Мутренските похвати във велосредите - Байкцентър

За всичко свързано с МТБ, което не е за някой от другите форуми. Например: разкази и преживявания, мнения по различни общи въпроси, интeресни продукти, новости и т.н.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Мутренските похвати във велосредите - Байкцентър

Мнениеот airborneone » Пет Окт 06, 2023 12:07 pm

Здравейте,

Интересно ми е, дали само аз оставам с неприятното усещане, че една конкретна фирма във велосредите се държи като мутра от 90те години, а именно Байкцентър.

Като дългогодишен потребител на мтб стоки и услуги през годините не веднъж съм чувал, че те са 'откраднали' някоя марка от портфолиото на друг малък магазин.
Обикновено това става след като малкият магазин с доста усилия и средства е успял да спечели име и пазарен дял на марката.
Още по-неприятен, и точно за това сравнявам с мутренските години, е факта, че често пъти след като са взели представителството на дадената марка, Байкцентър престава да внася надеждни количества или асортимент както направиха с Absolute black.

Предвид, че тази година успяха да вземат едни от най-големите марки в МТБ като Максис, Фокс и Пивот, а са на път да вземат и Якима, интересно дали ще продължи тенденцията на убиване на конкуренцията и консолидиране на всички печеливши брандове в една фирма.

Имате ли подобни или пък противоположни на моите впечатления от тях.
Аватар
airborneone
 
Мнения: 3689
Рейтинг: 1998
Регистриран на: Нед Авг 07, 2005 7:26 pm
Местоположение: София

Re: Мутренските похвати във велосредите - Байкцентър

Мнениеот Pr3d4t0R » Пет Окт 06, 2023 12:12 pm

Сериозно обвнинения - имаш ли нещо по-конкретно? Така както си го описал изглежда, че големи марки са готови да смени представителя си в България доста лесно.
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3977
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: Мутренските похвати във велосредите - Байкцентър

Мнениеот imarh » Пет Окт 06, 2023 3:56 pm

Pr3d4t0R написа:Сериозно обвнинения - имаш ли нещо по-конкретно? Така както си го описал изглежда, че големи марки са готови да смени представителя си в България доста лесно.


Големите марки гледат на "необятният" български пазар единствено и само екселските файлове и сравняват отчетите на минали, настоящи и конкурентни представители, техните отчети и по-специално последните два реда Ordered Qty / Profit. След това вече брой магазини, служители, представлявани марки, конкуренти, ценови нива и т.н....но всички те са следствия.

Толкова за лоялността на бранда.
imarh
 
Мнения: 212
Рейтинг: 1414
Регистриран на: Вто Юли 01, 2008 10:04 am

Re: Мутренските похвати във велосредите - Байкцентър

Мнениеот airborneone » Пет Окт 06, 2023 8:00 pm

Pr3d4t0R написа:Сериозно обвнинения - имаш ли нещо по-конкретно?


Сериозни обвинения и доказателства щеше да има нужда ако кажех някоя приказка от Шехерезада, например, че Байкцентър са главният перач на пари на Цветан Цветанов и това е единственото нещо, което може да оправдае експанзията им в последните години. Но тъй като не казвам нищо подобно няма нужда от доказателства. :dontknow:
Аватар
airborneone
 
Мнения: 3689
Рейтинг: 1998
Регистриран на: Нед Авг 07, 2005 7:26 pm
Местоположение: София

Re: Мутренските похвати във велосредите - Байкцентър

Мнениеот Pr3d4t0R » Пон Окт 09, 2023 10:23 am

:bigeyes: :agree:
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3977
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: Мутренските похвати във велосредите - Байкцентър

Мнениеот gssatcc » Пон Окт 09, 2023 12:21 pm

На сайта им има точно една външна гума на Maxxis и една вътрешна. Аз ли нещо не търся както трябва и какво точно са взели?
Аватар
gssatcc
 
Мнения: 390
Рейтинг: 1720
Регистриран на: Чет Яну 02, 2020 1:42 pm
Местоположение: Мордор

Re: Мутренските похвати във велосредите - Байкцентър

Мнениеот ммк » Пон Окт 09, 2023 1:43 pm

airborneone написа:Здравейте,

Интересно ми е, дали само аз оставам с неприятното усещане, че една конкретна фирма във велосредите се държи като мутра от 90те години, а именно Байкцентър.

Като дългогодишен потребител на мтб стоки и услуги през годините не веднъж съм чувал, че те са 'откраднали' някоя марка от портфолиото на друг малък магазин.
Обикновено това става след като малкият магазин с доста усилия и средства е успял да спечели име и пазарен дял на марката.
Още по-неприятен, и точно за това сравнявам с мутренските години, е факта, че често пъти след като са взели представителството на дадената марка, Байкцентър престава да внася надеждни количества или асортимент както направиха с Absolute black.

Предвид, че тази година успяха да вземат едни от най-големите марки в МТБ като Максис, Фокс и Пивот, а са на път да вземат и Якима, интересно дали ще продължи тенденцията на убиване на конкуренцията и консолидиране на всички печеливши брандове в една фирма.

Имате ли подобни или пък противоположни на моите впечатления от тях.


Колега, не разбирам какво общо имат мутренските методи, бачкат хората, развиват бизнеса, който може да се справи най-добре оцелява, много ясно че няма как някой квартален търговец от бяла слатина да вземе pivot например. Не са вина.ги супер, но държат приемливи цени, в някои от сервизите им работят свестни хора, на Симеоновско шосе например. Винаги има недоволни, винаги има и други места откъдето може да се намери нещо по-изгодно, ако са ти конкуренция си объркал бизнеса...
ммк
 
Мнения: 73
Рейтинг: 1160
Регистриран на: Сря Май 09, 2018 10:15 am

Re: Мутренските похвати във велосредите - Байкцентър

Мнениеот airborneone » Пон Окт 09, 2023 3:57 pm

gssatcc написа:На сайта им има точно една външна гума на Maxxis и една вътрешна. Аз ли нещо не търся както трябва и какво точно са взели?


Максис от поне Короната насам са с 6 до 12 месеца при-ордър. Ако си мислиш, че като са взели марката, ще се появят веднага гуми много се лъжеш.
Същото важи и Пивот, например.
Аватар
airborneone
 
Мнения: 3689
Рейтинг: 1998
Регистриран на: Нед Авг 07, 2005 7:26 pm
Местоположение: София

Re: Мутренските похвати във велосредите - Байкцентър

Мнениеот airborneone » Пон Окт 09, 2023 4:00 pm

ммк написа:
airborneone написа:...


Колега, не разбирам какво общо имат мутренските методи, бачкат хората, развиват бизнеса, който може да се справи най-добре оцелява, много ясно че няма как някой квартален търговец от бяла слатина да вземе pivot например. Не са вина.ги супер, но държат приемливи цени, в някои от сервизите им работят свестни хора, на Симеоновско шосе например. Винаги има недоволни, винаги има и други места откъдето може да се намери нещо по-изгодно, ако са ти конкуренция си объркал бизнеса...


Кое не разбираш, че се взимат само марки наложени на българският пазар от други хора със странни похвати. Най-малкото нелоялна конкуренция като паралелен внос и дъмпингови цени. Момчетата с бухалките от 90 също бачкаха здраво и развиваха бизнеса сещаш ли се :smash: . ;)

Нямам общо с тоя бранш по никакъв начин освен потребител,.
Аватар
airborneone
 
Мнения: 3689
Рейтинг: 1998
Регистриран на: Нед Авг 07, 2005 7:26 pm
Местоположение: София

Re: Мутренските похвати във велосредите - Байкцентър

Мнениеот Франко » Пон Окт 09, 2023 6:25 pm

Като потребител, предпочитате да плащате повече някъде, защото някой друг може да си позволи да предлага по-ниски цени ли? Такава възможност винаги ще е възможно да се осъществи - все ще се намери кой да вземе повече пари, за нещо, което не струва толкова.
Конкуренцията е хубаво нещо за крайния потребител. Консолидацията не е измислена сега и не от Байкцентър и не е нищо ново нито в България, нито по света. Някои производители не са съгласни да се представляват от фирма, която представлява и конкурентни продукти, но това си зависи от политиката на производителите.
Не знам какви спомени имате от мутренските времена, но тогава методите бяха по-други и доста по-директни.
Купувал съм от Байкцентър на цени по-ниски или същите като на Байк 24 примерно (без доставка и без чакане). Далеч не всичко е така, но изкачат оферти.
Ако все пак имате нещо конкретно, а не празни приказки - покажете.
Франко
 
Мнения: 105
Рейтинг: 1314
Регистриран на: Съб Окт 05, 2019 7:53 am

Re: Мутренските похвати във велосредите - Байкцентър

Мнениеот martin.radev » Вто Окт 10, 2023 11:39 pm

Честно казано, както Imarh отбеляза - България е такъв ''главоломен дял'' от пазара, че качеството на услугата и стоката тук
очаквам да е под-нормалното, затова и не пазарувам от България.
AbsoluteBlack очаквано не се наложиха, а Байк-център им даде поне 3 години дистрибуция - през, които множеството пъти, когато съм бил на път да си взема е имало наличен както за шимано, така и за екзотиката като 12ск чинч RaceFace, но винаги са били по-скъпи и с имидж на бутиков производител за високо-качествени компоненти, но силата винаги им е била Овала, напоследък той се търси все по-малко и по-малко особенно на премиум цена в държава, която при пазар на втора ръка - има напълно считана за легитимна терминология като : "Заднаата е на 30% - в предната има живот поне за още сезон" :)

За Максис и тяхната дистрибуция нямам думи, който и да се е хванал да ги зарежда се е проклел с техните селски номера и вечни широки граници на сроковете.
Да не говорим какъв кеф е да поръчваш за година напред без опция за пре-зареждане - това докара дотам, че никога в България да не е имало нормално количество и буквално - тъпия DHF Maxxgrip да се продава под тезгяха като карловска луканка по Тошово време.

Живеем в най-дигиталната ера позната на човечеството, Европейския съюз ни е отворена сергия, а всеки има достъп до нея с телефона в джоба си
няма как да има монопол.
Максис са ужасни за работа с тях
Фокс - никога не е имало нормално предлагане без предварителна поръчка освен в много редки случай, при подмяна на вилки на нови колела.
А Пивот може и да са убийствени колела, но доколко участват като част от пазара в Бг...
Мисля че нашия пич от форума, който си проектира титаниевия твърдак ще е 50 на 50 с Пивот, аз честно казано изключвайки този
на Стуцката от ДРАГ, друг не знам :)

Мисля, че доброто старо малоумие при взимането на решения в Байк-център не трябва да се бърка с Монопол
Аватар
martin.radev
 
Мнения: 695
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 22, 2019 6:29 am
Местоположение: София

Re: Мутренските похвати във велосредите - Байкцентър

Мнениеот Alexi » Сря Окт 11, 2023 1:06 pm

аз само ще спомена ,че куриера от R2 bikes за редовни клиенти е 6.50 евро :beer: доставката е по бърза от на байк център ,с техните 3-5 работни дни обработка на поръчката ,цените и предлагането там няма какво да коментираме
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6312
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Мутренските похвати във велосредите - Байкцентър

Мнениеот didonch » Пет Окт 13, 2023 9:05 am

В случая алекси е прав в часта че онлайн магазина им е под всякаква крутика, както и този примерно на Velospied, лоша комуникация с клиентите, не много ясна представа за наличности и срок на доставка. Случвало ми се е от bike24 да пристигне поръчка по бързо от колкото от някой от тези бг магазини, но пък да отидеш на живо и да си побъбриш с някой консултант е незаменимо. Лично аз ако нямам опция за физически достъп до магазин-а, бих предпочел поръчка/покупка от вън, не само ценово е по-изгодно, но и си спестявам драмите касаещи рекламация или връщане на стоката.
didonch
 
Мнения: 318
Рейтинг: 1578
Регистриран на: Съб Май 14, 2016 12:09 pm

Re: Мутренските похвати във велосредите - Байкцентър

Мнениеот ЧестоНеадвкватен » Пет Окт 13, 2023 9:45 am

Отдавна спрях да пазарувам от наши вело магазини, освен ако не е нещо дребно и магазина ми е попът. Байкс Център особено зле, поръчваш от там нещо уж налично, потвърдено и уж "изпратено". Чакаш две седмици, свъниш и ти вдига някой си от сервиза който идея си няма за какво е там, накрая се свържеш с някой който има и той ти казва че чакали доставка от друг град, епа каква е тая доставка две седмици дагоеа? Първо със сервиза проблеми, после и магазина, епа никога повече. Нека си правят монополи колко искат, като продават така и на такива цени никой няма да им стъпи в магазините.
ЧестоНеадвкватен
 
Мнения: 901
Рейтинг: 1483
Регистриран на: Сря Юли 30, 2014 10:35 pm

Re: Мутренските похвати във велосредите - Байкцентър

Мнениеот Pr3d4t0R » Пет Окт 13, 2023 11:24 am

От https://1001-bike-parts.com/ съм доста доволен - до момента каквото съм поръчал е било на конкурентна цена с немките магазини и наличностите на сайта са им точни. Също така пускаха нещата бързо - в рамките на 24 часа.
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3977
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: Мутренските похвати във велосредите - Байкцентър

Мнениеот pascoff » Пет Окт 13, 2023 2:09 pm

Темата не е за кой какви услуги предлага и дали са добри и конкурентни спрямо чужбинските такива.

Става въпрос за нелоялна конкуренция, която една голяма фирма практикува спрямо малките на този пазар. Може би е нормално когато си голям да искаш да изядеш малките, но начина по който се случва в нашата държава е с практики от преди 30 години а не с реална конкуренция и по правилата на пазара. Но нещата излизат много извън пазара и губят всякакво значение, щом стигаме и до пране на пари.

Силно се надявам малките да продължат да съществуват и да не се дават на големите да ги откажат от тоя бизнес.
Днес времето ще бъде преобладаващо над пространството.
Аватар
pascoff
 
Мнения: 864
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Окт 25, 2002 10:56 pm
Местоположение: Bulgaria

Re: Мутренските похвати във велосредите - Байкцентър

Мнениеот gssatcc » Пет Окт 13, 2023 2:46 pm

Това пък с прането на пари през веломагазин е особен вид хумор :) Но ако още някой го повтори може утре да има статия в blitz , Шок, ужас.
Аватар
gssatcc
 
Мнения: 390
Рейтинг: 1720
Регистриран на: Чет Яну 02, 2020 1:42 pm
Местоположение: Мордор

Re: Мутренските похвати във велосредите - Байкцентър

Мнениеот airborneone » Пет Окт 13, 2023 5:36 pm

gssatcc написа:Това пък с прането на пари през веломагазин е особен вид хумор :) Но ако още някой го повтори може утре да има статия в blitz , Шок, ужас.


Хумор е затова и написах, че е хумор.


Това не променя нищо от основната тема на разговора.
Аватар
airborneone
 
Мнения: 3689
Рейтинг: 1998
Регистриран на: Нед Авг 07, 2005 7:26 pm
Местоположение: София

Re: Мутренските похвати във велосредите - Байкцентър

Мнениеот trail » Пет Окт 13, 2023 10:32 pm

Аз съм доста доволен от байк център. Два Cube-a съм си взел, единия онлайн. По първия ми оправиха гаранционен проблем, който съм сигуре че повечето в БГ не биха. Счупи ми се обтегача и ми дадоха нов. Без да искат даже колелото. Само им го занесох. Имат бъдеще.
trail
 
Мнения: 65
Рейтинг: 1084
Регистриран на: Сря Юли 06, 2022 1:14 pm

Re: Мутренските похвати във велосредите - Байкцентър

Мнениеот trail » Съб Окт 14, 2023 12:56 pm

С това си мнение защо някой с къса п....а ми нацъла минус? Моето мнение е такова. Че са много по-добри от гаражните търговци. Май се сещам за еди къс гаражен търговец тук. Този форум от ден на ден става нещо като фейсбук маркет с цензура. Поне там няма такава.
trail
 
Мнения: 65
Рейтинг: 1084
Регистриран на: Сря Юли 06, 2022 1:14 pm

Re: Мутренските похвати във велосредите - Байкцентър

Мнениеот Gworan » Съб Окт 14, 2023 4:00 pm

защото “Тук е така”.
Прикачени файлове
hate-bikecenter-meme.jpg
hate-bikecenter-meme.jpg (47.91 KiB) Прегледано 4169 пъти
Аватар
Gworan
 
Мнения: 1022
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Окт 27, 2017 10:08 am

Re: Мутренските похвати във велосредите - Байкцентър

Мнениеот Lucky Loser » Пон Окт 16, 2023 10:22 am

ЧестоНеадвкватен написа:Байкс Център особено зле, поръчваш от там нещо уж налично, потвърдено и уж "изпратено". Чакаш две седмици, свъниш и ти вдига някой си от сервиза който идея си няма за какво е там, накрая се свържеш с някой който има и той ти казва че чакали доставка от друг град

Имах подобна случка с нещо, което исках да си купя от тях. Нося обувки 48-ми номер и когато видя нещо намалено директно взимам, ако ще да ги нося и след 2 години.
Харесах обувки от тях - черни, намалени, моят номер, харабия ! Имат само 1 бройка - в магазина им във Велико Търново.
Говорихме по телефона, бяха много отзивчиви, да, ще ги докарат до София, за да ги пробвам на място и да ги вземам.
Е, отне им между 2 и 3 седмици да дойдат до тук.. явно камилите не бяха яли. Хубаво, но докато дойдат промоцията вече не изтекла, при което цената беше доста извън бюджета ми.
Не ми бяха спешни и общо взето майната му, но при все, че ще продаваш артикул за над 200 лв и да ти отнеме 20 дни да го докараш на има-няма 200 км :^:
Боря се за мнения - всекоя бройка е изключително важна !
П.С. И аз имам няколко велосипеда, но са тайна !

Komoot профил
Аватар
Lucky Loser
 
Мнения: 1858
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Фев 21, 2013 8:35 pm

Re: Мутренските похвати във велосредите - Байкцентър

Мнениеот psychocrew » Пон Окт 16, 2023 11:48 am

Lucky Loser написа:
ЧестоНеадвкватен написа:Байкс Център особено зле, поръчваш от там нещо уж налично, потвърдено и уж "изпратено". Чакаш две седмици, свъниш и ти вдига някой си от сервиза който идея си няма за какво е там, накрая се свържеш с някой който има и той ти казва че чакали доставка от друг град

Имах подобна случка с нещо, което исках да си купя от тях. Нося обувки 48-ми номер и когато видя нещо намалено директно взимам, ако ще да ги нося и след 2 години.
Харесах обувки от тях - черни, намалени, моят номер, харабия ! Имат само 1 бройка - в магазина им във Велико Търново.
Говорихме по телефона, бяха много отзивчиви, да, ще ги докарат до София, за да ги пробвам на място и да ги вземам.
Е, отне им между 2 и 3 седмици да дойдат до тук.. явно камилите не бяха яли. Хубаво, но докато дойдат промоцията вече не изтекла, при което цената беше доста извън бюджета ми.
Не ми бяха спешни и общо взето майната му, но при все, че ще продаваш артикул за над 200 лв и да ти отнеме 20 дни да го докараш на има-няма 200 км :^:

Това с изтеклата промоция и на мене се опитаха да ми го приложат ама като се заядох и им казах, че съм питал изрично тяхната колежка точно по този въпрос и тя ме увери, че ще си ги взема на намалената цена, в крайна сметка ми ги продадоха с намалението.
psychocrew
 
Мнения: 104
Рейтинг: 1449
Регистриран на: Сря Мар 26, 2014 8:26 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Мутренските похвати във велосредите - Байкцентър

Мнениеот gssatcc » Пон Окт 16, 2023 1:57 pm

Който и да е търговец ако се опита да ви пързаля с изтекла промоция поради забавяне в доставката го пращайте директно към КЗП. На мен лично са ми бавели 3 месеца поръчки, но винаги са си плащани с цената на промоцията.
Аватар
gssatcc
 
Мнения: 390
Рейтинг: 1720
Регистриран на: Чет Яну 02, 2020 1:42 pm
Местоположение: Мордор

Re: Мутренските похвати във велосредите - Байкцентър

Мнениеот ВелоВело » Пет Окт 20, 2023 12:54 pm

trail написа:С това си мнение защо някой с къса п....а ми нацъла минус? Моето мнение е такова. Че са много по-добри от гаражните търговци. Май се сещам за еди къс гаражен търговец тук. Този форум от ден на ден става нещо като фейсбук маркет с цензура. Поне там няма такава.

Къде ги тия минуси, аз защо не ги виждам?
Аватар
ВелоВело
 
Мнения: 130
Рейтинг: 1246
Регистриран на: Чет Фев 04, 2021 8:43 pm

Re: Мутренските похвати във велосредите - Байкцентър

Мнениеот Lucky Loser » Пет Окт 20, 2023 1:46 pm

ВелоВело написа:Къде ги тия минуси, аз защо не ги виждам?

Трябва да имаш по-голям рейтинг от текущия ти, за да ги виждаш.
Боря се за мнения - всекоя бройка е изключително важна !
П.С. И аз имам няколко велосипеда, но са тайна !

Komoot профил
Аватар
Lucky Loser
 
Мнения: 1858
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Фев 21, 2013 8:35 pm

Re: Мутренските похвати във велосредите - Байкцентър

Мнениеот psychocrew » Пет Окт 20, 2023 1:48 pm

ВелоВело написа:
trail написа:С това си мнение защо някой с къса п....а ми нацъла минус? Моето мнение е такова. Че са много по-добри от гаражните търговци. Май се сещам за еди къс гаражен търговец тук. Този форум от ден на ден става нещо като фейсбук маркет с цензура. Поне там няма такава.

Къде ги тия минуси, аз защо не ги виждам?

Щом не ги виждаш, значи нямаш. :rofl:
Може да виждаш, когато минусите са за твое мнение, горе вдясно до бутона "цитирай"
psychocrew
 
Мнения: 104
Рейтинг: 1449
Регистриран на: Сря Мар 26, 2014 8:26 pm
Местоположение: Пловдив


Назад към Общ форум

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 147 госта