Най-евтиния начин за почистване и смазване на верига?

За всичко свързано с МТБ, което не е за някой от другите форуми. Например: разкази и преживявания, мнения по различни общи въпроси, интeресни продукти, новости и т.н.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Най-евтиния начин за почистване и смазване на верига?

Мнениеот borisfx » Съб Фев 18, 2017 1:32 pm

Здравейте. Като за бедни хора питам - кой според вас е най-евтиния и същевремено работещ начин, човек да си почисти и смаже веригата.
По мои изчисления най-евтино и в същото време достатъчно добро решение е следното:
1. Бензин за обезмасляване и почистване и
2. Обикновено финно машинно масло от някоя железария за смазване.
Според вас има ли по-евтино от това решение, за почистване и смазване, което и да е ефективно разбира се?
Само сега някой да не каже, че хубавите неща стрували скъпо. От всичките начини за почистване и смазване на верига, все има най-евтин? И кой е той според вас?
borisfx
 
Мнения: 160
Рейтинг: 1290
Регистриран на: Съб Юли 20, 2013 10:46 pm

Re: Най-евтиния начин за почистване и смазване на верига?

Мнениеот Vorac » Съб Фев 18, 2017 2:14 pm

Машинка с ролки за почистване на вегира не е вечна, но споед мен си изплаща двадесетте лева през 2-3-4те години, през които се ползва. Вътре сапунена вода.

Парцал от стари дйрехи е безплатно за забърсване, тоалетна хартия - не толкова.

Фино машинно масло, ака масло за шевни машини, ако е 1.50лв за 100мл, то 7лв за 1л хидравлично масло за ауди, с което може и да си пълнищ спирачките, е по-оферта. Пък и първоо е много рядко.

И далеч не на последно място по важносто - евтина скоростна ситема. Верига, касета, курбели - всичко си удвоява цената с всяко добавяне на още една скорост. Според мен 3х8 е бюджетното задвижване.
Vorac
 
Мнения: 818
Рейтинг: 1513
Регистриран на: Съб Окт 04, 2008 3:47 pm
Местоположение: София, Дружба

Re: Най-евтиния начин за почистване и смазване на верига?

Мнениеот kawasuna » Съб Фев 18, 2017 2:15 pm

Почистване с нафта.Смазване с масло,каквото имаш,може и отработено.По евтино от това съмнява ме да има,в същото време е и ефикасно.Това все пак е верига на колело,не мотоциклетна,демек изисква по-малко грижи.
Аватар
kawasuna
 
Мнения: 492
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Пон Апр 04, 2016 9:22 pm
Местоположение: Стара Загора

Re: Най-евтиния начин за почистване и смазване на верига?

Мнениеот Speedmaster™ » Съб Фев 18, 2017 2:30 pm

http://www.praktiker.bg/bg/Handshowers/ ... K/p/434532
Аз на двора или в банята почиствам велосипеда с топла вода с променяща струя от душ слушалката или пистолет за градина,с въртеливо движение на зад свалям бързо полепналата мръсотия и пясък.Смазвам след като е сух велосипеда с масло за шевни машини,внимавам да не капна по дисковете на спирачките.
Аватар
Speedmaster™
 
Мнения: 570
Рейтинг: 1448
Регистриран на: Вто Юли 01, 2014 9:07 pm
Местоположение: България

Re: Най-евтиния начин за почистване и смазване на верига?

Мнениеот donpeev » Съб Фев 18, 2017 3:37 pm

Без обезмаслител, нафта или бензин нищо не се сваля с каквито и да е слушалки или сапуни. Дори маслото по рамката не пада със сапун, трябва си обезмаслител.
Най-евтино и бързо решение е:
1. обилно се напръскват венците и веригата с обезмаслител. Може и рамката където е омазана.
2. търка се с четка за зъби хубаво.
3. поливате с маркуч или водоструйка.
4. при нужда повтаряте процедурата.
5. смазва се системата с каквото имате.

Ефектът е отличен и е тип "мързелив" . Не се сваля верига и касета и става всичко за 10 мин. Преди свалях веригата, търкане във ваничка с нафта, та после касетата, парцали, четки, и накрая след 1-2 часа играчка се получава почти същият ефект като с без свалянето. Не си заслужава да се прави всеки път.
Любовта на хората прави един отбор голям!
Аватар
donpeev
 
Мнения: 166
Рейтинг: 1234
Регистриран на: Чет Апр 30, 2015 2:51 pm

Re: Най-евтиния начин за почистване и смазване на верига?

Мнениеот Boyan1984 » Съб Фев 18, 2017 3:59 pm

Използвам само специализиран вело обезмаслител - Finish Line или Muck Off.
Веригата е с бързо звено - свалям, платмасово шише - раздрусвам хубаво няколко пъти с обезмаслител и вода.
След това осавям да изсъхне веригата и през това време обезмаслител на венците и курбелите, ако има нужда, изплаквам и това е.
Смазвам и е чисто и готово.
Let's fucking DIE!
Boyan1984
 
Мнения: 2421
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 29, 2010 12:33 pm
Местоположение: Кюстендил

Re: Най-евтиния начин за почистване и смазване на верига?

Мнениеот taurus13 » Съб Фев 18, 2017 5:19 pm

Казвал съм сигурно как го правя аз - свалям веригата от бързото звено, пъхам я в едно шише със широко гърло от строителна химия(грунд, лепило ц200 или подобно) сипвам вътре 100 мл обезмаслител и още толкова вода и следва една минута shake it baby.....демек друсане яко. След тая операция излиза като нова - забърсвам и оставям да изсъхне , след което масло.
Един медикс стига за 5 пъти. Става и с нафта идеално също, даже по-добре.
Ама това го правя след някое ужасно каране с много кал, иначе си я пръскам с един спрей от вида нс вд40 с който разтварям мърсотията, бърша с парцала и мажа...без да свалям от байка.
Изображение
Аватар
taurus13
 
Мнения: 5727
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Дек 17, 2007 10:07 am

Re: Най-евтиния начин за почистване и смазване на верига?

Мнениеот Alexi » Съб Фев 18, 2017 7:08 pm

с нафта става много добре и е евтина ,но е лек проблем после да я махнеш от веригата качествено ,че да я смажеш с нещо примерно суха смазка .. аз лично ползвам ултразвукова ваничка с обезмаслител,всичко пада на момента и веригата излиза като нова .. като разходи е почти нищо след закупуването на ваничката .. и задължително поне 2 вериги ,като си ги въртиш през определен пробег
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Най-евтиния начин за почистване и смазване на верига?

Мнениеот Kobeto » Съб Фев 18, 2017 7:54 pm

Аз го правя с пластмасова бутилка, четка и нафта. При мен операцията е малко по-голяма заигравка, защото веднъж слагам около 150-200 мл. нафта, друсам яко, сменям нафтата, пак друсам, после пак сменям. Всеки път пуска чернилка. Като извадя веригата, покрай пиновете и вътре по стените на звената има твърда мизерия, която не може да падне с друсане - иска четка. След четката плакна хубаво с нафта и оставям да съхне. Веригата става като чисто нова. През това време карам с друга верига. Измитата седи на сухо място провесена и мога да я смажа когато си поискам. Но аз предпочитам да я смажа на другия ден.
Мръсната нафта я събирам в друга бутилка. Тя се утаява и се избистря. Може да се ползва повторно, като се внимава при преливането за следващо миене да не се вкара и утайка. Така от всяко миене на верига давам по 1 пръст фира (утайка). А четката ми е с твърд косъм от всичко по 1 лев.
Недостатък на този метод е силното вмирисване на средата (гараж, някаква стая, мазе и т.н. Трябва да се работи на проветриво място), както и на ръцете.
За венците и курбелите ползвам четка за боядисване на коса - струва от 1 до 3 лева в зависимост от ширината. Влиза идеално между зъбчатките и почиства добре - пак с нафта, но по-внимателно, че с четка пръска. Стари връзки от обувки също вършат работа, на който не му се занимава с четкане. Тесни парченца от парцал ползвах последния път. С такива почиствам всички тесни места, дето с четка или с ръка не може да се бръкне
The moon is full... the night is cold... the stars are bright... the wind so moans...
A fire burns... within our forest... the blood is thick... and only black
Аватар
Kobeto
 
Мнения: 386
Рейтинг: 1580
Регистриран на: Чет Юни 09, 2016 9:11 pm

Re: Най-евтиния начин за почистване и смазване на верига?

Мнениеот Янчо » Съб Фев 18, 2017 9:47 pm

Една такава стирка ме изкарва много време. Дърпам си по едно въженце от нея и чистя касетата. :)

Изображение
Аватар
Янчо
 
Мнения: 39
Рейтинг: 1284
Регистриран на: Вто Сеп 10, 2013 7:37 pm

Re: Най-евтиния начин за почистване и смазване на верига?

Мнениеот HHristov » Съб Фев 18, 2017 10:27 pm

Аз бих посъветвал всички, които използват нафта, да я заменят с газ за осветление. Прониква много по лесно, разтваря по-добре и съхне бързо. Обезмаслителят почиства добре, но си е тегаво после чакането да изсъхне веригата от водата - отнема часове.
HHristov
 
Мнения: 140
Рейтинг: 1460
Регистриран на: Сря Сеп 03, 2014 7:18 am
Местоположение: Шумен

Re: Най-евтиния начин за почистване и смазване на верига?

Мнениеот borisfx » Нед Фев 19, 2017 2:24 pm

HHristov написа:Аз бих посъветвал всички, които използват нафта, да я заменят с газ за осветление. Прониква много по лесно, разтваря по-добре и съхне бързо. Обезмаслителят почиства добре, но си е тегаво после чакането да изсъхне веригата от водата - отнема часове.

Газтта за осветление май е по-скъпа от бензина, така мисля. Бензин излиза по-евтино май?
Янчо написа:Една такава стирка ме изкарва много време. Дърпам си по едно въженце от нея и чистя касетата. :)

Благодаря, идеята е супер. Още днес отивам да си купя една такава стирка. Много добра идея :)
Kobeto написа:Аз го правя с пластмасова бутилка, четка и нафта. При мен операцията е малко по-голяма заигравка, защото веднъж слагам около 150-200 мл. нафта, друсам яко, сменям нафтата, пак друсам, после пак сменям.......

Кобето, при теб нещата са добри, обаче доста материал използваш... смяняш, хвърляш нафта... доста пари ще отидат само за едно чистене :)
borisfx
 
Мнения: 160
Рейтинг: 1290
Регистриран на: Съб Юли 20, 2013 10:46 pm

Re: Най-евтиния начин за почистване и смазване на верига?

Мнениеот Pr3d4t0R » Нед Фев 19, 2017 7:22 pm

След всяко каране си почиствам веригата с парцал и WD40. Преди всяко каране я смазвам леко с Finish Line. Голям флакон WD и малка смазка изкарват години.

ПП Колелото го карам само в планината.
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3970
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: Най-евтиния начин за почистване и смазване на верига?

Мнениеот Kobeto » Нед Фев 19, 2017 8:13 pm

Ако прочетете внимателно коментара ми по-горе, ще видите колко ясно съм написал в средата, че събирам мръсната нафта в друга бутилка. Тя са утаява като седи и после я ползвам повторно, когато е бистра, като купена току що. Хвърлям само утайката - в 1,2л. бутилка пада толкова, колкото да запълни неравностите на дъното (В бутилка Кока-Кола примерно). Това е фирата. А с 1 литър нафта можете да предположите колко време ще изкарам, докато се наложи да долея. От това по-евтино обезмасляване - здраве му кажете
Последна промяна Kobeto на Нед Фев 19, 2017 8:14 pm, променена общо 1 път
The moon is full... the night is cold... the stars are bright... the wind so moans...
A fire burns... within our forest... the blood is thick... and only black
Аватар
Kobeto
 
Мнения: 386
Рейтинг: 1580
Регистриран на: Чет Юни 09, 2016 9:11 pm

Re: Най-евтиния начин за почистване и смазване на верига?

Мнениеот Янчо » Нед Фев 19, 2017 8:13 pm

Pr3d4t0R написа:След всяко каране си почиствам веригата с парцал и WD40. Преди всяко каране я смазвам леко с Finish Line. Голям флакон WD и малка смазка изкарват години.

ПП Колелото го карам само в планината.


И аз точно това правя. :)
Аватар
Янчо
 
Мнения: 39
Рейтинг: 1284
Регистриран на: Вто Сеп 10, 2013 7:37 pm

Re: Най-евтиния начин за почистване и смазване на верига?

Мнениеот Kobeto » Нед Мар 05, 2017 1:45 pm

За пръв път реших да опитам със суха смазка на Finish Line Teflon plus- спрей (Червен флакон). Въртя бързо назад и пръскам. Много фира отива. Бърша след това. Вътре в звената остава едно бяло с консистенция на сопол (да не използвам друго определение), което се сгъстява все повече. Веригата става лепкава на пипане. Карах по сух терен с някоя друга локва и стана нещо страшно. Бях пръснал вътре в колелцата на задния дерайльор. Отначало се въртяха "сами". Долното колелце се понамокри малко в едни локви и започна да скърца леко. Веригата също започна да издава шум при въртене. На другия ден я свалих за основно почистване. Горното колелце на дерайльора се въртеше все едно съм го намазал не със смазка, а с нещо лепкаво. Направи впечатление, че докато пръскам с флакона, отпред дюзата на фъшкалото се олива с това гъстото, което после става от бяло на жълтиникаво лепкаво с консистенция на грес.
Смазката я дават за вериги и дерайльори. Обаче аз май няма да повторя на веригата и на колелцата.
Не знам дали аз някъде нещо бъркам при смазването или съм ударил греда със срока на годност на смазката, или тая смазка по принцип си е такава гадна. Във флакона има съчма за разбиване. Аз разбивам около минута преди да пръскам. Преди си ползвах Finish Line - мокра в зелена тубичка и след хубаво забърсване веригата се налага да я смазвам на 3-4 карания профилактично.
Последна промяна Kobeto на Нед Мар 05, 2017 2:18 pm, променена общо 1 път
The moon is full... the night is cold... the stars are bright... the wind so moans...
A fire burns... within our forest... the blood is thick... and only black
Аватар
Kobeto
 
Мнения: 386
Рейтинг: 1580
Регистриран на: Чет Юни 09, 2016 9:11 pm

Re: Най-евтиния начин за почистване и смазване на верига?

Мнениеот Alexi » Нед Мар 05, 2017 1:54 pm

с флакон под налягане винаги става мазало .. трябва да е в тубичка от която да капеш по звената най добре само вътре без да омазваш веригата отвън .. инак сухите смазки лепят значително по малко боклуци което се оценява лятото по прашните пътеки ,зимата си карам с мокра аз щото от влагата инак ръждясва веригата
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Най-евтиния начин за почистване и смазване на верига?

Мнениеот Kobeto » Нед Мар 05, 2017 2:09 pm

Alexi написа:с флакон под налягане винаги става мазало .. трябва да е в тубичка от която да капеш по звената най добре само вътре без да омазваш веригата отвън .. инак сухите смазки лепят значително по малко боклуци което се оценява лятото по прашните пътеки ,зимата си карам с мокра аз щото от влагата инак ръждясва веригата
Из форума съм чел, че смазването с флакон е по-добре, защото заради налягането смазката прониква по-добре. ма то повече от половината изпръскано полита между звената и отива фира. И клипове съм гледал. Затова реших да опитам, така и така я имам смазката, която си купих за смазване на дерайльорите. С тубичка наистина се смазва доста по-контролирано. А от нея смазката пак ли е като това, което съм описал по-предното си мнение - лепкаво, слузесто с тенденция за сгъстяване? При това положение не ми е ясно как ще трупа по-малко прах, а всички така казват. Аз нещо не мога да постигна нужния ефект
The moon is full... the night is cold... the stars are bright... the wind so moans...
A fire burns... within our forest... the blood is thick... and only black
Аватар
Kobeto
 
Мнения: 386
Рейтинг: 1580
Регистриран на: Чет Юни 09, 2016 9:11 pm

Re: Най-евтиния начин за почистване и смазване на верига?

Мнениеот Alexi » Нед Мар 05, 2017 2:19 pm

ползвам 2 вида ,като нито единия не притежава описания от теб ефект .. по скоро когато е течна е като водичка ,като изсъхне се втвърдява като грес ( но много твърда грес ,на пипане дори не е мазно ) при което не лепи прахоляк и боклуци и не се разтича по звената .. единия вид който имам е на водна основа ( това е ценно ,отмива се с вода много лесно но не е подходяща за каране в дъжд както споменах и по горе ) така като ти чета описанието имаш от вида "полусуха" която е като рядко масло ,но се сгъстява като мазна грес като постои - имам и такава и е точно флакон под налягане .. маже много добре но лепи много боклуци и е по подходяща за зимата и влажни/кални пътеки където няма прахоляк да се налепи .. другото което е ,че се почиства трудно дори с качествен обезмаслител
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Най-евтиния начин за почистване и смазване на верига?

Мнениеот Kobeto » Нед Мар 05, 2017 2:35 pm

Ето това е въпросният флакон: http://koleloto.bg/product/602/finish-l ... sprey.html Преди седмица обаче цената беше с 5 лева надолу. Възнамерявам да тествам това http://velo-m.net/product/5296/finish-l ... -60ml.html
Четох добри отзиви уж
The moon is full... the night is cold... the stars are bright... the wind so moans...
A fire burns... within our forest... the blood is thick... and only black
Аватар
Kobeto
 
Мнения: 386
Рейтинг: 1580
Регистриран на: Чет Юни 09, 2016 9:11 pm

Re: Най-евтиния начин за почистване и смазване на верига?

Мнениеот ivanst » Пон Фев 12, 2018 6:00 am

Някой ползвал ли е това за предпазител на венеца и веригата - http://www.motorbike-bg.com/product.php?id=7670
ivanst
 
Мнения: 17
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пон Мар 07, 2016 5:40 pm

Re: Най-евтиния начин за почистване и смазване на верига?

Мнениеот MIKEY MOUSE » Пон Фев 12, 2018 8:48 am

ivanst написа:Някой ползвал ли е това за предпазител на венеца и веригата - http://www.motorbike-bg.com/product.php?id=7670


Това е предпазител за крачола-не за веригата и венците. Пластмасовата гайка, с която се завива /закрепя / към плочата /оборота / е несигурна... :wavey:
PRO ARIS ET FOCIS / ЗА ОЛТАРИТЕ И ДОМАШНИТЕ ОГНИЩА/- ЗА ОТЕЧЕСТВОТО!

Ако искаш да разсмееш Господ, разкажи Му за плановете си !
Аватар
MIKEY MOUSE
 
Мнения: 933
Рейтинг: 1637
Регистриран на: Пет Сеп 14, 2012 7:55 pm
Местоположение: В един измислен свят-само за усмихнати и без модератори

Re: Най-евтиния начин за почистване и смазване на верига?

Мнениеот КоlЮ » Пон Фев 12, 2018 11:48 am

Най-евтиния начин за почистване и смазване на верига е просто да не се обслужва и да се смени като се скъса .
Bin Big Mag , mag mich kein.
Аватар
КоlЮ
 
Мнения: 286
Рейтинг: 1658
Регистриран на: Пон Дек 25, 2017 3:19 am
Местоположение: с.София

Re: Най-евтиния начин за почистване и смазване на верига?

Мнениеот Petar_stoychev » Пон Фев 12, 2018 12:24 pm

КоlЮ написа:Най-евтиния начин за почистване и смазване на верига е просто да не се обслужва и да се смени като се скъса .


:offtopic: Надявам се някой нов и неразбиращ потребител да не вземе на сериозно мнението ти ...
Аватар
Petar_stoychev
 
Мнения: 526
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Авг 28, 2016 2:48 pm
Местоположение: Sofia

Re: Най-евтиния начин за почистване и смазване на верига?

Мнениеот koopss » Чет Фев 15, 2018 3:32 pm

Аз ще споделя моя начин на каране и почистване.
Кара се ВСЕКИ ДЕН. От вкъщи до работа, без значение дали вали дъжд или сняг. През парка по неасвалтирани пътеки. (байка прилича на хвърлено в блатотото и след това извадено "нещо" на втория ден).

Какво правя по въпроса:
1- Всяка сутрин - почиства се вилката (горните тръби) с парцал, и се пръска тефлонов спрей на тръбите. Натиска се 5-10 пъти, и се почиства остатъка.
2 - Всяка сутрин - почиства се шок-а (очевидно тук е задния) с парцал, и се пръска тефлонов спрей. Натиска се 5-10 пъти и се почиства остатъка.
3 - през няколко дни (два или най-много три) - веригата се почиства с машинка за верига, изчаква се да изсъхне (което става през ноща) и се смазва (с масло спрей за верига)
4 - Ако не е време за "3", веригата се смазва с WD40 (мъдааа - WD 40 :-D - flame me)

От опит - последната ми верига (обикновен 8 скоростен SRAM, с това сервизиране изкара 4000км, без да е наложащо да се сменя - да няма прескачане дори на ниски предавки).
Аватар
koopss
 
Мнения: 138
Рейтинг: 1315
Регистриран на: Вто Юни 14, 2016 2:08 pm

Re: Най-евтиния начин за почистване и смазване на верига?

Мнениеот fu4ko » Чет Фев 15, 2018 4:41 pm

Аз пръскам с проникващ спрей за ръжда от 4.50лв когато веригата започне да скърца или я е мокрил дъжд и почва да ръждясва.То си е много тънко масло.Изсъхва много бързо.Но аз карам с верига от 4.50.Колкото изкара,толко. :D
Cross Sprinter
fu4ko
 
Мнения: 298
Рейтинг: 1344
Регистриран на: Нед Ное 22, 2015 9:25 pm

Re: Най-евтиния начин за почистване и смазване на верига?

Мнениеот ivanst » Пон Фев 19, 2018 4:54 pm

koopss написа:Аз ще споделя моя начин на каране и почистване.
Кара се ВСЕКИ ДЕН. От вкъщи до работа, без значение дали вали дъжд или сняг. През парка по неасвалтирани пътеки. (байка прилича на хвърлено в блатотото и след това извадено "нещо" на втория ден).

Какво правя по въпроса:
1- Всяка сутрин - почиства се вилката (горните тръби) с парцал, и се пръска тефлонов спрей на тръбите. Натиска се 5-10 пъти, и се почиства остатъка.
2 - Всяка сутрин - почиства се шок-а (очевидно тук е задния) с парцал, и се пръска тефлонов спрей. Натиска се 5-10 пъти и се почиства остатъка.
3 - през няколко дни (два или най-много три) - веригата се почиства с машинка за верига, изчаква се да изсъхне (което става през ноща) и се смазва (с масло спрей за верига)
4 - Ако не е време за "3", веригата се смазва с WD40 (мъдааа - WD 40 :-D - flame me)

От опит - последната ми верига (обикновен 8 скоростен SRAM, с това сервизиране изкара 4000км, без да е наложащо да се сменя - да няма прескачане дори на ниски предавки).

колега може ли линк за тефлоновият спрей и за спрея за веригата.
Благодаря!
ivanst
 
Мнения: 17
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пон Мар 07, 2016 5:40 pm

Re: Най-евтиния начин за почистване и смазване на верига?

Мнениеот Alexi » Пон Фев 19, 2018 5:04 pm

4.50 това не е евтино ,ако ще се говори за най евтин начин то според мен машинното масло печели ... 1-1.50 лв е тубичката ,цял сезон изкарва като при това маже доста прилично ,тънко е и не лепи много боклуци и пясък .. за почистване се ползват чисти сухи парцали като се върти веригата през тях ,а от време на време може да се смъкне и почисти качествено
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Най-евтиния начин за почистване и смазване на верига?

Мнениеот fu4ko » Пон Фев 19, 2018 7:48 pm

Така е,само че аз пръскам и не бърша.Ако пък се и намери човек,който работи в шивашко предприятие маслото ще излезе без пари.
Cross Sprinter
fu4ko
 
Мнения: 298
Рейтинг: 1344
Регистриран на: Нед Ное 22, 2015 9:25 pm

Re: Най-евтиния начин за почистване и смазване на верига?

Мнениеот koopss » Вто Фев 20, 2018 3:54 pm

ivanst написа:колега може ли линк за тефлоновият спрей и за спрея за веригата.
Благодаря!


http://radimex.eu/%D0%A1%D0%BF%D1%80%D0 ... MOTIP-PTFE
Спрея за верига е 10-12 левов (за велосипедна верига, но не помня от къде го купих. Върши ми работа "трета" година).

Най евтиното е очевидно мисля - каквато смазка имате (дори изгоряло масло от москвича на "дедо". За съжаление условието е веригата да се почиства качествено между смазванията и да не се оставя да "скърца")
Да не скърца - машинка, сваляне и промиване в нафта/разредител за боя/бензин каквото имате.

Аз лично верига свалям когато има проблем или работя по скоростите и/или искам да я "махна".
(да не забравяме, че едно от най-големите удоволствия е да смениш елемент от колелото който е износен от "твоето" каране!). Масово гледам дори скъпи (по време на купуването им) колела със скърцащи вериги, а хората каращи ги въобще не разбират какво се случва с касетата, веригата, плочите.

Поздрави
Аватар
koopss
 
Мнения: 138
Рейтинг: 1315
Регистриран на: Вто Юни 14, 2016 2:08 pm

Следваща

Назад към Общ форум

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 35 госта