Пресичане на Орлов мост.

За всичко свързано с МТБ, което не е за някой от другите форуми. Например: разкази и преживявания, мнения по различни общи въпроси, интeресни продукти, новости и т.н.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Пресичане на Орлов мост.

Мнениеот newbiebg » Пон Авг 07, 2017 9:21 am

Здравейте, колеги!

Имам едно питане, като е възможно и други хора преди мен да са го поставяли - как е възможно да се пресече безопасно бул. "Цариградско шосе" при Орлов мост, като си карам по велоалеята на бул. "Христо и Евлоги Георгиеви", без да се омешвам с автомобилния трафик?

Предварително благодаря на всички, които се включат по темата.
---
Верен почитател на велосипеди "Спринт" и техния производител "Макском", http://maxcombike.com/. Имам и много топли спомени и приятни емоции с велосипеди "Балкан" (които по едно време се казваха и "Weekend") на завода в гр. Ловеч.
Аватар
newbiebg
 
Мнения: 60
Рейтинг: 1160
Регистриран на: Вто Апр 04, 2017 3:00 pm
Местоположение: София

Re: Пресичане на Орлов мост.

Мнениеот Lucky Loser » Пон Авг 07, 2017 9:35 am

С велосипед отгоре няма как, освен ако не се движиш по платното с автомобилите. Иначе пеша - само през подлеза.
Боря се за мнения - всекоя бройка е изключително важна !
П.С. И аз имам няколко велосипеда, но са тайна !

Komoot профил
Аватар
Lucky Loser
 
Мнения: 1858
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Фев 21, 2013 8:35 pm

Re: Пресичане на Орлов мост.

Мнениеот newbiebg » Пон Авг 07, 2017 3:06 pm

Благодаря ти за отговора, Lucky Loser.

Аз до момента пресичах това място наравно с колите, но все повече ми се струва изключително безразсъдно подобно поведение и се опитвам, доколкото мога, да съм встрани от автомобилния трафик. Докато прекосявам града, за да стигна от кв. "Манастирски ливади - Изток" до кв. "Редута" това е едното най-неприятно място. Другото е кръстовището на ул. "Оборище" и бул. "Ситняково", за да поема нагоре по ул. "Марагидик". През останалата част от маршрута е спокойно и карам по велоалеи, вътрешноквартални улички или в паркове.

Явно ще трябва да се настроя за пресичане на тези два булеварда през подлезите, в името на личната ми безопасност. Поне докато не се появят решения от типа на вело-светофари, каквито има на някои места в града.
---
Верен почитател на велосипеди "Спринт" и техния производител "Макском", http://maxcombike.com/. Имам и много топли спомени и приятни емоции с велосипеди "Балкан" (които по едно време се казваха и "Weekend") на завода в гр. Ловеч.
Аватар
newbiebg
 
Мнения: 60
Рейтинг: 1160
Регистриран на: Вто Апр 04, 2017 3:00 pm
Местоположение: София

Re: Пресичане на Орлов мост.

Мнениеот victortrt » Пон Авг 07, 2017 3:17 pm

Къде трябва да стигнеш, има пряк път през Борисовата към Зала Фестивална.
victortrt
 
Мнения: 2130
Рейтинг: 1759
Регистриран на: Пет Май 09, 2014 8:15 am

Re: Пресичане на Орлов мост.

Мнениеот noncho » Пон Авг 07, 2017 9:38 pm

Аз от същото място до Гео Милев се отклонявам при метрото на стадиона през Борисовата, през нея нагоре и после пускане към подлеза на Цариградско към Яворов.
Ето тук се вижда - https://www.strava.com/activities/1079972859
Моите снимки @ http://www.NonchoILiev.com
Аватар
noncho
 
Мнения: 98
Рейтинг: 1285
Регистриран на: Вто Май 11, 2010 3:52 pm

Re: Пресичане на Орлов мост.

Мнениеот Yash » Пон Авг 07, 2017 10:28 pm

Друг вариант е през Хладилника, Ловен парк, Борисова, подлеза на Жендов и по Коперник нагоре към Редута.
Аватар
Yash
 
Мнения: 785
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Пет Юли 19, 2013 7:24 pm

Re: Пресичане на Орлов мост.

Мнениеот newbiebg » Вто Авг 08, 2017 10:19 am

Благодаря Ви за коментарите, колеги.

През Борисовата градина доста ми се удължава маршрутът. Принципно аз идвам от бул. "Витоша" - ул. "Съборна" - Градската градина - ул. "Иван Вазов" и оттам нататък, ако успея да се придвижа безопасно до бул. "Христо и Евлоги Георгиеви" ще се включа по велоалеята на Канала, след което се включвам в трафика по ул. "Оборище" и ми предстои втори подлез при кръстовището с бул. "Ситняково" и оттам нагоре по ул. "Марагидик".
---
Верен почитател на велосипеди "Спринт" и техния производител "Макском", http://maxcombike.com/. Имам и много топли спомени и приятни емоции с велосипеди "Балкан" (които по едно време се казваха и "Weekend") на завода в гр. Ловеч.
Аватар
newbiebg
 
Мнения: 60
Рейтинг: 1160
Регистриран на: Вто Апр 04, 2017 3:00 pm
Местоположение: София

Re: Пресичане на Орлов мост.

Мнениеот victortrt » Вто Авг 08, 2017 10:35 am

Нещо не си избрал най-краткия и удачен път. От Витошка, можеш да се пуснеш вдясно по алеята около НДК и оттам да се качиш на алеята по канала, после вече борисовата.
victortrt
 
Мнения: 2130
Рейтинг: 1759
Регистриран на: Пет Май 09, 2014 8:15 am

Re: Пресичане на Орлов мост.

Мнениеот Yash » Вто Авг 08, 2017 11:39 am

През центъра е също толкова дълъг и много по-натоварен. И нали маршрутът ти беше Манастирски ривади - Изток - Редута?
Отвори си карта на София. Тегли права линия между двете дестинации и така си направи най-удачния маршрут. Има много варианти.
Аватар
Yash
 
Мнения: 785
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Пет Юли 19, 2013 7:24 pm

Re: Пресичане на Орлов мост.

Мнениеот moridinbg » Вто Авг 08, 2017 1:38 pm

От Манастирски до Редута изобщо нямаш работа към Витошка и Съборна. Имаш различни чисти варианти през Южен, Ловен парк и Борисова.
Цариградско го пресичай по ул. Незабравка, която минава отдолу. Така практически няма да минеш през нито едно голямо кръстовище или подлез.

Ето г/д аз как минавам, когато ходя от парка на Гео Милев до Бояна - https://goo.gl/maps/t3xEw8XWedz
С около километър и половина по-дълго е от най-директния по канала, но дишаш много по-малко изгорели динозаври и има едно единствено голямо кръстовище - пред х. Хемус.
Аватар
moridinbg
 
Мнения: 1162
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 06, 2012 11:59 pm
Местоположение: София

Re: Пресичане на Орлов мост.

Мнениеот newbiebg » Вто Авг 08, 2017 5:19 pm

Благодаря Ви за коментарите и насоките, колеги.

Няколко от Вас ме насочват към Борисовата градина, но на мен не ми се минава оттам. Дори да е най-прекият и екологичен маршрут.

Моите лични предпочитания са да си мина през центъра по бул. "Витоша" - от Южен парк до Съдебна палата и оттам да се отклоня надясно. Може и по-дълго да е, но пък е по-интересно. Поне за мен. Ще проуча какъв би бил ефектът, ако се отклоня по велоалеята покрай НДК надолу към подлеза и оттам покрай Канала. Целта ми е да имам минимум среща с каквито и да е МПС-та по пътя. И явно това ще бъде новият ми маршрут, поне докато не се изградят нови велоалеи през центъра и докато не се ограничи по някакъв начин автомобилният трафик там.

Тъкмо преди малко видях дискусия в групата на "Велоеволюция" във Фейсбук, в която авторът й поставя въпроса да не се приоритизират нито един вид транспорт, като описва предимствата на това да се вози в колата си, но според мен градовете на бъдещето трябва да предлагат удобна и спокойна среда за пешеходци, велосипедисти, градски транспорт и оттам нататък за всички останали. И аз не отричам удобството на автомобила в урбанизирана среда - например при пътуване с такси (вкл. за куриерските компании и тези, които правят други доставки по домовете), но ако се мисли средно- и дългосрочно това, което е в момента, трябва да се промени. В София и в другите големи градове у нас, освен че автомобилите са доминиращи на много места, и самите населени места не се мият редовно и можете да си представите какво се получава с въздуха на тези места. И го дишаме всички ние, вкл. поколенията, които идват след нас, както и нашите родители.
---
Верен почитател на велосипеди "Спринт" и техния производител "Макском", http://maxcombike.com/. Имам и много топли спомени и приятни емоции с велосипеди "Балкан" (които по едно време се казваха и "Weekend") на завода в гр. Ловеч.
Аватар
newbiebg
 
Мнения: 60
Рейтинг: 1160
Регистриран на: Вто Апр 04, 2017 3:00 pm
Местоположение: София

Re: Пресичане на Орлов мост.

Мнениеот victortrt » Вто Авг 08, 2017 5:30 pm

То ти хубаво ги пишеш тия пожелателни работи, но малко си в нарушение - Витошка от НДК до съдебната си е забранена за пешеходци.
Отделно доста обикаляш излишно из градска среда.
victortrt
 
Мнения: 2130
Рейтинг: 1759
Регистриран на: Пет Май 09, 2014 8:15 am

Re: Пресичане на Орлов мост.

Мнениеот Lucky Loser » Вто Авг 08, 2017 5:30 pm

newbiebg написа:И явно това ще бъде новият ми маршрут, поне докато не се изградят нови велоалеи през центъра

Да.. след има-няма 30-тина години :D
Боря се за мнения - всекоя бройка е изключително важна !
П.С. И аз имам няколко велосипеда, но са тайна !

Komoot профил
Аватар
Lucky Loser
 
Мнения: 1858
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Фев 21, 2013 8:35 pm

Re: Пресичане на Орлов мост.

Мнениеот LiveByTheCode » Вто Авг 08, 2017 9:14 pm

В София в момента ( и за в бъдеще) всичко се прави в полза на автомобилите. Всички нови кръстовища предимство имат колите, пешеходците се избутват в подлезите и се слагат някви тъпи бутони по пешеходните светофари които нямат абсолютно никакво значение за трафика... за велосипедистите въобще не се мисли абсолютно нищо нула.
LiveByTheCode
 
Мнения: 169
Рейтинг: 1508
Регистриран на: Вто Ное 04, 2014 2:47 pm

Re: Пресичане на Орлов мост.

Мнениеот Yash » Вто Авг 08, 2017 10:10 pm

victortrt написа:...но малко си в нарушение - Витошка от НДК до съдебната си е забранена за пешеходци.

Не пешеходци, а е забранено карането на велосипед.
Аватар
Yash
 
Мнения: 785
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Пет Юли 19, 2013 7:24 pm

Re: Пресичане на Орлов мост.

Мнениеот victortrt » Сря Авг 09, 2017 8:52 am

Велосипедисти мислех, пешеходци съм написал. Явно грешка на перото /клавиатурата/.
victortrt
 
Мнения: 2130
Рейтинг: 1759
Регистриран на: Пет Май 09, 2014 8:15 am

Re: Пресичане на Орлов мост.

Мнениеот newbiebg » Сря Авг 09, 2017 10:50 am

victortrt, знам, че е забранено, но така като гледам почти никой не спазва забраната. :-) Откъде се предполага да минаваме, като целият град е задръстен от автомобили, вкл. във вътрешнокварталните улички - сиреч освен паркирали, и непрекъснато щъкащи такива напред-назад? Пък и едно е да минеш парадно по "Витошка", друго си е да се мушиш като диверсант из разни паралелни улички.

Днес, докато се придвижвах из града по моето трасе, ми се отрови душата. То не бяха коли, то не бяха бусове, камиони... Вкл. по улици, които в други дни бяха необичайно спокойни (а сме все още август месец). Отвсякъде изскачат (отделно на едно място имаше и строителен ремонт, който допълнително вдигаше прахоляк). Стигнах до Орлов мост и реших, че няма да я бъде тая с пресичане през подлеза и се върнах. Докато не се направи някакво пряко трасе от центъра към "Редута" ще си карам до Южния парк, НДК и "Витошка" и туй то. Предостатъчно вредни газове дишам дори само в този участък, а какво остава да се мушна в трафика и да подишам още, докато стигна до "Марагидик" (съответно и при връщането обратно). Някои от Вас предложиха по-безопасно и безконфликтно преминаване през Борисовата градина, но на мен лично първо не ми се минава оттам въобще, и второ увеличава ми се маршрутът.

Вярно е, че за момента градът е подчинен на МПС-тата (аз и поради тази причина откакто дойдох в София през 2005-та година не си вземах колелото, защото е някакъв кошмар с този трафик, но в един момент реших, че няма смисъл повече да отлагам това решение и си го докарах; смятам, че колкото повече хора сме на две колела, толкова по-мощен социален фактор ще станем). Виждам скептицизъм сред някои от Вас, че в обозримо бъдеще нещата могат да се променят, но както е казано - винаги има надежда! :-)

И писах на Общината да бъдат така любезни да поразширят велоалеята от Южен парк до бул. "Пенчо Славейков" - по-конкретно източната й част, която ми се струва по-натоварената. Там си е една мини-веломагистрала, особено сутрин, но вероятно така и през целия ден, както и вечерта. Дано да обърнат внимание. От "Велоеволюция" са обезсърчени, че много от исканията им били квалифицирани от общинската администрация като нереални и невъзможни. Ще видим тази работа.
---
Верен почитател на велосипеди "Спринт" и техния производител "Макском", http://maxcombike.com/. Имам и много топли спомени и приятни емоции с велосипеди "Балкан" (които по едно време се казваха и "Weekend") на завода в гр. Ловеч.
Аватар
newbiebg
 
Мнения: 60
Рейтинг: 1160
Регистриран на: Вто Апр 04, 2017 3:00 pm
Местоположение: София

Re: Пресичане на Орлов мост.

Мнениеот moridinbg » Сря Авг 09, 2017 11:00 am

newbiebg написа:victortrt, знам, че е забранено, но така като гледам почти никой не спазва забраната. :-)

За това сме на това дередже :( "Абе забранено е, ама другите минават, така че и аз ще минавам" :(
Аватар
moridinbg
 
Мнения: 1162
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 06, 2012 11:59 pm
Местоположение: София

Re: Пресичане на Орлов мост.

Мнениеот xargs » Сря Авг 09, 2017 11:22 am

moridinbg написа:
newbiebg написа:victortrt, знам, че е забранено, но така като гледам почти никой не спазва забраната. :-)

За това сме на това дередже :( "Абе забранено е, ама другите минават, така че и аз ще минавам" :(


Съгласен съм с теб, но трябва да се отбележи, че има разлика от нарушение до нарушение и обобщаването им не винаги води до ползотворна дискусия. В действителност велосипедното придвижване из София е много затруднено, и докато не се изгради подходяща инфраструктура, нарушенията на някои правила са нужното зло, най-вече с цел собствена безопасност.
Аватар
xargs
 
Мнения: 454
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Фев 19, 2012 12:01 am
Местоположение: София

Re: Пресичане на Орлов мост.

Мнениеот Lucky Loser » Сря Авг 09, 2017 11:33 am

newbiebg написа: Някои от Вас предложиха по-безопасно и безконфликтно преминаване през Борисовата градина, но на мен лично първо не ми се минава оттам въобще, и второ увеличава ми се маршрутът.

Това не мога да го приема за довод. Само защото ще ти се увеличи маршрута с 1-2 км, да минаваш през изцяло пешеходна зона(в случая Витошка) е някак несериозно.

xargs написа:нарушенията на някои правила са нужното зло, най-вече с цел собствена безопасност.

Също и това. Има логика за личната, но пък така пешеходците по Витошка не са в безопасност. А и колко майки с деца се придвижат по нея.

Не ме разбирайте погрешно. В крайна сметка лично мнение - всеки сам си носи главата на раменете и преценява за себе си. Но лошото име за вело общността е за.. всички :)
Боря се за мнения - всекоя бройка е изключително важна !
П.С. И аз имам няколко велосипеда, но са тайна !

Komoot профил
Аватар
Lucky Loser
 
Мнения: 1858
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Фев 21, 2013 8:35 pm

Re: Пресичане на Орлов мост.

Мнениеот victortrt » Сря Авг 09, 2017 1:17 pm

То и аз гледам, че не се спазва много забраната, но факт е, че я има и има смисъл в нея.
Просто Витошка е пешеходна улица с деца и т.н., има успоредна алея по цар Асен. Дали е удачно или не да е забранена за велосипеди, не коментирам, но категорично от ман. ливади до Редута /където и да е крайната ти цел, което не си споделил/, пътят ти през съборна и орлов мост е доста заобиколен.
Отделно в центъра има и доста еднопосочни и павирани улици, но всеки сам решава. Погледни картата, разучи някой уикенд възможните пътища /около Токуда също има велоалея,
victortrt
 
Мнения: 2130
Рейтинг: 1759
Регистриран на: Пет Май 09, 2014 8:15 am

Re: Пресичане на Орлов мост.

Мнениеот xargs » Сря Авг 09, 2017 2:43 pm

Да уточня, че съм съгласен със забраната за велосипеди на Витошка, прекалено много щъкащи хора има, за да е безопасно карането на велосипед там. Но, ако отиваш на работа в 0700, когато на пешеходната зона има 2ма човека на кръст, не мисля че е проблем. Или ползването на някои тротоари - този на Симеоновско шосе например, или на алея Яворов, където карането по платното си е доста рисково.
Аватар
xargs
 
Мнения: 454
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Фев 19, 2012 12:01 am
Местоположение: София

Re: Пресичане на Орлов мост.

Мнениеот emilio94 » Сря Авг 09, 2017 3:03 pm

То забраната за Витошка,важи само в посока Патриарха св.Неделя,защото там е единственият знак че има забрана за движение на велосипеди.
emilio94
 
Мнения: 39
Рейтинг: 1185
Регистриран на: Вто Сеп 01, 2015 9:49 pm

Re: Пресичане на Орлов мост.

Мнениеот victortrt » Сря Авг 09, 2017 3:14 pm

Не е така, и до съдебната палата има знак, а май и на всяко кръстовище. Друг е въпросът, че не се много виждат от постройките на кръчмите.
victortrt
 
Мнения: 2130
Рейтинг: 1759
Регистриран на: Пет Май 09, 2014 8:15 am

Re: Пресичане на Орлов мост.

Мнениеот emilio94 » Сря Авг 09, 2017 4:15 pm

Няма други,имаше, но отдавна няма.
emilio94
 
Мнения: 39
Рейтинг: 1185
Регистриран на: Вто Сеп 01, 2015 9:49 pm

Re: Пресичане на Орлов мост.

Мнениеот emilio94 » Сря Авг 09, 2017 4:19 pm

Стига с глупостите на общината.Малко по темата,от М.ливади до Редута през Витошка,по-разнообразен маршрут може да е само през Банишора Ц.г :rofl: ара.
emilio94
 
Мнения: 39
Рейтинг: 1185
Регистриран на: Вто Сеп 01, 2015 9:49 pm

Re: Пресичане на Орлов мост.

Мнениеот светльо-toxin34 » Сря Авг 09, 2017 6:54 pm

Интересно ...живея в Слатина ...пътя ми е почти един и същ като този до Редута . Минавам си Орлов мост с трафика . От НДК-то до Славейков по велоалеята, после с трафика по Евлоги и Христо Георгиеви до Мадрид...и по Мадрид до Слатинска ....не съм имал проблем с трафика до сега .
Аватар
светльо-toxin34
 
Мнения: 54
Рейтинг: 1320
Регистриран на: Пет Мар 18, 2016 8:17 pm

Re: Пресичане на Орлов мост.

Мнениеот newbiebg » Съб Авг 12, 2017 8:03 am

victortrt, Yash, moridinbg, emilio94, ще взема забележките ви под внимание и оттук насетне повече няма да карам колелото по "Витошка" в пешеходната й част (ако имам път оттам, ще го бутам пешком), поне докато падне (евентуално) забраната някой ден (в другите големи градове в страната, пък и в по-малките, си имат главни пешеходни улици, но не са ми известни никъде такива ограничения, както в столицата ни). Така или иначе, винаги се стремя да уважавам пешеходците, вкл. когато се движат по велоалея, но това не е причина да се нарушават правилата такива, каквито са - напълно сте прави.

светльо-toxin34, напълно те разбирам. И аз до момента почти не съм имал проблем с трафика, освен в един-единствен случай, когато при заход да се престроя от дясна в средна лента за завиване наляво от бул. "Ботевградско шосе" по бул. "Ситняково", когато един мотопед ме удари отзад (понесох известни материални щети, които наложиха и смяна на задната капла, но само това; мотористът също не бе ранен, освен че се удари в мен - смятам, че имаше възможност да ме заобиколи и отляво, и отдясно - в този момент движението бе доста спокойно в този участък, но се ударихме; приемам, че във всеки подобен инцидент вина имат и двете страни, така че отчитам и моята несъобразителност в този момент). Та тази случка ми е напълно достатъчна - и вече гледам да карам по-далеч от трафика (особено по централни булеварди). Освен заради риска от инцидент, и заради мръсните газове и запрашеността.
---
Верен почитател на велосипеди "Спринт" и техния производител "Макском", http://maxcombike.com/. Имам и много топли спомени и приятни емоции с велосипеди "Балкан" (които по едно време се казваха и "Weekend") на завода в гр. Ловеч.
Аватар
newbiebg
 
Мнения: 60
Рейтинг: 1160
Регистриран на: Вто Апр 04, 2017 3:00 pm
Местоположение: София

Re: Пресичане на Орлов мост.

Мнениеот victortrt » Пон Авг 14, 2017 11:02 am

От днес почва ремонт на Орлов мост и съдейки по днешното задръстване, е добре той да се избягва. Щял да продължи 10 дни, може би обаче работни.
victortrt
 
Мнения: 2130
Рейтинг: 1759
Регистриран на: Пет Май 09, 2014 8:15 am

Re: Пресичане на Орлов мост.

Мнениеот Lucky Loser » Пон Авг 14, 2017 11:20 am

За момента е само в посока Орлов. Движението към Плиска е нормално.
Боря се за мнения - всекоя бройка е изключително важна !
П.С. И аз имам няколко велосипеда, но са тайна !

Komoot профил
Аватар
Lucky Loser
 
Мнения: 1858
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Фев 21, 2013 8:35 pm

Следваща

Назад към Общ форум

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 34 госта