How to Not Get Hit by Cars - lessons on Bicycle Safety

За всичко свързано с МТБ, което не е за някой от другите форуми. Например: разкази и преживявания, мнения по различни общи въпроси, интeресни продукти, новости и т.н.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

How to Not Get Hit by Cars - lessons on Bicycle Safety

Мнениеот outfaced » Пон Авг 06, 2007 12:24 pm

Аватар
outfaced
 
Мнения: 6057
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 20, 2007 3:24 pm
Местоположение: Пловдив

Мнениеот THEZOGGO » Пон Авг 06, 2007 12:31 pm

Много полезно, всичко описано се случва непрекъснато в София, за теория става, ама си трябва и много практика. Особено това за отворената врата, трябва страшно много да се внимава защото повечето шофьори не поглеждат в страничното си огледало и хем 6те се пребиеш хем ще им изкъртиш вратата и ще си виновен, абе изобщо трябва да имаш 5 чифта очи и пак не е сигурно, дали няма да ти се случи нещо неприятно. :^:
Canyon Ultimate AL SLX *Ultegra, Mavic / Grand Canyon AL SLX 9.0 * DEORE XT, Fox Performance, Mavic / SCRAPPER XC 3.7 LTD
Tief im Herz - Canyon Radfahrer
Аватар
THEZOGGO
 
Мнения: 5618
Рейтинг: 1840
Регистриран на: Съб Авг 26, 2006 9:30 am
Местоположение: 664 km nordwestlich vom Paradies

Мнениеот Admin » Пон Авг 06, 2007 12:49 pm

Статията наистина е полезна, само ще напомня, че в сайта има така и на български език ;)
http://www.mtb-bg.com/articles/ar065.htm
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Мнениеот Methuselah » Пон Авг 06, 2007 12:49 pm

Интересно, аз съм чувал че трябва да караш срещу трафика, залепен до тротоара, за да виждаш колите идващи насреща, а тука пише точно обратното. Явно до сега просто съм бил късметлия :crap: :angel: :angel2:
Every time I see an adult on a bicycle, I no longer despair for the human race.
-- H.G. Wells
Dirt, meet insanity.
Insanity, meet dirt.
Аватар
Methuselah
 
Мнения: 234
Рейтинг: 1243
Регистриран на: Чет Май 10, 2007 4:50 pm
Местоположение: София

Мнениеот PtD » Пон Авг 06, 2007 12:59 pm

Methuselah написа:Интересно, аз съм чувал че трябва да караш срещу трафика, залепен до тротоара, за да виждаш колите идващи насреща


Такава е инструкцията ПДП, само че за пешеходци.
Дреболия, обикновено нещо!
Аватар
PtD
 
Мнения: 10901
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Ное 17, 2003 3:36 pm

Мнениеот bikerider » Пон Авг 06, 2007 1:10 pm

Methuselah написа:Явно до сега просто съм бил късметлия :crap: :angel: :angel2:


Определено :)
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот outfaced » Пон Авг 06, 2007 3:35 pm

THEZOGGO написа:Много полезно, всичко описано се случва непрекъснато в София, за теория става, ама си трябва и много практика. Особено това за отворената врата, трябва страшно много да се внимава защото повечето шофьори не поглеждат в страничното си огледало и хем 6те се пребиеш хем ще им изкъртиш вратата и ще си виновен, абе изобщо трябва да имаш 5 чифта очи и пак не е сигурно, дали няма да ти се случи нещо неприятно. :^:


който е и шофьор освен колоездач, доста бързо започва да схваща, какво и къде може да стане ... ама който кара рядко или хитч кола, може доста лошо да се заблуди. Един притятел така се наниза на една отворена врата. Беше гипсиран после и полвин година се раздвижваше, щот си беше умерил бяш рамото в самия ръб на вратата.
Аватар
outfaced
 
Мнения: 6057
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 20, 2007 3:24 pm
Местоположение: Пловдив

Мнениеот Мъро » Пон Авг 06, 2007 4:57 pm

Важното е постоянно да си нащрек и да преценяваш достатъчно добре ситуациите. Да се осланяш на правилата е хубаво, но в България шофьорите все още не са свикнали на колоездачи и не знаят как да се отнасят с тях, така че е хубаво това нещо да се има предвид...
100km/h не е скорост, а време да превключиш на втора!
Аватар
Мъро
 
Мнения: 1259
Рейтинг: 1635
Регистриран на: Съб Дек 02, 2006 1:07 pm
Местоположение: Пловдив

Мнениеот nunoH » Пон Авг 06, 2007 9:36 pm

"Много внимавайте с пешеходците, имат склонност към резки движения и често са дезориентирани" :agree: :popcorn: :bowdown: :rofl:

значи колко ги мразя тея пешеходци дето подскачат ту в ляво ту в дясно, все едно ти нямаш кормило и целта ти е да се забиеш в тях... Най-опасните ми ситуации в града са били свързани с такива пешеходци :dunno: :nono:
Аватар
nunoH
 
Мнения: 362
Рейтинг: 1312
Регистриран на: Съб Мар 18, 2006 9:53 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот EmZo » Пон Авг 06, 2007 9:55 pm

Мъро написа:...но в България шофьорите все още не са свикнали на колоездачи...


Бе те, по-голямата част още и с правилата не са свикнали, камо ли пък с колоездачите. Всеки ден пътувам средно по 100-150км. по различни места и съм се нагледал на всякакви идиотщини. Най-често срещаното за сега е, че шофьрите не правят разлика между непрекъсната и прекъсната осова линия. Т'ва дали се учи в тия курсове изобщо? :confused: Общо взето най-редовно българските шофьори предизвикват WOoOW :bigeyes: ефекта у чуждоземните туристи. Те често се мислят за толкова безсмъртни, че излизат с/у около 15-18 тонен автобус в завой без да им бигне окото. Добре че поне шофьрите на автобусите са професьоналисти и са им свикнали.
Изображение
Аватар
EmZo
 
Мнения: 2650
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 11:59 pm
Местоположение: Враца

Мнениеот lanzz » Вто Авг 07, 2007 11:48 am

nunoH написа:значи колко ги мразя тея пешеходци дето подскачат ту в ляво ту в дясно, все едно ти нямаш кормило и целта ти е да се забиеш в тях... Най-опасните ми ситуации в града са били свързани с такива пешеходци :dunno: :nono:

моята стратегия при пресичане на траектории с пешеходци: ако пешеходеца не ме е видял (гледа в другата посока, зяпа си в краката, блее), или ще заобиколя зад него (само ако е изключително очевидно безопасно), или забавям/спирам докато мога да мина безопасно зад него; ако ме види: ако само забави или ускори крачка, поддържайки eye contact (видимо има ясна представа за ситуацията), заобикалям от съответната страна (ако забави - пред него, ако ускори или продължи с нормалната си скорост - зад него); ако спре или видимо се сепне щом ме види, задължително спирам и го оставям той да избере как ще се разминем (само забавяне рядко върши работа, обикновено докато се движиш към тях дори бавно, продължават да са в паника и трудно взимат решение). тези които подскачат ту в ляво ту в дясно са точно стреснатите пешеходци, там няма никакъв начин да се прецени какво ще направят и винаги е по-добре да се изчака. тези които не се стряскат рядко представляват опасност.
Аватар
lanzz
 
Мнения: 511
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Май 07, 2006 10:16 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот bikerider » Вто Авг 07, 2007 12:30 pm

Моята практика е да гледам далеч напред, да предвиждам колкото мога кой какво би направил, да следя N-на брой таргети едновременно (F15 ряпа да яде :lol:) и в никъф случай да не си въобразявам, че мога да предвидя всичко.
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот M1010X » Вто Авг 07, 2007 1:34 pm

Аз па като карам с икаруса по тротоарите всички се сепват, ама бегат яко... не съм видел некой да остане на место :)

И следим само оназ русата кокона в огледалото :D
Above and beyond
Аватар
M1010X
 
Мнения: 1272
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Пон Окт 28, 2002 11:06 pm
Местоположение: София

Мнениеот Shady™ » Вто Авг 07, 2007 7:36 pm

Methuselah написа:....аз съм чувал...

To като гледам статията - и аз съм чувАл...
Specialized Riders Club !!! SEX™ = Super EXtreme TEAM
Аватар
Shady™
 
Мнения: 5229
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Юли 14, 2004 7:22 pm
Местоположение: Shady Zone

Мнениеот Aggressiv » Вто Авг 07, 2007 10:40 pm

nunoH написа:"Много внимавайте с пешеходците, имат склонност към резки движения и често са дезориентирани" :agree: :popcorn: :bowdown: :rofl:


Това и мен мн ме расмя.
Продава се перфектен Drag One:
http://www.mtb-bg.com/forum/viewtopic.php?t=27515
Изображение
Аватар
Aggressiv
 
Мнения: 100
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Нед Юли 08, 2007 10:14 am
Местоположение: На едно по добро място

какво ще кажете за отделна тема

Мнениеот Lazy » Сря Авг 08, 2007 3:06 pm

за безопасност в града (доколкото тя е възможна изобщо)
Моите наблюдения по въпроса:
1) Добре е велосипедиста да е и шофьор. Тогава умее да следи движението и да предвижда идиотщините
2) Не карайте по големи улици. Там карат бързо и ударите са тежки. По малките улички дори да стане нещо, с 30 км/ч не е чак толкова опасно
3) Не бързайте. Всички опасности в които съм попадал са били от бързане. Ако ви се струва дори и малко рисковано нещо, не го правете, намалате изчакайте, даже слезте. ТОВА Е ВАЖНО
4) Когато карате покрай спрели в дясно коли сте в голяма опасност
От отворени врати
От тръгващи внезапно коли
От рязко тръгващи назад
5) Велосипеда е най-безшумното превозно средство. Пешеходците са свикали да бръмчи. Ако не бръмчи значи не се движи или поне не бързо. Случвало ми се е пешеходец да ме гледа че приближавам и въпреки това да слезе на платното, гледайки ме как го удрям. Те не ни възприемат като заплаха или като движещо се нещо. Не забравяйте че сте по-безшумни дори от самите пешеходци - не тупате с крака. Така че приемете че не съществувате за пешеходците, докато не ги връхлетите
6) Когато карате по тротоара, бъдете толерантни. Не забравяйте че това е мястото на пешеходците и не ги притеснявайте.
7) За карането срещу движението - това понякога е добре НО не забравяйте отново пешеходците. Те слизат на платното гледайки НАДЯСНО а вие в тази постановка идвате от ляво

Ако някой се сети нещо, да допълни
Lazy
 
Мнения: 14
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Чет Сеп 30, 2004 1:15 pm

Мнениеот Admin » Сря Авг 08, 2007 3:41 pm

Аз се сещам. КАСКАТА Е ЗАДЪЛЖИТЕЛНА!!!
Да, и в града. Точно в малките улички, ако те блъснат с 20-30км/ч, каската може да е определяща за степента на щетите по здравето.
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Мнениеот M1010X » Сря Авг 08, 2007 3:48 pm

Admin написа:Аз се сещам. КАСКАТА Е ЗАДЪЛЖИТЕЛНА!!!
Да, и в града. Точно в малките улички, ако те блъснат с 20-30км/ч, каската може да е определяща за степента на щетите по здравето.

True, true :agree:
Above and beyond
Аватар
M1010X
 
Мнения: 1272
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Пон Окт 28, 2002 11:06 pm
Местоположение: София

Мнениеот jivkonik » Сря Авг 08, 2007 5:13 pm

Admin написа:Аз се сещам. КАСКАТА Е ЗАДЪЛЖИТЕЛНА!!!
Да, и в града. Точно в малките улички, ако те блъснат с 20-30км/ч, каската може да е определяща за степента на щетите по здравето.

То и с 2 км/ч да паднеш ти стига само едно кофти чукване на тила или слепоочието в нещо твърдо..... виждал съм контузен сондьор - тръба от сондата го "чуква" по слепоочието, бил е без каска.... хранеха го с течна храна само, плюеше и се лигавеше като малко бебе..... баси .... жив труп до края на дните си.. отвратително..... :bawling:
Аватар
jivkonik
 
Мнения: 2600
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Юни 29, 2004 9:59 pm
Местоположение: Bulgaria, Sofia

Re: какво ще кажете за отделна тема

Мнениеот lanzz » Чет Авг 09, 2007 2:31 pm

Lazy написа:1) Добре е велосипедиста да е и шофьор. Тогава умее да следи движението и да предвижда идиотщините

аз бтв от както шофирам доста се замислям за огледала за колелото, много ми е терсене да не виждам постоянно какво става зад мен. то ми е терсене и когато ме возят в кола де, само се мъча да надничам в огледалата, ма не стаа :) някой друг да е така?
Аватар
lanzz
 
Мнения: 511
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Май 07, 2006 10:16 am
Местоположение: Bulgaria

Re: какво ще кажете за отделна тема

Мнениеот bikerider » Чет Авг 09, 2007 2:40 pm

Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот vladimir.dzhuvinov » Чет Авг 09, 2007 10:21 pm

Тук във форума много се говори за каски (което е добре), но много малко се казва за ползата от звънеца. Колко от вас имат звънец?
Аватар
vladimir.dzhuvinov
 
Мнения: 810
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 9:33 am
Местоположение: Plovdiv

Мнениеот Methuselah » Чет Авг 09, 2007 11:39 pm

То по закон трябва да имаме звънец, ма като можем да подвикнем защо да слагаме? Няма да навреди, но просто не виждам смисъл.
Every time I see an adult on a bicycle, I no longer despair for the human race.
-- H.G. Wells
Dirt, meet insanity.
Insanity, meet dirt.
Аватар
Methuselah
 
Мнения: 234
Рейтинг: 1243
Регистриран на: Чет Май 10, 2007 4:50 pm
Местоположение: София

Мнениеот bikerider » Пет Авг 10, 2007 12:22 am

Methuselah написа:То по закон трябва да имаме звънец, ма като можем да подвикнем защо да слагаме? Няма да навреди, но просто не виждам смисъл.


Някога карал ли си активно със звънец? Мога да те уверя, че помага и то много. А някога викали ли са ти отзад все едно си овца? Не е приятно.

Ма той законо нъл е тъп...

Ето откъде тръгва манталитет като на Стависки. Дори да ти се стори, че преувеличавам чудовищно.
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот Nymphetamine » Пет Авг 10, 2007 12:38 am

Не се движа по тротоари често, че да слагам звънец. По пътеките обикновено си държа кормилото/спирачките... не ми остават пръсти за звънец. Вече ако се движех изцяло в града, по алите в парка, по тротоари редом с пешеходци (макар да не е правилно), бих си сложил ако не звънец, една симпатична мини-тромбичка... тромбе, дет' се вика. Тяърде неприятно е да ти викат зад гърба.
Аватар
Nymphetamine
 
Мнения: 3197
Рейтинг: 1999
Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 9:30 pm
Местоположение: Пловдив, България

Мнениеот jivkonik » Пет Авг 10, 2007 9:09 am

Nymphetamine написа:Не се движа по тротоари често, че да слагам звънец. По пътеките обикновено си държа кормилото/спирачките... не ми остават пръсти за звънец. Вече ако се движех изцяло в града, по алите в парка, по тротоари редом с пешеходци (макар да не е правилно), бих си сложил ако не звънец, една симпатична мини-тромбичка... тромбе, дет' се вика. Тяърде неприятно е да ти викат зад гърба.

Любо от Веломания имаше едно пискащо гумено като патенце ли кученце ли беше на ГОЛЕМИЯ ТРАКТОР дато оре с него пътеките, изглеждаше много Фиешън! Явно е вършело и добра работа... :agree:
Аватар
jivkonik
 
Мнения: 2600
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Юни 29, 2004 9:59 pm
Местоположение: Bulgaria, Sofia

Мнениеот Methuselah » Пет Авг 10, 2007 11:48 am

bikerider написа:
Methuselah написа:То по закон трябва да имаме звънец, ма като можем да подвикнем защо да слагаме? Няма да навреди, но просто не виждам смисъл.


Някога карал ли си активно със звънец? Мога да те уверя, че помага и то много. А някога викали ли са ти отзад все едно си овца? Не е приятно.

Ма той законо нъл е тъп...

Ето откъде тръгва манталитет като на Стависки. Дори да ти се стори, че преувеличавам чудовищно.


Ми не съм карал, но щом казваш. Факт е, че преувеличаваш, ма ако не го беше казал нямаше да ми се набие тъй в очите.
Що се отнася до подвикването, аз не им викам "Мърдай ма!" или подобни, а "Може ли да мина?", или само едно "Извинете", колкото да се обърнат, че иначе някои много се стряскат. А пък ако е приятна гледката или бавничко карам и чакам да се освободи път или казвам нещо от сорта "Миличко, може ли?" Да си го разбират както искат :). Обикновенно, ми правят път и сме и двамата усмихнати като се разминаваме.
Every time I see an adult on a bicycle, I no longer despair for the human race.
-- H.G. Wells
Dirt, meet insanity.
Insanity, meet dirt.
Аватар
Methuselah
 
Мнения: 234
Рейтинг: 1243
Регистриран на: Чет Май 10, 2007 4:50 pm
Местоположение: София


Назад към Общ форум

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Google [Bot] и 184 госта