Изтръпване на пета!!!

За всичко свързано с МТБ, което не е за някой от другите форуми. Например: разкази и преживявания, мнения по различни общи въпроси, интeресни продукти, новости и т.н.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Изтръпване на пета!!!

Мнениеот lostrider@ » Нед Юни 24, 2007 10:54 pm

Колеги, мога ли да очаквам някакви идеи относно проблема?
От доста време изпитвам изтръпване на лявата пета при каране..След по- продължително "въртене", започва изтръпване на цялото ходило..

Преуморявам крака или какво????

П.П. Не ме притеснява изтръпването, а това че се случва само с левия крак. Има ли според вас нещо общо с това, че съм дюстабанлия???
Аватар
lostrider@
 
Мнения: 425
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 16, 2007 3:24 pm

Re: Изтръпване на пета!!!

Мнениеот SpoileR » Нед Юни 24, 2007 11:14 pm

lostrider@ написа:Колеги, мога ли да очаквам някакви идеи относно проблема?
От доста време изпитвам изтръпване на лявата пета при каране..След по- продължително "въртене", започва изтръпване на цялото ходило..

Преуморявам крака или какво????

П.П. Не ме притеснява изтръпването, а това че се случва само с левия крак. Има ли според вас нещо общо с това, че съм дюстабанлия???


Напълно възможно е :agree:

Не съм доктор за да приказвам, но може би понеже педала се пада в центъра на ходилата, където при теб е равно, а попринцип би трябало да е леко извито... но защо е само на левия крак не знам :confused:

Иначе никой не е еднакво развит навсякъде де...
Може просто левия ти крак да е "по-нежният" от двата ;)
Страх ме е от СТРЪМНОТО...
Аватар
SpoileR
 
Мнения: 4240
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 22, 2006 4:10 pm
Местоположение: Sofia, Bulgaria

Мнениеот nikudini » Нед Юни 24, 2007 11:18 pm

Сигурно изтръпването се дължи на това че по-голяма част от тежестта ти е прехвърлена върху този крак. И най-вероятно има нещо общо с това че си дюстабан. Според мен няма от какво да се притесняваш. Е освен че те боли и ти намалява удоволствието от карането.
Аватар
nikudini
 
Мнения: 371
Рейтинг: 1629
Регистриран на: Нед Авг 13, 2006 10:47 pm
Местоположение: Sofia, Bulgaria

Re: Изтръпване на пета!!!

Мнениеот lostrider@ » Нед Юни 24, 2007 11:24 pm

SpoileR написа:Може просто левия ти крак да е "по-нежният" от двата ;)


Чак пък нежен.. :xx(:
Аватар
lostrider@
 
Мнения: 425
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 16, 2007 3:24 pm

Re: Изтръпване на пета!!!

Мнениеот bikerider » Пон Юни 25, 2007 8:40 am

@lostrider: Седнал или прав? Ако седнал, виж си седалката да не е крива нещо...

Една консултация с лекар също няма да е зле, щом си дюстабанлия. А може пък педалите да не са ти удобни на левия крак, те все пак двата крака не са огледални копия...
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот vladimir.dzhuvinov » Пон Юни 25, 2007 9:09 am

Човешкото тяло е асиметрично, така че само по себе си изтръпването на само едното ходило не е притеснение.

Аз съм получавал изтръпване на ходилата при каране с маратонки с меки подметки. Когато карам с твърди трудно огъващи се подметки (планински обувки, подметка Vibram или подобна) това изтръпване въобще не се появява. Не знам логиката на това явление.

ПС: Мен също май са ме диагностицирали като дюстабан, но това не ми е пречило да бягам 3 мили за 20мин или да си карам колелото.
Аватар
vladimir.dzhuvinov
 
Мнения: 810
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 9:33 am
Местоположение: Plovdiv

Мнениеот bikerider » Пон Юни 25, 2007 10:04 am

Ми те подметките също са "амортисьор" :)
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Re: Изтръпване на пета!!!

Мнениеот lostrider@ » Пон Юни 25, 2007 10:38 am

bikerider написа:@lostrider: Седнал или прав? Ако седнал, виж си седалката да не е крива нещо...

Една консултация с лекар също няма да е зле, щом си дюстабанлия. А може пък педалите да не са ти удобни на левия крак, те все пак двата крака не са огледални копия...


Ами, карането ми преобладава 99.9% в седнало състояние. Тогава се получава това неприятно изтръпване.
Относно консултацията- прав си..Аз всъщност скоро бях на лекар и пипотах тряба ли да предприема някакви дейстия относно дюстабана, тъй като имах ужасни проблеми с кръста, преди време. Препоръчаха ми да си взема специални ортопедични стелки..Чудя се до когга ли ще чакам, за да си купя??...
Скоро..Обещавам. :)
Аватар
lostrider@
 
Мнения: 425
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 16, 2007 3:24 pm

Мнениеот lostrider@ » Пон Юни 25, 2007 10:44 am

vladimir.dzhuvinov написа:Човешкото тяло е асиметрично, така че само по себе си изтръпването на само едното ходило не е притеснение.

Аз съм получавал изтръпване на ходилата при каране с маратонки с меки подметки. Когато карам с твърди трудно огъващи се подметки (планински обувки, подметка Vibram или подобна) това изтръпване въобще не се появява. Не знам логиката на това явление.

ПС: Мен също май са ме диагностицирали като дюстабан, но това не ми е пречило да бягам 3 мили за 20мин или да си карам колелото.


Да ти приязная, моите маратонки не са с особено префесионална подметка, но за сметка на това са ми удобни. За това ги ползвам и при колоезденето. Може би е крайно време да се замисля в/у това, дали е правилно да ползвам "ефтинки" маратонки ;)
А относно дюстабана и спорта: Ами аз откакто се помня, винаги съм носил маратонки. И сега не понасям обувки. Аз май за това и си докарах дюстабана :bawling: .. И аз в училище държах почти всички рекорди по тичане и не съм усетил плоското стъпало да ми е пречило:))))
Аватар
lostrider@
 
Мнения: 425
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 16, 2007 3:24 pm

Мнениеот did » Пон Юни 25, 2007 10:50 am

А сигурен ли си, че стъпваш върху педала с правилната част на ходилото? Това, дето Спойлерчо го написа, че се стъпвало със средата на крака, не е баш така. Ако имаш кофти навик за позицията на крака, това в комбинация с неподходящи обувки като нищо може да води до подобни проблеми.

Според мен правилното лечение е колоездачни обувки с твърда подметка и педали с автомати, за да не можеш да си кълчиш произволно крака в неправилни положения даже и да искаш. Действа възпитателно!
Последна промяна did на Пон Юни 25, 2007 10:52 am, променена общо 1 път
Q. b. f. f. f. s.
Аватар
did
 
Мнения: 16523
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 14, 2003 3:00 pm
Местоположение: Пловдив

Мнениеот lostrider@ » Пон Юни 25, 2007 10:50 am

Благодря ви за това, че се отзовахте. И благодаря за съветите и желанието ви да помогнете. Май найстина ще се получи така, както смятах че ще стане в началото. Ще се иде пак на лекар за повече разяснения или най- накрая, ще си взема стелки.

@vladimir.dzhuvinov Трябваше ми точно човек като теб, сблъскал се с тоя проблем, и вече измислил някакво решение. Май, ще взема нещо твърдо:)
Благодаря!!
Аватар
lostrider@
 
Мнения: 425
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 16, 2007 3:24 pm

Мнениеот lostrider@ » Пон Юни 25, 2007 10:55 am

did написа:А сигурен ли си, че стъпваш върху педала с правилната част на ходилото? Това, дето Спойлерчо го написа, че се стъпвало със средата на крака, не е баш така.


Знам че не е така и не го правя. По- скоро с предната част на ходилото, НО НЕ САМО С ПРЪСТИ!!! Т.е. ходилото ми е леко свито при пръстите. Така ми е удобно и така смятам че е правилно. Поправяй ако греша .:agree:

did написа:Според мен правилното лечение е колоездачни обувки с твърда подметка и педали с автомати, да да не можеш да заемаш неправилни позиции даже и да искаш. Действа възпитателно!


Напълсно съм съгласен. Просто на този етап нямам материалната възможност за това. :crap:
Аватар
lostrider@
 
Мнения: 425
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 16, 2007 3:24 pm

Мнениеот lostrider@ » Пон Юни 25, 2007 10:59 am

T.e. опитвам да поддържам с ходилото подобно положение :

http://www.formulaworldshop.com/images/sports/basso.jpg
Аватар
lostrider@
 
Мнения: 425
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 16, 2007 3:24 pm

Мнениеот did » Пон Юни 25, 2007 11:06 am

lostrider@ написа:T.e. опитвам да поддържам с ходилото подобно положение :

http://www.formulaworldshop.com/images/sports/basso.jpg


Хубава картинка, да. Показва добре нещата.

При правилна позиция на крака, дюстабана не само не влияе особено, ами и си тренираш мускулите отдолу на ходилото, т.е. лекуваш си проблема със стъпалото, докато караш.

Има и интересни материали из нета за техниката на педалиране, даже май имаше статия на сайта или теми в ЧЗВ. Поразрови се.
Q. b. f. f. f. s.
Аватар
did
 
Мнения: 16523
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 14, 2003 3:00 pm
Местоположение: Пловдив

Мнениеот lostrider@ » Пон Юни 25, 2007 11:08 am

did написа:
При правилна позиция на крака, дюстабана не само не влияе особено, ами и си тренираш мускулите отдолу на ходилото, т.е. лекуваш си проблема със стъпалото, докато караш.

Има и интересни материали из нета за техниката на педалиране, даже май имаше статия на сайта или теми в ЧЗВ. Поразрови се.


:thumb: :thanks:
Аватар
lostrider@
 
Мнения: 425
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 16, 2007 3:24 pm

Мнениеот jivkonik » Пон Юни 25, 2007 12:37 pm

Със старата ми седалка преди години имах изтръпване в стъпалата и на двата крака от продължително въртене седнал. Беше прекалено "гелеста" и мека, явно запушваше нещо по кръвообращението чак! С по-твърдата ми сегашна седелака нямам този проблем.
Аватар
jivkonik
 
Мнения: 2600
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Юни 29, 2004 9:59 pm
Местоположение: Bulgaria, Sofia

Мнениеот klmn » Пон Юни 25, 2007 2:06 pm

тъй като имах ужасни проблеми с кръста, преди време.
Изтръпването обикновено се получава от проблем с нерв/оросяване,а нервите на краката тръгват от кръста,(и аз имах подобни патила и сега ми се случва да ми изтръпва левия крак при продължително седене) очакваме включване от 12-та котка.. :)
"пришалец"
Аватар
klmn
 
Мнения: 1603
Рейтинг: 1692
Регистриран на: Пет Мар 25, 2005 8:13 am
Местоположение: Sofia/Bulgaria

Мнениеот lostrider@ » Пон Юни 25, 2007 5:03 pm

jivkonik написа:Със старата ми седалка преди години имах изтръпване в стъпалата и на двата крака от продължително въртене седнал. Беше прекалено "гелеста" и мека, явно запушваше нещо по кръвообращението чак! С по-твърдата ми сегашна седелака нямам този проблем.


Не отричам, че може да имаш право за седалката.. Моята е мекичка и "гелеста" :rofl: :rofl: , както казваш.. Може и за това да помисля. Да не говорим, че от известно време се чувстевам малко неудобно в/у нея..А като сложим и понякога неудобното бельо, нещата загрубяват..Имам предвид неприятно прежулване на кожата..Така, че идеята ти за по- твърда седалка го приемам като съвет..Вече мисля за решение. :thanks:
Аватар
lostrider@
 
Мнения: 425
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 16, 2007 3:24 pm

Мнениеот lostrider@ » Пон Юни 25, 2007 5:09 pm

klmn написа:Изтръпването обикновено се получава от проблем с нерв/оросяване,а нервите на краката тръгват от кръста,(и аз имах подобни патила и сега ми се случва да ми изтръпва левия крак при продължително седене) очакваме включване от 12-та котка.. :)


Не знаех толкова подробнисти относно оросяването на нервите в тая част на тялото, но найстина, като се замисля, има логика.. проблемите с равното стъпало (дюстабан), обикновенно след години удрят в коленете и кръста, до колкото знам. И ако сложиш допълитеното време прекарано в седнало положение в/у колелото, нещата може доста повече да се влошат.. :dunno:
А относно твоя проблем с кръста...Ти как го реши? И установи ли се откъде се е появил??
Аватар
lostrider@
 
Мнения: 425
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 16, 2007 3:24 pm

Мнениеот Grash » Пон Юни 25, 2007 6:13 pm

lostrider@ написа:Не знаех толкова подробнисти относно оросяването на нервите в тая част на тялото, но найстина, като се замисля, има логика.. проблемите с равното стъпало (дюстабан), обикновенно след години удрят в коленете и кръста, до колкото знам. И ако сложиш допълитеното време прекарано в седнало положение в/у колелото, нещата може доста повече да се влошат.. :dunno:
А относно твоя проблем с кръста...Ти как го реши? И установи ли се откъде се е появил??


Не знам, но на един приятел с дюстабан преди време лекар му е препоръчал да кара колело, с цел точно да си намали проблемите със стъпалото.
Аватар
Grash
 
Мнения: 1171
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Фев 16, 2007 9:49 pm
Местоположение: Sofia, Bulgaria

Мнениеот lostrider@ » Пон Юни 25, 2007 7:02 pm

Grash написа:Не знам, но на един приятел с дюстабан преди време лекар му е препоръчал да кара колело, с цел точно да си намали проблемите със стъпалото.


Хмм...интересно...
did написа:...При правилна позиция на крака, дюстабана не само не влияе особено, ами и си тренираш мускулите отдолу на ходилото, т.е. лекуваш си проблема със стъпалото, докато караш.


Хмм...интересно...

If it's true...I'll never stop pedaling.. :)
Аватар
lostrider@
 
Мнения: 425
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 16, 2007 3:24 pm

Мнениеот ramam » Вто Юни 26, 2007 5:57 pm

Първо опитай да оправиш проблема с стелките.
Аз имам от време на време подобен проблем ама докато седя определено неправилно на работното място :)
Опитай да сядаш на седлото на колелото по начин който не води до изтръпване - а може и наклона на седлото да ти е лош.
Ако имаш заден амортисъор имай в предвид че при сядане седлото са измества заедно с рамката така, че не е хоризонтално - това може да води до проблема.
Но за всеки случай опитай само един начин за оправяне от изброените по един път на дълго каране - т.е. да не вземеш всичко на веднъж да направиш и да имаш после на другия крак проблем.
Опитай в края на краищата с друго седло или комбинация с калъвка с гел. Не се знае какъв е проблема затова търси ама по едно решение , а после решавай кое помага.
Под друго седло разбирам с друга форма на задната удебелена част - а и гледай да няма разни шевове и ръбове дето да убиват или нараняват.
ramam
 
Мнения: 141
Рейтинг: 1125
Регистриран на: Вто Яну 30, 2007 1:01 pm

Мнениеот vladimir.dzhuvinov » Вто Юни 26, 2007 6:21 pm

lostrider@ написа:If it's true...I'll never stop pedaling.. :)


Forest Gump II :D
Аватар
vladimir.dzhuvinov
 
Мнения: 810
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 9:33 am
Местоположение: Plovdiv

Мнениеот URNEST » Вто Юни 26, 2007 7:14 pm

Аз също имах диагноза "дюстабан".За щастие това никога не ми е пречило, а съм се занимавал сериозно с бягане.Интересен факт беше, че проблема си оставаше, нищо че понякога носих подлошки.Когато преди 2 години започнах по-сероизно да се занимавам с колоездене проблемите постопенно усещах как стъпалото ми си заема саом по-правилна позиция, но същевременно носих и подлошки.Така, че най-добре преди всичко купи си подлошки, лекаря не случйно ти ги препоръчва.Верно скъпи са, но не се копуват всеки ден, аз моите последните на Sholl ги скапах за 9-10 месеца непрестанно носене.
Аватар
URNEST
 
Мнения: 1998
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Дек 21, 2005 9:04 pm
Местоположение: София

Мнениеот Dravceto » Съб Юни 30, 2007 1:14 am

Проблема може да от педалите т.е. ако кратата са ти големи мисля че би трябвало да си земеш малко по едри педали за да стъпваш на по голямо
Изяж бобър, спаси дърво !
Аватар
Dravceto
 
Мнения: 466
Рейтинг: 1960
Регистриран на: Пон Фев 26, 2007 7:10 pm
Местоположение: Bulgaria


Назад към Общ форум

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 11 госта