За велосипедния транспорт в София (неофициалното)

За всичко свързано с МТБ, което не е за някой от другите форуми. Например: разкази и преживявания, мнения по различни общи въпроси, интeресни продукти, новости и т.н.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

За велосипедния транспорт в София (неофициалното)

Мнениеот MIRO A » Съб Ное 03, 2007 4:26 pm

Тез обещания ще си седят. Няма да ни обърнат внимание и все пак ми е интересно за кво се пусна тази тема (официалната с прегледния вид :D )
Live free or die trying
Аватар
MIRO A
 
Мнения: 777
Рейтинг: 971
Регистриран на: Вто Окт 09, 2007 5:15 pm
Местоположение: София

Re: За велосипедния транспорт в София (неофициалното)

Мнениеот Redhat » Съб Ное 03, 2007 4:29 pm

MIRO A написа:Тез обещания ще си седят. Няма да ни обърнат внимание и все пак ми е интересно за кво се пусна тази тема (официалната с прегледния вид :D )


И на мен ми е интересно, ето за това...
You Bastards!
Аватар
Redhat
 
Мнения: 881
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 17, 2006 9:42 am
Местоположение: неизвестно

Мнениеот Presize » Съб Ное 03, 2007 4:31 pm

Да могат да пригодят лифта поне малко за да се качват колелата по-лесно,а не човек да пада 3 пъти по-лице и седалката да го удря в главата :rofl:
Аватар
Presize
 
Мнения: 536
Рейтинг: 1091
Регистриран на: Сря Фев 07, 2007 11:11 am

Мнениеот Alpina » Съб Ное 03, 2007 4:35 pm

На теб ти е интересно, на нас също, но не знам как то хрумна всичко това :dunno:

Аз, ако трябва да съм честен, при положение, че каквото и да се направи по въпроса, ако гледаме реално на обстановката - нищо няма да се получи, защото ще трябва да се сложат на всеки 15 метра полицаи по алеите, но и това няма да помогне да не се спира на тя, понеже съм свидетел как и на 5 метра от полицай, кола се качва и лепва за стената, оставайки дори да стърчи на улицата...

Така че, докато не се промени нещо в изпълнителната власт, по-добре да няма условия, които инак пак не бихме могли да използваме и така само ще се дразниме повече. Плюс това, виж, че дори там където няма достъп за коли, се разхождат хора и дори да им направиш забележка, те гледат толкова тъпо, че буквално ти идва да ги лишиш от живот.

Инак трябва да вземеме нещата в свои ръце и да се счупиме от звънене на 165 (поне е безплатен) за всяка кола, която сме видяли да е спряла на велосипедна алея. Друг начин няма, но това ще отнеме години, преди на научиме обществото да се съобразява с нас. Но аз не очаквам това да стане, след като сред самите нас има лумпени, които си мислят, че могат да правят всичко и навсякъде, само защото на тях така им е кеф (визирам строителството на някои съоражения").
C'est la vie
Аватар
Alpina
 
Мнения: 9083
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Юли 03, 2005 12:26 pm
Местоположение: +3596997

Мнениеот MIRO A » Съб Ное 03, 2007 4:51 pm

А да ми спрат те на алеята - вади ножката и нема да излезе :popcorn:
Live free or die trying
Аватар
MIRO A
 
Мнения: 777
Рейтинг: 971
Регистриран на: Вто Окт 09, 2007 5:15 pm
Местоположение: София

Мнениеот Alpina » Съб Ное 03, 2007 5:56 pm

А той да ти извади една бата и да ти смачка главата?

Защото аз имам такава в колата и чакам някой като теб да ми се направи на много отворен. А имам и нож за хвърляне (специално направен с тази цел, не като кухненските с които си играят децата), та да ти кажа и близо и далече да си ми, нападнеш ли ме, или трябва да имаш смелоста да ми резнеш артерийка с първия замах, или просто не почвай нещо, което ще свърши зле за теб ;)

Не казвам да не си отстояваш правата, ама едно звънване на 165, ще е доста по-безопасно и ефективно спрямо нарушителя ;)
C'est la vie
Аватар
Alpina
 
Мнения: 9083
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Юли 03, 2005 12:26 pm
Местоположение: +3596997

Мнениеот Redhat » Съб Ное 03, 2007 6:04 pm

Аз кола слряла на велоалея в София не съм видял :dunno:
You Bastards!
Аватар
Redhat
 
Мнения: 881
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 17, 2006 9:42 am
Местоположение: неизвестно

Мнениеот Alpina » Съб Ное 03, 2007 6:05 pm

Ще видиш ;)
C'est la vie
Аватар
Alpina
 
Мнения: 9083
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Юли 03, 2005 12:26 pm
Местоположение: +3596997

Мнениеот did » Съб Ное 03, 2007 6:07 pm

Redhat написа:Аз кола слряла на велоалея в София не съм видял :dunno:


за да видиш кола върху велоалея, първо трябва да видиш велоалея, до която да може да се иде с кола.
Аватар
did
 
Мнения: 16523
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 14, 2003 3:00 pm
Местоположение: Пловдив

Мнениеот nikudini » Съб Ное 03, 2007 8:47 pm

Аз велоалеи съм виждал на НДК, на Витошка и до Хилтън. В момента не мога да се сета за друга. А там на колите ще им е трудно да паркират.
Аватар
nikudini
 
Мнения: 371
Рейтинг: 1629
Регистриран на: Нед Авг 13, 2006 10:47 pm
Местоположение: Sofia, Bulgaria

Мнениеот HepBeH_XaMcTep » Съб Ное 03, 2007 8:49 pm

nikudini написа:Аз велоалеи съм виждал на НДК, на Витошка и до Хилтън. В момента не мога да се сета за друга. А там на колите ще им е трудно да паркират.


Ами "велоалеята" пред 1-ва градска?
Изображение
Nikon d300 +Nikon 50mm f1.4, Tamron 17-50 2.8 +SB600 +Minolta 5400hs +RF-602
Аватар
HepBeH_XaMcTep
 
Мнения: 7592
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Юли 01, 2004 12:51 pm
Местоположение: 42.697556 N, 23.323638 E

Мнениеот nikudini » Съб Ное 03, 2007 8:56 pm

HepBeH_XaMcTep написа:
nikudini написа:Аз велоалеи съм виждал на НДК, на Витошка и до Хилтън. В момента не мога да се сета за друга. А там на колите ще им е трудно да паркират.


Ами "велоалеята" пред 1-ва градска?


Пред първа градска точно няма (май), сигурно имаш в предвид тази която е по Патриарх Евтимий след Фртьоф Нансен. :dunno:
А за пред ПГ сигурно не сес вижда от нескрония брой коли паркирани там.
Извод - Колите паркират върху велоалейте. :idea: (предположение)
Аватар
nikudini
 
Мнения: 371
Рейтинг: 1629
Регистриран на: Нед Авг 13, 2006 10:47 pm
Местоположение: Sofia, Bulgaria

Мнениеот Grash » Съб Ное 03, 2007 9:00 pm

Redhat написа:Аз кола слряла на велоалея в София не съм видял :dunno:


Ето ти да видиш автобус...
Изображение
Аватар
Grash
 
Мнения: 1171
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Фев 16, 2007 9:49 pm
Местоположение: Sofia, Bulgaria

Мнениеот bo4co » Съб Ное 03, 2007 9:04 pm

незнам за колите,но хората които ходят по велоалеите супер много ме дразнят :(!: дали не ги виждат или просто не им обръщат внимание :crap:
Последна промяна bo4co на Съб Ное 03, 2007 9:06 pm, променена общо 1 път
bo4co
 
Мнения: 171
Рейтинг: 1170
Регистриран на: Нед Ное 05, 2006 5:21 pm

Мнениеот Redhat » Съб Ное 03, 2007 9:06 pm

Като изключим парковете, единственото нещо, което поне на алея прилича е покрай Борис III. Останалите са няк'ви безумия.
You Bastards!
Аватар
Redhat
 
Мнения: 881
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 17, 2006 9:42 am
Местоположение: неизвестно

Мнениеот Teodor40 » Съб Ное 03, 2007 9:07 pm

Presize написа:Да могат да пригодят лифта поне малко за да се качват колелата по-лесно,а не човек да пада 3 пъти по-лице и седалката да го удря в главата :rofl:

Ти за инвалиди ли го искаш? На седалката ако не мойеш да се качиш най-добре не помиляй дори за Витоша.
Иначе аз им чупя огледалата на най-селски спелите на тротоара.
Клуб и вело училище http://gravity-bike.com/
Аватар
Teodor40
 
Мнения: 3019
Рейтинг: 1896
Регистриран на: Чет Авг 05, 2004 1:44 pm
Местоположение: Сен Тропе

Мнениеот MIRO A » Съб Ное 03, 2007 9:18 pm

Alpina написа:А той да ти извади една бата и да ти смачка главата?

Защото аз имам такава в колата и чакам някой като теб да ми се направи на много отворен. А имам и нож за хвърляне (специално направен с тази цел, не като кухненските с които си играят децата), та да ти кажа и близо и далече да си ми, нападнеш ли ме, или трябва да имаш смелоста да ми резнеш артерийка с първия замах, или просто не почвай нещо, което ще свърши зле за теб ;)

Не казвам да не си отстояваш правата, ама едно звънване на 165, ще е доста по-безопасно и ефективно спрямо нарушителя ;)

Чиче нема да ме видиш ако се хвана да се занимавам, а за 165 ще ми се скапат копчетата от набиране. Па за билбордите какво да правим? 165 маи нема да свърши работа.
Live free or die trying
Аватар
MIRO A
 
Мнения: 777
Рейтинг: 971
Регистриран на: Вто Окт 09, 2007 5:15 pm
Местоположение: София

Мнениеот nikudini » Съб Ное 03, 2007 9:21 pm

Grash написа:
Redhat написа:Аз кола слряла на велоалея в София не съм видял :dunno:


Ето ти да видиш автобус...


Тва с абсурдно начертаните алеи е просто невероятно. Много съм им се чудил, кой аджеба ги и мислил. Тва за трейлъри ли е правено за хора с добро оли.
А билбордовете сигурно се минават с ножовка (режеш кормилото).

ПП: Да му мислят НДК рейсинг. :rofl:
Аватар
nikudini
 
Мнения: 371
Рейтинг: 1629
Регистриран на: Нед Авг 13, 2006 10:47 pm
Местоположение: Sofia, Bulgaria

Мнениеот THEZOGGO » Съб Ное 03, 2007 11:40 pm

nikudini написа:
Grash написа:
Redhat написа:Аз кола слряла на велоалея в София не съм видял :dunno:


Ето ти да видиш автобус...


Тва с абсурдно начертаните алеи е просто невероятно. Много съм им се чудил, кой аджеба ги и мислил. Тва за трейлъри ли е правено за хора с добро оли.
А билбордовете сигурно се минават с ножовка (режеш кормилото).

ПП: Да му мислят НДК рейсинг. :rofl:

:agree: :bowdown:
Абсолютна лудница :^: , еми то тва е: Уелкъм ту Бългериа енд киип райдинг :(!:
Canyon Ultimate AL SLX *Ultegra, Mavic / Grand Canyon AL SLX 9.0 * DEORE XT, Fox Performance, Mavic / SCRAPPER XC 3.7 LTD
Tief im Herz - Canyon Radfahrer
Аватар
THEZOGGO
 
Мнения: 5618
Рейтинг: 1840
Регистриран на: Съб Авг 26, 2006 9:30 am
Местоположение: 664 km nordwestlich vom Paradies

Мнениеот Admin » Нед Ное 04, 2007 1:02 am

@MIRO A
Защо си пуснал тая тема, ако си несериозен в коментарите си? Ще вадиш ножки, не знам си кво... ако това ти е представата за отстояване на права и коментиране на велоалеите, май ще е най-добре да не пишеш в започнатата от теб тема ;)
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Мнениеот MIRO A » Нед Ное 04, 2007 9:15 am

Admin написа:@MIRO A
Защо си пуснал тая тема, ако си несериозен в коментарите си? Ще вадиш ножки, не знам си кво... ако това ти е представата за отстояване на права и коментиране на велоалеите, май ще е най-добре да не пишеш в започнатата от теб тема ;)

Tемата е пусната заради такива простотийки (не казвам че трябва да я пълним с такива) и да си каже секи каквото му е на устата без да му пука. Нали за гледане има ОФИЦИАЛНО поддържана тема.
Live free or die trying
Аватар
MIRO A
 
Мнения: 777
Рейтинг: 971
Регистриран на: Вто Окт 09, 2007 5:15 pm
Местоположение: София

Мнениеот bikerider » Нед Ное 04, 2007 11:35 am

Ще ми се да ви споделя какво виждам всеки ден тук в Пекин.
АБСОЛЮТНО всяка улица, булевард и прочие транспортна артерия имат отделно локално платно за велосипедисти, отделено с бордюр. Личи си, че е заложено още на етап планиране. Лентите са три, дори четири на мести, знаците са огромни и се виждат отдалеч, на всяко по-голямо кръстовище има огромно електронно табло с карта на задръстванията в района. Това за инфраструктурата.

За шофьорите и карането им - таксиметровия шофьор, който днес ме върна от Тянанмън и Забранения град си караше както си иска, наляво, надясно, както е и нормално в натоварен трафик. Там където се пресичаха велосипедните маршрути с тези на колите обаче НИТО ЕДИН ПЪТ обаче не остави място по-малко от за двама велосипедисти отдясно. Нито веднъж. Дори през цялото време ГЛЕДАШЕ в дясното огледало. Пред нас на два пъти беемвета профучаваха изпреварвайки ни, почти засичайки таксито и ПАК спираха все едно в невидима граница, когато стигаха крайно вдясно. Направи ми впечатление че го правеха дори на 3-тия околовръстен път, където изобщо няма велосипедисти. Просто манталитет и ред.

Та, искам да питам, това с предизборни обещания как се прави? Първо, трябва да се спре целия трафик в центъра на София, за да може да се кара колело безопасно, просто защото никой никога не е мислил за велосипедна инфраструктура. Няма и как да се промени това, без да се събарят сгради и да се раширяват ленти. Просто няма как. Затова лично аз изобщо не вярвам на предизборни обещания в България, защото виждам каква е реалността и знам че НЯМА как в рамките дори на ДЕСЕТ мандата да се оправи това. Просто столицата е едно голямо лайно, оформило се като такова в продължение на десетки години. Няма откъде да се намерят толкова огромни средства, че да се преустрои радикално трафика в София. Няма, защото се гласува на база голи обещания.

Искам да попитам RedHat, защо питаш официално Мартин Заимов такива неща СЛЕД изборите? Непонятно ми е :dunno:
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот jivkonik » Нед Ное 04, 2007 12:01 pm

НЕ знам колко то вас си спомнят но преди няколко години (1-2) това, което ние знаем като "Велоалеята на Борис ІІІ-ти" наистина БЕШЕ ВЕЛОАЛЕЯ - имаше даже специални секции на светофарите на големите кръстовища (на Несторов и Борис ІІІ) с нарисуван на тях велосипед! Същинско като истинско! :agree:
НЕ коментирам факта, че сецията не беше добре направена като момент, в който пускаше зеленото за велосипедистите и създаваше известни конфликтни ситуации с автомобилите, минаващи през това време в кръстовището, но с повече толерантност от моя страна (минавайки с велосипеда) проблеми не съм имал. ПО това време мой добър приятел и колега пострада много сериозно карайки на скорост по алеята в посока Руски паметник - паркирала (още не дори напълно спряла) кола ВЪРХУ АЛЕЯТА отваря рязко шофьорската си врата - последстивята - лоша контузия с разкъсани връзки в дясното рамо, неизползваема вече вилка, кормило и предна капла.... и "обърната" врата на колата (обърната до там, че в максимално отвореното си положение опира в калника...) НЕ съм бил там, не мога да коментирам ситуацията, според разказа на пострадалия не е могъл да избегне вратата - отстреща срещу него е имало пешеходци, разхождащи кучета.... Както и да е, човека вече е добре и си има не едно и две наум!
От известно време насам странно защо обаче тази алея вече не е ВЕЛОСИПЕДНА?!? А защо е така според мен?! - бяха свалени специалните секции на велосветофара (и от там пресичането на големи кръстовища стана още по-сложно) и навсякъде по алеята бяха нарисувани с боя знаците за Инвалид (каквито рисуват на паркоместата за инвалиди). Оставам с впечатлението, че тази вече съм в нарушение, карайки по алеята?! :dunno: :dunno: :dunno:
Пешеходния поток по алеята (по която вече карам почти всеки ден на път за работа) е доста голям, някои индивиди въпреки ниската ми скорост (понякога почти балансирам на едно място зад някого, подвиквайки му да ми направи място да го изпреваря) реагират подчертано арогантно при появявавенто ми с колело близо до тях!
НЕ мога да си представя причината, поради която алеята беше преквалифицирана от Велосипедна в Инвалидна? Според мен с почти НИКАКВА инвестиция (освен поставянето на няколко светофарни уредби) от страна на общината и премахване на "инвалидните картинки" и заменянето им с "велосипедни" по алеята, тя би могла отново да се нарече ВЕЛОСИПЕДНА, което би било аргумент в полза на каращите при словесните им схватки с пешеходците....
Разбира се проблемите с паркиращите по нея коли ще останат, но поне ще имаме ясното право да направим забежка на шофоьр или пешеходец мотаещи се в ясно означената велосипедна зона...
Еххх аз май нещо се размечтах.... както е да е, някой може ли да ми даде адрес (мейл) на общината, където официално да направя това запитване и предложение?! :idea:
Аватар
jivkonik
 
Мнения: 2600
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Юни 29, 2004 9:59 pm
Местоположение: Bulgaria, Sofia

Мнениеот MIRO A » Нед Ное 04, 2007 12:13 pm

Още един пример за велоалеи е Виена. Там всичко си е отделено, направено и няма проблеми с коли. А за устройство на града - един пример ще ви е достатъчен: Гледах жена слиза от автобус със бебешка количка, а тя самата беше на ролери и си слезе без проблем.
Live free or die trying
Аватар
MIRO A
 
Мнения: 777
Рейтинг: 971
Регистриран на: Вто Окт 09, 2007 5:15 pm
Местоположение: София

Мнениеот Redhat » Нед Ное 04, 2007 1:36 pm

@bikerider

И най-дългото пътешествие започва от първата крачка ;)

Съгласен съм, че манталитета е по-важен дори и от перфектната инфраструктура. Но това е въпрос на култура (нищо общо с ножа и вилицата).

А, относно въпроса ти. Медията трябва ми (ни) служи така както е усужила на въпросния кандидат. По-добре обратна връзка в ясна ситуация, отколкото еднопосочна в неясна.

Наясно съм, че кервана така или иначе си върви.
You Bastards!
Аватар
Redhat
 
Мнения: 881
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 17, 2006 9:42 am
Местоположение: неизвестно

Мнениеот Presize » Нед Ное 04, 2007 1:39 pm

Teodor40 написа:
Presize написа:Да могат да пригодят лифта поне малко за да се качват колелата по-лесно,а не човек да пада 3 пъти по-лице и седалката да го удря в главата :rofl:

Ти за инвалиди ли го искаш? На седалката ако не мойеш да се качиш най-добре не помиляй дори за Витоша.
Иначе аз им чупя огледалата на най-селски спелите на тротоара.


Не не съм инвалид ,но не ми харесва да се возя на 100 годишен лифт с дървени седалки който може да се разпадне всеки момент , най малкото едни куки можеха да сложат отстрани за да си закачиш колелото а не да си въртиш седалката всеки път или да си дереш рамата.
Аватар
Presize
 
Мнения: 536
Рейтинг: 1091
Регистриран на: Сря Фев 07, 2007 11:11 am

Мнениеот MIRO A » Нед Ное 04, 2007 2:07 pm

За връзка с държавата влез в сайта на правителството (нещо www.government.bg маи беше) и виж там.

За лифтовете ..... некой друг живот.
Live free or die trying
Аватар
MIRO A
 
Мнения: 777
Рейтинг: 971
Регистриран на: Вто Окт 09, 2007 5:15 pm
Местоположение: София

Мнениеот jivkonik » Нед Ное 04, 2007 2:20 pm

MIRO A написа:За връзка с държавата влез в сайта на правителството (нещо www.government.bg маи беше) и виж там.

За лифтовете ..... некой друг живот.

Това е ОБЩИНСКИ проблем, не държавен....
Е ако имаше единна Държавна политика по въпроса щеше може би да е по-добре, на общините да бъде НАЛАГАНО да правят еди колко си км велосипедна инфраструктура на година, за това да бъдат отпускани средства централно и т.н..... Е засега няма такива наченки. :crap:
Последна промяна jivkonik на Нед Ное 04, 2007 3:00 pm, променена общо 1 път
Аватар
jivkonik
 
Мнения: 2600
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Юни 29, 2004 9:59 pm
Местоположение: Bulgaria, Sofia

Мнениеот Redhat » Нед Ное 04, 2007 2:40 pm

@jivkonik

Общината Е най-важната единица на управлението в ЕС (в България това звучи малко :rofl: )

Иначе

Столична Обшина

Столичен Общински Съвет

Столичен Омбудсман

Дерзай ;)
You Bastards!
Аватар
Redhat
 
Мнения: 881
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 17, 2006 9:42 am
Местоположение: неизвестно

Мнениеот klmn » Нед Ное 04, 2007 2:56 pm

..... некой друг живот.
"пришалец"
Аватар
klmn
 
Мнения: 1603
Рейтинг: 1692
Регистриран на: Пет Мар 25, 2005 8:13 am
Местоположение: Sofia/Bulgaria

Следваща

Назад към Общ форум

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 170 госта


cron