Избор на колело

За всичко свързано с МТБ, което не е за някой от другите форуми. Например: разкази и преживявания, мнения по различни общи въпроси, интeресни продукти, новости и т.н.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Избор на колело

Мнениеот L_G » Пон Май 07, 2018 10:50 pm

Здравейте,

Преди около месец преоткрих колоезденето и възкрасих един мой стар (купих го преди 13 г.) велосипед. Сега, след като навъртях някой друг км., съм решил да си купя ново колело и съответно изпитвам леки затруднения в избора.

Накратко бюджета ми е до около 700 лв. и съм се спрял на следните колела:
1. 27.5 CUBE AIM BLK GRN - https://www.bikecenter.bg/velosipedi/planinski-velosipedi/velosiped-275-cube-aim-blk-grn/
2. RAM MENTOR.1 - https://www.bikecenter.bg/velosipedi/planinski-velosipedi/velosiped-275-ram-mentor1/
3. 27.5 CROSS TRACTION SL3 BLACK GREEN - https://www.bikecenter.bg/velosipedi/planinski-velosipedi/velosiped-275-cross-traction-sl3-black-green/
4. Drag ZX Comp 2018 - https://dragzone.bg/velosipedi/planinski-velosipedi-s-tvarda-ramka/velosiped-drag-zx-comp-2018
5. Drag ZX Pro 2017 - https://dragzone.bg/velosipedi/planinski-velosipedi-s-tvarda-ramka/velosiped-drag-zx-pro-2017
6. Scott Aspect 980 2018 - http://scott.bg/magazin/14-velosipedi/velosiped-scott-aspect-980-2018/

Търся 27.5" колело с 17" рамка и всички от изброените горе се предлагат с тези размери.

Направих проверка и дотолкова доколко разбирам в момента фаворита (от към визия и компоненти) ми е Номер 3 - CROSS TRACTION SL3.
Въпреки това ще съм ви благодарен ако може и вие да споделите вашето мнение.

ПС: колелото е за каране в града и по парковете.
L_G
 
Мнения: 4
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пет Май 04, 2018 2:16 pm

Re: Избор на колело

Мнениеот zoomaniak » Вто Май 08, 2018 5:13 am

Въпроса е:

1-во - Как караш. Агресивно или пазиш колелото.
2-ро - Къде караш.

Можеш ли да си вело-механик. При първа счупена вилка, базовите са 25-50-100 лв ще дадеш примерно 300 лв за нова.

Накрая за 2-3 г амортизация на колелото ти или ще имаш колекция от 5 вилки по 25 лв или колело, което вече струва 1500-3000лв с ъпгрейтите, които си направил.

Но ако караш като жена ми - ще имаш 7 г колело без нито една купена резервна част и е под 250 лв купено.
Не мога да карам - за това махнах спирачките
Аватар
zoomaniak
 
Мнения: 445
Рейтинг: 686
Регистриран на: Сря Апр 18, 2018 9:49 am

Re: Избор на колело

Мнениеот bcdd » Вто Май 08, 2018 5:24 am

Вземи си което ти харесва на цвят и марка за тея пари няма значение частите ,важно е да ти допада :)
Защо плашиш момчето с глупости ? НЯМА Счупени вилки и такива глупости да ти се случат освен ако не скачаш с него
bcdd
 
Мнения: 290
Рейтинг: 1170
Регистриран на: Сря Май 07, 2014 11:11 am

Re: Избор на колело

Мнениеот Lucky Loser » Вто Май 08, 2018 8:38 am

Не всички биха дали 7 стотака само за хубавия цвят...
Боря се за мнения - всекоя бройка е изключително важна !
П.С. И аз имам няколко велосипеда, но са тайна !

Komoot профил
Аватар
Lucky Loser
 
Мнения: 1858
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Фев 21, 2013 8:35 pm

Re: Избор на колело

Мнениеот madsnake » Вто Май 08, 2018 8:54 am

Какви счупени вилки, какви 5 лв? Карал съм сънтури евтини в началото. Кусурите им са много разбира се, но чак пък чупене... Основно може да спре да се сгъва, защото се пълнят с мърсотия с поглед само. Кроса като компоненти изглежда добре, РАМ-а също не изглежда зле. В байк център понякога са позитивно настроени та може и да си договориш едни 5-10% надолу от цената, ако консултантите им са на кеф :)

Успех.
Аватар
madsnake
 
Мнения: 737
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Апр 24, 2007 11:47 pm
Местоположение: Софийската джунгла

Re: Избор на колело

Мнениеот Lento corredor » Вто Май 08, 2018 10:02 am

Карал съм няколко месеца вилка XCT. Не я счупих, а съм доста тежък и съм карал сравнително агресивно, така, че не се плаши, нямя дя се счупи вилката.
№ 3 е моят фаворит от предложените.
Lento corredor
 
Мнения: 71
Рейтинг: 1222
Регистриран на: Сря Авг 23, 2017 11:05 am

Re: Избор на колело

Мнениеот L_G » Вто Май 08, 2018 10:27 am

Благодаря на всички отговорили.

@zoommaniak: Колелото ще се кара из София и в някой от парковете на София. Не бих определил стилът ми на каране като агресивен и в общи линии умея да преценям къде е границата между нормалното и ненормалното.
Що се отнася до въпроса дали съм Веломеханик - нямам никави притеснения относо ремонтите по колелото. Още като малък си правех всичко по колелата ми, а към днешна дата вече имам и доста по сложни изпълнения - ремонт на коли, разглабяне на двигатели и т.н.

Най-големия зор, който ще вижда колелото, ще бъде слизане и качване от/по тротоарите. Тук отново не си позволявам някакви зверси изпълнения, а по-ското е сравнително леко и умерено.


Сравнявайки компонентите ми се струва, че няма да е все едно дали напр. задния дерайльор ще струва 13 лв. или 50 лв. Може и да греша, но поне така разсъждавам аз и затова ми трябва допълнително мнение.

Както и колегата Lento corredor спомена, и на мен №3 ми е фаворит.
L_G
 
Мнения: 4
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пет Май 04, 2018 2:16 pm

Re: Избор на колело

Мнениеот zoomaniak » Вто Май 08, 2018 10:39 am

Смело напред... :beer:
Не мога да карам - за това махнах спирачките
Аватар
zoomaniak
 
Мнения: 445
Рейтинг: 686
Регистриран на: Сря Апр 18, 2018 9:49 am

Re: Избор на колело

Мнениеот irgnet » Вто Май 08, 2018 11:47 am

Според мен от тези модели най-добре е да си вземеш РАМ-чето, след него Кроса
Аватар
irgnet
 
Мнения: 208
Рейтинг: 1290
Регистриран на: Сря Май 16, 2012 9:22 pm

Re: Избор на колело

Мнениеот L_G » Вто Май 08, 2018 12:08 pm

irgnet написа:Според мен от тези модели най-добре е да си вземеш РАМ-чето, след него Кроса


Ще ми е интересно да споделиш защо така мислиш, т.е. водите името или имаш наблюдение върху компонентите и/или самото/самите велосипед(и)?

Този RAM не е ли модел на 2+ години или се лъжа?
L_G
 
Мнения: 4
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пет Май 04, 2018 2:16 pm

Re: Избор на колело

Мнениеот madsnake » Вто Май 08, 2018 4:07 pm

Аз лично не харесвам това, че не са дали адекватен модел на спирачките и командите. Пише едно и също, което не води никъде. Другото като разлика между РАМ-а и Кроса е скоростната система. Ако купувах велосипеда преди 6-7 години нямаше да се замисля за ниският клас срам срещу ниският клас шимано и бих взел срам-а. Сега обаче, нямам идея. Но факта, че не дават адекватни модели в описанието си е малко... тъпо. А като гледам тези характеристики са копи пейст по всички сайтове, които го предлагат този крос. Плюс на кроса може да се приеме 9те скорости... абе отиваш в магазина на място и харесваш :)
Аватар
madsnake
 
Мнения: 737
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Апр 24, 2007 11:47 pm
Местоположение: Софийската джунгла

Re: Избор на колело

Мнениеот DungeonHunter » Вто Май 08, 2018 4:34 pm

L_G написа:Този RAM не е ли модел на 2+ години или се лъжа?
И какво като е на 2+ години ? Взимаш един крем за подмладяване и готово.
DungeonHunter
 
Мнения: 59
Рейтинг: 1149
Регистриран на: Чет Май 03, 2018 3:18 pm

Re: Избор на колело

Мнениеот zoomaniak » Вто Май 08, 2018 9:38 pm

madsnake написа:Какви счупени вилки, какви 5 лв? Карал съм сънтури евтини в началото. Кусурите им са много разбира се, но чак пък чупене... Основно може да спре да се сгъва, защото се пълнят с мърсотия с поглед само. Кроса като компоненти изглежда добре, РАМ-а също не изглежда зле. В байк център понякога са позитивно настроени та може и да си договориш едни 5-10% надолу от цената, ако консултантите им са на кеф :)

Успех.


Виж акаунта на този пич :) казал го е много просто:

КОЙТО КАРА МНОГО ЧУПИ МНОГО

Успех…

https://youtu.be/3Yw_8kyaMzA

Единствено този младеж видях да се спуска на трасе в Боровец само със задна спирачка. Предна нямаше.... :clap:
Не мога да карам - за това махнах спирачките
Аватар
zoomaniak
 
Мнения: 445
Рейтинг: 686
Регистриран на: Сря Апр 18, 2018 9:49 am

Re: Избор на колело

Мнениеот zoomaniak » Вто Май 08, 2018 9:59 pm

bcdd написа:Вземи си което ти харесва на цвят и марка за тея пари няма значение частите ,важно е да ти допада :)
Защо плашиш момчето с глупости ? НЯМА Счупени вилки и такива глупости да ти се случат освен ако не скачаш с него


Спускане само със задна спирачка :)

Яко краш - тест за всяко колело:

https://youtu.be/q8ljkk0_qvY
Не мога да карам - за това махнах спирачките
Аватар
zoomaniak
 
Мнения: 445
Рейтинг: 686
Регистриран на: Сря Апр 18, 2018 9:49 am

Re: Избор на колело

Мнениеот bb_king » Вто Май 08, 2018 11:02 pm

madsnake написа:Аз лично не харесвам това, че не са дали адекватен модел на спирачките и командите. Пише едно и също, което не води никъде. )


Води води..към маркетинговите отдели,които са решили да спестят някой долар с това си решение да вграждат комбиниран блок спирачка и команда в едно-т.нареченото ненамираемо shimano AEF505(същото и като при новия Аполон 2018 :smash: ) .Рамката на тракшъна е 1:1 с GRX и като части е почти идентично с GRX 827,при който командите и спирачките са отделни модули.Да се знае,за някой може да е важно,особено при последвал ъпгрейд ще разбере за какво говоря. :deal:
Изображение Изображение
bb_king
 
Мнения: 270
Рейтинг: 1345
Регистриран на: Съб Мар 20, 2010 6:57 pm

Re: Избор на колело

Мнениеот madsnake » Сря Май 09, 2018 8:07 am

Хидравлика в комбиниран блок... найс. Променям си мнението за избора на велосипеда в такъв случай. РАМ-а бих избрал при всички положения.
@zoomaniak
Човека пише, че е преотркил колоезденето. Отделил е 700 лв. за колело. Ти го прати на Боровец само със задна спирачка... След като иска такъв велосипед, нека да вземе, да покара, да види колко и какво ще кара и тогава вече ще мисли за по-скъп вариант. Ако някой ме беше питал преди 10-15 години като си купувах Drag Hacker-a какво ще карам, щях да го гледам тъпо и да му кажа "ами колело". Пак тези години започнахме да караме с ентри левел планински колела горе долу от този ценови диапазон с познат, година по-късно аз ъпгрейднах с по-висок клас МТБ, той мина на шосейка. Предполагам разбрал си ми идеята.
Аватар
madsnake
 
Мнения: 737
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Апр 24, 2007 11:47 pm
Местоположение: Софийската джунгла

Re: Избор на колело

Мнениеот zoomaniak » Сря Май 09, 2018 8:09 am

madsnake написа: Предполагам разбрал си ми идеята.


Да :beer:
Не мога да карам - за това махнах спирачките
Аватар
zoomaniak
 
Мнения: 445
Рейтинг: 686
Регистриран на: Сря Апр 18, 2018 9:49 am

Re: Избор на колело

Мнениеот L_G » Сря Май 09, 2018 8:40 am

madsnake написа:Хидравлика в комбиниран блок... найс. Променям си мнението за избора на велосипеда в такъв случай. РАМ-а бих избрал при всички положения.
@zoomaniak
Човека пише, че е преотркил колоезденето. Отделил е 700 лв. за колело. Ти го прати на Боровец само със задна спирачка... След като иска такъв велосипед, нека да вземе, да покара, да види колко и какво ще кара и тогава вече ще мисли за по-скъп вариант. Ако някой ме беше питал преди 10-15 години като си купувах Drag Hacker-a какво ще карам, щях да го гледам тъпо и да му кажа "ами колело". Пак тези години започнахме да караме с ентри левел планински колела горе долу от този ценови диапазон с познат, година по-късно аз ъпгрейднах с по-висок клас МТБ, той мина на шосейка. Предполагам разбрал си ми идеята.



Понеже се обърках :) - може ли да ми разясниш малко повече за написаното "Хидравлика в комбиниран блок... найс". Като казваш, че си променяш мнението в полза на РАМ-а - предполагам, че от листата за теб е отпаднал Кросс-а.
L_G
 
Мнения: 4
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пет Май 04, 2018 2:16 pm

Re: Избор на колело

Мнениеот madsnake » Сря Май 09, 2018 9:23 am

Да, кроса за мен отпада. Идеята ми е, че комбиниран блок за спирачки и команди е много неприятно за ъпгрейд в един момент, та дори и за подмяна. Като цяло такива неща се правят при шосейките, защото там техните команди/спирачки трябва да са комбинирани, защото така е прието за удобно. Друга причина за комбиниране на спирачките с командите е само и единствено гонене на ниска цена, което ако приемем, че си купуваш градски велосипед за 200 лв. е приемливо, но за 700 лв според мен не е приемливо.
Аватар
madsnake
 
Мнения: 737
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Апр 24, 2007 11:47 pm
Местоположение: Софийската джунгла

Re: Избор на колело

Мнениеот rosi_s » Сря Май 09, 2018 11:48 am

Здравейте хора :wavey:

С една колежка решихме да участваме в триатлон (спринт дисциплината). Ние сме абсолютни непрофесионалисти и за първи път ще участваме. Маршрута за колоездене ще е по пътя (мисля), с дължина 20 км и контролно време 1 час. Та искам да попитам необходимо ли ни е някакво по-специално колело или може да си ползваме тези, с които си джъдкаме из града?


:peace:
rosi_s
 
Мнения: 5
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Сря Май 09, 2018 11:08 am

Re: Избор на колело

Мнениеот victortrt » Сря Май 09, 2018 12:15 pm

Ако искате да се вместите в контролното време 20 км ще ги минете за под час с градско колело, ако карате бързо. То зависи и какъв е профила на терена де, както и с какви колела "джъдкате" в града.
А иначе въпросът май е за нова тема.
victortrt
 
Мнения: 2130
Рейтинг: 1759
Регистриран на: Пет Май 09, 2014 8:15 am

Re: Избор на колело

Мнениеот rosi_s » Сря Май 09, 2018 12:56 pm

victortrt написа:Ако искате да се вместите в контролното време 20 км ще ги минете за под час с градско колело, ако карате бързо. То зависи и какъв е профила на терена де, както и с какви колела "джъдкате" в града.
А иначе въпросът май е за нова тема.

Честно казано нямам идея какви се водят гумите нито колелото. Ще проверя по колелото какво пише и ще отворя нова тема. Мерси! :)
rosi_s
 
Мнения: 5
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Сря Май 09, 2018 11:08 am

Re: Избор на колело

Мнениеот zoomaniak » Сря Май 09, 2018 1:07 pm

rosi_s написа:Здравейте хора :wavey:

С една колежка решихме да участваме в триатлон (спринт дисциплината). Ние сме абсолютни непрофесионалисти и за първи път ще участваме. Маршрута за колоездене ще е по пътя (мисля), с дължина 20 км и контролно време 1 час. Та искам да попитам необходимо ли ни е някакво по-специално колело или може да си ползваме тези, с които си джъдкаме из града?


:peace:


Пътя ще е прав или ще го изкачвате. Денивелацията не я знаете и не знаете час на тръгване. Един час каране за "новак" е като при мен и жена ми от София до Драгичево при 40 гр жега. После 2 седмици не пипахме колело.... облекло, вода, раница - шапка - очила - ръкавици и обувки... след 11 часа слънцето ще ви направи на "потник" ако не внимавате... аз за 2-3 часа и ми изгоря главата и ме болеше 2 дни не мога се почесам...
Не мога да карам - за това махнах спирачките
Аватар
zoomaniak
 
Мнения: 445
Рейтинг: 686
Регистриран на: Сря Апр 18, 2018 9:49 am

Re: Избор на колело

Мнениеот rosi_s » Сря Май 09, 2018 1:21 pm

zoomaniak написа:
rosi_s написа:Здравейте хора :wavey:

С една колежка решихме да участваме в триатлон (спринт дисциплината). Ние сме абсолютни непрофесионалисти и за първи път ще участваме. Маршрута за колоездене ще е по пътя (мисля), с дължина 20 км и контролно време 1 час. Та искам да попитам необходимо ли ни е някакво по-специално колело или може да си ползваме тези, с които си джъдкаме из града?


:peace:


Пътя ще е прав или ще го изкачвате. Денивелацията не я знаете и не знаете час на тръгване. Един час каране за "новак" е като при мен и жена ми от София до Драгичево при 40 гр жега. После 2 седмици не пипахме колело.... облекло, вода, раница - шапка - очила - ръкавици и обувки... след 11 часа слънцето ще ви направи на "потник" ако не внимавате... аз за 2-3 часа и ми изгоря главата и ме болеше 2 дни не мога се почесам...


Наистина още не сме разбрали всичко за пътя, то няма мнгоо инфо и в сайта на събитието, има една карта и това е, опитваме се и ние да разберем точно денивелацията. Часа на тръгване ще е около 9,30.
Иначе това е събитието: http://tri.begach.com/
rosi_s
 
Мнения: 5
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Сря Май 09, 2018 11:08 am

Re: Избор на колело

Мнениеот zoomaniak » Сря Май 09, 2018 1:29 pm

Ползвайте гугъл мапс и има снимки на пътищата - 2-3та степен пътища - мешана скара на ниво денивелация по туристически данни около 1000 метра... яко завои -
Не мога да карам - за това махнах спирачките
Аватар
zoomaniak
 
Мнения: 445
Рейтинг: 686
Регистриран на: Сря Апр 18, 2018 9:49 am

Re: Избор на колело

Мнениеот Lento corredor » Сря Май 09, 2018 2:43 pm

Препоръчвам Ви да използвате шосейни велосипеди. С МТБ велосипед трудно се поддържа 20 км средна скорост дори и по асвалт, за градски велосипеди не мога да дам мнение, те са по-близо до шосейките. Ако искате да влезете в контролното време задължително шосейка. 1000 метра денивилация ми се вижда доста за 20 км. Успех.
Lento corredor
 
Мнения: 71
Рейтинг: 1222
Регистриран на: Сря Авг 23, 2017 11:05 am

Re: Избор на колело

Мнениеот rosi_s » Сря Май 09, 2018 3:55 pm

Lento corredor написа:Препоръчвам Ви да използвате шосейни велосипеди. С МТБ велосипед трудно се поддържа 20 км средна скорост дори и по асвалт, за градски велосипеди не мога да дам мнение, те са по-близо до шосейките. Ако искате да влезете в контролното време задължително шосейка. 1000 метра денивилация ми се вижда доста за 20 км. Успех.


Мерси за съвета. Супер отзивчиви и търпеливи с тъпите ми въпроси сте. Иначе отворих гугъл мапс и поне доколкото мога да зацепя не е 1000 метра денивелацията, пише нещо 44 стрелка нагоре 86 стрелка надолу. И този маршрут от снимката е 10 км така че ще е 10 в едната посока 10 в другата.
Ето и скрийншот.
Bike route.JPG
(87.16 KiB) 96 пъти
rosi_s
 
Мнения: 5
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Сря Май 09, 2018 11:08 am

Re: Избор на колело

Мнениеот zoomaniak » Сря Май 09, 2018 4:25 pm

Написах "Туристически данни" по навик и по стандарт се описват в гугъл туристически обекти и паметници и с денивелацията им - защото се свързват с доста маршрути. Обикновено се намират над населено място или в близост или точно в населеното място.

Този беше НАД и от там вадите 30-40% грешка и се получава отправно число с % грешка.

Може и по координатите на населеното място да засечете - но е по-сложно. Джипиес координати ги има почти на всички населено места измествате числата при необходимост по компаса и можете да предвидите до 95% точност на денивелацията на всяка точка на тази планета.

За това написах "Туристически данни". Аз така се ориентирам от години............ много хора искат да ползват само картите - но забравят джипиес данните - които всеки ако ги има и въведе в карта от нивото на Гугъл мапс получава 95% всичко като инфо...

За по напреднали - може да намерят кога залязва или изгрява слънцето спрямо дадени джипиес данни - точка.

Може да видят времето в климатичните карти до 30 години назад ако имат про достъп иначе е до 2 г. И още куп готини неща........
Не мога да карам - за това махнах спирачките
Аватар
zoomaniak
 
Мнения: 445
Рейтинг: 686
Регистриран на: Сря Апр 18, 2018 9:49 am

Re: Избор на колело

Мнениеот zoomaniak » Сря Май 09, 2018 4:42 pm

Иначе има формула на изчисляване спрямо Надморската височина :) но трябва да потренирате и точност на денивелацията спрямо предполагаеми километри 99%

Осиковска Лакавица, България - 42.938228,23.952853 - 412 метра, 1352 фута

http://satellite.somemaps.com/bg/

Фрашкано е с готини навигационни трикове :)

Тая карта от примера не е най-добрата - но за демо може да опитате.... заставате в началото на трасето - записвате данни - отивате в горната част на трасето - записвате данните - после всичко се пресмята от картите от точка А до точка Б :beer:
Не мога да карам - за това махнах спирачките
Аватар
zoomaniak
 
Мнения: 445
Рейтинг: 686
Регистриран на: Сря Апр 18, 2018 9:49 am

Re: Избор на колело

Мнениеот rosi_s » Чет Май 10, 2018 9:03 am

zoomaniak написа:Иначе има формула на изчисляване спрямо Надморската височина :) но трябва да потренирате и точност на денивелацията спрямо предполагаеми километри 99%

Осиковска Лакавица, България - 42.938228,23.952853 - 412 метра, 1352 фута

http://satellite.somemaps.com/bg/

Фрашкано е с готини навигационни трикове :)

Тая карта от примера не е най-добрата - но за демо може да опитате.... заставате в началото на трасето - записвате данни - отивате в горната част на трасето - записвате данните - после всичко се пресмята от картите от точка А до точка Б :beer:



Много много благодаря! Ей т'ва е изчерпателно инфо. :clap: :eyebrow: :peace:
rosi_s
 
Мнения: 5
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Сря Май 09, 2018 11:08 am

Следваща

Назад към Общ форум

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 40 госта