Темата на СтаменЧо!

За всичко свързано с МТБ, което не е за някой от другите форуми. Например: разкази и преживявания, мнения по различни общи въпроси, интeресни продукти, новости и т.н.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Re: Темата на СтаменЧо!

Мнениеот moz » Вто Юли 03, 2018 1:21 pm

Моите две стинки по темите, които те вълнуват напоследък:
Дишане - не си прочел правилния сайт - правилното дишане е диафрагменото, което се постига само ако вдишваш през носа колкото можеш и се стремиш да вкараш въздуха ниско в корема, при вдишване трябва да се издува корема, а не гърдите, като дигнеш пулса идва един момент в който само през носа не ти стига въздуха, тогава отваряш и устата и дишаш през двете, но трябва винаги да вдишваш и през носа. За това дишане се иска малко тренировка, защото се забравя, прочети малко за крокодилско дишане и използване на диафрагмата и ще ти стане ясно.
Обувки - туристическите подметки са много лош избор - за каране само равни подметки - или 5.10 или скейт обувки.
Изобщо прави ми впечатление че търсиш много информация в нета, но не си подбираш много добре източниците специално за планинското колоездене, но това е нормално, в началото всички сме така.
Относно карането в града те подкрепям - тук е джунгла и трябва да се действа като във Виетнам - партизанска война. И аз карам по всякакви тротоари, детски площадки, прескачам квото видя, стряскам бабички по велоалеи, чупя огледала на коли и т.н. Но имай предвид, че градското ми колело е DJ, така че мога да изляза от много ситуации (обратната страна на което е че като се члучи да не изляза чупя някоя кост).
moz
 
Мнения: 443
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Авг 20, 2008 7:15 pm

Re: Темата на СтаменЧо!

Мнениеот zoomaniak » Вто Юли 03, 2018 4:25 pm

Опитайте да вдишвате през устата и да издишвате през носа! Правилно прочетохте. Противно на общоприетите схващания, този начин на дишане се явява най-ефективен за извличане на максимално количество кислород от единица поет въздух. Това наистина е малко трудно за изпълняване, тъй като винаги сме се стремили да вдишваме и издишваме с носа, или в краен случай да вдишваме през носа и да издишаме енергично през устата, което е и най-естествено – все пак носът е създаден за тази цел. Техниката, която представяме, е много полезна за моментите, в които се налага да вкараме максимална сила във въртенето, например при стръмно изкачване. Причината за това е проста. През носа издишваме по-бавно, отколкото през устата и съответно поемаме по-голям обем въздух по-бързо през устата, отколкото през носа. Когато въздухът напуска белите дробове по-бавно, те имат повече време за извличане на кислород от него, след което им набавяме нов обем за по-кратко време през устата. Както казахме, това може да ви се стори доста странно и трудно, но като при всяко ново нещо е важно да се отнасяме с търпение и желание и резултатите няма да закъснеят. За съжаление тази техника не е особено препоръчителна по време на по-студените месеци, тъй като при вдишване на студен въздух през устата гърлото става много уязвимо на изстудяване, което пък е предпоставка за понижаване на локалния имунитет на лигавицата, водещо до редица опасности за здравето (но не и ебола, без паника).

В заключение отново ще повторим, че здравата дихателна ситема може много да улесни живота ви върху велосипеда. Причината е много проста: по-качественото дишане означава повече кислород за мускулите, а това означава повече издръжливост.


Тая техника и още много + коремното и още тук

Опитайте се да използвате ниска предавка на стръмен хълм. След като се чувствате по-уверени в изкачване на хълм с велосипед, научете техниката за изкачване на хълм икономично. Тази техника изисква да останете в седнало положение и да използват ниска предавка, а не да разчитате на стоене прав за голяма част от времето.

Дишайте ритмично и дълбоко.

Поддържайте бавно и леко темпо в ранните етапи на изкачването на хълма. Това не е състезание, става въпрос да се икономисва използването на вашата енергия.

Изберете ниска предавка, която все пак позволява сравнително бързо въртене на педалите.

Седете изправени и дръжте външните краища на кормилото. Това ще гарантира по-лесното ви дишане с отворени гърди.


Повече инфо - тук

За жалост на Български език има само основата - всичко друго си е ПРАКТИКА от мен или вас и всеки един от вас определя кое му се отразява идеално на карането.
Не мога да карам - за това махнах спирачките
Аватар
zoomaniak
 
Мнения: 445
Рейтинг: 686
Регистриран на: Сря Апр 18, 2018 9:49 am

Мнениеот moz » Вто Юли 03, 2018 6:30 pm

Уау, прочел си го в нета, убеди ме "Противно на общоприетите схващания, този начин на дишане се явява най-ефективен за извличане на максимално количество кислород от единица поет въздух " само това изречение трябва да ти подскаже, че щом има общоприето схващане е нормално то да е подкрепено от някакви изследвания, научни разработки или поне някой с авторитет го е казал, явява се кака ти Гергана Стоева и вика абе по-добре е през устата че отвора е по-голям, вярвайте ми, нито споменаване на източник, публикация някъде. Много ли е трудно да помислиш и да прецениш, че ако дишаш през устата и носа едновременно, "отворът" ще е по-голям. Както ти казах основния ти проблем е че попиваш всякаква инфорамция без грам проверка или замисляне, както се развива интернет скоро ще станеш енциклопедия от глупости. ОК, чети велокафе, дишай през голямата дупка, спускай седнал и със туристически обувки. Със здраве.
П.С. Забравих другата смешка: "Когато въздухът напуска белите дробове по-бавно, те имат повече време за извличане на кислород от него, след което им набавяме нов обем за по-кратко време през устата." доколкото си спомянм от беглите ми познания, когато издишаш освобождаваш въглероден окис, щом ти до издишане значи си усвоил кислорода и по-бавното изпускане на въздуха ще доведе единствено до по-бавно освободаване на въглеродния диоксид. Изобщо цялата статия е пълен леш.
moz
 
Мнения: 443
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Авг 20, 2008 7:15 pm

Re: Темата на СтаменЧо!

Мнениеот zoomaniak » Вто Юли 03, 2018 7:50 pm

Moz - Споко - няма да те разочаровам. Чудех се защо никой не иска да кара с мен. Подсказаха ми на ЛС, че ТЕМПОТО било много важен фактор за тоя "Спорт".

За едни спорт. За други свобода. За трети оцеляване. За четвърти всичко заедно и т н...

Съдбата ще покаже... за сега или Бухово или Люлин планина се подготвям за уикенда.
Не мога да карам - за това махнах спирачките
Аватар
zoomaniak
 
Мнения: 445
Рейтинг: 686
Регистриран на: Сря Апр 18, 2018 9:49 am

Re: Темата на СтаменЧо!

Мнениеот zoomaniak » Вто Юли 03, 2018 7:54 pm

Алтернативен път - един супер неясен термин - това в червено ли наричате...

Тоест 2-3 клaсни пътища... :banghead:

https://www.icloud.com/sharedalbum/#B0b5Uzl7VsSbsai
Не мога да карам - за това махнах спирачките
Аватар
zoomaniak
 
Мнения: 445
Рейтинг: 686
Регистриран на: Сря Апр 18, 2018 9:49 am

Re: Темата на СтаменЧо!

Мнениеот evilzet » Вто Юли 03, 2018 9:08 pm

Престави си '93 няма клипове от фрирайдъри, няма тракове, няма кой да ти каже колко да си вдигнеш седалката !! Даже няма кой да ти чете писанията, предствяш ли си?! Щеше ли да караш колело, щото дотук ми се види, че го караш колкото да има дискусия :(!:
evilzet
 
Мнения: 1479
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 17, 2006 2:19 pm
Местоположение: Варна

Re: Темата на СтаменЧо!

Мнениеот zoomaniak » Вто Юли 03, 2018 9:32 pm

evilzet написа:Престави си '93 няма клипове от фрирайдъри, няма тракове, няма кой да ти каже колко да си вдигнеш седалката !! Даже няма кой да ти чете писанията, предствяш ли си?! Щеше ли да караш колело, щото дотук ми се види, че го караш колкото да има дискусия :(!:


Щях да съм по-щастлив.
Не мога да карам - за това махнах спирачките
Аватар
zoomaniak
 
Мнения: 445
Рейтинг: 686
Регистриран на: Сря Апр 18, 2018 9:49 am

Re: Темата на СтаменЧо!

Мнениеот Иван Нончев » Вто Юли 03, 2018 9:56 pm

Подсказаха ми на ЛС, че ТЕМПОТО било много важен фактор за тоя "Спорт".


Това беше камък в моята градина :) Аз ти го подсказах, като преди това те посъветвах да търсиш компания за каране на твоето или малко по-високо ниво, защото иначе ще е мъка за всички, включително и за теб. Съжалявам, ако съм те обидил, не ми беше това целта. Аз съм семеен човек с малко дете и куче, което означава че времето ми за каране в планината е силно ограничено. И когато имам такова, го използвам максимално пълноценно. Да, приемам го като спорт, ходя по състезания и т.н. За теб мотивацията може да е друга ок, супер. Искаш да караме до Мургаш. ОК, тръгваме, аз го взимам за два часа с лежерно темпо, ти можеш ли? Ако да ,хубаво, ще си правим компания. Ако не - какво се получава? Аз си карам с моето темпо, ти - с твоето и пак сме соло. Или ако се окаже, че си по-бърз , аз се опитвам да не изоставам, карам над втзможностите си и след 3 километра съм аут. Разбираш ли накъде бия? Другият вариант е единият да си жертва цял денн за каране,за да изчаква някого и да му дава полвзни съвети. Не става, брат. За теб е най-добре да дебнеш за организираното от Admin велоучилище и то сегмента за начинаещи. Точно това, което търсиш е. И ще научиш много повече неща, отколкото от клипчетата в нета.

Поздрави и не се сърди! Тук повечето хора се опитват да помагат.
Аватар
Иван Нончев
 
Мнения: 81
Рейтинг: 1290
Регистриран на: Съб Май 14, 2016 9:48 am

Re: Темата на СтаменЧо!

Мнениеот zoomaniak » Сря Юли 04, 2018 3:37 am

Ок...................
Не мога да карам - за това махнах спирачките
Аватар
zoomaniak
 
Мнения: 445
Рейтинг: 686
Регистриран на: Сря Апр 18, 2018 9:49 am

Re: Темата на СтаменЧо!

Мнениеот nkc20 » Сря Юли 04, 2018 7:25 am

Не се сърди, Иван Нончев ти е дал наистина добри съвети и насоки.
Моят съвет е да не се хвърляш директно на трудни маршрути, с голяма денивелация или технични спускания. Още в началото ти бях предложил един маршрут, който мисля, че би ти свършил добра работа като за начало. Идеята е да свикнеш с управлението на байка на пресечен терен. Става въпрос за обиколната пътека от Железница до Бояна, която е част от Витоша 100. А за нея не ти трябва дори и GPS, просто следваш оранжевата маркировка на състезанието и няма къде да се объркаш. Почти изцяло по равно е, има по 2-3 кратки изкачвания и спускания, малко корени и малко камъни, дължината също е поносима - около 25 км и излиза на старт-финала на обиколката в Бояна, така че и прибирането няма да ти е особено трудно. Добър маршрут за тренировка на начинаещи е. И аз я карам понякога за тренировка, както и доста други колоездачи.
nkc20
 
Мнения: 162
Рейтинг: 1474
Регистриран на: Пет Юни 24, 2016 7:28 pm

Re: Темата на СтаменЧо!

Мнениеот Любо » Сря Юли 04, 2018 9:03 am

Да, това е хубав вариант , ама качването до Железница е кошмарно. :crazy2:
Nicolai Ion 16
Аватар
Любо
 
Мнения: 665
Рейтинг: 1357
Регистриран на: Вто Дек 10, 2013 10:44 am
Местоположение: София

Re: Темата на СтаменЧо!

Мнениеот ivo_nik » Сря Юли 04, 2018 9:09 am

Здравей, следя от доста време форума и т. н. Ще ми се да ти кажа и моя опит и чисто приятелски да те посъветвам.
Преди 5-6 години взех едно колелце, драг хакерче, стоманен туч, ама здрав. И полека лека се запалих по планинското колоездене. В началото всеки баир ми разказваше играта. Но колкото повече карах, толкова по-дълги и големи баири качвах. След 5 години и 4 сменени колела, мога да кажа, че се движа около средното ниво. Витоша 100 съм я обикалял два пъти с драгчето. Нямаше смартфон, нямаше gps, трака си го бях свалил на бял лист. И до момента в 99 % от каранията съм сам.
Това, което искам да ти кажа е, че апетитът идва с яденето. Или иначе казано, издръжливостта и силата идва с карането. Това се опитват да ти кажат и колегите.
Пробвай обиколната на Витоша, от Бояна към кладница през Владая, или Бояна-симеоново. Все леки и приятни пътеки. Виж си нивото, увеличавай си преходите, пробвай с някой връх - Половрак, или Дупевица. Над Банкя има приятни пътеки. Можеш да се пробваш и на обиколката на Люлин планина. Ама там е малко по-тегаво. Има неща, които като отидеш в гората, ще си ги усетиш, няма как да ги разбереш от нещо прочетено. Имаш прекрасно колело, направо плаче с глас да го караш по горите. Имай предвид, че колегите го сравняват с топ машини, каквито повечето от тях имат. Аз мога само да си мечтая за колело, като твоето.
Вземи си изотонична напитка, изостар например, доста помага да не се обезводняваш. Аз за преходи над 40км, си нося пауърбарове, по-малко място заемат и засищат, дават енергията, и са гадни на вкус. :).
Като ще правя някакво каране, често се занасям с колата до съответното място, защото обикновенно за да стигнеш до същинското трасе, трябва да качиш някой досаден асфалтов баир. Само хабене на време и енергия.
Ако не карам една седмица, после усещам разликата, няма тонус, няма живец. Затова, когато мога ходя на работа с колело. Ставам в 4.30 и газ. Връщам се късния следобед, врътнал съм едни 40км, не ми е хич готино да карам градско, ама иначе губя форма. Но като не мога през уикенда, и това е вариант.
Та това, което искам да ти кажа най-приятелски е да отидеш в гората и да караш.
Поздрави.
ivo_nik
 
Мнения: 31
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Нед Фев 05, 2017 3:44 pm

Re: Темата на СтаменЧо!

Мнениеот nkc20 » Сря Юли 04, 2018 9:16 am

Любо написа:Да, това е хубав вариант , ама качването до Железница е кошмарно. :crazy2:


Да, прав си, че е доста неприятно на самоход да се качи. Но има варианти и за него - велотакси например.
nkc20
 
Мнения: 162
Рейтинг: 1474
Регистриран на: Пет Юни 24, 2016 7:28 pm

Re: Темата на СтаменЧо!

Мнениеот skiman » Сря Юли 04, 2018 10:07 am

Или автобуса.
Човек не спира да си играе защото остарява, а остарява защото е спрял да си играе.
Аватар
skiman
 
Мнения: 1482
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Дек 31, 2004 9:12 am
Местоположение: София

Re: Темата на СтаменЧо!

Мнениеот I.nfraR.ed » Сря Юли 04, 2018 10:41 am

Нищо не се чува за автобусите на Лидл тази година, иначе единият ходи точно натам и те оставя близо до началото на пътеката.
По асфалта да се катери не си е работа. Миналата година се излъгахме веднъж и щях да се отровя от изгорелите газове на колите.
Аватар
I.nfraR.ed
 
Мнения: 256
Рейтинг: 1645
Регистриран на: Чет Авг 20, 2009 10:48 am

Re: Темата на СтаменЧо!

Мнениеот Иван Нончев » Сря Юли 04, 2018 11:10 am

В случая на Стамен, за него може би ще е интересен и районът около Панчарево и Плана, защото от Слатина през Дружба се стига много бързо и безболезнено (понеже, доколкото разбирам, иска да избегне превоза на колелото с автомобил или друго МПС). Оттам до Железница може и по черно през Кокаляне.

Иначе лидълските рейсове обикновено тръгват в началото на юли и вървят докъм средата на септември. Обаче тази година май още нищо не са споделили, ще има ли, няма ли да има. Аз само веднъж съм ги ползвал преди две години до Алеко, но трябва да си доста преди автобусчето на линия, защото е със записване и като свършат местата - край :) Този за Алеко тръгва от зоопарка, а този за Железница - от Ракова болница, до метростанция Г.М. Димитров. Поне досега така беше.
Аватар
Иван Нончев
 
Мнения: 81
Рейтинг: 1290
Регистриран на: Съб Май 14, 2016 9:48 am

Re: Темата на СтаменЧо!

Мнениеот scratch » Сря Юли 04, 2018 2:50 pm

Да сложа и аз моите 5 стинки в темата :)

Стамене - ако искаш издръжливост за планинско колоездене - то трябва да караш по някакви пресечени терени, не по асфалт. Относно трака ти от уикенда - 50км общо, от които 40км поне излишни по асфалт. Ако ти се кара в по-отдалечен район, вземи влак - байк във влак не е проблем, стигни до някъде и карай по черни пътища и пътеки.

Не чета темата подробно и някой може вече и да го е предложил, но - може да въртиш обиколки в ловния парк. Има доста пътеки вътре, дето са идеални за теб, като начинаещ. Няма качвания и пускания, но на места има тесни пътечки с интересни завои, корени тук таме и т.н. благинки. За теб ще е идеално да въртиш вътре. Ако врътнеш там 10-15-20км ще са ти много по-полезни от тия 50 дето си врътнал уикенда. За там не ти трябват и тракове - просто влез вътре и карай където те кефи и където видиш пътека. Можеш да убиеш няколко часа вътре и да се изкефиш доста.
Западния парк също е благоприятен в това отношение - може и там да идеш като ти писне ловния.
Аватар
scratch
 
Мнения: 223
Рейтинг: 1424
Регистриран на: Пет Яну 21, 2011 8:12 pm

Re: Темата на СтаменЧо!

Мнениеот zoomaniak » Сря Юли 04, 2018 8:00 pm

Иван Нончев написа:Оттам до Железница може и по черно през Кокаляне.


Благодаря - този съвет пасва идеално на всичко. Ще тестваме този маршрут... на Г-мапс сателит идеално се виждат черните пътища и пътеки...

Иначе отдавна обмислям преходи от село до село... и така избягвам маса неприятни моменти... хем е крос кънтри почти всичко и малко Ендуро коренчета за подправка :D

За всичко останало ще пиша след маршрута - иначе сега ще се получи оспорване на мненията ви... което не е желателно.

Плана ми е всеки уикенд по 2 дена каране или 2-3 трака около познат район с поетапно разширяване на терена - ако терена позволява. Карам или сам или с Надето ми - съпруга. След падането и - кара още по-страхливо - дано е полезно и за нея всичко това :bowdown: :bowdown: :bowdown:

Иначе вечно сам :crazy:
Не мога да карам - за това махнах спирачките
Аватар
zoomaniak
 
Мнения: 445
Рейтинг: 686
Регистриран на: Сря Апр 18, 2018 9:49 am

Re: Темата на СтаменЧо!

Мнениеот zoomaniak » Сря Юли 04, 2018 9:05 pm

ivo_nik написа:И до момента в 99 % от каранията съм сам.


История на самотата в България:

https://youtu.be/3SfcoJrKtho
Не мога да карам - за това махнах спирачките
Аватар
zoomaniak
 
Мнения: 445
Рейтинг: 686
Регистриран на: Сря Апр 18, 2018 9:49 am

Re: Темата на СтаменЧо!

Мнениеот ivo_nik » Чет Юли 05, 2018 7:27 am

История на самотата в България:

https://youtu.be/3SfcoJrKtho

Нещо май говорим на различни езици. Никъде не съм казал, че съм самотен. Казах, че карам сам. Въпрос на личен избор. Вервай ми, определено не съм самотен. :D
ivo_nik
 
Мнения: 31
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Нед Фев 05, 2017 3:44 pm

Re: Темата на СтаменЧо!

Мнениеот zoomaniak » Чет Юли 05, 2018 9:15 am

ivo_nik написа:Нещо май говорим на различни езици. Никъде не съм казал, че съм самотен. Казах, че карам сам. Въпрос на личен избор. Вервай ми, определено не съм самотен.


Извинявай. За мен да си сам в планината или на пътека или пътя... е вид "самота".
Не мога да карам - за това махнах спирачките
Аватар
zoomaniak
 
Мнения: 445
Рейтинг: 686
Регистриран на: Сря Апр 18, 2018 9:49 am

Re: Темата на СтаменЧо!

Мнениеот victortrt » Чет Юли 05, 2018 9:43 am

Ама то и това му хубавото.
victortrt
 
Мнения: 2130
Рейтинг: 1759
Регистриран на: Пет Май 09, 2014 8:15 am

Re: Темата на СтаменЧо!

Мнениеот Петър Велков » Чет Юли 05, 2018 11:11 am

zoomaniak написа:Извинявай. За мен да си сам в планината или на пътека или пътя... е вид "самота".


Това, което генерално не стопляш, е че няма абсолютно никакво значение кое какво значи "за теб".

В тълковните речници пише какво е "самота". Аз, изминавайки 4368 км. за 44 дни и ставайки единственият човек, обиколил 100-те национални туристически обекта с велосипед, повярвай ми, се чувствах всякак иначе, но не и "самотен".

Точно както наричаш и някакви градски пътеки "ендуро". Официалното значение на тази думичка в планинското колоездене е състезание, в което в класацията влизаш с времето за спусканията, а трансферните карания между тях могат да имат контролно време, но не влизат в класирането. Разговорно е прието и като стил каране, позициониран някъде между XC и DH и доста близък до любимото ми "велохрасталясване". Градските пътеки са твърде далеч.

Някъде по-нагоре някой твърде уместно ти беше казал - ако караше толкова, колкото си почесваш пръстите във форума, вече щеше да си доста по-напред с мат'ряла и нямаше да задаваш толкова тъпи въпроси.

Добър пияч, ебач и колоездач се става САМО с практика!
"В авангарда винаги вървят онези, чиито живот прилича на сигнална ракета. Те светят, докато летят нагоре, и гаснат нависоко по обратния път. За безкрайно целеустремените обратен път няма."

Giant Reign 1.5 (Fox + XT)
Pulse TSA⌁2 custom
Drag Izoard Dura-Ace
Giant Defy Advanced 1 Ultegra
Аватар
Петър Велков
 
Мнения: 507
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Юли 30, 2012 10:28 am
Местоположение: х. Червената шапчица

Re: Темата на СтаменЧо!

Мнениеот zoomaniak » Чет Юли 05, 2018 12:46 pm

Петър Велков написа:Аз, изминавайки 4368 км. за 44 дни и ставайки единственият човек, обиколил 100-те национални туристически обекта с велосипед, повярвай ми, се чувствах всякак иначе, но не и "самотен".


Аз съм единственият инвалид в България - втора група - лява моно пареза - слаба форма на детски паралич - причинена от ваксина против детски паралич.... та..... единствен инвалид, който се учи да кара колело в планината.

И ще успея - толкова - колкото ми позволява карането с 1 здрав крак и друг, който има над 70% процента мускулна атрофия. Тоест карам с няма крак и половина :D но всеки успех лично ме прави щастлив.

Професионално играя ТАБЛА - и хазартно. Тенис на маса и шах. Стрелба с ловна пушка по чинии - има състезания.... опитах се да тренирам бойни изкуства - но ме отрязаха :bawling:

Поисках да се откажа от инвалидната си пенсия - 240 лв месечно - но се оказа, че това дето дава държавата - не моеш го отказа :D

Намери ли си колелото през 2014 г. Гледах те в нета - готин си............. но и ти си карал по магистрали и 2-ра категория пътища и всички останали през ония 44 дена. Тук споделих трак през магистрала и стана мазалоооо :dontknow:

Радвам се, че си помагаме или вие на мен.

:beer:
Не мога да карам - за това махнах спирачките
Аватар
zoomaniak
 
Мнения: 445
Рейтинг: 686
Регистриран на: Сря Апр 18, 2018 9:49 am

Re: Темата на СтаменЧо!

Мнениеот Exorcist » Чет Юли 05, 2018 1:15 pm

Стамене, карай си хубавото колело както на теб ти харесва и усещаш, особено с оглед на здравословното ти състояние, ти си истински герой, и не се вкарвай в много излишни филми и тъпи заяждания с теб из форума :) Сития на гладния не вярва, нали знаеш.
Много "про-та" и писачи тук явно са забравили времената, кога не са правели разлика между дерайльор и курбел и кога пътечките в Южния парк са им били кръг от световните даунхил серии, та сега размахват пръст отгоре назидателно като велики гурута.
Пичове, дето само се дърляте със Стамен, на вас ще ви е приятно ли, да идете някъде в среда, където сте новаци - но имате искрен ентусиазъм и желание - и като го показвате - ма все още сте само теоретици и много четете - да ви помелят от подигравки и присмех и сочене с пръст?
Стамен е с диагноза, заради която самото му качване на колело е достойно за велик респект и уважение!
Колко пъ от нас не се е случввало да минат по магистрала? И да има такива, айде използвайте темата всички, да се похвалите...
Форумите са много изкривено огледало на живия живот.
Имаш як байк, аксесоари, пари за хобито, ЖЕЛАНИЕ И ВЯРА в себе си. Това е достатъчно. Just ride.
Ако си навит да додеш до Бояна пред БФС другата седмица някой ден следобеда, ти обещавам да покарам с теб нагоре към Тихия кът - Владая, в зависимост от твоите възможности, ще се съобразя с твоето темпо, да поговорим и да видиш истински пътечки, неща и споделя опит, който на терен те интересува и мога да ти дам. Аз съм обикновен аматьор - любител - фен - и много добре помня времената, когато наистина не знаех какво е дерайльор и курбел :D
Аватар
Exorcist
 
Мнения: 275
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Май 03, 2011 9:08 pm
Местоположение: София

Re: Темата на СтаменЧо!

Мнениеот victortrt » Чет Юли 05, 2018 4:50 pm

I.nfraR.ed написа:Нищо не се чува за автобусите на Лидл тази година, иначе единият ходи точно натам и те оставя близо до началото на пътеката.
По асфалта да се катери не си е работа. Миналата година се излъгахме веднъж и щях да се отровя от изгорелите газове на колите.

http://www.mtb-bg.com/index.php/other/o ... ne-vitosha
В новините на сайта пише, че от събота тръгват. Пише и че този до Бистрица е предпочитан от семействата с деца колоездачи заради по-леките трасета. Сякаш всеки трябва да се спуска от Голи връх, баси.
Та към автора на темата - пробвай с автобуса на Лидл /ест. по-ранния/ пътеката от Витоша 100 от Бистрица или Железница до Симеоново, Драгалевци, Бояна. Тя е широка и приятна, но все пак е пътека в планината. И повече вода, че нещо чешмите не навсякъде работят.
До метростанция Г.М. Димитров можеш да стигнеш и с колелото, но пробвай през паркове и малки улици все пак, по приятно е и по-малко си рискуваш живота.
:offtopic: Аз днес нямах проблем за около час да стигна от НДК до кв. Витоша /Г.М. Димитров и Симеоновско/ и да се прибера на Попа основно през велоалеи и паркове /Витошка, южен, който е доста разбит да му се не види, Голямата Монца нагоре /накрая да си призная бутах, вътрешните 7 скорости не са за дълги баири да му се не види, с другото нямах проблем и седнал/, малко улици, Ловен, Симеоновско и после ГМ Димитров, през дианабад до борисовата и готово/. Това с градско колело. Та ако търсиш намираш и асфалта и черното /макар че само Ловния парк може да мине за черно /чакъл/, но и в Борисовата има горски пътеки. :offtopic:
victortrt
 
Мнения: 2130
Рейтинг: 1759
Регистриран на: Пет Май 09, 2014 8:15 am

Re: Темата на СтаменЧо!

Мнениеот zoomaniak » Чет Юли 05, 2018 5:10 pm

Exorcist написа:Ако си навит да додеш до Бояна пред БФС другата седмица някой ден следобеда, ти обещавам да покарам с теб нагоре към Тихия кът - Владая, в зависимост от твоите възможности, ще се съобразя с твоето темпо, да поговорим и да видиш истински пътечки, неща и споделя опит, който на терен те интересува и мога да ти дам.


Благодаря ти за коментара - ценя те - като видях в Страва, че си оценил трака до с. Желява и се нахилих като тиква и викам гордо на Надя:

- Виж кво става - като се старая и постигам по-сериозни успехи - веднага всички реагират... :beer:

БФС трябва да е уикенда - който на теб ти е удобен. Аз за сега гледам вече да запълвам уикендите със сериозни тракове от мое ниво... дано времето не ме прецака...

През седмицата от П до П :D съм на работа - карам всеки ден - разширявам по пътеки в квартала - за мен това като тренировки си ми е достатъчно... имам възможност да държа мускулите на краката ми - готови - всеки ден 365/7 почти 365 :dontknow:

В Склада между две маси - трябва да ви направя видео - :D - правя кофички - тук един приятел дето не пише в темата ми - но си пишем на Ел., поща и той разбира много от спорт и мускули - та ще ме разбере и други ако има като него какво е да правиш една серия от 15 повторения до пълно отпускане и изтласкване на 100 кг тяло - упражнение тип кофички - рамена, китки, гърди - гръб дори - ръце - всичко става бетон и никога не се уморявам да стискам кормилото или да ме болят китките - поне за сега..........

Вече 3 месеца тренирам... и стигнах до 15 пълни...

Отделно когато при трак от над 1000 - 1500 - 2000 изгорени калории при дебели хора като мен - айде полу-дебели - размер XL - L съм според дрехата.... та.... буквално отслабвам - до края на годината ще съм М - като изчезне корема и мазнините около него.

Как изчезват коремите.... еми въртиш педалите - правиш 100 км в жегата - правиш 200 км - но не умираш - но гладните ти мускули търсят гориво и почват да ползват запасите от мазнини.... образно казано....

С базовото колело - старото ми - под 200 лв май беше 160 лв - за пръв път усетих мускулна треска в бедрените мускули на болния крак и се замислих - какво ще стане АКО вдигна левъла - нивото и почна да се натоварвам - но не исках да ми се разпадне колелото и исках да ми е щастие и кеф като карам сред природата и поради това взех БАЙКА.... и почнах да мечтая за Ендуро пътеки............

Когато тялото ми е в напрежение и не е отпуснато като плужек - мускулите го изграждат така както искам - стегнато и жилаво...

Сега днес ми пристигнаха едни храни, които през уикенда ще ги пусна в действие.... те са за енергия и не позволяват да губиш ценни вещества, която загуба създава умората и води до пълно изтощаване ............

Тоест правя си електролитни течности... като Веган не купувам нищо опаковано - доказах си - на себе си, че когато машина ми го прави и опакова и срока на годност му е между 1-2 години не е ок работата... това го пиша относно десертите, които стават масово храна на 90% от велосипедистите в планината... но не го пиша с критика това.........

Просто всеки има от вас предполагам робот - блендер и т н..... може да си направи пресни смеси с каквато иска енергийна насоченост. Стига да има желание..... и така АЗ за себе си постигам:

1. Липса на умора - не припадам от изтощаване.... не спирам от изтощаване.... стигам своя МАКСИМУМ по нормален път.... и слизам да бутам...
2. Нямам никога крампи... а преди имах дори на дивана при изпъване на тялото :D
3. Не пия МНОГО вода.... електролитните напитки - дават възможност - просто за инфо: Low Carb електролитна напитка ям фурми и стафиди... но малко. Чиа и др....

За трака от до с. Желява съм изпил 0.500 мл електролитна напитка.... тоест това са 50 км....

Това всичко описвам за да си представи всеки както може как съм се подготвил и на къде вървя...

Дори не пиках като се върнах от с. Желява... у нас изпих още около 2 литра електролитна течност за около 1-2 часа почивка на дивана.... и някъде след това се изпиках.... това означава, че всичко отива в клетките... и се усвоява на 95% което е и целта....

Корема ми за около 2 седмици ми се свил с 3 см... карането на колело променя всеки човек - стига човека да иска. Болният крак заяква още повече и се усещам още по-стабилен на педалите....

Но е рано още за велики изводи... както всички казват тук - КАРАЙ и не се притеснявай.... горе долу.

Остана да купя:

1. Обувки
2. Клин с подплънка на дупето
3. Къси панталони върху клина
4. Още 2-3 тениски от Мерино.... една не стига :D или може би джърси с джобчета...

Якето срещу дъжд е в раницата ми всеки ден - тежи 400-500 грама - ако го сгъна старателно се побира навсякъде....

И още дреболии....
Не мога да карам - за това махнах спирачките
Аватар
zoomaniak
 
Мнения: 445
Рейтинг: 686
Регистриран на: Сря Апр 18, 2018 9:49 am

Re: Темата на СтаменЧо!

Мнениеот zoomaniak » Чет Юли 05, 2018 5:27 pm

IMG_3895.jpg
IMG_3895.jpg (101.69 KiB) Прегледано 2527 пъти


Забравих: Приемам и органична сяра и тя помага на всеки мускул, сухожилие и става по невероятен начин.

Мака
Какао
Конопен протеин

Лудница е...

Има в нета формули на много спортисти от ниво ЕПИК - тоест хора, които участват в Ултра-маратони.... и не крият как се грижат за мускулите си. Та от тях научих много - супер много за това как да ХРАНИШ мускулите си по време на натоварване...
Не мога да карам - за това махнах спирачките
Аватар
zoomaniak
 
Мнения: 445
Рейтинг: 686
Регистриран на: Сря Апр 18, 2018 9:49 am

Re: Темата на СтаменЧо!

Мнениеот zoomaniak » Чет Юли 05, 2018 5:41 pm

За електролитните напитки и какво е ХРАНА и ГЛАД за мускулите прочетох и се обучавах от тая книга:

През 2006 г., ден преди 40-ия си рожден ден, Рич Рол разпуска по обичайния за него начин – пред телевизора с чийзбургер в ръка. Заслужил си го е – след опасно залитане към наркотиците и алкохола е успял да се пребори с проблемите си и да създаде семейство. Сега е понапълнял адвокат, умиротворен и примирен, че не може да получи нищо повече от живота.

Броени години по-късно Рич Рол е обявен за един от най-издръжливите атлети на планетата, редом с Рафаел Надал, Юсейн Болт и Леброн Джеймс. Станал е пълен веган, подлага се на изумителни с натоварванията си тренировки, и се представя достойно в някои от най-тежките изпитания на планетата – като митичния световен шампионат „Ultramen“, който включва тридневно изпитание с 10 километра плуване, 420 километра колоездене и 84 километра маратонско бягане.
Нещо повече – Рич Рол се впуска в безпрецедентен подвиг, наречен „Епик5”: за по-малко от седмица той покрива пет пъти нормативите на триатлона „Ironman”, друго популярно състезание за издръжливост, включващо в рамките на ден 3,86 километра плуване в открити води, последвано от 180,25 километра колоездене и завършващо с пълен маратон от 42,20 километра.


Изображение

Ултра здравето

И там намерих митичният съвет за Вазелина и триенето на човешката кожа и проблемите с мазолите. От тогава имам една опаковка с вазелин в раницата ми нон стоп - и когато имах най-силни болки в бузите на дупето ми - намазвах и болките изчезваха.........

Триенето на суха кожа е мъчение....
Не мога да карам - за това махнах спирачките
Аватар
zoomaniak
 
Мнения: 445
Рейтинг: 686
Регистриран на: Сря Апр 18, 2018 9:49 am

Re: Темата на СтаменЧо!

Мнениеот zoomaniak » Чет Юли 05, 2018 5:47 pm

И в нета е фраш с инфо за него и още хора като него...

https://youtu.be/dPk_jP78Sdk
Не мога да карам - за това махнах спирачките
Аватар
zoomaniak
 
Мнения: 445
Рейтинг: 686
Регистриран на: Сря Апр 18, 2018 9:49 am

ПредишнаСледваща

Назад към Общ форум

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: zeedor4o и 29 госта