Възстановяване след счупен глезен

За всичко свързано с МТБ, което не е за някой от другите форуми. Например: разкази и преживявания, мнения по различни общи въпроси, интeресни продукти, новости и т.н.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Възстановяване след счупен глезен

Мнениеот scratch » Чет Май 24, 2018 2:59 pm

На 1 май паднах с байка и си счупих левия глезен, плюс скъсани връзки (на глезена). Минах операция, в която ми зашиха връзките и ми сложиха метална пластина на счупването, като сега в неделя ще махна гипсовата шина. Още месец и половина не трябва да стъпвам на левия крак - тогава ще отида за снимка и преглед и ще видят как е положението и дали да почна леко натоварване.

Но лекарят, който ме оперира каза да започна раздвижване веднага след като махна шината. Той ми обясни някои базови неща, но в общи линии да размървдвам глезена във всички посоки, като след това започна и с въртеливи движения.

Повода да пусна темата всъщност е, ако има и други чупили глезен да споделят какво са правили след това и как са се възстановявали. Евентуално да споделите някакъв санаториум/клиника или просто добър рехабилитатор

:beer:
Аватар
scratch
 
Мнения: 223
Рейтинг: 1424
Регистриран на: Пет Яну 21, 2011 8:12 pm

Re: Възстановяване след счупен глезен

Мнениеот XaCkBuTukC » Чет Май 24, 2018 7:40 pm

Не съм експерт по-счупванията защото съм имал късмета да ги избягва до сега, но ходех на плуване една година и там хора с абсолютно всякакви травми ходеха за да се възстановяват.
Ако не можеш да плуваш се взема една дъска и мяташ само с крака :) струват мисля че към 20-30 лв и си вземи по-голяма за да е с по-добра плаваемост :) плуваш винаги в крайния коридор ако не можеш да плуваш защото си на една ръка разстояние от това да се хванеш за ръба на басейна.
Та плуването е най-добрия начин да възстановиш мускулите и движението там без да прилагаш натоварването от теглото си там.
Аватар
XaCkBuTukC
 
Мнения: 461
Рейтинг: 1490
Регистриран на: Чет Май 05, 2005 10:08 am
Местоположение: Варна

Re: Възстановяване след счупен глезен

Мнениеот <l~_^elektriZer^_~l> » Чет Май 24, 2018 11:59 pm

Можеш примерно докато си седнал на компа да си поставиш в легнало положение на земята едно стъклено шише, слагаш си крака отгоре и раздвижваш напред-назад.
Аватар
<l~_^elektriZer^_~l>
 
Мнения: 14
Рейтинг: 1190
Регистриран на: Нед Окт 22, 2017 11:09 pm

Re: Възстановяване след счупен глезен

Мнениеот Dim » Пет Май 25, 2018 10:26 am

Ходи за няколко дена в Павел баня, водата е минерална и е много полезна за подобен род травми. Бързо възстановяване ти желая! :beer:
Dim
 
Мнения: 207
Рейтинг: 1025
Регистриран на: Пет Яну 12, 2018 1:29 pm

Re: Възстановяване след счупен глезен

Мнениеот nkc20 » Сря Май 30, 2018 8:29 pm

Доста неприятна ситуация, съчувствам ти.
Аз не съм чупил глезен, но преди три години и половина бях със скъсани предна кръстна връзка и менискус на коляното. Докторът според мен правилно ти е казал да раздвижваш глезена, на мен също ми бяха казали още в първите часове след операцията да раздвижвам глезена, за да има все пак някакво движение в крака.
Като физиотерапевт мога да ти препоръчам Милчо Тодоров от МБАЛ Света София (болницата на Мазнейков). Аз не бях при него, въпреки че съм доста доволен от рехабилитаторката си от същата болница, но Милчо Тодоров е доста опитен и компетентен. Доколкото знам е бил физиотерапевт на националния отбор по футбол.
Колегите много правилно са препоръчали плуване. И моят съвет е да ходиш и на басейн, когато можеш вече да стъпваш на крака си.
Успех и бързо възстановяване ти желая!
nkc20
 
Мнения: 162
Рейтинг: 1474
Регистриран на: Пет Юни 24, 2016 7:28 pm

Re: Възстановяване след счупен глезен

Мнениеот moz » Чет Май 31, 2018 10:03 am

Здравей, и аз минах по тоя път преди пет години, да не те плаша но това е едно от най-трежките счупвания като последици (след това имах още две счупвания, които ми се сториха айляк след глезена). Раздвижването е най-важното нещо което трябва да правиш постоянно, веднага след свалянето на гипса трябва буквлно да се вманиачиш в това и псотоянно да движиш на ръба на болката. Упражненията са много, в интернет има много повече информация от тази която ще ти даде всеки лекар у нас (те обикновено са лакончини). Ходи на предписаната рехабилитация, гледай да е някъде където имат една машина, подобна на чакрък при която с глезена завъртъш тежести, купи си ластици и с тях също заздравявай глезена, твърде много са нещата които правих за да ги изброя тук. Тук има някой http://www.sportsinjuryclinic.net/rehab ... -exercises. Като начало почваш полека да движиш напред назад стъпалото колкото позволява, преодоляваш болката но с малко, ако боли остро спираш. Като имаш някакво движение вземаш ластик и почваш с него - напред - назад. Настрани не бързаш да движиш, там е по трудно, в началото с лек ластик, след това два ката, три и т.н - ластика е най-хубавото нещо в началото, прави го по много. После пак с ластика и настрани и въртеливо, това заедно с търкалянето и вземането на предмети с пръсти. Има и още едно - слагаш кърпа на земята , ти си седнал, крака на земята, с пръсти предвижваш кърпата назад (под крака да отива). Когато можеш се качвай на колело, много помага, ходи колкото можеш, отиди на море и там ходи по плажа много. Успех.
moz
 
Мнения: 443
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Авг 20, 2008 7:15 pm

Re: Възстановяване след счупен глезен

Мнениеот scratch » Чет Май 31, 2018 2:51 pm

Благодар за отговорите и съветите.

Препоръчаха ми 1 физиотерапевт, даже се видях с него вече веднъж - дойде до вкъщи.
Ще взме под внимание останалите съвети за упражнения постоянно и плуване, като почна да ходя

:agree: :beer:
Аватар
scratch
 
Мнения: 223
Рейтинг: 1424
Регистриран на: Пет Яну 21, 2011 8:12 pm

Re: Възстановяване след счупен глезен

Мнениеот scratch » Сря Авг 01, 2018 4:13 pm

Само за протокола на ъп-на темата, може на някой в бъдеще да му е полезно (все пак по-добре да не ви се налага да търсите тая тема :D )

Вкъщи правя тия упражнения:
https://www.youtube.com/watch?v=omcyh8-aL24&index=3&list=PLxRO0tCtBW99_owaNax2Mi7F7QXsiZ_Gz

като естествено се почва от първите и постепенно се добававят останалите. В смисъл че в началото е малко невъзможно да се изправиш на пръсти на крака със счупения глезен :)

И отделно ходя на рехабилитация в център ,,Артромедика" - супер доволен съм от хората, които правят рехабилитация там. Има и ортопед - доц. Стефанов, с който е добре да направите преглед преди започване на рехабилитацията.
Естествено съм сигурен, че има и други центрове, където може дори да вършат и по-добра работа. Просто аз се озовах там и съм доволен :)
Аватар
scratch
 
Мнения: 223
Рейтинг: 1424
Регистриран на: Пет Яну 21, 2011 8:12 pm


Назад към Общ форум

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 45 госта