Оцеляване при лошо време в планината.

За всичко свързано с МТБ, което не е за някой от другите форуми. Например: разкази и преживявания, мнения по различни общи въпроси, интeресни продукти, новости и т.н.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Оцеляване при лошо време в планината.

Мнениеот victortrt » Сря Ное 02, 2016 6:20 pm

По повод тъжната новина от днес за смъртта на колега в Стара планина и темата за облеклото в студено време /вярно за града, но все пак/, се замислих, че е добре по-опитните да споделят своя опит за оцеляване в лошо време.
Какво дребно, но важно нещо е необходимо да се носи за спешни и извънредни случаи /кибрит, запалка, нож, фолио и т.н./.
Аз не че карам в планината, но никога не съм си носил кибрит или запалка, което отчитам вече като грешка, макар, че това да води до необходимостта от нож или брадва.
За облеклото обаче има редица сложни въпроси, защото едно е облекло, адекватно за каране в студено време, а съвсем друго облекло трябва при спиране. Тоест какво резервно или допълнително облекло трябва да се носи за всеки случай, ако се наложи да спрем в лошо време и дори пренощуваме в планината.
Кога лекотата на багажа, трябва да се пренебрегне за сметка на сигурността и т.н.
Предварително благодаря и моля темата да не се възприема някакъв упрек към когото и да било, най-малко към загиналия.
victortrt
 
Мнения: 2130
Рейтинг: 1759
Регистриран на: Пет Май 09, 2014 8:15 am

Re: Оцеляване при лошо време в планината.

Мнениеот cyclopz » Сря Ное 02, 2016 6:51 pm

в планината, през нощта, при силен вятър, влажни материали, вероятността да запалиш огън с кибрит или запалка е малка, освен ако си добре подготвен. в неделя правих разходка на Витоша през нощта, всичко беше заскрежено, вятъра силен, постоянен и с пориви , забрави за огън. Само ако се добереш до заслон, но ако навън има сняг и няма дърва в заслона?

За мен основни неща са - челник, не фенер, за да имаш светлина и да са свободни ръцете; дебели, топли ловджийски ръкавици без пръсти, моите са с отваряща се част върху пръстите - при студен вятър ръцете замръзват за нула време, а в планината не е място да ходиш с ръце в джоба. Винаги при дълги зимни разходки, нося на дъното на раницата дебел полар с качулка и един спасителен майларен спален чувал (тип аварийно одеало от станиолено фолио) ако се наложи да спра за дълго. Също задължително за всяка разходка 200-400 гр. микс ядки и сушени плодове, свърши ли храната, свършват и силите. За нож не знам- нито дърво, нито салам има за рязане в планината, но един лек, сгъваем трион може да помогне да си резнеш тояга за подпиране, или в краен случай-патерица, ако имаш примерно изкълчен крак.

пс. винаги се гледа прогнозата преди дълъг преход, и то от читави сайтове, не от синоптик беге, и е важно да имаш представа за собствените възможности, колко дълго можеш да ходиш, колко ще издържиш на катерене и пресечен терен.

Ето един добър сайт, дава възможност да видите времето на конкретни координати, и е бил винаги точен за мен, проверявал съм по места и часове и е отговаряла прогнозата, кога ще капне дъжд, кога ще блесне слънце и т.н.
https://www.meteoblue.com/en/weather/forecast/week/42.587N23.249E1791_Europe%2FSofia?day=4
Аватар
cyclopz
 
Мнения: 179
Рейтинг: 1372
Регистриран на: Пон Авг 05, 2013 10:29 pm

Re: Оцеляване при лошо време в планината.

Мнениеот Alexi » Сря Ное 02, 2016 7:55 pm

Мир на праха му на колегата ,много тъжно ми стана младо момче .. за съжаление е надценил силите си или е сгрешил в очакванията си за времето ,казват че е имало снежна виелица което е малко трудно да си го представим за края на октомври ,но на 2000м е напълно възможно като знам август месец какъв студ съм брал на 2200-2300 метра на палатка ... освен това дните сега са къси а мръкне ли се спираш .. не знам за облекло то си е задължително ,но такива походи не са за сам човек според мен .. аз лично бих запазил батерия на телефона така че ако видя зор да мога да се обадя и да си кажа координатите ( а те могат да се видят с доста приложения ,там под Ботев има и обхват на всички оператори )
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6309
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Оцеляване при лошо време в планината.

Мнениеот taurus13 » Сря Ное 02, 2016 8:18 pm

Аз какво мога да ви кажа, по темата. Значи, в планина се ходи като в планина. Няма значение за колко мислиш да идеш и с какво, нито каква е прогнозата за времето, особено ако ще ходиш над 1800 метра.
Човек трябва да има дрехи, но да ви кажа при силен вятър и много дрехи не помагат - студа минава през тях. Също и ако завали и те се намокрят. Затова винаги си носете и един найлонов дъждобран. Нямате представа колко помага ако бъде облечен върху един полар - веднага спира вятъра. Освен това при дъжд не можете да се преохладите, може да ви е мокро отдолу, но няма да хипотермясате.
Носете си винаги запаси от храна, даже не е зле човек да фърли няколко пакетчета захар - когато човек е на границите на силите си, това е като шут в гъза. Носете си задължително спасително фолио, също и запалки и кибрит(по възможност дублирано). Задължително нож и бинт, също и силно обезболяващо средство, щото с пределени травми може да се наложи да ходите. Също така осветление. Силно препоръчително е навигация и зареден телефон.
Оттам нататък всичко зависи от много фактори, човек трябва да съобразява на място.
Като син на дългогодишен спасител и самият аз съм бил такъв за някоя година (отказах се, оставих това на хора с повече ентусиазъм), мога да кажа, че общо взето случаите на смърт в планината са най-често три случая:
- Неподготвени, неекипирани, в неподходящо време, обиновено зима, есен или пролет....измръзват и се загубват в мъглите.
- Получават инфаркт или друго подобно състояние.
- Инцидент. На такива често им намират раницата на някой ръб - хубаво време, всичко е ОК, мръднал да снима, хлъзнал се и оп...или подготвен планинар, попада в мъгла, губи ориентация и оп в пропастта през някоя снежна козирка. Тук попадаме и ние обаче, защото вероятността като колоездачи да се контузим е по-висока от тази при туристи.
Тия случаи като цяло са преобладаващи, като най-много са тия първите, дето са подценили планината.
Човек не ми се вярва, но в планината времето се променя за нула време, освен това прогнозите в равнината нямат общо с времето горе - долу може да пече слънце, горе да е мълга, да духа ураганен вятър и да вали сняг - особено Стара Планина, която е преграда за ветровете от север.
Много колеги колоездачи си тичат по клинче и ветровка в планината, ама това не е правилно. В крайна сметка те си знаят.
Човек преди да го закъса не му се вярват много неща. Хора мрат често и на Витоша под носа ни.
Има и друг момент с нас колоездачите - ние често се време по места дето жив човек не стъпва. Турситите ходят по високото и по маркираните пътеки, но ние търсим великата Пътечка от топ3. А тия пътечки са обкновено на места дето само козите минават. Кат се пребием там, нема ни намери никой никога. Затуй по-добре не сами.
Иначе мисля дето много добре би било ако имаше някъв портал, сайт, приложение, дето всеки който тръгва някъде да си регистрира маршрута и намеренията. Така като не се прибере, може да се види къде и какво е смятал да прави. Би било полезно приложение.
Изображение
Аватар
taurus13
 
Мнения: 5727
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Дек 17, 2007 10:07 am

Re: Оцеляване при лошо време в планината.

Мнениеот xargs » Сря Ное 02, 2016 8:51 pm

Аз искам малко да отклоня темата - към акциите и хората, на които разчитаме да ни спасят. За съжаление, в този трагичен случай, не успяха да помогнат на момчето, въпреки ресурсите, които бяха вложени. :crap:

А те бяха много - и всички заслужават едно голямо благодаря - доброволци, ПСС и войници които са участвали. Въпросът е, ако нямам толкова близки и отдадени приятели и не идват избори, кой би организирал едно такова голямо търсене за мен? За ПСС знаем, че нямат много големи възможности, а техника още по-малко. Знам, че ще прозвучи тъпо, но винаги като чуя за тези мащабни акции си мисля, дали сумите похарчени за един предизборен пиар нямаше да спасят повече хора ако бяха инвестирани в повече техника за ПСС. Това разбира се са само мисли и не бива да се прилагат напрактика, принципа на американските войници - Leave no man behind трябва да е водещ в тези случаи.

Но защо шефът на БЧК говори глупости като:
Чипове за локализация да бъдат раздавани на туристите на входовете на националните паркове. Тази идея лансира пред агенция „Фокус“ председателят ан Българския Червен кръст Христо Григоров.
. Този човек имам чувството че никога не е ходил в планината, че даже се съмнявам дали е и виждал такава. За несъществуващите му устройства пък да не коментирам.
Вместо тези глупости, мисля, че много по-добре би било да се направи една дарителска сметка, за да се закупят един или два дрона с термокамери, чиято цена е равна на няколко часа полет на прословутите хеликоптери, за които чакаме ББ да даде благословия.

Темата за застраховките също трябва да се повдигне, защото всички повтарят, правете си застраховка като някаква мантра, ама тя тая застраховка, за 80лв (макс покритието) покрива операция по търсене от 1000лв и 3000лв за хеликоптер, което е крайно недостатъчно за едно такова мащабно издирване, а от тая застраховка, ПСС не вижда нито лев, докато не се контузиш.
Аватар
xargs
 
Мнения: 454
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Фев 19, 2012 12:01 am
Местоположение: София

Re: Оцеляване при лошо време в планината.

Мнениеот araX » Сря Ное 02, 2016 8:52 pm

Най-важното е никога да не се тръгва сам...
araX
 
Мнения: 211
Рейтинг: 1415
Регистриран на: Вто Дек 28, 2010 1:20 pm

Re: Оцеляване при лошо време в планината.

Мнениеот stoyancha » Сря Ное 02, 2016 9:16 pm

Никога сам в зимно време и задължително резервна батерия за телефон и дори отделен телефон за спешни случай. Този случай ми припомни как миналото лято се изгубих заедно с още 2ма души в Балкана, настръхвам. Съболезнования към семейството му и близките приятели.
Аватар
stoyancha
 
Мнения: 774
Рейтинг: 1399
Регистриран на: Съб Ное 21, 2015 4:31 pm

Re: Оцеляване при лошо време в планината.

Мнениеот taurus13 » Сря Ное 02, 2016 9:19 pm

Шефа на БЧК е ...аре да не се изказвам. :D
Изображение
Аватар
taurus13
 
Мнения: 5727
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Дек 17, 2007 10:07 am

Re: Оцеляване при лошо време в планината.

Мнениеот Exorcist » Сря Ное 02, 2016 9:59 pm

Като се счупи каруцата, пътища много... Много често основна причина за лошия край на инцидент е, че е ясно, че има драма, но не се знае къде е пострадалия. А в лоши условия горе си е чиста проба лотария да бъде намерен човек. Който не е виждал на живо за какво става дума над 1500-2000 метра за секунди, особено извън лятото, той никога не може да си го представи.
Инвестирайте в съвременен, качествен и професионален GPS спортен уред за тракване. Огромна грешка е да се разчита на телефона за заместител. Общо взето Garmin e марката, спортните часовници и/или вело GPS компютри. Той не служи само за мерене на онези 40-50 основни мерещи се данни. Има издръжлива батерия, с която можете часове наред да навигирате до животоспасяващ обект, много качествен GPS приемник, работещ в добавка и с руските GLONASS. Намира сигнал и в най-лоши условия и гори. Ударо и водоустойчиви уреди са. И най-важното, свързано с режим оцеляване, всички нови и по-висок клас уреди имат функциите:
- live track. Това винаги по пускам на жена ми, когато тръгвам нагоре. "...Функцията за проследяване „На живо“ позволява на приятелите и семейството да следят тренировката в реално време. Поканете последователи чрез e-mail или социални мрежи и те могат да видят данни в реално време от Garmin Connect страница за проследяване. След като получите e-mail покана, те могат да следят и виждат статистика и локализация на картата..." Това на практика означава, че докато не ви падне батерията на телефона и на джипиеса, и има някакъв обхват на клетка на мобилния оператор, каквото и да става/стане с вас, ще мигате като точка на картата в реално време поне няколко часа след като близките са се притеснили и почнали да ви издирват. После и да изгаснете поради паднала батерия, те вече знаят къде сте.
- track back. Възможност да ви навигира обратно по записана на принципа "троха по троха" следа. Това е добро решение, когато паниката настъпва, а не знаете какъв обект има наблизо, към който да се насочите и нямате време и спокойствие, да ровите картата на джипиеса. Тази функция я имат и часовниците, които са без карта, което на практика ги прави с навигираща track back карта за всеки конкретен пуснат трак.
В нета има изписано много подробно за горните две функции при различните типове уреди. Да, тези уреди са скъпи, но са скъпи колелетата ни и частите за тях и всички други разходи около тях... Планинското колоездене, ако се практикува отговорно, е скъпо хоби.

Прочетете много внимателно и съветите на таурус13 за техническото обезпечаване при нощни карания в планината, аз по неговите мъдри написани напътствия от две-три седмици се оборудвам със светлини:
viewtopic.php?f=3&t=151178&p=964862&hilit=%D0%B4%D0%B8%D1%88%D0%B0%D0%BD%D0%B5#p964862
Аватар
Exorcist
 
Мнения: 275
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Май 03, 2011 9:08 pm
Местоположение: София

Re: Оцеляване при лошо време в планината.

Мнениеот Jumpup » Сря Ное 02, 2016 11:46 pm

Аз искам само да изкажа съболезнования на близките на Миро и всички негови приятели. Бяхме от един квартал като деца и учехме заедно в началните класове. Обичахме тежката музика и колоезденето. ПОЧИВАЙ В МИР БРАТ! :crap: Пия в твоя памет :unhappy:
Аватар
Jumpup
 
Мнения: 1094
Рейтинг: 1671
Регистриран на: Вто Яну 26, 2010 12:51 pm
Местоположение: София

Re: Оцеляване при лошо време в планината.

Мнениеот kyuubi » Чет Ное 03, 2016 5:05 am

Няколко сравнително прости правила, които аз следвам:
- ново място далеч от цивилизация пролет или есен сам - оценка Не, лятото е за проучвания
- висока планина и лошо време - оценка Не, планината си е там
- пролет/есен винаги се опитвам да не съм сам - понякога това е невъзможно и си поемам риска, но тогава се ограничавам до трасета, които са близко и знам (почти) наизуст. Плюс казвам на хората къде ще ходя и гледам да цъкна поне няколко пъти къде съм по месинджърите
- в планината сух значи топъл - винаги резервни слоеве, вкл. чорапи и шапка. Но се стремя да не съм в планината, ако времето не е ОК

Иначе варианти за тракване в реално време (вкл. Страва), в които си мисля да инвестирам някой ден:
http://www.findmespot.com/international/
http://www8.garmin.com/livetrack/
https://www.strava.com/premium/live/bea ... ource=blog
kyuubi
 
Мнения: 21
Рейтинг: 1230
Регистриран на: Пет Юли 31, 2015 9:10 am

Re: Оцеляване при лошо време в планината.

Мнениеот valentin.georgiev » Чет Ное 03, 2016 6:55 am

Аз за споделяне на местоположението използвам приложение на greenalp.com. Безплатните функции са ми достатъчни. А това което ми допада повече от гарминския е, че линка за следене постоянен.
Аватар
valentin.georgiev
 
Мнения: 151
Рейтинг: 1627
Регистриран на: Пет Сеп 17, 2010 10:24 am
Местоположение: София

Re: Оцеляване при лошо време в планината.

Мнениеот Reptile » Чет Ное 03, 2016 10:13 am

Reptile
 
Мнения: 16
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Вто Окт 25, 2016 1:54 pm

Re: Оцеляване при лошо време в планината.

Мнениеот evin » Чет Ное 03, 2016 3:15 pm

Пребивал съм се с хубави "рошави" гуми по заскрежени камъни и туфи с трева. Жестока пързалка става. Гледайки клипчета от горе, времето е било точно такова. Замръзнала мъгла + сериозна денивелация. Колкото и да внимаваш, въпрос на време е да се подхлъзнеш. Мир на праха на колегата. Планината не прощава дори най-дребната грешка. А той е допуснал няколко и все сериозни :bawling:

Иначе и моята рецепта за оцеляване е: НИКОГА НЕ ТРЪГВАЙ САМ
Аватар
evin
 
Мнения: 535
Рейтинг: 1542
Регистриран на: Чет Юли 07, 2011 3:12 pm
Местоположение: на село до Божурище, някъде около София

Re: Оцеляване при лошо време в планината.

Мнениеот b1k3ra » Чет Ное 03, 2016 7:09 pm

Както писаха и колегите по-горе, освен всичко останало, не ползвайте телефон за навигация. Не и за нещо по-различно от кръгче в парка или до Златните по асфалта...Има стари теми, в които съм писал това и доста разбирачи носиха от 100 кладенеца вода, как видиш ли с телефона било по-добре...Само че като се стигне до подобна ситуация като с момчето, ще съжалявате жестоко, че сте си издухали батерията за навигиране и няма как да се обадите за помощ...
XC setup: Ram XC1 26", 2х10, SR Suntour Axon RL - 10.29 kg
Road setup: Ram XC1 26", Java carbon rigid fork, Schwalbe Kojak 1.35 - 9.465 kg
b1k3ra
 
Мнения: 210
Рейтинг: 1475
Регистриран на: Нед Апр 22, 2012 7:15 pm
Местоположение: София

Re: Оцеляване при лошо време в планината.

Мнениеот halfdone » Чет Ное 03, 2016 8:17 pm

Относно навигацията през телефон ще се цитирам от другата тема за Garmin от април 2015г. От тогава на телефон за навигация не разчитам изобщо. Не искам да давам тема за спор, просто споделям и всеки да си преценява сам за себе си.

halfdone написа:Абе това с батерията лесно може да се превъзмогне с 1-2-3 допълнителни за телефона. Имало е случаи обаче, в които ми е правило впечатление, че GPS-а отказва да се върже и това не само на един телефон.
Та в един от пътите добре, че беше на Спиров Гарминчето (живо и здраво да е :D ) та да стигнем до заслона.
Телефонът ми упорито отказваше да се върже, духаше адски силен вятър, набиващ капки дъжд, невероятна мъгла, разбрахме, че сме се качили на Ботев когато се сблъскахме с постройката. Тогава и тъча не беше много отзивчив заради мокрото, а и пръстите замръзват.
Продавам : .
Аватар
halfdone
 
Мнения: 570
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 19, 2010 8:14 pm
Местоположение: София о884о974о5

Re: Оцеляване при лошо време в планината.

Мнениеот Admin » Чет Ное 03, 2016 11:34 pm

Моето основни правила са:
1. Никога не карам сам. В много редките изключения, ако не си намеря компания, карам само по маршрути в ниските части, задължително такива, по които редовно ходят туристи. И винаги карам много под възможностите си, т.е. намалявам риска от падане до възможния минимум.
2. Никога не тръгвам в твърде лоши условия. Никое каране и никакво постижение не е по-важно от живота. Високата планина може да се превърне в кошмар точно за 10 минути, особено пък в преходните сезони.
3. Стандартната ми раница е доста тежка, но в нея задължително (дори в най-горещия ден и най-късата пътека) има следните неща: термофолио, термобельо в плик, водонепромокаемо яке, шапка и кърпа за глава, аптечка, помпа и инструменти (мулти-инструментът ми има нож), запалка, хубав GPS при непознат или по-дълъг/по-отдалечен маршрут (Exorcist отлично е обобщил темата), достатъчно вода (поне 2 л), поне 1 енергиен десерт в повече (спрямо очакваната консумация). Има и други неща (защитна екипировка, шина за обездвижване), които са свързани по-скоро с начина и местата за каране.
4. Когато тръгвам на сериозен преход (целодневен или повече), взимам допълнителен багаж - една дреха повече (полар), 1-2 енергийни десерта повече, в по-късите дни, а и в други случаи светлина, в преходните сезони и неща като зимни ръкавици, крачоли за краката, резервно сухо джърси и др.

Поради горните правила не мога да споделя опит за самотно оцеляване, защото когато съм бил в критични ситуации, винаги сме били няколко човека и сме действали и решавали заедно.
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Re: Оцеляване при лошо време в планината.

Мнениеот Admin » Пет Ное 04, 2016 9:51 am

И още нещо, което вчера пристигна на пощата ми:
http://www.mtb-bg.com/index.php/product ... ep-me-safe
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Re: Оцеляване при лошо време в планината.

Мнениеот xargs » Пет Ное 04, 2016 11:10 am

За съжаление, всичките решения базирани на GSM не са подходящи за дивата планина, тъй като там твърде често няма обхват. Виж за скиорите, които карат по курортите, сигурно са полезни.
Аватар
xargs
 
Мнения: 454
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Фев 19, 2012 12:01 am
Местоположение: София

Re: Оцеляване при лошо време в планината.

Мнениеот subritual » Пет Ное 04, 2016 11:17 am

Admin написа:И още нещо, което вчера пристигна на пощата ми:
http://www.mtb-bg.com/index.php/product ... ep-me-safe


Орукс мапс разполага с SOS SMS , което на практика върши същата работа , а може би и по-добра и е без пари.
xargs написа:За съжаление, всичките решения базирани на GSM не са подходящи за дивата планина, тъй като там твърде често няма обхват. Виж за скиорите, които карат по курортите, сигурно са полезни.

Хубава работа в това отношение върши радиостанция с APRS ,но трябва да си радиолюбител , а и също не е абсолютно надеждно.3 - ти вариант е сателитна джаджа , но там не е без пари.Според мен може и да не си напълно обезпечен с връзка,а да вземеш повече мерки против други грешки.Както се видя за пореден път , не може много да се разчита на чужда помощ.
От голямо значение е как фунционираш в критични ситуации и как взимаш решения.Човек трябва да преживее поне една и да си извади поуките.Често в подобни случаи съм наблюдавал паника и безсмислено бъхтене.При група от няколко човека дори,понякога не може да се стигне до консенсус и решение.Студът и други фактори също доста могат да променят мисленето освен координацията и издържливостта, за това е добре да знаеш по-отрано кога можеш да го закъсаш.
Аватар
subritual
 
Мнения: 1362
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Юли 01, 2008 2:02 pm
Местоположение: Джебел

Re: Оцеляване при лошо време в планината.

Мнениеот Vorac » Пет Ное 04, 2016 11:55 am

evin написа: НИКОГА НЕ ТРЪГВАЙ САМ

Миналата есен, като се залутах в мъглата на Вежен, се замислих "Ех, сега да имаше още някого, да си помагаме". След това обаче не успях да измисля с какво можем да си помагаме. Тъй че не за всяка ситуация помага всеки инструмент.

Иначе, според както го описват
http://www.monitor.bg/a/view/55915-%D0% ... %B0%D0%B2/

адаша е подценил прехода, допуснал не една грешка и не е извадил късмет.
Vorac
 
Мнения: 818
Рейтинг: 1513
Регистриран на: Съб Окт 04, 2008 3:47 pm
Местоположение: София, Дружба

Re: Оцеляване при лошо време в планината.

Мнениеот subritual » Пет Ное 04, 2016 12:08 pm

Дайте да не разводняваме с бръщолевениците и анализите на ПСС и медиите около конкретния инцидент.Който иска да чете в планинарския форум,че с тия обобщения за нападали листа и дървета... :(!:
Аватар
subritual
 
Мнения: 1362
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Юли 01, 2008 2:02 pm
Местоположение: Джебел

Re: Оцеляване при лошо време в планината.

Мнениеот xargs » Пет Ное 04, 2016 12:45 pm

Ами тя темата е затова, не мисля че се разводнява.

В крайна сметка, колкото и подготвен да си, един ден може да се наложи да търсиш помощ от ПСС или там институциите. А анализ на техните действия и на грешките на колоездача може да ти помогне, да си по-добре подготвен. Дискусията в планинарския форум е интересна и в мен също изникват разни въпроси и най -вече как е възможно след седмица търсене, с хеликоптери армии и т.н. човека да е открит случайно на 20 метра от пътеката, по-която е казал че ще се движи :dontknow:
Аватар
xargs
 
Мнения: 454
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Фев 19, 2012 12:01 am
Местоположение: София

Re: Оцеляване при лошо време в планината.

Мнениеот iPop » Пет Ное 04, 2016 1:04 pm

xargs написа:Ами тя темата е затова, не мисля че се разводнява.

В крайна сметка, колкото и подготвен да си, един ден може да се наложи да търсиш помощ от ПСС или там институциите. А анализ на техните действия и на грешките на колоездача може да ти помогне, да си по-добре подготвен. Дискусията в планинарския форум е интересна и в мен също изникват разни въпроси и най -вече как е възможно след седмица търсене, с хеликоптери армии и т.н. човека да е открит случайно на 20 метра от пътеката, по-която е казал че ще се движи :dontknow:


Може ли линк към темата? Благодаря
Аватар
iPop
 
Мнения: 573
Рейтинг: 1544
Регистриран на: Сря Май 29, 2013 2:07 pm
Местоположение: София

Re: Оцеляване при лошо време в планината.

Мнениеот Lucky Loser » Пет Ное 04, 2016 2:02 pm

Vorac написа:
evin написа: НИКОГА НЕ ТРЪГВАЙ САМ

Миналата есен, като се залутах в мъглата на Вежен, се замислих "Ех, сега да имаше още някого, да си помагаме". След това обаче не успях да измисля с какво можем да си помагаме. Тъй че не за всяка ситуация помага всеки инструмент.

От една страна е така. От друга, обаче, не всеки човек би успял да остане хлъднокръвен, спокоен и т.н. Понякога и малко морална подкрепа човек да има, помага.
Боря се за мнения - всекоя бройка е изключително важна !
П.С. И аз имам няколко велосипеда, но са тайна !

Komoot профил
Аватар
Lucky Loser
 
Мнения: 1858
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Фев 21, 2013 8:35 pm

Re: Оцеляване при лошо време в планината.

Мнениеот subritual » Пет Ное 04, 2016 2:23 pm

iPop написа:Може ли линк към темата? Благодаря

http://planina.e-psylon.net/viewtopic.php?p=114825#114825
Аватар
subritual
 
Мнения: 1362
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Юли 01, 2008 2:02 pm
Местоположение: Джебел

Re: Оцеляване при лошо време в планината.

Мнениеот Alexi » Пет Ное 04, 2016 2:41 pm

Vorac написа:
evin написа: НИКОГА НЕ ТРЪГВАЙ САМ

Миналата есен, като се залутах в мъглата на Вежен, се замислих "Ех, сега да имаше още някого, да си помагаме". След това обаче не успях да измисля с какво можем да си помагаме. Тъй че не за всяка ситуация помага всеки инструмент.

Иначе, според както го описват
http://www.monitor.bg/a/view/55915-%D0% ... %B0%D0%B2/

адаша е подценил прехода, допуснал не една грешка и не е извадил късмет.

доста нелепа статия .. от Тъжа до Ботев няма нито едно дърво като за начало :D там е високо и има само клек ,поляни и склонове с чудесна видимост ако няма мъгла
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6309
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Оцеляване при лошо време в планината.

Мнениеот Ивайло » Пет Ное 04, 2016 4:17 pm

Съжалявам за момчето, мир на душата му и съболезнования на близките! Той беше един от нас.
Вярвам, че всеки от нас ще си направи изводите от инцидента за себе си. Все пак има смисъл да коментираме предполагаемите причини за настъпването му, макар че повечето медии избълваха безумни глупости. За съжаление става въпрос за натрупване на последователност от грешки, довели в крайна сметка до трагичния резултат. Първо, късното тръгване от хижата при наличието на кратък ден и дълго разстояние за изминаване. Второ, недооценка на синоптичните прогнози за влошаване на времето. И трето, и за мен най-мистериозно, пропускането последователно на поне четири възможности за слизане/аварийно бивакуване след като времето вече е започнало да се скапва. Първа възможност - спускане по пътя надолу към Паниците. След това последователното пропускане на заслоните Михайлов и Маринка, и накрая - двете къщички до пряката пътека, която сече серпентините на камионния път.

Що се отнася до съвета да не се кара сам, напълно го споделям, но си давам сметка, че много често и за много от нас излизането всеки път с компания не е възможно. Особено ако човек не е в съвсем младежка възраст и има куп служебни и семейни ангажименти, организираните карания стават много сложно начинание. Това в съчетание със сравнително далечна дестинация, изискваща минимум два дни и сравнително продължителните тежки преходи стеснява съвсем възможностите за намиране на компания. Така че, основното е - адекватна преценка на ситуацията, и както е написал Админ, да се кара на сигурно и много под възможностите за да се сведе до минимум рискът от падане и контузии.
Аватар
Ивайло
 
Мнения: 157
Рейтинг: 1482
Регистриран на: Пет Юни 22, 2007 7:52 pm

Re: Оцеляване при лошо време в планината.

Мнениеот balkankar » Нед Ное 06, 2016 12:31 pm

Съболезнования и от мен!
Аз бих добавил към изброеното по-горе и задължително да се носят лекарствата и препаратите,които обикновено човек приема - за кръвно,инсулин,хронични болести и т.н.Опаковани отделно в непромокаем несесер например и в достатъчно количество за всеки случай.Тръгваш на някакъв преход по маршрут,който слабо познаваш или си минавал 1-2 пъти,решаваш,че няма да ти трябват,не ги взимаш,случва се случката и тогава?
balkankar
 
Мнения: 14
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Чет Сеп 22, 2016 11:44 am
Местоположение: Пловдив

Re: Оцеляване при лошо време в планината.

Мнениеот billclinton » Нед Ное 06, 2016 1:02 pm

Абе при положение че хижаря го е изпратил на тръгване а и е предупредил горе на върха до го чакат,защо след 2,3 или 4-5 часа никой не се поинтересувал от него.Колко му е след 5 часа тия на върха да звъннат един телефон или да се свържат по радиостанцията с хижаря - човека можеше да бъде намерен жив...
billclinton
 
Мнения: 422
Рейтинг: 1525
Регистриран на: Вто Ное 11, 2014 11:23 am
Местоположение: София

Следваща

Назад към Общ форум

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 58 госта