Въпрос за съвместимост на команди, заден дерайльор и касета.

Форум за въпроси, свързани с поддръжката и ремонта на велосипедите. Примерно: Как да си оправя това? Скърца ми еди къде си - на какво може да се дължи? Съвместимо ли е това с онова? и др. такива.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1100 / 1100 / 20

Въпрос за съвместимост на команди, заден дерайльор и касета.

Мнениеот va9 » Пон Авг 20, 2018 5:49 pm

Здравейте ! Искам малко да си ъпгрейдна колеото така да се каже хаха защото сегашната ми скоростна система е под всякаква критика. Така обаче се чудя понеже колелото ми е със 7 скорости съответно и венец касетата е за 7 бих искал да ви попитам за вашето мнение ако сложа тези команди и този заден дерайльор за 9 скорости дали ще има проблем и също дали ще е нужно да сменям предния дерайльор сегашния ми е шимано tourney. Четох някакви теми из фоеума едни казват че няма проблем и просто ще имам два свободни хода на дясната команда други пък казат че не ставало и за това искам вашето съвременно мнение по-въпроса.
Благодаря предварително.
Моля ако темата не е за този раздел да бъде преместена.
https://dragzone.bg/komponenti/mtb-trek ... io-sl-m430 -команди
https://dragzone.bg/zaden-derailior-shi ... -m4000-sgs -заден дерайльор
va9
 
Мнения: 25
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Вто Юли 17, 2018 1:07 am

Re: Въпрос за съвместимост на команди, заден дерайльор и касета.

Мнениеот marsa » Пон Авг 20, 2018 7:56 pm

Ако смениш и двете - команда и обтегач, ще трябва да смениш и венците с 9-скоростни. Иначе няма да работи изобщо. Другият по-евтин вариант е да смениш само обтегача и да запазиш командата и венците - тогава ще си работи коректно на 7 скорости.

Смяната на жила и брони с нови също ще подобри значително работата, така че е добре да инвестираш и в тях.
Кучетата си Изображение, колелото си Изображение.
Аватар
marsa
 
Мнения: 3601
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Фев 02, 2008 4:27 pm
Местоположение: София

Re: Въпрос за съвместимост на команди, заден дерайльор и касета.

Мнениеот va9 » Пон Авг 20, 2018 8:14 pm

marsa написа:Ако смениш и двете - команда и обтегач, ще трябва да смениш и венците с 9-скоростни. Иначе няма да работи изобщо. Другият по-евтин вариант е да смениш само обтегача и да запазиш командата и венците - тогава ще си работи коректно на 7 скорости.

Смяната на жила и брони с нови също ще подобри значително работата, така че е добре да инвестираш и в тях.



А ако евентуално сменя и касетата предполагам ще трябва да сменям и веригата нали ?
va9
 
Мнения: 25
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Вто Юли 17, 2018 1:07 am

Re: Въпрос за съвместимост на команди, заден дерайльор и касета.

Мнениеот kaliopo » Пон Авг 20, 2018 8:40 pm

И задната главина (освен верига и касета).
va9 написа:Защо да я сменям касетата за 9 скорости няма да пасне ли

Да. За 7 скорости е с един размер, а за 8, 9 и т.н. е с друг - по-голям.
Последна промяна kaliopo на Пон Авг 20, 2018 9:14 pm, променена общо 1 път
Аватар
kaliopo
 
Мнения: 357
Рейтинг: 1664
Регистриран на: Пон Апр 28, 2008 4:26 pm
Местоположение: Варна

Re: Въпрос за съвместимост на команди, заден дерайльор и касета.

Мнениеот va9 » Пон Авг 20, 2018 9:03 pm

kaliopo написа:И задната главина (освен верига и касета).


Защо да я сменям касетата за 9 скорости няма да пасне ли
va9
 
Мнения: 25
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Вто Юли 17, 2018 1:07 am

Re: Въпрос за съвместимост на команди, заден дерайльор и касета.

Мнениеот va9 » Вто Авг 21, 2018 2:03 am

va9 написа:
kaliopo написа:И задната главина (освен верига и касета).


Защо да я сменям касетата за 9 скорости няма да пасне ли


Ясно благодаря за инфото ами ако в началото сложа само двете команди и ги настроя дали ще се получи съвместимост четох както съм споменал в първото мнение в тази тема че може да се настроят за 7ца касета но ще има два свободни хода дали е така наистина защото не ми се дават пари сега а пък понеже ми се разби лявата команда и няма как да карам самото колело и търся някаква алтернатива обаче няма по-хубави части за 7 скорости които да са в средния клас...
va9
 
Мнения: 25
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Вто Юли 17, 2018 1:07 am

Re: Въпрос за съвместимост на команди, заден дерайльор и касета.

Мнениеот Xares » Пон Сеп 10, 2018 9:53 am

va9 написа:
va9 написа:
kaliopo написа:И задната главина (освен верига и касета).


Защо да я сменям касетата за 9 скорости няма да пасне ли


Ясно благодаря за инфото ами ако в началото сложа само двете команди и ги настроя дали ще се получи съвместимост четох както съм споменал в първото мнение в тази тема че може да се настроят за 7ца касета но ще има два свободни хода дали е така наистина защото не ми се дават пари сега а пък понеже ми се разби лявата команда и няма как да карам самото колело и търся някаква алтернатива обаче няма по-хубави части за 7 скорости които да са в средния клас...



Не няма да можеш защото 1во веригата за 7ца няма да мине през обтегача прекалено е дебела, 2ро интервалите на смяна на обтегача за 9ка са доста по на гъсто защото и касетата е сгъстена така че настройката ще е близо до невъзможно ако изобщо мине веригата, и 3то ако все пак вземеш по тънката верига има голям шанс да не влиза хубаво във венците защото е прекалено тънка и ще попада между тях.
Xares
 
Мнения: 108
Рейтинг: 1360
Регистриран на: Чет Сеп 22, 2016 11:34 am


Назад към Веломеханик

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 26 госта