Най-евтиния начин за почистване и смазване на верига?

За всичко свързано с МТБ, което не е за някой от другите форуми. Например: разкази и преживявания, мнения по различни общи въпроси, интeресни продукти, новости и т.н.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Re: Най-евтиния начин за почистване и смазване на верига?

Мнениеот Totem » Вто Фев 20, 2018 7:39 pm

И аз да споделя моят опит :) До скоро ползвах машинно масло за смазка на веригата. На черният петък в DragZone си взех суха смазка Weldtite TF2 Ultra Dry. Препоръчвам я горещо за всеки, който като мен мрази да кара на мокро. От както я използвам, забелязах, че върху веригата се задържа в пъти по-малко мръсотия. Периодично чистя всичко - касета, обтегач, верига и плоча, с обикновен кухненски обезмаслител и четка - действа повече от добре, евтино е и двете неща ги има на всеки супермаркет. :beer:
Аватар
Totem
 
Мнения: 157
Рейтинг: 1234
Регистриран на: Нед Ное 25, 2012 1:44 am
Местоположение: Варна/Бургас

Re: Най-евтиния начин за почистване и смазване на верига?

Мнениеот ivanst » Вто Фев 20, 2018 8:30 pm

Тефлоновият спрей се пръска замърсените места и после се бърше с кърпа.Правилно ли съм разбрал.Някъде четох че има и спрей за предпазване от мръсотия.Както и за полиране ...
ivanst
 
Мнения: 17
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пон Мар 07, 2016 5:40 pm

Re: Най-евтиния начин за почистване и смазване на верига?

Мнениеот Totem » Сря Фев 21, 2018 8:05 pm

ivanst написа:Тефлоновият спрей се пръска замърсените места и после се бърше с кърпа.Правилно ли съм разбрал.Някъде четох че има и спрей за предпазване от мръсотия.Както и за полиране ...


Тефлоновият спрей го ползвай за вилката. За скоростите си вземи някоя предпазваща от мръсотия смазка или спрей :)
Аватар
Totem
 
Мнения: 157
Рейтинг: 1234
Регистриран на: Нед Ное 25, 2012 1:44 am
Местоположение: Варна/Бургас

Re: Най-евтиния начин за почистване и смазване на верига?

Мнениеот Yash » Сря Фев 21, 2018 8:10 pm

За вилката по-скоро силиконов. А този за полиране - за рамката.
Аватар
Yash
 
Мнения: 785
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Пет Юли 19, 2013 7:24 pm

Re: Най-евтиния начин за почистване и смазване на верига?

Мнениеот ivanst » Пет Мар 09, 2018 6:37 pm

Здравейте.Искам да споделя за гафа който направих и същевремемно да ми кажете как може да се оправи.Та купих си тази смазка за вериги - http://radimex.eu/%D0%A1%D0%BF%D1%80%D0 ... MOTIP-PTFE и не знам защо напръсках и спирачните дискове ... сега при всяко натискане се получава гаден звук и не спира веднага велосипеда.Възможно ли е с вермето да се оправи ... или трябва да се отварят спирачките.
ivanst
 
Мнения: 17
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пон Мар 07, 2016 5:40 pm

Re: Най-евтиния начин за почистване и смазване на верига?

Мнениеот Alexi » Пет Мар 09, 2018 6:49 pm

да не те отчайвам ,но ще се наложи да смениш накладките ако искаш да спира както трябва .. и другия път внимателно
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Най-евтиния начин за почистване и смазване на верига?

Мнениеот ivanst » Пет Мар 09, 2018 8:51 pm

Предполагам има значение какви накладки да взема.Велосипеда е CROSS GRX 827 29" ... искам накладките които купя да не са по лоши като качество от досегашните.Самите накладки имат сигурно и размер някакъв.В интерес на истината велосипеда си спира ... звука по скоро е проблема.Но след като няма да спре ще ги сменя.
ivanst
 
Мнения: 17
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пон Мар 07, 2016 5:40 pm

Re: Най-евтиния начин за почистване и смазване на верига?

Мнениеот Alexi » Пет Мар 09, 2018 9:05 pm

щом горе долу спира можеш да пробваш да ги изчистиш със спирт ,както и дисковете - ако не се оправи ,нови накладки .. предполагам че модела на накладките ти е B01S
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Най-евтиния начин за почистване и смазване на верига?

Мнениеот breackkz » Пет Апр 05, 2019 3:10 pm

Освен смазване на веригата и на вилката, дерайльорите смазвате ли ги и ако да, с какво?

За веригата ползвам: Squirt Lube Chain и TF2 dry wax
За вилката: TF2 Suspension Care
breackkz
 
Мнения: 49
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Чет Юни 23, 2016 6:53 pm

Re: Най-евтиния начин за почистване и смазване на верига?

Мнениеот Boyan1984 » Пет Апр 05, 2019 3:24 pm

FOX май не препоръчват да се слага каквото и да е на техните вилки. Преди с Rock Shox ползвах Brunox и беше супер.
Let's fucking DIE!
Boyan1984
 
Мнения: 2420
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 29, 2010 12:33 pm
Местоположение: Кюстендил

Re: Най-евтиния начин за почистване и смазване на верига?

Мнениеот koopss » Съб Апр 06, 2019 9:56 am

breackkz написа:Освен смазване на веригата и на вилката, дерайльорите смазвате ли ги и ако да, с какво?


Щеше да е смешно ако не беше тъжно, но последните два пъти ги сервизирах (дерейльорите) чак след като ги "уволних" от употреба :-D
Иначе съм гледал в youtube видеа, че хората си ги сервизират.
Аватар
koopss
 
Мнения: 138
Рейтинг: 1315
Регистриран на: Вто Юни 14, 2016 2:08 pm

Re: Най-евтиния начин за почистване и смазване на верига?

Мнениеот realprofesora » Съб Апр 06, 2019 3:07 pm

Обезмаслител (5евро-750мл) за веригата, касетата и курбела -търкане с четка.
Изплакване с вода.
Смазване със силиконов спрей (5евро-400мл.). Ползвам го и за смазване на вилката...за да не ръждясва по-скоро.
Чисто и приятно.
realprofesora
 
Мнения: 59
Рейтинг: 1075
Регистриран на: Нед Апр 29, 2018 12:15 am

Re: Най-евтиния начин за почистване и смазване на верига?

Мнениеот hellp » Съб Апр 23, 2022 7:41 pm

Да попитам тук, удачно ли е веригата да се подсуши със сушоар :idea: Мисля да я напръскам с обезмаслител за вериги от Лидъл. Чакам няколко минути и вкарвам в буркан с топла вода, клатя и изваждам. Забърсвам с парцал и после минавам със сушоар, или пък е лоша идея :dontknow:
hellp
 
Мнения: 235
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Пет Яну 15, 2016 10:16 am

Re: Най-евтиния начин за почистване и смазване на верига?

Мнениеот evilzet » Съб Апр 23, 2022 8:01 pm

Спирта обира водата, аз така правя ако съм ползвал обезмаслител, макар че по често я чистя с бензин.
evilzet
 
Мнения: 1479
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 17, 2006 2:19 pm
Местоположение: Варна

Re: Най-евтиния начин за почистване и смазване на верига?

Мнениеот Yash » Съб Апр 23, 2022 8:14 pm

hellp написа:Мисля да я напръскам с обезмаслител за вериги от Лидъл. Чакам няколко минути и вкарвам в буркан с топла вода, клатя и изваждам.

По-добре обратното. Да седи накисната в обезмаслителя и после изплакваш под течаща вода. Хубаво е и да я изчеткаш.
Оставям ги да изсъхнат. Не мисля, че сешоарът би навредил.
Аватар
Yash
 
Мнения: 785
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Пет Юли 19, 2013 7:24 pm

Re: Най-евтиния начин за почистване и смазване на верига?

Мнениеот Lucky Loser » Нед Апр 24, 2022 11:33 pm

Yash написа:
hellp написа:Мисля да я напръскам с обезмаслител за вериги от Лидъл. Чакам няколко минути и вкарвам в буркан с топла вода, клатя и изваждам.

По-добре обратното. Да седи накисната в обезмаслителя и после изплакваш под течаща вода. Хубаво е и да я изчеткаш.
Оставям ги да изсъхнат. Не мисля, че сешоарът би навредил.

Аз така правя, но използвам течна газ вместо стандартния обезмаслител - 1л/5лв.
Боря се за мнения - всекоя бройка е изключително важна !
П.С. И аз имам няколко велосипеда, но са тайна !

Komoot профил
Аватар
Lucky Loser
 
Мнения: 1854
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Фев 21, 2013 8:35 pm

Re: Най-евтиния начин за почистване и смазване на верига?

Мнениеот psychocrew » Пон Апр 25, 2022 6:52 am

hellp написа:Да попитам тук, удачно ли е веригата да се подсуши със сушоар :idea: Мисля да я напръскам с обезмаслител за вериги от Лидъл. Чакам няколко минути и вкарвам в буркан с топла вода, клатя и изваждам. Забърсвам с парцал и после минавам със сушоар, или пък е лоша идея :dontknow:


Никакви проблеми да я подсушиш, аз ползвам пистолета за горещ въздух- подсушава бързо, само после изчакай да изстине веригата преди да слагаш смазка(или поне да падне температурата до 30-40 градуса).
psychocrew
 
Мнения: 104
Рейтинг: 1449
Регистриран на: Сря Мар 26, 2014 8:26 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Най-евтиния начин за почистване и смазване на верига?

Мнениеот MEHTOP » Съб Май 07, 2022 9:58 am

Преди използвах обезмаслител на muc-off , доста скъп препарат, при положение,че на пазара има обезмаслители за 2-3 лв, но реших да взема, защото , така ли иначе, ще го използвам дълго време, все ще си избие парите. Значи, още като почвах да пръскам веригата , след 2-3 секунди почваше да избелява, веднага падаше мръсотията , грес , каквото се сетиш..
Но като свърши, реших да си купя Meglio, върши сушер работа, пръскаш -чакаш колкото пише на етикета и с гореща вода измиваш - става супер, обаче със студена, не съм видял толкова добър ефект. Но има един тънък момент, някои химии, които са предназначени за почистване на вериги, на велосипед , имат съставки, които и да попадне обезмаслителя върху боята , не я уврежда, което е много важно, особено,ако боята ти е запазена. В бъдеще, мисля да напръскам моя байк, и отново ще си купя специализиран вело продукт, а след , като изчистя веригата, мажа с muc-off . Ако някой, използва други препарати , алтернативи на muc-off ,моля да сподели. В моя град, това е най-доброто, което съм намерил и съм купувал, без да търся други алтернативи.
MEHTOP
 
Мнения: 52
Рейтинг: 1180
Регистриран на: Пон Фев 01, 2021 10:06 pm

Re: Най-евтиния начин за почистване и смазване на верига?

Мнениеот rarekin » Вто Май 17, 2022 1:45 pm

Не е най-евтиния, но със сигурност е един от най-успешните и "чисти":

1) в машинка за почистване на верига с ролки (Парк Туул, Педроз, нещо друго) се слагат равни части вода и Мельо (обезмаслител), веригата се прокарва 2-3 пъти, докато спре да е много мръсна течността, като всеки път между измиванията се бърше с парцал

2) веригата се оставя да изсъхне хубаво, обикновено до някакво отоплително тяло или на слънце (всякакви сешоари и други подобни са излишни, освен ако не бързате толкова много, че трябва да стане моментално)

3) използва се смазка за верига с капкомер и се капва по една капка смазка точно там където звената на веригата се свързват. Смазката не е необходима никъде другаде по веригата, и само събира мръсотия, ако я има на друго място.

4) Веригата се развърта на колелото, за да се разнесе смазката в сглобките на веригата и след това отново се забърсва с парцал

Желателно е венците на курбела и блока венци отзад да са почистени също, за да изкара по-дълго време веригата, без да се налага да се чисти отново скоро. Така смазана веригата изкарва със седмици, освен ако не направите някое много кално/мърляво каране, след което пак си трябва почистване и смазване.
Планинското колоездене може да бъде опасен спорт! Винаги карайте с каска! Никоя екипировка не може да гарантира колоездача срещу падане и тежко нараняване!
rarekin
 
Мнения: 1589
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Сеп 03, 2006 1:25 am
Местоположение: Германия

Re: Най-евтиния начин за почистване и смазване на верига?

Мнениеот _SoRa_ » Съб Май 28, 2022 8:31 am

За още по-прецизно почистване на веригата може да се използва връзка от обувка. Прекарва се между звената и изкарва останалата гняс, която не е паднала с помощта четка/машинка.
_SoRa_
 
Мнения: 2524
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 23, 2009 11:34 am

Re: Най-евтиния начин за почистване и смазване на верига?

Мнениеот psychocrew » Съб Май 28, 2022 2:40 pm

Най-евтиния метод за почистване на верига който аз ползвам е следният:
Свалям веригата и я пускам в празна пластмасова бутилка (аз ползвам от антифриз, защото е по-широко гърлото), след това наливам около 100мл. обезмаслител (използвам ето този- https://pochisti.bg/produkt/obezmaslitel-za-dalboki-i-uporiti-zamarsyavaniya-supermafrasol-6-kg-162/ , само че го разреждам 1:10 да е по-силничък. !!!АКО РЕШИТЕ ДА ПОЛЗВАТЕ ОТ ТОЗИ ОБЕЗМАСЛИТЕЛ ЗАДЪЛЖИТЕЛНО СЛАГАЙТЕ РЪКАВИЦИ ПОНЕЖЕ Е МНОГО АГРЕСИВЕН!!!)
След това затварям бутилката е юнашко друсане в продължение на 5 минути.
После следва обилно изплакване под течаща вода.
Накрая подсушавам веригата с пистолет за топъл въздух.
Оставя се да изстине и се нанася смазка(по предпочитание според сезона и терена) на всяко една свръзка на веригата и оставям да попие през нощта.
На следващия ден (ако нямам възможност, гледам да престои поне няколко часа) избърсвам веригата няколко пъти със сух парцал и я прибирам за ползване (за целта трябва да имате оборотна верига, ако нямате си я монтирате на велосипеда).
Това е основното, в допълнение (тази стъпка вече не спада към евтиното) пускам в чист обезмаслител в ултразвукова вана за 7-8 мин., но това е по желание (в интерес на истината пада още малко боклук във ваничката, но едва оцветява обезмаслителя).
psychocrew
 
Мнения: 104
Рейтинг: 1449
Регистриран на: Сря Мар 26, 2014 8:26 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Най-евтиния начин за почистване и смазване на верига?

Мнениеот Boyan1984 » Пон Май 30, 2022 7:33 am

Аз ползвам изопропилов алкхол, по същия метод с пластмасовото шише, като след това с четка за зъби търкам, за да падне и другото, ако има нещо останало(обикновено няма). но този обезмаслител ми изглежда доста добре за верига, явно наистина е доста силен. Ще се пробва.
Let's fucking DIE!
Boyan1984
 
Мнения: 2420
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 29, 2010 12:33 pm
Местоположение: Кюстендил

Re: Най-евтиния начин за почистване и смазване на верига?

Мнениеот psychocrew » Пон Май 30, 2022 8:16 am

Boyan1984 написа:Аз ползвам изопропилов алкхол, по същия метод с пластмасовото шише, като след това с четка за зъби търкам, за да падне и другото, ако има нещо останало(обикновено няма). но този обезмаслител ми изглежда доста добре за верига, явно наистина е доста силен. Ще се пробва.


Обезмаслителя наистина е много силен, само да предупредя:!!! НЕ ГО СЛАГАЙТЕ КОНЦЕНТРИРАН В БУТИЛКИ ОТ НАПИТКИ (КОЛА,ФАНТА И ДР.), РАЗЯЖДА ГИ !!!
На един приятел му отсипах в двулитрова бутилка от Миринда, на следващия ден го чистеше от багажника на колата. Каза че и битумната облицовка на багажника е почнала да се разкапва, така че внимавайте с него.
psychocrew
 
Мнения: 104
Рейтинг: 1449
Регистриран на: Сря Мар 26, 2014 8:26 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Най-евтиния начин за почистване и смазване на верига?

Мнениеот Boyan1984 » Пон Май 30, 2022 8:55 am

Бах маа му :bigeyes: Направо ме отказа от това чудо....Аз ползвам шише от доста дебела пластмаса от изопропилов алкохол, предполагам, че няма да има проблем. Така както го казваш, веригата би трябвало да излиза перфектно чиста след тоя обезмаслител.
Let's fucking DIE!
Boyan1984
 
Мнения: 2420
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 29, 2010 12:33 pm
Местоположение: Кюстендил

Re: Най-евтиния начин за почистване и смазване на верига?

Мнениеот psychocrew » Пон Май 30, 2022 9:19 am

Boyan1984 написа:Бах маа му :bigeyes: Направо ме отказа от това чудо....Аз ползвам шише от доста дебела пластмаса от изопропилов алкохол, предполагам, че няма да има проблем. Така както го казваш, веригата би трябвало да излиза перфектно чиста след тоя обезмаслител.


Пак казвам, че това се отнася за концентрата (споменах това за бутилките понеже вероятно ще си направите партия за 5л. и ще си го разделите, та за да няма пропищели и набутани ползвайте стъкло за пренос на концентрата), когато се разреди вече е друго, но въпреки това задължително ползвайте ръкавици.
psychocrew
 
Мнения: 104
Рейтинг: 1449
Регистриран на: Сря Мар 26, 2014 8:26 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Най-евтиния начин за почистване и смазване на верига?

Мнениеот evilzet » Пон Май 30, 2022 9:19 am

Шишето на изопропанола е от HDPE, т.е. полиетилен, а другите са PET. Странно, мислех ги за държеливи, но явно трябва да се внимава с тях. Само едно побеляло имам, не помня ацетон или коресилин имаше вътре.
evilzet
 
Мнения: 1479
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 17, 2006 2:19 pm
Местоположение: Варна

Предишна

Назад към Общ форум

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: andriii и 30 госта