Питане за пренасяне на велосипед и дисаги с Wizz Air

За всичко свързано с МТБ, което не е за някой от другите форуми. Например: разкази и преживявания, мнения по различни общи въпроси, интeресни продукти, новости и т.н.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Питане за пренасяне на велосипед и дисаги с Wizz Air

Мнениеот djeromino » Чет Окт 26, 2017 2:13 pm

Здравейте, някой скоро пренасял ли е велосипед и спортна екипировка с Wizz Air?
Видях, че има писано, но все стара информация за пренасяне на багаж, спортна екипировка, велосипеди... Извинявам се ако не съм видял някой нов пост по темата.
Казуса е следния - с велосипед и дисаги съм (няма да има с мен друго, като куфари, сакове и подобни). В дисагите са ми спален чувал, палатка, тениски и т.н. С две думи най-необходимото за лек преход за около 2 седмици.
Знам, че имаше вариант преди да минат дисагите за спортна екипировка заедно с велосипеда, стига да не надхвърля 32кг.
Схемата спускане на гуми, махане на педали, завъртане на кормилото и някак вмъкване на дисагите към велосипеда, опаковани в кашон или някакви найлони и др. подобни.
Та, скоро някой правил ли го е това и да сподели става ли тази схема? И изпускам ли нещо?

Благодаря!
djeromino
 
Мнения: 36
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Сря Мар 03, 2010 11:22 am

Re: Питане за пренасяне на велосипед и дисаги с Wizz Air

Мнениеот Alexi » Чет Окт 26, 2017 5:06 pm

тръгвай на ход от тука не се излагай :D
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Питане за пренасяне на велосипед и дисаги с Wizz Air

Мнениеот djeromino » Чет Окт 26, 2017 5:14 pm

Alexi написа:тръгвай на ход от тука не се излагай :D

:D ако имах повече време - не е лоша идеята :)
djeromino
 
Мнения: 36
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Сря Мар 03, 2010 11:22 am

Re: Питане за пренасяне на велосипед и дисаги с Wizz Air

Мнениеот Vorac » Чет Окт 26, 2017 6:49 pm

Преди няма и седмица бях пуснал в настоящия раздел тема за пренос на велосипед до Германия. На темата са й поникнали крака по някаква причина, за жалост. Коментарите обаче бяха "100 евро с DHL, 60 евро с уизеър - без повече подробности". Тъй че има надежда.
Vorac
 
Мнения: 818
Рейтинг: 1513
Регистриран на: Съб Окт 04, 2008 3:47 pm
Местоположение: София, Дружба

Re: Питане за пренасяне на велосипед и дисаги с Wizz Air

Мнениеот Yash » Чет Окт 26, 2017 8:16 pm

Vorac написа:Преди няма и седмица бях пуснал в настоящия раздел тема за пренос на велосипед до Германия. На темата са й поникнали крака по някаква причина, за жалост.

Темата си е на мястото.
Аватар
Yash
 
Мнения: 785
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Пет Юли 19, 2013 7:24 pm

Re: Питане за пренасяне на велосипед и дисаги с Wizz Air

Мнениеот Петър Велков » Чет Окт 26, 2017 8:30 pm

Не ми се ровичка за темата за до Германия и не знам кой какво е писал там, но.

Велосипед винаги се транспортира разглобен, независимо от компанията. Също така независимо от компанията, можеш да тъпчеш каквото друго си пожелаеш в кашона/кутията/сака, стига да не надхвърлиш килограмите (които вече си се определят от конкретния превозвач). На връщане от Ла Палма в кашоните имаше плодове, стативи, инструменти, дрехи и какво ли още не.

За справка, моят Giant в момента изглежда ето така:

Изображение

...и утре се хващаме за ръчичка с него и заминаваме за Кападокия.

Някои чалъми при опаковането:
- педалите се махат поради чисто габаритни причини;
- гумите не е нужно да са съвсем сплескани, но ако си с вътрешни това помага при опаковането - скъсяваш колелото с някой и друг сантиметър - освен ако не си демонтирал и двете колелета;
- ако задното колело е свалено, добра идея е да се свали и обтегачът заедно с ухото*;
- дисковете на спирачките или се свалят и прибират отделно, или се осигуряват по някакъв начин срещу изкривяване*;
- вилка/шок (при наличност) с въздушни пружини също се спадат;
- слагат се спейсъри между накладките на дисковите спирачки;
- осигуряват се срещу огъване и счупване всички команди, лостчета и други стърчащи елементи по колелото*;
- педали, лапи, оси и други части се прибират в отделна кутийка или джоб.

* Всичко със звездичка се прави поради начина, по който подхвърлят багажа ни по летищата. Мой познат е гледал с очите си как хвърлят колелото му от 2-3 метра и след това от летището са му платили ремонт на колелото + обезщетение.

Та, намираш си подходящ на форма и размери кашон, парчетисваш колелото, тъпчеш багажа около него и си в играта. Приятно пътуване! :)
"В авангарда винаги вървят онези, чиито живот прилича на сигнална ракета. Те светят, докато летят нагоре, и гаснат нависоко по обратния път. За безкрайно целеустремените обратен път няма."

Giant Reign 1.5 (Fox + XT)
Pulse TSA⌁2 custom
Drag Izoard Dura-Ace
Giant Defy Advanced 1 Ultegra
Аватар
Петър Велков
 
Мнения: 507
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Юли 30, 2012 10:28 am
Местоположение: х. Червената шапчица

Re: Питане за пренасяне на велосипед и дисаги с Wizz Air

Мнениеот djeromino » Пет Окт 27, 2017 10:11 am

Благодаря за отговорите! Доста полезна информация. Едно допълнително питане за връщането - как намирате пак кашон или каквото и да е за опаковане?
Проблема е, че искам да съм максимално компактен, нямам роднини на които да оставя кашона или каквото и да е за опаковка :).
На отиване ще го наредя някак, но за връщането ми се струва голяма дилема.
Между другото за информация - проверете в "Спиди" за пренос от България към Европа. Приятел, който пътуваше до Виена си го прекара така и цената беше доста добра - там трябва обаче да посочите адрес на доставка, нямало офис, в който да го оставите. Освен до Австрия сигурно имат и други държави до които може да се достави от "Спиди". Аз и този вариант мисля - но ще видим.
Пак, големи благодарности за отговорите!
djeromino
 
Мнения: 36
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Сря Мар 03, 2010 11:22 am

Re: Питане за пренасяне на велосипед и дисаги с Wizz Air

Мнениеот martinic3 » Пет Окт 27, 2017 3:59 pm

Намери близък магазин за колела и ги питай дали могат да ти дадат кашон или да си оставиш сегашния там.
martinic3
 
Мнения: 40
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пон Май 29, 2017 2:01 pm

Re: Питане за пренасяне на велосипед и дисаги с Wizz Air

Мнениеот outfaced » Пет Окт 27, 2017 4:06 pm

От което и да е летище до най близкия магазин за колела са бая километри, за да мъкнеш с тебе кашон ... :dontknow: Въобще в близост до летището не се сещам за опция за оставяне на кашон. Летищата обикновено умишлено са на майната си. Ако нямаш кола поне докато оставиш кашона, то тая опция увяхва. Вариант е със стреч фолио на самото летище или с байк-чанта от по сгъваемите.
Изображение Изображение
продавам: разни неща
Аватар
outfaced
 
Мнения: 6057
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 20, 2007 3:24 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Питане за пренасяне на велосипед и дисаги с Wizz Air

Мнениеот iPop » Пет Окт 27, 2017 4:47 pm

outfaced написа:От което и да е летище до най близкия магазин за колела са бая километри, за да мъкнеш с тебе кашон ... :dontknow: Въобще в близост до летището не се сещам за опция за оставяне на кашон. Летищата обикновено умишлено са на майната си. Ако нямаш кола поне докато оставиш кашона, то тая опция увяхва. Вариант е със стреч фолио на самото летище или с байк-чанта от по сгъваемите.


Лошото е че каквато и да е байк чантата все е скъпа. Миналата година проучвах въпроса и най-евтиния вариант беше 80 паунда.
Най-добре си е някакво DIY решение
Аватар
iPop
 
Мнения: 573
Рейтинг: 1544
Регистриран на: Сря Май 29, 2013 2:07 pm
Местоположение: София

Re: Питане за пренасяне на велосипед и дисаги с Wizz Air

Мнениеот djeromino » Съб Окт 28, 2017 2:37 pm

За байк чанта се сетих, но пак заема място като се сгъне - ако някой знае за някаква много компактна и лека да сподели. Идеята е да съм компактен, колкото се може повече :). Няма угодия, ей...:) Стреч фолиото се сетих, но не знам на летището дали може да мине като опаковка за спортна екипировка - някой ако е опаковал със стреч фолио велосипеда си и е минал летището така да каже :)
djeromino
 
Мнения: 36
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Сря Мар 03, 2010 11:22 am

Re: Питане за пренасяне на велосипед и дисаги с Wizz Air

Мнениеот outfaced » Съб Окт 28, 2017 4:14 pm

:magnify:
http://www.twowheeltravelblog.com/2012/ ... sy-method/

Всъщност едни изследвания в една друга област на опаковането на големи неща показват, че прозрачната опаковка "пази", защото виждайки какво се транспортира хората са по внимателни, отколкото с един кашон например.
Изображение Изображение
продавам: разни неща
Аватар
outfaced
 
Мнения: 6057
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 20, 2007 3:24 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Питане за пренасяне на велосипед и дисаги с Wizz Air

Мнениеот martinic3 » Нед Окт 29, 2017 7:31 am

Като гледам бонуса е че поне няма да го сложат под 1 тон багаж и тъй като 1 колело тежи по малко от 1 чекиран куфар, те няма да го меткат толкова. Чудя се само дали може да си сложиш задния и/или дерайльор в ръчния багаж?
martinic3
 
Мнения: 40
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пон Май 29, 2017 2:01 pm

Re: Питане за пренасяне на велосипед и дисаги с Wizz Air

Мнениеот djeromino » Нед Окт 29, 2017 10:24 am

outfaced написа::magnify:
http://www.twowheeltravelblog.com/2012/ ... sy-method/

Всъщност едни изследвания в една друга област на опаковането на големи неща показват, че прозрачната опаковка "пази", защото виждайки какво се транспортира хората са по внимателни, отколкото с един кашон например.


Доста полезно! Благодаря!
djeromino
 
Мнения: 36
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Сря Мар 03, 2010 11:22 am

Re: Питане за пренасяне на велосипед и дисаги с Wizz Air

Мнениеот ludanik » Съб Ное 04, 2017 12:50 pm

Много пъти съм пътувал от Англия до БГ и обратно с колелото на самолет, и всеки път го опаковам по следният начин:
Махам каплите и ги слагам от двете страни на колелото. После го опаковам/овивам с прозрачно фолйо (cling film). Добра идея е да симахнеш обтегача (само от болта) и да сложеш нещо на накладките (аз слагам левче или евро) и слагам по един кат изулирпанд на ръкохватките за да стегнат. После когато пристигна разопаковам всичко и яхвам колелото а фолйото в коша за боклук. Навръщане същата схема, през някой магазин за фолйо и го хвърлям в раницата. Педалите един път ги обърнах е при пренасянето ми надраха шока, от тогава не съм. Ако си с две дисаги едната можеш да се опиташ да я побереш в триъгълникът а другата между задната кобилица където е и обтегачът. Миналата година от БГ до Англия wizz ми искаха 50лв за спортна стока, но не се сещам за кила...
Приятно изкарване чакам снимки ;)
ludanik
 
Мнения: 46
Рейтинг: 1100
Регистриран на: Вто Мар 09, 2010 2:35 pm
Местоположение: Велико Търново

Re: Питане за пренасяне на велосипед и дисаги с Wizz Air

Мнениеот djeromino » Нед Ное 05, 2017 12:19 pm

@ludanik
Ей, това ми трябваше като информация дали става :)! Много благодаря! - знам, че до 32кг може. Просто не знаех дали тази схема, която описа работи :).
Големи благодарност! :beer:
djeromino
 
Мнения: 36
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Сря Мар 03, 2010 11:22 am

Re: Питане за пренасяне на велосипед и дисаги с Wizz Air

Мнениеот moridinbg » Нед Ное 05, 2017 1:50 pm

От години прилагам тази схема между Лондон, Париж, Берлин и София - viewtopic.php?f=3&t=146963&p=1067540#p956023
Никога не съм имал проблеми, от време на време искат да се уверят, че гумите са спаднати.
Пази стеншъните на вилката.
Имай едно на ум, че такъв тежък и безформен багаж се третира още по-зле от летищните хамали и от куфарите - мятат беразборно, хващат за каквото им падне, трупат друг багаж отгоре...
Аватар
moridinbg
 
Мнения: 1162
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 06, 2012 11:59 pm
Местоположение: София

Re: Питане за пренасяне на велосипед и дисаги с Wizz Air

Мнениеот djeromino » Пон Ное 06, 2017 5:40 pm

moridinbg написа:От години прилагам тази схема между Лондон, Париж, Берлин и София - viewtopic.php?f=3&t=146963&p=1067540#p956023
Никога не съм имал проблеми, от време на време искат да се уверят, че гумите са спаднати.
Пази стеншъните на вилката.
Имай едно на ум, че такъв тежък и безформен багаж се третира още по-зле от летищните хамали и от куфарите - мятат беразборно, хващат за каквото им падне, трупат друг багаж отгоре...

Привет, благодаря за съвета! Бих си взел такава чанта, но ще ми заема много място по пътя и това ще е проблем за мен. Няма на кой да я оставя чантата и после да си я взема на връщане:).
Принципно видях, че има опция на Спиди да пренасят спортна екипировка и излиза май към 60лв. Но това тепърва ще го проучвам. Там се надявам поне да са по-внимателни с велосипеда.
djeromino
 
Мнения: 36
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Сря Мар 03, 2010 11:22 am


Назад към Общ форум

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: trail и 36 госта