Велосипеди под наем в къща за гости

За всичко свързано с МТБ, което не е за някой от другите форуми. Например: разкази и преживявания, мнения по различни общи въпроси, интeресни продукти, новости и т.н.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Велосипеди под наем в къща за гости

Мнениеот boris_borisov » Чет Юни 28, 2018 10:27 am

Здравейте!
Значи, наскоро купих една къща в с.Челопек, във Врачанския Балкан. Намерението ми е да я превърна в къща за гости, в която, освен другите възможности за забавление, да предлагам и велосипеди под наем, за разходки из околностите. Не мога обаче още да реша въпросите, свързани с:
- колко велосипеда да взема, така че хем да не са в излишък, хем да няма недоволни от това, че други карат, а те нямат какво?
- какви размери да са велосипедите, така че горе-долу да могат да паснат на гостите и да няма голям дискомфорт от каране на неподходящо колело?
- детски велосипеди дали да взимам?
- каква цена да сложа, така че хем да не отказва желаещите да карат, хем да позволи поддръжката на велосипедите и да има и икономическа полза от цялото начинание?
- в случай, че гостите не познават околността и биха искали да ги придружи водач в карането, каква цена бих могъл да сложа на тая услуга, така че да не ги отблъсне и откаже?
- всякакви други въпроси, които могат да изникнат във връзка с това и за които не се сещам в момента?
Значи, въпреки конкретните въпроси, целта ми не е да получа "верен" отговор, а по-скоро да се заформи някаква дискусия от хора, ползвали такава услуга, или при какви условия биха я ползвали. От какво са били доволни и какво им е направило лошо впечатление във връзка с такива услуги. Например аз досега, в малкото случаи, в които съм бил по разни хотели, съм виждал да се предлагат велосипеди под наем, но те винаги са били някакви долнопробни железни трошки, често с по два амортисьора /"мноо яки" :) /, на които аз лично не бих заложил, че няма да се разпаднат, ако свърна по някой черен път. Дори и в многозвезден хотел в Правец колелетата, които се предлагаха, изобщо не кореспондираха на "звездите" на хотела. За последен път (миналата седмица) видях в Арбанаси, пак някакви трошки, за по 4 лв/час. Не знам дали някой ги ползваше. Пък може и да си има причина колелетата, предлагани под наем, да са такива, по чисто икономически причини, ако често ги трошат, или пък ги крадат... Вашите мнения по въпроса?
За допълнителна информация, профилът на гостите, които очаквам да посещават къщата, са хора от столицата или от други големи градове от страната (дай боже и от чужбина!), които са дошли да се разнообразят на село, да посетят Врачанския Балкан, връх Околчица, Черепишкия манастир в Искърското дефиле, Вратцата, Леденика и другите забележителности около Враца. Това значи, че желаещите имат да качват доста и бая високи баири, както и да ги спускат след това :) Което трябва да се вземе под внимание при избора на велосипедите :) Мисля и за електрически велосипеди, които биха били доста подходящи за недобре тренираните гости, но там говорим за такива пари, които няма как да си позволя на този етап...
Вашите мнения?
Аватар
boris_borisov
 
Мнения: 218
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Мар 12, 2009 2:30 pm
Местоположение: Врачански балкан

Re: Велосипеди под наем в къща за гости

Мнениеот Петър Велков » Чет Юни 28, 2018 10:54 am

Не съм ползвал такава услуга, но (скоро ще) предлагам.

boris_borisov написа:- колко велосипеда да взема, така че хем да не са в излишък, хем да няма недоволни от това, че други карат, а те нямат какво?

Започваш с малка бройка и я увеличаваш ако редовно не стига. 3-4 велосипеда са едно добро начало. Ако потръгне, предвиди и 1-2 резервни, за да можеш да смениш някой нает ако се счупи.
boris_borisov написа:- какви размери да са велосипедите, така че горе-долу да могат да паснат на гостите и да няма голям дискомфорт от каране на неподходящо колело?

Различни ;) Ако започнеш с четири, аз бих избрал S, 2xM и L. Но това не е задължително да е подходящо комбо - всичко зависи от таргета. Ако ще карат предимно дами - не взимай L. Ако ще приемаш гости от Холандия - не взимай S и M.
boris_borisov написа:- детски велосипеди дали да взимам?

Детски - не. Юношески - само ако очакваш семейства с големи деца, една-две бройки 24". Малките деца не се адаптират лесно към чужди велосипеди, а когато придобият достатъчно опит, вече не са за "детски" такива.
boris_borisov написа:- каква цена да сложа, така че хем да не отказва желаещите да карат, хем да позволи поддръжката на велосипедите и да има и икономическа полза от цялото начинание?

Зависи какъв клас велосипеди ще купуваш, на какъв терен ще се карат и колко платежоспособни клиенти очакваш. За асфалт - нисък клас, за черни пътища - среден клас велосипеди. При мен ще има и висок клас ендуро, но това е друга бира. Оптимални откъм цена на поддръжката са велосипеди от класа на Pulse ST 1/2, по-евтините твърдаци на Canyon или нещо подобно. Гониш Deore монтаж и сравнително късоходова вилка на въздух, не прекалено голямо тегло. По-нисък клас монтаж би бил значително по-неприятен за каране, а по-скъп - за поддръжка. С така описан велосипед и каране по черни пътища, ще имаш основно смазване и чистене и ако не си много "натоварен" - смяна на накладки 1-2 пъти на сезон, дискове не повече от един път на сезон и може би на 1-2 сезона drive train. Можеш да гониш цени от порядъка на 5-10 лв/час и 20-30 лв/ден. Предвид локацията - по-скоро в долните граници на тия две числа.
boris_borisov написа:- в случай, че гостите не познават околността и биха искали да ги придружи водач в карането, каква цена бих могъл да сложа на тая услуга, така че да не ги отблъсне и откаже?

Минималната, за която водачът би се включил в карането ;) Имай предвид, че много хора са кръгли и идиоти и има вероятността водачът (дори и да си ти) също да бъде отблъснат.
boris_borisov написа:- всякакви други въпроси, които могат да изникнат във връзка с това и за които не се сещам в момента?

Резервни колелета, части, всичко нужно за поддръжката им, съответните технически познания... помагат много. Иначе трябва да мандръсаш колелетата до Враца да ти ги оправят там, което е твърде нерентабилно. Има вариант и да говориш с някой търговец и да подпишете договор за предоставяне на велосипеди и поддръжка срещу процент от приходите.
boris_borisov написа:Мисля и за електрически велосипеди, които биха били доста подходящи за недобре тренираните гости, но там говорим за такива пари, които няма как да си позволя на този етап...

Зае*и парите, с електричките рискът е друг - наемателят да стопи батерията и да няма сили да се прибере. Тогава на теб ще ти запали телефона да ходиш да го прибираш с МПС ;)
"В авангарда винаги вървят онези, чиито живот прилича на сигнална ракета. Те светят, докато летят нагоре, и гаснат нависоко по обратния път. За безкрайно целеустремените обратен път няма."

Giant Reign 1.5 (Fox + XT)
Pulse TSA⌁2 custom
Drag Izoard Dura-Ace
Giant Defy Advanced 1 Ultegra
Аватар
Петър Велков
 
Мнения: 507
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Юли 30, 2012 10:28 am
Местоположение: х. Червената шапчица

Re: Велосипеди под наем в къща за гости

Мнениеот светльо-toxin34 » Съб Юни 30, 2018 6:03 am

Аз лично бих се обърнал към Декатлон ...и ето защо :
1. Доживотна гаранция на рамката
2. Средния клас МТБ при тях е 560 лв ....с горе долу подходяща за любители комплектация . ( Спирачките са дискова механика- няма да се занимаваш с масла, вилката е пружинно еластомерна- няма да се занимаваш с помпи, масла)
3. Има голям шанс да договориш отстъпка количество + обслужване
4. Малко по-високия клас велосипеди е под 1000 лева при тях ..дори и мекицата им . Да, не става за тотал екстриим..но за ниво напреднал любител е добре .
5. Оригиналните части са достъпни.
6. Декатлонци често си правят тиим билдинги-от теб отстъпка= от тях отстъпка ...то не, че от Pulse ще ти откажат за същото, още повече ако измислиш и нещо като трасе за каране в близост до къщата за гости ....
Запаси се с накладки, фарчета, стопчета....и много много гуми ....ама много ...поне по 6 вътрешни за велосипед на месец ...и МНОГО лепенки .
Ако имаш сайт за къщата за гости или профил във фейса- направи едно допитване ( анкета) с колко годишни деца биха дошли евентуалните гости и тогава мисли за детски велосипеди- за под 10 годишни деца почти няма нищо читаво като велосипед.. или ако има ще са много скъпи . Юношески е вярната посока . 20-24' капли ...
Примери на Декатлонски велосипеди :
https://www.decathlon.bg/p/8351007_plan ... _1m65_1m75
https://www.decathlon.bg/p/8378294_plan ... /272-200-s
https://www.decathlon.bg/p/8379043_plan ... /275-200-m
https://www.decathlon.bg/p/8309450_dets ... 133-214-24
Аватар
светльо-toxin34
 
Мнения: 54
Рейтинг: 1320
Регистриран на: Пет Мар 18, 2016 8:17 pm

Re: Велосипеди под наем в къща за гости

Мнениеот carmo » Нед Юли 01, 2018 7:44 pm

Приветствам инициативата. Имал съм допир с такива къщи за гости, предлагащи такъв тип забавление и са били без водач, а колелетата евтини и неугледни. Разбира се зависи и от "броя ти звезди" и какъв ценови рендж клиенти гониш. По-високите нива не са "придирчиви към стотинката", а по-скоро към хомогенноста на нивото от всички аспекти на гостуването. Тоест, тази услуга не трябва да дисонира с останалото и ще ти подскаже какъв рендж байкове да вземеш. Според мен -алуминиеви твърдаци с пружинни алуминиеви вилки 24 скорости и хидравлика или механика на дисковете. Доколкото съм ходил из врачанския балкан, там не е за хора каращи през уикенда в парка. Ще им трябва поносима техника и гид. Препоръчителна височина на рамките 48 - 54 см. Това са МТВ-та за средни атропометрични размери и 90% от хората са в тях и ще са им приемливо удобни. Ако идват за уикенда и на нова за тях локация, програмата ще им е сгъстена и едва ли ще яхнат колелото. Ако им хареса мястото, евентуално ще дойдат пак и тогава -може би.
Имай предвид и следният аспект: Хора ползващи колело из планините обикновено имат такова, а ако имат практика, то е поне среден клас. Да ги качиш на нещо по-калпаво е "мишън импосибъл", особено като знаят каква е разликата и особено ако маршрутът ще е над час. Тези хора обикновено си носят колелетата (или ги пращат по куриер). Виж актуалните цени на куриерските услуги (примерно от/до София и Варна) и ще знаеш каква дневна цена да не надскачаш. Опитай да сондираш мнение с "хора в занаята" -примерно с хан Мадона (до Белоградчик). Там имат от няколко години дузина Крос 26" Грип и байковете още са в добро състояние. Не е лош вариант първоначално ти да ги вземаш от някъде под наем (при заявен от клиенти интерес).
carmo
 
Мнения: 1266
Рейтинг: 1930
Регистриран на: Пет Юни 27, 2014 8:28 am

Re: Велосипеди под наем в къща за гости

Мнениеот victortrt » Пон Юли 02, 2018 8:43 am

Горе са дали доста ценни съвети.
От моя гледна точка /нямам планински велосипед, имам две деца и обичам да ходя на малко посещавани места/ трябва да имаш предвиди следното.
С новото правило за дългите уикенди, такива вече няма много, най-много три почивни дни се събират. Това означава, че ще има посетители или за 1-2 най-много нощувки или такива за да речем седмица /ако правят една на море и една на планина/.
Първите не много сигурно дали ще им се кара за малкото време, което са при теб, особено ако другите развлечения са атрактивни. Това за първото им идване, после вече може.
За тези, което са по-дълго вече е по-вероятно, но може би ще трябва да помислиш за диференциация на цените, стил нещо 4 лв. на час, но 12 за цял ден, защото явно ще има дълги карания.
victortrt
 
Мнения: 2130
Рейтинг: 1759
Регистриран на: Пет Май 09, 2014 8:15 am

Re: Велосипеди под наем в къща за гости

Мнениеот Pr3d4t0R » Пон Юли 02, 2018 9:32 am

Относно цените:
http://bikepark.borovets-bg.com/?page_id=84

На твое място бих се свързал с професионалните мтб гидове (Bike Ventures/BikeArea примерно) в България да обсъдя партньорски взаимотношения с тях. Ноякои от тях предлагат и велосипеди под наем ако не се лъжа.

Иначе имаш инвенстиция в самите велосипеди и после подръжка, която включва време и консумативи. Трябва да прецениш колко често велосипедите ще се използват и за колко време искаш да ти излязат на печалба и ще разбереш каква трябва да ти е таксата - най-вероятно ще е около тази на Боровец. За свестни велосипеди (1500-2000 лв) с добър набор от размери биха отишли кажи речи 10к.
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3977
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: Велосипеди под наем в къща за гости

Мнениеот m0nss7erKill » Сря Юли 04, 2018 1:12 pm

Според мен няма смисъл от велосипеди с 24'' гуми. Аз от 6/7 годишен карам 26'', като размерът на рамката е под въпрос. Карах колелетата на родителите ми, като само качването ми беше малко по-трудно. S или М рамка, ще бъде сравително добре за едно дете, като се има на предвид че сега лапетата изглеждат по-големи и от мен :D
m0nss7erKill
 
Мнения: 155
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Чет Май 19, 2016 3:13 pm
Местоположение: Варна


Назад към Общ форум

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 50 госта