Пренос на палатка с колело

За всичко свързано с МТБ, което не е за някой от другите форуми. Например: разкази и преживявания, мнения по различни общи въпроси, интeресни продукти, новости и т.н.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Пренос на палатка с колело

Мнениеот kawasuna » Съб Фев 11, 2017 9:37 am

Колеги,как става преноса на палатка с колелото?Имам впредвид,някаква специална палатка ли трябва да се носи(като големина каква?)Абе общо взето какви такъми си носите примерно за един излет,и как ги накачате по байка,някакви специални багажници вземат ли се,такива работи? :dontknow:
Аватар
kawasuna
 
Мнения: 492
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Пон Апр 04, 2016 9:22 pm
Местоположение: Стара Загора

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот Boyan1984 » Съб Фев 11, 2017 11:07 am

Аз си побирам всичко в раницата - Deuter Transalpine 30, говорим за хубаво време през лятото, когато няма нужда от много дрехи. Търсиш някоя едноместна, но има и доста компактни двуместни палатки, избор огромен. А иначе се продават и дисаги:http://forum.xenos-bushcraft.com/viewtopic.php?id=1112
Let's fucking DIE!
Boyan1984
 
Мнения: 2420
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 29, 2010 12:33 pm
Местоположение: Кюстендил

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот mbg » Съб Фев 11, 2017 11:09 am

Има дисаги, които се монтират отстрани на колелетата - и за отпред, и за отзад. Като центъра на тежестта е ниско байка е доста по-стабилен.
Аватар
mbg
 
Мнения: 201
Рейтинг: 1302
Регистриран на: Сря Май 25, 2016 12:14 am
Местоположение: София / Хасково

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот borisfx » Съб Фев 11, 2017 7:54 pm

kawasuna написа:Колеги,как става преноса на палатка с колелото?Имам впредвид,някаква специална палатка ли трябва да се носи(като големина каква?)Абе общо взето какви такъми си носите примерно за един излет,и как ги накачате по байка,някакви специални багажници вземат ли се,такива работи? :dontknow:

Това пък що за въпрос е. Никога ли не си чувал че колелетата имат багажници и на тях се носи багажа. - Изображение
Не са някакви специални багажници, а най-обикновени такива.
borisfx
 
Мнения: 160
Рейтинг: 1290
Регистриран на: Съб Юли 20, 2013 10:46 pm

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот kawasuna » Съб Фев 11, 2017 9:19 pm

Що за въпрос ли?Ами колегата по-горе написа,че си ги пренася в раницата,което означава според мен,че дисагите са излишни.
Аватар
kawasuna
 
Мнения: 492
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Пон Апр 04, 2016 9:22 pm
Местоположение: Стара Загора

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот Speedmaster™ » Съб Фев 11, 2017 9:22 pm

Изображение
Може с багажник и дисаги,раница ако е на кратко пътешествие,различни чантички за целта по велосипеда или ако има офис на куриер...може и така. :D Най добре посочете вида на велосипед за по точен отговор,може да спите на палатка,спален чувал,хамак според сезона и потребностите.Ако е студено трябва да имате двуслойна палатка и шалте от пяна за пода да не усещате студ+спален чувал според сезона.Посочете каква трябва да е палатката,едно-двуслойна,тегло,за един или двама човека,ценови диапазон?
Аватар
Speedmaster™
 
Мнения: 570
Рейтинг: 1448
Регистриран на: Вто Юли 01, 2014 9:07 pm
Местоположение: България

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот kawasuna » Съб Фев 11, 2017 10:24 pm

Горе долу се ориентирах.Мисля като се позатопли да направя еднодневен преход,та затова питам какви нещица носите с вас.Ще се поразровя да огледам някакви модели палатки,да преценя кой модел ще стане за раницата ми(32л.)Скот Genius е колелото.
Аватар
kawasuna
 
Мнения: 492
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Пон Апр 04, 2016 9:22 pm
Местоположение: Стара Загора

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот Yash » Съб Фев 11, 2017 10:38 pm

kawasuna написа:Горе долу се ориентирах.Мисля като се позатопли да направя еднодневен преход,та затова питам какви нещица носите с вас.Ще се поразровя да огледам някакви модели палатки,да преценя кой модел ще стане за раницата ми(32л.)Скот Genius е колелото.

Палатка за еднодневен преход!?
Нужни са храна - барове, гелове, един два сандвича (евентуално); вода или изонапитка; дрехи (според времето) - леко яке, блуза. И това като допълнителен багаж.
Аватар
Yash
 
Мнения: 785
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Пет Юли 19, 2013 7:24 pm

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот mbg » Нед Фев 12, 2017 12:45 am

borisfx написа:Не са някакви специални багажници, а най-обикновени такива.



Като ти се сгъва и огъва колелото на няколко места... е интересно какви багажници трябват :D Колегата с поста след тебе е показал единия вариант - на кормилото и под седалката... и няма да казвам с каква "лекота" се управлява колелото в този вариант :crazy:

Нещо такова имах предвид - http://www.dhgate.com/product/2012-cycl ... 77146.html

като има варианти и с твърди багажници.
Аватар
mbg
 
Мнения: 201
Рейтинг: 1302
Регистриран на: Сря Май 25, 2016 12:14 am
Местоположение: София / Хасково

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот Speedmaster™ » Нед Фев 12, 2017 2:06 am

Изображение
http://m.decathlon.bg/p/8293539_palatka ... estna.html
http://maximatrade.com/index.php?body=- ... 1&noCart=1
Нахвърлям две двуслойни палатки като линк,жълтата е с алуминиеви рейки и по-леко дъно.Ако е по-студено шалтето за под и спален чувал са задължителни,може и с хамак при наличие на дървета.
https://youtu.be/BKJdhjxFmxA
http://www.gohard.bg/index.php/ekipirov ... platka-2-1
п.п.Последния линк се открива и за 22-25 лева,лека еднослойна с минимални показатели за дъжд.
Аватар
Speedmaster™
 
Мнения: 570
Рейтинг: 1448
Регистриран на: Вто Юли 01, 2014 9:07 pm
Местоположение: България

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот borisfx » Нед Фев 12, 2017 12:00 pm

kawasuna написа:Що за въпрос ли?Ами колегата по-горе написа,че си ги пренася в раницата,което означава според мен,че дисагите са излишни.

Щом те кефи да си товариш гърба с раница като магаре, товари се. Нормалните хора товарят колелото, а не гърба си, с багаж. Но явно има и мазохисти, които предпочитат багажа да им е на гърба, вместо там където му е мястото - на багажника и в дисагите.
mbg написа:Като ти се сгъва и огъва колелото на няколко места... е интересно какви багажници трябват :D

Много просто. След като ти се сгъва и огъва колелото на няколко места, значи е направено да го качиш в джипа, да го закараш до планината, да се спуснеш няколко пъти по склона, да си го прибереш в джипа и да си го върнеш обратно вкъщи. Колелата дето е сгъват и прегъват на няколко места не са измислени за преходи и носене на багаж. Колелата с които можеш да отидеш на няколко дневен преход не се сгъват и огъват.
borisfx
 
Мнения: 160
Рейтинг: 1290
Регистриран на: Съб Юли 20, 2013 10:46 pm

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот mbg » Нед Фев 12, 2017 12:14 pm

borisfx написа:Много просто. След като ти се сгъва и огъва колелото на няколко места, значи е направено да го качиш в джипа, да го закараш до планината, да се спуснеш няколко пъти по склона, да си го прибереш в джипа и да си го върнеш обратно вкъщи. Колелата дето е сгъват и прегъват на няколко места не са измислени за преходи и носене на багаж. Колелата с които можеш да отидеш на няколко дневен преход не се сгъват и огъват.


Може и да си прав, "нов съм в занаята", все още не съм водил колелото на такива походи. Иначе за еднослойните палатки... не е нужно да има дъжд за да вали вътре :D По планините ни става достатъчно студено даже и юли месец, за да започне да "вали" дъжд вътре в палатката през нощта... още помня колко бях щастлив като за първи път в такава ситуация ползвах :bowdown: двуслойна палатка. А за окичен багаж по кормилото и седалката - пробвал съм, както и съм карал колело с дисаги... разликата в управлението в двата случая е потресаваща. Доста по-управляемо е колелото ако багажа ти е на гърба спрямо това да ти е под седалката и на кормилото. От планинарстването ми съм свикнал да се товаря "като магаре" с раница на гърба... ама с колелото на големи разстояния не знам как ще е.
Аватар
mbg
 
Мнения: 201
Рейтинг: 1302
Регистриран на: Сря Май 25, 2016 12:14 am
Местоположение: София / Хасково

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот Boyan1984 » Нед Фев 12, 2017 12:23 pm

Това с дисагите и товаренето на колелото като индиец на мен не ми харесва, а и никога не съм го правил. Ако си по пътища с туристическо колело - да, но за преходи в планината да го кичиш така - не ми се струва правилно.
Борисе, защо да сме мазохисти? Все пак не карам с туристическа раница Ташев 50+10, а с 30 литрова колоездачна Дойтер Трансалпин. Хората са го измислили.
Евентуално палатката може да се прикрепи към горната тръба (говориме за твърдаци, а не в случая на колегата за даунхил колела) и така да не я носиш раницата на гърба.
Аз палатката вече не я нося, само спален чувал и шалте.
Let's fucking DIE!
Boyan1984
 
Мнения: 2420
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 29, 2010 12:33 pm
Местоположение: Кюстендил

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот Speedmaster™ » Нед Фев 12, 2017 1:04 pm

https://www.amazon.co.uk/Ultralight-1-P ... =bivvy+bag
Може и с bivvy tent с цел компактност и тегло малко над килограм,може да завържи за колчето и релсите на седалката при преход.Спалния чувал примерно в раница,шалтето като най леко може отпред.
Аватар
Speedmaster™
 
Мнения: 570
Рейтинг: 1448
Регистриран на: Вто Юли 01, 2014 9:07 pm
Местоположение: България

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот Boyan1984 » Нед Фев 12, 2017 1:12 pm

А това е може би най-добрия вариант, ако не искаш да си товариш гърба много, както и колелото.
Let's fucking DIE!
Boyan1984
 
Мнения: 2420
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 29, 2010 12:33 pm
Местоположение: Кюстендил

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот kawasuna » Нед Фев 12, 2017 5:23 pm

Това за товаренето на колелото като индианец ми хареса :rofl:
Иначе според мен раниците са предназначени за носене на багаж на гърба или се бъркам.
Много просто. След като ти се сгъва и огъва колелото на няколко места, значи е направено да го качиш в джипа, да го закараш до планината, да се спуснеш няколко пъти по склона, да си го прибереш в джипа и да си го върнеш обратно вкъщи. Колелата дето е сгъват и прегъват на няколко места не са измислени за преходи и носене на багаж. Колелата с които можеш да отидеш на няколко дневен преход не се сгъват и огъват.
borisfx

Мнения: 50
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Съб Юли 20, 2013 11:46 pm
Върнете се в началото
Айде бе,поне за еднодневен преход няма ли да стане?
Аватар
kawasuna
 
Мнения: 492
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Пон Апр 04, 2016 9:22 pm
Местоположение: Стара Загора

Re: Пренос на палатка с колело

Мнениеот Speedmaster™ » Нед Фев 12, 2017 5:42 pm

.
Последна промяна Speedmaster™ на Нед Фев 12, 2017 5:55 pm, променена общо 2 пъти
Аватар
Speedmaster™
 
Мнения: 570
Рейтинг: 1448
Регистриран на: Вто Юли 01, 2014 9:07 pm
Местоположение: България

Re: Пренос на палатка с колело

Мнениеот sailman » Нед Фев 12, 2017 5:43 pm

Не е лошо да погледнете тук. Макар да сравнително старо, може да е полезно поне като отправна точка ;-)
ВЕЛО 2009 Sus scrofa domestica
Аватар
sailman
 
Мнения: 1443
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Май 25, 2008 11:10 am
Местоположение: София

Re: Пренос на палатка с колело

Мнениеот shantararam » Нед Фев 12, 2017 8:07 pm

Изхвърляш палатката и си взимаш един хамак. Кеф ти звезди, кеф ти тегло :)
Аватар
shantararam
 
Мнения: 9
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Сря Юли 29, 2009 10:49 am

Re: Пренос на палатка с колело

Мнениеот holyoni » Нед Фев 12, 2017 8:18 pm

Ако мога да споделя опит от няколко много дневни планински пътешествия.
Първо, ако не се налага, просто не носи палатка. Някак се набива като най-лесен вариант. И много по-лек. Чувал, шалте и бивак сак. Или пък чувал и шалте (хард кор вариант). Или чувал, шалте и хамак.
При положение, че си сам, да мъкнеш палатка не е оферта. Освен ако не си достатъчно паралия и не си купиш ултра лека (по 1 кг) палатка.
При двама вече съществува възможността за разптрделяне на багажа.
Лично аз не обичам да кича колелото. Зависи от маршрута, но почти винаги минаваш през храсталаци, трудни терени и т.н. в които закачените неща пречат или пък трябва да ги мислиш.
Така или иначе раницата ти е добре да не превишава 10 кг. Ако трябва да се върна на вариантите - хамак от Айляк е добър вариант, защото можеш и като платнище да го ползваш ако искаш да имаш "покрив" над главата. Аз лично ползвам палатка MSR Elixir 2, може да става и еднослойна (тогава е 1.6 кг).
Надявам се да бях полезен.
holyoni
 
Мнения: 2
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Съб Авг 16, 2014 6:31 pm

Re: Пренос на палатка с колело

Мнениеот kawasuna » Нед Фев 12, 2017 8:29 pm

Беше полезен. :agree:
Аватар
kawasuna
 
Мнения: 492
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Пон Апр 04, 2016 9:22 pm
Местоположение: Стара Загора

Re: Пренос на палатка с колело

Мнениеот HHristov » Нед Фев 12, 2017 11:03 pm

:D
holyoni написа:Ако мога да споделя опит от няколко много дневни планински пътешествия.
Първо, ако не се налага, просто не носи палатка. Някак се набива като най-лесен вариант. И много по-лек. Чувал, шалте и бивак сак. Или пък чувал и шалте (хард кор вариант). Или чувал, шалте и хамак.
При положение, че си сам, да мъкнеш палатка не е оферта. Освен ако не си достатъчно паралия и не си купиш ултра лека (по 1 кг) палатка.
При двама вече съществува възможността за разптрделяне на багажа.
Лично аз не обичам да кича колелото. Зависи от маршрута, но почти винаги минаваш през храсталаци, трудни терени и т.н. в които закачените неща пречат или пък трябва да ги мислиш.
Така или иначе раницата ти е добре да не превишава 10 кг. Ако трябва да се върна на вариантите - хамак от Айляк е добър вариант, защото можеш и като платнище да го ползваш ако искаш да имаш "покрив" над главата. Аз лично ползвам палатка MSR Elixir 2, може да става и еднослойна (тогава е 1.6 кг).
Надявам се да бях полезен.

Много опит се крие в това изказване. Даже се набива. Много полезен и всеобхватен. :D
HHristov
 
Мнения: 140
Рейтинг: 1460
Регистриран на: Сря Сеп 03, 2014 7:18 am
Местоположение: Шумен

Re: Пренос на палатка с колело

Мнениеот Speedmaster™ » Пон Фев 13, 2017 12:18 am

Изображение
https://youtu.be/wLxlwAOmAMs
Цялата картинка трябва да изглежда подобна,може би остава въпроса палатка или хамак но задължително трябва да имате шалте от пяна и спален чувал,има такива с мрежа против насекоми.Има и биви сак но не съм го ползвал за мнение?
https://youtu.be/lBDg5uJaVKY
Аватар
Speedmaster™
 
Мнения: 570
Рейтинг: 1448
Регистриран на: Вто Юли 01, 2014 9:07 pm
Местоположение: България

Re: Пренос на палатка с колело

Мнениеот vms » Пон Фев 13, 2017 12:59 am

Ето това е много хубав блог/сайт със съвети, маршрути и ревюта на екипировка по темата :
http://www.bikepacking.com/
vms
 
Мнения: 8
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Нед Сеп 02, 2012 1:27 am

Re: Пренос на палатка с колело

Мнениеот Vorac » Пон Фев 13, 2017 11:48 am

Speedmaster™ написа:Има и биви сак но не съм го ползвал за мнение?


От как се снабдих с такъв, спрях да нося палатка: https://www.youtube.com/watch?v=E-qUcCkA_o0&t=2m50s
За умерен дъжд, както и умерен студ, върши чудесна работа. Тежи 1 килограм. Най-много ценя, че се разгъва и сгъва за под минута. Виждал съм и текстилни - не изглеждаха да вършат няккава работа.

Отдолу с подобно на това шалте, за да е компактно и да не тежи: https://www.amazon.co.uk/gp/product/B00 ... em_1p_0_ti

Вътре пухен спален чувал от някоя промоция ( от острова, примерно, правят -70% понякога ).

И вътре копринен чаршаф, да не се цапа чувала.
Vorac
 
Мнения: 818
Рейтинг: 1513
Регистриран на: Съб Окт 04, 2008 3:47 pm
Местоположение: София, Дружба

Re: Пренос на палатка с колело

Мнениеот Speedmaster™ » Пон Фев 13, 2017 12:58 pm

Изображение
Разглеждах форуми за мотори и там ползват масово bivy tent,мисля да си поръчам модел с алуминиеви рейки от пред и до краката.Аз си патих с едно самонадувно шалте и сега ползвам двуслойно от пяна и премина тест -8° без да се усеща студ от земята.
Аватар
Speedmaster™
 
Мнения: 570
Рейтинг: 1448
Регистриран на: Вто Юли 01, 2014 9:07 pm
Местоположение: България

Re: Пренос на палатка с колело

Мнениеот Kobeto » Пон Фев 13, 2017 1:53 pm

От години съм спрял да разнасям палатки, когато в прогнозите дават хубаво време. Нося хамак, шалте, спален чувал и тънка тента. Между двете опори, дето си закрепил хамака, се опъва едно въженце - аз ползвам 6мм. Beal, но може и по-дебело. В моите случаи мога да ползвам и 10,5мм. На това въженце можеш да закачаш разни работи, да не са по земята, пък и ако завали да метнеш тентата на него. Хубаво е на опорните въженца на хамака да се връзва по една връвка от обувки, която да виси. Ако завали, водата се стича по нея, а не към хамака - може да се вържат двата края през няколко см. за по-добър ефект. Що се отнася до насекомите - в пликчето на хамака, което е пришито за него, слагам някаква малка тежест - карабинер, камъче или нещо друго и като легна, това нещо го прехвърлям от другата страна и хамакът седи затворен отгоре. Достатъчно е тънък, че да не се задушите вътре. Иначе на тая връвка отгоре може да се опъне и мрежа - никакъв проблем. Мрежа с няколко малки тежести по краищата. Аз съм предвидил парче обикновено мрежано перде, през което не може да мине никакво насекомо - 2-3 лева от някой секънд хенд. Много е леко и не заема никакво място.
Ако сте няколко човека, взимате си щом искате една палатка за всеки случай, ако дават да вали, и си разпределяте съставните й части. Някой носи тентата, друг носи вътрешната част, рейките, колчетата ... Пак се спестява място и тегло.
The moon is full... the night is cold... the stars are bright... the wind so moans...
A fire burns... within our forest... the blood is thick... and only black
Аватар
Kobeto
 
Мнения: 386
Рейтинг: 1580
Регистриран на: Чет Юни 09, 2016 9:11 pm

Re: Пренос на палатка с колело

Мнениеот Speedmaster™ » Пон Фев 13, 2017 2:21 pm

http://www.home-max.bg/hamak-300h145-sm/
Понеже съм доста габаритен и с тегло 122кг.харесах си този хамак който ще се ползва главно за когато съм на риба,разгледах и други по леки версии но ги дават с по малко тегло от към издръжливост.Дали си заслужава като модел и предполагам ще ме издържа?
Аватар
Speedmaster™
 
Мнения: 570
Рейтинг: 1448
Регистриран на: Вто Юли 01, 2014 9:07 pm
Местоположение: България

Re: Пренос на палатка с колело

Мнениеот iPop » Пон Фев 13, 2017 3:44 pm

Speedmaster™ написа:http://www.home-max.bg/hamak-300h145-sm/
Понеже съм доста габаритен и с тегло 122кг.харесах си този хамак който ще се ползва главно за когато съм на риба,разгледах и други по леки версии но ги дават с по малко тегло от към издръжливост.Дали си заслужава като модел и предполагам ще ме издържа?


Бит ти препоръчал ето тази фирма: extremepack.
Аз имам XL хамака им и е адски здрав - веднъж се набутахме 2 пръча и 2 момичета вътре - към 300 кила кажи-речи и си издържа без проблем. Малко по-обемен и тежък е, но пък за сметка на това е безсмъртен. Направо се обади на посочените в сайта телефони и си поръчай от човека :beer:
Аватар
iPop
 
Мнения: 573
Рейтинг: 1544
Регистриран на: Сря Май 29, 2013 2:07 pm
Местоположение: София

Re: Пренос на палатка с колело

Мнениеот Kobeto » Пон Фев 13, 2017 8:19 pm

Потвърждавам за хамаците на Храбрия шивач (в Бургас всички го познават така) :) От него лично си взех хамака, както и всичките ми авери, дето ходим в гората заедно. Платът на пипане и вид е много тънък и кекав, но вътре трима човека по 70+ кила сме се люляли и няма ядове. Много е податлив на искри от огъня или от цигари. Моя го имам вече 7-8 години. По правило не пера полиестери, на които вися, със агресивни препарати - само плакнене в перална машина или на ръка. Допускам и бебешки шампоан в малко количество. Това с прането го казвам, защото се спи по-спокойно, когато обстоятелствата не позволяват да се закачиш на височина до кръста, а си на 2 метра и под теб има на какво да си счупиш гръбнака, ако се скъса нещо.
The moon is full... the night is cold... the stars are bright... the wind so moans...
A fire burns... within our forest... the blood is thick... and only black
Аватар
Kobeto
 
Мнения: 386
Рейтинг: 1580
Регистриран на: Чет Юни 09, 2016 9:11 pm

Следваща

Назад към Общ форум

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 26 госта


cron