Проблем с издръжливост при колоездене

За всичко свързано с МТБ, което не е за някой от другите форуми. Например: разкази и преживявания, мнения по различни общи въпроси, интeресни продукти, новости и т.н.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Проблем с издръжливост при колоездене

Мнениеот peacebg » Пон Апр 24, 2017 2:28 pm

Здравейте!
Реших да се обърна към форум и хора имащи моя проблем зад велосипеда.
За последните няколко години смених 3 различни велосипеда, като даже преминах през почти всички възможни видове.
В момента карам Drag ZX2 Comp и го използвам само за любителско каране.
Дано да съм уцелил раздела, защото по принцип е за MTB, а моето е за всякакъв терен и го карам по улиците, но вероятно няма да е проблем.

Проблема идва оттам, че краката ми не могат да се възстановяват изобщо, опитвал съм с почивка, с допълнително натоварване (клин-клин избива), но все същото.
Когато карам градско, освен, че се изнервям на максимум от анархията в милата ни държавица, маршрута по който карам, ми е 16км. Както знаем всички, градското каране не е като извънградското, защото има много спиране или каране с по-бърза скорост.
Аз може би карам по-бързо, отколкото може да поемат краката ми.
Когато съм извън града, максимум съм стигал до 70км на ден, след което няколко дни съм извън строя със адските болки, усещането е все едно си ми бил краката с чук.

Опитах и с 2 вида различни Аминокиселини (препоръчани от познати фитнес маниаци), като първите нямаха абсолютно никакъв ефект, сега взимам 2-рите (преди и след каране) BCAA 8:1:1 на Everbuild и има някакво минимално подобрение, но нищо особено.
Сега разгледах в сайтовете и видях това нещо - AMIX Iso-Lyn ™ Recovery - http://www.amix-nutrition.com/products/29/iso-lyn-recovery , някой пробвал ли го е и има ли ефект наистина? Гледам, че точно за колоездачи го дават дори.

Имам желание да въртя и по 100 км на ден, няколко дни подред, да си правя преходи, но само с желание не става.

Кажете ми къде бъркам, защо краката ми не се възстановяват изобщо (дори и след дни, когато не карам), нямам сила да въртя понякога хич и изобщо как успявате да карате по стотици километри на ден, как имате сила и издръжливост?

Вероятно много от вас ще се изсмеят на разстоянията, които минавам, но всеки е започнал отнякъде все пак.
peacebg
 
Мнения: 2
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Чет Авг 07, 2014 10:49 am

Re: Проблем с издръжливост при колоездене

Мнениеот evin » Пон Апр 24, 2017 2:42 pm

Пробвай по-простички илачи: аспирин и магнезий (преди и след в нормални дози).
Пробвай да си регулираш велосипеда по правилата. Най-вероятно някоя от настройките ти по геометрията не е наред.
Пробвай временно да въртиш на по-висока предавка, отколкото нормално въртиш, за да видиш дали болките ще изчезнат.
Аватар
evin
 
Мнения: 535
Рейтинг: 1542
Регистриран на: Чет Юли 07, 2011 3:12 pm
Местоположение: на село до Божурище, някъде около София

Re: Проблем с издръжливост при колоездене

Мнениеот anio_g » Пон Апр 24, 2017 2:51 pm

И много течности по време на и след карането, + стабилно хапване. Принципно мускула привиква към наъоварването, мускулната треска минава най-бързо при достатъчен прием на протеини в храната. Аминоккиселините няма да свършат никаква работа, ако папането не е наред. Като добавка, по-скоро магнезий+ креатин монохидрат и някое мултивитаминче. Ако караш с тежки и тромави гуми-смени ги с по-леки и с нисък грайфер.
anio_g
 
Мнения: 65
Рейтинг: 1180
Регистриран на: Пет Авг 30, 2013 5:05 pm

Re: Проблем с издръжливост при колоездене

Мнениеот peacebg » Пон Апр 24, 2017 3:26 pm

@Evin , аспирина го избягвам, защото имам гастрит и понякога ми дразни стомаха (рядко, но се случва).
Мисля, че съм го регулирал както трябва, а това за високата предавка е странно, не би ли трябвало точно това да ми изморява краката повече, когато си на висока?
И двамата казахте магнезий, какъв точно да взема, защото не съм запознат с тези добавки изобщо?

@anio_g, Това ми е основния проблем на мен, аз с течностите съм скаран, на ден се е случвало да пия и по 500 мл вода (когато не карам), без да се нуждая от повече. По принцип гледам да хапвам готвено, манджи, но като гледам как ще се стечат нещата, следващия месец ще съм на боклуци като пици, пържени неща..
Гумите са ми базовите на колелото, горе-долу на 1 година стана, но като карам по гладък път и звуча като самолет, грайферите са бая големи и естествено повече усилия изисква, но поне като треснеш в дупка и е по-добре УЖ.

Какви точно магнезий, креатин и мултивитамин да взема, че пак казвам - не ги разбирам изобщо.
Пих някакви мултивитамини на biotech, ето тези бяха - http://www.biotechusa.com/sites/biotech ... ay_eng.png , направо ми се доспиваше от тях :crap:
peacebg
 
Мнения: 2
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Чет Авг 07, 2014 10:49 am

Re: Проблем с издръжливост при колоездене

Мнениеот evilzet » Пон Апр 24, 2017 3:43 pm

Ти, вместо на химия, наблегни на физика ! Нещо има, което не е наред за да се изморяваш толкова, при положение , че системно караш.
Дай снимки на колелото, на стойката ти докато караш, ей такива неща, а химията остави на билдърите.
evilzet
 
Мнения: 1479
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 17, 2006 2:19 pm
Местоположение: Варна

Re: Проблем с издръжливост при колоездене

Мнениеот anio_g » Пон Апр 24, 2017 4:32 pm

Това с водата не е добре.
И аз съм пил one-a-day, има и други евтини алтернативи / примерно на MEX /. Инак в комента ползвам Ориндж триад и мога само да ги хваля, но са скъпички.
За гумите, аз бих ги пробвал на 3,5-4 атм. за проверка как е.
Най-добре наистина пусни някоя картинка, върху колелото.
anio_g
 
Мнения: 65
Рейтинг: 1180
Регистриран на: Пет Авг 30, 2013 5:05 pm

Re: Проблем с издръжливост при колоездене

Мнениеот dominot » Пон Апр 24, 2017 4:34 pm

Нали имаш в предвид, че те болят мускулите, а не ставите. Защото, ако е мускулите не е нормално при редовно каране да продължават да те болят. Ако те болят ставите е много лошо и трябва да вземеш задължително мерки.
Може би караш с прекалено нисък каданс на много високи предавки. Пробвай да въртиш по-бързо с по-малко натоварване.
dominot
 
Мнения: 3
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Пон Апр 06, 2015 10:38 pm

Re: Проблем с издръжливост при колоездене

Мнениеот victortrt » Пон Апр 24, 2017 4:45 pm

Прочети историята за Милон от Кротон. Жокер - носил теленце, докато порасне.
Иначе мисля ,че комбинацията от ниска седалка и рошави гуми много те измаря излишно.
victortrt
 
Мнения: 2130
Рейтинг: 1759
Регистриран на: Пет Май 09, 2014 8:15 am

Re: Проблем с издръжливост при колоездене

Мнениеот AMICA » Пон Апр 24, 2017 6:20 pm

Предлагам ти да започнещ с трансдермална терапия с магнезии на Zechstein Inside продукти натурален магнезиев хлорид, който под формата на гел или олио можеш да си закупиш от апреката на цена около 5 лв. С трансдермалният подход чрез вани, бани на краката или локално прилагане има уникалното предимство, че позволява на тялото да регулира и разнесе магнезия там, където е необходим, и в нужното количество, тялото не би се "предозирало". Съчетаването на топлина и магнезиев хлорид стимулира кръвообръщението и отделянето на отпадъчни вещества. Надявам се, че ще се почувстваш по добре, а и няма да ти навреди.
Животът е като каране на колело – трябва да поддържаш добър баланс и да не спираш да се движиш.
Аватар
AMICA
 
Мнения: 16
Рейтинг: 1235
Регистриран на: Чет Юни 21, 2012 7:31 pm
Местоположение: Sofia

Re: Проблем с издръжливост при колоездене

Мнениеот adasha » Пон Апр 24, 2017 6:28 pm

Имам приятел които смени няколко велосипеда като теб. Имаше шосейка първо. С нея въртеше по 50-100 км. После реши да си вземе мтб - с него след 70 км асвалт каза че му се разказва играта. Махна го веднага и си взе някакво немско с 28 цола трекинг колело. Според него два пъти по-леко върви от мтб-то.
МТБ с тези рошави гуми 26 цолови и предавки разчетени за катерене ще ти разкаже играта на 100 км преход. Ще се спукаш от въртене, не си го причинявай.
adasha
 
Мнения: 45
Рейтинг: 1230
Регистриран на: Нед Сеп 29, 2013 12:39 pm
Местоположение: Елхово

Re: Проблем с издръжливост при колоездене

Мнениеот Alexi » Пон Апр 24, 2017 7:30 pm

нещо се заблуждавате къде е проблема .. можеш да се размажеш карайки тежка машина с рошави гуми по шосе 70-80-100 км с едни +1500м примерно .. но след това да те болят 5-6 дена краката - ето това е проблема и не е нормално .. ден два най много при сериозно натоварване - това ако караш редовно .. ако караш на месеца 2-3 пъти не очаквай да се натренираш ..
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Проблем с издръжливост при колоездене

Мнениеот didonch » Пон Апр 24, 2017 7:42 pm

"Рошави гуми" по шосе си е чист мазохизъм: по-голяма контактна площ с асфалта а и като добавим високия грайфер, който неминуемо при контакт с твърдата повърхност се деформира, се получава едно доволно количество загубена енергия. Всичко това се избягва с по-тесни и гладки гуми, качествени главини и не на последно място натренираност. Понякога човек не може да прецени къде е болката, мускул, става, коляно...
didonch
 
Мнения: 318
Рейтинг: 1578
Регистриран на: Съб Май 14, 2016 12:09 pm

Re: Проблем с издръжливост при колоездене

Мнениеот michelin_ » Пон Апр 24, 2017 8:26 pm

Стига сте сравнявали гумите и седалката, всичко е до крака и сърце, ако ще да караш и трактор. Единствения плюс е само скоростта.
michelin_
 
Мнения: 13
Рейтинг: 1180
Регистриран на: Пет Мар 17, 2017 6:44 pm

Re: Проблем с издръжливост при колоездене

Мнениеот demeus » Пон Апр 24, 2017 8:51 pm

Колкото и тежко и да е колелото при редовни тренировки започваш да го чувстваш все по-леко и по-леко. Мисля, че проблемът ти се дължи (ако става въпрос за мускулни болки) на комбинация от лошо структурирана или нередовна тренировка-яко напъване и след това голяма пауза , неправилно хранене и лошо въстановяване.Качи сила и издръжливост на краката като започнеш да правиш интервали, клекове, и други основни упражнения. Избери си някаква отсечка и 1 път в седмицата я минавай за време като всеки път се стараеш да си подобриш резултата и т. н
“ The more you Learn, The more you Earn ”
Аватар
demeus
 
Мнения: 168
Рейтинг: 1320
Регистриран на: Вто Окт 21, 2014 1:28 pm
Местоположение: София

Re: Проблем с издръжливост при колоездене

Мнениеот Speedmaster™ » Вто Апр 25, 2017 8:39 am

https://youtu.be/uNKNDcQ2IWc
https://youtu.be/iI366pTK8mQ
Най важно условие вашия велосипед да бъде настроен правилно, първоначално започвате с малки дистанции с по-леко темпо като всяка седмица правите поне три тренировки. Примерно 2х20+1х50км., всяка седмица вдигате километрите като примерно стават 2х70+1х150км. или през ден карате 70-80км. и веднъж седмично по-голяма дистанция. Аз близо три години пътувах за работа всеки ден по 2х53км. сутрин и вечер, нямах проблем с умора само ставах рано и не си доспивах, взимах само магнезий като енергия си набавях от локум, нискомаслени млека, сушени плодове и ядки, супи, паста, боза, айрян, малеби, мед, мюсли барове и др.
Аватар
Speedmaster™
 
Мнения: 570
Рейтинг: 1448
Регистриран на: Вто Юли 01, 2014 9:07 pm
Местоположение: България

Re: Проблем с издръжливост при колоездене

Мнениеот krach » Вто Апр 25, 2017 3:30 pm

peacebg написа:@Evin , аспирина го избягвам, защото имам гастрит и понякога ми дразни стомаха (рядко, но се случва).
Мисля, че съм го регулирал както трябва, а това за високата предавка е странно, не би ли трябвало точно това да ми изморява краката повече, когато си на висока?
И двамата казахте магнезий, какъв точно да взема, защото не съм запознат с тези добавки изобщо?

@anio_g, Това ми е основния проблем на мен, аз с течностите съм скаран, на ден се е случвало да пия и по 500 мл вода (когато не карам), без да се нуждая от повече. По принцип гледам да хапвам готвено, манджи, но като гледам как ще се стечат нещата, следващия месец ще съм на боклуци като пици, пържени неща..
Гумите са ми базовите на колелото, горе-долу на 1 година стана, но като карам по гладък път и звуча като самолет, грайферите са бая големи и естествено повече усилия изисква, но поне като треснеш в дупка и е по-добре УЖ.

Какви точно магнезий, креатин и мултивитамин да взема, че пак казвам - не ги разбирам изобщо.
Пих някакви мултивитамини на biotech, ето тези бяха - http://www.biotechusa.com/sites/biotech ... ay_eng.png , направо ми се доспиваше от тях :crap:



Вместо аспирин, 50 гр ракия също ( и двете са съдо - разширителни ).
Относно водата напълно възможно е да е част от проблема. 500 мл не е нормално количество за човек. За всеки е индивидуално, но най грубо казано се смята на кило жива маса определени милилитри. Добави натоварване и става зимна приказка. Да не говорим, че освен водата губиш и соли. Има много на пазара възстановителни напитки, но вода малко мед и лимон също не е лош вариант. Ако ти е досадно спирането - пиенето от бидона. Си вземи за раницата резервоар.
Това дали си свикнал или не да усещаш жажда изобщо не е критерии при натоварване. :smash: :smash: :beer: :beer:
krach
 
Мнения: 631
Рейтинг: 1451
Регистриран на: Нед Юли 31, 2011 11:27 am

Re: Проблем с издръжливост при колоездене

Мнениеот Pr3d4t0R » Вто Апр 25, 2017 4:24 pm

Не става ясно колко често и по колко караш? Също така какво точно те боли?
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3970
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: Проблем с издръжливост при колоездене

Мнениеот ajaxxx » Вто Апр 25, 2017 5:20 pm

Добра храна, много вода, редовни ефективни тренировки с байка, дишай дълбоко и от кашкавал ще станеш пастърма. Ето тук ако се поразровиш ще намериш по нещо за това как да се храниш и тренираш. Не взимай прахчета и съвети от форуми :D
https://www.britishcycling.org.uk/knowl ... recovery-0
ajaxxx
 
Мнения: 39
Рейтинг: 1185
Регистриран на: Нед Апр 03, 2011 8:33 pm

Re: Проблем с издръжливост при колоездене

Мнениеот taurus13 » Вто Апр 25, 2017 9:52 pm

Един съвет от мен - замени сладките неща, ако ядеш такива с плодове и повече вода. Щото минал съм аз по тоя път - преди години все ме боляха мускулите като карах, ама си мислех че това е нормално и понеже съм упорито теле мазохистично, си търпя и натискам. Само че тогава тъпчех страшно много сладости, мислейки си, че така си давам сили - точно обратното ставаше. Същевременоо плодове и зеленчуци хич не ядях.
По едно време взимах магнезий на таблетки под формата на препарата Магне Б6. Не знам дали ми е помогнало нещо...не съм усетил. В общи линии откак взех да похавам редовно плодове нещата рязко се наместиха и сега мускулите почти не ме болят като карам и имам доста повече сила...осезаемо повече.
Изображение
Аватар
taurus13
 
Мнения: 5727
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Дек 17, 2007 10:07 am

Re: Проблем с издръжливост при колоездене

Мнениеот Yash » Сря Апр 26, 2017 4:40 am

Също личен опит.
При каранията най-добре ми е като ям сочни плодове - праскови, ябълки... И след тях някакво барче. Прехвалените банани изобщо не усещам да ми дават чак толкова енергия, колкото се твърди.
Аватар
Yash
 
Мнения: 785
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Пет Юли 19, 2013 7:24 pm

Re: Проблем с издръжливост при колоездене

Мнениеот skiman » Сря Апр 26, 2017 11:02 am

Магнезият като хранителна добавка служи за предпазване от крампи след физическо натоварване. Той самостоятелно няма да повиши издържливоста.
За нейното повишаване ползвайте Бета Аланин, Аргинин, Л-Карнитин, Инозин и Таурин. Тези добавки се продават свободно, не са допинг(за невежите), не дразнят стомаха и ще допринесат и за по-малка мускулна треска след продължителни натоварвания.
За да повишиш издържливоста си при каране на колело в дистанциите, които споменаваш, трябва да започнеш интервални тренировки. Няма как ако днес си минал 100 км, утре пак да минеш същото разстояние. Все пак не вярвам да си професионален колоездач, зад който стоят "армия" от лекари, масажисти, диетолози и всякаква паплач, помагаща му да достигне върха на възможностите си(и след 10-г да го изхвърлят на боклука като човешки отпадък).
Ако днес си карал 100 км, то утре карай 20, на 3-тия ден карай 40 и така увеличавай. Ако ти е за цел да минаваш всеки ден по 100+ км. Което не ми е ясно много за какво ти е, ама ти си знаеш.

Ще ти дам за пример при мен как е в ските. Ако ще карам 5-6 дена подред, обикновено първия ден се мятам с тежките ски и карам колко мога повече. На другият ден взимам леки ски и карането ми е предимно лигавене, лежерно и не целия ден(обикновено 8-9 часа в планината), на 3-тия ден карам като натоварване на 3/4 от това в първия ден. На 4-тия вече карам като първия ден. И така до края, колкото съм планувал. Не забравяй, че при карането на ски има един момент на бързо и рязко натоварване при спускането и после 5-10 мин почивка на лифта. Тоест се получава един вид интервална тренировка. Същото гони и при твоята цел. Карай 100-те км. на интервали. Не да си постоянно "на педал". Приготви си много течности и зареждащи барчета по време на карането.
Отделно тренировки във фитнеса помагат неимоверно много. Но те се правят извън сезона. При мен лятото. :D
Човек не спира да си играе защото остарява, а остарява защото е спрял да си играе.
Аватар
skiman
 
Мнения: 1482
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Дек 31, 2004 9:12 am
Местоположение: София

Re: Проблем с издръжливост при колоездене

Мнениеот demeus » Сря Апр 26, 2017 12:30 pm

Явно колоезденето е като фитнеса-първо химията и добавките,пък ако може и без тренировки.Лесно нема!
“ The more you Learn, The more you Earn ”
Аватар
demeus
 
Мнения: 168
Рейтинг: 1320
Регистриран на: Вто Окт 21, 2014 1:28 pm
Местоположение: София

Re: Проблем с издръжливост при колоездене

Мнениеот Reloading » Съб Май 06, 2017 8:41 pm

Здравей, няколко важни неща, през който съм минал и със сигурност и ти ще минеш.
Като начало незнам колко параш , първо трябва да отговориш на въпроса колко км имаш до момента този сезон?
Карането предполагам ще е XC.
Като съвет, купи си пулсомер. Хубаво е да тренираш с пулс 60% от Макса, и продължителност 3-4 часа.. Така ще изградиш издръжливост, такива тренировки е хубаво да правиш поне 1 път седмично. Другите може да са в 70-80% , може да пробваш и HIIT тренировки. Има много писано в нета.
Почни да гледаш какво ядеш, трябват ти доста въглехидрати понеже на каране аз губя по около 2к (за 2-3 часа ). Гледай да имаш някакво барче по време на каране.
Водата е от изкючителна важност , минимум по 1/2 литър на час. (ако пък и слагаш някакви Isotonic вътре още по-добре).
Вечер пия магнезии, след каране (не всеки път BCAA) ,трябват ти и витамини.

От тези добавки, най-важното е да приемаш магнезии за да нямаш крампи ( аз много страдах от тях , на състезания направо умирах.)

п.с. Ако имаш още въпроси, на който мога да ти отг. може да ме търсиш и в фб Петър Матов.
.
Аватар
Reloading
 
Мнения: 332
Рейтинг: 1385
Регистриран на: Сря Май 31, 2006 4:18 pm
Местоположение: Троя


Назад към Общ форум

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: kbuchvarov и 33 госта