Дилема

За всичко свързано с МТБ, което не е за някой от другите форуми. Например: разкази и преживявания, мнения по различни общи въпроси, интeресни продукти, новости и т.н.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Дилема

Мнениеот rochdaleafc » Вто Авг 14, 2018 11:32 am

Здравейте,
Нов съм във форума и затова искам да задам един, два въпроса, които може би са много аматьорски, но все пак аз не мога да им дам категоричен отговор. Карам постоянно велосипед, като го използвам за придвижване от вкъщи до работата. Но съм си просто един карач, който нищо не разбира от механиката на колелото. Едно време можех да си разглобя движение на Балкана и да си го отремонтирам, но с тези велосипеди от т.нар. ново време съм доста скаран. Да, гуми съм сменял десетки, да не кажа и сто пъти, но това е нещо прекалено лесно. Та въпросът ми опира до различните класове велосипеди и съответно какво може да се направи за да върви колелото по-леко, или нищо не може да се направи. Преди може би 15 години започнах с Cross Aggressor и ми вършеше перфектна работа, но ми го откраднаха. Взех си едно Castello след това и него го въртях няколко сезона. На едно изкачване покрай някогашния басейн Република, докато се потях нагоре, един човечец доста по-голям на години и съответно на размери ме задмина с друго колело свиркайки си, без да прави каквито и да е излишни движения, които да го затормозяват и да му вдигат пулса. Лампата в главата ми светна. Не че не са ме задминавали друг път, даже напротив, не съм някой състезател, но самият факт, че човек с доста повече тегло от мен, ме изпреварва без каквито и да е усилия, на място, където аз давам всичко от себе си, както се казва, та беше ясно, че има нещо гнило. След точно три дена си взех тогава новия модел Драг ZX1 с идеята, че такива неща зависят главно и преди всичко от велосипеда. Това си мисля, че е било 2012 година, като дори и днес още съм с Драгчето и си му въртя педалите. Да, ама годините минават, колелата остаряват. Купих си преди две години на старо и един Драг Хакер, който също въртя, зависимост от локацията на детската градина на детето. Но иде реч за това, че и с двете колела това с човечеца от басейна вече ми се случва доста често, не само в Борисовата, но на всякакви места. Даже миналата седмица на алеята на Борис си карам нормално, без някакво сериозно натоварване и то на малкия венец с около 25 км и някакъв човек със Скот просто ме задмина като влак полска гара. Нека ме задминават хората, нямам претенции да съм постоянно най-отпред, но когато го направи някой с тегло два пъти на моето (смея да твърдя, въпреки че съм чичко, че подържам добра спортна форма) и просто изтрещявам. И питам директно дали да продължа с инвестицията и да взема някой Скот примерно за 1000 лева, или мога да направя нещо по въпроса с моите скромни велосипеди. Дълги години ходех на пазара при бай Георги светъл му път, който го стягаше и подържаше до някаква степен. Ходил съм не веднъж и при Дженко в Младост, който е много добър майстор, но дали е вече време да инвестирам? При ново колело май ще трябва да се ходи само в определени сервизи, което силно ме ограничава, най-вече откъм време. А за Драгчетата ако се сменят движения, вериги и т.н няма ли да дръпнат малко напред, или просто новите технологии са с доста по-високо качество и старите колела нямат никакъв шанс?
Извинявам се за дългия пост, но наистина съм пред дилема, относно това да инвестирам, или не. Благодаря ви предварително!
rochdaleafc
 
Мнения: 5
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Сря Авг 08, 2018 9:22 pm

Re: Дилема

Мнениеот Hell_Man » Вто Авг 14, 2018 12:20 pm

Най-елементарните неща, които ми хрумват на prima vista са размер гуми и тип гуми.
Може би 29"-ки semi slick ще ти се отразят на карането. Аз лично смених на Drag Ontario 26" оригиналните гуми със semi slick (трябваше ми за няколко прехода) и определено имаше разлика на асфалта. 29" не съм карал, за съжаление, за да дам личен опит.
Друго, което може да дава отражение това е съотношението на предавките.

Практически факторите, които основно регулират функцията каданс-изминато разстояние са ти:
съпротивление - гуми върху асфалта и ти срещу вятъра;
предавателно число - няма какво да коментираме;
размер на гумата.

По-големите спецове биха могли да допълнят, ако това са глупости :D
did написа:А аз да питам, щото си омазах каплата с пръжки, трябва ли освен да си полирам калодките и да си шкуртаковам шината?

uCkPeH написа:Пръжки не беше ли джумерки ? Меглио-то и тях ще махне :agree:

Hell_Man
 
Мнения: 285
Рейтинг: 1563
Регистриран на: Пет Апр 13, 2012 11:56 am

Re: Дилема

Мнениеот victortrt » Вто Авг 14, 2018 4:09 pm

Освен гумите, голямо значение имат също така предавките като съотношение /хибридите и градските са по-пригодени за висока скорост от мтб/, диаметърът на каплата /с едно завъртане 28 цоловата изминава повече път при подобни като обем гуми/.
Също така важни са теглото на велосипеда и най - вече качеството на главините му, особено при движение по инерция или лек наклон надолу с въртене.
Но напълно е възможно човекът със скота да е бил набрал скорост например и само да я поддържа, а ти да си тръгнал по-бавно от светофар например. Всъщност той с планинско ли беше или с нещо хибридно/шосейно.
Но и скоростта често е несъвместима с удобната возия. Един драг блейд, който е към 12 килограма, със твърда вилка и шосейни скорости ще е доста по-бърз от хакера, но и ще вози много по-твърдо с гуми 23 мм.
victortrt
 
Мнения: 2130
Рейтинг: 1759
Регистриран на: Пет Май 09, 2014 8:15 am

Re: Дилема

Мнениеот rochdaleafc » Вто Авг 14, 2018 10:56 pm

Благодаря ви за отговорите. За гумите съм се сещал не веднъж, но тук не мога дя направя нищо, що се отнася до цолажа. За външните съм ги сменял няколко пъти, като на хакера са доста по-тънки, максис протект мисля се казват, но пък тях ги избягвам зимата, заради по-лошото сцепление. Не че със zx не съм се пребивал по леда, но някак си той стои по-стабилно с обикновени гуми.
На мен питането по-скоро ми беше дали по движенията не може да се пипне нещо. Нова главина примерно, или пък разглобяване, смазване и т.н.
rochdaleafc
 
Мнения: 5
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Сря Авг 08, 2018 9:22 pm

Re: Дилема

Мнениеот madsnake » Сря Авг 15, 2018 8:26 am

Главините трябва да са полублокирали за да ти дават чак такова съпротивление. Като завъртиш гумите в свободно състояние на велосипеда имат ли инерция? Виж да не ти опират калодки/накладки, ако нямат. Има ли кофти звуци от главините? Имаш ли луфтове там? Ако отговорите на тези въпроси са "не", то тогава не е проблемът там. Поддържането на скорост е доста комплексно упражнение и като цяло е крайно условно. С един и същи велосипед вчера може да съм си въртял без да се напъвам с 30тина по алеята на Гоце Делчев да речем, а днес да не мога да откъсна повече от 25. Един ден е леко, друг ден е тежко. Моментно състояние, какво си ял вчера, какво си ял днес, раница имаш ли... абе условности доста. Ако искаш все пак пробвай с една цялостна профилактика на целият велосипед. Почистване/смазване, за да изчезне психологическият проблем, т.е да не се навиваш, че велосипеда те спира. Току виж така нещата се оправят :) :beer:
Аватар
madsnake
 
Мнения: 737
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Апр 24, 2007 11:47 pm
Местоположение: Софийската джунгла

Re: Дилема

Мнениеот rochdaleafc » Сря Авг 15, 2018 12:50 pm

madsnake написа:Главините трябва да са полублокирали за да ти дават чак такова съпротивление. Като завъртиш гумите в свободно състояние на велосипеда имат ли инерция? Виж да не ти опират калодки/накладки, ако нямат. Има ли кофти звуци от главините? Имаш ли луфтове там? Ако отговорите на тези въпроси са "не", то тогава не е проблемът там. Поддържането на скорост е доста комплексно упражнение и като цяло е крайно условно. С един и същи велосипед вчера може да съм си въртял без да се напъвам с 30тина по алеята на Гоце Делчев да речем, а днес да не мога да откъсна повече от 25. Един ден е леко, друг ден е тежко. Моментно състояние, какво си ял вчера, какво си ял днес, раница имаш ли... абе условности доста. Ако искаш все пак пробвай с една цялостна профилактика на целият велосипед. Почистване/смазване, за да изчезне психологическият проблем, т.е да не се навиваш, че велосипеда те спира. Току виж така нещата се оправят :) :beer:


За това че днес имаш ден, а утре нямаш ден в спорта ми е доста добре познато. Важното е просто да не спираш :)
А иначе zx има от няколко години едно тропане, или по-скоро пукане в средното движение, но аз до такава степен съм му свикнал, че не ми прави впечатлиние а и съм убеден, че не оказва влияние. Иначе преди години ходех при Дженко всяка есен да ми прави профилактика, както казваш, но поне от три години не съм правил подобно нещо, а си мисля, че това би могло да окаже положително влияние. За Хакера пък въобще не съм пипал нищо, но си мисля, че той върви доста по-добре и безшумно.
Ами в крайна сметка мисля, че везните наклониха към това да си стегна и двата велосипеда и да не инвестирам. Ясно е, че винаги ще има ситуации, но каква е гаранцията, че ако си взема някой Скот примерно и утре няма някой с някое bianchi да ме задмине свиркайки си. Явно е че факторите са много, но най-важното е да си в движение :)
Благодаря Ви!
:beer:
rochdaleafc
 
Мнения: 5
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Сря Авг 08, 2018 9:22 pm

Re: Дилема

Мнениеот victortrt » Сря Авг 15, 2018 3:18 pm

Абе гледах на Тура най-бързи общо взето бяха тези с Пинарело Догма, но ... много цифра са.
victortrt
 
Мнения: 2130
Рейтинг: 1759
Регистриран на: Пет Май 09, 2014 8:15 am


Назад към Общ форум

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: dantass и 29 госта


cron