Избор на гамаши за зимата.

За всичко свързано с МТБ, което не е за някой от другите форуми. Например: разкази и преживявания, мнения по различни общи въпроси, интeресни продукти, новости и т.н.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Избор на гамаши за зимата.

Мнениеот enforser » Пон Ное 04, 2019 8:23 am

Здравейте.
Четох из форума, но конкретна тема за гамаши не намерих.
Понеже не ми се иска през зимата да прекъсвам карането, искам да попитам дали някой може да сподели впечатления от конкретен модел гамаши. Слагал съм, когато сме карали на шосе, но гледам, че вече има доста модели за МТБ и СПД обувки. Шосейните вършат работа, но искам някои, които предпазват от по-ниски температури и пазят от намокряне. Гледах доста предложения по сайтовете и съм се ориентирал към Endura MT500 - има няколко разновидности, Sealskinz - пак има няколко модела и Gore, които са най-скъпи. Много ще се радвам, ако някой може да сподели впечатления от конкретна марка и модел.
Поздрави!
Cross Country enthusiast!
Аватар
enforser
 
Мнения: 161
Рейтинг: 1166
Регистриран на: Вто Юни 24, 2008 3:20 pm

Re: Избор на гамаши за зимата.

Мнениеот Yash » Пон Ное 04, 2019 9:28 am

Ползвах МТ 500 два чифта.
Проблемите, които имах с тях бяха два. Велкро лентата над ципа лесно се отваряше. Не беше направена както трябва, особено на втория чифт. Вторият беше, че долната част при подметката бързо се прокъса. Но там вината е и моя, защото ги ползвах с платформи.
Иначе вършат работа. Краката са сухи и топли. Дори се е случвало да ми спарят.

Миналата година си взех МТ 500 II, но още не съм ги ползвал.
Аватар
Yash
 
Мнения: 785
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Пет Юли 19, 2013 7:24 pm

Re: Избор на гамаши за зимата.

Мнениеот enforser » Пон Ное 04, 2019 9:39 am

Благодаря за отговора!
Що се отнася скъсаното, аз ще ги карам със СПД, така че не е проблем. Това с велкро лепенката е тъпо, но вероятно на модел 2 проблемът ще е отстранен. Мисля да изчакам черния петък, до тогава да събера мнения и да действам. Имам един клин и една тениска на Endura и съм изключително доволен, затова съм се насочил към тази фирма.
Поздрави!
Cross Country enthusiast!
Аватар
enforser
 
Мнения: 161
Рейтинг: 1166
Регистриран на: Вто Юни 24, 2008 3:20 pm

Re: Избор на гамаши за зимата.

Мнениеот Boyan1984 » Пон Ное 04, 2019 10:09 am

А специално за платформи има ли гамаши?
Let's fucking DIE!
Boyan1984
 
Мнения: 2444
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 29, 2010 12:33 pm
Местоположение: Кюстендил

Re: Избор на гамаши за зимата.

Мнениеот Pr3d4t0R » Пон Ное 04, 2019 10:30 am

Аз съм доста заморничев и въпреки това за мен гамаши са необходими при температури под -5. Особено сега като съм Shimano SH-AM9 обувки, които дишат отстрани и се мокрят доста трудно отгоре. Ако не мислиш да караш при наистина ледено 3/4 мерино чорапи са достатъчни.

Преди доста години имах също Endura MT500 (също съм с SPD) - вършат каквото се очаква от тях, но за две зими се разкъсаха отдолу до невъзможност за ползване при все, че бутанията са били изключение. Спарват ако не е достатъчно студено, което е съвсем очаквано.

Ако планираш да караш доста зимата най-доброто решение дългосрочно е да инвестираш в зимни обувки.
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3977
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: Избор на гамаши за зимата.

Мнениеот Boyan1984 » Пон Ное 04, 2019 10:34 am

Ясно, значи едни туристически чепици и зимни чорапи вършат добра работа. Едва ли ще карам всеки ден/вечер в студа.
Let's fucking DIE!
Boyan1984
 
Мнения: 2444
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 29, 2010 12:33 pm
Местоположение: Кюстендил

Re: Избор на гамаши за зимата.

Мнениеот Lucky Loser » Пон Ное 04, 2019 10:45 am

Boyan1984 написа:едни туристически чепици

За каране в града или в планината става въпрос ?
Според мен не всяка турстическа обувка е подходяща за .. айде не екстремно, но каране с неравности да речем.
Боря се за мнения - всекоя бройка е изключително важна !
П.С. И аз имам няколко велосипеда, но са тайна !

Komoot профил
Аватар
Lucky Loser
 
Мнения: 1858
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Фев 21, 2013 8:35 pm

Re: Избор на гамаши за зимата.

Мнениеот Boyan1984 » Пон Ное 04, 2019 10:51 am

Карания до 2-3-4 часа по асфалт и евентуално пътечка след това. Имам едни Саломон Ескейп, дета са доста удачни за каране зимата. Карал съм из града с тях, но нищо по-дълго като времетраене.
Let's fucking DIE!
Boyan1984
 
Мнения: 2444
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 29, 2010 12:33 pm
Местоположение: Кюстендил

Re: Избор на гамаши за зимата.

Мнениеот lord_chuldarkar » Пон Ное 04, 2019 3:53 pm

За шосето ползвам SealSkinz Neoprene Halo, преди ползвах китайски за 4 долара(ама не стават). Та актуалните са екстра, за мтб биха станали само ако караш с клипсове иначе ще се разкъсат отдолу.
МТБ карам (основно студените месеци по тъмно на фар) с обувки за трекинг от декатлон 25лв и дебели чорапи пак за трекинг от метро май бяха за 5-6лв. Причината е че педалите ми са с пинове и разкъсват подметката на това с което карам, но откъм топлина го докарва, на отрицателни градуси още не съм го пробвал.
Аватар
lord_chuldarkar
 
Мнения: 94
Рейтинг: 1230
Регистриран на: Пон Апр 06, 2015 10:08 pm
Местоположение: Велико Търново

Re: Избор на гамаши за зимата.

Мнениеот enforser » Пон Ное 04, 2019 4:39 pm

За мен карането с туристически обувки не е вариант, защото карам xc и е важно за въртенето да съм закачен, пък и съм свикнал. Даже градските ми обувки са СПД. Зимните обувки са минимум 200лв, а нямам сега възможност. Затова съм се насочил към гамаши, пък и няма да карам в дълбок, съответно не мисля, че имам нужда. Студено ми е, когато въртя нагоре и ми духа през отворите за проветряване.
Cross Country enthusiast!
Аватар
enforser
 
Мнения: 161
Рейтинг: 1166
Регистриран на: Вто Юни 24, 2008 3:20 pm

Re: Избор на гамаши за зимата.

Мнениеот SStoeV » Пон Ное 04, 2019 8:25 pm

Допреди да си купя Endura MT500 винаги ми беше студено на краката. Ако си купиш от тях бъди внимателен с ципа, че е с едри зъби и лесно се прецаква..един чифт вече ми сменяха.. (карам винаги закопчан МТВ с летни шпайкове) :beer:
Аватар
SStoeV
 
Мнения: 684
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 26, 2007 7:10 pm
Местоположение: София

Re: Избор на гамаши за зимата.

Мнениеот EmZo » Вто Ное 05, 2019 10:35 am

Карам от доста години и след много опит съм стигнал до следния извод:
Гамашите са само за шосейно колоездене. За планинско колоездене, поне при мен не са вариант. Колкото и да са усилени и здави много бързо се амортизират и стават за кофата. В дългосрочен вариант е по-изгодно да се вземат зимни шпайкове има и по-евтини и втора употреба. Защото ако едни гамаши (50-60лв) заминават за 1 зима ; то за 3-4 сезона, ако се кара дългосрочно инвестицията в зимни шпайкове се оправдва. Това е в случай, че се ползват по предназанчение за целодновени XC карания. Като се наложи момент с бутане всички гамаши им се размества и изважда предната част при пръстите влиза кал и ства мазало.
Аватар
EmZo
 
Мнения: 2650
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 11:59 pm
Местоположение: Враца

Re: Избор на гамаши за зимата.

Мнениеот enforser » Вто Ное 05, 2019 12:12 pm

EmZo написа:Карам от доста години и след много опит съм стигнал до следния извод:
Гамашите са само за шосейно колоездене. За планинско колоездене, поне при мен не са вариант. Колкото и да са усилени и здави много бързо се амортизират и стават за кофата. В дългосрочен вариант е по-изгодно да се вземат зимни шпайкове има и по-евтини и втора употреба. Защото ако едни гамаши (50-60лв) заминават за 1 зима ; то за 3-4 сезона, ако се кара дългосрочно инвестицията в зимни шпайкове се оправдва. Това е в случай, че се ползват по предназанчение за целодновени XC карания. Като се наложи момент с бутане всички гамаши им се размества и изважда предната част при пръстите влиза кал и ства мазало.


Вероятно сте прав, но към момента нямам как да отделя 200-300лв за зимни обувки, а едни гамаши са около 60лв. Ще изчакам черния петък да видя дали няма да има хубави предложения. Аз зимата обикновено карам по шосе и евентуално по нетолкова стръмна пътека, където ще имам сцепление. Далече съм от мисълта да правя тежки терени на сняг. Иначе като обувки съм харесал Northwave Raptor Arctic GTX.
Cross Country enthusiast!
Аватар
enforser
 
Мнения: 161
Рейтинг: 1166
Регистриран на: Вто Юни 24, 2008 3:20 pm

Re: Избор на гамаши за зимата.

Мнениеот lord_chuldarkar » Вто Ное 05, 2019 1:37 pm

enforser написа:Вероятно сте прав, но към момента нямам как да отделя 200-300лв за зимни обувки, а едни гамаши са около 60лв. Ще изчакам черния петък да видя дали няма да има хубави предложения. Аз зимата обикновено карам по шосе и евентуално по нетолкова стръмна пътека, където ще имам сцепление. Далече съм от мисълта да правя тежки терени на сняг. Иначе като обувки съм харесал Northwave Raptor Arctic GTX.


Виж тоя търговец, доста диадори се разпродадоха тръгват от 1паунд но не съм ги следил да видя на каква цена горе долу се продават
https://www.ebay.co.uk/itm/Diadora-Pola ... SwHwJdnxA3
Аватар
lord_chuldarkar
 
Мнения: 94
Рейтинг: 1230
Регистриран на: Пон Апр 06, 2015 10:08 pm
Местоположение: Велико Търново

Re: Избор на гамаши за зимата.

Мнениеот enforser » Сря Ное 06, 2019 7:29 am

lord_chuldarkar написа:
enforser написа:Вероятно сте прав, но към момента нямам как да отделя 200-300лв за зимни обувки, а едни гамаши са около 60лв. Ще изчакам черния петък да видя дали няма да има хубави предложения. Аз зимата обикновено карам по шосе и евентуално по нетолкова стръмна пътека, където ще имам сцепление. Далече съм от мисълта да правя тежки терени на сняг. Иначе като обувки съм харесал Northwave Raptor Arctic GTX.


Виж тоя търговец, доста диадори се разпродадоха тръгват от 1паунд но не съм ги следил да видя на каква цена горе долу се продават
https://www.ebay.co.uk/itm/Diadora-Pola ... SwHwJdnxA3


Знам го, купувал съм разни неща от него, но в момента няма моя номер обувки. Ще изчакам да видя дали няма да пуснат моя номер. Така или иначе не са спешни, до края на месеца имам време.
Благодаря!
Cross Country enthusiast!
Аватар
enforser
 
Мнения: 161
Рейтинг: 1166
Регистриран на: Вто Юни 24, 2008 3:20 pm

Re: Избор на гамаши за зимата.

Мнениеот koopss » Вто Ное 12, 2019 3:00 pm

enforser написа:и ми духа през отворите за проветряване.

Имах/м едни XC обувки, които независимо от жегата, толкова много дупки имат, че си замръзваш като куче. Някрая реших твърдо, и без да му мислля много, запуших всички отвори със силикон (санитарен - мажеш отвътре здраво, обувките станаха дори водоустойчиви !).
Мерино/вълнени чорапи задължително. (безмислено е да се мъчиш)
Заради лоши ревюта, реших да не взимам MT500. Вече не взимам стока без добри ревюта .. :-)



Pr3d4t0R написа:Особено сега като съм Shimano SH-AM9 обувки, които дишат отстрани и се мокрят доста трудно отгоре.

Прекрасни обувки - потвръждавам! - мокрил съм ги само когато исках да ги изтествам колко издържат, или просто трябва да караш няколко часа на мокро, и каквато и да е обувката, ще пропусне.




EmZo написа:Карам от доста години и след много опит съм стигнал до следния извод:
Гамашите са само за шосейно колоездене. За планинско колоездене, поне при мен не са вариант. Колкото и да са усилени и здави много бързо се амортизират и стават за кофата. В дългосрочен вариант е по-изгодно да се вземат зимни шпайкове има и по-евтини и втора употреба. Защото ако едни гамаши (50-60лв) заминават за 1 зима ; то за 3-4 сезона, ако се кара дългосрочно инвестицията в зимни шпайкове се оправдва. Това е в случай, че се ползват по предназанчение за целодновени XC карания. Като се наложи момент с бутане всички гамаши им се размества и изважда предната част при пръстите влиза кал и ства мазало.

Факт - спукват се всякакви гамаши за планинско.
Аз обмислях един тест, дори почти купих супер хеви-дюти обувки за 25лв от лидл за да изиграят ролята на тестер с това:
https://road.cc/content/news/76979-turn ... ling-shoes
https://www.retrofitz.com/index.html


Даже реших сам да си изработя парчето което се слага отвътрешната старна :-)
Тази идея отпадна, след като взех SH-AM9 (само заради феноменалната промоция която нацелих) и ги тествах цяла зима (единствено мога да ги оплюя, че мнооого се хлъзгат при ходене на заледено или твърд сняг).
Аватар
koopss
 
Мнения: 138
Рейтинг: 1315
Регистриран на: Вто Юни 14, 2016 2:08 pm

Re: Избор на гамаши за зимата.

Мнениеот Alexi » Вто Ное 12, 2019 5:42 pm

за мен зимните обувки са високи ,нещо от сорта :
shimano-mw7-goretex-spd-winter-boot-black-EV260923-8500-1.jpg
shimano-mw7-goretex-spd-winter-boot-black-EV260923-8500-1.jpg (47.19 KiB) Прегледано 2565 пъти

неопренов чорап ,вътре парчето задължително е изолирано от стелката .. а такива ниски обувки като АМ9 даже да не пропускат вода глезена ти мръзне ,парчето охлажда крака щото метала силно топлоотдава ,нямат неопренов чорап и горетех мембрана
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6312
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Избор на гамаши за зимата.

Мнениеот _SoRa_ » Сря Дек 06, 2023 4:16 pm

Здравейте!
Искам да купя гамаши за времето когато карам по шосе през зимата. Спрях се на Endura Windchill. Карам с платформени педали, но единственото ми слизане от велосипеда е когато спирам за да сложа ветровката и на излизане и прибиране от входната врата до терасата.
До 7-8 градуса мога с летните обувки (Specialized 2FO roost canvas) и без гамаши, само при спускане и при под 6-7 градуса да ги слагам.
Дали ще ми вършат работа за моето каране?
_SoRa_
 
Мнения: 2529
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 23, 2009 11:34 am

Re: Избор на гамаши за зимата.

Мнениеот Boyan1984 » Сря Дек 06, 2023 8:36 pm

Мисля да пробвам едни, дето са само за пръстите отпред, че само там ми става студено така или иначе. В калища и води не карам и без друго. Става въпрос за платформени чепици.
Let's fucking DIE!
Boyan1984
 
Мнения: 2444
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 29, 2010 12:33 pm
Местоположение: Кюстендил

Re: Избор на гамаши за зимата.

Мнениеот Pr3d4t0R » Чет Дек 07, 2023 12:49 pm

Аз лично с гамаши карам само на отрицателни температури. Миналата година си взех тези непромокаеми чорапи от декатлон и са наистина такива:
https://www.decathlon.bg/p/998780720-22 ... d5967b0d99

С летни обувки в як дъжд краката ми бяха сухи. Карал съм така и на минус два - добре беше. Не знам дова до колко помага на Sora - тука сме болшниството мъже и има разлика в оросяването и температурната чувствителност между половете.
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3977
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: Избор на гамаши за зимата.

Мнениеот ВелоВело » Чет Дек 07, 2023 2:29 pm

За нещо такова ли става въпрос?
https://www.bikecenter.bg/ekipirovka/gamashi/

Това как се ползва? На мястото на обувките или? Че много дебело ми се вижда се носи вместо чорап.
Аватар
ВелоВело
 
Мнения: 130
Рейтинг: 1246
Регистриран на: Чет Фев 04, 2021 8:43 pm

Re: Избор на гамаши за зимата.

Мнениеот evilzet » Чет Дек 07, 2023 4:16 pm

:D :D Върху обувките.
evilzet
 
Мнения: 1484
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 17, 2006 2:19 pm
Местоположение: Варна

Re: Избор на гамаши за зимата.

Мнениеот _SoRa_ » Чет Дек 07, 2023 4:49 pm

Предпочитам да съм обута с тънък мерино чорапи. Тези непромокаемите ми се струват твърде дебели. Широките ми стъпала едва изтрайват тънко мерино. Предпочитам дебелото да е над обувката.
_SoRa_
 
Мнения: 2529
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 23, 2009 11:34 am

Re: Избор на гамаши за зимата.

Мнениеот ВелоВело » Пет Дек 08, 2023 9:06 am

evilzet написа::D :D Върху обувките.

Това изглежда абсурдно как така върху обувките :D
Аватар
ВелоВело
 
Мнения: 130
Рейтинг: 1246
Регистриран на: Чет Фев 04, 2021 8:43 pm

Re: Избор на гамаши за зимата.

Мнениеот _SoRa_ » Пет Дек 08, 2023 9:28 am

Защо ще е абсурдно?
С един чифт обувки (летни) и гамаши за зимата, доста хора карат по този начин.
Изображение
_SoRa_
 
Мнения: 2529
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 23, 2009 11:34 am

Re: Избор на гамаши за зимата.

Мнениеот ВелоВело » Пет Дек 08, 2023 10:41 am

Ама това и подметка ли има :D
Пак не виждам смисъл, едни зимни обувки всеки има. Все пак и пеша се движим, ама пък от друга страна икономиката трябва да се движи и да се харчат пари.
Аватар
ВелоВело
 
Мнения: 130
Рейтинг: 1246
Регистриран на: Чет Фев 04, 2021 8:43 pm

Re: Избор на гамаши за зимата.

Мнениеот _SoRa_ » Пет Дек 08, 2023 3:13 pm

Нямат точно подметка, а две големи дупки: една за петата и една за парчето, което се закопчава към педала. Някои гамаши за планинско и гравел имат гумирани пръсти.
Днес с два чифта вълнени чорапи при температура от 1 до 4 градуса, пръстите на краката ми станаха на чоканчета. Интересно, че пръстите на ръцете ми макар и само с чифт тънки вълнени ръкавици бяха топли. Изобщо студ не усетих. Духаше "приятен" сливенски вятър.
_SoRa_
 
Мнения: 2529
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 23, 2009 11:34 am

Re: Избор на гамаши за зимата.

Мнениеот ВелоВело » Пет Дек 08, 2023 4:20 pm

Не виждам как това парче плат ще ти помогне, виж по скоро за чорапи с нагревател
Иначе сериозно ако говорим бих се огледал за обувки от Декатлона в името с думата 'Warm'
ТОПЛИНА
Температура на комфорт в статично положение: -11°C; в движение: -20°C.
Аватар
ВелоВело
 
Мнения: 130
Рейтинг: 1246
Регистриран на: Чет Фев 04, 2021 8:43 pm

Re: Избор на гамаши за зимата.

Мнениеот _SoRa_ » Пет Дек 08, 2023 4:51 pm

Това парче плат ако е добро ще пази вятъра да не преминава през обувката. На мен това ми е проблем. Отпред през дупките влиза студен въздух/вятър и пръстите ми изстиват. Такава бота не бих обула за каране, особено пък по шосе.
_SoRa_
 
Мнения: 2529
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 23, 2009 11:34 am

Re: Избор на гамаши за зимата.

Мнениеот ВелоВело » Пет Дек 08, 2023 4:55 pm

_SoRa_ написа:Това парче плат ако е добро ще пази вятъра да не преминава през обувката. На мен това ми е проблем. Отпред през дупките влиза студен въздух/вятър и пръстите ми изстиват. Такава бота не бих обула за каране, особено пък по шосе.

Че ти с такива обувки ли караш :D
Изображение
Аватар
ВелоВело
 
Мнения: 130
Рейтинг: 1246
Регистриран на: Чет Фев 04, 2021 8:43 pm

Следваща

Назад към Общ форум

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 169 госта