болка в китките

За всичко свързано с МТБ, което не е за някой от другите форуми. Например: разкази и преживявания, мнения по различни общи въпроси, интeресни продукти, новости и т.н.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

болка в китките

Мнениеот SVETLIN80 » Пон Юни 04, 2018 12:45 pm

Здравейте, с ново колело съм от 1 седмица CROSS GRX 927 27.5.

https://kadenas.bg/CROSS-GRX-927-27

От както почнах да го карам, усещам дискомфорт в китките.И не е само при спускане. При натискане на спирачките усешам как цялата ми тежест пада върху китките а и не само при натискане на спирачките. Не става въпрос за болка от стискане - тип да ти излезе пришка... Предполагам , че разбирате за какво говоря.
Видях, че тази тема е обсъждана преди цели 12 години. Исках да попитам дали има нещо ново което може някой да ме посъветва. Със старото колело не съм имал такива проблеми никога. Карал съм го 20-25 години
Възможните неща които разбрах , че трябва да направя са:

- да карам с по малко спирачки (Ще пробвам, но трябва време за промяна на навиците)
- да отслабя захвата на кормилото
- да си регулирам лостчетата на спирачките и да спирам с 1 или два пръста (не мисля, че е от това проблема )
- Да изпусна малко налягането в гумата (не са ми много твърди в момента и колко атмосфеври препоръчвате?)
- Да потренирам с дъмбели. ( Цяла зима ходих на фитнес

Бих добавил : да го пусна в OLX и да си купя един СПРИНТ за 300 лв :)

Пробвах да регулирам седалката нагоре-надлолу, напред-назад.. нямаше ефект
Смятам да си купя ръкавици, но май няма да има ефект и това.
Пробвал съм със заключена и отключена вилка - същата работа
Та ... нещо друго бихте ли добавили вие - ново актуално към Юни 2018г. Благодаря :) :D
П.П Не съм много наясно с вело-жаргона , но от това което изчетох предполагам "спри да блъксаш" се има предвид да не натискам постоянно спирачките. Правилно ли съм го разтълкувал? :D
Последна промяна SVETLIN80 на Пон Юни 04, 2018 1:15 pm, променена общо 1 път
SVETLIN80
 
Мнения: 1
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Съб Май 26, 2018 7:02 am

Re: болка в китките

Мнениеот bdog » Пон Юни 04, 2018 1:01 pm

Повечето неща, които се споменал ще помогнат.

Регулирай си лостчетата на спирачките, така че да ги стискаш с един пръст и на нямаш чупка в китката, когато ги стискаш в поза за спускане. Също така лостчето трябва да е сравнително близо да грипа в стиснато положение, защото така имаш повече сила. Има доста филмчета в youtube - потърси, защото това влияе много на комфорта.

Ръцете се предполага да се сравнително отпуснати - гледай да не дърпаш или буташ, а да са неутрални и тежестта да е върху краката.

Може да опиташ да си подбираш повече участъците, на които спираш, защото когато стиснеш спирачката, вилката потъва и конкретно тази, която имаш все едно е твърда. Обикновено правиш тежко спиране на гладкото и отпускаш спирачката на рошавото. Иска практика.

Предна гума между 2.0 и 2.5 би трябвало да е ОК - зависи колко тежиш, дали са тюблес, какъв е терена и т.н.
Аватар
bdog
 
Мнения: 335
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Окт 20, 2011 12:09 pm

Re: болка в китките

Мнениеот didonch » Пон Юни 04, 2018 1:53 pm

Колегата е казал основните и по-важни неща. Като добавка: регулирай си седалката по хоризонталата има голяма вероятност да пренасяш тежестта на тялото на ръцете->китките, вместо по-голяма част от тежестта да се поема от задните части.
didonch
 
Мнения: 318
Рейтинг: 1578
Регистриран на: Съб Май 14, 2016 12:09 pm

Re: болка в китките

Мнениеот skiman » Пон Юни 04, 2018 1:55 pm

И моите 5 ст по темата:
Пробвай с друго кормило. Аз бая страдах от същото и докато не си намерих моето кормило като ширина, издигане и ъгъл не се промени нищо.
Пробвай с кормило с малко по-голямо издигане и друг ъгъл в ръкохватките така, че да поставя ръцете в естествена позиция, когато си го хванал.
Отделно въпреки, че противоречи на всички правила, пробвай да караш с малко по-изправена позиция на тялото. Така, че натоварването да не пада толкова в/у ръцете.
Човек не спира да си играе защото остарява, а остарява защото е спрял да си играе.
Аватар
skiman
 
Мнения: 1482
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Дек 31, 2004 9:12 am
Местоположение: София

Re: болка в китките

Мнениеот Pr3d4t0R » Пон Юни 04, 2018 2:39 pm

bdog написа:
нямаш чупка в китката


Много е важно точно това! Тъй като основното натоварване е по време на спускане, трябва лостчетата да се регулират спрямо позицията на ръцете при поза на тялото за надолу. Хубави грипове (Ergon, ODI примерно) съобразени с големината на ръката също помагат и не са голяма инвестиция.

По време на изкачване/каране по равно също не стискай силно кормилото, защото не е необходимо. Тогава тежестта трябва да е в краката към педалите, а не върху кормилото или седалката.

Единственото нормално при каране е да претовариш предмишниците, особено с тази вилка, но болка в ставите не трябва да имаш.
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3970
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: болка в китките

Мнениеот XaCkBuTukC » Пон Юни 04, 2018 7:15 pm

има едно подсъзнателно стискане на кормилото при спускане , може да се случва и без да го осъзнаваш , и аз имах този проблем преди години и тогава си взех от онези пружини за стискане и си помпах и имаше ефект , вече не тренирам с тях но и проблема го няма ,
Аватар
XaCkBuTukC
 
Мнения: 461
Рейтинг: 1490
Регистриран на: Чет Май 05, 2005 10:08 am
Местоположение: Варна

Re: болка в китките

Мнениеот GF » Пон Юни 11, 2018 1:36 pm

Вероятно караш с изпънати лакти. Лека чупка в лактите ще разтовари напрежнието в китките.
GF
 
Мнения: 208
Рейтинг: 1375
Регистриран на: Пет Окт 15, 2010 9:37 am
Местоположение: Пловдив

Re: болка в китките

Мнениеот southcoast » Пон Юни 11, 2018 2:47 pm

И според мен проблема ти е в кормилото! Също погледни разстоянието кормило - седло. :beer:
southcoast
 
Мнения: 3
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Вто Юни 05, 2018 11:44 am


Назад към Общ форум

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 26 госта