Счупена ключица

За всичко свързано с МТБ, което не е за някой от другите форуми. Например: разкази и преживявания, мнения по различни общи въпроси, интeресни продукти, новости и т.н.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Счупена ключица

Мнениеот Boyan1984 » Пон Апр 23, 2018 12:07 pm

Колеги,
случи се нещо много неприятно- счупих ключица преди 5 дни и сега съм неспособен да карам байк :bawling:
Лекарят каза, че до месец пак ще си карам както преди. Някой имал ли е подобно преживяване и как се отрази това на спорта после? Наистина ли след месец си напълно възстановен? Че баш сега когато дойде хубавото време стоя в нас и рева, като гледам какво е навън :bawling:
Поздрави и безаварийно :beer:
Let's fucking DIE!
Boyan1984
 
Мнения: 2434
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 29, 2010 12:33 pm
Местоположение: Кюстендил

Re: Счупена ключица

Мнениеот iL_Diavolo » Пон Апр 23, 2018 12:14 pm

Хич не се филмирай ей , важното е да се оправиш , 1 месец не е много време :beer:
Аватар
iL_Diavolo
 
Мнения: 144
Рейтинг: 1291
Регистриран на: Съб Мар 03, 2018 10:28 pm

Re: Счупена ключица

Мнениеот Boyan1984 » Пон Апр 23, 2018 12:17 pm

Бе не се филмирам, ама тъкмо бях влязъл в някаква форма и са пак наново всичко...
Let's fucking DIE!
Boyan1984
 
Мнения: 2434
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 29, 2010 12:33 pm
Местоположение: Кюстендил

Re: Счупена ключица

Мнениеот Alexi » Пон Апр 23, 2018 12:19 pm

1 месец .. няма да си караш както преди ,аз преди 2г се пребих счупих една костица на китката .. то за 20 дена се оправя счупеното ,но ме наболяваше около 6 месеца после та не си караш както преди ,отделно има малко психически елемент и доста по лежерно гледаш да движиш подсъзнателно ,докато си възвърнеш самочувствието и увереността минава доста време .. да оздравяваш е най важното
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6308
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Счупена ключица

Мнениеот Boyan1984 » Пон Апр 23, 2018 12:27 pm

Аз по принцип си карам лежерно, но както викаш няма да е както преди, поне не и първите4-5 месеца.... Еми да ама пак тренировките нагоре по асфалт мога да си ги правя без по-екстремните спускания :crap:
Let's fucking DIE!
Boyan1984
 
Мнения: 2434
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 29, 2010 12:33 pm
Местоположение: Кюстендил

Re: Счупена ключица

Мнениеот Dim » Пон Апр 23, 2018 12:27 pm

Здравей, аз съм чупил ключица, но след падане със сноуборд, недобре премерен скок и си паднах на главата и рамото, и ключита се строши на две като пръчка, след това трябваше да нося колан, който да ми опъва раменете назад, за да може да зарастне правилно, така се действало с този тип фрактури, при мен ми зарастна накриво, двата края един върху друг, но сам съм си виновен, тъй като след втората седмица си позволявах да играя футбол и тенис и въобще не се пазех, сега от време на време усещам нещо като леко напрежение, но нищо притеснително или ограничаващо, ходя си на фитнес, като блъскам здраво, карам си колело и всичко останало, което съм си правил и преди без проблеми, така че ако се пазиш и стиснеш зъби за един месец, за да ти зарастне правилно, няма да имаш никакви проблеми в последствие, дори можеш да го приемеш позитивно, тъй като тази ключица много трудно ще я счупиш втори път. Храни се добре и взимай калций, за да ускориш процеса. Успех!
Dim
 
Мнения: 207
Рейтинг: 1025
Регистриран на: Пет Яну 12, 2018 1:29 pm

Re: Счупена ключица

Мнениеот Boyan1984 » Пон Апр 23, 2018 12:32 pm

Стиснал съм зъби и аз съм с такъв колан в момента. След два дни съм на контролен преглед да видиме как зараства.
Ям извара и меко безсолно сирене за калций. :peace:
Хич цял месец няма да си местя ръката нито каквото и да е.
Колко време след като ти зарасна вече си блъскаше здраво както казваш ( без да броим втората седмица :D )
Let's fucking DIE!
Boyan1984
 
Мнения: 2434
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 29, 2010 12:33 pm
Местоположение: Кюстендил

Re: Счупена ключица

Мнениеот Dim » Пон Апр 23, 2018 12:44 pm

Това беше отдавна, може би има няма 10г. и нямам много спомени, но след 1месец можеш да отидеш на снимка и лекарят ще ти каже как вървят нещата, но по принцип ключиците бързо зарастват, но в началото трябва да избягваш сериозни натоварвания, аз блъскам в момента и не се жаля, след счупването не помня колко време не съм тренирал, важното е да си търпелив, защото аз не бях и я чупих още веднъж след като беше почнала да зараства или поне така го усетих. Взимай калций като хранителна добавка, защото не знам дали си наясно, но за да усвоява калций от млякото организма изразходва калций, колкото и парадоксално да звучи.
Dim
 
Мнения: 207
Рейтинг: 1025
Регистриран на: Пет Яну 12, 2018 1:29 pm

Re: Счупена ключица

Мнениеот Boyan1984 » Пон Апр 23, 2018 12:45 pm

Ясно. Е аз след два дни съм на преглед, така че ще видим.
Let's fucking DIE!
Boyan1984
 
Мнения: 2434
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 29, 2010 12:33 pm
Местоположение: Кюстендил

Re: Счупена ключица

Мнениеот Pr3d4t0R » Пон Апр 23, 2018 1:38 pm

Ако си 84 набор мисля, че е много оптимистично след месец да си на мтб колело. Една година съм по-малък от теб и миналата година средата на март по най-дебилният начин счупих моята като по учебник без разкъсвания и малки костици. Вързаха ме и мен, но на 1та седмица като качих малкият на една люлка си шибнах главата силно в горната рамка и направих някакво рязко движение - заради това и при мен зарастнаха костите една върху друга. Зимата го усещам леко при сън и като е по-влажно също.

Относно възстановяването:
- на 1та седмица вече можех да спя горе долу спокойно;
- на 2та седмица можех с другата ръка да нося/дърпам/бутам някакви неща;
- на 4та седмица не ми пречеха въртеливи движения през кръста, както и да правя по-сложни дижения със счупената полвина от тялото;
- 5-6та седмица някъде вече махнах колана и започнах развижвания;
- 8ма седмица започнах пак на фитнес с леки упражнения. Реално можеше и по-рано да ходя на фитнес за доланата част на тялото - велоергометър пък можеше и преди 4та.

До колкото четох тогава възстановяването зависи най-вече от възрастта и след 30 е все бавно.

Юли месец вече си карах и даже ходих на Витошкото ендуро - при каране не усещам никакви проблеми. Единствено при спане съвсем лек дискомфорт както описах по-горе.

Взех тогава си да пия хапчета с калций, магнезий и витамин Д - всичко това е необходимо да се усвоява максимално калция. Също така в сусама и сътоветно в тахан от него се съдържа много калций. Успешно възстановяване!
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3973
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: Счупена ключица

Мнениеот Boyan1984 » Пон Апр 23, 2018 1:47 pm

Да, 84 съм. Благодаря за изчерпателния отговор. Значи по мои сметки колело чак август :xx(: ще се гръмна....
Let's fucking DIE!
Boyan1984
 
Мнения: 2434
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 29, 2010 12:33 pm
Местоположение: Кюстендил

Re: Счупена ключица

Мнениеот Katana » Вто Апр 24, 2018 12:19 am

Здравей! Това което аз мога да ти кажа и да ти вдъхна кураж е следното...преди една седмица паднах много сериозно на Локовско и си натъртих ( за щастие) ребрата.Такава бола не може да се опише, повярвай ми! След ренгена доктора ми каза никакво движение, каране, вдигане на тежко...аз не че можех да се движа и дишам, но като цяло каза един месец да забравя за всякакво нормално ежедневие...за колоездене хахаха въобще не се коментира.Не спях 5 дена от болка...с извинение г...за не можех да си избърша.
Та... минаха 10 дена ...сега карам колелото...екстремни бордюри и дупки :D :D :D
Всичко си зависи от организма...НО най-важното е ако ти е казал месец поне 10 дена да си в пълна почивка , за да се калцира счупеното , за да може после да не стане разместване или повторно счупване.Просто стисни зъби и се пази, ДОРИ ДА СИ МИСЛИШ ЧЕ СИ НАПЪННО ВЪЗТАНОВЕН..НЕ СИ!!!!
Успех , бързо възтановяване и позитивизъм, скоро ще си на линия , стига да го искаш! :beer:
Аааа и не си прави сметки кога ще караш...ще видиш че ще караш доста по-рано от глупавите сметки на лекарите...човече те си връзват гащите...но все пак не бъди безотговорен към себе си! Разума и тялото ще ти подскажат сами кога ще бъдеш готов, а то ще е скоро! :beer:
Аватар
Katana
 
Мнения: 409
Рейтинг: 1343
Регистриран на: Вто Юли 12, 2016 10:22 pm

Re: Счупена ключица

Мнениеот Katana » Вто Апр 24, 2018 12:34 am

Аз реших до някъде проблема....стадион Васил Левски в София, човек не знае какви изненади за без пари изкачат там! :beer:
Някои казват че е лузерско...нека да е така!
Изображение
30 лв. Драгомир... след седмица я слагам
Аватар
Katana
 
Мнения: 409
Рейтинг: 1343
Регистриран на: Вто Юли 12, 2016 10:22 pm

Re: Счупена ключица

Мнениеот Boyan1984 » Вто Апр 24, 2018 7:48 am

Katana написа:Здравей! Това което аз мога да ти кажа и да ти вдъхна кураж е следното...преди една седмица паднах много сериозно на Локовско и си натъртих ( за щастие) ребрата.Такава бола не може да се опише, повярвай ми! След ренгена доктора ми каза никакво движение, каране, вдигане на тежко...аз не че можех да се движа и дишам, но като цяло каза един месец да забравя за всякакво нормално ежедневие...за колоездене хахаха въобще не се коментира.Не спях 5 дена от болка...с извинение г...за не можех да си избърша.
Та... минаха 10 дена ...сега карам колелото...екстремни бордюри и дупки :D :D :D
Всичко си зависи от организма...НО най-важното е ако ти е казал месец поне 10 дена да си в пълна почивка , за да се калцира счупеното , за да може после да не стане разместване или повторно счупване.Просто стисни зъби и се пази, ДОРИ ДА СИ МИСЛИШ ЧЕ СИ НАПЪННО ВЪЗТАНОВЕН..НЕ СИ!!!!
Успех , бързо възтановяване и позитивизъм, скоро ще си на линия , стига да го искаш! :beer:
Аааа и не си прави сметки кога ще караш...ще видиш че ще караш доста по-рано от глупавите сметки на лекарите...човече те си връзват гащите...но все пак не бъди безотговорен към себе си! Разума и тялото ще ти подскажат сами кога ще бъдеш готов, а то ще е скоро! :beer:


Знам за каква болка говориш, щото мен ребрата още ме болят, но полека лека отшумява болката...Аз също съм в пълен покой и нищо не правя.
нямам никакво намерение да си правя експерименти и ще стискам зъби с поглед към юли-август, когато вече би трябвало да мога да карам. Аз нито съм спускач, нито карам ендуро, а крос кънтри, но все пак....
Благодаря за пожеланията, пазете се колеги!
Let's fucking DIE!
Boyan1984
 
Мнения: 2434
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 29, 2010 12:33 pm
Местоположение: Кюстендил

Re: Счупена ключица

Мнениеот Pr3d4t0R » Вто Апр 24, 2018 9:27 am

Само да вметна, че няма протектор, който да опази ключицата. При мен паднах на дясната страна изцяло на рамото и ударът беше много силен - нямах даже синка на рамото, но ключицата беше поддала. Ето такава блузка ме пази вече доста години:
Изображение
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3973
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: Счупена ключица

Мнениеот Jumpup » Вто Апр 24, 2018 11:32 am

Аз 2010 г. на ,,Монцата'' в южния счупих лявата ключица. Докторите казаха един месец да забравя за колелото, отделно от простотия след счупването се наведох да си завържа кецовете и се разкъсаха и мускулите на гърдите. :rofl: На 21-ят ден след счупването вече бях на дъртовете и скачах с твърдака. :D А в момента след петък 13-и съм със 7 шева на веждата пукнато ребро и леко сътресение на мозъка което отшумя вече. :rofl: Даже се канех на Локорско за състезанието да ходя като ми свалят шевовете в петък. :lol2: ама те го отложиха. :dontknow: Наздраве от мен и бързо възтановяване. :beer:
Аватар
Jumpup
 
Мнения: 1094
Рейтинг: 1671
Регистриран на: Вто Яну 26, 2010 12:51 pm
Местоположение: София

Re: Счупена ключица

Мнениеот Boyan1984 » Вто Апр 24, 2018 11:59 am

Ама тогава на колко си бил? Аз поне два месеца няма да рискувам с колело. Може евентуално ако доктора разреши да си подкарам тренировките с байка по асфалт за възвръщане на формата.
Let's fucking DIE!
Boyan1984
 
Мнения: 2434
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 29, 2010 12:33 pm
Местоположение: Кюстендил

Re: Счупена ключица

Мнениеот stoyancha » Вто Апр 24, 2018 12:02 pm

Търпение, че да не стане така, че да можеш да караш колело само до магазина и обратно.
Аватар
stoyancha
 
Мнения: 774
Рейтинг: 1399
Регистриран на: Съб Ное 21, 2015 4:31 pm

Re: Счупена ключица

Мнениеот Boyan1984 » Вто Апр 24, 2018 12:13 pm

Сърцето ми се къса като изпускам всеки хубав ден :bawling: ама знам че по-добре да потрая известно време, както казваш да не стане по-зле...а днеска ми е едва пети ден :nuts:
Let's fucking DIE!
Boyan1984
 
Мнения: 2434
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 29, 2010 12:33 pm
Местоположение: Кюстендил

Re: Счупена ключица

Мнениеот iL_Diavolo » Вто Апр 24, 2018 8:57 pm

И сега кво , що не вземеш да ми го дадеш това колооо да го путкарам малко , че за два месеца ще вземе да засъхне бозата в гумите , пък и веригата леко да я позахабя :D
Майтапа на страна , да се оправяш , ей :beer:
Аватар
iL_Diavolo
 
Мнения: 144
Рейтинг: 1291
Регистриран на: Съб Мар 03, 2018 10:28 pm

Re: Счупена ключица

Мнениеот Jumpup » Вто Апр 24, 2018 9:04 pm

Boyan1984 написа:Ама тогава на колко си бил? Аз поне два месеца няма да рискувам с колело. Може евентуално ако доктора разреши да си подкарам тренировките с байка по асфалт за възвръщане на формата.


На 27 години когато я счупих. Иначе две седмици физиотерапия и бях като нов. Ключицата ми зарастна и сега нямам никакви проблеми и оплаквания. :beer:
Аватар
Jumpup
 
Мнения: 1094
Рейтинг: 1671
Регистриран на: Вто Яну 26, 2010 12:51 pm
Местоположение: София

Re: Счупена ключица

Мнениеот Boyan1984 » Вто Апр 24, 2018 9:14 pm

iL_Diavolo написа:И сега кво , що не вземеш да ми го дадеш това колооо да го путкарам малко , че за два месеца ще вземе да засъхне бозата в гумите , пък и веригата леко да я позахабя :D
Майтапа на страна , да се оправяш , ей :beer:

Аре, па като се оправя ше покараме заедно :beer:
Let's fucking DIE!
Boyan1984
 
Мнения: 2434
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 29, 2010 12:33 pm
Местоположение: Кюстендил

Re: Счупена ключица

Мнениеот Boyan1984 » Вто Апр 24, 2018 9:15 pm

Jumpup написа:
Boyan1984 написа:Ама тогава на колко си бил? Аз поне два месеца няма да рискувам с колело. Може евентуално ако доктора разреши да си подкарам тренировките с байка по асфалт за възвръщане на формата.


На 27 години когато я счупих. Иначе две седмици физиотерапия и бях като нов. Ключицата ми зарастна и сега нямам никакви проблеми и оплаквания. :beer:

В какво се състоеше физиотерапията?
Let's fucking DIE!
Boyan1984
 
Мнения: 2434
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 29, 2010 12:33 pm
Местоположение: Кюстендил

Re: Счупена ключица

Мнениеот Pr3d4t0R » Вто Апр 24, 2018 11:36 pm

https://www.google.bg/search?biw=1280&b ... gpSPSsLtdM:

Jumpup - за две седмици като е зарастнала си почти като Wolverine :D
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3973
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: Счупена ключица

Мнениеот Totem » Сря Апр 25, 2018 12:31 am

Почивай, не се изсилвай да караш пак и прави точно, каквото ти казват ортопедите :)
PS: Потърси качествена рехабилитация - разлика има, повярвай ми. Студент по медицина съм и приятелката ми е рехабилитатор. Тия хора правят чудеса с възстановителния процес :peace:
Аватар
Totem
 
Мнения: 157
Рейтинг: 1234
Регистриран на: Нед Ное 25, 2012 1:44 am
Местоположение: Варна/Бургас

Re: Счупена ключица

Мнениеот Boyan1984 » Чет Апр 26, 2018 9:26 am

Лоша работа, колеги :bawling: налага се операция, щото има стърчащи костици, а и много се е изместила.
Тая година явно няма да се кара колело повече :xx(:
Let's fucking DIE!
Boyan1984
 
Мнения: 2434
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 29, 2010 12:33 pm
Местоположение: Кюстендил

Re: Счупена ключица

Мнениеот Dim » Чет Апр 26, 2018 10:34 am

Кофти е, че се налага да те режат, но го погледни от добрата страна, така коста ще ти бъде наместена хирургически и ще ти зарастне много по-бързо и качествено и после няма да имаш никакви проблеми заради неправилно зарастване! Влизай възможно най-бързо и при правилните хора, ако трябва се изръси повече, за здравето икономии не се правят!
Dim
 
Мнения: 207
Рейтинг: 1025
Регистриран на: Пет Яну 12, 2018 1:29 pm

Re: Счупена ключица

Мнениеот Boyan1984 » Чет Апр 26, 2018 11:45 am

Ходих и до други доктори за независими мнения и другите казаха, че няма никаква нужда от операция. Оказа се че първия при който ходих, ми е предписал грешния колан :xx(: от утре съм с т.нар. Осморка.
Иначе операцията може да се направи, но е напълно безсмислено и ненужно болезнено. Абе има доктори и доктори....колеги, втимавайте като карате и спортувате. На никой не го пожелавам това, пазете се и умната. :beer:
Let's fucking DIE!
Boyan1984
 
Мнения: 2434
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 29, 2010 12:33 pm
Местоположение: Кюстендил

Re: Счупена ключица

Мнениеот Pr3d4t0R » Чет Апр 26, 2018 11:58 am

Правилно си направил. В много малък процент от счупванията правят операции на запад.
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3973
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: Счупена ключица

Мнениеот Boyan1984 » Чет Апр 26, 2018 12:04 pm

Така е, радвам се че такъв развой на нещата се получи, съвсем се бях предал до преди един час....
Let's fucking DIE!
Boyan1984
 
Мнения: 2434
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 29, 2010 12:33 pm
Местоположение: Кюстендил

Следваща

Назад към Общ форум

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 26 госта