Картография и оцеляване!

За всичко свързано с МТБ, което не е за някой от другите форуми. Например: разкази и преживявания, мнения по различни общи въпроси, интeресни продукти, новости и т.н.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Картография и оцеляване!

Мнениеот zoomaniak » Сря Май 09, 2018 9:11 pm

Ще се радвам да има под-форум или главен форум.

Много малко хора могат да оцелеят в планината с компас и колело. Да не кажа, че до сега на живо никой не познавам. Форума само според моето мнение има нужда от тази секция от информация:

1. Къде съм аз - защо не нося хартиена карта? Водонепропусклива карта?
2. Защо вярвам само на Гугъл Мапс?
3. Защо е важно числото на денивелацията?
4. Какво е надморска височина?
5. Защо на трасето вали дъжд - а аз съм по потник?
6. Какво е GPS маяк?
7. Видове сателитни телефони?
8. Как ме засичат сателитите?
9. Трасиране на пътеки, знаци и маркери? Трохи.... за завръщането ви?
10. Създаване на скрити / частни карти в Гугъл Мапс чрез точкуване. Или обществени карти... следвай линията с компас,
11. Колко вида компаси има?
12. Движи се без да мислиш... по карта на дисплея - бъдещето в планините.

И още теми важни за всички - според мен.
Не мога да карам - за това махнах спирачките
Аватар
zoomaniak
 
Мнения: 445
Рейтинг: 686
Регистриран на: Сря Апр 18, 2018 9:49 am

Re: Картография и оцеляване!

Мнениеот Pr3d4t0R » Сря Май 09, 2018 10:10 pm

Писател....

viewtopic.php?f=3&t=186059&start=30

Има толкова много познати маршрути в момента преди да тръгнеш да откриваш нови такива:
http://www.mtb-bg.com/index.php/trails/index-routes
viewtopic.php?f=3&t=48958

Ако искаш да си сигурен, че ще можеш да се ориентираш ако ти се налага да оцеляваш то ти трябва ГПС устройство със сигурност. Времента да се ориентираш по карта и със стрелкичките на Админа (слава на труда му!) отдавна отминаха: http://mtb-bg.com/routes_tables/route032_table.htm
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3973
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: Картография и оцеляване!

Мнениеот zoomaniak » Чет Май 10, 2018 3:11 am

"Pr3d4t0R"

За други неща говоря:

http://mtbmap.cz

https://openmtbmap.org

И т н... по-цял свят има такива неща.

https://mtbmap.no/

И якото: https://www.mtbproject.com

И най-важното: https://www.icloud.com/sharedalbum/#B0b ... 2DA69252FE
Не мога да карам - за това махнах спирачките
Аватар
zoomaniak
 
Мнения: 445
Рейтинг: 686
Регистриран на: Сря Апр 18, 2018 9:49 am

Re: Картография и оцеляване!

Мнениеот outfaced » Чет Май 10, 2018 7:30 am

Въпросите са смислени, но никой който сам не е проумял смислеността им няма да ги разбере. Тоя който я е проумял е намерил начин да си отговори.
Не познавам някой от хората навътре в темата, който да има толкова свободно време, че да пише романи и обяснения ... а темата не е толкова проста, защото има много условности при навигирането в пресечен терен и разчитането на карти, сателитни снимки и прогнози за времето.
В крайна сметка не искам и да подведа някой да се зачука някъде следвайки моята логика. А зачукването е гарантирано. С GPS просто после можеш да обясниш по точно каква глупост си направил :D

Опциите за качване на карти и маршрути уви са даже прекалено много и нещата се размиха. Щеше ми се да има айде не еидн, ама 2-3 сайта за тая цел ... сега са безброй. В различни теми тука съм поствал линкове към поне още 4-5 освен тия по горе.
Изображение Изображение
продавам: разни неща
Аватар
outfaced
 
Мнения: 6057
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 20, 2007 3:24 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Картография и оцеляване!

Мнениеот didonch » Чет Май 10, 2018 8:20 am

zoo, на кратко: за еднодневен преход тип ориентиране с текерлека не ти трябва gps у-во, не те и интересува как работи това чудо(освен ако не си падаш нещо дев-че)....
Трябва ти приложение на телефона, което задължително да бачка с офлайн карти, т.е. такива които са съхранени на телефона ти, защото нали се сещаш че на някой места няма дори обхват, а какво да говорим за мобилен интернет. За айфонЯ нямам идея кое би свършило работа, но за андроид успешно ползвам locus map; alpinequest, в комбинация от карти openmtbmap и орфм. Двете карти са с различно покритие и зависимост от районите в които обикалям, преценявам коя е по-подробна. Хубаво е и да имаш и изо линии или цифров височинен модел-DEM, за по-лесна ориентация по баирите.
Хубавото на тия приложения е че ти рисуват gps следа по картата и по всяко време можеш да се върнеш в изходна точка, ако нещата загрубеят :eyebrow: , отделно можеш и да импортнеш такава която да следваш ....
didonch
 
Мнения: 318
Рейтинг: 1578
Регистриран на: Съб Май 14, 2016 12:09 pm

Re: Картография и оцеляване!

Мнениеот zoomaniak » Чет Май 10, 2018 4:56 pm

Друго исках да предам като усещане......

В България изглежда всичко ще става трудно или адски трудно. Липсва обединение и доброволчество...

Аз карти съм правил - не на ниво програмиране - но програмирането е инвестиция и не е кой знае колко скъпа...

Всичко описано в линковете не е за само човек / Админ или други - изисква екип от 5-10 човека и много доброволци - ентусиести и идея на проекта.

С картография и ориентиране се занимавам от 12 годишен - хоби ми е - и не е майтап работа. Първо се запалих на село. Всяко лято бях при баба и дядо и от скука ходех с животните на паша - овце - кози - крави... и доста обикалях балкана и за да не забравя кой извор къде е и къде има узрели круши всяка година - почнах да правя карти. Дядо ми подари стар компас и полудех........... чертаех ги на бял лист А4 и си ги събирах в папки. Слагах си ориентири. Стари църкви. Стари извори. Римски пътища - мравуняци - находища на гъби - всяка година водех дядо и още един дядо по моите карти и се пулеха - като се връщахме с чували с гъби или пък с колата или каруцата ходехме да събираме диви круши за ракия и цялото село се чудеше как така имало в балкана толкова диви круши и никой не знаел ахахаха по 300 литра правехме ракия - курбан и надпиване дори в селото. Луди спомени..............

Находища на каменна сол и там наблюдавах диви животни с един далекоглед на дядо............ та бая съм поскитал по белите листове с химикалка нашарени и маркирани:

120 крачки на север - при крушата - после 60 крачки на еди къде си и стигам до мравуняк където е умряло диво прасе и скелет им - от там по римският път броя 500 крачки в права посока и в ляво са гъбите зад 3 храсти с шипки :D

И поради това като новак байкър се разтърсих да ползвам карти - маршрути с маркери и описания - в България нищо няма.

Липсват точни координати на началната точка и на крайната. Липсват маркери за места за почивки и за вода - чешми - извори - близки населени места и тяхното местоположение спрямо трасето или пътеките.

И предлагам на всички да се обединим и да направим единна карта - с места където всеки може да отиде и да кара - дали ще оцелее е друг въпрос. Форума тук ще е място за комуникация и обсъждане на всичко.

Представете си на бял лист и с химикалка съм ви направил карта на трасе 120 минути каране.... на важните точки - пускам джипиес координати и на маркерите.

Хората които карат ползват гугъл мапс картата и имат две опции или следват навигационно или по джипиес данни или точки. Само компас им трябва.

Има компаси с външни батерии и ако си купите 10 батерии - може цял месец да сте в Рила.

Смарт джаджите са готини - но ви ограничават до 2-5 дни и оскъпяват всичко.

Да не говорим, че резервен Айфон не ми се влачи ако при падане потроша основният - или скъп часовник - но като нямам координати или точки на човек преминал преди мене само се лутам и мога да мина покрай чешмата и да не я видя или покрай извора............. и пак да карам жаден.

Маркер воден източник - река - ручей - вада - поточе е много важна и с един филтър може да се пие. Иначе аз пия и без филтър. Рядко попадам на стомашни проблеми............. след пиене на нефилтрирана вода. Но като не я знаеш къде е.

Има много описана информация вече около туризма - но не е систематизирана за хора с колела............ ако ти се наложи да излезеш извън пътека - трасе или нещо друго и излезеш примерно 5-10 км си се изгубил.

Няма описани черните пътища - селски и горски пътища - и т н.... те се дават с цвят и всяка карта си има речник....

Да не намеквам, че прекрасно се разпечатва на хартия и не струва адски скъпо - и всяко трасе може да го имате на хартия с координати - описание и маркери..... и дори без нищо пак да се возите само с един компас за 15 - 300 лв.
Не мога да карам - за това махнах спирачките
Аватар
zoomaniak
 
Мнения: 445
Рейтинг: 686
Регистриран на: Сря Апр 18, 2018 9:49 am

Re: Картография и оцеляване!

Мнениеот zoomaniak » Чет Май 10, 2018 5:14 pm

И да не забравим градовете. Там път тотално липсват - всичко липсва. Освен в парковете има десетки малки квартални трасенца - където всеки кара - предимно деца и младежи - в София - кв. Слатина открих 3 такива. Две са при църквата. Едно е при високите блокове - между блоковете има мини парк с прекрасна денивелация и трасе излизащо на булеварда - но е скрито.

Ако дам координатите му в дадена карта - всеки може да ги види и да кара.... дори докато кара за кеф да мине по мини трасе....
Не мога да карам - за това махнах спирачките
Аватар
zoomaniak
 
Мнения: 445
Рейтинг: 686
Регистриран на: Сря Апр 18, 2018 9:49 am

Re: Картография и оцеляване!

Мнениеот zoomaniak » Чет Май 10, 2018 5:18 pm

mtbmaps.bg - е свободен домейн в момента - 60 лв на година - готов съм да помогна с всичко и на всички нива.
Не мога да карам - за това махнах спирачките
Аватар
zoomaniak
 
Мнения: 445
Рейтинг: 686
Регистриран на: Сря Апр 18, 2018 9:49 am

Re: Картография и оцеляване!

Мнениеот didonch » Чет Май 10, 2018 7:58 pm

Идеята ти е добра, но приложима само отчасти. Като изключим многото труд за картографиране, компилиране и всички съпътстващи дейности остава малката подробност: достоверност на въведените данни. Едно е да нарисуваш пряка черна пътечка между улиците в градска/селска среда; новоизлюпено трасе в някой парк къде официално, къде не, горски трасета, изградени и поддържани от местни клубове на доброволчески принцип ... все нещица които имат масовост и във времето са относително постоянни. Съвсем друга става картинката когато влезеш в гората, междуселски черен път, стар римски път, и в един момент се озовеш в нищото насред поле от насаждения или непреодолим гасталак... В единия случай природата си възвръща територията като обрасва с растителност неизползваем път, в друг случай ... човешки фактор, масово земеделците разорават и засяват пътища .... защо? Може би от алчност, знам ли. В гората е подобна картинката, старите пътища са почти изчезнали но за сметка на това са се появили други...водещи до някакви сечища. За да има такава карта е необходима масовост, трасета от точка А до точка Б, ама минаващи покрай или през природна/културна/историческа забележителност, за да бъдат интересни за каране, а не блъскане само по баирите :lol: Така че според мен е по-добра идеята да се подпомогне вече съществуващ продукт(карта, има достатъчно на брой) с проверени трасета/тракове, нещо подобно на openmtbmap, в която са класифицирани голяма част от пътищата по сложност.
didonch
 
Мнения: 318
Рейтинг: 1578
Регистриран на: Съб Май 14, 2016 12:09 pm

Re: Картография и оцеляване!

Мнениеот outfaced » Чет Май 10, 2018 8:48 pm

Хората, които сериозно навигират в гората не ползват умни джаджи а глупави и дуракоустойчиви GPS-и. Това което се предлага тука не е оферта за тях, а за другите е още по сложно и неразбираемо.
Навигацията с компас не е става нито за следване на маршрут (мега туткаво и досадно) нито за сериозно разузнаване на непознат район.
При каране дори GPS трак се следва трудно. Все пак си гледаш пътя, не GPS-a. На спусканията постоянно се изтърват отбивки и е много досадно да се спира, да се сверява, да се връщаш ...
За пеша - ОК. За Байк ... няма как да се хареса.

Иначе както отбелязах вече - за съжаление не може да се наложи една платформа за споделяне на маршрути и информация. Причини бол ... платформи също.
Изображение Изображение
продавам: разни неща
Аватар
outfaced
 
Мнения: 6057
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 20, 2007 3:24 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Картография и оцеляване!

Мнениеот zoomaniak » Пет Май 11, 2018 8:07 pm

Е сега ми направи впечатление - изгледах до днес стотици клипове в Тубата на Българи и нито един българин в описанието не е описал:

Старт: Данни от джипиес
Среда:
Финал: Данни от джипиес

Тоест видеото е 1% полезно - виждаш нещо - но как да стигнеш до там - няма как. Просто няма данни...

Оффф :dontknow:
Не мога да карам - за това махнах спирачките
Аватар
zoomaniak
 
Мнения: 445
Рейтинг: 686
Регистриран на: Сря Апр 18, 2018 9:49 am

Re: Картография и оцеляване!

Мнениеот didonch » Съб Май 12, 2018 11:18 am

Тия видеото в по-голямата си част за правени с цел да покажат трасето...обикновено надолу :rofl: , където има скорост, скокчета, падания .... атракция. Явно никой няма нерви да гледа как някой врътка педали, минава покрай чешми, обяснява исторически и други факти за района, местността = малка аудитория, малко лайкове :dontknow: Така си обяснявам аз липсата на такава информация.
didonch
 
Мнения: 318
Рейтинг: 1578
Регистриран на: Съб Май 14, 2016 12:09 pm


Назад към Общ форум

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Google [Bot] и 10 госта