За карането-почивките и още нещо...

За всичко свързано с МТБ, което не е за някой от другите форуми. Например: разкази и преживявания, мнения по различни общи въпроси, интeресни продукти, новости и т.н.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

За карането-почивките и още нещо...

Мнениеот didonch » Чет Мар 15, 2018 10:27 am

Прегледах темите във форума но не открих темичка в която са дискутирани оптималните режими на каране/почивка примерно за една еднодневна разходка. На всякъде се набляга т.нар. спортно каране оптимален каданс 80, набавяне на много течности и така докато се минат на един дъх примерно 60км.
Какво става примерно ако сме запланували една еднодневна разходка 60км+? Примерно миналата година да един дъх минавах 50км. с много кратки почивки от порядъка на 15-20мин и в края на прехода "имах сили за още". Един ден след като минах 30км. и се докопах до едно прекрасно местенце и реших да поостана малко там и да се полюбувам на гледката ... и така едни 2 часа след което като се качих отново на велосипеда .... бях като пребит, смазан от умора, с две думи въобще не ми спореше въртенето на педалите. Едвам се докопах до вкъщи. Та се замислих къде бъркам?
didonch
 
Мнения: 318
Рейтинг: 1578
Регистриран на: Съб Май 14, 2016 12:09 pm

Re: За карането-почивките и още нещо...

Мнениеот stoyancha » Чет Мар 15, 2018 10:55 am

Че тялото влиза в режим на възстановяване.
Аватар
stoyancha
 
Мнения: 774
Рейтинг: 1399
Регистриран на: Съб Ное 21, 2015 4:31 pm

Re: За карането-почивките и още нещо...

Мнениеот evilzet » Чет Мар 15, 2018 11:28 am

За мен е много важно, ако е целодневно каране, да хапвам често и не много. Т.е. не с изявен обяд, след който е много трудно и тежко да караш, а много "обядчета" през час и нещо. Няма как да съчетаеш голямо каране с голяма почивка по средата - тялото наистина влиза в "sleep mode" :D .
evilzet
 
Мнения: 1479
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 17, 2006 2:19 pm
Местоположение: Варна

Re: За карането-почивките и още нещо...

Мнениеот madsnake » Чет Мар 15, 2018 11:40 am

Максимума, който си позволявам при такъв тип каране е 15 мин. за голямата почивка, малките да са максимално кратки. Тях не ги планирам, те обикновено идват като се покаже нещо за снимане например :) Ако спра за 2 часа и трябва да викам хеликоптер :D
Аватар
madsnake
 
Мнения: 737
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Апр 24, 2007 11:47 pm
Местоположение: Софийската джунгла

Re: За карането-почивките и още нещо...

Мнениеот Admin » Чет Мар 15, 2018 12:01 pm

При мен нещата зависят от типа каране. Бих ги разделил на три вида + четвърти, който са състезанията, но с тях няма да се занимавам.
Та моите три вида каране са:
1. Обичайно - това е най-честата ситуация. Караме с приятели или дори с непознати насам-натам, обикновено е съпроводено със спирания за снимки, за кратки почивки, за лепене на гуми и т.н., и т.н. При тези карания никога не съм правил планирани почивки - те идват от само себе си. Или спирам да изчакам някого, или пък мен ме чакат, защото съм спирал да снимам, или защото съм по-бавен. Варианти всякакви. Това, което все пак избягвам дори при такива карания, са дългите почивки, защото след тях тръгването наистина е по-трудно.
2. Спортно - това ми се случва много рядко. Или когато съм сам, или когато се окажа в компания, подходяща за такова каране. В тези случаи темпото е по-бързо, спиранията са по-редки и за по-кратко. Не бих ги нарекъл планирани обаче - пак зависи от маршрута и от други фактори.
3. Лежерно - това са карания, които също правя сравнително рядко, в компанията на начинаещи и хора с по-слаба физическа подготовка. При тези карания, тъй като темпото е бавно за мен, нямам никакъв проблем да правя дори дълго почивки от по един-два часа, защото тялото ми изобщо не влиза в кой знае какъв натоварващ режим при карането, че после да излиза от него при почивката. Все пак с оглед на другите участници, за които това може и да не важи, почивките обикновено не са толкова дълги, но пък може да са по-чести.

Като обобщение - едва ли има универсална рецепта, най-добре е да се вслушваш в тялото си. Ти вече си установил, че дългите почивки не ти се отразяват добре. Значи пробвай с повече на брой, но кратки. Аз затова предпочитам кръчменето да е след карането - по време на карането като цяло не ми понася.
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Re: За карането-почивките и още нещо...

Мнениеот Pr3d4t0R » Чет Мар 15, 2018 12:57 pm

За целодневно каране е много важно да се храниш. Последните години от вафли преминах на ядки+сушени плодове и се чувствам много по-заситен и пълен с енергия с тях, като сандвичите разбира си си останаха. Също така разстворени електролити във водата са много ефективни. Много важно е да се пие редовно, преди да ожаднееш/

При по-дълга почивка тялото изствиа и съответно на мускулите им трябва време отново да загреят - в такъв случай е важно натоварването да е постепенно.
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3970
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: За карането-почивките и още нещо...

Мнениеот didonch » Чет Мар 15, 2018 1:09 pm

Не се бях сетил/замислил че след по-дълга почивка тялото влиза в режим на възстановяване :rofl: . И като обобщение от казаното тук: за едно такова по-продължително каране: по-ниско темпо от "нормалното" , така че след по-продължителна "почивка" тялото да може за по-кратко време да се адаптира към натоварването; някакъв микс от ядки със сушени плодове(според предпочитанията); електролити или някакви други добавки(тук ще имам нужда от напътствия към кой производител и с какви да се снабдя), течности(наливам постоянно понеже се потя малко по-вече от останалите хора и не чакам да ожаднея, че после става кофти-случвало ми се е дори и да ми заглъхнат ушите в следствие обезводняване).
didonch
 
Мнения: 318
Рейтинг: 1578
Регистриран на: Съб Май 14, 2016 12:09 pm

Re: За карането-почивките и още нещо...

Мнениеот stoyancha » Чет Мар 15, 2018 1:12 pm

Pr3d4t0R написа:За целодневно каране е много важно да се храниш. Последните години от вафли преминах на ядки+сушени плодове и се чувствам много по-заситен и пълен с енергия с тях, като сандвичите разбира си си останаха. Също така разстворени електролити във водата са много ефективни. Много важно е да се пие редовно, преди да ожаднееш/

При по-дълга почивка тялото изствиа и съответно на мускулите им трябва време отново да загреят - в такъв случай е важно натоварването да е постепенно.


Доста хора виждам, че я правят тази комбинация от ядки+сушени плодове, но би било по-удачно да е само сушени, защото възстановяването на гликогена, което се цели от сушените се забавя доста от мазнините в ядките. Да, в пъти по-добра комбинация е от вафлите пълни с боклуци, но все пак може да се извлече повече от тях. Но мое мнение, за когото работи комбото добре да си продължава така, важното е да се въртят педалите :D

Към автора, може и просто да разтвориш магнезий и сол във водата си, вместо да си купуваш електролитни напитки.
Аватар
stoyancha
 
Мнения: 774
Рейтинг: 1399
Регистриран на: Съб Ное 21, 2015 4:31 pm

Re: За карането-почивките и още нещо...

Мнениеот didonch » Чет Мар 15, 2018 2:25 pm

stoyancha написа:Към автора, може и просто да разтвориш магнезий и сол във водата си, вместо да си купуваш електролитни напитки.

Би ли споделил някаква рецепта/съотношение на съставките примерно за 1 л вода.
didonch
 
Мнения: 318
Рейтинг: 1578
Регистриран на: Съб Май 14, 2016 12:09 pm

Re: За карането-почивките и още нещо...

Мнениеот outfaced » Чет Мар 15, 2018 4:22 pm

Много зависи дали си във форма и колко често караш. Тренирания организъм реагира по съвсем различен начин от нетренирания.
Изображение Изображение
продавам: разни неща
Аватар
outfaced
 
Мнения: 6057
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 20, 2007 3:24 pm
Местоположение: Пловдив


Назад към Общ форум

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 33 госта