Имате ли представа какво се случва с откраднатите колела?

За всичко свързано с МТБ, което не е за някой от другите форуми. Например: разкази и преживявания, мнения по различни общи въпроси, интeресни продукти, новости и т.н.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Имате ли представа какво се случва с откраднатите колела?

Мнениеот newbiebg » Пон Май 22, 2017 3:06 pm

Колеги, имате ли представа какво се случва с откраднатите колела, и особено тези, до които все още полицията не е достигнала? Това са десетки, стотици и дори може би хиляди случаи в цялата страна. Да отиват само за скрап - едва ли. Какъв е смисълът въобще да се взима нечие колело? Автомобилите примерно ги продават някои за части, други ги изнасят в чужбина, и с велосипедите ли е така? А там, където и ако ги изнасят, нима не си произвеждат собствени марки или не внасят други на достъпни цени?

Изобщо всичко това на мен лично ми се струва пълно безумие, но е факт, че се случва и продължава все още да се случва. Идеята за стикерите против кражба или не е достигнала до всички, или крадците не ги вълнуват тези неща.
---
Верен почитател на велосипеди "Спринт" и техния производител "Макском", http://maxcombike.com/. Имам и много топли спомени и приятни емоции с велосипеди "Балкан" (които по едно време се казваха и "Weekend") на завода в гр. Ловеч.
Аватар
newbiebg
 
Мнения: 60
Рейтинг: 1160
Регистриран на: Вто Апр 04, 2017 3:00 pm
Местоположение: София

Re: Имате ли представа какво се случва с откраднатите колела?

Мнениеот borisfx » Пон Май 22, 2017 5:07 pm

newbiebg написа:Какъв е смисълът въобще да се взима нечие колело?

Е как какъв - продава се и се взимат едни пари. Да не мислиш че ги крадат да си ги гледат вкъщи.
borisfx
 
Мнения: 160
Рейтинг: 1290
Регистриран на: Съб Юли 20, 2013 10:46 pm

Re: Имате ли представа какво се случва с откраднатите колела?

Мнениеот Alexi » Пон Май 22, 2017 7:01 pm

е карат си се .. сменят града и така .. по интересните може и да ги изнасят
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Имате ли представа какво се случва с откраднатите колела?

Мнениеот taurus13 » Пон Май 22, 2017 11:15 pm

Кво да става - колела от олекса купувате ли?....ми голяма част от крадените там сигурно отиват. :)
Изображение
Аватар
taurus13
 
Мнения: 5727
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Дек 17, 2007 10:07 am

Re: Имате ли представа какво се случва с откраднатите колела?

Мнениеот newbiebg » Вто Май 23, 2017 7:11 am

Благодаря Ви за отговорите, колеги.

Аз лично никога не бих си взел колело втора употреба - за автомобил бива, но за велосипед за мен, а вярвам и не само за мен не е ОК. Нямам наблюдения къде и какви колела "втора ръка" се продават, но чак пък такова търсене да има на такива... Смятам, че в даден момент ще бъдат взети такива мерки, че ще има пълна проследяемост на всяка движима собственост чрез миниатюрни датчици и съответно е-регистър на всеки потребител и собственик. Иначе няма оправия, на този етап. Крадци винаги е имало и вероятно винаги ще ги има, но пък отговорността на нас, гражданите, както и на властите е да ограничим тези явления. В момента, според мен, това е най-големият бич за държавата и обществото ни, създавайки излишно напрежение и стрес, но и това ще се оправи, сигурен съм. Всичко тече и всичко се променя.
---
Верен почитател на велосипеди "Спринт" и техния производител "Макском", http://maxcombike.com/. Имам и много топли спомени и приятни емоции с велосипеди "Балкан" (които по едно време се казваха и "Weekend") на завода в гр. Ловеч.
Аватар
newbiebg
 
Мнения: 60
Рейтинг: 1160
Регистриран на: Вто Апр 04, 2017 3:00 pm
Местоположение: София

Re: Имате ли представа какво се случва с откраднатите колела?

Мнениеот demeus » Вто Май 23, 2017 8:45 am

Не ги мисли толкова тия работи и си карай колелото.Е,естестествено не се дръж и безотговорно към собствеността си
“ The more you Learn, The more you Earn ”
Аватар
demeus
 
Мнения: 168
Рейтинг: 1320
Регистриран на: Вто Окт 21, 2014 1:28 pm
Местоположение: София

Re: Имате ли представа какво се случва с откраднатите колела?

Мнениеот taurus13 » Вто Май 23, 2017 11:37 am

Високия клас велосипеди у нас 90% са втора употреба....само че внос от чужбина. Обаче и ниския клас се търгува втора употреба - хората масово купуват градски текерлеци от обяви в нет-а. Бизнеса си върви, колелата се крадат, после се купуват и пак се крадат.
Начина да се пресече такава престъпност е да не се купуват неща втора употреба без документи. Обаче знаем, че у нас всеки гледа да спести 2 лв. То стана така, че вече не достигат части за автомобили втора употреба, защото колкото и да карат ужасно и да ги тотализират тия автомобили, пак не може да се смогне на търсенето. Затова последните години масово се крадат стари автомобили на по 10-15 години, за да се разсфасоват за части и да се пуснат в нет-а.
Изображение
Аватар
taurus13
 
Мнения: 5727
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Дек 17, 2007 10:07 am

Re: Имате ли представа какво се случва с откраднатите колела?

Мнениеот Ivan B » Пет Май 26, 2017 8:26 pm

Интересна статия по темата

http://m.capital.bg/biznes/moiat_kapita ... va_kolelo/
Ivan B
 
Мнения: 10
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пон Май 01, 2017 11:26 pm

Re: Имате ли представа какво се случва с откраднатите колела?

Мнениеот newbiebg » Съб Май 27, 2017 4:34 pm

Благодаря Ви, Иван, за препратката към статията на "Капитал", според която очевидно сме в активна война срещу крадците - и така 28, че и много повече години, поради тотално безхаберие на родните управници, както и на част от обществото. Явно ключът за решаването на проблема е именно там - във волята на народа - иска ли да живее в среда с пандемия от битова престъпност или в уредена държава, със железни закони, които се спазват от всички, а не тълкувани като "врата у поле" и "за кокошка няма прошка, за милиони няма закони".

Впрочем, удивен съм, че дори при кристално ясни случаи като моя и полиция, и съдебна система все още действат изключително мудно, не знам поради какви причини. Всички са наясно, че искам час по-скоро да си взема колелото и че всеки ден без него ми е огромна мъка и лична загуба, но сякаш трябва да мине една година, докато ми го върнат, знам ли. Един от критериите за истински правова държава е именно бързото и ефективно правораздаване и правоналагане. Поне според мен, а вярвам и не само според мен. Все пак е радващо, че дори при тези условия на тотална корупция на доста нива в държавата, полицията се опитва да прави нещо - не е най-доброто, на което са способни (предвид че едва 20% от кражбите на велосипеди се разкриват, а принципно трябва да е точно обратната пропорция - разкритите да са поне 80%, все пак Земята е кръгла и не ми е известно някой да е отишъл с колело до Луната), но все пак е нещо, за което им благодаря.
---
Верен почитател на велосипеди "Спринт" и техния производител "Макском", http://maxcombike.com/. Имам и много топли спомени и приятни емоции с велосипеди "Балкан" (които по едно време се казваха и "Weekend") на завода в гр. Ловеч.
Аватар
newbiebg
 
Мнения: 60
Рейтинг: 1160
Регистриран на: Вто Апр 04, 2017 3:00 pm
Местоположение: София

Re: Имате ли представа какво се случва с откраднатите колела?

Мнениеот TonyJ » Съб Май 27, 2017 11:19 pm

Впечатлен съм от нашата прекрасна полиция, според статията в Капитал:

Установените като извършители на кражба са по над 500 души годишно, което също е полезно, защото тези хора се картотекират и контролират.


Наистина е чудесно, че има картотека на крадците. Няма в затвора да ги вкарват, я. А как ли се контролират? Сигурно плащат месечен абонамент на контролиращия.
TonyJ
 
Мнения: 66
Рейтинг: 1360
Регистриран на: Вто Май 28, 2013 10:04 am

Re: Имате ли представа какво се случва с откраднатите колела?

Мнениеот Lucky Loser » Съб Май 27, 2017 11:49 pm

Боклуците хора блъскат и ги пускат с някакви смешни условни, тука някакви съчинения-разсъждения за свършена работа за откраднато кууо.
Newbie, по-добре си вземи нов велосипед, защото няма да си получиш стария. И гледай да е някаква трошка или просто го пази по-добре от този. Пък ти пак си таи някакви скрити надежди, че ще се върне...
Боря се за мнения - всекоя бройка е изключително важна !
П.С. И аз имам няколко велосипеда, но са тайна !

Komoot профил
Аватар
Lucky Loser
 
Мнения: 1854
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Фев 21, 2013 8:35 pm

Re: Имате ли представа какво се случва с откраднатите колела?

Мнениеот MIKEY MOUSE » Нед Май 28, 2017 10:58 am

.jpg
.jpg (392.04 KiB) Прегледано 2235 пъти


...ами, топлата вода е открита...Помогни си сам за да ти помогне Господ ! С една дума -пазете си колелета ! :wavey:
PRO ARIS ET FOCIS / ЗА ОЛТАРИТЕ И ДОМАШНИТЕ ОГНИЩА/- ЗА ОТЕЧЕСТВОТО!

Ако искаш да разсмееш Господ, разкажи Му за плановете си !
Аватар
MIKEY MOUSE
 
Мнения: 933
Рейтинг: 1637
Регистриран на: Пет Сеп 14, 2012 7:55 pm
Местоположение: В един измислен свят-само за усмихнати и без модератори

Re: Имате ли представа какво се случва с откраднатите колела?

Мнениеот newbiebg » Нед Май 28, 2017 3:01 pm

Lucky Loser, така е, прав си, но аз съм убеден, че нещата ще се променят и то в скоро време. Ново колело на този етап нито мога, нито искам да си купувам. Онова си ми харесва и искам само него да карам. А и то не е луксозно - най-простовато, без някакви екстри по него (като дискови спирачки или амортисьори например), за 113 лв., модел 2004 г. Чудно ми е какво толкова са му харесали, при положение че в нашия вход имаше още 5-6 далеч по-модерни от моето, но случката е факт. Смятам, че някой човек от входа или от комплекса ги е подучил двамата роми къде и какво точно да вземат. От гараж в същия комплекс, който според наемателя му не е бил отварян от 6 месеца, същите двама субекти са взели още едно колело - със сигурност пак по-добро от моето. Това няма как да стане без вътрешна информация, просто на случаен принцип, но съм сигурен, че виновниците, както и организаторът ще си понесат последствията.

TonyJ, така е. Това е същото като с крадците по улиците, чиито жертви най-често са жени или подпийнали хора. И които от ден на ден, видиш ли, ставали все по-агресивни. В полицията имат данните на целия крими-контингент, знаят им всички детайли, но въпреки това продължава да се шири пандемия от битова престъпност. На въпроса защо - отговорът се крие в тези, които управляват държавата в последните 28 години. Народът си избира едни и същи душмани, които да го мачкат така, както и турците не са го мачкали, защото такъв геноцид като по наше време, и то пред погледа на цялата световна общност, надали е имало някога в българската история. Но и тези самозабравили се типове и хората около тях ще си понесат последствията - българите може да сме търпелив, дори много търпелив народ, но имаме кристално ясни разбирания за справедливост и Възмездие, което е вечен Вселенски закон.

MIKEY MOUSE, съгласен съм, че първо ние трябва да си помогнем сами, според силите и възможностите си, а след това да разчитаме на Бог.
---
Верен почитател на велосипеди "Спринт" и техния производител "Макском", http://maxcombike.com/. Имам и много топли спомени и приятни емоции с велосипеди "Балкан" (които по едно време се казваха и "Weekend") на завода в гр. Ловеч.
Аватар
newbiebg
 
Мнения: 60
Рейтинг: 1160
Регистриран на: Вто Апр 04, 2017 3:00 pm
Местоположение: София

Re: Имате ли представа какво се случва с откраднатите колела?

Мнениеот outfaced » Нед Май 28, 2017 3:08 pm

Евтините и ширпотреба колелата се появяват по разни битаци и тържища в страната (не са един и два случаите изчезнали в Пловдив колела да се появят на пазара в Димитровград).
В OLX ме съмнява да пуснат нещо крадено в BG. За сметка на това крадени навън колела със сигурност има доста у нас. Те от тука примерно http://www.ndr.de/nachrichten/hamburg/P ... er154.html ... или така http://daserste.ndr.de/panorama/archiv/ ... au138.html ... пак по скоро ниския клас.
Хубавите колела най вероятно напускат страната. Трябва да си много тъп да откраднеш байк за 4цифрена сума и да го продадеш пак в БГ, където хара с такива колела едва ли не се познаваме лично.
Изображение Изображение
продавам: разни неща
Аватар
outfaced
 
Мнения: 6057
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 20, 2007 3:24 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Имате ли представа какво се случва с откраднатите колела?

Мнениеот newbiebg » Пон Май 29, 2017 7:06 am

outfaced, по думите ти разбирам, че голям алъш-вериш върви с крадени колела - както у нас, така и по света. Пък все си мислех, че когато човек си купува подобна вещ ще го направи от лицензиран магазин, съответно придружен с документи и гаранция (и съответно, ако се наложи, след това ще търси сервиз на фирмата-производител или на техен легален партньор). Но всеки си има глава на раменете и сам може да прецени дали и как да постъпи във всяка една ситуация.

Така или иначе, не е проблем държавата силно да ограничи това явление (с нелегалната търговия на крадени велосипеди), ако иска, а тя очевидно упорито не иска на този етап, но в един момент и това ще стане, убеден съм.
---
Верен почитател на велосипеди "Спринт" и техния производител "Макском", http://maxcombike.com/. Имам и много топли спомени и приятни емоции с велосипеди "Балкан" (които по едно време се казваха и "Weekend") на завода в гр. Ловеч.
Аватар
newbiebg
 
Мнения: 60
Рейтинг: 1160
Регистриран на: Вто Апр 04, 2017 3:00 pm
Местоположение: София

Re: Имате ли представа какво се случва с откраднатите колела?

Мнениеот Lucky Loser » Пон Май 29, 2017 7:49 am

newbiebg написа:Така или иначе, не е проблем държавата силно да ограничи това явление (с нелегалната търговия на крадени велосипеди), ако иска, а тя очевидно упорито не иска на този етап, но в един момент и това ще стане, убеден съм.

Как точно си го представяш това да се случи, каква трябва да са процедурата, процеса на промяната?
Боря се за мнения - всекоя бройка е изключително важна !
П.С. И аз имам няколко велосипеда, но са тайна !

Komoot профил
Аватар
Lucky Loser
 
Мнения: 1854
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Фев 21, 2013 8:35 pm

Re: Имате ли представа какво се случва с откраднатите колела?

Мнениеот newbiebg » Пон Май 29, 2017 6:00 pm

Lucky Loser, в две стъпки - единен е-регистър на всички велосипеди в страната (както е при всички останали участници в движението, вкл. за каруците и лодките по морето) и доста по-високи, ефективни и неотменими наказания (съответно глоби, затвор и дори общественополезен труд) за всички крадци. Това драстично ще снижи нивата на кражбите и съответно и тези на велосипеди. Иначе не виждам оправия, в момента нещата са буквално като в разграден двор.
---
Верен почитател на велосипеди "Спринт" и техния производител "Макском", http://maxcombike.com/. Имам и много топли спомени и приятни емоции с велосипеди "Балкан" (които по едно време се казваха и "Weekend") на завода в гр. Ловеч.
Аватар
newbiebg
 
Мнения: 60
Рейтинг: 1160
Регистриран на: Вто Апр 04, 2017 3:00 pm
Местоположение: София

Re: Имате ли представа какво се случва с откраднатите колела?

Мнениеот MIKEY MOUSE » Вто Май 30, 2017 8:36 am

newbiebg написа:Lucky Loser, в две стъпки - единен е-регистър на всички велосипеди в страната (както е при всички останали участници в движението, вкл. за каруците и лодките по морето) и доста по-високи, ефективни и неотменими наказания (съответно глоби, затвор и дори общественополезен труд) за всички крадци. Това драстично ще снижи нивата на кражбите и съответно и тези на велосипеди. Иначе не виждам оправия, в момента нещата са буквално като в разграден двор.



Браво ! Изключително точно и реално ! Вероятно си гледал /няколко пъти / един хубав български филм от времето на реалния социализъм-
ПРЕБРОЯВАНЕ НА ДИВИТЕ ЗАЙЦИ :wavey:
PRO ARIS ET FOCIS / ЗА ОЛТАРИТЕ И ДОМАШНИТЕ ОГНИЩА/- ЗА ОТЕЧЕСТВОТО!

Ако искаш да разсмееш Господ, разкажи Му за плановете си !
Аватар
MIKEY MOUSE
 
Мнения: 933
Рейтинг: 1637
Регистриран на: Пет Сеп 14, 2012 7:55 pm
Местоположение: В един измислен свят-само за усмихнати и без модератори

Re: Имате ли представа какво се случва с откраднатите колела?

Мнениеот newbiebg » Вто Май 30, 2017 3:51 pm

MIKEY MOUSE, благодаря ти за репликата и за добрите думи. Да, гледал съм го този филм, но така и не разбрах в дълбочина смисъла му, освен че някакви хора си губят времето с глупости. Просто разсъждавам от позицията на логиката как вероятно е на други места или поне аз как бих искал да е при нас. Никак не е сложно и трудно, иска се единствено политическа воля и това може да се случи за седмици, дори за дни. Знам, че негативните натрупвания са големи, дори вековни, но смятам, че с общи усилия и с повече воля и постоянство ще ги преодолеем. Няма друг начин, ако искаме да бъдем сред водещите страни в света, където поначало ни е мястото. На тези, които се съмняват в последното, ще напомня, че първата европейска цивилизация тръгва от днешните български земи (от района на гр. Стара Загора), както и че първият човек на Земята също е роден в същия ареал - край гр. Чирпан. И това не е случайно. Ние, българите, наистина сме богоизбран народ и колкото по-рано го осъзнаем, толкова по-големи ще са постиженията ни - в личен, професионален и държавен план. Без, разбира се, да изпадаме в мегаломания. Светът ще ни прецени и оцени по делата ни.
---
Верен почитател на велосипеди "Спринт" и техния производител "Макском", http://maxcombike.com/. Имам и много топли спомени и приятни емоции с велосипеди "Балкан" (които по едно време се казваха и "Weekend") на завода в гр. Ловеч.
Аватар
newbiebg
 
Мнения: 60
Рейтинг: 1160
Регистриран на: Вто Апр 04, 2017 3:00 pm
Местоположение: София


Назад към Общ форум

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 34 госта