Велокомпютър IGPSPORT въпроси?!

За всичко свързано с МТБ, което не е за някой от другите форуми. Например: разкази и преживявания, мнения по различни общи въпроси, интeресни продукти, новости и т.н.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Велокомпютър IGPSPORT въпроси?!

Мнениеот Gvt333 » Сря Окт 26, 2022 2:17 pm

Здравейте, искам да закупя велокомпютър на въпросната марка. Не съм наясно с GPS нещата. Гледах ънбоскинги и никъде няма датчик за слагане на вилката и спиците. По това съдя , че компютърчето отчита единствено от GPS сателит. Може ли да се разчита на реални показания?! До колко са надежна връзката в планината с сателита?!?! Да речем, минавам Триград - с.Мугла в Родопите, дали ще има връзка със сателита?! Някой ползва ли тази марка и дали е доволен?!?
Gvt333
 
Мнения: 193
Рейтинг: 1362
Регистриран на: Съб Апр 14, 2012 3:47 pm

Re: Велокомпютър IGPSPORT въпроси?!

Мнениеот stealth » Сря Окт 26, 2022 3:25 pm

Да, показанията са реални като се има предвид, че позиционирането винаги е някаква средна стойност от група сателити и има относителна точност +/- няколко метра по хоризонтала и малко повече по вертикала. В планината връзката е напълно нормална. По-лоши данни се получават при лошо време - сериозна облачност, дъжд, сняг или ако се забиеш в някое дере с по-гъста растителност над теб. За конкретното устройство нищо не мога да кажа.
stealth
 
Мнения: 68
Рейтинг: 1460
Регистриран на: Пет Апр 19, 2019 6:32 pm

Re: Велокомпютър IGPSPORT въпроси?!

Мнениеот martin.radev » Чет Окт 27, 2022 7:13 am

Обърни внимание на скриншота - маркирал съм нещо, на което трябва да обърнеш внимание след като сам казваш, че не си запознат с GPS устройства

Както се вижда, различните модели работят и съпортват различни сателити
Glonass - Руска навигация
Galileo - разработена навигация от Европейския съюз
(честно казано толкова неточна, че бих я определил като "Юрофайтъра на GPSа - маса пари да се произведе/маса пари да оперира и изключително ниско ниво на услугата за крайния потребител)
Beidou - разработена навигация от братята китайци, които ги знаят нещата, но като цяло се препоръчва в Азиатския район
(След Glonass - Beidou e 2рия ми избор за навигация)

QZSS - няма какво да се обсъжда, това си е допълнение към американския GPS с регионален фокус над Япония

Хубаво прецени кой модел ще ти свърши работа,
Според мен си струва поне: (Най-вероятно няма качени карти, но може да следва gpx следа.)
https://www.bike-discount.de/de/igpspor ... s-computer
Прикачени файлове
GPS.png
(245.76 KiB) 77 пъти
Аватар
martin.radev
 
Мнения: 695
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 22, 2019 6:29 am
Местоположение: София

Re: Велокомпютър IGPSPORT въпроси?!

Мнениеот Gvt333 » Чет Окт 27, 2022 7:46 am

Благодаря ви колеги по железни коне. :D Много полезно инфо ми дадохте. Неща които не ги знаех. Стелт, твоето инфо за времето като влияние на gps е логично, но пък ето трябва някой да ти го каже. Мартин Радев, всичко друго като инфо търсех, но идея си нямах ,че някой е толкова запознат със сателитите. Страшно полезно. Благодарение на теб, модела който избрах ще го заменя с модела предложен от теб. Очеизвадно е че има доста запознати с тези машинки, та дори съм отворен към предложения за други марки и модели. Бюджета е макс 200лв. :peace:
Gvt333
 
Мнения: 193
Рейтинг: 1362
Регистриран на: Съб Апр 14, 2012 3:47 pm


Назад към Общ форум

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 163 госта