Ком - Емине

За всичко свързано с МТБ, което не е за някой от другите форуми. Например: разкази и преживявания, мнения по различни общи въпроси, интeресни продукти, новости и т.н.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Re: Ком - Емине

Мнениеот azoic » Чет Окт 02, 2014 6:41 am

ФИНАЛ. Вчера Райко е финишират на Емине. Може би най-бързото есенно-зимно преминаване по пътеката :beer:
Изображение Изображение
Аватар
azoic
 
Мнения: 375
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Авг 20, 2008 12:32 pm
Местоположение: София

Re: Ком - Емине

Мнениеот taurus13 » Пет Окт 03, 2014 9:21 pm

Добре де, да кажем честито на Райко...за ината, за волята, за духа, все пак да завърши опита...то той затова го и прави де. Действително в очите на много хора беше безсмислено да продължава в това време и действително малцина, да не казвам почти никой не би продължил, но той Райко обича да проверява, докъде стигат възможностите. То в хубаво време, всеки знае...аре не всеки, аз не бих се навил на тоя преход. :D
Изображение
Аватар
taurus13
 
Мнения: 5727
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Дек 17, 2007 10:07 am

Re: Ком - Емине

Мнениеот boris_borisov » Пон Дек 22, 2014 3:03 pm

За най-запалените фенове на Ком-Емине няма да е новина, за останалите го пиша... :peace: С година и половина закъснение, най-после видя бял свят разказът на Митака (и със скромно мое участие) за съвместното ни преминаване на Пътеката през 2013 г. Ето го: http://planina.e-psylon.net/viewtopic.p ... 47&start=0
На желаещите да четат - приятно четене! А на всички - Весели Празници! :beer:
Аватар
boris_borisov
 
Мнения: 218
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Мар 12, 2009 2:30 pm
Местоположение: Врачански балкан

Re: Ком - Емине

Мнениеот puleto » Пон Дек 22, 2014 10:38 pm

Браво момчета. Най- хубаво е че не са ви откраднали колелата... :beer:
puleto
 
Мнения: 257
Рейтинг: 1006
Регистриран на: Пет Фев 22, 2013 8:20 pm

Re: Ком - Емине

Мнениеот b1k3ra » Сря Яну 28, 2015 4:25 pm

Да посъживим темата.
Аз мисля тази година, както се очертава да съм в България, най-после да се стегна и наканя да го мина. Предните по една или друга причина оставах само на ниво идея...
За момента се очертавам без съмишленици, а ще се радвам да се намери някой друг желаещ. Не, че накрая няма и сам да тръгна, но предпочитам компания.
XC setup: Ram XC1 26", 2х10, SR Suntour Axon RL - 10.29 kg
Road setup: Ram XC1 26", Java carbon rigid fork, Schwalbe Kojak 1.35 - 9.465 kg
b1k3ra
 
Мнения: 210
Рейтинг: 1475
Регистриран на: Нед Апр 22, 2012 7:15 pm
Местоположение: София

Re: Ком - Емине

Мнениеот boris_borisov » Чет Яну 29, 2015 10:28 am

Ние с Митака имаме идея тази година да се пробваме за под 8 дни, което би било личен рекорд :nuts: Намерението е минимум багаж и спане по хижите. Не съм мислил за други участници в мероприятието, пък и от опит знам, че е трудно да се движат заедно по трасето хора с различна подготовка и очаквания за това как трябва да стават нещата. Но ако в даден участък към нас се прикрепи още някой, няма да го върнем :beer:
Аватар
boris_borisov
 
Мнения: 218
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Мар 12, 2009 2:30 pm
Местоположение: Врачански балкан

Re: Ком - Емине

Мнениеот veskoz » Чет Яну 29, 2015 11:01 am

Винаги ми е било мерак.
Поздрав за всички с идеята и тези със спомените.
https://www.youtube.com/watch?v=xC_fl6YpiNo
Сервизът за моя велосипед! http://www.velo09.com
Аватар
veskoz
 
Мнения: 4508
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Дек 29, 2007 12:30 pm
Местоположение: София

Re: Ком - Емине

Мнениеот Vorac » Чет Яну 29, 2015 11:26 am

b1k3ra написа:Да посъживим темата.
Аз мисля тази година, както се очертава да съм в България, най-после да се стегна и наканя да го мина. Предните по една или друга причина оставах само на ниво идея...
За момента се очертавам без съмишленици, а ще се радвам да се намери някой друг желаещ. Не, че накрая няма и сам да тръгна, но предпочитам компания.



Абе, без съмишляници. Очаквам половината форум да се пробваме и тази година. Само да се постопи снега :D
Vorac
 
Мнения: 818
Рейтинг: 1513
Регистриран на: Съб Окт 04, 2008 3:47 pm
Местоположение: София, Дружба

Re: Ком - Емине

Мнениеот b1k3ra » Чет Яну 29, 2015 12:08 pm

Борисе, "зелен" съм още за вашето темпо.
Аз го мисля за 12-14 дни. Иска ми се и да видя нещо по пътя, не само юруш. Не, че после няма и на мен да ми се прииска предполагам да подобрявам времето, но първия път - леко.
Ще се радвам, ако се намери поне още някой за такъв график.
XC setup: Ram XC1 26", 2х10, SR Suntour Axon RL - 10.29 kg
Road setup: Ram XC1 26", Java carbon rigid fork, Schwalbe Kojak 1.35 - 9.465 kg
b1k3ra
 
Мнения: 210
Рейтинг: 1475
Регистриран на: Нед Апр 22, 2012 7:15 pm
Местоположение: София

Re: Ком - Емине

Мнениеот b1k3ra » Пет Яну 30, 2015 2:13 pm

Разглеждам наличните пътеписи и се оптвам да си оформя някакъв план на дните.
Искам да попитам участвалите и запознатите как точно се минава Големия Купен и другите кофти отсечки? Задължително ли е качването на велосипеда на части с няколко изкачвания (както са описали Дени и Ники)?
А има ли някакъв вариант да се заобиколи?
XC setup: Ram XC1 26", 2х10, SR Suntour Axon RL - 10.29 kg
Road setup: Ram XC1 26", Java carbon rigid fork, Schwalbe Kojak 1.35 - 9.465 kg
b1k3ra
 
Мнения: 210
Рейтинг: 1475
Регистриран на: Нед Апр 22, 2012 7:15 pm
Местоположение: София

Re: Ком - Емине

Мнениеот boris_borisov » Пет Яну 30, 2015 3:50 pm

Да се заобиколи само Купена или целия участък? Доколкото съм чувал, има пътеки, подсичащи Купена, но никога не съм минавал по тях и не ги знам къде точно са. Иначе може да се мине отдолу през х.Васил Левски.
Купена, както и всички подобни места, се минават със сила, желание, търпение и воля :) Останалото - разглобяване, носене, изтегляне, избутване и т.н. - са чисто индивидуални технически подробности :)
Планът по дни също е индивидуален, зависи от времето на тръгване, от желанието за мотаене, от наличието на бивачна екипировка...
Ком-Емине е приключение, особено когато го правиш за първи път. Няма как да се подготвиш абсолютно за всичко. Грабваш идеята и ... напред! :agree:
Аватар
boris_borisov
 
Мнения: 218
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Мар 12, 2009 2:30 pm
Местоположение: Врачански балкан

Re: Ком - Емине

Мнениеот b1k3ra » Пет Яну 30, 2015 4:03 pm

Предните години помня, че бях виждал някъде списък с телефони на хижарите.
Сега обаче не мога да го открия. Борисе, ти знаеш ли къде може да има актуаален такъв?
Благодаря.
XC setup: Ram XC1 26", 2х10, SR Suntour Axon RL - 10.29 kg
Road setup: Ram XC1 26", Java carbon rigid fork, Schwalbe Kojak 1.35 - 9.465 kg
b1k3ra
 
Мнения: 210
Рейтинг: 1475
Регистриран на: Нед Апр 22, 2012 7:15 pm
Местоположение: София

Re: Ком - Емине

Мнениеот boris_borisov » Пет Яну 30, 2015 4:18 pm

Тоя списък аз съм го правил, ама беше преди години :) Рано е още за това, седмица-две преди тръгването се разрови из нета и си извади актуалните телефони на хижарите. То тогава и други ще правят подобни списъци, ще има информация...
Дори и да го намеря списъка, сам аз не бих го ползвал към днешна дата, така че не бих го препоръчал и на никой друг.
Аватар
boris_borisov
 
Мнения: 218
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Мар 12, 2009 2:30 pm
Местоположение: Врачански балкан

Re: Ком - Емине

Мнениеот valentin.georgiev » Съб Яну 31, 2015 1:33 pm

@b1k3ra
За Купена - ако си сам силно ти препоръчвам да минеш по алтернативния маршрут през х.Васил Левски. Аз доста се измъчих по Купена и Кръстците, може би нямах техниката за катерене с колело на гръб, но голяма мъка (аз го разглобих, но така 3 пъти качвах и слизах от Купена, което при слизането е доста време).
Аз освен големия Купен и едно стъпало при Кръстците не мисля, че има други кофти участъци или поне сравними с тях.
Аватар
valentin.georgiev
 
Мнения: 151
Рейтинг: 1627
Регистриран на: Пет Сеп 17, 2010 10:24 am
Местоположение: София

Re: Ком - Емине

Мнениеот b1k3ra » Вто Фев 03, 2015 1:04 pm

valentin.georgiev написа:@b1k3ra
За Купена - ако си сам силно ти препоръчвам да минеш по алтернативния маршрут през х.Васил Левски. Аз доста се измъчих по Купена и Кръстците, може би нямах техниката за катерене с колело на гръб, но голяма мъка (аз го разглобих, но така 3 пъти качвах и слизах от Купена, което при слизането е доста време).
Аз освен големия Купен и едно стъпало при Кръстците не мисля, че има други кофти участъци или поне сравними с тях.


Не съм се отказал и от този вариант, но ми се иска да се придържам до колкото е възможно към оригиналното трасе. Може би ако тръгна сам и/или времето е кофти точно там. Някак си после ще ме "човърка", ако съм заобиколил.
Ако не съм сам, прав ли съм да мисля, че е доста по-лесно преминаването на Купена и това стъпало и няма смисъл от обикаляне?
XC setup: Ram XC1 26", 2х10, SR Suntour Axon RL - 10.29 kg
Road setup: Ram XC1 26", Java carbon rigid fork, Schwalbe Kojak 1.35 - 9.465 kg
b1k3ra
 
Мнения: 210
Рейтинг: 1475
Регистриран на: Нед Апр 22, 2012 7:15 pm
Местоположение: София

Re: Ком - Емине

Мнениеот boris_borisov » Вто Фев 03, 2015 2:57 pm

Ако сте двама и си помагате, преодоляването на Купена и Кръстците става по-бързо и лесно, отколкото ако си сам. Чак да няма смисъл... Това, че някой може да ти помогне да се справиш с две препятствия по-бързо, отколкото ако си сам, само по себе си не е достатъчна причина да минеш оттам. Отсечката е достатъчно натоварваща физически (пък и психически), за да пожелае човек да си я спести (както аз направих през 2013-та :D ). През 2011-та, след преодоляването й и малко преди заслон Ботев, се чувствах толкова уморен, както никога преди това (а и след това) в живота си :D На всеки 10-ина крачки спирах да си поема дъх... Е, вярно, че тогава искахме да го вземем за време и се опитвахме да бързаме, а в твоя случай не е така.
Както и друг път е ставало дума, добре би било човек да е минавал оттам пеша, преди да замъкне колелото. Ще знае какво да очаква :)
Колкото до евентуалните ти терзания, че не си минал баш по маркировката - не се притеснявай, ако успееш да го минеш цялото, ще си толкова доволен от себе си, че дребните забежки встрани от маркирания път няма да ти помрачат настроението :) Таман ще искаш после пак да го минеш, тоя път баш по маркировката :) Аз вече 4 пъти го минавах, а още има места, по които не съм стъпвал, а оттам е прекарана и маркировката (примерно по Етрополските зъбери, Узана-Шипка, Шипка-Бузлуджа през гората, Твърдишки проход-Чумерна през гората, през Разбойна, след Ришкия по билото и т.н.)... И всеки път си викам - следващия път оттам ще мина :)
Аватар
boris_borisov
 
Мнения: 218
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Мар 12, 2009 2:30 pm
Местоположение: Врачански балкан

Re: Ком - Емине

Мнениеот grach » Пет Фев 06, 2015 4:41 pm

b1k3ra написа:Борисе, "зелен" съм още за вашето темпо.
Аз го мисля за 12-14 дни. Иска ми се и да видя нещо по пътя, не само юруш. Не, че после няма и на мен да ми се прииска предполагам да подобрявам времето, но първия път - леко.
Ще се радвам, ако се намери поне още някой за такъв график.



Здравейте ,

Аз също мисля да продължа миналогодишната експедиция удавена от пороен дъжд още първия ден.
Миналия Август стигнах само до х. Петрохан, но въпреки екипировката след цял ден дъжд и кал се върнах по асвалт в София.

Ако има желаещи през лятото и за по-спокойно каране мога да се присъединя за 5-6 дни.
grach
 
Мнения: 4
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пет Яну 28, 2011 9:31 pm

Re: Ком - Емине

Мнениеот b1k3ra » Пет Фев 06, 2015 4:59 pm

grach написа:... мога да се присъединя за 5-6 дни.


Искаш да се присъединиш само за част от маршрута? Предполагам от началото до някъде?
XC setup: Ram XC1 26", 2х10, SR Suntour Axon RL - 10.29 kg
Road setup: Ram XC1 26", Java carbon rigid fork, Schwalbe Kojak 1.35 - 9.465 kg
b1k3ra
 
Мнения: 210
Рейтинг: 1475
Регистриран на: Нед Апр 22, 2012 7:15 pm
Местоположение: София

Re: Ком - Емине

Мнениеот grach » Пет Фев 06, 2015 5:21 pm

Да ще трябва да е пак отначалото, че влака така или иначе спира в Берковица.

И докъдето се стигне (гара), от която да може да се продължи след това.
Няма как да отделя 2 седмици накуп.

Аз също търся компания за по-спокойно каране, а и да се разгледа малко природа.

Радо
grach
 
Мнения: 4
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пет Яну 28, 2011 9:31 pm

Re: Ком - Емине

Мнениеот b1k3ra » Пет Фев 06, 2015 5:23 pm

@grach

Писах ти и на лично, остави ми скайп или телефон да бистрим идеята по-лесно и бързо?
XC setup: Ram XC1 26", 2х10, SR Suntour Axon RL - 10.29 kg
Road setup: Ram XC1 26", Java carbon rigid fork, Schwalbe Kojak 1.35 - 9.465 kg
b1k3ra
 
Мнения: 210
Рейтинг: 1475
Регистриран на: Нед Апр 22, 2012 7:15 pm
Местоположение: София

Re: Ком - Емине

Мнениеот ivoben » Сря Фев 11, 2015 12:13 am

b1k3ra
12-14 дни ми звучи добре. почти се навих :beer:
ivoben
 
Мнения: 1
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Съб Фев 08, 2014 10:02 pm

Re: Ком - Емине

Мнениеот b1k3ra » Сря Фев 11, 2015 12:36 pm

ivoben написа:b1k3ra
12-14 дни ми звучи добре. почти се навих :beer:


Супер. Навит ли си да е в зависимост от прогнозата някъде между средата на Юли и средата на Август?
XC setup: Ram XC1 26", 2х10, SR Suntour Axon RL - 10.29 kg
Road setup: Ram XC1 26", Java carbon rigid fork, Schwalbe Kojak 1.35 - 9.465 kg
b1k3ra
 
Мнения: 210
Рейтинг: 1475
Регистриран на: Нед Апр 22, 2012 7:15 pm
Местоположение: София

Re: Ком - Емине

Мнениеот boris_borisov » Сря Фев 11, 2015 1:59 pm

Август по-добре. Въпреки че както се изменя климата и с тия валежи, е трудно да се даде адекватен съвет...
По билото на Балкана е доста по-хладно, отколкото долу в полето. Това значи, че локвите по черните пътища в горите остават известно време след последния дъжд. Отделно, дето горе вали доста по-често... А не е голям кеф да се валяш в калта, поне не за повечето хора :)
Това, че през август денят е малко по-кратък, не е фактор с особено значение, когато графикът ти е двуседмичен - имаш да минаваш по 40-50 км дневно. Дори със скоростта на пешеходец пак се вместваш в светлата част и остава...
Важно предимство на по-късното тръгване са утъпканите пътеки. А те са утъпкани от нетърпеливците и организираните пешеходни групи :)
Аватар
boris_borisov
 
Мнения: 218
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Мар 12, 2009 2:30 pm
Местоположение: Врачански балкан

Re: Ком - Емине

Мнениеот b1k3ra » Сря Фев 11, 2015 2:26 pm

boris_borisov написа:Август по-добре. Въпреки че както се изменя климата и с тия валежи, е трудно да се даде адекватен съвет...
По билото на Балкана е доста по-хладно, отколкото долу в полето. Това значи, че локвите по черните пътища в горите остават известно време след последния дъжд. Отделно, дето горе вали доста по-често... А не е голям кеф да се валяш в калта, поне не за повечето хора :)
Това, че през август денят е малко по-кратък, не е фактор с особено значение, когато графикът ти е двуседмичен - имаш да минаваш по 40-50 км дневно. Дори със скоростта на пешеходец пак се вместваш в светлата част и остава...
Важно предимство на по-късното тръгване са утъпканите пътеки. А те са утъпкани от нетърпеливците и организираните пешеходни групи :)


Благодаря за съвета.
И аз бих предпочел да е максимално сухо и слънчево и се надявам да мога да си позволя достатъчно гъвкавост за да избера перфектните дати.
Колкото до утъпкването на пътеката, при условие, че ще карам предимно по тракове на ГПС-а, се надявам да не е от такова значение. "Чисто" преминаване без "помощни средства" мисля да ползвам друг път, при пешеходно минаване и с достатъчно време в резерв за лутания.
XC setup: Ram XC1 26", 2х10, SR Suntour Axon RL - 10.29 kg
Road setup: Ram XC1 26", Java carbon rigid fork, Schwalbe Kojak 1.35 - 9.465 kg
b1k3ra
 
Мнения: 210
Рейтинг: 1475
Регистриран на: Нед Апр 22, 2012 7:15 pm
Местоположение: София

Re: Ком - Емине

Мнениеот boris_borisov » Сря Фев 11, 2015 2:53 pm

Вервай ми, друже, има места по Пътеката, дето е за предпочитане пред теб да са минали 50-те човека от групата и ония с моторите и АТВ-тата :) Трака си е трак, ама и той минава през копривите и папратите след Хаинбоаз и Изворите на Камчия... неизчерпателен пример :)
Аватар
boris_borisov
 
Мнения: 218
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Мар 12, 2009 2:30 pm
Местоположение: Врачански балкан

Re: Ком - Емине

Мнениеот b1k3ra » Сря Фев 11, 2015 3:00 pm

Прав, си.
Аз мислех, че имаш предвид ориентацията :)
Да се надяваме на сух август тогава...
XC setup: Ram XC1 26", 2х10, SR Suntour Axon RL - 10.29 kg
Road setup: Ram XC1 26", Java carbon rigid fork, Schwalbe Kojak 1.35 - 9.465 kg
b1k3ra
 
Мнения: 210
Рейтинг: 1475
Регистриран на: Нед Апр 22, 2012 7:15 pm
Местоположение: София

Re: Ком - Емине

Мнениеот NeNo » Пон Апр 13, 2015 8:35 pm

Аз и един авер сме готови да тръгнем тази година (ако всичко е наред ще сме по Пътеката края на юли или началото на август). Плана е за 10 дена като ще носим палатка и спални чували и няма да си даваме зор. Надяваме се само на хубаво време и да нямаме проблем с машините. Ако всичко е по план ще пробвам да напиша и пътепис след това. Надявам се да се засечем с някой по пътеката. :beer:
Дано ти се счупи climber-a докато караш DH или ФР лайно :finger:
Изображение
Аватар
NeNo
 
Мнения: 289
Рейтинг: 1455
Регистриран на: Чет Юни 11, 2009 6:53 pm

Re: Ком - Емине

Мнениеот grach » Вто Апр 14, 2015 12:39 pm

NeNo написа:Аз и един авер сме готови да тръгнем тази година (ако всичко е наред ще сме по Пътеката края на юли или началото на август). Плана е за 10 дена като ще носим палатка и спални чували и няма да си даваме зор. Надяваме се само на хубаво време и да нямаме проблем с машините. Ако всичко е по план ще пробвам да напиша и пътепис след това. Надявам се да се засечем с някой по пътеката. :beer:


Аз също съм планирал началото на Август,
от 3-ти или 8-ми август според времето.
с палатка и чувал за около 6-8 дни /без неделя: ден за връщане към Сф с влак/
Бих се радвал на спокойна и весела компания: да остане малко време за разглеждане на природата.
grach
 
Мнения: 4
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пет Яну 28, 2011 9:31 pm

Re: Ком - Емине

Мнениеот DragAirlines » Вто Апр 14, 2015 4:25 pm

Аз също планувам да направя този исторически маршрут тази година. Планът ми е горе-долу следния:
- Без палатка - спане само по хижи;
- Умерено темпо - нито мога, нито искам да го взема на един дъх, но и без излишно моткане...;
- Тръгване в началото на август, конкретния ден зависи от прогнозата.

Това е в общи линии планът ми като той търпи промени, разбира се. Ако някои споделя моите виждания за маршрута - ЛС :beer:
DragAirlines
 
Мнения: 63
Рейтинг: 1260
Регистриран на: Пет Авг 02, 2013 8:43 am
Местоположение: София

Re: Ком - Емине

Мнениеот b1k3ra » Вто Апр 14, 2015 5:44 pm

grach написа:...с палатка и чувал за около 6-8 дни /без неделя: ден за връщане към Сф с влак/
Бих се радвал на спокойна и весела компания: да остане малко време за разглеждане на природата.


Колега, сигурен ли си с разчета си?
Извинявам се ако греша, все пак не те познавам и не знам как и по колко караш, но просто 6-8 дни, спокойно и разглеждане някак не ми се връзват заедно... :dontknow:
XC setup: Ram XC1 26", 2х10, SR Suntour Axon RL - 10.29 kg
Road setup: Ram XC1 26", Java carbon rigid fork, Schwalbe Kojak 1.35 - 9.465 kg
b1k3ra
 
Мнения: 210
Рейтинг: 1475
Регистриран на: Нед Апр 22, 2012 7:15 pm
Местоположение: София

ПредишнаСледваща

Назад към Общ форум

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Google [Bot], venci7272 и 164 госта