Протектор за шок

За всичко свързано с МТБ, което не е за някой от другите форуми. Например: разкази и преживявания, мнения по различни общи въпроси, интeресни продукти, новости и т.н.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Протектор за шок

Мнениеот Kobeto » Чет Яну 05, 2017 4:50 pm

Здравейте,
Шокът ми е разположен почти вертикално - пресича линията на седалковата тръба и има идеален излаз към задната гума. Кал, пясък от опесачените улици и вода хвърчат по тялото и вероятността от надраскване е доста голяма. Обмислям да дам да ми измайсторят протектор. Идеята ми е да е с велкро по дължина и силни ластици в двата края. При нужда и миша опашка в горния край. Работата е там, че за пневматични шокове с външна пружина съм виждал неопренови протектори, но не и за въздушни. Какъвто и плат да сложа, ще има триене между него и тялото на шока. Отписал съм вероятността от попадане на всякакви боклуци. Притеснява ме изборът на плат/материя и това дали има възможност при сгъване да бъде "захапана", т.е. да влезе между семеринга и тялото. Вие какво мислите по въпроса?
Преди време бях мераклия да си купувам неопренови протектори за стеншъните на вилката, но там вероятността за влизане на твърди частици и драскане ме отказа.
The moon is full... the night is cold... the stars are bright... the wind so moans...
A fire burns... within our forest... the blood is thick... and only black
Аватар
Kobeto
 
Мнения: 386
Рейтинг: 1580
Регистриран на: Чет Юни 09, 2016 9:11 pm

Re: Протектор за шок

Мнениеот Vorac » Чет Яну 05, 2017 7:08 pm

Ако задният ти триъгълник е цял, примерно както тук:
http://www.wigglestatic.com/product-med ... h=2000&a=7

можеш да закрепиш със свински опашки правоъгълник от вътрешна гума на тръбите, съединяващи чейнстея и сийтстея.
Vorac
 
Мнения: 818
Рейтинг: 1513
Регистриран на: Съб Окт 04, 2008 3:47 pm
Местоположение: София, Дружба

Re: Протектор за шок

Мнениеот Admin » Пет Яну 06, 2017 3:14 pm

Ако искаш да получиш идеи, евентуално различни от твоята, може би е най-добре да сложиш снимка на рамката/задното окачване.
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Re: Протектор за шок

Мнениеот Pr3d4t0R » Пет Яну 06, 2017 4:16 pm

Vorac написа:Ако задният ти триъгълник е цял, примерно както тук:
http://www.wigglestatic.com/product-med ... h=2000&a=7

можеш да закрепиш със свински опашки правоъгълник от вътрешна гума на тръбите, съединяващи чейнстея и сийтстея.


Това съм го правил на доста изкълчена рамка:
https://i.ytimg.com/vi/IfHuhIOmunY/maxresdefault.jpg

Просто човек малко трябва да си поиграе.
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3970
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: Протектор за шок

Мнениеот Kobeto » Пет Яну 06, 2017 11:02 pm

Admin написа:Ако искаш да получиш идеи, евентуално различни от твоята, може би е най-добре да сложиш снимка на рамката/задното окачване.


2.jpg
2.jpg (75.92 KiB) Прегледано 2267 пъти

1.jpg
1.jpg (53.56 KiB) Прегледано 4975 пъти
The moon is full... the night is cold... the stars are bright... the wind so moans...
A fire burns... within our forest... the blood is thick... and only black
Аватар
Kobeto
 
Мнения: 386
Рейтинг: 1580
Регистриран на: Чет Юни 09, 2016 9:11 pm

Re: Протектор за шок

Мнениеот stoyancha » Съб Яну 07, 2017 1:01 am

Виж протектора на шока при commencal am v3 и си измисли подобен.
Аватар
stoyancha
 
Мнения: 774
Рейтинг: 1399
Регистриран на: Съб Ное 21, 2015 4:31 pm

Re: Протектор за шок

Мнениеот stoicho85 » Съб Яну 07, 2017 11:40 am

Аз съм с протектор Mucky Nutz Face Fender XL на Trace Elite колело.
http://muckynutz-bg.com/category/face-fender-xl
http://cdn.supadupa.me/shop/1606/images ... grande.jpg
stoicho85
 
Мнения: 38
Рейтинг: 1180
Регистриран на: Пон Сеп 28, 2015 4:53 pm

Re: Протектор за шок

Мнениеот Kobeto » Нед Яну 08, 2017 9:44 am

Надявам се този калник да свърши работа. Но никой не каза дали има опасност шокът да захапе протектор, който вероятно няма да е от неопрен, а от някаква по-тънка материя - парче плат от стара непромокаема дреха, шушляк, някакъв промазан плат ... Идеята ми за такъв все още не е отпаднала
The moon is full... the night is cold... the stars are bright... the wind so moans...
A fire burns... within our forest... the blood is thick... and only black
Аватар
Kobeto
 
Мнения: 386
Рейтинг: 1580
Регистриран на: Чет Юни 09, 2016 9:11 pm

Re: Протектор за шок

Мнениеот Admin » Нед Яну 08, 2017 8:25 pm

Доколкото разбрах, идеята ти е да правиш протектор около самия шок. Не съм се занимавал с такова нещо, ама при пневматичен (въздушен) шок не виждам как ще го закрепиш това парче в долната (независимо от материята), за да не се измъква при сгъване докрай. Ще дам пример с О-пръстенчето за сгъването - като сгъна окачването докрай, то най-често изпада от тялото на шока.
Вариант е да закрепиш твоя протектор някак си към частта, в която е отворът за оста, ама... не знам.
Аз лично на твое място или бих сложил някакъв по-дълъг пластмасов калник (като цитирания нагоре в темата, но все пак е хубаво да пробваш някак дали няма да си пречи с окачването при сгъване), което ще предпази шока, но в зависимост от това докъде стига калникът надолу, може да не предпази ставните връзки, или пък бих направил мек калобран от парче вътрешна гума, закрепено към седалковата тръба (под накрайника за преден дерайльор) и задния триъгълник (например захващане към двете уши, през които минава оста на долната кобилица).
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Re: Протектор за шок

Мнениеот Kobeto » Пон Яну 09, 2017 9:49 am

Ето точно как смятам да стане изпълнението: дължината няма да е колкото целия шок. Горното захващане ще става в долната тясна част на въздушния цилиндър. Долното захващане ще е точно до долното ухо за закрепване на самия шок.
Диаметърът на вътршна гума е колкото диаметъра на тялото на шока. Изрязъл съм 2 пръстена - с ширина около 1 см. и един по-тесен, който да може да се разтяга повече. Широкият ше си седи на шока, а тесният ще е ластикът на протектора. В горната част както казах, елиминирам влизането на боклуци.
Долният ластик може да не е точно ластик. Той ще е с по-малък диаметър от тялото, за да не се набира нагоре.
При това положение велкрото отпада заради целите ластици.
Това нещо ще се нахлузва като чорап и ще си седи там. Пръскането със спрей по семеринга ще става след изхлузване на горния край на полученото калъфче. Шокът ще може свободно да си прави целия ход.
Като недостатък е невъзможността за следене на САГа и изхлузването на о-пръстенчето. Това всичкото можеше да бъде показано с една снимка и няколко стрелкички, не съм си вкъщи. А оня калник по-горе съм го поръчал и го чакам.
The moon is full... the night is cold... the stars are bright... the wind so moans...
A fire burns... within our forest... the blood is thick... and only black
Аватар
Kobeto
 
Мнения: 386
Рейтинг: 1580
Регистриран на: Чет Юни 09, 2016 9:11 pm

Re: Протектор за шок

Мнениеот Kobeto » Пет Яну 13, 2017 12:49 pm

Калникът е къс и все едно, че го няма. Иначе калъфчето изглежда така. Материята е тънка, подобна на мушама, но доста по-мека. Някакъв промазан плат, който ме пуска вода. Направен е на два ката, за да втвърди малко. Долу и горе е с вградени ластици. На шока има пръстен от вътрешна гума за по-добро уплътнение. Втрху плата също сложих парче вътрешна гума за по-силно стягане.
DSC_0043.JPG
DSC_0043.JPG (107.92 KiB) Прегледано 2262 пъти
The moon is full... the night is cold... the stars are bright... the wind so moans...
A fire burns... within our forest... the blood is thick... and only black
Аватар
Kobeto
 
Мнения: 386
Рейтинг: 1580
Регистриран на: Чет Юни 09, 2016 9:11 pm

Re: Протектор за шок

Мнениеот Bace_kz » Пет Яну 20, 2017 2:22 pm

Трябва ти парче гума, свински опашки и нещо за рязане :)
ИзображениеИзображениеИзображение
Аватар
Bace_kz
 
Мнения: 531
Рейтинг: 1511
Регистриран на: Сря Окт 27, 2010 9:42 am
Местоположение: София

Re: Протектор за шок

Мнениеот Kobeto » Съб Яну 21, 2017 3:14 am

При мен има преден дерайльор и жило там. Много неудобно. Това жило пречи. Проблемът с калта, водата и прахта не е само за шока. Долните стави стават леж за отрицателно време. Водата се стича по жилото и влиза в бронята, която минава под средното и е подвита нагоре. Върти ми се някаква идея и ако стане ще пусна някоя снимка. Въпросът е да е и поне малко естетически издържано, за да не ме дразни. На черно колело почти не личи, че има нещо, но на жълто ...
The moon is full... the night is cold... the stars are bright... the wind so moans...
A fire burns... within our forest... the blood is thick... and only black
Аватар
Kobeto
 
Мнения: 386
Рейтинг: 1580
Регистриран на: Чет Юни 09, 2016 9:11 pm

Re: Протектор за шок

Мнениеот Bace_kz » Съб Яну 21, 2017 5:28 pm

Ще му боцнеш една дупка на протектора за жилото. Този протектор освен, че пази шока, пази и долните лагери от мърсотия и кал. Пожелавам ти успех :peace:
Аватар
Bace_kz
 
Мнения: 531
Рейтинг: 1511
Регистриран на: Сря Окт 27, 2010 9:42 am
Местоположение: София

Re: Протектор за шок

Мнениеот Kobeto » Съб Яну 21, 2017 6:28 pm

Боцкане ще има утре, че днес не остана време. Ще пусна парче гума между калника и долната част на триъгълника, дето е долната кобилица. Ще направя отвори в края на калника и с опашки ще хвана гумата там. Ще оформя с ножицата и ще хвана долу пак с опашки на две места. Дерайльорът, жилото, кобилицата и шокът ще останат изолирани от задната гума. Дори Горната кобилица ще бъде добре защитена. Утре ще покажа какво се е случило.
The moon is full... the night is cold... the stars are bright... the wind so moans...
A fire burns... within our forest... the blood is thick... and only black
Аватар
Kobeto
 
Мнения: 386
Рейтинг: 1580
Регистриран на: Чет Юни 09, 2016 9:11 pm

Re: Протектор за шок

Мнениеот Kobeto » Нед Яну 22, 2017 6:05 pm

Преди малко се хванах и набързо направих ето това. Но има един малък проблем - страничните отвори на калника (където се хваща за триъгълника) не му позволяват да легне хубаво на арката. Отворите са замислени за захващане на вилка - не са в една линия страничните и централните. Задната част на калника е вирната нагоре, съответно долната част, където е хваната гумата, е близо до външната гума - има-няма 1-1,5 см. Вероятно ще се наложи да правя нови отвори горе, където се хваща на арката. Подозирам, че при леко натрупване на кал ще опира в калника. Парчето гума съм го пуснал по-дълго и е подвито, има възможност за корекция. Ще покарам и ще видя какво ще се случи, когато намеря време.
Edit: Всъщност, няма да дупча нищо. Сега се усетих да хвана страниците само на по един отвор, вместо на по два. Легна с една идея по-добре
Обещаните снимки:
Прикачени файлове
DSC_0051.JPG
(107.25 KiB) 80 пъти
DSC_0048.JPG
(62.97 KiB) 62 пъти
DSC_0044.JPG
(140.05 KiB) 60 пъти
DSC_0047.JPG
(109.09 KiB) 62 пъти
DSC_0045 (3).JPG
(179.95 KiB) 66 пъти
The moon is full... the night is cold... the stars are bright... the wind so moans...
A fire burns... within our forest... the blood is thick... and only black
Аватар
Kobeto
 
Мнения: 386
Рейтинг: 1580
Регистриран на: Чет Юни 09, 2016 9:11 pm


Назад към Общ форум

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Google [Bot] и 47 госта