Електрическите планински велосипеди | Основна информация

За всичко свързано с МТБ, което не е за някой от другите форуми. Например: разкази и преживявания, мнения по различни общи въпроси, интeресни продукти, новости и т.н.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Електрическите планински велосипеди | Основна информация

Мнениеот Admin » Чет Юни 15, 2017 7:51 am

Изображение
Може би ги харесвате и се изкушавате да подкарате един такъв. Може би ги презирате и смятате, че са за някакви слаботелесни колоездачи. Може би наблюдавате бурното им развитие със смесица от интерес и безразличие, приемайки ги за поредната мода, която може да отшуми, а може и да се задържи. Каквото и да е отношението ви към електрическите маунтин байкове (за краткост ще използваме и съкращението „е-МТБ”), те вече са тук и набират все повече сила. Много по-лесно ни е да се сетим за производител, който има такъв велосипед в каталога си, отколкото за такъв, който няма. И макар че в България те навлизат по-бавно, което се дължи главно на финансови причини (цената им), няма как бумът на "електричките" да подмине и нашата страна. Затова решихме, че е добре да ви запознаем с най-важните неща, които характеризират съвременните е-байкове за каране в планината.
http://www.mtb-bg.com/index.php/special ... mtb-basics
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Re: Електрическите планински велосипеди | Основна информация

Мнениеот Любо » Чет Юни 15, 2017 12:27 pm

Аз започвам да събирам за едно такова: https://www.nicolai-bicycles.com/shop/e ... bikes.html :D
Nicolai Ion 16
Аватар
Любо
 
Мнения: 665
Рейтинг: 1357
Регистриран на: Вто Дек 10, 2013 10:44 am
Местоположение: София

Re: Електрическите планински велосипеди | Основна информация

Мнениеот evilzet » Чет Юни 15, 2017 2:51 pm

На мен ми е интересно как форумната мисъл ще вземе завоя - задружно оплювахме електричките, когато не бяха в планински вариант... сега ще трябва да им се радваме ?!
evilzet
 
Мнения: 1479
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 17, 2006 2:19 pm
Местоположение: Варна

Re: Електрическите планински велосипеди | Основна информация

Мнениеот Любо » Чет Юни 15, 2017 3:22 pm

На мен винаги ми е харесвала идеята за елетричките, но ми бяха доста грозни. До сега....
Nicolai Ion 16
Аватар
Любо
 
Мнения: 665
Рейтинг: 1357
Регистриран на: Вто Дек 10, 2013 10:44 am
Местоположение: София

Re: Електрическите планински велосипеди | Основна информация

Мнениеот iL Diavolo » Чет Юни 15, 2017 4:12 pm

Аз пък съм харесал ей това - https://www.cube.eu/en/2017/e-bike-hard ... lack-2017/ :popcorn:
!!! със скотовете съм !!!
Аватар
iL Diavolo
 
Мнения: 85
Рейтинг: 1225
Регистриран на: Съб Сеп 10, 2011 5:55 pm

Re: Електрическите планински велосипеди | Основна информация

Мнениеот Pr3d4t0R » Чет Юни 15, 2017 4:24 pm

Мнението ми е, че даже и на доста дърти години ще имаме възможност за дълги преходи, благодарение на такива технологии.
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3970
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: Електрическите планински велосипеди | Основна информация

Мнениеот outfaced » Чет Юни 15, 2017 4:29 pm

Там е работата, че не са дълги ...
Когато ги направят такива, че да можеш цал ден да прекараш с тях в планината, тогава ще ми станат атрактивни.

Това което не става ясно, а и аз като съм пробвал не обърнах внимание е на каква степен на подпомагане си на 0 ... демек системата само компенсира допълнителното тегло и усилието нагоре е идентично с нормален байк. Иначе на "турбо" верно е много яко :D

Но с тоя кютук долу и с това тегло забравяш за чепати технични пътеки.

Има и още един много съществен минус във сегашната технология, който не се споменава. За да зацепи подпомагането е нужен 1/4-1/2 оборот. Това прави карането на ниска скорост по техничен терен доста тегава работа. Негатива се проявява навсякъде някъде където искаш само с леко чукване на педалите да преодолееш някакво препятствие или да ускориш. Врътнеш малко - голям зор ... врътнеш малко повече изведнъж рипне.
Изображение Изображение
продавам: разни неща
Аватар
outfaced
 
Мнения: 6057
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 20, 2007 3:24 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Електрическите планински велосипеди | Основна информация

Мнениеот Alexi » Чет Юни 15, 2017 5:20 pm

iL Diavolo написа:Аз пък съм харесал ей това - https://www.cube.eu/en/2017/e-bike-hard ... lack-2017/ :popcorn:

на тия 17 кила турили тъндър бърт гума да педалираш леко :D
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Електрическите планински велосипеди | Основна информация

Мнениеот taurus13 » Чет Юни 15, 2017 10:32 pm

Е....те кусурите ще ги оправят и теглото им ще падне....само си спомнете къде бяха преди 5 години....просто си иска време. Не ги виждам преди едно още 15 години да станат масови, пък дори и повече...
Изображение
Аватар
taurus13
 
Мнения: 5727
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Дек 17, 2007 10:07 am

Re: Електрическите планински велосипеди | Основна информация

Мнениеот evilzet » Пет Юни 16, 2017 10:39 am

Таман като одъртеем :D
evilzet
 
Мнения: 1479
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 17, 2006 2:19 pm
Местоположение: Варна

Re: Електрическите планински велосипеди | Основна информация

Мнениеот Alexi » Пет Юни 16, 2017 12:07 pm

според мен подобен велосипед трябва да е сингъл спийд .. батерията ще помага нагоре ,ще падне с 1 кило поне теглото и ще се опрости доста като механика ,и цената ще е надолу
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Електрическите планински велосипеди | Основна информация

Мнениеот Lucky Loser » Пет Юни 16, 2017 12:50 pm

Сякаш производителите искат цената да падне реезко надолу :)
Боря се за мнения - всекоя бройка е изключително важна !
П.С. И аз имам няколко велосипеда, но са тайна !

Komoot профил
Аватар
Lucky Loser
 
Мнения: 1854
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Фев 21, 2013 8:35 pm

Re: Електрическите планински велосипеди | Основна информация

Мнениеот SteliyanStoyanov » Вто Юни 27, 2017 4:44 pm

Преди седмица се върнах от 20 дневно каране в Доломитите. 90% от байковете, които виждах по пътеките бяха електрически Кюбове, не можех да повярвам направо. Баби и дядовци германци купуват и карат яко, явно много се кефят. В словенските алпи откарах 3 дни и там същото положение.
SteliyanStoyanov
 
Мнения: 22
Рейтинг: 1260
Регистриран на: Вто Окт 04, 2016 4:02 pm

Re: Електрическите планински велосипеди | Основна информация

Мнениеот Insight » Вто Юни 27, 2017 8:46 pm

Аз добра дума за моторни превозни средства в планината (с къфто ще да е мотор) няма да кажа.... въпреки, че сигур в този форум на пръсти се броят хората, които са по-близко до старостта от мен, не мисля, че целта е да правим всичко навсякъде общодостъпно. Като спрат да ми стигат силите да качвам Черни връх, ще карам до Тихия кът.. и така нататък.
To call each thing
by its right name..
Аватар
Insight
 
Мнения: 526
Рейтинг: 1737
Регистриран на: Нед Ное 01, 2009 7:19 pm
Местоположение: София

Re: Електрическите планински велосипеди | Основна информация

Мнениеот LiveByTheCode » Пет Юли 21, 2017 4:10 pm

Изображение
Specialized Turbo Levo emtb

Явно европейците вече са доста доста по мързеливи от американците :smash: :smash:
A гледам и че в България вече се карат тия моторчета :evil:
LiveByTheCode
 
Мнения: 169
Рейтинг: 1508
Регистриран на: Вто Ное 04, 2014 2:47 pm

Re: Електрическите планински велосипеди | Основна информация

Мнениеот Pr3d4t0R » Пет Юли 21, 2017 6:23 pm

За градът е перфектният начин на придвижване, особено в по-цивилизована среда и добра инфраструктура - бързо, ефективно и без изпотяване. Културата на придвижване в Америка е коренно различна, както и близостта на работното място - заради това големите разлики.
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3970
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: Електрическите планински велосипеди | Основна информация

Мнениеот taurus13 » Пет Юли 21, 2017 9:47 pm

SteliyanStoyanov написа:Преди седмица се върнах от 20 дневно каране в Доломитите. 90% от байковете, които виждах по пътеките бяха електрически Кюбове, не можех да повярвам направо. Баби и дядовци германци купуват и карат яко, явно много се кефят. В словенските алпи откарах 3 дни и там същото положение.

Ей....скоро иде момента когато дядовци и бабки ще ни изпреварват нагоре по пътеките :evil:
Изображение
Аватар
taurus13
 
Мнения: 5727
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Дек 17, 2007 10:07 am

Re: Електрическите планински велосипеди | Основна информация

Мнениеот MIKEY MOUSE » Съб Юли 22, 2017 8:13 am

ВНИМАНИЕ !!!

Момичета и момчета ,длъжен съм да Ви предупредя за една основна опасност, която не се споменава никъде- ПРИСТРАСТЯВАНЕ /Личен опит и преки наблюдения на Е-байк карачи./ Това , изобщо не е маловажно, но както решите... :nono:
PRO ARIS ET FOCIS / ЗА ОЛТАРИТЕ И ДОМАШНИТЕ ОГНИЩА/- ЗА ОТЕЧЕСТВОТО!

Ако искаш да разсмееш Господ, разкажи Му за плановете си !
Аватар
MIKEY MOUSE
 
Мнения: 933
Рейтинг: 1637
Регистриран на: Пет Сеп 14, 2012 7:55 pm
Местоположение: В един измислен свят-само за усмихнати и без модератори

Re: Електрическите планински велосипеди | Основна информация

Мнениеот LiveByTheCode » Съб Юли 22, 2017 8:20 am

Pr3d4t0R написа:За градът е перфектният начин на придвижване, особено в по-цивилизована среда и добра инфраструктура - бързо, ефективно и без изпотяване. Културата на придвижване в Америка е коренно различна, както и близостта на работното място - заради това големите разлики.

https://www.pinkbike.com/news/2018-specialized-turbo-levo-fsr-carbon-first-look.html
Картата показва къде се използва конкретния модел Е-МТБ
LiveByTheCode
 
Мнения: 169
Рейтинг: 1508
Регистриран на: Вто Ное 04, 2014 2:47 pm

Re: Електрическите планински велосипеди | Основна информация

Мнениеот outfaced » Нед Юли 23, 2017 2:02 pm

специалните даже си отвориха нов R&D офис в Швейцария!
А това вече е доста често срещана картинка в алпийските хижи ...
Изображение
Може ли да си заредя телефона вече не е актуално. Трябва да има ток за колелата. И в интерес на истината след като бях там и го видях лично, почвам да разбирам манията ... Алпите са опасани от пътища по които с ебайк можеш да влезеш много навътре и нависоко. Това е една нова ниша, която дава възможност на хора с малко време, не много фит, но повече пари да се качат в сърцето на планината за уикенда (2000м денивелация). Те там иначе няма с какво и как да идат.
Качват се разни мацки, меринджеи ... забавно е :D Някои от тях са толкова зле тенически и физически, че дори и пускането обратно по черния път ги плаши. Така като ги гледах най вероятно на 2-3 спускания сменят накладки. Просто спирачката е ON от горе до долу. Но пък се кефят хората и като цяло хайпа е позитивен.

Та ебайковете не са за карачите на класическите байкове. Някои от тях може и да се зариби, но не е това фокуса на индустрията. Това е най вече за тия, които се кефят на идеята за мтб по скоро като туризъм, но нямат време или сили.
Изображение Изображение
продавам: разни неща
Аватар
outfaced
 
Мнения: 6057
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 20, 2007 3:24 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Електрическите планински велосипеди | Основна информация

Мнениеот evilzet » Нед Юли 23, 2017 2:30 pm

Безшумни моторчета :) . Но определено това е ниша.
evilzet
 
Мнения: 1479
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 17, 2006 2:19 pm
Местоположение: Варна

Re: Електрическите планински велосипеди | Основна информация

Мнениеот moz » Пон Юли 24, 2017 3:15 pm

outfaced написа:Това е една нова ниша, която дава възможност на хора с малко време, не много фит, но повече пари да се качат в сърцето на планината за уикенда (2000м денивелация). Те там иначе няма с какво и как да идат.
Качват се разни мацки, меринджеи ... забавно е :D Някои от тях са толкова зле тенически и физически, че дори и пускането обратно по черния път ги плаши.

Това е един от проблемите, подобни хора нямат работа на такива места, не може да си разплута свиня и да разчиташ на китайски играчки с батерии да те извадят при проблем във високата планина.
moz
 
Мнения: 443
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Авг 20, 2008 7:15 pm

Re: Електрическите планински велосипеди | Основна информация

Мнениеот Exorcist » Пон Юли 24, 2017 3:52 pm

taurus13 написа:
SteliyanStoyanov написа:........
Ей....скоро иде момента когато дядовци и бабки ще ни изпреварват нагоре по пътеките :evil:

То вече дойде, преди три-четири седмици по чакълестите серпентини преди Черни връх, аз съм се набрал ма много здраво, тече пот на реки... иии покрай мен като на парад ме надминават устремно два байка с достолепно възрастни чичо и леля. Първоначално не схванах к'во става и се депресирах. После ми светна: е-байкове! Ми, да! На върха се заговорих с тях: щастливи поляци пенсионери, обикалят разни държави с кола и два е-байка. Батерия с видове натоварване, всичко показва на дисплейче...
То още Чудомир навремето си го пророкува е-байка: техника, вика, баджанак, техника и бързина! Аламинут просто! Аламинут и - толкоз! :D
Аватар
Exorcist
 
Мнения: 275
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Май 03, 2011 9:08 pm
Местоположение: София

Re: Електрическите планински велосипеди | Основна информация

Мнениеот outfaced » Пон Юли 24, 2017 5:42 pm

moz написа:
outfaced написа:Това е една нова ниша, която дава възможност на хора с малко време, не много фит, но повече пари да се качат в сърцето на планината за уикенда (2000м денивелация). Те там иначе няма с какво и как да идат.
Качват се разни мацки, меринджеи ... забавно е :D Някои от тях са толкова зле тенически и физически, че дори и пускането обратно по черния път ги плаши.

Това е един от проблемите, подобни хора нямат работа на такива места, не може да си разплута свиня и да разчиташ на китайски играчки с батерии да те извадят при проблем във високата планина.

Eee, ти много хард ... :) Споко, тия по изпростелите "пичове" и кухите кифли няма да дадат 3000+€ независимо от модата. За сега ползвателите са или както писаха - по възрастни хора или хора с принципно добро отношение към природата (обикновено бивши туристи или байкъри), които по скоро поради липса на време или пък като допълнение към другите им Outdoor активности си взимат и ебайк. Друг таргет са семейни двойки, в които мъжа е як, ама жената не мож я хвана за 1500м баир на собствени сили.
А ония другите и да си го вземат, няма да го ползват за ходене в планината.
Все пак го има проблема (писаха даже вече насам натам), че така хора нямащи нужната техника се качват на места, от които не могат да слязат безопасно. Та вече има случаи и на бутане на ебайк надолу :D
Изображение Изображение
продавам: разни неща
Аватар
outfaced
 
Мнения: 6057
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 20, 2007 3:24 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Електрическите планински велосипеди | Основна информация

Мнениеот MIKEY MOUSE » Пон Юли 24, 2017 7:54 pm

20246145_10210330300679344_2837864351120910051_n.jpg
20246145_10210330300679344_2837864351120910051_n.jpg (27.15 KiB) Прегледано 12885 пъти
19884070_10156282739233357_5962896587602587783_n.jpg
19884070_10156282739233357_5962896587602587783_n.jpg (49.21 KiB) Прегледано 12911 пъти



Да де , ама за това ни е приказката! Снимката имаше и заглавие -"Поредните планинари"...нищо лошо , само, че ... :wavey:

...а тези на голямата опашка пред касите на лифта ,като забогатеят още мъничко и си купят по един Е-байк... и "Хубава си моя горо..." , ама беше :banghead:
PRO ARIS ET FOCIS / ЗА ОЛТАРИТЕ И ДОМАШНИТЕ ОГНИЩА/- ЗА ОТЕЧЕСТВОТО!

Ако искаш да разсмееш Господ, разкажи Му за плановете си !
Аватар
MIKEY MOUSE
 
Мнения: 933
Рейтинг: 1637
Регистриран на: Пет Сеп 14, 2012 7:55 pm
Местоположение: В един измислен свят-само за усмихнати и без модератори

Re: Електрическите планински велосипеди | Основна информация

Мнениеот outfaced » Вто Юли 25, 2017 6:50 pm

В Алпите обаче такива индивиди няма ... ни от първите, ни от вторите. А там хората не е като да нямат лифтове или мотори. Та явно не са ебайковете проблема.
Изображение Изображение
продавам: разни неща
Аватар
outfaced
 
Мнения: 6057
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 20, 2007 3:24 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Електрическите планински велосипеди | Основна информация

Мнениеот 2WBGST » Вто Юли 25, 2017 7:16 pm

Е-велосипедите са неправилно наричани хибриди. Това са едни хилави Е-мото-педалетки. Не си струват парите, поддръжката, ограничения ресурс, липсата на активно движение. Щом за колоезденето ще трябва асистент и ще виси включено на акумулатори, значи това хоби(спорт) не си заслужава.
Изборът е по-скоро колело или мотор, а пък за една хилава педалетка не виждам никакъв смисъл.
2-Wheels-BG-STreet
2WBGST
 
Мнения: 273
Рейтинг: 1255
Регистриран на: Съб Окт 10, 2015 9:30 pm

Re: Електрическите планински велосипеди | Основна информация

Мнениеот Pr3d4t0R » Сря Юли 26, 2017 8:08 am

E-байковете асистират педалирането и то само до 25 км/ч (т.е. трябва да въртиш педалите) - заради това по текущите законодателства в ЕС попадат все още в категория велосипеди и най-вероятно така ще остане.

Информацията от outfaced е доста интересна - в крайна сметка хората са там, за да се насладят на планината.
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3970
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: Електрическите планински велосипеди | Основна информация

Мнениеот outfaced » Сря Юли 26, 2017 8:39 am

Ако търговеца ти е приятел и майсторче може да ти отключи подпомагането :) Ограничението е само електронно. Идеята на ограничението е по закон да не попаднат в графата на превозните средства имащи нужда от регистрация и книжка.

Иначе по интересното е че асистират до 200% :bigeyes: .... е и до някакви максимални ватове де. Това поне не видях да го пише обаче колко е.
Изображение Изображение
продавам: разни неща
Аватар
outfaced
 
Мнения: 6057
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 20, 2007 3:24 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Електрическите планински велосипеди | Основна информация

Мнениеот taurus13 » Сря Юли 26, 2017 11:44 am

Все пак смятам, че си имат много добре бъдеще те за всякакво каране. Просто още са големи. Има си много полза от тях и за трениран колоездач - като преодоляване на терени и наклони, които само с крака малко трудно....и безмислено. Но ще минат още 10-ина годинки поне, ако не и 20.
Изображение
Аватар
taurus13
 
Мнения: 5727
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Дек 17, 2007 10:07 am

Следваща

Назад към Общ форум

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 27 госта