Избор на спален чувал

За всичко свързано с МТБ, което не е за някой от другите форуми. Например: разкази и преживявания, мнения по различни общи въпроси, интeресни продукти, новости и т.н.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Избор на спален чувал

Мнениеот madsnake » Пет Мар 16, 2018 10:41 am

Здравейте колеги,
обмислям един тридневен старопланински преход юли месец. Искам да спя на открито, но не искам да нося палатка. Досега съм спал в спален чувал само в палатка. Притеснението ми е първо, ако завали дъжд как го преодолявам този проблем? Второ, изисква ли се да взимам нещо подложно като надуваем дюшек? Трето, ако някой практикува този начин на спане, обезопасявате ли се по някакъв начин като периметър? При палатките поне не ми се е налагало да мисля за багаж извън палатката, а сега ще трябва да мисля за колелото а и евентуално за диви животни. Варианта за хижи винаги го има, но искам да имам и вариант за спане на открито.
Аватар
madsnake
 
Мнения: 737
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Апр 24, 2007 11:47 pm
Местоположение: Софийската джунгла

Re: Избор на спален чувал

Мнениеот moridinbg » Пет Мар 16, 2018 7:43 pm

Платнище. Има олекотени по 500гр. Аз ползвам това от 6 години - https://www.ddhammocks.com/product/ddta ... from_cat=2
От него може да си направиш и бивак, при буря или дъжд с вятър.
Ползвам го заедно с този хамак - https://www.ddhammocks.com/product/dd-frontline-hammock
Оригинално съм ги взимал за пешеходен преход в пущинаците в Австралия.

2015 така правихме обиколка на Мон Блан с колела.

По принцип по пущинаците обикновено не обезопасявам колелото. Ако съм силно притеснен го връзвам с по-засукан възел с корда и/или си прибирам предната ос.
Аватар
moridinbg
 
Мнения: 1162
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 06, 2012 11:59 pm
Местоположение: София

Re: Избор на спален чувал

Мнениеот HHristov » Съб Мар 17, 2018 9:32 am

Платнището е добър и универсален вариант за подслон при дъжд. Ако е достатъчно голямо под него може да се скрие и багажа. Има възможност да се използва и велосипеда за опора при опъването му. Другият вариант, който използвам е бивак сак. Тогава трябва да се помисли за покриване на багажа при дъжд. Един тънък найлон върши идеална работа за това. Аз задължително нося постелка. Туристическите шалтета са идеални за целта. Надуваемият дюшек не изолира добре и е страшно тежък. Дивите животни не ги мисли - те няма да се доближат, ако няма храна, която да ги привлече. В този смисъл обезопасяването на периметъра включва основно обезопасяване на храната. Най-добре е да се закачи някъде на високо и да е на известно разстояние от бивака. Ако спиш много дълбоко може да вържеш с корда велосипеда за крака си. Ако тръгне на някъде, ще те събуди. :D
HHristov
 
Мнения: 140
Рейтинг: 1460
Регистриран на: Сря Сеп 03, 2014 7:18 am
Местоположение: Шумен

Re: Избор на спален чувал

Мнениеот Speedmaster™ » Съб Мар 17, 2018 10:17 am

Изображение
Може би имате спален чувал но на мен ми допада повече идеята да се спи с хамак и спален чувал. Ако завали се връзва въже от горе и се поставя платнище или лично за по-леко ползвам ремонтно фолио. Когато спя само на земята нося шалте от пяна и спален чувал, понякога са ме полазвали насекоми, водна змия се е топлила във мен. Относно дивите животни държат дистанция и трудно ще припарят до вас, дори и да спите. Носете си също спирали против комари или други подобни средства.
Аватар
Speedmaster™
 
Мнения: 570
Рейтинг: 1448
Регистриран на: Вто Юли 01, 2014 9:07 pm
Местоположение: България

Re: Избор на спален чувал

Мнениеот Xoce2 » Пон Мар 19, 2018 12:53 pm

Задължително олекотен спален чувал. 500-800 грама, че да не ти заема място и да не тежи излишно на гърба по билото. За шалтето - еднослойно, за да може да се пристегне към раницата или кормилото, а и да спестиш някой грам. Вземи си и бивачно фолио - не знаеш кога ще ти потрябва :) Успех!
Аватар
Xoce2
 
Мнения: 68
Рейтинг: 1250
Регистриран на: Пон Юни 15, 2015 8:35 am

Re: Избор на спален чувал

Мнениеот madsnake » Пон Мар 19, 2018 1:42 pm

Бивачно фолио винаги си нося в раницата, дори на къси преходи. Ще обмисля тези хамаци с мрежите, май това наистина идва най-добрият вариант + 1 платнище.
Аватар
madsnake
 
Мнения: 737
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Апр 24, 2007 11:47 pm
Местоположение: Софийската джунгла

Re: Избор на спален чувал

Мнениеот HHristov » Пон Мар 19, 2018 2:04 pm

Тези хамаци доста ограничават възможните места за бивакуване. Трябва да има къде да го вържеш. Във високата планина такива места липсват. При хладно време трябва допълнително одеало под хамака, че голям студ на гърба. Така, освен платнището носиш и хамак, и въжета и още нещо, и общото тегло става като на палатка. Отделно, позата в която спиш е "специфична" и не всеки я понася. Това се решава донякъде с т.н. асиметрични хамаци, какъвто горе показаният не е. Имам и хамак (асиметричен), но него съм използвал най-малко за бивакуване по гореизложените причини.
HHristov
 
Мнения: 140
Рейтинг: 1460
Регистриран на: Сря Сеп 03, 2014 7:18 am
Местоположение: Шумен

Re: Избор на спален чувал

Мнениеот madsnake » Пон Мар 19, 2018 2:34 pm

Точно това мислех и аз, че на високото няма къде да се върже, но пък прецених, че така или иначе на високо не е и много добре да се спи. По мои сметки по-скоро с хамак трябва да си правиш сметката да бивакуваш в гора. Иначе то е ясно, че ще има и плюсове и минуси все един вариант. А за въжетата си мислех, че теглото им влиза в обявеното тегло на хамаците по сайтовете? Ако не е така, то това променя някои неща.
Аватар
madsnake
 
Мнения: 737
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Апр 24, 2007 11:47 pm
Местоположение: Софийската джунгла

Re: Избор на спален чувал

Мнениеот moridinbg » Пон Мар 19, 2018 3:40 pm

Аз избягвам бивакуването съвсем на открито като цяло и според мен хамаците имат едно голямо предимство пред палатките - много по-малко ограничен си откъм място. Опъвал съм над храсталаци, камъни, тръни, на наклон, над кал. Освен това хамак + платнище обикновено е по-компактно от повечето палатки - няма рейки.

За позата е така, да. Не на всички им е удобно. За мен например, айляците са най-неудобните хамаци за спане...
Аватар
moridinbg
 
Мнения: 1162
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 06, 2012 11:59 pm
Местоположение: София


Назад към Общ форум

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 26 госта