.
3. Вътрешната гума заедно с ръкохватката се пъхат във вътрешната камера, а вентилът на вътрешната гума се вкарва във втората дупка за вентил на шината.
4. Наглася се каналът на ръкохватката да пасне точно върху отрязания вентил и точно под дупката на вътрешната камера (показано е на илюстрацията по-горе и на снимката по-долу).
5. Вътрешната камера се затваря в шината и положението изглежда така до момента:
Изображение

6. Слага се външната камера (външната гума, която ще ползвате) върху вътрешната и се сипва боза в нея.
7. Помпа се вътрешната камера до към 4 атмосфери, за да натисне хубаво бордовете на външната гума към шината. Цялата капла се разклаща, за да може бозата да стигне навсякъде и да уплътни при последващото помпане на външната камера.
8. Помпа се и външната камера до към 3 атмосфери, правят се всички магии с разклащането на каплата и използване на заклинания "Мамата" докато не спре да изпуска налягане.
9. Донапомпва се вътрешната камера до 6 атмосфери (така казват Schwalbe).
10. След като сте сигурни, че бозата е добре уплътнила външната камера, налягането се изпуска до колкото си искате и карате.

От гледна точка на тегло, изобщо не е много по-тежко от системата, която Schwalbe предлагат. Те твърдят, че ProCore е около 200 грама, но съм сигурен, че ще е малко отгоре, а гето вариантът излиза към 290гр. В моя случай само печеля, защото карах с вътрешни гуми поне 330 грама (Maxxis FR), а понякога и с 460 грама (Maxxis DH).
От гледна точка на цена, Insider гумата е 20 евро, вътрешната е 5-6лв от Декатлон, а ръкохватката и отрязания вентил са без пари, така че излиза доста по-евтино от обявените 90 евро от Schwalbe.

Досега направих само 1 каране с въпросната гето система и не посмях да смъкна външната камера под 2 атмосфери, защото и бозата ми е експериментална, но това е друга тема. Обикновено ако карам с налягане 2 атмосфери или по-ниско, това задължително означава натъртени шини и прекълцани гуми, но този път нито веднъж не чух неприятния звук на удар между алуминий и камък, така че предполагам работи, но това ще се види при последващите карания.

Сигурен съм и, че може да се измисли още по-добър вариант за помпане на външната камера от този с ръкохватката, но това беше quick & dirty решението за момента. Ще се радвам ако някой сподели идеи. :)

Поздрави. :beer:
Warning! I listen to metal!
This is my bike. There are many like it, but this one is mine. My bike is my best friend. It is my life. I must master it as I master my life...
Какво продавам.
Аватар
X_NRG
 
Мнения: 1171
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Сеп 15, 2008 6:43 pm
Местоположение: Sofia, Bulgaria

Re: Направи си сам

Мнениеот windv » Сря Фев 04, 2015 9:51 pm

Йес, много яка идея. Благодаря , че я сподели. Като фен на всякакви видове самоделни решения, това със сигурност ме изкушава доста. Без да съм търсил в бг, питам направо, защо точно тоя модел шосейна гума за вътрешната камера избра? Заради цвета ли :)? Няма ли да стане някакъв всякакъв друг модел шосейкаджийска гума с такъв размер? Като цяло такова бих си направил само на задната гума. В момента тамън направих и двете безкамерни, и понеже задната ми е ноби ник и я чувствам все едно карам по някакъв супер тънък балон, който на всяко ръбче може да се прегъне....
~~~o)Ѣ(o~~~
Велоделия - заигравки с хвърчалници :spin:
Аватар
windv
 
Мнения: 1288
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Мар 16, 2008 12:28 pm

Re: Направи си сам

Мнениеот X_NRG » Сря Фев 04, 2015 9:59 pm

Избрах я заради теглото и достатъчно малкия размер. Преди това пробвах с някакъв слик 1.5 инча, само за да си докажа, че става концептуално, но сликът тежеше 500 грама + вътрешна + боза и става свинска работа. А и 1.5 инча е прекалено много - от снимки на ProCore системата визуално съм останал с впечатлението, че вътрешната камера е максимум 1 инч.
Бас държа, че Schwalbe са завъртяли ProCore камерата около точно тази тяхна гума (Insider), която не е шосейна, ами за тренажор. Ако се кара на шосе, ще замине за отрицателно време, защото е много тънка, а оттам и приятното тегло - 210 грама за размерът, който аз избрах. Синият цвят е само бонус, хахаха. :beer:
Warning! I listen to metal!
This is my bike. There are many like it, but this one is mine. My bike is my best friend. It is my life. I must master it as I master my life...
Какво продавам.
Аватар
X_NRG
 
Мнения: 1171
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Сеп 15, 2008 6:43 pm
Местоположение: Sofia, Bulgaria

Re: Направи си сам

Мнениеот marsa » Сря Фев 04, 2015 10:12 pm

Яките шосейни 28-ци са с такова тегло - около 200гр, така че това не е изключително тегло за размера.

Обаче ме притеснява едно в твоя мод - вътрешната външна ( :smash: ) гума не контактува с "куката" на борда на каплата, а доколкото разбирам се държи на магия. Пък ролята на тази кука става жизнено важна някъде около 5 бара, в което мога да те уверя от личен опит, както и ако се разровиш по нета. Така че имай едно на ум че е възможно да получиш вътрешен бозоизлив :bawling:
Кучетата си Изображение, колелото си Изображение.
Аватар
marsa
 
Мнения: 3601
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Фев 02, 2008 4:27 pm
Местоположение: София

Re: Направи си сам

Мнениеот X_NRG » Сря Фев 04, 2015 10:51 pm

За синята гума говориш, нали? В нея няма боза, само много тънка шосейна вътрешна гума. Не съм сигурен, че правилно разбрах опасенията ти, но реално системата на Швалбе също няма къде да "заклещи" тяхната вътрешна външна (синята), ами се контактува с външната външна (истинската външна гума), натискайки нея към шината и по този начин НЕпозволявайки ѝ да се извади и да повърне бозата. :)
Warning! I listen to metal!
This is my bike. There are many like it, but this one is mine. My bike is my best friend. It is my life. I must master it as I master my life...
Какво продавам.
Аватар
X_NRG
 
Мнения: 1171
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Сеп 15, 2008 6:43 pm
Местоположение: Sofia, Bulgaria

Re: Направи си сам

Мнениеот gosh6o » Нед Фев 08, 2015 2:39 pm

Имаше една тема в pinkbike и след като изгледах всичките 560 страници изкарах някои интересни работи.

Това е стенд за капли. Като цяло е нещо, което ще си направя!
Изображение
Лула за v-brake с цел да минава жилото по-лесно.
Изображение
Болтове в педалите. Мисля вече е слагано тук.
Изображение
Тук явно пичагата му е трябвало късо рамо и си го е направил.
Изображение
Поредния c-guide
Изображение
Башгард
Изображение
Аватар
gosh6o
 
Мнения: 700
Рейтинг: 1355
Регистриран на: Съб Юли 28, 2012 7:50 am

Re: Направи си сам

Мнениеот bio » Пон Фев 16, 2015 10:17 am

ако искате да имате евтини цветни брони и маркучи - може да използвате цветен термошлаух. диаметъра си го подберете според този на бронята и маркуча.


@X_NRG човек голямо евала за този ghetto procore. домашната боза по рецепта от форума ли е или е някаква нова смеска ?!? и как се държи ?!?
анти-каски !!!
Аватар
bio
 
Мнения: 2512
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Сеп 27, 2003 9:54 pm
Местоположение: Пловдив, България

Re: Направи си сам

Мнениеот X_NRG » Вто Фев 17, 2015 10:18 am

@bio, аз пък благодаря за идеята с термошлауха - много е яка!

Бозата е нов бъркоч по рецепта на един приятел. Не съм виждал подобна във форума, но честно не съм и чел цялата тема за тюблеса във Веломеханик (ако само там е изворът). Засега още тестваме, затова ще си трая. :D
Първоначалните тестове ги направих на едно старо Shwalbe Hans Dampf с изтрит грайфер. Мушках я с шило многократно и всеки път запушваше, а накрая я боднах с острието на един нож (1см), за да симулирам snake bite. И това го запуши. Виждал съм какво прави бозата на Стан при snake bite (нищо :D ) и нашата е по-добра. Все още нямам идея колко издържа преди да изсъхне, но има време. ;)

Да доизкажа още впечатления от ghetto pro-core-а:
Вече покарах няколко пъти и на ниско налягане и мога да кажа, че това е велико! Има брутално сцепление, НЯМА начин гумата да се извади дори при доста скоростни влизания в завои, НЯМА и помен от дрънкането на шината в камъните. Спрямо дебелата вътрешна гума, която ползвах, теглото се запази, така че за мен лично има общо взето само плюсове. :)
На когото му се занимава, му препоръчвам да го пробва - връзва се около 45-50лв на гума (поне докато Schwalbe задържат тези цени).
Warning! I listen to metal!
This is my bike. There are many like it, but this one is mine. My bike is my best friend. It is my life. I must master it as I master my life...
Какво продавам.
Аватар
X_NRG
 
Мнения: 1171
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Сеп 15, 2008 6:43 pm
Местоположение: Sofia, Bulgaria

Re: Направи си сам

Мнениеот MacLeod » Вто Фев 17, 2015 2:02 pm

@X_NRG Има едно нещо, което не можах да разбера та да попитам.
Там където си нанизал вътрешната гума в ръкохватката или си срязал вътрешната гума или ръкохватката. Кое от двете е ?

Ако си срязал вътрешната гума, как си я уплътнил, така че да не минава въздух от нея, през ръкохватката, през дупката за помпане на външната камера ? 6 бара за срязана вътрешна гума е много. Уплътнението трябва да е доста добро. Дори малко да изпуска, налягането би се изравнило навсякъде и системата би се обезсмислила.

Ако си срязал ръкохватката как ще минава въздуха лесно от вентила към външната камера при помпането ? Тогава вътрешната гума би застанала между тях ?

Мерси.
Аватар
MacLeod
 
Мнения: 882
Рейтинг: 1785
Регистриран на: Съб Авг 02, 2008 3:22 pm

Re: Направи си сам

Мнениеот bio » Вто Фев 17, 2015 2:14 pm

@MacLeod хайде прочети какво е написано, после задавай въпроси ...
то само с гледане не става.
X_NRG написа:Тази "част" ще се намира във вътрешната камера (Schwalbe Insider) с изрязания си канал точно над вентила за външната камера, а за да може да минава въздух от вентила през вътрешната към външната камера, на вътрешната се прави дупка точно над това каналче. Илюстрирал съм го на следващата снимка.

ръкохватката в средата е с по-тънък участък = каналите в Procore системата - оттам минава въздуха през дупката в insider-a към външната камера.
анти-каски !!!
Аватар
bio
 
Мнения: 2512
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Сеп 27, 2003 9:54 pm
Местоположение: Пловдив, България

Re: Направи си сам

Мнениеот MacLeod » Вто Фев 17, 2015 2:37 pm

bio написа:@MacLeod хайде прочети какво е написано, после задавай въпроси ...
то само с гледане не става.
X_NRG написа:Тази "част" ще се намира във вътрешната камера (Schwalbe Insider) с изрязания си канал точно над вентила за външната камера, а за да може да минава въздух от вентила през вътрешната към външната камера, на вътрешната се прави дупка точно над това каналче. Илюстрирал съм го на следващата снимка.

ръкохватката в средата е с по-тънък участък = каналите в Procore системата - оттам минава въздуха през дупката в insider-a към външната камера.

Това го разбрах. Но нали има вътрешна гума, която е свързана с ръкохватката ? Нали също тази вътрешна гума издува вътрешната камера ( insider) ? Как е уплътнено, така че въздухът от тази вътрешна гума да не минава през тънката част на ръкохватката и от там във външната ?
Аватар
MacLeod
 
Мнения: 882
Рейтинг: 1785
Регистриран на: Съб Авг 02, 2008 3:22 pm

Re: Направи си сам

Мнениеот marsa » Вто Фев 17, 2015 2:44 pm

Вътрешната гума не е рязана на това място. Виж пак тази картинка:
http://media.snimka.bg/s1/4285/034813947.jpg

Гумата само е прокарана през разцепената ръкохватка. Единствената роля на ръкохватката е да направи канал през който да минава въздуха от втория вентил свободно около вътрешната гума.
Кучетата си Изображение, колелото си Изображение.
Аватар
marsa
 
Мнения: 3601
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Фев 02, 2008 4:27 pm
Местоположение: София

Re: Направи си сам

Мнениеот MacLeod » Вто Фев 17, 2015 3:11 pm

Мерси, сега вече ми е по - ясно. Не ми е много ясно как стеснението в ръкохватката освобождава място за въздуха за външната камера, но явно става някакси. Може на пролет да се пробвам и аз да издокарам подобно нещо за предната гума.
Аватар
MacLeod
 
Мнения: 882
Рейтинг: 1785
Регистриран на: Съб Авг 02, 2008 3:22 pm

Re: Направи си сам

Мнениеот windv » Вто Фев 17, 2015 3:19 pm

MacLeod написа:...нещо за предната гума.

все си мисля, че това има смисъл предимно за задното колело, че там стават повече прехапванки ...
~~~o)Ѣ(o~~~
Велоделия - заигравки с хвърчалници :spin:
Аватар
windv
 
Мнения: 1288
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Мар 16, 2008 12:28 pm

Re: Направи си сам

Мнениеот b1k3ra » Вто Фев 17, 2015 3:59 pm

bio написа:ако искате да имате евтини цветни брони и маркучи - може да използвате цветен термошлаух. диаметъра си го подберете според този на бронята и маркуча...


Не разбрах само ако става въпрос за спирачен маркуч, как ще се наниже без да се разкача маркуча. А лично аз, ако се налага тази процедура, то по-скоро бих си купил направо нов цветен.
XC setup: Ram XC1 26", 2х10, SR Suntour Axon RL - 10.29 kg
Road setup: Ram XC1 26", Java carbon rigid fork, Schwalbe Kojak 1.35 - 9.465 kg
b1k3ra
 
Мнения: 210
Рейтинг: 1475
Регистриран на: Нед Апр 22, 2012 7:15 pm
Местоположение: София

Re: Направи си сам

Мнениеот X_NRG » Вто Фев 17, 2015 4:03 pm

windv написа:
MacLeod написа:...нещо за предната гума.

все си мисля, че това има смисъл предимно за задното колело, че там стават повече прехапванки ...

Точно така. Аз съм го монтирал само на задната засега.

MacLeod написа:Не ми е много ясно как стеснението в ръкохватката освобождава място за въздуха за външната камера, но явно става някакси.


За да стане най-ясно:
- Имаме 2 камери, вътрешна (Schwalbe Insider) и външна (каквато и да е tubeless ready външна гума).
- Вътрешната камера НЕ е tubeless, ами в нея има шосейна вътрешна гума. Тази вътрешна гума е абсолютно цяла, без разрези, без дупки. Дупката се прави на вътрешната камера (синята гума, Schwalbe Insider).
- Външната камера е с боза.

Виж тая драсканица, за да стане още по-ясно:
IMG_20150217_154124.jpg
(478.92 KiB) 557 пъти


Тук не е илюстрирана външната камера, ами само вътрешната камера (все едно разрязана), заедно с вътрешната ѝ гума.
Със зелено са очертанията на тънката вътрешна гума, която минава през прорязаната ръкохватка.
Вижда се и каналчето на ръкохватката, което е разположено НАД вентила и ПОД дупката на външната камера.
С червено е драснат въздухът, който минава през вентила, през каналчето, през дупката на вътрешната камера и излиза във външната камера. Така се помпа тя.

Надявам се да е ясно, въпреки че съм инж., а не художник. :beer:

П.П. Всъщност съм забравил да нарисувам десния борд на Insider-а в шината и сега изглежда като tubular гума, ама не е. ;)
Warning! I listen to metal!
This is my bike. There are many like it, but this one is mine. My bike is my best friend. It is my life. I must master it as I master my life...
Какво продавам.
Аватар
X_NRG
 
Мнения: 1171
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Сеп 15, 2008 6:43 pm
Местоположение: Sofia, Bulgaria

ПредишнаСледваща

Назад към Общ форум

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Google [Bot], protiven и 40 госта