Височина на колело

За всичко свързано с МТБ, което не е за някой от другите форуми. Например: разкази и преживявания, мнения по различни общи въпроси, интeресни продукти, новости и т.н.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Височина на колело

Мнениеот boriskostoff » Чет Мар 15, 2018 6:46 pm

Здравейте!

Най-напред искам да кажа, да, проверих ФАК-а и архивираните теми, но това, което там имаше, не ми свърши работа.
Също надявам се, че съм във правилния форум - колелото, за което питам не е нито шосейно, нито планинско, а хибрид.

Така, та харесал съм си следния драг https://dragzone.bg/velosiped-drag-storm-comp-2017, съответно отидох в магазин за велосипеди за да го поръчам. На другия ден се чух с пичовете от магазина и производителят им е казал, че нямат 550мм от него, а 570 и 530. Предният ден бях казал на пичовете, че съм 180см, като според тях 550 е перфектния размер за моя ръст. Междувременно ме посъветваха да измеря и дължината на краката си (още не съм) и да позлвам онлайн калкулатор за да разбера къде съм аджеба. Също така, получих друг съвет - че златното правило било разстоянието между горната тръба на рамката и чатала ти да е около три четири пръста. Вече проверих със старото ми колело и наистина - три, четири пръста, като утре смятам да измеря в магазина какво е разстоянието ми с колело 570мм. Според пичовете от магазина пък, едните били карали 570, имайки моя ръст и било добре, според пичът пък, който ми се обади можело и малко височко да ми дойде при дълго каране. Седалката все пак се сваля, но цялостните пропорции на колелото са други. Та всичките тези еквилибристики ги правя да не се цакна все пак и ако не е подходящо това колело за мене, да се спра на друго. Моето усещане е, че надали разликата е фатална. Имам приятел, който кара много и е по-зарибен, също е карал с по-високо колело спрямо ръста си, а му е било добре. Той е 186 и идеалната дължина за него била уж 580см.

Та чакам от вас съвети с моя казус, какво да предприема. :) Благодаря предварително.
boriskostoff
 
Мнения: 6
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Сря Мар 14, 2018 4:30 pm

Re: Височина на колело

Мнениеот Boko-Loco » Пет Мар 16, 2018 10:27 am

Здравей, ако се съди по геометрията на велосипеда в сайта на производителя https://dragbicycles.com/bg/bike/storm-comp/, размер 570 не съществува! Не че са те подвели или излъгали, но както при шосейките така и при мтб в последните години размерите са по-скоро виртуални. Едно време размерите се обявяваха по дължината на седалковата тръба, която при шосейките беше равна на хоризонталната (реална=виртуална). От години обаче седалковите стават все по-къси, а хоризонталните по-дълги. И актуалният размер на седалковите тръби не носи полезна информация за размера на рамката. За това повечето производители обявяват размера по хоризонталната тръба или с букви S, M, L.. или дори според Reach & Stack. В случая явно пичовете, които са те консултирали са говорили за един и същ размер, но според различни начини за обозначаване на размерите.
За конкретния модел: най-големият размер няма да ти е висок със сигурност! На дължина, също мисля че ще ти е добре. Аз например, имам шосейка която е 540 на височина и дължина и ми е добре, а съм висок 173 см. Естествено, пробата е препоръчителна.
Надявам се да съм помогнал.
:beer:
Boko-Loco
 
Мнения: 154
Рейтинг: 1728
Регистриран на: Сря Сеп 09, 2009 11:22 am
Местоположение: София

Re: Височина на колело

Мнениеот boriskostoff » Пет Мар 16, 2018 5:11 pm

Boko-Loco написа:Здравей, ако се съди по геометрията на велосипеда в сайта на производителя https://dragbicycles.com/bg/bike/storm-comp/, размер 570 не съществува! Не че са те подвели или излъгали, но както при шосейките така и при мтб в последните години размерите са по-скоро виртуални. Едно време размерите се обявяваха по дължината на седалковата тръба, която при шосейките беше равна на хоризонталната (реална=виртуална). От години обаче седалковите стават все по-къси, а хоризонталните по-дълги. И актуалният размер на седалковите тръби не носи полезна информация за размера на рамката. За това повечето производители обявяват размера по хоризонталната тръба или с букви S, M, L.. или дори според Reach & Stack. В случая явно пичовете, които са те консултирали са говорили за един и същ размер, но според различни начини за обозначаване на размерите.
За конкретния модел: най-големият размер няма да ти е висок със сигурност! На дължина, също мисля че ще ти е добре. Аз например, имам шосейка която е 540 на височина и дължина и ми е добре, а съм висок 173 см. Естествено, пробата е препоръчителна.
Надявам се да съм помогнал.
:beer:

Да, да, благодаря ти, че бързам да го поръчвам и да го купувам :D
boriskostoff
 
Мнения: 6
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Сря Мар 14, 2018 4:30 pm

Re: Височина на колело

Мнениеот boriskostoff » Пет Мар 16, 2018 5:14 pm

Boko-Loco написа:Здравей, ако се съди по геометрията на велосипеда в сайта на производителя https://dragbicycles.com/bg/bike/storm-comp/, размер 570 не съществува! Не че са те подвели или излъгали, но както при шосейките така и при мтб в последните години размерите са по-скоро виртуални. Едно време размерите се обявяваха по дължината на седалковата тръба, която при шосейките беше равна на хоризонталната (реална=виртуална). От години обаче седалковите стават все по-къси, а хоризонталните по-дълги. И актуалният размер на седалковите тръби не носи полезна информация за размера на рамката. За това повечето производители обявяват размера по хоризонталната тръба или с букви S, M, L.. или дори според Reach & Stack. В случая явно пичовете, които са те консултирали са говорили за един и същ размер, но според различни начини за обозначаване на размерите.
За конкретния модел: най-големият размер няма да ти е висок със сигурност! На дължина, също мисля че ще ти е добре. Аз например, имам шосейка която е 540 на височина и дължина и ми е добре, а съм висок 173 см. Естествено, пробата е препоръчителна.
Надявам се да съм помогнал.
:beer:

Иначе гледам пише, че има 570, но сигурно щото хабер си нямам от геометрията хаха
boriskostoff
 
Мнения: 6
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Сря Мар 14, 2018 4:30 pm


Назад към Общ форум

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Alexi и 28 госта


cron