Направи си сам

За всичко свързано с МТБ, което не е за някой от другите форуми. Например: разкази и преживявания, мнения по различни общи въпроси, интeресни продукти, новости и т.н.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Re: Направи си сам

Мнениеот MacLeod » Вто Фев 17, 2015 5:21 pm

Да, вече ми е напълно ясно на мен. Тоест ти използваш ръкохватката единствено да прибереш вътрешната гума, така че да има пространство, въздухът да стигне до дупчицата и да отиде във външната камера.
Само не разбирам защо на задната си го направил ? Аз до сега каквото съм падал от коня, винаги е било като ми се подхлъзне предната гума. Не е ли нуждата от по - голямо сцепление точно там ?
Задната може да е обикновен тюблес примерно. Вярно, че ако го сложиш на задната, щадиш шината от удари, но въпрос на приоритети.
Аватар
MacLeod
 
Мнения: 882
Рейтинг: 1785
Регистриран на: Съб Авг 02, 2008 3:22 pm

Re: Направи си сам

Мнениеот MacLeod » Вто Фев 17, 2015 8:59 pm

Между другото си мисля, че тази procore система на швалбе, съответно и гето вариантът и имат един недостатък. Много често ми се е случвало в тюблес гумата да се забие трънче или нещо остро, за чието съществуване да разбирам, чак като сваля гумата. С опипване от вътрешната страна разбирам, че има нещо остро забито в гумата. Обаче при procore системата ако се забие нещо такова, то ще атакува директно вътрешната камера при неравностите, когато външната гума опира в нея. Според мен това хич няма да е малък проблем, като се има предвид колко пъти съм намирал забити остри неща по тюблес гумите ми и въобще не съм и разбирал за тях. А даже мисля, че не карам много. Този сезон по - сериозно.
Аватар
MacLeod
 
Мнения: 882
Рейтинг: 1785
Регистриран на: Съб Авг 02, 2008 3:22 pm

Re: Направи си сам

Мнениеот X_NRG » Сря Фев 18, 2015 9:29 am

MacLeod написа:Само не разбирам защо на задната си го направил ? Аз до сега каквото съм падал от коня, винаги е било като ми се подхлъзне предната гума. Не е ли нуждата от по - голямо сцепление точно там ?
Задната може да е обикновен тюблес примерно. Вярно, че ако го сложиш на задната, щадиш шината от удари, но въпрос на приоритети


Вече се отклоняваме от "Направи си сам.", но съм го сложил на задната, защото с моето каране блъскам задницата в някакви ръбове постоянно и това в повечето случаи резултира в разцепена външна гума, защото не ползвам DH гуми, ами по-леки. Дори да ползвам DH гуми, при по-агресивно влизане в завои и страничен удар точно тогава, вече 2 пъти ми се отлепя задната гума и изплюва налягане и боза. С тази система решавам и 2та проблема. В един момент ще го сложа и отпред, но засега ме мързи.

MacLeod написа:Обаче при procore системата ако се забие нещо такова, то ще атакува директно вътрешната камера при неравностите, когато външната гума опира в нея.

За това си прав, но засега нямам такива поражения.
Warning! I listen to metal!
This is my bike. There are many like it, but this one is mine. My bike is my best friend. It is my life. I must master it as I master my life...
Какво продавам.
Аватар
X_NRG
 
Мнения: 1171
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Сеп 15, 2008 6:43 pm
Местоположение: Sofia, Bulgaria

Re: Направи си сам

Мнениеот windv » Сря Фев 18, 2015 10:13 am

Човек, помислих си го още след първия ти пост, ама това си има нужда от отделна тема:) :agree:
~~~o)Ѣ(o~~~
Велоделия - заигравки с хвърчалници :spin:
Аватар
windv
 
Мнения: 1288
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Мар 16, 2008 12:28 pm

Re: Направи си сам

Мнениеот zasada » Чет Фев 19, 2015 9:36 am

Още по тема гетто Schwalbe ProCore система: на немски и на английски
Аватар
zasada
 
Мнения: 32
Рейтинг: 1234
Регистриран на: Сря Апр 10, 2013 6:25 pm
Местоположение: София

Re: Направи си сам

Мнениеот n3tk0 » Сря Мар 04, 2015 10:32 am

Моята версия на водача за веригата, като се чудя дали няма да сменям веригата на водача с по-малка и съответно да намаля разстоянието към рамката.
Водача все още не е пробван на 100% с хубаво спускане. Затова и не съм сигурен дали ще ми е нужен 3-тия канал за захващане, когато съм сигурен, белите миши опашки, ще минат със черни. :D
Изображение Изображение
Изображение Изображение Изображение

Черната пластмаса е попипропилен 500 или 1000, които е по-здрав от полипропилена за тръбите.
n3tk0
 
Мнения: 13
Рейтинг: 1225
Регистриран на: Съб Май 31, 2014 10:43 am

Re: Направи си сам

Мнениеот windv » Сря Мар 04, 2015 2:33 pm

с различни неща може да се направи такъв водач, за мен беше ключово да не издава никакъв звук. Много тръбички пробвах и докато всички вършеха работата да държат веригата, то само няколко бяха безшумни и са предимно гумени маркучи, които си имат други недостатъци. Късат се и им трябва мазничко. Но през няколко месеца ги смнеям. Моят се състои само от две свински и малко маркуче. На принципа съм - LESS IS MORE :agree:
В твоя случай освен, че си представям че трака, то със сигурност и парчето верига потропва допълнително. според мен можеш да направиш доста по-тих и лек вариант без тази верига. иначе евала за Железния вид :8D:
Изображение
~~~o)Ѣ(o~~~
Велоделия - заигравки с хвърчалници :spin:
Аватар
windv
 
Мнения: 1288
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Мар 16, 2008 12:28 pm

Re: Направи си сам

Мнениеот n3tk0 » Сря Мар 04, 2015 2:51 pm

Идеята на моята изработка е за дългосрочност, иначе си прав трака. Но по-интересното е че тракаше по-малко, преди да смажа веригата със мократа смазка. Шефа го нямаше и реших да си почистя колелото, да издухам всичко на компресора и да го смажа от край до край. Тъй като съм си леко бай-ганьо, реших и дерайльорите да смажа със същата смазка, която е за вилката. Мазното е в плюс. За веригата в момента със мокра смазка. Плюса ми, че по асфалта, не ми трябва и тогава ще е махнато, а за поставяне е супер бързо. От към водача болта е залепен с гайката със лепило на локтайт, баси кефа да имаш някакви такива дреболийки под ръка. Иначе ще си поиграя аз със фаските, да го направя по-тихо. Чудех се дали да не взема едно зъбно колело от дерайльор и да го направя така, тогава ще го направя много по-безшумно, ама поставянето и цялата философия е още по-голяма. :crazy: Иначе трябва да започна тестове на дължината на веригата, чудех се дали да не го направя като колегата с парче верига, но не ми се занимаваше. да правя болтовете. :D

Имам следното питане, отпред си с 1 плоча, или поне това виждам на снимката, има ли смисъл от такъв водач и тогава? Дали само водачите, който ги продават по 100-тина лева, като плочи, не са достатъчни? :idea:
n3tk0
 
Мнения: 13
Рейтинг: 1225
Регистриран на: Съб Май 31, 2014 10:43 am

Re: Направи си сам

Мнениеот windv » Пет Мар 06, 2015 9:18 am

n3tk0 написа:Идеята на моята изработка е за дългосрочност, иначе си прав трака. Но по-интересното е че тракаше по-малко, преди да смажа веригата със мократа смазка. Шефа го нямаше и реших да си почистя колелото, да издухам всичко на компресора и да го смажа от край до край. Тъй като съм си леко бай-ганьо, реших и дерайльорите да смажа със същата смазка, която е за вилката. Мазното е в плюс. За веригата в момента със мокра смазка. Плюса ми, че по асфалта, не ми трябва и тогава ще е махнато, а за поставяне е супер бързо. От към водача болта е залепен с гайката със лепило на локтайт, баси кефа да имаш някакви такива дреболийки под ръка. Иначе ще си поиграя аз със фаските, да го направя по-тихо. Чудех се дали да не взема едно зъбно колело от дерайльор и да го направя така, тогава ще го направя много по-безшумно, ама поставянето и цялата философия е още по-голяма. :crazy: Иначе трябва да започна тестове на дължината на веригата, чудех се дали да не го направя като колегата с парче верига, но не ми се занимаваше. да правя болтовете. :D

Имам следното питане, отпред си с 1 плоча, или поне това виждам на снимката, има ли смисъл от такъв водач и тогава? Дали само водачите, който ги продават по 100-тина лева, като плочи, не са достатъчни? :idea:


Държи веригата по-опъната и я насочва да не се клати, точно преди да се качи на венеца от долната страна. Смисъл си има.
Това , което имаш предвид ти като плоча му викат Bashguard и целта му е предимно да не удряш венците в камъни и дървя. Функцията му като "водач" е по-скоро вторична и работи само за дясната страна на венеца. Преди години във форума някой беше сложил и снимка как от лявата страна на предния венец се монтира сложил стар ротор от спирачка, захванат на мястото на най-малкия преден с болтовете за курбела, така че и от двете страни на венеца да има "подпиралки".... :agree: Аз не съм го изпробвал.

Вариант за долен водач с ролка, вместо тръбичка има отдавна на пазара, приятели си правиха и алуминиеви, но какватато и ролка да сложиш там, винаги ще издава доста звук, когато веригата минава през зъбното колелце. :agree:
~~~o)Ѣ(o~~~
Велоделия - заигравки с хвърчалници :spin:
Аватар
windv
 
Мнения: 1288
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Мар 16, 2008 12:28 pm

Re: Направи си сам

Мнениеот taurus13 » Пет Мар 06, 2015 11:19 am

От опит установих, че малко по-дългата верижка на водача, води до тракане и клатене на веригата когато се зацапа. Затова аз скъсих моя до едно звено и леко го затегнах в нита, така че ограничих движението на тръбичката. Това не доведе до проблеми с превключването при две плочи отпред, но направи системата по-стабилна и тиха. Дефакто аз не си откачам вече водача когато въртя нагоре, не съм забелязал някакъв шум особен да издава. Все още съм с първата муфа която изработих, леко се е поизтрила отзад но има още доста живот в нея. Между другото това прибиране на веригата по-високо към чейнстея води и до друг ефект - намалява вероятността да влизат клечки и къпинови храсти, там дето не трябва да влизат и да правят неща с дерайльора, дето не трябва да правят. :) Това разбира се, когато човек кара през къпинови храсти и гора.
Сега в момента тествам самоделна боза за вътрешни гуми, която направих - като запушване се справя страхотно и моментално, ще я тествам в следващите месеци за дълготрайност и устойчивост и тогава ще споделя.
Изображение
Аватар
taurus13
 
Мнения: 5727
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Дек 17, 2007 10:07 am

Re: Направи си сам

Мнениеот skulboy » Пон Мар 09, 2015 6:34 pm

Както казва @taurus13 във едно свое видео: Икономията-майка на мизерията!
При мен е нещо подобно :D . Измайсторих горен водач на верига със 2 планки. Материалите са:
1. Дистанцираща скоба ф32 от 2 части, със гумичка - 0,70 лева
2. 2 планки, изрязани от стара дъска за пластелин - 0,00 лева
3. Болт М5 със гайка, чисто нов! - 0,05 лева
4. Ръждясал болт от шкафа със гайка (не му знам размера) - 0,00 лева
5. Един метален и един пластмасов импровизирани спейсъри, за между планките - 0,00 лева
Всичко ми излезе 2,05 като за 1,30 взех друга скоба, която не ползвах, питайте ме 'що я взех...Изработка:
Чертежа на планките е лесен. Приложих лист към монитора и пречертах това(благодаря на @SpoileR за линка), понеже чертежа от файла е 1:1. Прилагам на пластмасовата дъска и следва ножовката и менгемето. Много мамата отнесе дъската докато изрежа двете парчета и след това със груба шкурка ги оформя. Пластмасова е, със дебелина 5мм. Дупките ги пробих като за болта М5, въртях една плоска отверка като ненормален (нямам дрелка! :crazy: ), а другата я стопих (буквално) със нагорещена метална пръчка, излизаща от котела. Всичко останало се вижда на снимката. Следва задължителна черна боичка и е годен за ползване. По-нататък сигурно ще пиша и за долен обтегач на веригата със ролка.
Общото тегло е към 120-30 грама. На снимките изтеглих всичко без скобата, мързеше ме да я сваля. Малко снимки:
http://prikachi.com/images.php?images/108/7972108L.jpg
http://prikachi.com/images.php?images/109/7972109e.jpg
http://prikachi.com/images.php?images/111/7972111H.jpg
http://prikachi.com/images.php?images/112/7972112I.jpg
http://prikachi.com/images.php?images/113/7972113O.jpg
http://prikachi.com/images.php?images/123/7972123d.jpg
http://prikachi.com/images.php?images/124/7972124S.jpg
http://prikachi.com/images.php?images/125/7972125K.jpg
Нещо ме дърпа пак назад,
трудно ми е да се отскубна.
Ще го преборя щом съм млад
и държа съвестта си будна!
Аватар
skulboy
 
Мнения: 387
Рейтинг: 1360
Регистриран на: Пон Фев 03, 2014 2:43 pm

Re: Направи си сам

Мнениеот n3tk0 » Вто Мар 10, 2015 11:57 pm

Естетически по-добре ще изглежда със скобите за маркучи[цък]. Пак да ползваш уплътнението, само не съм сигурен в момента как да направиш захващането. :D
n3tk0
 
Мнения: 13
Рейтинг: 1225
Регистриран на: Съб Май 31, 2014 10:43 am

Re: Направи си сам

Мнениеот skulboy » Вто Мар 10, 2015 11:59 pm

n3tk0 написа:Естетически по-добре ще изглежда със скобите за маркучи[цък]. Пак да ползваш уплътнението, само не съм сигурен в момента как да направиш захващането. :D

В крайна сметка, важна е ефикасноста на водача, пък като се спускаш, кой ще те гледа у скобата.
Нещо ме дърпа пак назад,
трудно ми е да се отскубна.
Ще го преборя щом съм млад
и държа съвестта си будна!
Аватар
skulboy
 
Мнения: 387
Рейтинг: 1360
Регистриран на: Пон Фев 03, 2014 2:43 pm

Re: Направи си сам

Мнениеот BlackSwan » Сря Мар 11, 2015 9:10 am

Тъй като спирачката, която си поръчах дойде със бял маркуч, а не ми се даваха пари за нов, който да е черен се справих сам. Отделно че трябваше да ходя в сервиз за пълнене и обезвъздушаване, а в нашия град нямаме такъв. Направих следното: по време на скъсяването на маркуча, преди да закача маркуча за лостчето нанизах 5 мм термосвиваем шлаух и сега вече съм със черен маркуч за около 40ст. Същото може да се направи и със броните за жилата със подходящ размер и желания цвят.
Аватар
BlackSwan
 
Мнения: 29
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Нед Юни 08, 2014 11:05 am
Местоположение: Хисаря

Re: Направи си сам

Мнениеот bio » Сря Мар 11, 2015 9:32 am

@BlackSwan четеш ли темата ?!?
bio написа:ако искате да имате евтини цветни брони и маркучи - може да използвате цветен термошлаух. диаметъра си го подберете според този на бронята и маркуча.
анти-каски !!!
Аватар
bio
 
Мнения: 2512
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Сеп 27, 2003 9:54 pm
Местоположение: Пловдив, България

Re: Направи си сам

Мнениеот BlackSwan » Пет Мар 13, 2015 11:03 pm

bio написа:@BlackSwan четеш ли темата ?!?
bio написа:ако искате да имате евтини цветни брони и маркучи - може да използвате цветен термошлаух. диаметъра си го подберете според този на бронята и маркуча.

Не, не съм чел цялата тема. Просто споделих своя опит с някой на когото ще му е интересно или полезно. Извинявай ако си останал обиден.
Аватар
BlackSwan
 
Мнения: 29
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Нед Юни 08, 2014 11:05 am
Местоположение: Хисаря

Re: Направи си сам

Мнениеот sonscp » Пон Мар 16, 2015 8:48 pm

Идея за дръжка (или както се казва) на малка гидория.
Стара дръжка за врата, пасва идеално и без преработка.
Изображение Изображение
Изображение
Аватар
sonscp
 
Мнения: 651
Рейтинг: 1434
Регистриран на: Нед Яну 29, 2012 7:21 pm
Местоположение: Велико Търново

Re: Направи си сам

Мнениеот gosh6o » Вто Мар 17, 2015 10:36 pm

Трябваше ми врътка за ребаунда на дурото и реших да си направя. Една стара отвертка, шестогран, дрелка, ножовка и пила. Явно малко съм блял с дрелката. Може да направя нова дупка и да запълня старата с лепило.

Изображение
Изображение

https://www.youtube.com/watch?v=yh01n5g ... e=youtu.be
Да.. клипа малко не беше предвиден за тук.
Аватар
gosh6o
 
Мнения: 700
Рейтинг: 1355
Регистриран на: Съб Юли 28, 2012 7:50 am

Re: Направи си сам

Мнениеот zafirovp » Вто Мар 17, 2015 11:20 pm

Идеята на sonscp ми оправи вечерта.

За врътката, може да огънеш съвсем малко шестограна, за да не падне отново докато караш.
Търся Marzocchi Roco на части.
Аватар
zafirovp
 
Мнения: 1086
Рейтинг: 1297
Регистриран на: Съб Май 16, 2009 10:00 pm
Местоположение: София

Re: Направи си сам

Мнениеот gosh6o » Вто Мар 17, 2015 11:22 pm

Аз май ще го оставя така. Създава напрежение това, че е под ъгъл и изглежда се държи добре. Вече врътката е червена :^:
Аватар
gosh6o
 
Мнения: 700
Рейтинг: 1355
Регистриран на: Съб Юли 28, 2012 7:50 am

Re: Направи си сам

Мнениеот windv » Сря Мар 18, 2015 8:24 am

И двете последни идеи са яки:) Дръжката от врата определено заслужава повече публичност и яки снимки хаха. :8D:
~~~o)Ѣ(o~~~
Велоделия - заигравки с хвърчалници :spin:
Аватар
windv
 
Мнения: 1288
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Мар 16, 2008 12:28 pm

Re: Направи си сам

Мнениеот jungleraver » Пон Май 18, 2015 6:10 pm

Сиромах човек - жив дявол :eyebrow:
Ето как се прави декланшор от 28.6 на 31.8. Пасва повече от перфектно даже със заводския си болт. И олекна :rofl:
Използвани инструменти - пила за метал от триъгълните и малко шкурка 150.

Изображение
Изображение
jungleraver
 
Мнения: 366
Рейтинг: 1725
Регистриран на: Чет Май 09, 2013 9:14 pm

Re: Направи си сам

Мнениеот sonscp » Сря Май 27, 2015 1:44 pm

Цветни болтове за плоча? Лак за нокти върши перфектна работа! 5-6 пъти съм ги мил на автомивка, няма мърдане! :agree:
Изображение
Аватар
sonscp
 
Мнения: 651
Рейтинг: 1434
Регистриран на: Нед Яну 29, 2012 7:21 pm
Местоположение: Велико Търново

Re: Направи си сам

Мнениеот nofear921 » Пон Юни 22, 2015 11:56 pm

Водач за маркуч на вилка Marzocchi 55R 2008г. Всеки който иска може да намери парче тънка ламарина и да направи дупките за винтчетата. А винтчетата са М3х0.5
Изображение
Antares написа:Клаймъра е Голф двойката на планинското колоездене.
Аватар
nofear921
 
Мнения: 384
Рейтинг: 1376
Регистриран на: Пон Окт 06, 2008 12:55 pm
Местоположение: София

Re: Направи си сам

Мнениеот m30b25 » Нед Авг 16, 2015 10:33 pm

Ето как аз и един приятел (n0thing) направихме уше за рамчето докато стругар ми направи.Деня на счупването беше Петък а много ми се караше в Събота и Неделя (по магазините няма уше,а заварчика ти вика имам много работа мини след 1 седмица) и ето го решението.В гаража догледах,че имам планка от форд (правоъгълно парче метал) Пробиваме малко дупки с бормашината и с шлайфа оформяме ушето според рамката.Получи се ушето с което карах 1 седмица и то при сериозно блъскане.
11850859_910275739046893_657720950_n.jpg
11850859_910275739046893_657720950_n.jpg (153.74 KiB) Прегледано 18359 пъти

.png
.png (12.67 KiB) Прегледано 28670 пъти
Ето това е обаче иска оформяне според рамката
11868781_910275699046897_1898935802_n.jpg
11868781_910275699046897_1898935802_n.jpg (133.59 KiB) Прегледано 18363 пъти
m30b25
 
Мнения: 177
Рейтинг: 1210
Регистриран на: Пон Юли 16, 2012 7:45 pm

Re: Направи си сам

Мнениеот ludaka331 » Сря Май 04, 2016 4:39 pm

taurus13 написа:Един бърз водач за верига от вида на C-guide, който направих набързо вчера - https://www.youtube.com/watch?v=timL2zTjwOM

Взаимнствах идеята за водача при доста критична ситуация в гората, а именно скъсано ухо. Разбира се, направихме колелото на една скорост, но веригата се местеше по касетата от сътресенията. Вместо показаната муфа, използвах гърло от бутилка. Направихме срез, така че да може да мине веригата. Среза на гърлото го вкарахме в чейнстея, така че да се затоври. Прикрепихме всичко с 3 бр свински опашки. Противно на очакваното, системата издържа около 80 км каране. Възможно е да издържи и повече, но стигнахме до колите и карането приключи. Надявам се да съм помогнал.
Прикачени файлове
.jpg
(423.14 KiB) 567 пъти
ОТКРАДНАТ е Ram Four.x 2011 (бяло,зелено,черно) с Sr Suntour Duro от град София квартал Сухата река. Всеки с информация да ми пише на лс , ще има награда !!!
Аватар
ludaka331
 
Мнения: 149
Рейтинг: 1299
Регистриран на: Сря Окт 13, 2010 9:37 pm

Re: Направи си сам

Мнениеот windv » Съб Сеп 17, 2016 11:28 am

Гето вариант на Huck Norris Лентата проив snake bite-ове при безкамерни гуми:

http://www.mtb-bg.com/forum/viewtopic.php?f=3&t=177162&p=1060673#p1060673
~~~o)Ѣ(o~~~
Велоделия - заигравки с хвърчалници :spin:
Аватар
windv
 
Мнения: 1288
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Мар 16, 2008 12:28 pm

Re: Направи си сам

Мнениеот did » Вто Сеп 27, 2016 8:40 am

Q. b. f. f. f. s.
Аватар
did
 
Мнения: 16523
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 14, 2003 3:00 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Направи си сам

Мнениеот Kobeto » Вто Сеп 27, 2016 2:17 pm

did написа:http://www.excellentdesign.tv/home-hack-diy-how-to-remove-the-broken-screw-1458.html
В мека дървесина може и да става. В корава дървесина видата влиза с разкарване на 2-3-4 пъти и превърти ли в опита за затягане още малко или при работа с неподходящ инструмент, няма вадене от там. Примерно в бяла акация, габър, дрян, дъб, бук и т.н. Вадил съм пирони от дъбови греди с кози крак, ако може да се нарече вадене - Малкият кози крак (около 70-80см.) се спука, а с големия (домашно правен) от 10 пирона излизаха 3-4. Другите се късаха и оставаха в дървото. Виждал съм първо да топят видите/пироните в някаква смазка и след това да навиват/коват. Но този мурафет с гумичката ще го пробвам. Преди съм се спрявал, като правя разрез на главата с ножовка (ако се вижда главата поне малко) и после развивам с голяма отвертка. При по-големи резби и непретенциозна повърхност, позволяваща да бъде наранена, може да се прави разрез с малък флекс и много тънка шайба. После пак с голяма отвертка.

Пък ако някой знае как да развия заоблена пластмасова гайка, наподобяваща зъбно колело, може да сподели мнение. Причина - липса на подходящ инструмент и прекалено мека пластмаса. :banghead: Изпробван метод - плат на гайката и опит за развиване със самозатягащ се тръбен ключ. После се сетих, че е можело да пробвам с ключ тип "звезда", като при свободните места в звездата сложа по едно пиронче с подходяща дебелина за уплътнение, за да намаля възможността за превъртане ... Сега ми минава през ума за инструмент тип "камшик", но това е само някакъв лек проблясък
The moon is full... the night is cold... the stars are bright... the wind so moans...
A fire burns... within our forest... the blood is thick... and only black
Аватар
Kobeto
 
Мнения: 386
Рейтинг: 1580
Регистриран на: Чет Юни 09, 2016 9:11 pm

Re: Направи си сам

Мнениеот Pr3d4t0R » Пон Май 29, 2017 2:57 pm

Миналата година на ендурото в Пампорово унищожих задната си шина по време на тренировките - за състезанието закрепих нещата като сложих вътрешна и увеличих много налягането, но возията и сцеплението бяха доста различни. От тогава се чудя как да си предпазя шината, за да мога да карам на налягането, което искам - 1.8 за задна (75-6 кг съм с екипировка). Гледах Huck Norris и като цяло ми допадна, но пък гълта доста повече боза от колкото официално твърдят и ми изглежда, че би искал по-честа смяна:
Изображение

Преди няколко седмици ми попадна информация за Flat tire defender (FTD):
https://www.pinkbike.com/news/downhills ... -look.html
Изображение

и CushCore:
https://www.singletracks.com/blog/mtb-g ... ps-bounce/
Изображение


ProCore на Швалбе не ме привлича, тъй като налягането е твърде голяма и малко или много увеличава натоварването върху шината, а не това търся.

Та FTD и CushCore ми харесаха като решения, но не и цената им :D И тогава ми попадна този пичага съвсем случайно, като той си е направил решение ала HuckNorris от "closed cell foam" (не знам как е на български) и тук го тества доста успешно:
https://www.youtube.com/watch?v=tScdgSSSO80&t=1s

При него остава минусът с попиване на бозата. Заради това реших да пробвам следното решение:
Гумена изолация за тръби:
http://www.praktiker.bg/bg/Insulation/% ... I/p/444359
и в нея полипропиленова изолация:
http://www.praktiker.bg/bg/Insulation/% ... I/p/444356

Получи се следния резултат:
Изображение

Формата е сплескана елипса, точно каквато целях и е широка 5.5 см (гумата е с 61 мм балон);
Изображение

Тук направих тест под чешмата:
Изображение

Издържа го успешно - гумената изолация не попива вода. Усещането е много приятно - гумените стени са меки, но когато стигне до вътрешната изолация се втвърдява значително, бордовете също стоят доста твърди след определена деформация. Карам с 27.5 капли и уцелих дължината от първият път - 185 см като затворих обръча с горила тейп. Много добре заспа на шината, като се опъна по нея сравнително плътно, а гумата се изду с крачна помпа без да махам вентила (винаги съм го махал досега за издуване). Ще трябва да си пробия вентилите, за да изглеждат като този примерно, защото сега не мога да спадна гумата без да махна главата на вентила и да натисна с нещо дълго обръча да се отмести (явно ляга плътно), иначе гумата се помпи и с ръчна помпичка. Нямам везничка да го претегля, но ме съмнява да е по-леко от 300 грама - плюсовете и цената на такъв гето вариант за мен си струват допълнителното тегло. Хубавото е, че не усетих нагоре допълнителното тегло - явно не е много тежко.

Тествах го на бордюри (не като трайлджията по-горе) и не удари на шина, а усещането беше гумено точно както очаквах. Бордът стои много стабилно, а возията и сцеплението се подобриха много. В предната мисля да сложа само гумена изолация, тъй като там много по-рядко ми се е случвало да ударя на шина. Сега остава да го потествам по-продължително на още по-ниски налягания и по-сериозни пътечки :evil:
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3970
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

ПредишнаСледваща

Назад към Общ форум

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: bro1ko, ВелоВело и 28 госта